» »

Tesla Powerwall v Sloveniji

1
2
»

Haniball ::

Utk je izjavil:

A zdaj pa nimaš tolk, če imaš v kopalnici nek 2kw grelec, nekje drugje v hiši nekdo vžge indukcijo, tretji pa nek star sesalec.


Kaj je že tvoj point? Veliki porabniki, kot si jih pravkar naštel, so praviloma vezani na ločene faze. Plus večina varovalk v sami hiši/stanovanju je zgolj 16A.

J.McLane ::

Njegov point je da pač potegneš malo debelješe žice do vtičnice, če trenutna napeljava ne ustreza.

Vse se da če se hoče, samo kdo bo šel razdirat obstoječo 3-fazno inštalacijo samo zato da bo kupil enofazni powerwall? Ja nihče. Zato mi je smešno da PW ne podpira 3 faznega štoma že out of the box.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

hruske ::

@J.McLane
Večino časa žgemo TEŠ, verjetno zato, ker je domači lignit še vedno cenejši kot ruski plin.

Od večjih TE imamo sicer še Brestanico, TE-TOL, Energetiko Maribor.

J.McLane je izjavil:

Morda pa ne bo neke direktne zaostritve net-meteringa, samo nek dodatek na porabo se doda vsem porabnikom v nekem kritičnem času v dnevu, kolikor mi je znano je to zvečer. Torej bi imel pri "enotni tarifi" v resnici dve tarifi, eno nižjo večino časa, in tisto višjo ki bi veljala od 6h do 10h zvečer. Sedaj je pa na vsakem posamezniku da ali, plača dodatek, ali se prilagodi porabi, ali pa kupi baterije in ravno v času te drage elektrike niža svojo porabo v tem delu dneva.


Nekoliko nerodno izraženo, ampak ja.

Kalifornija temu reče Net Metering 2.0, kjer je sistem dvotarifni in je višja tarifa v popoldansko-večernih urah.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

J.McLane ::

Bolj mi je zanimivo to, da ti veš da TEŠ 6 kurimo na nazavni moči, torej morajo vse ostale TE bit ugasnjene ali kaj? Drugače si ne morem razlagat ELESovega dnevnega grafa, kjer vse TE v Slo delajo z nekimi 500 MW.

Zanimivo, za ta kalifornijski sistem prvič slišim, pa sem ga sam od sebe znal natuhtat.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

hruske ::

Saj niso ugasnjene, samo ne žgejo na polno, ker je vseeno treba imet rezervne kapacitete.

https://www.electricitymap.org/zone/SI
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

J.McLane je izjavil:

Njegov point je da pač potegneš malo debelješe žice do vtičnice, če trenutna napeljava ne ustreza.

Vse se da če se hoče, samo kdo bo šel razdirat obstoječo 3-fazno inštalacijo samo zato da bo kupil enofazni powerwall? Ja nihče. Zato mi je smešno da PW ne podpira 3 faznega štoma že out of the box.

Zakaj bi razdiral? Tisto eno fazo povežeš na vse 3. Če nimaš neke zelo specifične naprave, bo delalo v najslabšem primeru enako kot bi delalo na eni fazi, ampak vsaj nekaj bo delalo. Morda je kaka nula pri indukciji problem, ampak to je problem tudi če jo (čisto legalno) priklopiš že takoj na eno fazo.

J.McLane ::

Sploh ti ni jasno kaj hočem povedat.

Jasno da se preferira TEŠ 6, konec koncev ima tudi najboljši izkoristek, ampak izjava da jo "žgejo na polno" je vseeno za lase privlečena, glede na celotno proizvodnjo Slovenije iz vseh TE.

I zlinka ki si ga poslal je 539 MW iz vseh TE v Sloveniji, TEŠ 6 ima moč 600 MW. A veš kje jaz mislim da je resnica, pa skušaj bolj pametno argumentirat če se kje motim? TEŠ 6 dela kvečjemu na 60-70% kapacite, ostali delajo na 30%, to bi bil najbolj verjeten scenarij.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mrdaco ::

Tistti ki pravite, da se bo netmetering ukinil. Trenutno samo 28% pridobljene elektrike porabim direktno iz sončnih celic. Ostalo gre v omrežje in jih koristim ko SE ne dela. Po 15 minutnem netmeteringu bi tak procent ostal približno enak. Če zaključimo da se pri netmeteringu odvečna elektrika "šenka" elektrodistributerju, potem bi jaz 72% električne energije šenkal distributerju, krati pa podobno količino plačal nazaj (dvojno oškodovanje). Pa mislite, da bo temu tako? A ni malo preveč "ovc" ki smo kupili MSE in trenutno še plačujemo kredite za to?

hruske ::

J.McLane je izjavil:

Sploh ti ni jasno kaj hočem povedat.

Jasno da se preferira TEŠ 6, konec koncev ima tudi najboljši izkoristek, ampak izjava da jo "žgejo na polno" je vseeno za lase privlečena, glede na celotno proizvodnjo Slovenije iz vseh TE.

I zlinka ki si ga poslal je 539 MW iz vseh TE v Sloveniji, TEŠ 6 ima moč 600 MW. A veš kje jaz mislim da je resnica, pa skušaj bolj pametno argumentirat če se kje motim? TEŠ 6 dela kvečjemu na 60-70% kapacite, ostali delajo na 30%, to bi bil najbolj verjeten scenarij.


Na ENTSO-E imaš podatke za torek, ko je TEŠ6 delal med 520 in 540MW, v povprečju 533MW, kar znese 88.8%, če je nazivna moč 600MW.
Rad imam tole državico. <3

hruske ::

mrdaco je izjavil:

Tistti ki pravite, da se bo netmetering ukinil. Trenutno samo 28% pridobljene elektrike porabim direktno iz sončnih celic. Ostalo gre v omrežje in jih koristim ko SE ne dela. Po 15 minutnem netmeteringu bi tak procent ostal približno enak. Če zaključimo da se pri netmeteringu odvečna elektrika "šenka" elektrodistributerju, potem bi jaz 72% električne energije šenkal distributerju, krati pa podobno količino plačal nazaj (dvojno oškodovanje). Pa mislite, da bo temu tako? A ni malo preveč "ovc" ki smo kupili MSE in trenutno še plačujemo kredite za to?


Če bi "šenkal" 72% proizvedene energije, potem bila to zanič ureditev. Bolj verjetno je, da se bo uvedla tarifa, ki bo spodbujala lastno rabo, torej da bo večerna energija dražja od ostale.

Vsekakor smo še daleč od odločitve, ker je AGEN šele začela z iskanjem mnenj.
Rad imam tole državico. <3

link_up ::

stara mama je izjavil:

Utk je izjavil:

Zakaj pol še sploh rabimo 3-fazne priključke? :)

Sej doma jih ne. Če bi bil en dovolj debel kabel, bi bilo glih tako dobro. Ali pa 3 kabli s povsod isto fazo, kjer je to bolj praktično.

Vrjamem, da imaš tudi pečico (in TČ če jo imaš) enofazno. Ni pa to pogosto. No pri meni se marsikdaj najde še kak elektromotor, tako da poenostavitve odpadejo.


Kaj pa poganjas na elektromotor? :) Prasicka vrtis ali je to samo pralni stroj? Poenostavitev bi bila v tem primeru kila na meter kabla?
In and Out

mn ::

mrdaco je izjavil:

Tistti ki pravite, da se bo netmetering ukinil. Trenutno samo 28% pridobljene elektrike porabim direktno iz sončnih celic. Ostalo gre v omrežje in jih koristim ko SE ne dela. Po 15 minutnem netmeteringu bi tak procent ostal približno enak. Če zaključimo da se pri netmeteringu odvečna elektrika "šenka" elektrodistributerju, potem bi jaz 72% električne energije šenkal distributerju, krati pa podobno količino plačal nazaj (dvojno oškodovanje). Pa mislite, da bo temu tako? A ni malo preveč "ovc" ki smo kupili MSE in trenutno še plačujemo kredite za to?


Mene pa zanima kaj ti v pogodbi piše? Ali ti piše, da je letni interval zagotovljen, ali ni omembe? Če je zagotovljen, se bodo po moje morali držati tega, če ni lahko teoretično karkoli naredijo.

tigrr ::

1. Če ti porabiš 28% energije neposredno, to še ne odraža reprezentativnega stanja. če se ogrevaš na FV (topl.črp), močno dvomim v navedene procente. Če se ne ogrevaš, potem imaš pa slab RoI.

2. To ni dvojno oškodovanje. Za drugo oškodovanje (nakup FV) si odgovoren sam, nihče te ni silil, da investiraš. Sicer pa netmeteringa za obstoječe sheme ne bodo kar ukinil, samo novih ne bodo več odpiral in kolikor razumem imajo odprto možnost spremembe obračunskega intervala na obstoječih. Lahko preveriš, pod kakimi pogoji je izveden priklop oz. pogodba tvoje FV ?

@hruska - hvala za dober odgovor.

mrdaco je izjavil:

Tistti ki pravite, da se bo netmetering ukinil. Trenutno samo 28% pridobljene elektrike porabim direktno iz sončnih celic. Ostalo gre v omrežje in jih koristim ko SE ne dela. Po 15 minutnem netmeteringu bi tak procent ostal približno enak. Če zaključimo da se pri netmeteringu odvečna elektrika "šenka" elektrodistributerju, potem bi jaz 72% električne energije šenkal distributerju, krati pa podobno količino plačal nazaj (dvojno oškodovanje). Pa mislite, da bo temu tako? A ni malo preveč "ovc" ki smo kupili MSE in trenutno še plačujemo kredite za to?

mrdaco ::

Zakaj dvomiš v procente... TČ laufa najhuje ko sonca ni. Tako na dnevni kot letni ravni. Saj poleti sploh ne laufa sonček pa sije na polno. Taki so podatki iz SolarEdge aplikacije in si jih nisem izmislil.

Utk ::

Če se bo ukinil netmetering, se bo izumil kakšen drug koristen način za porabljat elektriko. Baterija za 10 jurjev to vseeno ni.

tigrr ::

mrdaco, procent se mi je zdel velik, tebi se najbrž zdi majhen, dejansko stanje je pa vmes :) zanimivo bi blo simulirat, koliko bi dvignil ta procent z baterijo..

a_borlak ::

V sončne elektrarne smo mnogi šli ravno zaradi letnega obračuna in večina nas ima predimenzionirane samooskrbne elektrarne glede na porabo, kar pomeni, da lepo doniramo elektro podjetjem, a se ne sekiramo ravno preveč zaradi tega. Pri 15 minutnem obračunskem obdobju pa bi krepko premislil, ali bi sploh šel v tako investicijo, ker se ti preprosto ne bi splačala brez enega konkretnega hranilnika (baterije, vodnega zalogovnika ...), kar bi še dodatno podražilo, in to ne malo celoten projekt. Če mene vprašaš, z enoletnim obračunom je trenutna situacija zadovoljiva za vse.

c3p0 ::

Zato pa me zanima, na zeljniku koga je zrasel ta 15 minuti obračun, ker je nonsense in ubije PV sektor.

hruske ::

Saj če je PV elektrarna predimenzionirana, potem bi bil čisto ok tudi net metering 2.0 model, kot ga poznajo v Kaliforniji: Imaš višjo in nižjo tarifo, pri čemer ti proizvodnja dela plus na računu, torej da dobavitelj "odkupuje" elektriko. S tem, da če presežka ne porabiš v 12 mesecih, dobropis propade.
Rad imam tole državico. <3

tigrr ::

a_borlak, če mene vprašaš, z enoletnim netmeteringom je situacija zadovoljiva za vse, ki imate celice na strehi. Tudi, če bi imeli v slo instaliranih recimo 10x več FV kot sedaj, še vedno niti približno ne bi zmogli nadomestit TŠ/NEK, še vedno bi morali 1/3 energije pridobit iz fosilov, in s hranilniki ni smotrno reševat problema sezonske akumulacije.
Trenutno smo v prehodnem obdobju pospeševanja OVE, obstoječi sistem nadomešča hranilnike. Bottom-line - v Sloveniji cela zgodba s FV brez hranilnikov ni tehno-ekonomsko vzdržen model, je drag okrasek na strehi, ki se pri trenutni regulativi splača. A ker mormo sledit zeleni politiki, mamo kar mamo. Pomoje bi bistveno bolje in ceneje prišli na dolgi rok brez subvencij in z zakasnjenimi vlaganji v zeleni preobrat energetike.

mrdaco ::

Jaz pa mislim da je v sloveniji z trenutno zafrknjeno investicijo v Teš6 vsaka fotovoltaika pozitivno vpliva na celotno situacijo. Zakaj? Ne pozabit da se zaradi izgorevanja fosilov plačujejo okoljeske CO2 kazni. Z Fotovoltaiko se take kazni znižujejo. Tudi če bi ob sončnem vremenu Teš6 delal z 10% ob dežju in ponoči pa na 100%, bi skozi potegnjeno črto bila računica pozitivna. Ravno termoelektrarno lahko za razliko od jederske reguliraš pri delovanju, zato le ta lahko deluje kot baterija.

tigrr ::

ok, kaka je cena CO2 kazni v primerjavi s ceno FV + subvencij + potrebnih nadgradenj omrežja in hranilnikov ? "Pozitivni vpliv" se sliš lepo, ampak a je finančno res plus ?
A resno računamo, da bomo s promocijo FV v slo nadomestili obstoječe EE vire na dolgi rok ?
Če nameravamo s FV samo izboljšat razmere (kvaliteto zraka in CO2 emisije recimo), ne glede na ceno, kako bomo to naredil ? Bomo rezal stran po par procentov fosilne proizvodnje na desetletje tko kot zdej ? Trenutno se za ogrevanje iz lesne mase rabi 5x več energije kot iz elektrike, za prehod na TČ nam manjka vsaj še ena nuklearka. Za držat sistem pokonci poleg tega rabimo še toplo rezervo ali pa miljon trenutno predrešno dragih hranilnikov, da ne bi mrknilo, tko kot bi se to kmalu zgodilo včeraj pri nemcih, ki so superduper napredni v smislu razvoja FV in OVE. Poleg tega izgleda (beri zafdnji stavek spodaj) in je po svoje tudi logično, da se EU v energetskem smislu zapira in da bomo morali sami poskrbeti za svoje EE potrebe.

V torek ob šestih zvečer je bila Nemčija pred razpadom elektroenergetskega sistema in pred tem, da začne izklapljati uporabnike, je povedal generalni direktor GEN energije Martin Novšak. Zaradi težav v elektroenergetskem sistemu so Nemci prosili za pomoč številne države. Pomagali so tudi v Sloveniji. Uporabili so vso rezervo, v GEN energiji 395 megavatov. ... >>V kritičnih urah je bila izredno nizka proizvodnja elektrike iz vetrnih elektrarnah v več državah hkrati: Nemčiji, Avstriji, Franciji, Veliki Britaniji in na Danskem. Poleg tega v Nemčiji izvajajo načrtovane remonte za nekaj premogovnih enot, zato jih niso mogli aktivirati. Enot, ki so morda razpoložljive pa zaradi tehničnih omejitev ne morejo aktivirati v tako kratkem času in predvsem samo za nekaj ur. ... Nekateri omrežni operaterji zaradi reševanja težav v lastnem omrežju dodatno zmanjšujejo razpoložljive prenosne zmogljivosti v svoje države, kar dodatno omejuje pretok energije s sosednjih trgov.

a_borlak ::

tigrr je izjavil:

a_borlak, če mene vprašaš, z enoletnim netmeteringom je situacija zadovoljiva za vse, ki imate celice na strehi. Tudi, če bi imeli v slo instaliranih recimo 10x več FV kot sedaj, še vedno niti približno ne bi zmogli nadomestit TŠ/NEK, še vedno bi morali 1/3 energije pridobit iz fosilov, in s hranilniki ni smotrno reševat problema sezonske akumulacije.
Trenutno smo v prehodnem obdobju pospeševanja OVE, obstoječi sistem nadomešča hranilnike. Bottom-line - v Sloveniji cela zgodba s FV brez hranilnikov ni tehno-ekonomsko vzdržen model, je drag okrasek na strehi, ki se pri trenutni regulativi splača. A ker mormo sledit zeleni politiki, mamo kar mamo. Pomoje bi bistveno bolje in ceneje prišli na dolgi rok brez subvencij in z zakasnjenimi vlaganji v zeleni preobrat energetike.


Problem je v tem, da investicija v SE ni majhna in da bi se meni brez električnega avta splačala v cca 15 letih, tako pa kakšno leto manj (pozabi nepovpratna sredstva, so cca 20% celotne investicije in bi šel v to tudi brez njih). Če dodaš še baterijski sklop, se ti pri trenutnih cenah elektrike zadeva praktično nikoli ne povrne kot investicija, te krepko manj stane, če si samo priklopljen na el. omrežje kot končni uporabnik. Se absolutno strinjam, da sončne elektrarne niso dokončna rešitev in da rabiš velike proizvajalce, kot so TE za dinamiko in JE za statiko, da lahko pokrivaš vse potrebe. Bo pa ena od prihodnjih investicij zagotovo še baterijski del, upam, da bo takrat cena 15kWh pod 5kEUR. Sicer pa bi bilo smiselno, da hranilnike postavljajo elektro podjetja, ne končni uporabniki oziroma že sedaj omenjajo, da bi električni avtomobili v prihodnje delovali kot velika baterija, ko bi bili priklopljeni na polnilnice. Glavni problem je žal naša čedalje večja potreba po energiji, nismo pa pripravljeni plačati. (malo zmedeno, vem, a upam, da približno jasno)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: a_borlak ()

J.McLane ::

In zdaj je konec sveta, če poleg OVE postaviš še eno plinsko elektrarno, ki je samo kot backup.

Uganite kaj, tudi za NEK imamo dedicated plinsko Brestanica, pa tega nihče ne obeša na velik zvon.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nekdu ::

Spet samo posredniki.

Te Tesline Li-ion-ske baterije imajo cca 500 ciklov, tako da to ni rentabilno (razen, če so v Powerwallu uporabili kake druge, samo se mi zdi, da imajo le en tip baterij).
Boljše so LiFePO4 (litij-železne), ki imajo v življenjski dobi 2-4k ciklov in so idealne za te namene (večja je teža).

J.McLane ::

V powerwalih so uporabljene druge celice kot pa v avtomobilih, 500 ciklov? Ne se norca delat, od kje te ideje?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Alexius Heristalski ::

https://getpwrcell.com

Nekaj podobnega kot Tesla Powerwall.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

kuglvinkl ::

nekdu je izjavil:

Spet samo posredniki.

Te Tesline Li-ion-ske baterije imajo cca 500 ciklov, tako da to ni rentabilno (razen, če so v Powerwallu uporabili kake druge, samo se mi zdi, da imajo le en tip baterij).
Boljše so LiFePO4 (litij-železne), ki imajo v življenjski dobi 2-4k ciklov in so idealne za te namene (večja je teža).


Link, al pa pejt drugam nakladat/si zmisljevat.
Your focus determines your reallity

starfotr ::

1 fazno je samo zaradi tega, ker v US in UK nimajo navade 3 faznih priključkov za domače uporabnike.

Smo v EU kar unikum glede tega, se mi zdi.

Morali bi imeti sistem brez net meteringa. Sistem bi moral biti tak, da te spodbuja, da čim več generirane elektrike iz PV porabiš sam. Torej, da čez dan pereš ipd. ne pa takrat, ko je poceni tarifa. Čeprav imamo pri net meteringu ET, kar je spet neumnost.

Sistem bi moral biti tak, da se plača razliko med proizvedeno in porabljeno energijo. Ko bi oddal v omrežje, bi dobil 5 centov, ko bi jemal iz omrežja, bi plačal 30 centov po kWh. Tako bi bila spodbujena lastna raba. Takrat, ko je polno PV elektrarn na najvišji delovni točki, takrat je potreb po energiji v omrežju bolj malo zato nizka odkupna cena.

a_borlak ::

Pravzaprav nimaš prav. Takrat, ko so sončne v omrežju na polno, imaš cel kup porabnikov, ki jih ponoči nimaš oziroma delajo manj, recimo klimatske in hladilne naprave. Tudi večina proizvodnje je čez dan, ne ponoči, tako da sončne delajo lepo ob pravem času.

starfotr ::

Govorim o sezoni in ne o dnevu oziroma noči. Namreč največ elektrike se porabi pozimi, takrat je pa PV neuporabna zadeva.

In klime poleti so prdec za energetski sistem, v primerjavi z vsem gretjem, ki je na elektriko pozimi.

a_borlak ::

Tudi pozimi ti SE odnese vsaj del, recimo pri meni slabo tretjino do preko polovice. Sicer pa, TE pozimi imajo dvojno vlogo, proizvodnjo elektrike in daljnisko ogrevanje, tako da da ne gre toplota v nič. Tisto, kar ti razmišljaš je prevalitev bremena na končnega uporabnika. Načeloma se s tem strinjam, ampak potem, ko bom poskrbel za dovolj veliko baterijo in dodaten generator želim biti čisto off-grid, tudi 15€ omrežnine ne želim plačevati, kolikor jo sedaj.

stara mama ::

nekdu je izjavil:


Te Tesline Li-ion-ske baterije imajo cca 500 ciklov, tako da to ni rentabilno (razen, če so v Powerwallu uporabili kake druge, samo se mi zdi, da imajo le en tip baterij).
Boljše so LiFePO4 (litij-železne), ki imajo v življenjski dobi 2-4k ciklov in so idealne za te namene (večja je teža).

Ne se hecat s 500 cikli, še polimerne baterije zmorejo več ob ustrezni uporabi. V bistvu lahko te celice dosežejo neprimerno več ciklov 2000+ ravno zaradi idealnih pogojev delovanja -vedno v kleti na hladnem in ne premrzlem, nikoli čisto izpraznjene in nikoli čisto napolnjene ter večinoma manjši tokovi polnjenja in praznjenja.
Poglej FB skupine DIY Powerwall, povsod se uporabljajo stare celice (18650)

Musk je dobro nagruntal, kam spravit ogromne količine celic, ki niso (več) primerne za v avto.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

a_borlak je izjavil:

Tudi pozimi ti SE odnese vsaj del, recimo pri meni slabo tretjino do preko polovice. Sicer pa, TE pozimi imajo dvojno vlogo, proizvodnjo elektrike in daljnisko ogrevanje, tako da da ne gre toplota v nič. Tisto, kar ti razmišljaš je prevalitev bremena na končnega uporabnika. Načeloma se s tem strinjam, ampak potem, ko bom poskrbel za dovolj veliko baterijo in dodaten generator želim biti čisto off-grid, tudi 15€ omrežnine ne želim plačevati, kolikor jo sedaj.


Kdo te sili, da si priklopljen? Mene pa silijo, da plačujem nebuloze tipa PV in subvencioniram te zgrešene naložbe, ki delajo samo škodo zaradi razpršenosti virov.

V bistvu bi morali biti pogoji res taki. Vsak, ki ima PV, naj se odklopi in si naredi zadostne rezerve preko baterij. Pa da vas vidimo junake, kako boste vlagali v te zgrešene naložbe brez subvencij in kako se boste tresli, da vam ne zmanjka baterije in da bo sonce dovolj svetilo.

a_borlak ::

In, kakšna je tvoja generalna rešitev?

Valvoline ::

a_borlak je izjavil:

In, kakšna je tvoja generalna rešitev?

Takojsna ukinitev vseh subvencij za SE, za postavitev, nakupna cena stroma in ostalih nebuloz. Enako velja za elektricna vozila. Trzno gospodarstvo. Podpiram pa popoln offgrid za tiste k si ga zelijo in neplacevanje prispevkov. Ce se komu splaca.

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

...in tako ostanemo na obstoječi tehnologiji še nadaljnih 100 let, ne hvala, subvencije so kar OK stvar za pospeševanje tistega kar bo tržno itak prišlo. Zakaj bi na nekaj čakal 100 let, če lahko isto dosežeš v 30 letih s subvencijo?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Valvoline ::

J.McLane je izjavil:

...in tako ostanemo na obstoječi tehnologiji še nadaljnih 100 let, ne hvala, subvencije so kar OK stvar za pospeševanje tistega kar bo tržno itak prišlo. Zakaj bi na nekaj čakal 100 let, če lahko isto dosežeš v 30 letih s subvencijo?

Raje v NEK 2,3,4 itn... Solarni bullshit pa na preso. Bogatenje bogatih na racun plebstva. Zakaj morm jaz placevat 2x drazji strom da bi nek *gospod* pobiral smetano in se igral navidezno samozadostnost, ki v resnici ne obstaja, se ne splaca in je predraga?

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

Nuklearka ni nič napačna, se strinjam da bi jo bilo dobro imeti, skrbi me način kako priti do nje, ker taki več milijardni projekti so vedno polni prisklednikov in korupcije. Tudi v drugih državah imaš veliko primerov slabe prakse pri postavljanju nukleark.

Ampak to je že druga tema, ali pa ne. Tudi če imamo nuklearko ki dela stalno v pasu, poraba ni konstanta, ponoči bi imel tako veliko poceni viškov elektrike, podnevi pa lahko da manjko. Torej bi bile tudi v tej situaciji baterije čisto koristna stvar.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

a_borlak ::

Valvoline je izjavil:

a_borlak je izjavil:

In, kakšna je tvoja generalna rešitev?

Takojsna ukinitev vseh subvencij za SE, za postavitev, nakupna cena stroma in ostalih nebuloz. Enako velja za elektricna vozila. Trzno gospodarstvo. Podpiram pa popoln offgrid za tiste k si ga zelijo in neplacevanje prispevkov. Ce se komu splaca.


Pričakoval sem kaj v smislu vlaganje v to in to ali JEK, itd, ne pa samo ukinjanje subvencij. Tako mimogrede, subvencije za SE so največ 1,8k€ (kar ni faktor pri odločanju), za EV se pa pri nas nižajo, vprašanje, kaj bo naslednje leto. Ampak kakorkoli obračaš, tega denarja je malo (obstaja točen podatek). Daj prosim povej, kako si zamišljaš strategijo, to je vprašanje, ne pa varčevanje pri drobižu.

J.McLane ::

Za SE je največja subvencija to, da imaš vedno vsak trenutek zagotovljen odvzem, tako omrežje uporabljaš kot baterijo. Predstavljaj si da imaš plinsko elektrarno in ti elektro diktira kdaj in s kakšno močjo naj deluje, elektriko ti pa plačajo po neki srednji tržni ceni in niti centa več.

Ne gre to tako, zaradi tega se bo uvajalo baterije v sisteme s SE.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GizmoX ::

Se bo potemtakem uvajalo baterije tudi k malim hidroelektrarnam? Imajo namreč podobne karakteristike, kot SE:
- vsak trenutek zagotovljen odvzem / omrežje uporabljajo kot baterijo
- elektro nima nadzora nad količino ali časom proizvodnje
- proizvodnja je odvisna od naravnih pogojev (deževje ali taljenje snega - večji pretok vode)
- velike razlike na dnevni ravni
- velike razlike na sezonski ravni
- včasih se nepričakovano odklopi (zamašen dotok)
- včasih se nepričakovano priklopi in proizvaja 100% (odmašen dotok)
- nizka priključna moč (npr. 30 kW)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

J.McLane ::

Res je, ampak vseeno MHE delajo veliko bolj konstantno kot pa SE, kjer je kar velik del v dnevu čista nula, da ne rečem še velik del zime.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

tigrr ::

Vpašanje je, ali so subvencije za SE vključno z netmeteingom res smiselne in pravi način za dekarbonizacijo slovenske elektroenergetike ? Recimo, da je sonca v presežku in da bodo cene FV panelov še naprej padale, še bolj pa bodo padale cene baterijskih hranilnikov (BH), ko bodo menjavali baterije iz e-avtov.
Če bi zamaknili nakup vseh danes delujočih SE, vgrajenih v preteklih 10 letih, bi prihranili težke miljone, ki smo jih do sedaj deloma pokril s subvencijami. V zameno za dobro miljardo EUR izplačanih subvencij smo dobili manj kot 3% energije iz SE.
Podobno se lahko spet ponovi z BH v imenu stabiliziranja omrežja.
Pamet v roke, v glavi imet celostno sliko situacije in ne nasedat zelenim pravljicam o pospešeni dekarbonizaciji Slovenije na osnovi SE, ker bomo to zelo drago plačali, učinek pa bo zanemarljiv. Če bi imeli naravne danosti (hidro akumulacija, vetrna polja), bi lahko SE bistveno lažje in ceneje integrirali v sistem, tako kot to počnejo mnoge druge države okoli nas. Zato pravim, v dekarbonizacijo bolje počasi in premišljeno, kot hitro in predrago.

mertseger ::

A ni zanimivo da danes nimamo hranilnikov pa nekih velikih proizvode je Še in VE pa ni nobenih težav s stabilnostjo omrežja.
Slovenec v povprečju dnevno prevozi 55 km če pretiravam je to 10 kWh. Milijon avtomobil (recimo leta 2050, mokre sanje seveda) bi rabil 400MW nuklearke za napajanje vseh dnevnih potreb slovenskih avtomobilov tekom celega dneva ali pa celo v nočnem času, kar bi bilo najbolj ker bi bili izpusti CO2 potem dejansko skoraj 0.

hruske ::

@tigrr Mislim, da bo pri PV elektrarnah potrebno kmalu imet neko minimalno baterijsko rezervo predvsem zaradi stabilizacije omrežja, kjer v primeru zmanjšanega obsevanja pač ni mogoče dovolj hitro vžgat rezerv, hkrati pa mora biti inverter na porazdeljenih proizvodnih napravah tak, da v primeru padca frekvence/napetosti v omrežju ne odklopi avtomatsko lastnih proizvodnih kapacitet, ker s tem problem še poslabša.
Rad imam tole državico. <3
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj so baterijski hranilniki prava stvar (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27353387 (1125) kow
»

Tesla bo gradila največjo baterijsko elektrarno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12521049 (10511) kow
»

Tesla Powerwall v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9521001 (14159) hruske
»

V Nemčiji letos cene električne energije že več kot stokrat negativne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16143711 (36330) NSA Agent

Več podobnih tem