» »

Pranje oblačil

Pranje oblačil

«
1
2

APPluk ::

Kako pa perete trenirke?
Imam doma adidas in nike trenirke (original iz TomasSporta in Adidas shopa), pa jih perem na 30, na sport program (malo umazano perilo, nov gorenjev pralni stroj) in narobe obrnjene, pa trenirke po 2 mesecih postanjo na sprednji sprane-oranžne (rjave), v pranju pa so vsak teden (ker se umažejo) in so primerne le še za domačo uporabo:|! Kaj priporočate oz. kaj delam narobe?

primozzzz ::

Perem na 40° pač trenirke, majice itd.. Spodnje perilo na 60° ali več odvisno od barve.. NAj povem, da mam veliko trenirk iz Bosne, Turčije itd. po 1. letu so skoraj kot nove.. Se mi zdi da je dosti odvisno tudi od praška in mehčalca.. Bolje, da se oglasi še kakšna dama in da kak nasvet =)
NI PODPISA

bambam20 ::

APPluk je izjavil:

Kako pa perete trenirke?
Imam doma adidas in nike trenirke (original iz TomasSporta in Adidas shopa), pa jih perem na 30, na sport program (malo umazano perilo, nov gorenjev pralni stroj) in narobe obrnjene, pa trenirke po 2 mesecih postanjo na sprednji sprane-oranžne (rjave), v pranju pa so vsak teden (ker se umažejo) in so primerne le še za domačo uporabo:|! Kaj priporočate oz. kaj delam narobe?




Malce čudno si napisal, tako da bi zgolj sklepal da z njimi pereš še perilo, ki oddaja baravo?

Ganon ::

Barvasto perilo na 40/50/60°C, belo vedno na 95°C. Povej več o tem svojem pranju.

APPluk ::

Perem samo črne stvari skupaj (bolj natančno (skoraj vedno isto):5x črna majica, 2xpulover, 2x hlače, vse je pretežno bombažno), uporabljam pa Perwoll za črna oblačila, 30 stopinj in 800 obratov, tako da nevem kaj je narobe. Jutri bom prelepo sliko, da vidite kako to zgleda, če ima kdo izkušnje oz. rešitev za težavo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: APPluk ()

maco-maco ::

Ena komponenta temne barve se očitno odstranjuje. Črne obleke pogosto postanejo rdečkaste. Mogoče izločaš preveč amonjaka.
Kaj?

gruntfürmich ::

očitno slaba kvaliteta barve oz cot.
probaš še lahko drug pralni prašek, ampak močno dvomim da je v tem težava.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

APPluk ::

pa hlače stanejo 60-70€, nebi rekel da bi se mi sprale hlače za 10€

bambam20 ::

malce sem razmišljal in prišel na iddejo, da je v prelnem stroju en del, ki pušča barvo in ti uničuje trenirke? Kako je pa z belim perilom?

jype ::

APPluk> Kako pa perete trenirke?

Tega se ne pere, ko se umaže vržeš stran in kupiš novo.

(Da se ti sperejo je čudno: Kako pogosto jih pereš, s kakšnim sredstvom in v kakšnem stroju?)

APPluk> uporabljam pa Perwoll za črna oblačila,

A, tega nisem takoj videl - IMO je v tem problem. Poskusi z navadnim generičnim praškom ali gelom, IMO bo bolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

IQ Veverica ::

jype je izjavil:

APPluk> Kako pa perete trenirke?

Tega se ne pere, ko se umaže vržeš stran in kupiš novo.


Tvojega sarkazma ne razume 80% slotehovcev. Ustavi tvoje trol konje in namesto tega naredi raje nekaj produktivnega.
Veveričev kotiček blaznih slotehovih idej:
https://www.facebook.com/So%C4%8Dne-slotehove-izjave-186246118552373/

jype ::

IQ Veverica> Ustavi tvoje trol konje in namesto tega naredi raje nekaj produktivnega.

Naj bo, za ta teden.

marsovcek ::

Koliko praška daješ - ga ni mogoče preveč? Kako sušiš cunje - na žgočem soncu?

maco-maco ::

Barvajo otroci. Ker nimajo likovne in tudi drugače nimajo možnosti izražanja, si včasih privoščijo zanimive vzorce. Itak so pa sedaj moderne take zadeve, pa strgane hlače, itd., tako da je to dodana vrednost. Handmade, unique, pa to.
Kaj?

APPluk ::

Doziram toliko kot piše (včasih mao manj), sušim pa pod streho, mi je pa čudno da se v rdečkasto spremenijo samo hlače pa še te samo na sprednji strani beder????

maco-maco je izjavil:

Barvajo otroci. Ker nimajo likovne in tudi drugače nimajo možnosti izražanja, si včasih privoščijo zanimive vzorce. Itak so pa sedaj moderne take zadeve, pa strgane hlače, itd., tako da je to dodana vrednost. Handmade, unique, pa to.

???????

maco-maco ::

Kaj? imam v podpisu, da se ni treba dodatno spraševati.

Resno. Mogoče poješ preveč beljakovin, pa izločaš preveč amonjaka. Pa razne druge zadeve delujejo podobno. Pri majicah so lahko krivi podpazdušni namazi.

Moje Nike kratke hlače so po bedrih tudi totalno rdeče. Jih imam pa za na morje, kjer jih nosim 3 tedne, pa slan sem,.... kaj jaz vem.
Kaj?

bambam20 ::

APPluk je izjavil:

Doziram toliko kot piše (včasih mao manj), sušim pa pod streho, mi je pa čudno da se v rdečkasto spremenijo samo hlače pa še te samo na sprednji strani beder????



Prašek pa res nima veze. Poizkusi brez tega mehčalca za črno perilo. Če je oblačilo kvalitetno, barva ne bo zbledela, tudi, če uporabjaš navaden mehčalec. Dvomim, da bi zaradi Perwolla za črna oblačila bila ta na daljši rok manj zbledela. Mogoče je res problem v njemu. Ker tola kar opisuješ res ni normalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

maco-maco ::

Je obljubil slikico. No, verjetno izgleda takole


Zgornji črn del so iste hlače
Kaj?

APPluk ::

Sem pozabil slikat, tako to zgleda in zgleda zares čudno, bom poskusil prati z persilom za barvna oblačila na kratkem programu (17 min) in 30 stopinj, toliko da se splahnejo, upam da vsaj nove ne bodo zardele;(

anketar ::

to ti je barva zbledela nima veze s strojem, kako pa sušiš v sušilcu al na soncu?

APPluk ::

Kot sem že napisal zunaj pod streho!

mihec87 ::

Če bi bil problem stroj/prašek bi se verjetno cele hlače spremenile ne pa samo en del..

bambam20 ::

maco-maco je izjavil:

Je obljubil slikico. No, verjetno izgleda takole


Zgornji črn del so iste hlače


Ne morem verjet. Izgleda, kot da bi bil spodnji del star nekaj let, popolnoma spran in veliko sušen na soncu. Ni logično, da bi zgornji bil lepo črn, spodnji pa tako rjavkast.

Se samo meni zdi, da je tudi zgornji del malce že rjavkast?

APPluk je izjavil:

Kot sem že napisal zunaj pod streho!


Vseeno je prisotna svetloba in sonce,čeprav ne diraktno na oblačila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

APPluk ::

Misliš da bi bilo boljši če bi sušil v sušilem, pri meni pa je ravno obrato spodaj črne zgoraj rjave:|

bambam20 ::

APPluk je izjavil:

Misliš da bi bilo boljši če bi sušil v sušilem, pri meni pa je ravno obrato spodaj črne zgoraj rjave:|


Ne vem, ker nimam sušilnega stroja. Tle je izjemno komplicirana situacija, ko lahko modrujemo koliko hočemo. Tako rjava črna oblačila sem do sedaj zgolj videl pri tistih, ki so oblačila sušili zunaj in so bila izpostavljena direktno soncu.

če imaš sušilni stroj, bi na tvoje mestu poizkusil tudi s tem ali pa , če imaš možnost sušenja v stanovanju.

Je pa zanimivo, da ostalimi oblačili te težave nimaš.

Mogoče bi bilo dobro, da prenehaš uporabljati ta Black Perwoll, ki bi mogoče negativno deloval, a golj na trenirki in uporabiš klasičen mahčalec. Vedi, da če se misli oblačilo razbarvati oz je slaba kvaliteta barve se bo ravno tako spralo in mu nobeno sredstvo ne bo pomagalo.

Nisi povedal kateri pralni prašek uporabljaš?

Sem šel pogledat kakšno sestavo imajo moje trenirke in vidim, da so vse mešanica bombaža in poliestra, kar daje mehkobo in obstojnost na dolgi rok 8 10 let ali več ). Ta na sliki od NIKE je pa klasično bombažna.

maco-maco ::

Ne morem verjet. Izgleda, kot da bi bil spodnji del star nekaj let, popolnoma spran in veliko sušen na soncu. Ni logično, da bi zgornji bil lepo črn, spodnji pa tako rjavkast.

Se samo meni zdi, da je tudi zgornji del malce že rjavkast?

V bistvu se suši na soncu. Saj pravim, kratke hlače za na morje, večkrat slano mokre, pa potem sonce. Spodnji del je zunanji, zgornji notranja stran iste hlačnice (slika je pa obrnjrna na glavo, ampak si najbrž predstavljate). 100% bombaž. Stare nekaj let. Notranji del v resnici ni rdečkast/rjavkast.

Sem samo hotel pokazat, da črna oblačila postanejo rdečkasta. Modra vijolična. Vojaško zelena pa rjava.

Da se pa opu to zgodi tako hitro, pa je definitivno čudno.
Kaj?

bambam20 ::

maco-maco je izjavil:

Ne morem verjet. Izgleda, kot da bi bil spodnji del star nekaj let, popolnoma spran in veliko sušen na soncu. Ni logično, da bi zgornji bil lepo črn, spodnji pa tako rjavkast.

Se samo meni zdi, da je tudi zgornji del malce že rjavkast?

V bistvu se suši na soncu. Saj pravim, kratke hlače za na morje, večkrat slano mokre, pa potem sonce. Spodnji del je zunanji, zgornji notranja stran iste hlačnice (slika je pa obrnjrna na glavo, ampak si najbrž predstavljate). 100% bombaž. Stare nekaj let. Notranji del v resnici ni rdečkast/rjavkast.

Sem samo hotel pokazat, da črna oblačila postanejo rdečkasta. Modra vijolična. Vojaško zelena pa rjava.

Da se pa opu to zgodi tako hitro, pa je definitivno čudno.



Ups. Sem šele sedaj dojel, da si pripil svoje slike. ja, če je to nekaj let staro, velikrat prano, 100% bombaž, sušeno pretežno zunaj na soncu potem je logično, da postane bombažno oblačilo takšno.

Samo v pol leta se pa to definitivno ne bi smelo zgoditi.

FTad ::

tl;dr

Mene pa zanima, na kak nacine perete perilo, da ko ga vzamete ven iz pralnega stroja, da lepo disi bo svezem ali po mehcalcu? A dodate vec praska/mehcalca, napolnite boben le do 3/4?

bambam20 ::

FTad je izjavil:

tl;dr

Mene pa zanima, na kak nacine perete perilo, da ko ga vzamete ven iz pralnega stroja, da lepo disi bo svezem ali po mehcalcu? A dodate vec praska/mehcalca, napolnite boben le do 3/4?



Rabiš dober dišeč mehčalec. Vsi ne dišijo enako.

FTad ::

pa tudi vecjo kolicino?

Ganon ::

Zakaj bi si želel še več kemikalij na oblačilih? Ne uporabljaj mehčalcev.

bambam20 ::

Ganon je izjavil:

Zakaj bi si želel še več kemikalij na oblačilih? Ne uporabljaj mehčalcev.



Dokler nimaš alergije ga pač uporabiš :).

fosil ::

Dišeč vonj so ostanki kemikalij na oblačilih, tudi če nimaš alergije to ni priporočljivo, ker se ti lahko ravno zaradi tega pojavi.
Tako je!

bambam20 ::

Prav. V vseh deodorantih pa ni nobenih kemikalij. Dejmo nehat o tem. Še v milih so. Kaj misliš da v kremicah ni kamikalij.

Ganon ::

Odvisno, kakšen deodorant uporabljaš. In mehčalcu se zlahka izogneš. Lahko ga pa celega zliješ v boben, če ti tako paše. Meni ne boš škodoval.

bambam20 ::

Mehčalcu se res lahko izogneš.

FTad ::

Ganon je izjavil:

Zakaj bi si želel še več kemikalij na oblačilih? Ne uporabljaj mehčalcev.


Ja kako se pa naj potem znebim "zatohlega" vonja oblacil, ko jih vzamem iz stroja? (pa jih ne puscam v bobnu se uro po koncanem pranju)...

tony1 ::

Z mehčalcem po moje že ne... :-P

Ganon ::

FTad je izjavil:

Ganon je izjavil:

Zakaj bi si želel še več kemikalij na oblačilih? Ne uporabljaj mehčalcev.


Ja kako se pa naj potem znebim "zatohlega" vonja oblacil, ko jih vzamem iz stroja? (pa jih ne puscam v bobnu se uro po koncanem pranju)...


V pralnem stroju se ti je razvilo kup bakterij, zato smrdi po zatohlem. Razlogi so:

1. Prevečkrat pereš pri nizkih temperaturah (belo perilo peri pri 95°C)
2. Uporabljaš preveč mehčalca
3. Po pranju ne pustiš, da se stroj posuši (najslabše je zapreti vrata)

Kaj lahko narediš zdaj? Obstaja sicer več rešitev, ena na primer je, da v boben naliješ pol litra alkoholnega kisa in pol kilograma soli in opraviš cikel pranja (prazen pralni stroj) pri 95°C.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

bambam20 ::

Vrata je zagotovo dobro, da so po pranju priprta in ne popolnoma zaprta, da se pralni stroj osuši.

gruntfürmich ::

Ganon je izjavil:

da v boben naliješ pol litra alkoholnega kisa in pol kilograma soli in opraviš cikel pranja (prazen pralni stroj) pri 95°C.

raje operi stroj z namenskimi čistili kot pa smraditi s kisom, ki se ti bo po možnosti zažrl kam v gumo in še dolgo smrdel
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Ganon ::

Nič ne bo smrdelo. Nisi še nikoli čistil s kisom? Hladilnika, na primer?

bambam20 ::

gruntfürmich je izjavil:

Ganon je izjavil:

da v boben naliješ pol litra alkoholnega kisa in pol kilograma soli in opraviš cikel pranja (prazen pralni stroj) pri 95°C.

raje operi stroj z namenskimi čistili kot pa smraditi s kisom, ki se ti bo po možnosti zažrl kam v gumo in še dolgo smrdel


Nič se ne zažre. Enistavno za očistit notranjost.

IL_DIAVOLO ::

Pol litra kisa za vlaganje in na 95 stopinj.

Pika na i ::

A mame pa ne moreš vprašati, OP? Ali pa punce?
Mogoče potrebuješ pa nov pralni stroj? Ker moški ste znani kot veliki pralci perila...

IL_DIAVOLO je izjavil:

Pol litra kisa za vlaganje in na 95 stopinj.

Lahko tudi kis od vloženih kumaric notri vlije....da ne bo zdajle tekel na črpalko po alk. kis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pika na i ()

gruntfürmich ::

Ganon je izjavil:

Nič ne bo smrdelo. Nisi še nikoli čistil s kisom? Hladilnika, na primer?

kis je strogo prepovedan pri meni. ker smrdi!
mati je nekoč parni likalnik čistila s kisom; še par let se je vohal smrdljivi kisli vonj iz pare
benefita od tiste par % ocetne ni nobenega velikega; kis to je čistilo kmetavzov ki ne poznajo drugega in umazanih eko frikov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: connel ()

Magic1 ::

Čudno, jaz komaj voham kis takoj po čiščenju stroja. Po enem normalnem pranju pa vonj izgine, cunje pa že takrat nimajo nobenega vonja po kisu.
Dvakrat na leto natočim liter alkoholnega kisa (po možnosti nearomatiziranega!), dodam sodo in vklopim 95°C program. Če si občutljiv na vonj, lahko še enkrat spustiš splakovanje čez. Če ne čistiš dovolj pogosto, znajo sploh črne cunje smredet po zatohlem.
Magic

gruntfürmich ::

Magic1 je izjavil:

Čudno, jaz komaj voham kis takoj po čiščenju stroja. Po enem normalnem pranju pa vonj izgine, cunje pa že takrat nimajo nobenega vonja po kisu.
Dvakrat na leto natočim liter alkoholnega kisa (po možnosti nearomatiziranega!), dodam sodo in vklopim 95°C program. Če si občutljiv na vonj, lahko še enkrat spustiš splakovanje čez. Če ne čistiš dovolj pogosto, znajo sploh črne cunje smredet po zatohlem.

sumim da je to zaradi tega ker je prvič alkoholni kis, drugič pa ker imaš stroj dobro vzdrževan, s samo gladkimi površinami in malo preperele gume/plastike. po mojem sta vodni kamen in porozna guma glavna vira smradu; tako od recimo kisa ki ostane v teh porah kot tudi smrad od samih mikroorganizmov ki se prav tako lahko (in verjetno se) zadržujejo v takih slabo prehodnih predelih.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

737 ::

Oblačila imajo vonj po zatohlem, če so slabo oprana. Barvasti bombaž se pere na 60 stopinj, bel na 95.

Sam ze 15 let uporabljam kis namesto mehčalca. Pri vsakem pranju ga nalijem kakšen deciliter v prekat za mehčalec, do oznake MAX. Uporabljam nearomatizirani alkoholni kis, ki se v Lidlu za okoli 3 eur dobi pakiran po 6 x 1 L. Po pranju imajo oblačila komaj zaznaven vonj po kisu, ki po sušenju na stojalu za perilo izgine.

V pralnem stroju ni sledu o vodnem kamnu, ima še prvi grelec, čeprav je star kakšnih 25 let. Sem pa že zamenjal ležaje bobna in nekajkrat gumo.

V mehčalcih so maziva, ki naredijo oblačila še malo mehkejša, kot kis. Vendar so te snovi hormonski motilci, ki škodujejo predvsem moškim. Spreminjajo jih v ženske. Za lepši vonj bi mogoče veljalo kaniti kakšno kapljo eteričnega olja v liter kisa, vendar tega še nisem poizkusil, ker mi najbolj odgovarjajo kakovostno oprana oblačila brez vonja.

Za črna oblačila se v DM dobi barvilo, s katerim se jim za nekajkrat podaljša življenjska doba. Barvam po navodilih, razen temperature, ki jo med barvanjem nastavim na 60, namesto na 40 stopinj, kot piše v navodilih. Črna oblačila perem s tekočim detergentom zanje, ostala s praškom iz DM.

gruntfürmich ::

737 je izjavil:

V mehčalcih so maziva, ki naredijo oblačila še malo mehkejša, kot kis. Vendar so te snovi hormonski motilci, ki škodujejo predvsem moškim. Spreminjajo jih v ženske.

to si si seveda gladko izmislil, vendar pa sem tudi jst seveda mnenja da kdor želi oblačila brez kemikalij naj ne uporablja mehčalca, za otroke ga pa sploh odsvetujem...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Temperatura in potenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
569559 (5487) Ganon
»

Pralni stroj - preveč programov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8011056 (8297) Furbo
»

Kavbojke se perejo ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7513241 (9895) Buggy
»

Smrdi perilo in pralni stroj?

Oddelek: Loža
4925161 (23397) gruntfürmich
»

Pranje perila

Oddelek: Loža
269649 (8889) gruntfürmich

Več podobnih tem