» »

Pranje perila v stroju :)

Pranje perila v stroju :)

«
1
2

Kiwix ::

Zdravo, zanima me vaše mnenje oziroma "tehnika" pranja perila v pralnem stroju :). Pred dnevi sem bral članek potem pa je tudi v družbi beseda prešla na to temo in smo ugotovili, da ima vsak neko svojo tehniko :). Nekateri perilo ločujejo po odtenkih (svetle, temne, pisane), nekateri po barvah, spet drugi ločujejo po materialih...

Zanima me vaše mnenje :). Uporabljate lističe (lovilec barv), kako operete nova oblačila (predpranje ali jih normalno operete)? :)

Raptor F16 ::

Odvisno od praška ki ga uporabljaš, materialov, ki jih pereš in nenazadnje tudi vrste madežev.

Za običajno dnevno pranje je s pravim praškom najbolje prati med 30-40 stopinj. Nekega sortiranja po materialih v tem primeru ni ravno treba je pa VEDNO dobro, če perilo ločiš po barvah. Odtenki... če res ni ravno razlika med temnim in svetlim tako očitna je čisto brezpredmetno.

Kdaj sortirati po materialih ? Ko recimo pereš bombaž, sintetiko, svilo... imaš pa gor kake bolj trdovratne madeže in je dobro uporabiti čim višjo temperaturo ali imaš na stroju poseben program ki je prilagojen za določen tip tekstila... v tem primeru boš bombaž lahko pral na višjih itd... sintetiko na nekoliko nižjih... predvsem čisto belo perilo, (srajce, posteljnino, gate,...) naj bi pral na vročem, da res dobro opereš na belo in potem nimaš flekov. Pomagaš si lahko tudi s pomožnimi pralnimi sredstvi če ni možno prati pri visokih temperaturah.

VEDNO se ravnaj priporočil na listku, ki si ga dobil na kosu obleke.

Pranje je le ena mala hišna znanost, ki pa nima 100% univerzalnega recepta. Vse je odvisno od tega kaj nosiš in s čim pereš :)
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

mojsterleo ::

Običajno perilo - mešano (dva do trikrat tedensko): 40/40 program, posteljnina na 60 stopinj. Nekaj stvari se opere ročno in potem spere v stroju. Uporabljam lovilec barv in malo sredstva za dezinfekcijo.
Na 90 skor ne peremo. Imamo precej malo belega perila. 60 stopinj in dezinfekcijsko sredstvo je ok.

mahoni ::

Clovek bi si mislil, da bo zivljenje s tehnologijo postalo enostavnejse. Za vsako stvar je potrebno sprasevati po forumih. Mislim tudi sam sem tak.

WaterBoy ::

Vse vržem v stroj, dam noter tekoči detergent in perem vse na 40.

Vsake toliko čada uperem brisače in servete na 90 da se malo razkuži

Ne komoliciram

DePalmo ::

Sam ločujem in perem takole:
- bele cunje: 60 stopinj, program je dolg 1h 9m ali 2h 45m, odvisno kaj nastavim, povečini perem eno uro, ponavadi dodam listič da lovi barve
- barvne cunje: 40 stopinj, 1h 9m ali 2h 10m
- brisače: 90 oz. 95, 3h 9m ali 3h 30m
Drugi program uporabim če so cunje bolj umazane ali pa če stroj bolj nabašem. Se pa vsaj enkrat tedensko pere na 90 da se stroj razkuži.

Pri vseh uporabljam prašek v prahu in mehčalec razen pri brisačah kjer ni mehčalca. Občasno če imam pri roki in če se spomnim, dodam deci do dva kisa.

raufnk ::

Ločujem na spodnje perilo in brisače (90 stopinj, tudi če je perilo barvno) in vse ostalo (40 stopinj).
Uporabljam tekoči detergent, nikoli mehčalca, vedno dodam 1 do 2 deci kisa.
OBVEZNO pa vklopim dodatno izpiranje.
lp raufnk

mailer ::

Ločujem samo na vrsto oblačil in perem vsako posebej. Nogavice, brisače, spodnje perilo, kavbojke in majice, posteljnina, trenirke in majice, kuhinjske krpe in kuhinjske brisače... Vse na 60. Belih stvari je samo za vzorec in jih lahko pomešaš med ostala oblačila, ki so bila že večkrat oprana, da se ne obarvajo.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

zee ::

Svetla oblacila - 30 stopinj, nezni cikel+dodatno izpiranje, tekoci detergent + mehcalec
Temna oblacila - 30 stopinj, nezni cikel+dodatno izpiranje, tekoci detergent + mehcalec
Sportna oprema (tekaske hlace, majice, kopalke) - 30 stopinj, nezni cikel+dodatno izpiranje, tekoci detergent
Brisace, posteljnina - 40 stopinj, dolg (~2 uri) cikel z dodatnih izpiranjem, tekoci detergent + mehcalec
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

737 ::

Pri vsakem pranju nalijemo v predalček za mehčalec kar nearomatiziran kis. V Lidlu 6-pack stane dobre tri eur. Perilo je zmehčano sicer malo manj, kot pri uporabi mehčalca, se pa izognemo hormonskih motilcev v mehčalcih (ftalati itd.). Perilo je je skupaj s strojem s kisom tudi dezinficirano in hkrati v stroju ni težav z vodnim kamnom. Stroj je med neuporabo odprt, tako boben, kot predalček za detergent, da se znotraj dobro posuši. Kupujemo bombažna oblačila in jih peremo na 60 in 95 stopinjah. Po testih, domačih in ZPS-jevih (Zveza potrošnikov Slovenije), se tekoči detergenti obnesejo neprimerno slabše od praškov, zato uporabljamo slednje. Zadnjih nekaj let po krivdi revije ZPS iz DM, le za črna oblačila se uporablja namenski tekoči detergent. Mimogrede, črna oblačila je moč izjemno uspešno, ko zbledijo, znova obarvati. Sušilec oblačila preveč uničuje, zato ga nimamo. Perilo sušimo na stojalu ob rahlo odprtem oknu, pozimi pa zraven stojala vključimo razvlaževalnik. Niso redka oblačila, ki jih ob opisanem vzdrževanju nosimo 10 ali dvajset let.

Raptor F16 ::

737 je izjavil:

Sušilec oblačila preveč uničuje, zato ga nimamo. Perilo sušimo na stojalu ob rahlo odprtem oknu, pozimi pa zraven stojala vključimo razvlaževalnik. Niso redka oblačila, ki jih ob opisanem vzdrževanju nosimo 10 ali dvajset let.


Pillingu (pojavu muckov na površini) se izogneš tako, da perilo obračaš navznoter... no še bolje pa je če sušiš na zraku, v kolikor je to mogoče.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

TehDucky ::

Večinoma nosim črna, siva ali temno siva oblačila, običajno imajo na listkih napisano 40°C, tako da perem na tej temperaturi.

Brisače imam barvne (bordo rdeče,zelene, sive in rjave), ki imajo označeno za pranje na 60°C, tako da če jih imam malo več perem samo brisače skupaj brez mehčalca, sicer pa vržem v boben z ostalimi temnimi stvarmi.

Žena uporablja malo več barvnih oblačil, tako da ona svoje posebej pere.

Uporabljava samo pralni stroj, program za bombaž sam prilagodi čas pranja glede na težo suhih oblačil v stroju. Uporabljava Nana tekoči prašek in mehčalec ter občasno neke bunkice za vonj. Vsa sredstva za pranje v manjši količini kot je napisano na embalaži.

Nova oblačila vedno opereva posebej brez ostalih cunj, je dovolj en kratek program, potem pa s podobnimi barvami vsa naslednja pranja.

gruntfürmich ::

brisače & svetlo za doma: 90+
temno bombažno spodnje perilo & posteljnina 60
temno lepše 30/40
občutljivo 30-
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

rezator ::

Ženino najljubšo belo obleko daš, po nerodi, s čim barvnim. Pol drugič zopet kaj z*****š na hard. Ona vidi, da ti pač nisi za to (pač ne razumeš), je več škode kakor koristi in ti tega opravila več ni potrebno izvajati :)

Malo heca- Ampak v vsakem hecu je nekaj resnice ;)
Some people feel the rain. Others just get wet.

Ganon ::

zee je izjavil:

Svetla oblacila - 30 stopinj, nezni cikel+dodatno izpiranje, tekoci detergent + mehcalec
Temna oblacila - 30 stopinj, nezni cikel+dodatno izpiranje, tekoci detergent + mehcalec
Sportna oprema (tekaske hlace, majice, kopalke) - 30 stopinj, nezni cikel+dodatno izpiranje, tekoci detergent
Brisace, posteljnina - 40 stopinj, dolg (~2 uri) cikel z dodatnih izpiranjem, tekoci detergent + mehcalec


Mnogo prenizke temperature. Sploh za brisače.

dexterboy ::

VEDNO, ampak RES VEDNO dodajam vodo pri glavnem pranju, usekam dvakrat izpiranje in NE perem NIŽJE od 60'C.
Majice, ki so na etiketi 30 ali 40 stopinj... dol mi visi. Če ne izdrži MOJO telesno temperaturo..., perem pa naj jo pri 30?
ROFL!!! :))
Tiste "čudne cote" od oblek, ki to sploh niso, pa jest ne perem. Prepuščam ostalim ta užitek :D

DODATEK; če NE čistite stroja ENKRAT na mesec, vam jest nisem kriv...Imejte odnos do stvari, pa bodo stvari imele odnos do vas. Ampak meni ni noben stroj odpovedal prej kot v petih letih...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

Kvinta ::

Pranje je domena za ženske vse kar sem jih jaz srečal in mel so to rade delale .... pralni prah ali gel plus 1dcl kisa na bobn pa ni neka umetnost.
A.C.A.B

Jerry000 ::

WaterBoy je izjavil:

Vse vržem v stroj, dam noter tekoči detergent in perem vse na 40.

Vsake toliko čada uperem brisače in servete na 90 da se malo razkuži

Ne komoliciram

Tudi jaz :D

jocoj ::

737 je izjavil:

Pri vsakem pranju nalijemo v predalček za mehčalec kar nearomatiziran kis. V Lidlu 6-pack stane dobre tri eur. Perilo je zmehčano sicer malo manj, kot pri uporabi mehčalca, se pa izognemo hormonskih motilcev v mehčalcih (ftalati itd.). Perilo je je skupaj s strojem s kisom tudi dezinficirano in hkrati v stroju ni težav z vodnim kamnom. Stroj je med neuporabo odprt, tako boben, kot predalček za detergent, da se znotraj dobro posuši. Kupujemo bombažna oblačila in jih peremo na 60 in 95 stopinjah. Po testih, domačih in ZPS-jevih (Zveza potrošnikov Slovenije), se tekoči detergenti obnesejo neprimerno slabše od praškov, zato uporabljamo slednje. Zadnjih nekaj let po krivdi revije ZPS iz DM, le za črna oblačila se uporablja namenski tekoči detergent. Mimogrede, črna oblačila je moč izjemno uspešno, ko zbledijo, znova obarvati. Sušilec oblačila preveč uničuje, zato ga nimamo. Perilo sušimo na stojalu ob rahlo odprtem oknu, pozimi pa zraven stojala vključimo razvlaževalnik. Niso redka oblačila, ki jih ob opisanem vzdrževanju nosimo 10 ali dvajset let.
Barvna bombažna oblačila se ne perejo na 60 in 95 stopinj. Ni šans, da ti to zdrži 10-20 let pri takem pranju.

Bobo95 ::

Ločim: belo/pisano in črno/sivo. Vržem v stroj na 30°.
Vseeno mi je, če ni optimalno.

qwertyy ::

Ne razumem logike pranja brisač na 90 in to po 3h skupaj. V brisače se ponavadi obrišeš najbolj čist kar si sploh lahko. Drugo je, če z njimi brišeš tla ipd., ampak te za tuširanje pa res ne rabimo vsakič prekuhavat.

Jaz brisače za tuširanje perem na 60 za 1 uro. Prav tako posteljnino, ampak bi bilo sicer bolj logično prekuhavat posteljnino, ker ne spiš vedno čist in ponoči švicaš.

Horas ::

mi materiala ne sortiramo samo svetle-pisane, temne, pa bele. peremo samo na 4O.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Kiwix ::

Hvala za odgovore :). Tudi jaz po vecini perem vse na 30/40, ker majice (bombaz) ki jih imam za sluzbo (v pisarni) pac niso umazane :).

@WaterBoy, Jery000, se vama je kdaj kaj obarvalo? :)

@TecDucky, tudi jaz sem sedaj kupil od Nane detergent :), do sedaj smo imeli skoraj vedno Perwol.

DePalmo ::

qwertyy je izjavil:

Ne razumem logike pranja brisač na 90 in to po 3h skupaj. V brisače se ponavadi obrišeš najbolj čist kar si sploh lahko. Drugo je, če z njimi brišeš tla ipd., ampak te za tuširanje pa res ne rabimo vsakič prekuhavat.

Jaz brisače za tuširanje perem na 60 za 1 uro. Prav tako posteljnino, ampak bi bilo sicer bolj logično prekuhavat posteljnino, ker ne spiš vedno čist in ponoči švicaš.

To glede brisač sem se tudi sam že večkrat spraševal če ni stran metanje energije. Ampak če jih ne operem tako, imajo brisače zelo kmalu tak čudenj vonj ko se brišeš, kot da bi smrdele po čebuli. In samo med brisanjem, suhe so vredu.
Tako da jih pač prekuhavam vsak teden 3 ure.

Stari89 ::

Ločim:
Črno 40°C.
Barvno 40°C (dodam tist listič ki naj bi vezal barvo nase, čist okej).
Posteljnine, brisače in spodnje perilo 90°C.
Vse ostalo 40°C.

Pa še malo za šalo:

WaterBoy ::

Kiwix je izjavil:


@WaterBoy, Jery000, se vama je kdaj kaj obarvalo? :)

.

Za enkrat ne, pa tudi če se, se ne sekiram :) so sam cote


Edino kar mi je žal da že od začetka nisem delal, je to da nisem sproti pral cot za rekreacijo. So se mi neke majce osmrdele ker jih nisem sproti opral

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WaterBoy ()

mojsterleo ::

Berem to temo pa ugotavljam, da vas kar nekaj pere pri previsokih temperaturah. Upoštevajte ekološki vidik in nepotrebno porabo energije.
60 stopinj uniči večino mikroorganizmov, pa še to je smiselno za perilo, ki je izpostavljeno temu kot npr. posteljnina in razne prevleke.

DePalmo ::

Dokler oprane cunje ne smrdijo, nimam problema z ekologijo. Ko pa začnejo smrdet, jih pa pač prekuham ne glede na porabljeno energijo.

starfotr ::

Jaz gledam na perilo tako, kot to gledajo v hotelih. Čim bolj enostavno (belo perilo), ki ga lahko pereš na 90 brez težav.

Že pri nakupu je treba biti pozoren, da imaš potem doma čim manj kompliciranja in razmišljanja, kaj bom dal prat skupaj in na koliko stopinj.

737 ::

MojsterLeo, elektrika je poceni. Kilovatna ura z vsemi dajatvami stane nekaj čez deset centov, ponoči pod deset. Na upoštevanje ekološkega vidika opozori na primer gostince, ki imajo pozimi na terasah vključene infra grelce za kadilce. Vsak grelec porabi za kar nekaj pralnih strojev elektrike. Nekateri ogrevajo hiše z elektriko in tako potrošijo megavatne ure energije.

starfotr ::

Bolj 15 centov, kot 10...

1 pranje stane cca. 1 eur. Amortizacija stroja, elektrika, voda, prašek in mogoče tudi mehčalec.

Eko programi so itak sami sebi v namen. Predolgo perejo, preslabo operejo, ne izperejo dobro. Zato je treba uporabljat programe, ki niso eko in vedno vključiti dodatno izpiranje ali podobno funkcijo, ki poskrbi za več vode.

jocoj ::

737 je izjavil:

MojsterLeo, elektrika je poceni. Kilovatna ura z vsemi dajatvami stane nekaj čez deset centov, ponoči pod deset. Na upoštevanje ekološkega vidika opozori na primer gostince, ki imajo pozimi na terasah vključene infra grelce za kadilce. Vsak grelec porabi za kar nekaj pralnih strojev elektrike. Nekateri ogrevajo hiše z elektriko in tako potrošijo megavatne ure energije.
Tebi očitno ni jasno, kaj je mislil z ekološkim vidikom. In stvar se začne pri vsakem pozamezniku...

starkos ::

Locujem 3 stvari:
- belo/svetlo - perem na 60 ali 90 stopinj
- črno/temno (tu spada zraven tudi zeleno, rdečo, vijolično ipd.) - perem na 40 stopinj.
- posteljnina in brisače - perem na 60 stopinj

Tako me je mama naučila :D

sreda ::

jaz si pomagam z magic box-om

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sreda ()

mojsterleo ::

737 je izjavil:

MojsterLeo, elektrika je poceni. Kilovatna ura z vsemi dajatvami stane nekaj čez deset centov, ponoči pod deset. Na upoštevanje ekološkega vidika opozori na primer gostince, ki imajo pozimi na terasah vključene infra grelce za kadilce. Vsak grelec porabi za kar nekaj pralnih strojev elektrike. Nekateri ogrevajo hiše z elektriko in tako potrošijo megavatne ure energije.

Res je kar praviš, toda nesmiselno je prati pri ‘nepotrebno’ visokih temperaturah. Že med 30 in 40 stopinj je 3-5x razlike v porabi. Za 95 stopinj je poraba desetkrat večja kot pri 30 stopinj. Ne govorim o zneskih....

qwertyy ::

Ampak res ne razumem zakaj je nek običaj, da je treba brisače prekuhavat. Ni logike. V brisačo se obrišeš popolnoma čist, rabiš jo 2 minuti in nato flikneš v pranje. Ajde eni jo uporabijo večkrat, ampak vseeno. Medtem ko v gatah in šumfih švicaš po cel dan.

winterriver ::

qwertyy je izjavil:

Ampak res ne razumem zakaj je nek običaj, da je treba brisače prekuhavat. Ni logike. V brisačo se obrišeš popolnoma čist, rabiš jo 2 minuti in nato flikneš v pranje. Ajde eni jo uporabijo večkrat, ampak vseeno. Medtem ko v gatah in šumfih švicaš po cel dan.


Nicesar ni treba prekuhavat, to so stari obicaji iz casov, ko so bili praski se bolj svoh. Danes lahko peres vse na 30 pa bo dovolj oprano - razen, ce gate nosis cel teden ali imas probleme z zapiranjem pipice. Visje kot pa gres s temperaturo, prej bojo cunje unicene / razbarvane.

Nekdo je zgoraj kis omenil. Ja. Kis namesto mehcalca, ze tako uporabljamo prevec kemikalij za brezvezne namene in mehcalec (in razna topila za vodni kamen) absolutno spadajo med njih. 5 litersko kanto alkoholnega kisa, pa na juris. Za kopalnico, kis zmesajte z malo detergenta za posodo pomivat in se na kamen spravite s tem. Detergent bo stopil mascobe, kis pa kamen.

Tisti, ki za te namene uporabljate neznejsi spol, dokler opravljate druge dejavnost, recimo hisniske, ali pa npr. kuhate, je to cisto ok. Ostali - ce vas se ni brcnila, vas se bo, sicer ste si pa dobili izredno zabito zensko. Ne bom sodil, ali je intelekt pomemben.

Zgodovina sprememb…

toro69 ::

Kis pa lug istočasno, ... eni so očitno spali pri pouku kemije.

https://cleanmychapelhillhouse.com/clea...

Ganon ::

winterriver je izjavil:

Nicesar ni treba prekuhavat, to so stari obicaji iz casov, ko so bili praski se bolj svoh. Danes lahko peres vse na 30 pa bo dovolj oprano - razen, ce gate nosis cel teden ali imas probleme z zapiranjem pipice. Visje kot pa gres s temperaturo, prej bojo cunje unicene / razbarvane.


:)) Zakaj sploh 30°C, zakaj ne pereš kar v mrzli vodi? Saj bo prašek naredil svoje, ima nezemeljsko tehnologijo.

Nekateri mikroorganizmi preživijo tudi 60°C. In potem se kdo čudi, da ljudem oblačila smrdijo po zatohlem.

Raptor F16 ::

qwertyy je izjavil:

Ampak res ne razumem zakaj je nek običaj, da je treba brisače prekuhavat. Ni logike. V brisačo se obrišeš popolnoma čist, rabiš jo 2 minuti in nato flikneš v pranje. Ajde eni jo uporabijo večkrat, ampak vseeno. Medtem ko v gatah in šumfih švicaš po cel dan.


Odmrli ostanki kože pa to...
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

winterriver ::

Glede kisa, ne das ga notri liter, da bi vso bazo neutraliziral.

Ganon je izjavil:

Nekateri mikroorganizmi preživijo tudi 60°C. In potem se kdo čudi, da ljudem oblačila smrdijo po zatohlem.


Verjetno res, samo nimam teh opazanj po desetletju pranj. Mogoce nimam prave vrste mikroorganizmov okrog sebe.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

mojsterleo je izjavil:

Berem to temo pa ugotavljam, da vas kar nekaj pere pri previsokih temperaturah. Upoštevajte ekološki vidik in nepotrebno porabo energije.
60 stopinj uniči večino mikroorganizmov, pa še to je smiselno za perilo, ki je izpostavljeno temu kot npr. posteljnina in razne prevleke.

nimaš pojma.
energijo raje šparaj drugje kot pri higieni; to je največja pridobitev človeštva. boš 100000× bolj ekološki.

qwertyy je izjavil:

V brisačo se obrišeš popolnoma čist, rabiš jo 2 minuti in nato flikneš v pranje. Ajde eni jo uporabijo večkrat...
opa, ali imaš 200 brisač ali pa si samo enkrat na dan umiješ kakšen del telesa.
v vsakem primeru pa pišeš bedarije.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

DePalmo ::

Sem prebral tistole o kisu in je potrdilo moje sume. Že tako sem jih ovrgel ko se ga polival okoli hiše da zatre ves plevel, sedaj imam pa potrjeno da v pralnem stroju ne naredi nič. Torej ga bom kar nehal uporabljat, že tako praktično ni razlike če ga ali če ga ne. Itak pa vedno pustim boben in predal za doziranje odprt, da se vse presuši.

Kar se pa tiče prekuhavanja brisač. Sem jih včasih redno pral na 30 in občasno na 60 ker "so praški dovolj močni" in so vedno smrdele, pa sem se čudil zakaj. Menjaval sem praške, menjaval mehčalce in pral tudi brez, nato sem povečeval količino praška in mehčalca, zmanjševal, probaval s kisom, z namenskimi "razkužili" iz DM-a, "razkuževal" cel pralni stroj z različnimi žaubami, sem tudi dobil nasvete da so preveč mokre in za splesnijo in da moram brisače sušit. OK, če je kakšna res mokra jo še vedno osušim, ampak edina in prava rešitev je bila prekuhavanje. Poleg tega je pa to tudi dobro za stroj, ker v njem se lahko razvije ogromno bakterij in s prekuhavanjem jih ubiješ. A je že kdo potegnil ven posodo za doziranje in pogledal kakšno je stanje nad njo? No jaz sem ... in sem takoj šel tisto spucat in sedaj še to redno čistim. Take packarije še nisem videl ... kaj je šele v ceveh ali v bobnu ki se nikoli ne prekuha.

Tako da je redno pranje na 90 priporočljivo, ekologi gor ali dol.

qwertyy ::

gruntfürmich je izjavil:

mojsterleo je izjavil:

Berem to temo pa ugotavljam, da vas kar nekaj pere pri previsokih temperaturah. Upoštevajte ekološki vidik in nepotrebno porabo energije.
60 stopinj uniči večino mikroorganizmov, pa še to je smiselno za perilo, ki je izpostavljeno temu kot npr. posteljnina in razne prevleke.

nimaš pojma.
energijo raje šparaj drugje kot pri higieni; to je največja pridobitev človeštva. boš 100000× bolj ekološki.

qwertyy je izjavil:

V brisačo se obrišeš popolnoma čist, rabiš jo 2 minuti in nato flikneš v pranje. Ajde eni jo uporabijo večkrat...
opa, ali imaš 200 brisač ali pa si samo enkrat na dan umiješ kakšen del telesa.
v vsakem primeru pa pišeš bedarije.

Nimam jih 200 ampak cca 20 in za dva je to dovolj. Tuširam se enkrat dnevno, torej ena velika brisača na dan in še kakšna pri umivalniku za roke. Ne vem a ti se v eno brisačo brišeš cel teden?

Še vedno je mnogo bolj sporna posteljnina kjer se po 14 dni skupaj (nekateri tudi mesece) svaljkaš in švicaš. Tudi tam se mimigrede skriva odmrla koža.

Se pa vidi že po tvojem slogu pisanja na tem forumu, da si zagrenjen.

gruntfürmich ::

da, brisačo imam tudi za 1 teden. se pedantno umivam. in sem popolnoma čist ko se brišem v njo. je to kakšen problem?
ti zagotavljam da bolje vzdržujem čistočo sebe in stvari okoli mene kot ti.

kaj je problem z odmrlo kožo?

ko boš nehal analizirati moj slog pisanja in se boš lotil odpravljanja svojih nelogičnih neumnosti boš imel veliko več dela...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

TheBlueOne ::

Jerry000 je izjavil:

WaterBoy je izjavil:

Vse vržem v stroj, dam noter tekoči detergent in perem vse na 40.

Vsake toliko čada uperem brisače in servete na 90 da se malo razkuži

Ne komoliciram

Tudi jaz :D


x3 :D

No tako je bilo vcasih, samo detergent ni bil vedno tekoc. Od kar ne perem jaz se komplicira, rezultati pa niso kaj drugacni.

MIHAc27 ::

Pri nam ločimo oblačila po temperaturi
40C majice, hlače, pulovarji, modrci...
60C Brisače, spodnje perilo, nogavice, rjuhe

Občasno kaj tudi na 90. Lističe žena tudi občasno da notri. Previdni smo edino pri novih oblačilih, damo najprej 1x prati, da če že spušča barvo, da spusti takrat. Zabarval se nam je mogoče 3x v življenju (vedno ko se je pralo kako novo oblačilo, potem ne več)

gruntfürmich ::

zabarva se vedno in vedno spušča barvo. zato če pereš belo s temnim, belo ne bo več belo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

737 ::

Pri nas tudi ne peremo brisač po vsaki uporabi. Brisače visijo na namenskem obešalniku, kjer se sproti sušijo. Brišemo le vodo s čiste kože in brisača se nikoli ne umaže. Se pa po dveh, treh tednih zgodi, da brisača po brisanju na koži pusti rahel vonj po kislem. Takrat roma na koš za perilo. Na koš zato, ker je obešena čezenj, da se dobro posuši, šele potem gre vanj. Brisače kljub oznaki 60 dobro prenesejo občasno kuhanje.

Oblačila, razen nogavic in spodnjega perila, ravno tako ne peremo, dokler niso umazana ali dobijo kljub zračenju vonj po znoju. Oblačila, ki jih nosimo poredko, se perejo nekajkrat na leto ali še redkeje. V povprečju pride na osebo le ena dobra žehta na teden, zato ni problem porabiti za 20 centov energije več in prati na višjih temperaturah. Več energije od te prihranimo s sušenjem perila na stojalu, namesto v sušilnem stroju. Da oblačila z neuporabo sušilca zdržijo dlje, je dodatni prihranek, da se je po nova treba odpraviti v trgovino le na vsakih nekaj let, je pa zame priceless. :-)

darkolord ::

737 je izjavil:

Brišemo le vodo s čiste kože in brisača se nikoli ne umaže.
Tega pa ne verjamem.

Ali so brisače barvaste in se tega ne vidi ali pa si ne umivate rok zelo pogosto.

Sam namreč zelo dobro (vsaj precej nadpovprečno) skrbim za higieno rok, pa po nekem času kljub temu (snežno bela) brisača postane vidno umazana.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri pralni stroj (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
358155581 (3833) IL_DIAVOLO
»

Pralni stroj - preveč programov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8011088 (8329) Furbo
»

Pranje oblačil (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5510244 (8225) kuglvinkl
»

Smrdi perilo in pralni stroj?

Oddelek: Loža
4925209 (23445) gruntfürmich
»

Pranje perila

Oddelek: Loža
269655 (8895) gruntfürmich

Več podobnih tem