» »

Ali so obvezni osebni dokumenti -18?

Ali so obvezni osebni dokumenti -18?

1
2
»

bluefish ::

V praksi ni razlogov, da bi se takih metod posluževal.

MrBrdo ::

spirit je izjavil:

Seveda lahko, policaj te lahko kadarkoli preveri kdo si in kaj delaš, ter če imaš pri sebi kaj prepovedanega, si mu pač sumljiv, ravno tako kot kontrola prometa ko te lahko ustavi ker se mu pač zdi da nimaš prve pomoči :)

Policaj te lahko ustavi samo če je redna kontrola prometa (na vnaprej določenem mestu ob vnaprej določenem času, in mora imeti tudi dokazilo za to) ali pa če je utemeljen sum, da si nekaj narobe počel. Ne more te kar tako ustavit brez razloga, isto je pa tudi pri pešcih. Če ne zna razložit zakaj te je ustavil potem ti ni treba ničesar odgovarjat ali se legitimizirat (razen pri redni kontroli prometa, ki pomeni redna kontrola torej lahko preveri če je vse OK s tvojim vozilom itd). Podobno kot te nima policaj kaj ustavljati, če se npr. za teboj pelje čez omejitev ali nima prižganih luči, če ni na nujni vožnji (sirena), ker sicer je tudi sam v prekršku. Ali pa če te ustavi v okviru redne kontrole prometa in nima s sabo papirja (svoje čase je bilo pogosto tako, ne vem če je še), se lahko mirno posloviš.
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

dice7 ::

bluefish je izjavil:

fantasycamp je izjavil:

Mene pa zanima ali lahko policaj ustavi pešaka in kar brez razloga zahteva osebno tudi če ni suma prekrška?
Ne.

Ja te lahko, vsaj mene so, ko sm ob poznih urah šel čez park domov in so bili kje v civilu. Te pač popiše in greš naprej, je bil že primer brez osebne pa je bil prijazen policaj in je bilo treba povedati samo ime, priimek in kraj rojstva. Ne more pa npr ti ukazati, da mu pokažeš kaj imaš v torbi itd..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

bluefish ::

Irelevantno, kaj je bilo v tvojem primeru. Zakon je tak kot je.
Če bi se ti dalo zafrkavati, bi jih povprašal po konkretnem razlogu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

šernk ::

Ja te lahko, vsaj mene so, ko sm ob poznih urah šel čez park domov in so bili kje v civilu. Te pač popiše in greš naprej,


te ne sme, ampak kot sem dejal, če jih povprašaš po razlogu si izmislijo najbolj idiotski razlog.

se mi je to zgodilo okrog 1 zjutraj v centru Ljubljane. Trije smo bili peške, ko se mimo pripelje policijska patrulja in nas prosi če lahko pridemo bližje in pokažemo dokumente. Moje prvo vprašanje je bilo: "kaj je pa razlog da moramo pokazati dokumente?" in je bil odgovor: "malce nazaj so kolo ukradli v okolici". potem smo jim sicer dali dokumente, še ene 5 minut prijetno klepetali in šli mi veseli naprej oni veseli naprej. Nimaš pač kaj dosti nakladat :D
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Gregor P ::

St235 je izjavil:


V avstriji je situacija podobna. Ni nujno da imaš osebno ali potni list moraš pa imet dokument, ki omogoča identifikacijo.

V Avstriji kot je meni znano ne potrebuješ imeti prav nobenega dokumenta pri sebi (kot Avstrijec seveda!) in tudi ne rabiš delati nobenega dokumenta za identifikacijo (zato pa imajo ti tam predvsem potne liste, če potujejo, ne pa osebnih izkaznic).
http://de.wikipedia.org/wiki/Ausweispfl...

Zgolj v posebnih primerih (nevarnost za človeka, prva pomoč, se zgodi zločin ipd.), ki jih določa specialni zakon, lahko policist ugotavlja tvojo identiteto (ampak za to ne rabiš nujno nekega dokumenta, lahko te tudi pospremi domov ipd.).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

negotiator ::

kodsiti1 je izjavil:

Zanima me če mora mladoletna oseba po zakonu s seboj nositi osebne dokumente?



Ne.
All easy problems have already been solved.

St235 ::

kpkp je izjavil:

Angleški policaji pa res morajo biti najboljši v EU, da zmorejo svoje delo opravljati, kljub temu, da angležem ni potrebno nositi papiriologije naokoli.

@Lakotnik29
Greš na spletno stran tovarna.si, najdeš kako kontaktno osebo in vprašaš kdo so ti fantje.... Mislim, da kontaktirati lastnika/odgovorno osebo je itak neizogibno dejanje v dani situaciji.


ob 4h zjutraj dvigneš direktorja, da najde kontaktne podatke od kadrovnice, ki mora poklicat še poslovodjo, da ugotovijo če trije ljudje z temi podatki delajo v tej fabriki. In pri tem policist še vedno ne ve ali so ti ljudje pred njim res ti za katere se predstavljajo.

In vse to zato, ker se ne zdi smiselno, da bi moral imet nek dokument pri sebi?

Kar se pa angležev tiče, pa je velika razlika med tem, da ne rabiš imet osebne in da ne rabiš imet nikakršnega dokumenta. Brez slednjega v UK še v gostilno ne prideš. Smešno se mi zdi da imajo ljudje take probleme z ureditvijo pri nas, pa sem mogoče enkrat ali dvakrat v zadnjih par eltih moral policistu pokazat osebno izkaznico. Po drugi strani pa v UK (ki jo konkretno omenjaš) rabim kazat tak ali drugačen pildek v vsaki gostilni.

Gregor P je izjavil:

St235 je izjavil:


V avstriji je situacija podobna. Ni nujno da imaš osebno ali potni list moraš pa imet dokument, ki omogoča identifikacijo.

V Avstriji kot je meni znano ne potrebuješ imeti prav nobenega dokumenta pri sebi (kot Avstrijec seveda!) in tudi ne rabiš delati nobenega dokumenta za identifikacijo (zato pa imajo ti tam predvsem potne liste, če potujejo, ne pa osebnih izkaznic).
http://de.wikipedia.org/wiki/Ausweispfl...

Zgolj v posebnih primerih (nevarnost za človeka, prva pomoč, se zgodi zločin ipd.), ki jih določa specialni zakon, lahko policist ugotavlja tvojo identiteto (ampak za to ne rabiš nujno nekega dokumenta, lahko te tudi pospremi domov ipd.).


V Avstriji (seveda govorimo za njihove državljane) se moraš bit sposoben legitimirat na zahtevo policista. Legitimacija je mogoče pod praktično enakimi pogoji kot pri nas. Torej policist rabi za to razlog. Ne rabiš pa imet "uradnega" dokumenta (potni list, osebna...) ampak zadostujejo tudi drugi "neuradni" dokumenti. Ima pa policija pooblastila, da te pridrži do ugotovitve identitete, če le te ni mogoče verodostojno ugotoviti na licu mesta.

Zahteva, da se mora bit posameznik sposoben legitimirat na zahtevo policista je z vidika dela policije in zagotavljanja izvajanja zakonodaje IMO smiselna. Se mi pa ne zdi smiselno, da se to omejuje na osebno izkaznico( potni list/vozniško), ker v veliki večini primerov lahko policist z zadostno verjtenostjo ugotovi identiteto tudi na podlagi študentske, mesečne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Gregor P ::

Saj, samo to sem hotel izpostaviti, da temu ...

St235 je izjavil:

moraš pa imet dokument, ki omogoča identifikacijo
... ni tako. Torej da ne rabiš imeti nobenega dokumenta, če ne želiš (seveda pa je praktično, da ga imaš).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Machete ::

dice7 je izjavil:

bluefish je izjavil:

fantasycamp je izjavil:

Mene pa zanima ali lahko policaj ustavi pešaka in kar brez razloga zahteva osebno tudi če ni suma prekrška?
Ne.

Ja te lahko, vsaj mene so, ko sm ob poznih urah šel čez park domov in so bili kje v civilu. Te pač popiše in greš naprej, je bil že primer brez osebne pa je bil prijazen policaj in je bilo treba povedati samo ime, priimek in kraj rojstva. Ne more pa npr ti ukazati, da mu pokažeš kaj imaš v torbi itd..


Lahko ti, smel pa verjetno nebi. Meni so obrnili torbo in žepe na žel. postaji v času gimnazije. Sumljiv sem definitivno bil, ravno tisti dan pa nisem imel nič prepovedanega. Verjetno edini dan v letu :D Talk about luck..

kpkp ::

St235 je izjavil:

ob 4h zjutraj dvigneš direktorja, da najde kontaktne podatke od kadrovnice, ki mora poklicat še poslovodjo, da ugotovijo če trije ljudje z temi podatki delajo v tej fabriki. In pri tem policist še vedno ne ve ali so ti ljudje pred njim res ti za katere se predstavljajo.

Slab je ta direktor, ki bi mu bilo enkrat v življenju težko vstati ob 4h, ker je ogrožena eksistenca firme.
Saj lahko da policist te fante na telefon z direktorjem/kadrovsko ali bilo katerim predstavnikom firme, ki je zanje pripravljen zastaviti svoje ime.

In vse to zato, ker se ne zdi smiselno, da bi moral imet nek dokument pri sebi?
Miljone ljudi z grožnjo prisiljenih v nošenje dokumentov
(vs.)
Policaji uporabijo malo več mozga pri svojem delu, v konkretnem primeru preverijo ali ti fantje imajo ključe, "klikerje", uniforme, kaj konkretno delajo, kontaktirajo nadrejenega, lahko celo naredijo eno skupinsko sliko s policejem...

Kar se pa angležev tiče, pa je velika razlika med tem, da ne rabiš imet osebne in da ne rabiš imet nikakršnega dokumenta. Brez slednjega v UK še v gostilno ne prideš. Smešno se mi zdi da imajo ljudje take probleme z ureditvijo pri nas, pa sem mogoče enkrat ali dvakrat v zadnjih par eltih moral policistu pokazat osebno izkaznico. Po drugi strani pa v UK (ki jo konkretno omenjaš) rabim kazat tak ali drugačen pildek v vsaki gostilni.

Kaj ima gostilna tukaj veze, saj ti prideš v gostilno ne pride gostilna h tebi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

St235 ::

Miljone ljudi z grožnjo prisiljenih v nošenje dokumentov

bullshit. Prvič nas ni milione, drugič nas velika večina ni prisiljena v nošenje dokumentov ampak to počnemo zato, ker dokumente dejansko potrebujemo.

Policaji uporabijo malo več mozga pri svojem delu, v konkretnem primeru preverijo ali ti fantje imajo ključe, "klikerje", uniforme, kaj konkretno delajo, kontaktirajo nadrejenega, lahko celo naredijo eno skupinsko sliko s policejem...

Racinalizacija je torej, da je boljše da se porabi več ur, aktivira sredi noči kup ljudi, po možnosti pridrži kup ljudi, kot pa da se od njih pričakuje, da imajo kos palstike?

Hayabusa ::

In tudi če imajo kos plastike s sabo, kdo pravi da so pravi delavci ?
Bujenje direktorju v nobene primeru ne uide.

St235 ::

Lahko brez težav počaka do jutra. Če dejasnko ni drugih razlogov imajo policaji vse podatke o ljudeh, ki so bili tam in jih brez težav naslednji dan najdejo. Brez kosa plastike, se to zaplete.

Hayabusa ::

Kaj pa če so delavci od konkurence in delajo škodo ?

St235 ::

Hayabusa je izjavil:

Kaj pa če so delavci od konkurence in delajo škodo ?

kaj pa če na skrivaj pripravljajo šefu rojstnodnevno zabavo?

ampak lahko sedaj po stari navadi natepavamo ta primer do nezavesti in se obšamo na vejice. Ampak celotne slike to ne spremeni kaj dosti.

Dejstvo je da imajo policaji v vseh razvitih državah pooblastilo, da legitimirajo posamenika, kadar imajo za to razlog. Drugo dejstvo je, da je razlog za legitimacijo namenoma ohlapen in prepuščen presoji uradne osebe, ki opravlja svoje delo.

Tretje dejstvo je da se je vsak na zahtevo policista dolžan legitimirat. Kako točno to izvede se razlikuje od države do države, pri vseh pa se morebitni zaplet kočna z privedbo do ugotoitve identitete.

Razlika je samo v tehnični izvedbi, ker nekatere države zahtevajo točno spefivičen dokument, druge imajo to zastavljano širše in ni potrebe po "uradnem" dokumentu, tretje pa nimajo tega specifično definiranega. Dolžnost legitimacije pa zato ni nič drugačna.

IMO je predpis da potrebuješ točno specifičen dokument za 21 stoletje nepotreben in restriktiven. Je pa za delo policije neobhodno, da nek sistem pa vseeno mora obstajat, da vsakega posameznika ne rabijo tovorit na postajo za vsako figo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

kpkp ::

St235 je izjavil:

bullshit. Prvič nas ni milione, drugič nas velika večina ni prisiljena v nošenje dokumentov ampak to počnemo zato, ker dokumente dejansko potrebujemo.

1. Nas? Zagotovo je na miljone ljudi zakonsko prisiljenih nositi ID dokumente, kdo ste vi "nas" pa nevem.
2. Očitno imaš neko svojo definicijo kaj je to zakon, ker defakto definicija zagotovo ne omenja prostovoljnosti. Da se večina ljudi rada konformira pa se strinjam, zato pa ta demokracija tako dobro funkcionira.

Racinalizacija je torej, da je boljše da se porabi več ur, aktivira sredi noči kup ljudi, po možnosti pridrži kup ljudi, kot pa da se od njih pričakuje, da imajo kos palstike?

Racionalizacija?
Kaj ima veze kaj je racionalno, saj so dolgočasa trdili, da je suženstvo racionalno, bo treba poseči po kaki višji vrednoti kot racinalizaciji sistema.
Pričakuje?
Zaradi mene lahko pričakujete tudi, da bodo kure nesle zlata jajca, problem nastane ko jih začnete maltratirati, ker so se vaša pričakovanja izjalovila.

St235 ::

1. Nas? Zagotovo je na miljone ljudi zakonsko prisiljenih nositi ID dokumente, kdo ste vi "nas" pa nevem.

Ne zagotovo niso milioni prisiljeni v to da imajo dokumente, kdo pa sploh so ti milioni?

2. Očitno imaš neko svojo definicijo kaj je to zakon, ker defakto definicija zagotovo ne omenja prostovoljnosti. Da se večina ljudi rada konformira pa se strinjam, zato pa ta demokracija tako dobro funkcionira.

očitno imaš velike probleme z definicijami. Po tvoji blodnji je namreč vsako zakonsko določilo defakto prisila. Pa temu na veliko srečo ni tako. Če posameznik neko dejanje izvaja ne glede na to ali ga zakon zapoveduje ali ne to ni prisila ampak svobodna odločitev. Tako ni mogoče trdit, da je zakon nekoga prislil v to da ima pri sebi osebni dokument, če bi ga ta posameznik v vsakem primeru imel. In ja upam si trdit da ima velika večina dokumente zato ker jih potrebujejo za vse kaj drugega kot legitimacijo pred policijo. Pa saj se lahko vsak vpraša kolikokrat v življeju je dokumente poazal zato ker je to želel (gostilna, mejni prehod) in kolikokrat na izrecno zahtevo policije.

Racionalizacija?
Kaj ima veze kaj je racionalno, saj so dolgočasa trdili, da je suženstvo racionalno, bo treba poseči po kaki višji vrednoti kot racinalizaciji sistema.
Pričakuje?
Zaradi mene lahko pričakujete tudi, da bodo kure nesle zlata jajca, problem nastane ko jih začnete maltratirati, ker so se vaša pričakovanja izjalovila.

no na srečo si tvojega mnenja ne deli večina razvitega svata in jemlje racionalizacijo postopkov kot nujno potrebno za delovaje sistema.

kpkp ::

očitno imaš velike probleme z definicijami. Po tvoji blodnji je namreč vsako zakonsko določilo defakto prisila. Pa temu na veliko srečo ni tako. Če posameznik neko dejanje izvaja ne glede na to ali ga zakon zapoveduje ali ne to ni prisila ampak svobodna odločitev. Tako ni mogoče trdit, da je zakon nekoga prislil .....

Po tvoji "logiki" se zakone piše za tiste, ki že počnejo to kar zakon zapoveduje.
Tvoja definicija svobode je pa nasploh vrhunska, če delaš tako kot sistem zapove si svoboden. Damn še Goebbels bi bil ponosen nate.

no na srečo si tvojega mnenja ne deli večina razvitega svata in jemlje racionalizacijo postopkov kot nujno potrebno za delovaje sistema.

Kaj ti si en tak ponosen statist?
Res ne razumem kako lahko trdiš, da je cilj razvitega sveta racionalizacija sistema, medtem ko državni aparati/državna poraba rastejo že desetletja. Še dobro, da za izpeljavo racionalizacije, lahko zadolžite prihodnje generacije, ker če bi sedanjim izstavili račun, bi ta vaš sistem bil na hitro "racionaliziran".

WhiteLenate ::

Evo, pa se je zgodilo: https://maribor24.si/kronika/foto-na-sp...

Legitimacija naključnega sprehajalca v bližini doma in globa, ker pri sebi ni imel OI. :|

Kaj menite, upravičeno ali ne? Bi bilo smiselno omiliti zakonske določbe?

gusto ::

Ko tečem v radiju 10 km od doma, ne mislim nosit sabo osebne, pa se lahko policaj na trepalnice postavi in me čaka vsak dan posebej za vogalom. Upam in mislim, da je zgornji problem bolj izjema, moje izkušnje s policaji so dobre in takšne, da se da na lep način vse zmenit.

WhiteLenate ::

Se strinjam, da je v takih primerih zelo nepraktično vlačiti s seboj osebne dokumente. Ampak treba bi bilo ukiniti pravno podlago za izrek takšne kazni ali pa jo vsaj drastično zmanjšati. Glede na to, da živimo v informacijski dobi, se da identiteto preverjati na cel kup drugih načinov. Zadoščalo bi že to, da poveš svoje ime in priimek ter naslov, uradna oseba pa to preveri v njihovih bazah podatkov. Tako ali tako imajo v elektronski obliki shranjene vse fotografije iz osebnih dokumentov, tudi za nazaj, ter dostop do CRP in lahko takoj vidijo, če si to res ti.

AFAIK ima tudi pri nas policija možnost pridržanja osebe z namenom ugotavljanja identitete, če to ni mogoče na drug način.

Pika na i ::

Kar, podaj predlog za spremembo.
Do takrat, boš pa nosil dokumente s sabo.
Telefon lahko pa vedno vlačite s sabo, a ne?

Shegevara ::

gusto je izjavil:

Ko tečem v radiju 10 km od doma, ne mislim nosit sabo osebne, pa se lahko policaj na trepalnice postavi in me čaka vsak dan posebej za vogalom. Upam in mislim, da je zgornji problem bolj izjema, moje izkušnje s policaji so dobre in takšne, da se da na lep način vse zmenit.


Ravno ko tečeš je dobro imet kak osebni dokument sabo, pa ne zarad policajev ampak če se ti kaj hujšega zgodi naprimer.

GupeM ::

Shegevara je izjavil:

gusto je izjavil:

Ko tečem v radiju 10 km od doma, ne mislim nosit sabo osebne, pa se lahko policaj na trepalnice postavi in me čaka vsak dan posebej za vogalom. Upam in mislim, da je zgornji problem bolj izjema, moje izkušnje s policaji so dobre in takšne, da se da na lep način vse zmenit.


Ravno ko tečeš je dobro imet kak osebni dokument sabo, pa ne zarad policajev ampak če se ti kaj hujšega zgodi naprimer.

Točno to sem tudi sam razmišljal. Sploh kakšen tek v hrib. Se spotakneš, z glavo udariš ob korenino in padeš v nezavest. Nekdo te najde, pridejo rešilci, in če vejo, kdo si, lahko tudi preverijo, če si alergičen na kakšno zdravilo ali kaj podobnega. Lahko kontaktirajo domače ...

WhiteLenate ::

Pika na i je izjavil:

Kar, podaj predlog za spremembo.
Do takrat, boš pa nosil dokumente s sabo.
Telefon lahko pa vedno vlačite s sabo, a ne?

Motiš se. Ravno telefon najpogosteje ostane doma.

Gagatronix ::

Ne vem zakaj eni tako stalo delate zarad enga koscka plastike k ze tko cel kup drugih kosckov plastike vlecete s sabo cel cajt. Ce mas loh bancno voznisko pa zdravstveno s sabo te od osebne ne bo konc.

Utk ::

WhiteLenate je izjavil:

Se strinjam, da je v takih primerih zelo nepraktično vlačiti s seboj osebne dokumente. Ampak treba bi bilo ukiniti pravno podlago za izrek takšne kazni ali pa jo vsaj drastično zmanjšati. Glede na to, da živimo v informacijski dobi, se da identiteto preverjati na cel kup drugih načinov. Zadoščalo bi že to, da poveš svoje ime in priimek ter naslov, uradna oseba pa to preveri v njihovih bazah podatkov. Tako ali tako imajo v elektronski obliki shranjene vse fotografije iz osebnih dokumentov, tudi za nazaj, ter dostop do CRP in lahko takoj vidijo, če si to res ti.

AFAIK ima tudi pri nas policija možnost pridržanja osebe z namenom ugotavljanja identitete, če to ni mogoče na drug način.

Zakaj bi pa morali vedet, da si to ti? Kdo pa naj bi bil? Seveda si ti, sej si tam!
Mislim, to je brez veze, kaj ima veze ali ti je ime Janez ali Joža.

Če te išče interpol, pa itak ne boš svoje osebne kazal policaju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava osebne izkaznice, če so vsi dokumenti potekli (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12226435 (17411) mihapc123
»

Nadzor na meji z Avstrijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7019255 (15642) SimplyMiha
»

Polog gotovine problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7715481 (13497) zavajon
»

Velika Britanija ukinja osebne izkaznice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5316873 (13191) camalotz2
»

Bela hiša želi uvesti zaupanja vredne spletne identitete

Oddelek: Novice / Zasebnost
3712835 (10799) SkipEU

Več podobnih tem