» »

Pravice in dolžnosti pred policistiom

Pravice in dolžnosti pred policistiom

«
1
2 3

Bojevnik ::

Pozdravljeni,
sigurno je kakšen pravnik na forumu. Pa me v trenutnih razmerah zanima, kako postopati pred policistom.

Vem, da mora imeti razlog, ampak kakšen razlog mora imeti, da me lahko legitimira?
Kaj se zgodi če zavrnem legitimacijo (mu ne povem imena/ne pokažem osebne)?

Razen legitimacije, sem mu dolžan dati še kakšno informacijo (kam sem namenjen, zakaj sem na kraju itd..)?
Koliko vem, ti lahko da policaj podpisati tudi nek zapisnik (ne vem če je to pravi izraz)? Kaj pomeni tisti podpis, samo da sem ga prejel ali da se strinjam z njim?

Oz. bolj na splošno, kako sploh postopati pred policisti?

IL_DIAVOLO ::

Tako kot pri zdravniku. Kulturno in spostljivo.

Veliko dolžnosti in malo "pravic".

SeMiNeSanja ::

Včasih se mi je zdelo prav smešno, ko so te ustavili, si moral pihati - na koncu pa so zahtevali tvoj podpis pod zapisnik, da si napihal 0,0

Ne vem, bi veljalo, da si opit, če nebi podpisal?

No, hvala bogu, danes tega ne počno več. No, ne vem kako je, če napihaš več kakor 0,0 - mogoče pa takrat zahtevajo podpis?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

bambam20 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Včasih se mi je zdelo prav smešno, ko so te ustavili, si moral pihati - na koncu pa so zahtevali tvoj podpis pod zapisnik, da si napihal 0,0

Ne vem, bi veljalo, da si opit, če nebi podpisal?

No, hvala bogu, danes tega ne počno več. No, ne vem kako je, če napihaš več kakor 0,0 - mogoče pa takrat zahtevajo podpis?


Ne rabiš nič podpisat, če ne želiš. POmagalo ne bo nič, ker sta dva proti tebi. Potem pa dokazuj, da si napihal 0.0.

49106 ::

Bojevnik je izjavil:

Pozdravljeni,
sigurno je kakšen pravnik na forumu. Pa me v trenutnih razmerah zanima, kako postopati pred policistom.

Vem, da mora imeti razlog, ampak kakšen razlog mora imeti, da me lahko legitimira?
Kaj se zgodi če zavrnem legitimacijo (mu ne povem imena/ne pokažem osebne)?

Razen legitimacije, sem mu dolžan dati še kakšno informacijo (kam sem namenjen, zakaj sem na kraju itd..)?
Koliko vem, ti lahko da policaj podpisati tudi nek zapisnik (ne vem če je to pravi izraz)? Kaj pomeni tisti podpis, samo da sem ga prejel ali da se strinjam z njim?

Oz. bolj na splošno, kako sploh postopati pred policisti?



Hmmmm, ko sem pred leti pihal, mi je policist na to vprašanje odgovoril, da podpisujem, če se strinjam s tem, da sem napihal 0.0.

bambam20 je izjavil:


Ne rabiš nič podpisat, če ne želiš. POmagalo ne bo nič, ker sta dva proti tebi. Potem pa dokazuj, da si napihal 0.0.


Bolj pomembno je, a ti lahko škodi? Sicer ima večina itak kamero v žepu in ni nemogoče posneti postopka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Uizi ::

Če mu ne pokažeš osebne si avtomatsko v prekršku..

MasterTade ::

in če je nimaš? :D
Mors omnia aequat

janezvalva ::

Bojevnik je izjavil:

Pozdravljeni,
sigurno je kakšen pravnik na forumu. Pa me v trenutnih razmerah zanima, kako postopati pred policistom.

Vem, da mora imeti razlog, ampak kakšen razlog mora imeti, da me lahko legitimira?
Kaj se zgodi če zavrnem legitimacijo (mu ne povem imena/ne pokažem osebne)?

Razen legitimacije, sem mu dolžan dati še kakšno informacijo (kam sem namenjen, zakaj sem na kraju itd..)?
Koliko vem, ti lahko da policaj podpisati tudi nek zapisnik (ne vem če je to pravi izraz)? Kaj pomeni tisti podpis, samo da sem ga prejel ali da se strinjam z njim?

Oz. bolj na splošno, kako sploh postopati pred policisti?

če te ustavi policist pa vpraša za dokumente, mu daš dokumente, da si jih pogleda (lahko tudi kot opcija, rečeš "dober dan, kako vam lahko pomagam?".
če te vpraša kam greš, mu poveš kam greš.
pa masko je pametno imet pri sebi, pa ne kršit predpisov, ker ti bodo napisali plačiln nalog.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Uizi ::

MasterTade je izjavil:

in če je nimaš? :D


Te legitimira na podlagi imena in datuma rojstva v registru. Če nimaš osebne ali dokumenta vedno s seboj si v prekršku, tudi če si peš sredi polja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uizi ()

MasterTade ::

Uizi je izjavil:

MasterTade je izjavil:

in če je nimaš? :D


Te legitimira na podlagi imena in datuma rojstva v registru. Če nimaš osebne ali dokumenta vedno s seboj si v prekršku, tudi če si peš sredi polja.


ja na papirju
Mors omnia aequat

Zimonem ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Včasih se mi je zdelo prav smešno, ko so te ustavili, si moral pihati - na koncu pa so zahtevali tvoj podpis pod zapisnik, da si napihal 0,0

Ne vem, bi veljalo, da si opit, če nebi podpisal?

No, hvala bogu, danes tega ne počno več. No, ne vem kako je, če napihaš več kakor 0,0 - mogoče pa takrat zahtevajo podpis?

Pol ti odredita, odvzem krvi , če je več od dovoljenih promilov. Pa še magari test na THC. Če si prek meje plačaš še testiranje.

Uizi ::

(1) Osebno izkaznico ali drug uradni identifikacijski dokument, na katerem so navedeni točni osebni podatki, na katerem fotografija izkazuje imetnikovo podobo in ki ni poškodovan oziroma obrabljen, mora imeti državljan pri sebi, razen kadar bi bilo glede na okoliščine to nesmotrno, in ga na zahtevo uradne osebe, ki je po zakonu za to pooblaščena, dati na vpogled za preverjanje istovetnosti.

Smotrno je danes s temi ukrepi povsod!

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uizi ()

MasterTade ::

no vidiš, sredi polja je nesmotrna okoliščina
Mors omnia aequat

Uizi ::

MasterTade je izjavil:

no vidiš, sredi polja je nesmotrna okoliščina


Glede na okoliščine... torej s temi ukrepi, ki so danes v veljavi, je smotrno povsod..

MasterTade ::

Ja, po 21:00. Pa še takrat se jim včasih ne da, povem iz izkušenj
Mors omnia aequat

Uizi ::

To je pa druga, tudi meni so že pogledali skozi prste. Ampak to je odvisno od dobre volje policista...
Lepa beseda lepo mesto najde, če se mu boš vsajal in delal budalo, te bo sigurno pojebal. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uizi ()

floyd1 ::

Točno. Če je normalen policist in si tudi ti Človek, potem ni problema. Saj govorita isti jezik, a ne?

49106 ::

Uizi je izjavil:

MasterTade je izjavil:

in če je nimaš? :D


Če nimaš osebne ali dokumenta vedno s seboj si v prekršku, tudi če si peš sredi polja.


Ni res.

HotBurek ::

Človek išče strokovni odgovor na konkretno vprašanje, vi pa mu ponujate vaša osebna mnenja. Well done.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

MasterTade ::

Ker je odgovor zelo enostaven; dolžan si samo povedati ime in priimek. Kregati se z njimi kot sovereign citizen da palicaj nima razloga za legitimacijo se načeloma konča le slabo zate. Mene so že spraševali kam grem pa sem rekel da "nekam" pa je bilo to to.
Mors omnia aequat

HotBurek ::

Kot rečeno, osebna mnenja niso strokovni odgovori.

Vprašanje, na katerega se išče odgovor, se pa glasi:

Kaj se zgodi če zavrnem legitimacijo?

Pa še nekaj drugi vprašanj je....
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Markus386 ::

Problem je, da ima vecina ljudi tukaj iz mladosti kako slabo izkusnjo, ko je po spletu nesrecnih okoliscin prisel navzkriz z nadrkanim policajem, ki je spraseval vse, kje si bil, kam gres, koliko casa si bil tam, s kom si bil, s kom gres zdaj naprej, itd. Posledicno zdaj, ko je vecina teh ljudi starejsih, vej(m)o, da pac dolocene zadeve ne grejo skozi, neglede na status policista, in zato op sprasuje to vprasanje. V trenutni situaciji, kjer se mora ustavno sodisce ukvarjat z policijskimi urami, in kjer bolnice zbirajo donacije za stetoskope, mi pa kupujemo oklepnike in posiljamo policiste v vsako vukojebino za "papers please", je logicno da ljudem to preseda, sploh ce moras cakat v koloni, ko se ti mudi na siht.

Recimo za ugotavljanje identitete (legitimiranje) je napisano tukaj, kdaj se sme in zakaj: https://zakonodaja.com/zakon/znppol/40-...

Uizi ::

HotBurek je izjavil:

Kot rečeno, osebna mnenja niso strokovni odgovori.

Vprašanje, na katerega se išče odgovor, se pa glasi:

Kaj se zgodi če zavrnem legitimacijo?

Pa še nekaj drugi vprašanj je....


Saj je dobil zakonik, kaj si tečen in smetiš? Nisi prispeval temi nič, razen tvojega osebnega ranta... torej?

Miha 333 ::

HotBurek ::

Noben ni odgovoril na vprašanje, kaj se zgodi, če oseba zavrne legitimacijo.

Limanje linkov in "na preberi si" ni odgovor.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

49106 ::

Markus386 je izjavil:


Recimo za ugotavljanje identitete (legitimiranje) je napisano tukaj, kdaj se sme in zakaj: https://zakonodaja.com/zakon/znppol/40-...


Torej vedno.

Oberyn ::

Včasih je obstajala knjiga z naslovom Vaše pravice v policijskih postopkih, izdajala jo je pa Mladina se mi zdi. OP, poglej, če ta knjiga še vedno obstaja. Vprašanje je sicer zelo na mestu, ker je znano, da policija redno presega svoja pooblastila. Ne smemo pozabiti, da so to naši uslužbenci, ki smo jih najeli za opravljanje določenih storitev in jih za to plačujemo. Njihovo delo smo zelo strogo definirali z zakoni in mimo teh zakonov ne smejo niti migniti niti pisniti. To je ena od osnov civilizirane družbe. Recimo omenjeno vprašanje "kam greste" je v bistvu smešno. Problem je, da večinoma ne hodimo okoli z dvema odvetnikoma ob strani in policisti to zelo dobro vedo in včasih izkoriščajo. Tega ne smemo dopustiti niti za hip. Nenazadnje imajo lahko nezakonita dejanja policistov uničujoč vpliv na življenje posameznika, lahko tudi na cel preostanek življenja.

Mehmed ::

Bojevnik je izjavil:


Kaj se zgodi če zavrnem legitimacijo (mu ne povem imena/ne pokažem osebne)?

Razen legitimacije, sem mu dolžan dati še kakšno informacijo (kam sem namenjen, zakaj sem na kraju itd..)?


Ce ne zmore ugotoviti kdo si na licu mesta, te lahko pelje na postajo pa ti vzame prstne odtise ipd.
Kam pa zakaj nisi dolzan razlagati, si pa ne delas usluge s tem.

mikhaair ::

Kaj pa če te zaustavi inšpektor, pač sodobni časi, zdravstveni al karkoli že. In ker ješ rogljiček na trgu, dobiš kazen 400 Eur. Al kako je ze bilo v Kranju. Ne vem no, jaz bi se obrnil stran od tega inšpektorja in odkorakal. Kaj me bo vklenil al kaj? Klical policijo in lovil preko videoposnetkov?

Miki N ::

Glede dokumentov niso preveč zateženi. Jaz dokumentov ne nosim če sem peš ali s kolesom in sem bil že kdaj "legitimiran" zaradi Jypetovega pristopa k cestno-prometnim predpisom. Nekaj so preverili online (najprej ime, datum, nakar te vpraša za naslov bivališča, če se ujema). Pa je bilo menda ok - niso mi niti težil da je kak problem s tem v zvezi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Phantomeye ::

mikhaair je izjavil:

Kaj pa če te zaustavi inšpektor, pač sodobni časi, zdravstveni al karkoli že. In ker ješ rogljiček na trgu, dobiš kazen 400 Eur. Al kako je ze bilo v Kranju. Ne vem no, jaz bi se obrnil stran od tega inšpektorja in odkorakal. Kaj me bo vklenil al kaj? Klical policijo in lovil preko videoposnetkov?



Za kontekst:

https://www.facebook.com/bizjak.gasper/...

Likalnik ::

Ne zastopim zakaj bi zavrnil legitimacijo oziroma mu ne odgovoril na vprašanje kam si namenjen?
Vem, da smo bili kot mladostniki frajerji in si se policajem smejal v glavo, jih žalil oziroma na kakršen koli možen način jim nasprotoval....velikokrat smo potem v takih primerih odšli domov z plačilnim nalogom katerega smo plačali v 8 dneh....da smo še ujeli polovičko.....ne glede na to ali sem podpisal ali ne (največkrat nisem) sem na koncu plačal.
Kaj naj najamem odvetnika in se gonim po sodiščih zato, ker ne mislim plačati 60€ za policaja....na koncu je še to najceneje.......oziroma naj ne plačam in čakam, da se mi usedejo na moj TRR in poleg kazni bodo zraven še kakšni drugi stroški.......vsi pa vemo, da na sodišču največkrat zmaga policaj....in če res ni kaj hudega se ti za parih 10€ ne izplača vlačit po sodiščih

Uglavnem sedaj sem starejši izkušnje so naredile svoje....ko me ustavi policaj (v avtu ali peš) mu predam vse dokumente katere imam s seboj in prijazno povem kam sem namenjen.....če nisem naredil nobenega prekrška nadaljujem pot brez položnice.

Utk ::

Razen na meji in zdaj ko smo zaprti v občine, ga čisto nič ne briga kam grem, niti ni tega mene še nikoli vprašal. Če že bi, mu pa sigurno ne bi direktno odgovoril. Iz principa.

hipertija ::

Likalnik je izjavil:

Ne zastopim zakaj bi zavrnil legitimacijo oziroma mu ne odgovoril na vprašanje kam si namenjen?
Vem, da smo bili kot mladostniki frajerji in si se policajem smejal v glavo, jih žalil oziroma na kakršen koli možen način jim nasprotoval....velikokrat smo potem v takih primerih odšli domov z plačilnim nalogom katerega smo plačali v 8 dneh....da smo še ujeli polovičko.....ne glede na to ali sem podpisal ali ne (največkrat nisem) sem na koncu plačal.
Kaj naj najamem odvetnika in se gonim po sodiščih zato, ker ne mislim plačati 60EUR za policaja....na koncu je še to najceneje.......oziroma naj ne plačam in čakam, da se mi usedejo na moj TRR in poleg kazni bodo zraven še kakšni drugi stroški.......vsi pa vemo, da na sodišču največkrat zmaga policaj....in če res ni kaj hudega se ti za parih 10EUR ne izplača vlačit po sodiščih

Uglavnem sedaj sem starejši izkušnje so naredile svoje....ko me ustavi policaj (v avtu ali peš) mu predam vse dokumente katere imam s seboj in prijazno povem kam sem namenjen.....če nisem naredil nobenega prekrška nadaljujem pot brez položnice.


v bistvu je res tako najboljše, samo se vprašaš, kako žalostno, da bi se moral nekomu legitimirat, če greš po cesti in ne delaš prekrška. V bistvu si se podredil in ničesar drugega, pač nisi več frajer, ampak ubogljivček. Kar se tega tiče, mi je sistem v ZDA všeč. Legitimirajo te lahko samo v primeru, da kršiš zakon... prav tako ni nobenih cestnih kontrol - v smislu, normalno se pelješ in ti spusti lučke oz. te ustavi, ker je pač to kontrola.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hipertija ()

Miki N ::

Glede namena lahko preprosto rečeš, da še ne veš - si šel na en džiro.

Likalnik ::

hipertija je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Ne zastopim zakaj bi zavrnil legitimacijo oziroma mu ne odgovoril na vprašanje kam si namenjen?
Vem, da smo bili kot mladostniki frajerji in si se policajem smejal v glavo, jih žalil oziroma na kakršen koli možen način jim nasprotoval....velikokrat smo potem v takih primerih odšli domov z plačilnim nalogom katerega smo plačali v 8 dneh....da smo še ujeli polovičko.....ne glede na to ali sem podpisal ali ne (največkrat nisem) sem na koncu plačal.
Kaj naj najamem odvetnika in se gonim po sodiščih zato, ker ne mislim plačati 60EUR za policaja....na koncu je še to najceneje.......oziroma naj ne plačam in čakam, da se mi usedejo na moj TRR in poleg kazni bodo zraven še kakšni drugi stroški.......vsi pa vemo, da na sodišču največkrat zmaga policaj....in če res ni kaj hudega se ti za parih 10EUR ne izplača vlačit po sodiščih

Uglavnem sedaj sem starejši izkušnje so naredile svoje....ko me ustavi policaj (v avtu ali peš) mu predam vse dokumente katere imam s seboj in prijazno povem kam sem namenjen.....če nisem naredil nobenega prekrška nadaljujem pot brez položnice.


v bistvu je res tako najboljše, samo se vprašaš, kako žalostno, da bi se moral nekomu legitimirat, če greš po cesti in ne delaš prekrška. V bistvu si se podredil in ničesar drugega, pač nisi več frajer, ampak ubogljivček. Kar se tega tiče, mi je sistem v ZDA všeč. Legitimirajo te lahko samo v primeru, da kršiš zakon... prav tako ni nobenih cestnih kontrol - v smislu, normalno se pelješ in ti spusti lučke oz. te ustavi, ker je pač to kontrola.


Ubogljivcek gor ali dol...za mojo denarnico je to najbolje....lahko se pa celo zivljenje borim proti sistemu in vsak mesec placujem placilne naloge....s tem skodim samo sebi....zelo pa dvomim, da koristim druzbiin da bom s tem spremenil pravila.....
Jaz vam nic ne ocitam...vi se kar kregajte s policaji...cim vec....bo blagajna bolj polna😁

Roko na srce...nevem kdaj me je nazadnje ustavil pes in hotel moje dokumente....vem pa, da se je to dogajalo kar pogosto v srednji soli, ko smo vsi pijani hodili ponoci domov.....predvidevam, da je se zmer isto....razlika je samo v tem, da mene ni vec zunaj ob takih urah

Stari89 ::

Daleč najboljši način postopanja pred policistom je policistu izkazat spoštovanje in ga obravnavat kot sočloveka. On ima poln kufer pametnjakovičev, ki se mu dnevno pizdijo z argumenti forumskih "pravnikov". Takim frajerjem še bolj z veseljem napiše kazen.
Na ta način sem že prišparal pike na vozniški. Tudi ko so nas, takrat srednješolske mulce, popisali, ko smo zunaj pili, v našem krogu nismo imeli nikoli problema. Pridejo, pogledajo dokumente, popišejo, "hvala", "hvala lahko noč". V sosednjem krogu pa so imeli dva pizdeča pametnjakoviča, ki sta vsake toliko morala stopit pred sodnika za prekrške. Le zakaj ... :D

ripmork ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Tako kot pri zdravniku. Kulturno in spostljivo.

Tole.

@Stari89: podpis!

Nikoli nisem imel kakršnihkoli problemov s policisti, po mojih izkušnjah strpni in povsem normalni, spoštljivi. Je kak dober razlog, zakaj bi bilo težko dat dokumente?

Mene so "out of the blue" enkrat legitimirali ko sem odhajal iz telovadbe, so mi potem povedali, da je bil ravnokar v bližini rop in sem bil pač slučajno v podobni jakni kot storilec...
Raje legitimacije za brezveze, kot pa da ti storilec pobegne, popolnoma razumem situacijo. Pa četudi mi ne bi povedali. Ne vidim razloga, zakaj bi morali policaji razlagat karkoli za preprost pregled dokumentov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

Likalnik ::

ripmork je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Tako kot pri zdravniku. Kulturno in spostljivo.

Tole.

Nikoli nisem imel kakršnihkoli problemov s policisti, po mojih izkušnjah strpni in povsem normalni, spoštljivi. Je kak dober razlog, zakaj bi bilo težko dat dokumente?

Mene so "out of the blue" enkrat legitimirali ko sem odhajal iz telovadbe, so mi potem povedali, da je bil ravnokar v bližini rop in sem bil pač slučajno v podobni jakni kot storilec...
Raje legitimacije za brezveze, kot pa da ti storilec pobegne, popolnoma razumem situacijo. Pa četudi mi ne bi povedali. Ne vidim razloga, zakaj bi morali policaji razlagat karkoli za preprost pregled dokumentov.


Tudi mene so pred leti sredi Bleda zvečer....na koncu mi je povedal, da je bil rop in da je bil storilec v podobni puhovki kot jaz.....če bi pač takrat bil poln samega sebe...kot češ kakšno pravico imaš ti mene legitimirati....bi sigurno končal na policijski postaji

Utk ::

Legitimira te lahko, in tu moraš svoje naredit, brez pametovanj. Vprašanje kam greš je pa nekaj drugega. To ga čist nič ne briga. Tudi če je bil v bližini rop.

mirator ::

Bojevnik je izjavil:

Pozdravljeni,
...Pa me v trenutnih razmerah zanima, kako postopati pred policistom.

Vem, da mora imeti razlog, ampak kakšen razlog mora imeti, da me lahko legitimira?
Kaj se zgodi če zavrnem legitimacijo (mu ne povem imena/ne pokažem osebne)?

Razen legitimacije, sem mu dolžan dati še kakšno informacijo (kam sem namenjen, zakaj sem na kraju itd..)?
Koliko vem, ti lahko da policaj podpisati tudi nek zapisnik (ne vem če je to pravi izraz)? Kaj pomeni tisti podpis, samo da sem ga prejel ali da se strinjam z njim?

Oz. bolj na splošno, kako sploh postopati pred policisti?

Na javnih površinah te policaj lahko kadarkoli legitimira in na javnih površinah moraš vedno imeti s sabo dokument s katerim lahko dokažeš istovetnost.
Seveda tudi policaj ne sme zahtevati dokumentov kar tako, ker se mu zdi fajn, zato ga tudi lahko vprašaš, zakaj.
Če mu dokumenta noeš pokazati, te lahko privede na postajo, če pa dokumenta nimaš s sabo je pa več možnosti:
- poveš kdo si in kam si namenjen - policaj si bo zapisal podatke in odšel
- poveš mu kdo si in kam si namenjen - policaj si bo zapisal in ti izdal plačilni nalog, ker si brez osebnega dokumenta
- z nerganjem in zmerjanjem mu poveš kdo si in kam si namenjen - policaj te bo odvedel na postajo in ti podaril plačilni nalog ker si brez osebnega dokumenta in zardi žalitve uradne osebe in mogoče se bo še kaj našlo

Na lastniških površinah te policaj brez naloga, ne sme legitimirati razen v izrednih razmerah, kar pa so vsaj blizu meje, zaradi migrantov stalnica.

UganiKdo ::

HotBurek je izjavil:

Noben ni odgovoril na vprašanje, kaj se zgodi, če oseba zavrne legitimacijo.

Limanje linkov in "na preberi si" ni odgovor.


Teoretično: Pridržanje do ugotovitve identitete. Praktično: odvisno od policaja, če se mu da tako daleč peljat zadevo. V veliki meri pa je seveda odvisno od okoliščin kje in zakaj te hoče legitimirat.

lisaac ::

A je res da policistu ne rabiš dat v roke svojo osebno ampak da je dost da mu jo "samo" ti pokažeš? Zadnjič sem bil v eni situaciji ko je mene in kolega popisal policaj, jaz sem mu dal osebno v roke ..kolega pa je le pokazal osebno in policista zavrnil ko jo je hotel prijeti (češ da osebno on ne rabi nobenemu dajat v roke)..in policistu je bilo to prav. Legimitacijo sta nato speljala tako da mu je kolega bral podatke. To sem slišal in vidu prvič pa me res zanima če res policaj nima pravice držat tvoje osebne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lisaac ()

Netrunner ::

Bom pokoristil kar to temo. Recimo da greš na sprehod brez dokumentov in recimo da greš prek ceste kjer ni prehoda za pešce in te ustavi policist. Rečeš mu d animaš dokumentov in se mu ne predstaviš kdo si in kje živiš. Kaj lahko policist naredi v takem primeru?

Sklepam, da te lahko odpelje na policisko postajo vendar tam te tudi ne more zadrževati več kot toliko časa. Kaj se zgodi če ti ne podaš nobenih tvojih podatkov? Te deportirajo kot begunca ali te dajo v kak azil ?

Nimam nobenih izkušenj in ne nameravam prakticirat kaj podobnega, me samo zanima če mogoče kdo ve.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mirator ::

Na postaji ti vzamejo prstne odtise in jih primerjajo z bazo podatkov. Če tvojo identiteto ugotovijo, potem si svoboden in "bogatejši" za plačilni nalog.
Če identitete ne morejo ugotoviti, potem pa si v težavah.

route ::

Predstavljeno v teoriji in praksi:



Vredno prisluhniti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: route ()

sunshine403 ::

Pa ste ziher da te na javni povrsini lahko legitirma brez razloga? Nekje imam v glavi, da mora imeti upravicen razlog da te lahko legitimira. Je pa res, ce smo posteni... kolikokrat vas je ze? Mene se nikoli. Tudi ko me je ustavil pri kontroli prometa me pri nas se nikoli ni vprasal kam grem oz. od kod grem. Enkrat se dokumentov nisem imel s seboj (ce grem v bliznje hribe grem vedno brez dokumentov, da jih ne puscam v avtu), pa ni bilo nobenih cudnih vprasanj. V Avstriji me je pa ze, pa ker mu je bil odgovor vsec (gor so pac vsi malo ubrisani na smucanje in se mu je dobro zdelo koga je ustavil (ne da bi bil lih faktor pa vseeno) pa naredil manjso uslugo :)) ), sem namesto 140eur dobil samo 26eur kazni za prehitro voznjo :))
Ne vem meni osebno se je drkati s policaji malce neproduktivno. Na koncu vedno popusis ti, sploh ker te zares policaji nikoli ne ustavljajo za brez veze. Seveda pa lahko pametujes, ampak posledice pripises sebi. Policaj bo v 99% v takih primerih sel po crk zakona in namesto pol minute, bos na koncu imel 3 urni postopek.... zgolj zato ker se tebi zdi, da imas neko pravico.

mailer ::

Problem pri postopkih so dvojna merila, pri vseh postopkih ne samo policijskih. Zato je ljudjem dovolj, ker jih povsod nategujejo.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

nerro32 ::

Seveda te ne sme brez razloga legitimirat, saj to je bilo že prej pojasnjeno. Je pa res, da je nabor situacij, v katerih te lahko policist legitimira zelo velik in policist, ki preverja tvojo identiteto, bo vedno našel razlog za to dejanje, četudi ga v resnici nima, ampak ti tega ne boš mogel dokazati. Je bil že prej objavljen link do 40. člena zakon o nalogah in pooblastilih policije, kjer je točno navedeno, kdaj te lahko policist legitimira. Med drugim lahko legitimira tudi vsako osebo, ki bi lahko dala koristne podatke za opravljanje policijskih nalog, te so podane v 4. členu tega zakona, če koga zanima. Skladno z 8. členom pa je vsakdo na kraju policijskega postopka dolžan sodelovati v le-tem, v kolikor seveda se to od njega zahteva.
V veliki večini primerov pa tako ali tako imajo razlog za to, pač vljudno sodeluješ in živiš naprej, no big deal. Če si pa kaj narobe naredil, pa je tako njihova naloga, da te dobijo :)
Enkrat so me ustavili in legitimirali ponoči, ko sem se peš vračal s študentske zabave domov, pač sem dal osebno, povedal da grem domov in lahko noč. Spomnim se tudi enkrat v zadnjem letniku srednje šole, ko sem čakal na prevoz domov iz rojstnodnevne zabave. Dal sem osebno, povedal, da čakam na prevoz in lahko noč.

feryz ::

janezvalva je izjavil:

če te ustavi policist pa vpraša za dokumente, mu daš dokumente, da si jih pogleda (lahko tudi kot opcija, rečeš "dober dan, kako vam lahko pomagam?".
če te vpraša kam greš, mu poveš kam greš.
pa masko je pametno imet pri sebi, pa ne kršit predpisov, ker ti bodo napisali plačiln nalog.
Ni čisto tako.
Če te vpraša za dokumente, mu jih pokažeš.
Če te vpraša kam greš, ga vljudno vprašaš, kaj ga briga.
Takisto mu odvrneš, če te vpraša, kaj imaš v žepih.
Maska je pa res trenutno obvezna, to torej moraš imeti.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali so obvezni osebni dokumenti -18? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7727794 (13773) Utk
»

Droga, Metelkova, policija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5511427 (8643) St235
»

Policija & državljan (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15939694 (29996) Mehmed
»

Polog gotovine problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7715677 (13693) zavajon
»

Velika Britanija ukinja osebne izkaznice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5317033 (13351) camalotz2

Več podobnih tem