» »

Polog gotovine problem

Polog gotovine problem

1
2
»

Mehmed ::

Gandalfar je izjavil:


23. člen

(1) Z globo od 400 do 830 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki:

1. nima uradnega identifikacijskega dokumenta, opremljenega s fotografijo, ki ga je izdal državni organ (drugi odstavek 2. člena);


To je kazen, ce nimas dokumenta, ce ga nimas pri sebi je dosti manjsa.

(1) Z globo od 50 do 200 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki:

1. identifikacijskega dokumenta, na katerem so navedeni točni osebni podatki, na katerem fotografija izkazuje pravo podobo imetnika in ki ni poškodovan oziroma obrabljen, nima pri sebi ali ga noče dati na vpogled uradni osebi, ki je po zakonu za to pooblaščena (prvi odstavek 3. člena);


Na podlagi Zakona o policiji policisti lahko ugotavljajo identiteto osebe, ki:
jo je treba prijeti, privesti, ji odvzeti prostost ali jo pridržati;
je na območju, na katerem je prepovedano ali omejeno gibanje,
je na območju, v kraju ali objektu, v katerem se izvajajo ukrepi za iskanje ali izsleditev storilca kaznivega dejanja ali prekrška ali predmetov in sledi, ki so pomembne za kazenski postopek ali postopek o prekršku;
s svojim obnašanjem, ravnanjem ali zadrževanjem na določenem kraju ali ob določenem času vzbuja sum, da bo izvršila, izvršuje ali je izvršila kaznivo dejanje ali prekršek;
je po opisu podobna iskani osebi;
je očitno nebogljena in je ugotavljanje identitete nujno za zagotovitev pomoči;
bi lahko dala koristne podatke za opravljanje uradnih nalog policije.


Prvo mora policaj imet razlog, da rece zanjo, potem imas na svoji strani nesmotrnost. Verjetno zato zlepa ne najdes nikogar, ki bi dejansko dobil to kazen.
Long story short, tect/kolesarit/na plazo me ne bi skrbelo prevec brez nje.

fireice ::

destroyer2k je izjavil:

amigo_no1

Davčna ni napisana na vozniški. Emšo pa tako ne velja na banki (čeprav imajo podatek vašega emšo), to vem ker so me že zavrnili in povedal, da rabijo št. dokumenta a glej ga zlomka stara vozniška ni veljala.


Glej ga zlomka, meni so ravno zadnjic vpisali staro voznisko kot identifikacijski dokument v banki...

St235 ::

Kot že napisano: Ali banka prizna staro vozniško kot primeren dokument za identifikacijo je stvar banke.

Mehmed ::

Niti ni vedno od banke, vcasih so muhe zaposlenih tam.
Mene so skusali prepricat, da rabim novo osebno, ker se jim ni dalo tipkat pasosa. Zamenjas okence pa naenkrat ni vec tezav.

para! ::

Čaki pri NKBM sem leto nazaj mesečno nakazoval zneske okoli 500 EUR na račun njihovega komitenta, brez položnice ali osebne identifikacije, zgolj številko ciljnega računa sem mu dal, pa je izpolnil tisti pildek (potrdilo zame), vzel denar in srečno.

Podobno SKB, samo da gre za manjše zeske.

Od kod zdaj taka previdnost?

lp
Death before dishonor!

Utk ::

St235 je izjavil:

Zato, ker brez tega policaj ne more opravljat svojih nalog. Če je možnost legitimacije merilo za polcijsko državo, potem je najman celotna EU takšna. Tako iz glave ne poznam niti ene države, kjer policija ne bi imela pravice legitimirat posameznika.

V Angliji ni obvezna niti osebna niti potni list. Ne da jih ne rabiš prenašat sabo naokoli, sploh jih ne rabiš imet, nikjer. V Ameriki mislim da enako. A tam policija ne more "opravljat svojih nalog"? Če sem kaj ušpičil, me naj kaznuje, itak je za vsako malenkost kazen 50 evrov, za ta denar si pa lahko vzame pol ure časa in me preveri kako drugače. Če nisem nič naredil, naj da mir, kaj ima veze moje ime s čimerkoli? Mislim da teh par prišparanih policijskih ur ne more bit opravičilo za kaznovanje ljudi, ki ne nosijo s sabo od države požegnane plastike.

zavajon ::

V redko kateri državi je obvezno imeti dokument. Jaz vem le za Slovenijo, ne vem sicer, kako je v Belorusiji in S. Koreji.

St235 ::

bullshit, z izjemo anglosaškega sveta, kar precej držav zahteva osebni dokument.

V Belgiji osebno avtomatično dobiš ko si 12, od 15 jo morap imet pri sebi.

Finska - obvezno moraš imet osebno, potni list ali vozniško.

Francija - obvezno moraš imet dokument na podlagi katerega te identificirajo. Uradno priznani so samo dokumenti izdani s strani države. Drugi dokumenti so stvar presoje policaja.

Nemčija - Vsak starejši od 16 mora imet osebno ali pasoš, ni pa ga dolžan nositi sabo. Lahko ga dostavi tudi naknadno, pri čemer vozniške ne priznavajo kot osebni identifikacijski dokument.

Grčija - obvezna osebna izkaznica, pri čemer je gor precej več podatkov kot na naših (vključno z imeni strašev in velikostjo), včasih pa je bil gor še fizičen opis (barva las...), ime partnerja, versko prepričanje...

Madžarska - obvezno je pri sebi imet ali osebno ali potni list ali vozniško.

Italija - ni obvezno pri sebi imet uradnega dokumenta, vendar te lahko policija mirno aretira, če sumi v tvojo idnetiteto in nimaš ustreznega dokumenta.

Danska -obvezeno je imet pri sebi identifikacijski dokument.

Portugaljska - obvezno jo moraš imet pod 6 leta naprej, ne rabiš jo imet pri sebi, moraš pa jo imet, če to zahteva policija.

itd. itd. itd.

Tako, da prosim nadaljujte prodajanje megle kje drugje.

Utk ::

No sej, ti se zgleduj po Danski, jaz se bom pa po Angliji. Lahko bi tudi rekli, da z izjemo bivših ali trenutnih diktatur težko najdemo državo v kateri bi bila osebna obvezna ko greš po kruh. Tako si jih sam naštel.

Furbo ::

Kar poizkusi v Angliji položiti gotovino, boš pa videl kakšno demokracijo imamo mi.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

krneki0001 ::

St235 je izjavil:

Kot že napisano: Ali banka prizna staro vozniško kot primeren dokument za identifikacijo je stvar banke.


Da.

Veljavni dokumenti, ki jih na banki pokažeš so:
osebna
vozniško dovoljenje
potni list
orožni list
maloobmejno dovoljenje

Ne vem pa kako je z izpitom za čolne. Vendar z vsakim od prvih petih se morajo na banki zadovoljiti.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

St235 ::

Utk je izjavil:

No sej, ti se zgleduj po Danski, jaz se bom pa po Angliji. Lahko bi tudi rekli, da z izjemo bivših ali trenutnih diktatur težko najdemo državo v kateri bi bila osebna obvezna ko greš po kruh. Tako si jih sam naštel.


A zanš tole nebulozo o diktaturah kako utemeljit? V čem je Aglija tako presvetljena, da bi morala biti vzor celemu planetu?

Furbo je izjavil:

Kar poizkusi v Angliji položiti gotovino, boš pa videl kakšno demokracijo imamo mi.


Ma kako banko, v Ameriki in Angliji niti na pivo ne moreš brez osebne izkaznice.

krneki0001 je izjavil:

St235 je izjavil:

Kot že napisano: Ali banka prizna staro vozniško kot primeren dokument za identifikacijo je stvar banke.


Da.

Veljavni dokumenti, ki jih na banki pokažeš so:
osebna
vozniško dovoljenje
potni list
orožni list
maloobmejno dovoljenje

Ne vem pa kako je z izpitom za čolne. Vendar z vsakim od prvih petih se morajo na banki zadovoljiti.


Vir? Tole našteo so namreč uradni indetifikacijski papriji v uradnih postopkih, kar pa postopek na banki ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

[D]emon ::

Utk je izjavil:

No sej, ti se zgleduj po Danski, jaz se bom pa po Angliji. Lahko bi tudi rekli, da z izjemo bivših ali trenutnih diktatur težko najdemo državo v kateri bi bila osebna obvezna ko greš po kruh. Tako si jih sam naštel.


Seveda v Angliji ne rabis osebne, ce te pa snemajo na vsakem koraku. :))


Resno, ce ti je dejstvo, da moras s sabo imeti osebni dokument enako diktaturi imas ocitno zelo razmetano podstreho...
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Utk ::

St235 je izjavil:


A zanš tole nebulozo o diktaturah kako utemeljit? V čem je Aglija tako presvetljena, da bi morala biti vzor celemu planetu?


A nisem to že napisal? V tem, da ne rabiš sabo nosit potrdila, da si Janez Novak, ker prav nikogar prav nič ne briga kdo si. To je osnova svobode. Pa ti veš, da če te policaj legitimira, da mora o tem napisat najmanj zaznamek. Po eni strani dobro, da če že nekaj tečnari, da se to zabeleži in kontrolira koliko kater policaj tečnari. Ni pa dobro, da država lahko legalno zbira podatke kdo se sprehaja po določeni ulici ob neki uri.
Na pivo lahko grem ali ne grem, moja odločitev. Mislim da se kelnar tudi ne bi pritožil, če mu bi na osebni pokazal samo sliko in datum rojstva, ker ga tudi ne zanima ime, niti me ne bo nikamur zabeležil, no, niti me ne sme. Po ulici pa moram it. Če ne, moram ostat doma.

Manu ::

Ja, saj policisti so v službi ko gledajo kaj ljudje delajo in ne kdo so. Ker na podlagi tega, kaj nekdo naredi se ga kaznuje. Zato je identifikacija sekundarnega pomena, torej le toliko, da se nekoga lahko kaznuje. Razen mogoče v kakšnih posebnih primerih, ko se išče določena oseba.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Kaboom ::

Ste se vsi vpičli v preverjanje identitete s strani policistov, ki jo vidite samo, ko vam pišejo kazen... In bodite srečni, da je to edino kaj jih vidite (mimogrede je zavestno kršenje zakona vaša osebna želja za prispevek v državno blagajno). So še za vas slabše situacije v življenju in policisti ne izgledajo tako slabi v njih.

Kaj pa ko po prometni nesreči nezavestni obležite na cesti in tri dni v komi v bolnišnici nihče ne ve kdo ste? Vaša družina vas pa pogreša na drugi strani države. Ali pa jih še pol leta kličejo na identifikacijo vsakega (na izgled podobnega) najdenega preperelega gorskega pohodnika, ki enako kot vi s sabo ni imel nobenega dokumenta?

Takrat pa ste pokazali vraga naši policijski državi!

Vsem, ki vam ni jasno, da je tudi to za vaše dobro... ah... skapirajte sami

-Tekst vsebuje sarkazem.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaboom ()

Utk ::

Policaji tu niso nič krivi, niso oni napisali zakona.
Ko bom nezavesten obležal, bo pa res najbolj pomembno kako mi je ime ja. Ali pa ko me bojo našli v Savi 3 leta kasneje. Kaj če bi raje potem stalno nosil rešilni jopič, magari z všitim imenom, če je že potrebno, bi mi bolj prav prišel kot osebna, kaj misliš?

St235 ::

Imaš prav, ukinemo osebne in uvedemo videonadzor kot ga pozna London. Višek idiokracije pardon demokracije, kot ti temu rečeš.


saj policisti so v službi ko gledajo kaj ljudje delajo in ne kdo so.


jap in tisto sekundo ko so podani razlogi, da delujejo jim mora biti na voljo hitra in enostavna metoda preverjanja idnetitete. Osebno imam rajši košček plastike, kot kamero, ki mi sledi na vsakem koraku, ali pa analno sondo.

jaz se tolažim predvsem s tem, da kljub temu, da je osebna obvezna jo iz denarnice potegnem trikrat na leto. Tako v Angliji, kot v ZDA, kjer ni obvezna, sem jo namreč rabil praktično vsak dan.

Ampak važno kaj piše v zakonu, ker to je edino merilo demokratične družbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Phantomeye ::

Kazen za manjkanj osebnega dokumenta je čisto odvisna od situacije, v kateri si. Jaz sem bil v lastni vasi, pa me niso kaznovali. Mogoče zato, ker sem jim polepšal večer?

Ravno namenjen sem bil k sovaščanu na pozno-večerni piknik z nekoliko prej ulovljenimi ribami. Pa sem bil na poti tja, s kapuco na glavi in vrečo paradižnika v roki. Pa zapelje mimo policijska marica, jaz pa z roko sežem po kapuci in jo povlečem čez glavo - v šali, da bi mislili, da hočem prikriti identiteto. Ob cesti me čaka od sovaščana sosed, ki je bil prav tako namenjen na piknik. Pa mu povem, kaj sem storil, če ali ne bi bilo zanimivo, da bi naju ustavili, pa povprašali kaj je v vreči, jaz pa bi bi živčno odvrnil "nič! nič!" in vrečo potegnil k sebi.

In sva se odpravila naprej, smejoč zamišljeni in hkrati skoraj nemogoči situaciji.

Potem pa zagledava kiblo, ki je obračala, in še preden sem si mislil, ah - samo obrača, je le-ta prestregla najino pot. Odprla so se vrata in ven so skočili trije policisti (???) in v naju usmerili svetilke (meni je zrasel nasmešek, in skoraj prepričan sem, da so se mi oči zasvetlikale :D, ker sem vedel, da mi bo policist prej ali slej postavildoločeno vprašanje).
Natančnih dialogov oz. točnega zaporedja njih se ne spomnim več.
Povprašali so naju za osebne dokumente, pa sem jim povedal, da jih nimava seboj, ker sva itak doma v tej vasi (zakaj bi nekdo, ki živi v tako majhni vasi, kjer bi lahko vsakogar oklical za soseda - nosil seboj denarnico z dokumenti.)
Potem je sledilo vprašanje kam sva namenjena.

Povedal sem jim, da greva na piknik k sosedu, ki je imel hišo ravno na mestu, kjer so nama prestregli pot.
Policist je bil začuden (opravičeno),češ, piknik v nedeljo zvečer. Pa gre za hišo in posveti s svetilko. Zadaj pa tišina, luči ugasnjene (to pa ni dobro :D, ampak me ni zmotilo, jaz sem še vedno čakal).

Potem pa vpraša: "Kaj imaš v vreči?"

Jaz pa: "Nič! Nič!" in jo povlečem k sebi.

Seveda sosedu ta ideja ni bila všeč, pa jo je pograbil: "PARADAJZ MAVA!"
"Aja, s sosedovga vrta?"
Jaz: "Ja, jaz sem ta sosed - moj parajz."

Tisti trenutek je pa iz hiše prišel gostitelj piknika. Bolj zmeden človek. Pa vpraša poliscist, če naju pozna. Če bi rekel 'ne', bi naju sigurno odpeljali :D . Ampak na srečo, je povedal, da imamo piknik :P

Potem so pa nam policaji zaželeli srečo in nas prosili, da ne bomo kakšne gmajne zažgali. In so šli.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

St235 je izjavil:


Ampak važno kaj piše v zakonu, ker to je edino merilo demokratične družbe.

Da, kakšna je država, se vidi iz zakonov. Da imamo pri nas en kup butastih zakonov, ki se izvajajo na pol ali pa nikakor, je pa dodaten minus.

St235 ::

LOL idiotizem leta.

Kaj je slabega v zakonu, ki predvideva, da mora v primeru potrebe po identifikaciji posameznik imeti pri sebi uradni identifikacijski dokument, ob enem pa dopušča, da se to opusti, če okoliščine dopuščajo?

Definitivno boljše kot, da ni zahteve po osebnem dokumentu potem te pa buzerirajo na vsakem koraku, da rabiš dokument in te postavijo pod 24/7 video nadzor, ugotavljanje identite pa izvedejo s privedbo na PP.

Utk ::

Če nimaš osebne in policaj na vsak način hoče zvedet kdo si, te bo v vsaki državi odpeljal na policijo. Edina razlika je, da ti bo pri nas to zaračunal. No, morda ti bo pa samo zaračunal tudi če te ne bo nikamur odpeljal. Verjetno si res tudi v Angliji poenostaviš življenje, če nosiš kaj sabo, ampak ne vem zakaj bi MORAL. Država ne bi smela zahteva nekaj kar ni res absolutno nujno, v tem je vso bistvo. In to očitno ni nujno, ker je en kup držav, ki funkcionirajo brez tega, in to že od dosti prej, ko še ni bilo kamer.

GregiB ::

Torej, razlogov, zakaj nimam osebne izkaznice in jo tudi nočem imeti je več, med drugim, ker veliko potujem, tudi v ne EU države, moram imeti potni list, torej uradni osebni dokument imam, drugega ne rabim... osebna predstavlja strošek, dodaten rizik, da jo izgubim idr.
Kot sem že omenil, zunenjega impulza po potrebnem osebnem dokumentu od tretjega ni bilo vse od Yuge. Resnici na ljubo sem bil takrat vsaj parkrat na leto pozvan k izstavitvi osebnega dokumenta.
Še enkrat pa se sprašujem o tem, kdo razsoja o smotrnosti situacije?
Namreč, v denarnici imam vozniško dovoljenje, ki je očitno za identifikacijo dovolj, saj vsebuje sliko in točne osebne podatke, a ko grem na tek, na kolo, v trenirki v trgovino ipd. s seboj nimam nobenega osebnega dokumenta in se mi niti ne zdi smotrno, glede na situacijo. Če sem česa osumljen, ali pač policija išče nekoga meni podobnega, se rade volje verbalno identificiram in ponudim, da identiteto dokažem z dokumentom doma. To bi moralo zadostovati, tudi glede n sedanjo zakonodajo.
Se pa tudi meni, kot nekomu zgoraj zdi malo debulozno zagovarjati nošenje osebne izkaznice zaradi tveganja izgube življenja v gorah... Saj res... lahko vprašamo verne kolege... v nebesa prideš brez osebnega dokumenta?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

St235 ::

ker je popolnoma logično da strošek ugotavljanja identite zato, ker je nekdo preveč vzvišen da bi abo nosil kos plastike pač plačajo davkoplačevalci.

Pa prosi mnehaj z tem nabijanjem o kupu držav, ker razen ZDA in Anglije je bore malo primerov razvitih držav, ki ne zahtevajo takšnega ali drugačnega dokumenta. Samo zgoraj maš navedenega pol EU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

GregiB ::

St235 je izjavil:

ker je popolnoma logično da strošek ugotavljanja identite zato, ker je nekdo preveč vzvišen da bi abo nosil kos plastike pač plačajo davkoplačevalci.


Pa kaj je s tabo? Kdo je preveč vzvišen? Pravim ti, da identifikacijski dokument imam, a ne vedno s seboj. Verbalno sem se pripravljen vedno identificirati, na organu, ki pa me identificira pa je, da ugotovi, ali je potrebno to potrditi ali ne... Kar pa se tiče davkoplačevalskega denarja... sem konkreten davkoplačevalec in v državno malho letno prispevam precej več, kot povprečen S-Tjevec... koristim pa praktično ničesar zunaj potrebnega minimuma (državno infrastrukturo, šolstvo, varnost and the rest of the regular stuff)... Lahko ta morebitni enkratni strošek pribiješ kar na moj račun... bo še precej ostalo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Utk ::

Naštel si tudi kar nekaj takih, kjer je ne rabiš sabo. Poleg Švedske, UK, ZDA, Kanade, še Nemčija, verjetno tudi Avstrija, Italija...od sosedov jo rabiš na Madžarskem in Hrvaškem. Morda sem samo jaz, ampak vidim tu nek vzorec...

St235 ::

Pri tem seveda spregledaš Dansko, Belgijo, Francijo, Finsko... Pač same bivše diktature.

Če kaj potem ni vzorca in države to različno rešujejo. Ni pa to nikakršen totalitaren ukrep kot posledica diktature in ne vem še česa kar poskušaš tukaj prodat.

zavajon ::

@Utk
Kako si pa ti predstavljaš, da bi lahko človek kar tako hodil naokoli brez dokumenta?! Mar ne veš, da kar mrgoli sovražnikov ljudstva, ki jih je treba za vsako ceno držati pod nadzorom, sicer se nam lahko zgodi kaj hudega? Če je ta cena to, da mora vsak nositi s seboj tisti košček plastike, je to zanemarljivo, sploh zato, ker se lahko ostali počutimo tako varne. Vendar so na srečo naši policisti dobro izurjeni v prepoznavanju teh sovražnikov, zato imajo ti precej obrabljene osebne. Tipičen tak primer so tisti, ki nosijo drede. Včasih so bili tudi dolgolasci, ampak zdaj zna to biti problematično, kajti nič hudega sluteči policist lahko naleti na kakšnega visokega partijskega funkcionarja ala Aleš Gulič (OK, ta je že passe) in ima lahko zaradi "povsem zakonitega postopka" (tako odloči neodvisna notranja preiskava v Policiji) velike probleme.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali so obvezni osebni dokumenti -18? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7727545 (13524) Utk
»

Izdelava osebne izkaznice, če so vsi dokumenti potekli (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12226435 (17411) mihapc123
»

Izguba dokumentov

Oddelek: Loža
309626 (8219) St235
»

Vozniška ni veljaven dokument?

Oddelek: Loža
398052 (6005) St235
»

Rusija prihodnje leto z enotnimi osebnimi izkaznicami

Oddelek: Novice / NWO
3510796 (8084) poweroff

Več podobnih tem