» »

Pralni stroj - preveč programov

Pralni stroj - preveč programov

1
2
»

Invictus ::

Saj to je prava feministka.

Drugače bi bila gospodinja ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Evstera ::

Prava feministka bo možkemu pametovala, kako je neumen, da nič ne razume in mu dala navodila, kako mora ON pravilno prati.

FormerUser ::

Jaz perem cunje sama in NE smrdijo, pametovalcem v vednost.

Semafor ::

FormerUser je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu najbolj smrdljive kose stran zmetala

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ales ()

jype ::

Evstera je izjavil:

Prava feministka bo možkemu pametovala, kako je neumen, da nič ne razume in mu dala navodila, kako mora ON pravilno prati.
Zabavno, kako pravi idioti vedno več vejo o tem, kakšna naj bi bila prava feministka, kot feministke.

Plesnive cunje se seveda zmeče stran, razen v primeru, da rad okoli hodiš v cunjah, opranih z varikino.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Infinity ()

FormerUser ::

Semafor je izjavil:

FormerUser je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu najbolj smrdljive kose stran zmetala

Ja, vem, da si funkcionalno nepismen, ni treba še dodatno dokazovati.

bbbbbb2015 ::

mancini je izjavil:

Cote in vse ostalo smrdi ponavadi iz treh razlogov, prvi je ta de palmov, da mece mokre stvari v kos, kjer mu stojijo po nekaj dni. Drugi je da se ne posusi stvari dovolj in tretji da so bivalni prostori vlazni


Še en razlog je, to je Hipatija omenjala. Jaz sem imel ene oranžne bombažne majice. Nekaj sem popravljal avto, pa me je pošprical diesel. Ne dosti, imel sem flek 10x10cm.
Dal sem v pranje, pa ko je bilo pranje končano, so vse cote imele čuden vonj. Navzele so se ga tudi srajce.

Na začetku nisem bil pozoren, potem pa sem parkrat prišel domov, pa so mi vsi domači rekli, da se prav čuti čuden vonj. Ne po zatohlem, ne po švicu.
Dolgo časa je trajalo, da smo ugotovili, da tista majica to povzroča, poleti je znala zasmraditi celo omaro, kot čista.

Tisti diesel nikoli ni šel ven, če si od blizu povohal si točno čutil tisti vonj. Flek je izginil, vonj pa je ostal.

Eno jakno mi je tudi usmradilo, to sem dal v kemično čistilnico, prvič se je vonj še malo čutil, sem dal še enkrat, pa je šlo ven.

Ostalo pa sem vse v koš zabrisal, z nogavicami in vsem vred. Zdaj je v nulo vse v redu.

SonjaP ::

Jaz sem stara gospodinja s 30+ kariere pranja :)
Nikoli mi še niso cunje smrdele po pranju. Recepte so že predhodniki napisali: ne meči mokre cunje v koš za umazano perilo (mi obesimo na rob samo toliko, da se posuši). Uporaba mehčalca je nepotrebna. Belo perilo pa že od nekdaj perem na 95 ne glede na moderne trende varčevanja z energijo.
Samo še to: dobi se varikina, ki jo je možno uporabljati tudi v pralnem stroju. Mogoče enkrat (ali parkrat) operi kakšne bele cunje še s tem dodatkom na 95, da bo uničilo morebitno plesen po stroju.

MadMax ::

Saj ravno tale ekofašistični trend šparanja z elektriko je največji špas.
Pri 40/60 porabiš za rundo žehte nekje 0.8÷1kWh, za 95 pa 2kWh.
1kWh pa je... preko palca 13 centov?
Pri enem tako prišparanem pranju na teden je to v celem letu: zračunajte si sami in se odločite če je vredno...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Ales ::

V Sloveniji je okoli 825.000 gospodinjstev. Predpostavimo povprečno en pralni stroj na gospodinjstvo in dva tovrstna pranja na teden ter razliko v strošku 13 centov.

825000 x 52 x 2 x 0,13 EUR

11.154.000 EUR letno.

Izračunaj zdaj to še recimo na nivoju EU, pametnjakovič.

MadMax ::

Na nivoju skupne porabe elektrike v EU: pljunek v morje, brihta.
Poleg tega niso vsa gospodinjstva 4+ članska, in ne pere se vsega na 95...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Ales ::

Dejansko ima cel zahodni svet ogromen problem z nekontrolirano potrošnjo resursov. Vse sami "pljunki v morje", obnašamo se pa kot največji debili in delamo z resursi, kot da je vse zastonj in vse le 13 centov.

Naj vsak sam pogleda svoj lajf in proba vsaj v glavi odpikati vse, kar ne rabi, pa poskusite sešteti to na nivoju Slovenije ali EU. Vse, od tone pretežkega terenca do kupa krame, ki se doma valja po policah.

Miljarde so to. Miljarde in miljarde. Od teh 11 MIO dalje, pa v nebo.

Vsi skupaj smo debili.

MadMax-u se pa opravičujem, ker sem izkoristil njegov primer khm... recimo polnoritosti :D za nazoritev težave. Brez zamere, nisem mislil nič osebnega. Ampak ni to pljunek v morje, to je simptom bolanosti naše družbe.

MadMax ::

Saj ne zanemarjam pljunkov v morje, ampak tu je na tehtnici higiena/zdravje vs. pljunek.
Zato je pranje brisač, kuhinjskih krp in belih gat npr., morda le pomembnejše od pljunka.
Nenazadnje, ko smo že pri pralnih strojih: podpiram pa zmanjšanje porabe vode, saj to pomeni tudi manj praška. Moderni stroj to sicer kompenzira z daljšim ciklom pranja.
Problem nekaterih starejših uporabnikov pa je, da ne razumejo da je treba dat v nov stroj manj praška, potem se pa hudujejo nad slabo izpranim perilom....

Se da pa pljunke prihranit marsikje drugje, kjer nimajo veze s higieno ampak samo komfortom recimo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Okapi ::

Evstera je izjavil:

Eno gospodinjsko vprašanje.

Doma perilo peremo skoraj izključno na dveh programih:
- 95stopinj (program za bombaž) za brisače in kuhinjske krpe
- 20stopinj občutljivo za vse ostalo
- no, za kaj res redkega pa še ročni program
Jaz recimo za praktično čisto vse uporabljam en sam program - bombaž na 40 stopinjah. Zraven vedno vklopim še dodatno izpiranje, in to je to.

Parkrat na leto mogoče dam noter kakšen volnen pulover ali kaj iz svile in uporabim program za občutljive zadeve, na 30 stopinjah.

Okapi ::

Ales je izjavil:

Dejansko ima cel zahodni svet ogromen problem z nekontrolirano potrošnjo resursov. Vse sami "pljunki v morje", obnašamo se pa kot največji debili in delamo z resursi, kot da je vse zastonj in vse le 13 centov.

Naj vsak sam pogleda svoj lajf in proba vsaj v glavi odpikati vse, kar ne rabi, pa poskusite sešteti to na nivoju Slovenije ali EU. Vse, od tone pretežkega terenca do kupa krame, ki se doma valja po policah.
A to ti je jasno, da na taki (čim večji) potrošnji sloni naše gospodarstvo, celotno naše blagostanje? Plače ljudi (proizvodnja, promet, trgovina ...) so odvisne od tega, da ljudje zapravljajo, naš državni proračun je odvisen od tega, da čim več zapravimo in pri tem plačamo DDV (in da zaposleni, katerih plače so odvisne od zapravljanja drugih, plačujejo dohodnino, podjetja pa davek na dobiček).

In energija je dobrina, tako kot vse druge. Ko porabiš elektriko, s tem omogočiš delo rudarjem, zaposlenim v elektrarnah, v elektropodjetjih, in ko plačuješ trošarino in DDV, omogočaš še vzdržavanje elektro-omrežja in še marsikaj. Več kot je porabimo, bolje je za gospodarstvo.

Lahko šparaš, jasno, ampak s tem koristiš samo sebi, družbi na splošno pa čisto nič. Če bi vsi šparali (ne samo pri elektriki), bi se gospodarstvo sesulo.

Okapi ::

MadMax je izjavil:

Nenazadnje, ko smo že pri pralnih strojih: podpiram pa zmanjšanje porabe vode, saj to pomeni tudi manj praška.
To varčevanje z vodo je tudi svojevrstna neumnost. Jaz vedno vklopim dodatno izpiranje. Bolje porabit par litrov vode več, in da imaš dobro splaknjeno perilo.

Vode tako ali tako ne "porabljamo", ampak jo samo začasno umažemo. Po Savi in Donavi odteče vsa v morje, se tam očisti, izhlapi in z dežje pade nazaj. Na Zemlji je, mimogrede, čedalje več vode, ker, kot rečeno, porabi se je praktično nič ne, samo kroži, poleg tega pa ves čas iz vesolja po malem pada nova, z meteoriti.

MadMax ::

Tako kot delilniki na radiatorje, ali izolacijske fasade na blokih.
Nič nižji računi za ogrevanje.
Edino nekaj komforta (predvsem poleti) pa je od fasade, tudi klimašarji čez poletje malce prišparajo. Ampak tega se v vzhičenem priporočanju kako in zakaj fasado itak ne omenja...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Okapi ::

MadMax je izjavil:

Tako kot delilniki na radiatorje, ali izolacijske fasade na blokih.
Nič nižji računi za ogrevanje

No ja, to pa ne bo čisto držalo. Pri nas se je strošek kurjave kar opazno zmanjšal, ko so namestili merilnike toplote, hidravlično uravnotežili sistem in namestili izolacijo na zunanje cevi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Ganon ::

MadMax je izjavil:

Tako kot delilniki na radiatorje, ali izolacijske fasade na blokih.
Nič nižji računi za ogrevanje.


Hahaha, kaj? Več kot TRIKRAT nižje stroške imamo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

MadMax ::

Potem ste pa srečkoti :)
Ok, sem pozabil upoštevat da je v našem koncu daleč najdražje daljinsko ogrevanje... K sreči sam nisem nič v poslovni žlahti z njimi.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Ales ::

Okapi je izjavil:

Ales je izjavil:

Dejansko ima cel zahodni svet ogromen problem z nekontrolirano potrošnjo resursov. Vse sami "pljunki v morje", obnašamo se pa kot največji debili in delamo z resursi, kot da je vse zastonj in vse le 13 centov.

Naj vsak sam pogleda svoj lajf in proba vsaj v glavi odpikati vse, kar ne rabi, pa poskusite sešteti to na nivoju Slovenije ali EU. Vse, od tone pretežkega terenca do kupa krame, ki se doma valja po policah.
A to ti je jasno, da na taki (čim večji) potrošnji sloni naše gospodarstvo, celotno naše blagostanje? Plače ljudi (proizvodnja, promet, trgovina ...) so odvisne od tega, da ljudje zapravljajo, naš državni proračun je odvisen od tega, da čim več zapravimo in pri tem plačamo DDV (in da zaposleni, katerih plače so odvisne od zapravljanja drugih, plačujejo dohodnino, podjetja pa davek na dobiček).
Seveda, čisto se zavedam, da imamo tak sistem. Ampak če ne bomo našli načina kako ohraniti potrošnjo brez da bi to dejansko zahtevalo nadaljnjo nepotrebno uporabo naravnih resursov, smo ga, po domače, najebali.

Vse kaže, da smo pri izkoriščanju naših planetarnih resursov blizu limitov in v kolikor kot civilizacija ne bomo obvladali tega, se nam znajo zgoditi še precej hujše stvari kot le prilagoditev načina življenja iz potrošniške v neko delno ali navidezno potrošniško družbo (ali v kako čisto drugo, pravzaprav).

Morda imamo v tem trenutku še čas iskati poti, kako obdržati soroden potrošniški sistem, kot ga imamo zdaj, a prilagojen na realnosti našega naravnega okolja. Če pa ta čas zamudimo (in meni se zdi, da ga zamujamo), nam bo nadzor ušel iz rok. In potem ga bomo dejansko najebali, ker bo družbena sprememba na ta ali drug način nasilna ali pa se bomo celo soočili z realno možnosjo izumrtja naše vrste.

In energija je dobrina, tako kot vse druge. Ko porabiš elektriko, s tem omogočiš delo rudarjem, zaposlenim v elektrarnah, v elektropodjetjih, in ko plačuješ trošarino in DDV, omogočaš še vzdržavanje elektro-omrežja in še marsikaj. Več kot je porabimo, bolje je za gospodarstvo.
Ta del, povezanost naravnih resursov z potrošnjo, moramo čim bolj ločiti med sabo. Sploh tam, kjer je vez približno linearna.

Lahko šparaš, jasno, ampak s tem koristiš samo sebi, družbi na splošno pa čisto nič. Če bi vsi šparali (ne samo pri elektriki), bi se gospodarstvo sesulo.
Drži. Mi smo kot družba trenutno v šizofrenem obdobju, saj skušamo promovirati odgovorno uporabo resursov, hkrati pa je to v direktnem nasprotju s temelji našega gospodarskega sistema.

Koliko elektrike (če se že pogovarjamo o tem...) so samo skurili jebeni whatever-coini? Za kaj že?

Kot da bi bili resnično popolni debili.

gruntfürmich ::

Ti se komodt izklopiš, ostali pa bomo še vedno prali na 95* in povečani količini vode
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Invictus ::

Ta obsedenost s porabo energije (predvsem nizko) že presega meje vse normalnosti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zobnik ::

Semafor je izjavil:

Od mehčalca tudi rade smrdijo cunje.
.


če imajo cunje vonj vliješ nekaj kisa in ne bodo več smrdele.

gruntfürmich ::

Če imajo cote čuden vonj sigurno ni kriv mehčalec, še manj da je treba brezvezen in smrdljiv kis noter vlivat, ampak se je treba naučiti pravilnega ravnanja s perilom.
Tisti kateri znamo, teh težav nimamo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PunkDude ::

A mogoče kdo ve zakaj mi stroj na določenih hlačah (temne, ponavadi črne, ni jeans) pušča tanke bele lise?
Sem že probal in kis in vse živo pa zmeraj isti rezultat. Tudi različne praške, gele, temperature, z ali brez mehčalca itd.
Nikjer drugje niso vidne te lise, le na nekaterih temnih hlačah, ki niso iz jeansa.
A je čas za menjavo stroja?
Hvala.

val46 ::

Zna bit da ja...to ponavadi nastane, ker stroj ne izpere dovolj dobro praška. Morda je problem v samem stroju ali pa enostavno daš preveč praška za tiste vrste pranja. Poskusi še brez praška enkrat, da se prepričaš, če je to krivo, pa ne preveč nabit cunj v stroj ko pereš, tud to zna bit en od razlogov, da se obleke preveč ena druge držijo in jih tam kjer dobiš pol fleke ne izpere dovolj.

DePalmo ::

Pa jih obrneš okoli pred pranjem? Ponavadi je to razlog ... poleg že zgoraj omenjenih.

FormerUser ::

PunkDude je izjavil:

A mogoče kdo ve zakaj mi stroj na določenih hlačah (temne, ponavadi črne, ni jeans) pušča tanke bele lise?
Sem že probal in kis in vse živo pa zmeraj isti rezultat. Tudi različne praške, gele, temperature, z ali brez mehčalca itd.
Nikjer drugje niso vidne te lise, le na nekaterih temnih hlačah, ki niso iz jeansa.
A je čas za menjavo stroja?
Hvala.

Temna oblačila so bolj občutljiva, zato imajo pralni stroji poseben program Dark wash (Darkcare), preveri, če ga ima tudi tvoj. Priporoča se tudi uporaba posebnih pralnih sredstev, ki se dobijo za črna oblačila.

gruntfürmich ::

Mislim da nekatere črte nastanejo zaradi slabih kvalitet hlač, in kjer se prepogibajo se uniči barva.
To ni reverzibilen proces.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Furbo ::

DePalmo je izjavil:

Torej po vaše bi moral vsak kos ki je malce moker (do res premočenih), najprej posušit, oprat in nato znova posušit? Bom za foro probal, ampak ne pričakujem da bo to rešilo zadevo. Perem pa po potrebi ko se nabere dovolj cunj, ampak to je nekje na cca. 2-3 dni, cunje ne ležijo v košu cel teden.

Samo vržeš mokro cunjo ven na sonce ali obesiš nekam, da se posuši ali pa takoj opereš, če si ravno pred tem, da pač itak pereš.

Ne moreš pa kar zabrisati med ostale cunje, da začne plesneti vse skupaj.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Temperatura in potenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
569555 (5483) Ganon
»

Pranje oblačil (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5510224 (8205) kuglvinkl
»

Kavbojke se perejo ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7513241 (9895) Buggy
»

Smrdi perilo in pralni stroj?

Oddelek: Loža
4925159 (23395) gruntfürmich
»

Pranje perila

Oddelek: Loža
269647 (8887) gruntfürmich

Več podobnih tem