» »

Kupovanje ETF in FURS

Kupovanje ETF in FURS

velikBrokoli ::

Pred kratkim sem si ustvaril interactivebrokers (IBKR) račun in kupil nekaj ETF delnic (SXR8 Ibis2, IShares Core SP500) - namen imam dolgoročno držati zadevo (vsaj 20 let) in vsako leto dokupiti. Po 20 letih bi zadevo prodal, prijavil FURS in plačal 0 davka. Drži?

Zanima me, ali moram karkoli prijaviti na FURS? IShares Core SP500 upravlja podjetje na Irskem, zato se mi zdi, da ne rabim ničesar prijaviti. Ali se motim?

Kakor sem zasledil, bi moral prijaviti W-8BEN obrazec, ampak to, ko gre za US based podjetja?

Se je že kdo kaj ukvarjal s tem, ima kdo izkušnje? :)

pingme ::

velikBrokoli je izjavil:

Pred kratkim sem si ustvaril interactivebrokers (IBKR) račun in kupil nekaj ETF delnic (SXR8 Ibis2, IShares Core SP500) - namen imam dolgoročno držati zadevo (vsaj 20 let) in vsako leto dokupiti. Po 20 letih bi zadevo prodal, prijavil FURS in plačal 0 davka. Drži?

Zanima me, ali moram karkoli prijaviti na FURS? IShares Core SP500 upravlja podjetje na Irskem, zato se mi zdi, da ne rabim ničesar prijaviti. Ali se motim?

Kakor sem zasledil, bi moral prijaviti W-8BEN obrazec, ampak to, ko gre za US based podjetja?

Se je že kdo kaj ukvarjal s tem, ima kdo izkušnje? :)


W8BEN ti je verjetno IBKR sam oddal (vidiš v nastavitvah), rabiš pa to za USA dividende, da imaš “le” 15% witholding tax. Če imaš torej accumulating etf, prijaviš le ob prodaji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

bluefish ::

velikBrokoli je izjavil:

Pred kratkim sem si ustvaril interactivebrokers (IBKR) račun in kupil nekaj ETF delnic (SXR8 Ibis2, IShares Core SP500) - namen imam dolgoročno držati zadevo (vsaj 20 let) in vsako leto dokupiti. Po 20 letih bi zadevo prodal, prijavil FURS in plačal 0 davka. Drži?
Ne povsem. Če kupiš danes 10 enot, čez deset let pa še 5, boš ob prodaji 15 enot čez 20 let plačal davek za tistih 5.

velikBrokoli ::

pingme je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Pred kratkim sem si ustvaril interactivebrokers (IBKR) račun in kupil nekaj ETF delnic (SXR8 Ibis2, IShares Core SP500) - namen imam dolgoročno držati zadevo (vsaj 20 let) in vsako leto dokupiti. Po 20 letih bi zadevo prodal, prijavil FURS in plačal 0 davka. Drži?

Zanima me, ali moram karkoli prijaviti na FURS? IShares Core SP500 upravlja podjetje na Irskem, zato se mi zdi, da ne rabim ničesar prijaviti. Ali se motim?

Kakor sem zasledil, bi moral prijaviti W-8BEN obrazec, ampak to, ko gre za US based podjetja?

Se je že kdo kaj ukvarjal s tem, ima kdo izkušnje? :)


W8BEN ti je verjetno IBKR sam oddal (vidiš v nastavitvah), rabiš pa to za USA dividende, da imaš “le” 15% witholding tax. Če imaš torej accumulating etf, prijaviš le ob prodaji.


Mogoče veš kje točno, moram priznati, da ne najdem na web portalu.

grimhold ::

Zdravo,

v kolikor se odločiš za nakup ETF-ov, ki izplačujejo dividente, ter nakup individualnih delnic (kot je npr NVIDIA), ki prav tako izplačujejo dividende:
-kdaj in kako se to prijavi?
-obstajajo za to kakšni obrazci?
-račun imam na potralu Interactive Brokers. Je avtomatski report, ki ga ta portal generira dovolj, ali je potrebno vsako prodajo ročno kam vpisati?

Hvala za vsako informacijo,

LP G

Machete ::

Prijavi se do 28.2. za prejšnje leto.
Obstajajo obrazci.
Avt. report je dovolj zgolj za to, da z njega ročno prepišeš (nakupe) in prodaje ali dividende in jih pretvoriš po tečaju CB na tisti dan.
Če si spreten, si lahko seveda pomagaš s tabelami v Excelu. Obstajajo tudi neki programi, ki ti pomagajao lahko. Nimam linkov.

https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752181351 (4570) onka
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144567 (9270) Thomxy
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513633 (9485) zelenizmaj
»

Spletno trgovanje

Oddelek: Loža
98229 (7601) pikachu004

Več podobnih tem