» »

Novodobno suženjstvo

Novodobno suženjstvo

«
1
2 3
...
5

Ladjar ::

Suženjstvo:
Iz Wikipedije, proste enciklopedije:
Suženjstvo je pravni in ekonomski družbeni sistem, po katerem so ljudje obravnavani kot lastnina oziroma stvar. Četudi se zakoni in sistemi različni, je v smislu lastninske pravice suženj predmet pravnih poslov razpolaganja s premoženjem. Sužnji so bili lahko od odvzema njihove svobode ob nakupu, zasegu ali rojstvu v razpolagi svojega gospodarja, lastnika, odvzeta pa jim je bila pravica do odklanjanja dela, pravica do poplačila za opravljeno delo in pravica do tega, da zapustijo gospodarja.
-----------------------------------------------
Novodobno suženjstvo:
https://radioprvi.rtvslo.si/2017/09/duh...
https://www.slovenskenovice.si/novice/s...
https://www.dnevnik.si/1042383467
https://www.metropolitan.si/aktualno/la...
----------------------------------------------
Novodobno suženjstvo večine:
MISEL:
1."Včasih" se je "sužnje" lovilo, prodajalo, kupovalo, menjavalo.
2."Lastnik" "sužnja" (oseba-sužnje lastnik) je moral/a skrbeti za svojo "naložbo" tako, da ta ni zbolel, bil podhranjen, nag-gol, umrl za "naložbo" predčasno.
3.Dan danes je v večini primerov "suženj" primoran sam skrbeti za svoje zdravje, si priskrbeti hrano,oblačila, sama smrt pa ni več tako velik "udarec" za sužnje lastnika kot je bila to nekoč, saj se jih niti ne kupuje niti ne lovi ampak se že rojevajo v tak odnos v veliko večjem številu kot včasih.
4.Ko se človek rodi v "pravni" državi dobi rojstni list na katerem pa je na vrhu le tega "ime"-naziv "sužnje lastnika" kateremu novorojeni pripada.
5.Kot v proizvodnji vsak izdelek-stvar dobi svoj evidenčni list tako tudi novorojeni človek dobi svoj roj. list s katerim se izkaže, da se tisto, ki je opisano zgoraj o suženjstvu ni spremenilo niti do danes. ( "po katerem so ljudje obravnavani kot lastnina oziroma stvar)
6.Ne oče ne mama kot "proizvajalca" nista absolutna "lastnika" in gospodarja ampak "država", katera odreja načine gospodarjenja in lastništva.
7.V primeru "države" kot sužnje lastnika le ta svoje "usmeritve" in gospodarjenje vključuje in odreja tako, da "suženj"-novo rojeni svoje življenje preživlja na tak način, da podpira svojega sužnje lastnika, da le ta ne izgubi niti svoje lastnine niti svojega gospodarjenja nad njim.
8.Ker je večina rojena v suženjstvo, ker so starši,stari starši... novorojenega tudi sami v sužnjelastniškem odnosu se sama vidnost-spregled, da so sploh v takem "odnosu" in situaciji zelo lahko spregleduje in se večina ne zaveda tega, kar pa pomeni, da možnosti za upor praktično ni in tako tudi ne možnosti za ukinitev takih odnosov oziroma družbenih ureditev.
9.Ene izmed posledic take druž. ureditve so, da ljudje verjamejo kar jim sužnje lastnik "pove", dopuščajo, da jim drug odreja, kaj bodo storili, kaj bodo oblekli, kaj bodo jedli,koliko delali, kaj bodo delali,kako potovali in na kakšen način, kako se zdravili, kje in kako pridobivali hrano, kako in na kakšen način skrbeli za svoje potomstvo,kje,kako si bodo zagotovili streho nad glavo,zatirali na "tisoč in en način" iz omenjenega verovanja v sužnje lastnika vsakogar, ki bi jim bil zmožen odkriti prikrito dejstvo, da so v suženjstvu in ne svobodna bitja-ljudje ter posledično svoje mogoče potomstvo izpostaviti v ta isti sistem družbene odlike in ureditve.
  • zaklenil: bluefish ()

PreviousUser ::

Kapitalizem = suženjstvo, zavito v celofan.

Watch TV. Obey. Consume. Die.

Najbolj zanimivo pa je, da smo v vse to suženjstvo prisiljeni brez da bi karkoli podpisali - na podlagi t.i. družbenega dogovora, na sprejem katerega nismo imeli nobenega vpliva.

Zgodovina sprememb…

zmaugy ::

Kaj je alternativa, v kateri bi nam bilo boljše kot zdaj?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zimonem ::

PreviousUser je izjavil:

Kapitalizem = suženjstvo, zavito v celofan.

Watch TV. Obey. Consume. Die.

Najbolj zanimivo pa je, da smo v vse to suženjstvo prisiljeni brez da bi karkoli podpisali - na podlagi t.i. družbenega dogovora, na sprejem katerega nismo imeli nobenega vpliva.

TV lahko ugasneš, nihče te ne bo zaradi tega pribil na križ.

PrihajaNodi ::

Ce govorimo o alternativi je to iztrebitev cloveka in postavitev AI kot novega gospodarja na planetu.
Ce govorimo o spremembi sistema je prvo potrebno izobrazit ljudi, zmanjsat porabo fosilnih goriv in spremeniti razmisljanje 1% populacije, ki drzi za jaj** celoten svet. UTD in mobilne hiske za vse?
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

99% težav bi rešilo:
- ukinitev davka na delo
- večja obdavčitev kapitala
- ukinitev davčnih oaz in poenostavitev davčne zakonodaje da se zmenša možnosti za kreativna tolmačenja in izogibanja davkov

Seveda tega ne bo, ker lastniki kapitala si že ne bi pljuvali v lastno skledo.

Zimonem ::

Delo je premalo obdavčeni. To potem tera ljudi v podrejeno razmerje z delodajalcem. Kapital pa preveč. Le ta generira investicije in pokriva plače.

strawman ::

Temo lahko preimenujete v "Kritika kapitalizma".
Pravo novodobno suženjstvo poteka večinoma v Afriki, J.Ameriki, Aziji, Indiji ter na Bližnjem Vzhodu, kjer se ljudi iz manj razvitih okoliških držav s ponudbami dobro plačanega dela zvabi v bolj razvite države, katerega jezika seveda ne poznajo, kjer se jim pobere potne liste in sili v 16+ urne delavnike.

Horas ::

PrihajaNodi je izjavil:

Ce govorimo o alternativi je to iztrebitev cloveka in postavitev AI kot novega gospodarja na planetu.
Ce govorimo o spremembi sistema je prvo potrebno izobrazit ljudi, zmanjsat porabo fosilnih goriv in spremeniti razmisljanje 1% populacije, ki drzi za jaj** celoten svet. UTD in mobilne hiske za vse?


in kaj bi to rešilo, če bi bli vsi izobraženi? kdo bi delal slabša dela( umazana, fizična in podobno), slabše plačana dela?
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Miki N ::

Brezupno. Saj menda vidite, da se ne boste nikoli zmenili, kaj ukreniti. Še najbolje, da si vsak proba najti koga za zasužnjiti.. jaz imam par že ogledanih. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

mahoni ::

Horas je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Ce govorimo o alternativi je to iztrebitev cloveka in postavitev AI kot novega gospodarja na planetu.
Ce govorimo o spremembi sistema je prvo potrebno izobrazit ljudi, zmanjsat porabo fosilnih goriv in spremeniti razmisljanje 1% populacije, ki drzi za jaj** celoten svet. UTD in mobilne hiske za vse?


in kaj bi to rešilo, če bi bli vsi izobraženi? kdo bi delal slabša dela( umazana, fizična in podobno), slabše plačana dela?

Stroji, roboti...polno znanja imamo, da to naredimo. Ce so ljudje sposobni upravljati drone iz USA, ki so fizicno prisotni v Afganistanu, potem mislim da ne bo panike naredit robota, ki bo lahko cel dan pucal drek.

Miki N ::

Si kdaj probal? Bil bi presenečen nad kompleksnostjo ... sanitarnih del. Sploh ker gre za opravilo kjer je zelo pomembna temeljitost, sicer nisi kaj dosti naredil.

Resno, lažje pošlješ sondo na Mars, kot robota za pravo, temeljito pucanje dreka - brez heca. Pa še polno takih del je, kjer je hudič v podrobnostih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Miki N ::

Pa še en problem je pri vaši logiki... zakaj bi gradil drage, zapletene stroje, ki mogoče niti ne bodo delovali najbolje.. če pa beremo tukaj, da je ljudi menda preveč? Virov se ne meče stran.

V resnici, če smo realni... ima suženstvo (ne glede na ime) veliko svetlejšo prihodnost kot AI.. ker kruto kot se sliši... je racionalno.

To je tako kot kripto: začnite razmišljati koga zasužnjiti preden na sceno uletijo mase!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

globoko grlo ::

Lahko je boljše, že bilo premleto do nezavesti, z eno besedo: Utopija

Več dnara k maš, več ga hočš, že star rek. In to je to. Dokler bomo hlastal za denarjem bo to tko. Čist vsak plebs, me included, se mora preobrazit v ne-potrošnika, v bolj "duhovno" bitje.

Dokler bo dnar bolj pomemben kot zrak pa voda, gremo direkt v pyzdo.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Cange ::

Suženjstvo je konstanta, spemenljivka je prepričanje. Preboj se bo zgodil s srečanej ravno pav stare civilizacije, sicer bomo prodali planet.

Ladjar ::

Omenjate alternativo,omenjate AI, denar,utopijo,svoja hotenja za lastnimi sužnji iz heca, kateri je v mnogih situacijah prešel v realnost, če ga je tisti, ki hec navaja dovolj resno izrazil. Ne malokrat pa je bil s hecom, ki se ga je sam izmislil kasneje tudi sam pogubljen.
-----------
Strinjam se z nekaterimi trditvami in opisi, ki ste jih zapisali in razumem vaše poglede.

Glede alternative bi dejal, da te vedno obstajajo pa vendar vsaka nekaj prinese in nekaj odnese.
Za jasnost in preglednost pred drugo alternativo pa je potrebno sedanjo situacijo podreti do temeljev, kot pred postavitvijo nove hiše na mesto, kjer stoji stara.
Ni dovolj, da začneš nekje na sredini ampak se je potrebno vrniti na popoln začetek in graditi s tistim kar imaš, tako v "roki" kot v "glavi". (IN NOGAH)

AI oz UI (kot-umetna inteligenca) bi izdal, da se v angleščini JAZ napiše z I sicer tudi z ME. I se prebere AI, kar vas v pomisleku lahko privede do spoznanja, da ta AI oz UI ste že VI-MI in se pogovarjate o AI oz UI, ki naj bi šele postala takšna kot ste VI-MI. Zanimivo kajne, tisti, ki razumete...

Denar je danes sredstvo v katerega ljudje verjamejo bolj kot sami vase, ker pa v to sredstvo verjamejo bolj kot sami vase pa je to sredstvo nad njimi in ima večjo veljavo.
Sicer beseda denar ni slaba tudi ne nosi slabih lastnosti ampak vrednost in nagrado. Nekako bi za slovensko besedo denar lahko dejali, da izhaja iz Vir: Vikipedija(Denarij (latinsko denarius, mn. denarii), majhen rimski srebrn kovanec, ki so ga začeli kovati med drugo punsko vojno leta 211 pr. n. št..) IN PA DENARIUS IZ(Beseda denarij izhaja iz latinskega izraza deni - vsebuje deset (delov), ker je bil vreden deset asov (sredi 2. stoletja pr. n. št. so ga prevrednotili na šestnajst asov ali štiri sesterce). Beseda bi lahko nastala tudi iz besede dinar.))
Iz česar pa lahko sklepamo, iz kje je izvirala bivša valuta DINAR in iz kje izvira beseda DNINAR kar je staro poimenovanje za najetega kmetijskega delavca, plačanega na dan.

UTOPIJA sicer tudi nekaj drugega ampak tukaj kot zamisel idealne družbene ureditve ali družbene ureditve v prihodnosti, ki v stvarnosti ni mogoča.
Do utopije pride iz neznanja,nehvaležnosti,nerazumevanja...svojega stališča in izhodišča. Ker utopija ni nekaj kar je in ni nekaj kar ni je za nekoga lahko utopično za drugega pa ne. Utopija je takrat ko nekdo nima rešitve in morda tudi poskuša spremeniti stanje vendar zaman. Ker utopija ni nekaj kar bi obstajalo samo po sebi in je v sami realnosti ni pa se razbline ko nekdo najde rešitev in jo realizira ali pa tudi ne.

Stra ::

Za 99% problemov je kriva država s svojim vtikanjem v čisto vse pore našega življenja. Država bi morala biti vitka, toliko da ščiti naše pravice. To pomeni ukinitev 90% zakonov; ukinitev davka na delo je odlična ideja.

Dokler bodo "lastniki kapitala" v postelji s politiki bo tako kot je sedaj. Ko bo državni aparat majhen, tega ne bo več, ker kapitalist ne bo imel za kaj lobirati in korupcije ne bo. Večina tukaj vas ima probleme s korupcijo, ne s kapitalizmom, vendar "pojav" vseeno imenujete kapitalizem. Škoda, ker s prstom kažete na napačne krivce. Tisti, ki so sedaj "kapitalisti" tako da cuzajo državo, bi v takem sistemu propadli v enem tednu.

Levi pol je obseden z denarjem, zato bi radi regulirali čisto vse kar se tiče gospodarstva in sploh tiste, ki ga imajo pod palcem malce več. Denar je zgolj pokazatelj koliko vrednosti je nekdo proizvedel. Davek na kapital je slaba ideja, podjetnike odvrača od odpiranja novih delovnih mest.

Miki ima prav, da se ne bomo nikoli zedinili, to pa predvsem zato ker 95% udeležencev tukaj zagovarja takšne ali drugačne oblike prisile. Bomo videli, če bo kdo začel zagovarjati konkretno svobodo.

Predvsem pa nekaterim ni jasno, da se sedaj, v trenutnem sistemu lahko preseliš kamorkoli na planet, kjer imajo precej več svobode kot mi (npr. Hong Kong) ali pa precej manj kot mi (katerikoli verski fašizem) ali pa se zateče v gozd, ustanovi komuno in se igra komunizem. Nihče ni prisiljen delati za kapitalista, lahko delaš zase. Kapitalizem nad nikomer ne drži pištole, tukaj ni nobenih sužnjev, razen če ste skregani z realnostjo in s tem, da se morate prehranjevati in pač morate na nek način priti do hrane.

Oz. drugače vprašano, tisti, ki hočejo "duhovnost" povsod, zakaj potem ne storite tega koraka in greste med (tibetanske) menihe? Acta, non verba. Talk is cheap. Lahko si še ne vem kako "duhoven", na koncu meseca moraš plačati položnice. Razen, če hočeš na polju delati od zore do mraka samo za to da si pridelaš dovolj hrane za preživetje. Guess what, to lahko počneš sedaj, če hočeš. Ena od lepot kapitalizma je delitev dela. Grem v trgovino in hrano kupim. Ni mi treba na njivi delati po cel dan.

Ladjar, dosti besed si napisal, a zelo malo konkretnosti. Povej točno kakšen sistem bi rad, prosim. Anarhijo? Komunizem? Blagohotnega diktatorja? Kibuc? AI? Svobodo? Bi rad svobodo ali bi rad nekoga, da ti ukazuje? Zakaj je treba podirati do temeljev? Dosti pišeš, a je to vse nekaj v oblakih.

Živimo v največjem blagostanju kar jih je kdaj bilo, za kar so v večji meri zaslužni podjetniki. Geeki bi lahko to vedeli, saj imate vse praktično znanje človeštva v škatlici v žepu, na dosegu roke.

Ladjar ::

Stra je izjavil:



Ladjar, dosti besed si napisal, a zelo malo konkretnosti. Povej točno kakšen sistem bi rad, prosim. Anarhijo? Komunizem? Blagohotnega diktatorja? Kibuc? AI? Svobodo? Bi rad svobodo ali bi rad nekoga, da ti ukazuje? Zakaj je treba podirati do temeljev? Dosti pišeš, a je to vse nekaj v oblakih.

Živimo v največjem blagostanju kar jih je kdaj bilo, za kar so v večji meri zaslužni podjetniki. Geeki bi lahko to vedeli, saj imate vse praktično znanje človeštva v škatlici v žepu, na dosegu roke.



Najprej hvala za vaše mnenje in vprašanja.
Kar se tiče konkretnosti vas morda ne razumem najbolje oziroma ne vem na kaj bi se to nanašalo ali na opis oziroma misel pri samem odprtju teme ali v kasnejših besedah,ki sem jih zapisal. Sam nekako smatram, da sem bil dovolj konkreten, kjer pa nisem bil pa nisem bil iz razloga.
Sprašujete, kakšen sistem bi rad. Samo temo nisem odprl zato, da bi samo jaz delil svoje mnenje, opažanja, razmisleke, ideje ampak, da to lahko storijo tudi drugi, ker se gre za forum, kjer lahko teče diskusija o različnih pogledih, pojmih...in ne za neke vrste mojo knjigo,blog itd, kar pa se posledično tudi navezuje na tiste morda za vas ne konkretnosti in moje razloge za to.
Ker sem z mislimi še vedno pri vašem vprašanju kakšen sistem bi rad, bom tokrat glede nečesa kar ste omenili konkreten ampak še vedno ne v takem smislu, da bi podal-izdal vse konkretne indikacije. Navezal bi se na AI (umetno inteligenco), ki je v veliki meri razlog, da odpiram take teme, ki jih sam ne zasledim pogosto ali pa jih sploh ne in z opisi, kot jih opisujem sam. Takšne teme in diskusije se mi zdijo izredno pomembne in sploh v današnjih časih, čeprav bi si želel, da bi to storil že kdo drug in pred menoj.
Vem, da so nekateri v ne daljni in daljni preteklosti že kazali na določene probleme v družbi in človeku ampak ne na tak način, kot to počnem sam.

Vsi smo individualisti in prav tako sem jaz eden in edini, ki skuša prodreti v misel bralca mojih besed na moj lasten individualen način.
AI oz. UI (umetna inteligenca) je zelo širok spekter razsežnosti, ki so pogojene z razvitostjo le te IN te razvitosti se kažejo in se bodo kazale v prihodnosti, ČE se ta trenutek tukaj in sedaj to razvijanje le te ne preneha.
Zdaj pa konkreten razlog, zakaj je Ai oz. UI v veliki meri razlog, da odpiram take teme, kjer je sicer govora o suženjstvu pa je ta, da ravno ne odprte oči-ne spregled stanja
v katerem se nahajamo vodi v sistem, za katerega ste vprašali, če bi se z njim strinjal oziroma, če bi ga rad. In konkretno vam odgovorim, da si AI sistema ne želim in ga ne bi rad živel sploh pa ne doživel v vseh njegovih spektrih zmožnosti, ki jih ta lahko prinese in udejanji na način, kot sam vidim in imam uvid v to.

Sam opažam, da med tem ko ste dejali, da živimo v največjem blagostanju kar jih je kdaj bilo in moje mnenje, da to misli še mnogo drugih drvimo v resnici v pravo "črno brezno". Lahko bi spet konkretno opisal zakaj sem tako poimenoval to kamor naj bi drveli ampak ŠE ne bom, čeprav iz mnogih virov vem, da nekateri slutijo podobno in so jim nekateri indici že znani, zagotovo pa vem, da jim mnogi resnično konkretni niso in to kar ni znano smatram, da je moje poslanstvo, da s časom morda odkrijem in ne odkrijem prezgodaj, ker tudi hoditi se mora vsak sam naučiti in ti ne moreš shoditi namesto njega, lahko si mu pa v pomoč.

Eden izmed razlogov zakaj podirati do temeljev je, da bi sploh lahko videl temelj na katerem to stoji kar podiraš in skozi temelj lahko opaziš kako trdno to nekaj kar je na njem lahko sploh stoji in vzdrži. Če temelj ni "vzdržljiv in zdrav" tudi tisto grajeno na njem prenese le toliko kot to dopušča temelj.
V družbi to pomeni, da ne glede na to, kako dobro je blagostanje nekaterih ljudi, če je to blagostanje doseženo v slengu oz. žargonu rečeno na gnilih temeljih in puklih-plečih prekomerno izkoriščenih, zatiranih posameznikov sama družba ne bo imela "svetle prihodnosti". Ker se MNOGO ljudi ne zaveda kaj pomeni KRI NI VODA v pravem pomenu, pa tudi mnogi zmotno mislijo, da bodo prikrajšani "ne svetle prihodnosti", če pa imajo v tem momentu in v lastnem uvidu le svetlo in prosperitetno.

Za samo blagostanje ste navedli, da so v večji meri zaslužni podjetniki in da bi Geeki, kot ste nas očitno nekatere poimenovali lahko to vedeli saj imamo vso praktično znanje človeštva v škatlici v žepu, na dosegu roke.
Kaj niste morda tudi vi med njimi, saj če predvidevate, da je tako in ste to omenili tukaj na forumu imate enake možnosti tudi vi sami?
In če to imate lahko morda tudi vi vidite, da vaša trditev o blagostanju in zaslugah morda le ne drži tako dobro kot pa "zdrav" temelj o katerem sem že poprej napisal.
Resnično mislite, da podjetnik brez vseh oz. večine ostalih instanc lahko sam doprinese blagostanje nam in sebi? Če je vaš odgovor da, si želim, da si to vprašanje pa čeprav s pomočjo omenjene škatlice še enkrat ali večkrat zastavite v sebi in morda dobite drugačen odgovor na zastavljeno vprašanje.
Trditev je tako splošna, da bi na isti mah lahko dejal ravno obratno in da so v večini podjetniki krivi, da ljudje ne živijo-živimo vsi v blagostanju in še več,da ne živimo v takšnem blagostanju kot bi pa sicer lahko. Vidite, tukaj pri teh splošnostih bi pa tudi vam lahko človek zapisal, da niste dovolj konkretni.

Ko ste omenjali svobodo, tukaj bom malo bolj ali pa še bolj skrivnosten. Ste kdaj videli ribo v reki, potoku, jezeru, morju da nosi CENO na sebi?
Če je vaš odgovor NE ste prav opazili, če pa ste primorani, da za vsako ribo plačate po postavljeni ceni pa vam le ta riba pove, da ona je imela svobodo vi pa med tem ko jo jeste lahko le razmišljate o njej.

Vas še zanima ali bi rad nekoga, da mi ukazuje?

TheBlueOne ::

Po dani definiciji ni smo suznji, ker: "odvzeta pa jim je bila pravica do odklanjanja dela, pravica do poplačila za opravljeno delo in pravica do tega, da zapustijo gospodarja". Drugace povedano, tisti katerega sizenj si je lahko jutri tvoj suzenj, ce se znajdes bolj kot on.

Je pa psihologija taka, da ce ne sluzis nikogar naceloma nisi zadovoljen. Stereotip bogatega skrtuha je psiholoski fail. Zato pa bogati praviloma kdaj obrnejo plosco in dajejo v razne dobrodelne organizacije ali pa se ukvarjajo z necim, za kar verjamejo, da bo pomagalo clovestvu kot celoti.

sreda ::

Biti suženj je stanje duha.
Lahko imaš 10 super avtov in vse kar temu pritiče (veliko vilo, hudo ženo + n ljubic....) pa ne boš šrečen.
Za svododo ne zadostuje niti 10 in več miljonov (primer razni uspešni športniki ali zadetki na lotu), vse lahko zagoniš zelo hitro.

Sam skušam živeti po načelih minimalizma. Na reditu sem prijavljen na zerowaste, simpleLiving, visibleMendin, zeroWaste, zeroWasteVegans, declutter ... ups postajam suženj nepotrošništva.
Super zadovoljen sem z 10 let starim avtom in lepo opremljenim stanovanjem. Ne rabim vikenda in jahte (kar te zopet omejuje) uporabljam 4 leta star telefon (upam da mi zdrži do naslednje generacije fairphon-a)... Svojevrsten izziv mi je, da mi avto, telefon... zdržijo čim dlje, tako kot nekomu imet vsako leto nov model.
Ne uporabljam facebooka, instagrama ipd. Googla se tudi izogibam, kupujem pa kar se da od mikro podjetij. Nakupov od ali preko korporacij se izogibam.

Kljub temu, da sem lastnik podjetja imam nižjo plačo od vseh zaposlenih, ok si pa izplačam dobiček.

Nisem zagovornik absolutne svobode, ker vem kakšne 'riti' so ljudje in bi zavladal popoln kaos. Tudi ne podpiram nobene revolucije, ker se vedno tisti pri koritu omastijo gre potem zadeva naprej po sistemu kot je opisan v živalski farmi.
Čeprav sem po duši hipi ('peace, love, back to nature' ), ne podpiram drog, lenobe. Sem prepričan, da mora vsak človek prispevati in delati za družbo v kateri živi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sreda ()

TineTone ::

PreviousUser je izjavil:

Kapitalizem = suženjstvo, zavito v celofan.

Watch TV. Obey. Consume. Die.

Najbolj zanimivo pa je, da smo v vse to suženjstvo prisiljeni brez da bi karkoli podpisali - na podlagi t.i. družbenega dogovora, na sprejem katerega nismo imeli nobenega vpliva.


A v jugi potem nismo bili sužnji? A ni bilo davkov in medijsko politične elite ki so živeli na naš račun? Da inflacije ne omenjam.

lexios ::

TineTone je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Kapitalizem = suženjstvo, zavito v celofan.

Watch TV. Obey. Consume. Die.

Najbolj zanimivo pa je, da smo v vse to suženjstvo prisiljeni brez da bi karkoli podpisali - na podlagi t.i. družbenega dogovora, na sprejem katerega nismo imeli nobenega vpliva.


A v jugi potem nismo bili sužnji? A ni bilo davkov in medijsko politične elite ki so živeli na naš račun? Da inflacije ne omenjam.


Bili! A se o tem ni smelo javno govoriti.

vostok_1 ::

Stra je izjavil:

Za 99% problemov je kriva država s svojim vtikanjem v čisto vse pore našega življenja. Država bi morala biti vitka, toliko da ščiti naše pravice. To pomeni ukinitev 90% zakonov; ukinitev davka na delo je odlična ideja.

Dokler bodo "lastniki kapitala" v postelji s politiki bo tako kot je sedaj. Ko bo državni aparat majhen, tega ne bo več, ker kapitalist ne bo imel za kaj lobirati in korupcije ne bo. Večina tukaj vas ima probleme s korupcijo, ne s kapitalizmom, vendar "pojav" vseeno imenujete kapitalizem. Škoda, ker s prstom kažete na napačne krivce. Tisti, ki so sedaj "kapitalisti" tako da cuzajo državo, bi v takem sistemu propadli v enem tednu.

Levi pol je obseden z denarjem, zato bi radi regulirali čisto vse kar se tiče gospodarstva in sploh tiste, ki ga imajo pod palcem malce več. Denar je zgolj pokazatelj koliko vrednosti je nekdo proizvedel. Davek na kapital je slaba ideja, podjetnike odvrača od odpiranja novih delovnih mest.

Miki ima prav, da se ne bomo nikoli zedinili, to pa predvsem zato ker 95% udeležencev tukaj zagovarja takšne ali drugačne oblike prisile. Bomo videli, če bo kdo začel zagovarjati konkretno svobodo.

Predvsem pa nekaterim ni jasno, da se sedaj, v trenutnem sistemu lahko preseliš kamorkoli na planet, kjer imajo precej več svobode kot mi (npr. Hong Kong) ali pa precej manj kot mi (katerikoli verski fašizem) ali pa se zateče v gozd, ustanovi komuno in se igra komunizem. Nihče ni prisiljen delati za kapitalista, lahko delaš zase. Kapitalizem nad nikomer ne drži pištole, tukaj ni nobenih sužnjev, razen če ste skregani z realnostjo in s tem, da se morate prehranjevati in pač morate na nek način priti do hrane.

Oz. drugače vprašano, tisti, ki hočejo "duhovnost" povsod, zakaj potem ne storite tega koraka in greste med (tibetanske) menihe? Acta, non verba. Talk is cheap. Lahko si še ne vem kako "duhoven", na koncu meseca moraš plačati položnice. Razen, če hočeš na polju delati od zore do mraka samo za to da si pridelaš dovolj hrane za preživetje. Guess what, to lahko počneš sedaj, če hočeš. Ena od lepot kapitalizma je delitev dela. Grem v trgovino in hrano kupim. Ni mi treba na njivi delati po cel dan.

Ladjar, dosti besed si napisal, a zelo malo konkretnosti. Povej točno kakšen sistem bi rad, prosim. Anarhijo? Komunizem? Blagohotnega diktatorja? Kibuc? AI? Svobodo? Bi rad svobodo ali bi rad nekoga, da ti ukazuje? Zakaj je treba podirati do temeljev? Dosti pišeš, a je to vse nekaj v oblakih.

Živimo v največjem blagostanju kar jih je kdaj bilo, za kar so v večji meri zaslužni podjetniki. Geeki bi lahko to vedeli, saj imate vse praktično znanje človeštva v škatlici v žepu, na dosegu roke.


Država bi morala biti kot nogometni sodnik. Če kdo faulira ali naredi off-side takrat intervenira. Ne bi smela pa nam govoriti kako brcati žogo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Stra ::

vostok_1 je izjavil:

Država bi morala biti kot nogometni sodnik. Če kdo faulira ali naredi off-side takrat intervenira. Ne bi smela pa nam govoriti kako brcati žogo.
Bravo, upam da je vsem jasno da nismo za anarhijo.

Država bi morala biti nujno dobro, ne nujno zlo.

Spoštovani Ladjar,

Črno brezno, slutijo, indici, podjetniki so krivi, zdrav temelj. Skrivnosten. Ja, tale zadnja pa drži, vse ostalo si/ste napisali abstrakcije, ki si jih lahko vsakdo razlaga po svoje in ne povedo kaj dosti, namigujejo edino na neki doom and gloom, ki ga jaz ne vidim. Zato sem vprašal za konkretizacijo pojmov, pa sem spet dobil večinoma abstrakcije.

Kaj je to črno brezno?
Kdo sluti in kaj sluti?
Kakšni indici?
Za kaj so podjetniki krivi?
Kaj je to zdrav temelj?
Vaše poslanstvo?
Kaj je pravi pomen kri ni voda? Tribalizem?

V redu, bom jaz s svoje strani.

Kot posameznik imam neodtujljivo pravico do življenja, svobode in prizadevanja si za lastno srečo. Pravico da zasledujem svoje racionalne cilje in vrednote. Ena od pravic je tudi pravica do zasebne lastnine. Lastnina je bitna za moje preživetje. Če nimam lastnine nad živaljo, ki sem jo ulovil, mi jo lahko kdorkoli vzame. Če nimam lastnine nad sadovi svojega dela, ne morem preživeti.

Kapitalizem je sistem individualne svobode, je sistem kjer so posamezniki svobodni in lahko svoje življenje živijo na tak način kot hočejo. Kapitalizem ni sistem tekmovanja, ni sistem trgov, to so samo posledice tega, da so ljudje svobodni. Kapitalizem je sistem, ki spoštuje posameznikove pravice. Kapitalizem je sistem svobode, svobode uma, svobode posameznika, da si lahko izbira in zasleduje lastne vrednoste, zato da bo srečen.

V takem sistemu ima država vlogo samo tega, da te pravice ščiti. Država odstrani silo in prisilo in pusti posameznike svobodne. Svoboda je odsotnost prisile.

V takem sistemu lahko zasleduješ katerekoli duhovne in materialne cilje.

Ni to to kar hočeš?

V takem sistemu bi vsakdo proizvajal (recimo hrano) v različni meri. Zelo hitro bi se pokazali taki, ki proizvajajo več. Od tu naprej ni daleč do podjetnikov. Ki me bodo, hvala bogu, zaposlili v fabriki, da bom delal za 2,5EUR na dan, namesto da na njivi garam za 0,30EUR na dan. Tako da ja, podjetniki so temelj gospodarstva, gospodarstvo pa je temelj življenja.

Imamo pri nas kapitalizem? Imamo prvine kapitalizma, to je ta del, ki je ustvaril blaginjo, imamo pa ogromno, po angleško statism. Slovenska beseda je menda etatizem - država ima močno vlogo v vsem družbenem življenju. Imamo torej mešani sistem, ki je daleč od idealnega, predvsem pa sproducira dosti korupcije in ogromno slabe volje, s tem imamo vsi probleme. In za to napačno krivimo kapitalizem. Država je tista, ki v takem sistemu nagrajuje lopove in barabe, podjetne pa kaznuje. Kriva je država (državni aparat).

Riba ni antropomorfna. Riba ima vrednost za neko večjo ribo, če jo le-ta poje. Riba ima vrednost zame, če jo pojem. Če jo nekdo ulovi, pa bi jo jaz rad pa ne znam loviti, ga bom najprej vprašal koliko bi rad za tisto ribo, da jo kupim. To je en od načinov, kako riba dobi ceno (vrednost).

V kapitalizmu imaš lahko ribnik in jih ujčkaš, ni jih treba loviti, če ti predstavljajo takšno vrednoto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stra ()

solatko ::

TineTone - Ne nismo bili sužnji, ker tudi bogatih lastnikov kapitala ni bilo, ustvarjeno pa se je veliko bolj pravično delilo, kot v kapitalizmu. Družbeni standar je bil na veliko bolj pravičnem nivoju, ni bilo bogatih (v smislu kapitalskih delničarjev) pa tudi čiste revščine, zaradi katere veliko ljudi nebi moglo preživeti, ni bilo. Čisto vsak je imel možnost, manjša je bila možnost neupravičenega bogatenja, ker so imeli nadzor tako s strani SDK, kot sam partijski nadzor, ki je bil včasih celo hujši, kot s strani davkarije).

Vampirji so postali z osamosvojitvijo, saj želje so bile že takrat, vendar zaradi kar dobre kontrole, tajkunstvo, prihvatizacije, 100 kratniki delavske plače, niso bili mogoči. Ravno zaradi tega se je težilo v privatizacijo (navijali so samo tisti, ki so že v naprej vedeli, da bodo pobrali vse rezultate tistih, ki so družbeno premoženje ustvarili) in spremembo proizvodnih procesov, v sistem, da eni delajo, drugi pa delijo.

Ultra bogatašev pa pri nas nikoli ne bo, saj smo štartali iz pretežno kmetijske države, takoj po koncu ww2, tisto, kar je bilo ustvarjeno (in tega ni bilo malo) pa je s političnim blagoslovom, končalo v rokah peščice prikoritnikov in politikov, tako, da je bilo za formiranje ultrabogatašev, resursov premalo).

Namesto nove Švice, smo ustvarili na dve opciji, razdeljeno, otroško igrišče, na katerem bi si vsak postavil svoj grad, s pripadajočimi tlačani.
Delo krepa človeka

Ladjar ::

Stra je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Država bi morala biti kot nogometni sodnik. Če kdo faulira ali naredi off-side takrat intervenira. Ne bi smela pa nam govoriti kako brcati žogo.
Bravo, upam da je vsem jasno da nismo za anarhijo.

Država bi morala biti nujno dobro, ne nujno zlo.

Spoštovani Ladjar,

Črno brezno, slutijo, indici, podjetniki so krivi, zdrav temelj. Skrivnosten. Ja, tale zadnja pa drži, vse ostalo si/ste napisali abstrakcije, ki si jih lahko vsakdo razlaga po svoje in ne povedo kaj dosti, namigujejo edino na neki doom and gloom, ki ga jaz ne vidim. Zato sem vprašal za konkretizacijo pojmov, pa sem spet dobil večinoma abstrakcije.

Kaj je to črno brezno?
Kdo sluti in kaj sluti?
Kakšni indici?
Za kaj so podjetniki krivi?
Kaj je to zdrav temelj?
Vaše poslanstvo?
Kaj je pravi pomen kri ni voda? Tribalizem?

V redu, bom jaz s svoje strani.

Kot posameznik imam neodtujljivo pravico do življenja, svobode in prizadevanja si za lastno srečo. Pravico da zasledujem svoje racionalne cilje in vrednote. Ena od pravic je tudi pravica do zasebne lastnine. Lastnina je bitna za moje preživetje. Če nimam lastnine nad živaljo, ki sem jo ulovil, mi jo lahko kdorkoli vzame. Če nimam lastnine nad sadovi svojega dela, ne morem preživeti.

Kapitalizem je sistem individualne svobode, je sistem kjer so posamezniki svobodni in lahko svoje življenje živijo na tak način kot hočejo. Kapitalizem ni sistem tekmovanja, ni sistem trgov, to so samo posledice tega, da so ljudje svobodni. Kapitalizem je sistem, ki spoštuje posameznikove pravice. Kapitalizem je sistem svobode, svobode uma, svobode posameznika, da si lahko izbira in zasleduje lastne vrednoste, zato da bo srečen.

V takem sistemu ima država vlogo samo tega, da te pravice ščiti. Država odstrani silo in prisilo in pusti posameznike svobodne. Svoboda je odsotnost prisile.

V takem sistemu lahko zasleduješ katerekoli duhovne in materialne cilje.

Ni to to kar hočeš?

V takem sistemu bi vsakdo proizvajal (recimo hrano) v različni meri. Zelo hitro bi se pokazali taki, ki proizvajajo več. Od tu naprej ni daleč do podjetnikov. Ki me bodo, hvala bogu, zaposlili v fabriki, da bom delal za 2,5EUR na dan, namesto da na njivi garam za 0,30EUR na dan. Tako da ja, podjetniki so temelj gospodarstva, gospodarstvo pa je temelj življenja.

Imamo pri nas kapitalizem? Imamo prvine kapitalizma, to je ta del, ki je ustvaril blaginjo, imamo pa ogromno, po angleško statism. Slovenska beseda je menda etatizem - država ima močno vlogo v vsem družbenem življenju. Imamo torej mešani sistem, ki je daleč od idealnega, predvsem pa sproducira dosti korupcije in ogromno slabe volje, s tem imamo vsi probleme. In za to napačno krivimo kapitalizem. Država je tista, ki v takem sistemu nagrajuje lopove in barabe, podjetne pa kaznuje. Kriva je država (državni aparat).

Riba ni antropomorfna. Riba ima vrednost za neko večjo ribo, če jo le-ta poje. Riba ima vrednost zame, če jo pojem. Če jo nekdo ulovi, pa bi jo jaz rad pa ne znam loviti, ga bom najprej vprašal koliko bi rad za tisto ribo, da jo kupim. To je en od načinov, kako riba dobi ceno (vrednost).

V kapitalizmu imaš lahko ribnik in jih ujčkaš, ni jih treba loviti, če ti predstavljajo takšno vrednoto.


Spoštovani @Stra,
Iz vašega "povzetka" mojega zapisa sklepam, da le tega niste razumel. Niste ne prvi in verjetno niti zadnji, ki na nekatere moje zapise odreagira oziroma jih dojame drugače, kot pa je bilo mišljeno. Zato vam ne bom sedaj podrobno razlagal na zastavljena vprašanja glede pomena besed ali besednih zvez, ki sem jih uporabil. Želim, da si sami ustvarite mnenje kaj sem z njimi želel povedati.

Kot ste dejal zase, da imate kot posameznik neodtujljivo pravico do življenja...,tako imam tudi sam pravico biti skrivnosten.
Za nekoga, ki ne razume in ne pozna nekaterih dejstev je seveda moj zapis zelo abstrakten in tega se zavedam, po drugi strani pa za tistega,ki je blizu nekaterim spoznanjem in dejstvom, ki so se pojavila v svetu vse to ni tako težko razumljivo in najmanj kar lahko dojame iz napisanega je to, da ve na kaj sem želel opozoriti vsaj v širšem smislu.
Sam ste omenil doom in gloom tako, da nekako se kaže, da pa ste tudi sam nekako razbral kontekst zapisa, le da tega dooma in glooma sami ne opazite. To pa je je ravno tisto kar sem nakazal, da se nekaj ve in je javnosti znano veliko se pa ne in so zato ljudje še vedno v "svojih" svetovih vsak dan brezskrbni do določene mere pa čeprav si svet delimo skupaj.-karavana gre pa naprej-

Ko ste omenil,da imate pravico do zasebne lastnine ste nekako odprl širok pojem, ki ga nosi pravica. Namreč pravica je najmanj tako abstrakten pojem, kot pa ste dejali za moje zapise. Če vi nekaj smatrate, da je vaša pravica ni nujno, da tudi drugi smatrajo, da je tako. Pravice, svoboščine vse to je abstrakt in subjektivno zato se te lahko vsak dan tudi spreminjajo in niso nekaj fiksnega. Še najbolj fiksne so lahko v nas samih in jih lahko sami določamo.

Da je kapitalizem sistem individualne svobode drži samo v ožjem smislu kar se tiče trgovanja vse ostalo je pa še vedno več ali manj ne individualno pa čeprav tudi sama trgovina ni, tako da še tisto ožje kmalu izzveni.

V mojem razumevanju pojma svobode ni nobena ureditev, ki smo jo imeli ali jo imamo blizu svobode kaj šele, da bi nek sistem to dejansko prinašal ali prinesel. Kateri koli sistem, ki vam je znan in ste ga ali ga lahko omenite, da je ljudem že znan ima sam po sebi določene restrikcije in pravila, kar pa je v nasprotju s svobodo, ki je v mojem uvidu. Vse to kar vam danes pomeni blagostanje in svobodo je bilo doseženo ne malokrat na krvav in prisilni način in z odrekanjem svobode nekomu drugemu,tretjemu... Kar samo potrjuje, da so pravice in svoboščine le nekakšen abstrakt in miselni konstrukt, ki pa če ga želiš živeti v zunanjem svetu ga moraš tja nekako tudi umestiti,umešča se pa že dolgo na omenjeni hard način.

Država ni sistem, ki ščiti vaše pravice ampak je sistem v katerem ščiti sebe. Zato te v vsakem momentu država lahko prikrajša za kar koli med tem ko je ti niti videti ne moreš kaj šele, da bi ji kaj vzel ali jo za kaj prikrajšal. Tudi država je velik abstrakt in fikcija, ki pa se je manifestirala do te mere, da jo ljudje jemljejo kot resnico in nekaj kar je. To pa je velik problem, ker je samo takrat, ko se nekaj zahteva od tebe, ko pa ti zahtevaš pa je ni in tako je tudi bilo mišljeno in manifestirano s strani prvih snovateljev.
Pravite, da država odstrani silo in prisilo, ne ravno obratno je ona je sila in prisila, ki pa je za individualista prevelik zalogaj, da bi se ji sam zoperstavil. -proti megli se boriti z mečem je zamanj-

Omenjate EUR in plačila za delo, ribo, kot, da je ta ponovno nekaj kar se je kot živo bitje rodilo-povilo na ta svet.
Že samo vaše dojemanje tega kaže, da sami zelo radi verjamete v abstraktnost med tem ko drugim nekako očitate, da govorijo o njej. Vi jo dejansko živite,kot, da bi bila resničnost. Če bi večina verjela in bi državni zakoni podpirali teorijo, da je nebo nad nami beton in od tal do vrha neba le 60cm in to teorijo smatrali za resnico bi bili skoraj, da ne vsi primorani sklonjeni hoditi ves čas čeprav ne bi imelo nobene veze z resnico samo. Tako je tudi z denarjem in podobnimi pojmi in bom kar dejal malo površno simptomi, ki jih ima človeštvo. V nekaj se tako verjame, da se jemlje kot ne izpodbitna resnica in dejstvo ampak verjeti ne kaže prave resnice in dejstva.
Denar kot tak, ki ga imamo sedaj je fikcija v katero pa je začel verjeti ves svet in bi lahko dejali, da je v tem momentu na svetu zelo veliko "vernikov" pa čeprav sebe ne smatrajo, da to so. Ko sem se ravno navezal na vernike bi omenil, da naj bi nekoč Jezus izjavil -CESARJU CESARJEVO-. Denar ni vaša izmišljotina ampak v tem pogledu Cesarjeva in če to "reč" vzamete za svojo bo ta "reč" vzela vam tisto kar je vaše, kar pa je bil tudi Cesarjev namen.
Cesar ni neumen in želi imeti tisto, kar si je priboril in še več. Če pa se mi-vi borimo z njegovo "lastnino" pa ta posledično lahko zahteva davek za to in to je tudi storil in še dan danes to počne.

Pri ribah je tako, kot ste že mnogo krat verjetno slišal ne daj mu ribe nauči ga ribe loviti.
Tudi tisto, kar ste omenil, da imate lahko ribnik in ribe ujčkaš je malo za lase privlečeno glede na to, da se pa v končni fazi ne zavedate, da pa ste vi sami ribica v akvariju nekoga drugega.

Ladjar ::

solatko je izjavil:

TineTone - Ne nismo bili sužnji, ker tudi bogatih lastnikov kapitala ni bilo, ustvarjeno pa se je veliko bolj pravično delilo, kot v kapitalizmu. Družbeni standar je bil na veliko bolj pravičnem nivoju, ni bilo bogatih (v smislu kapitalskih delničarjev) pa tudi čiste revščine, zaradi katere veliko ljudi nebi moglo preživeti, ni bilo. Čisto vsak je imel možnost, manjša je bila možnost neupravičenega bogatenja, ker so imeli nadzor tako s strani SDK, kot sam partijski nadzor, ki je bil včasih celo hujši, kot s strani davkarije).

Vampirji so postali z osamosvojitvijo, saj želje so bile že takrat, vendar zaradi kar dobre kontrole, tajkunstvo, prihvatizacije, 100 kratniki delavske plače, niso bili mogoči. Ravno zaradi tega se je težilo v privatizacijo (navijali so samo tisti, ki so že v naprej vedeli, da bodo pobrali vse rezultate tistih, ki so družbeno premoženje ustvarili) in spremembo proizvodnih procesov, v sistem, da eni delajo, drugi pa delijo.

Ultra bogatašev pa pri nas nikoli ne bo, saj smo štartali iz pretežno kmetijske države, takoj po koncu ww2, tisto, kar je bilo ustvarjeno (in tega ni bilo malo) pa je s političnim blagoslovom, končalo v rokah peščice prikoritnikov in politikov, tako, da je bilo za formiranje ultrabogatašev, resursov premalo).

Namesto nove Švice, smo ustvarili na dve opciji, razdeljeno, otroško igrišče, na katerem bi si vsak postavil svoj grad, s pripadajočimi tlačani.



Všeč mi je vaše "razmišljanje"

Stra ::

Ladjar je izjavil:

Če vi nekaj smatrate, da je vaša pravica ni nujno, da tudi drugi smatrajo, da je tako.
Imam lastniško pravico do sadov svojega dela ali ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stra ()

Invictus ::

Stra je izjavil:

Ladjar je izjavil:

Če vi nekaj smatrate, da je vaša pravica ni nujno, da tudi drugi smatrajo, da je tako.
Imam lastniško pravico do sadov svojega dela ali ne?

Če si zaposlen pri nekom, pravno formalno ne.

Lastniško pravico do sadov tvojega dela ima lastnik podjetja >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Stra ()

boldleaf ::

PrimoZ_ je izjavil:

99% težav bi rešilo:
- ukinitev davka na delo
- večja obdavčitev kapitala
- ukinitev davčnih oaz in poenostavitev davčne zakonodaje da se zmenša možnosti za kreativna tolmačenja in izogibanja davkov

Seveda tega ne bo, ker lastniki kapitala si že ne bi pljuvali v lastno skledo.


Se eno bi dodal:
- obvezna udelezenost zaposlenih pri dobicku

Sicer pa ja, to bi resilo vecino tezav.

Invictus je izjavil:


Lastniško pravico do sadov tvojega dela ima lastnik podjetja >:D.


Ce se prav spomnim, je nekdo s podobnimi svetovljanskimi nazori koncal pod giljotino. Tako, da... dragi invictus, da ti ne bo nekoc zal, dandanes se casi hudo hitro spreminjajo... samo ne meni potem javskat, da pa niste vedeli, da ste dobri po dusi, ipd.

(jaz odpriram tislarstvo - Giljotine d.o.o., hudo perspektivna panoga v danasnjih casih, bom kar na zalogo Ikea style, sestavi si sam, giljotine naredil, ko bo prisla potrebam, bo zares velika, ne vem, ce se bo dalo samo s sprotnim izdelovanjem zadostiti potrebe. Sprejemam tudi prednarocila.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: boldleaf ()

Stra ::

Invictus je izjavil:

Stra je izjavil:

Ladjar je izjavil:

Če vi nekaj smatrate, da je vaša pravica ni nujno, da tudi drugi smatrajo, da je tako.
Imam lastniško pravico do sadov svojega dela ali ne?

Če si zaposlen pri nekom, pravno formalno ne.

Lastniško pravico do sadov tvojega dela ima lastnik podjetja >:D.
Kar je urejeno s pogodbo, ki sem jo prostovoljno podpisal.

(Narobe sem kliknil za "predlagal izbris", pardon.)



boldleaf je izjavil:

Se eno bi dodal:- obvezna udelezenost zaposlenih pri dobicku

Pri izgubi tudi?

Ali bi bilo tako kot pri bankirjih 2008, dobiček so pokasirali, izgubo so pa socializirali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stra ()

Slopek ::

Ampak povsod imamo ta dva pola, te peskovnike in mnogo drugih stvari, kar nas kot kaze deli na te desne in leve, ali se bolje bele in crne, odvisno samo s katere strani gledas. Nasi so itak beli, saj ne nosijmo teme, nam vsi obljubljajo, tisti drugi pa, kradejo, lazejo.... Vse to je BS, da folk ne spregleda, da na tem svetu ni samo temno-svetlo, da nas ne goljufajo samo za denar in zlato, ampak za sanje, katerih se nismo niti zaceli sanjati...

Bio inziniring z vsemi drugimi modernimi inziniringi je prisoten v vseh sferah nasega zivljenja in bojim se, da poti nazaj ni. Se najvec moznosti je bilo po WW2, ampak so spet zmagale druge struje, tako, kot ze mnogokrat prej. Fresco in njegov venus project, sta zame pomik v pravo smer, a vecini je to velika utopija, saj zelja po vec, pri vecini se vedno prevlada. Ampak mozakar je pameten in njegov model, je zame vsekakor dobra osnova.To bi lahko navezal na Jugoslavijo, ki je bila kot nekaksna komuna, kjer je bila samooskrba na zelo visokem nivoju. Ne bomo o kvaliteti, ampak folku, je bilo to povecini zadosti in bili s(m)o zares bolj srecni. Pa ne zagovarjam totalitarnega sistema, ampak se mi zdi nek moderni komunizem vsekakor boljsa izbira. Zizek, bi znal vec povedat o tem. Zdaj je samooskrba koliksa? Ves svet, bo kmalu jedel enako hrano. Seveda temu pritice tudi enaka revscina, za ves razvit del sveta, ampak z vkljucenimi bomboncki, ki so v resnici tista modra tabletka v matrixu. Seveda je tukaj se nerazvit svet, ki nam je v opomin, da smo lahko srecni, ker smo tu, kjer lahko uzivamo sadove, nase nadvse napredne druzbe. Napredne my ass.

Prihodnost je pa vsekakor temna, saj bodo realne posledice trenutnega dogajanja, ki je samo rezultat kako ucinkovit ta sistem zares je, katastrofalne. Suzenjstvo v 21.stoletju, pa se bel sem? :) Lahko spokas drugam, ce ti kaj ne pase, pravijo :). V tej nepokvarjeni druzbi, je razmerje tako:ljudje>delo in nobene potrebe ni zasuznjevati.

solatko ::

boldleaf - Še vedno nebi rešilo problema, ker bi ti lastnik dodal nekaj pešk od tistega, kar si mu ti ustvaril.

Stra - Pogodbo si podpisal pod pritiskom preživetja, torej je to le delno prostovoljno.
Zakaj bi sodeloval pri pokrivanju izgube, če lastnik ne razdeli celotnega dobička med zaposlene? Saj si tako ob delež, ki je bil namenjen dobičku ali pa ti celo zelo zniža plačo, v nekaterih slovenskih firmah jo pa sploh ni izplačal.
Noben ne ustanovi firmo zaradi zaposlenih, temveč zato, da bi z večjim ali manjšim izkoriščanjem, zagotovil sebi boljše življenje in velik dobiček. Noben delodajalec ni RK ali Karitas, ki firmo drži zato, da imajo delavci kam hodit delat in so za to še plačani.
Delo krepa človeka

Stra ::

solatko je izjavil:


Stra - Pogodbo si podpisal pod pritiskom preživetja, torej je to le delno prostovoljno.
Realnost me sili v to, da se prehranjujem? To je "pritisk preživetja"? Lakoti se reče pritisk preživetja? Lahko grem v gozd živeti kot 300 let nazaj, garati od zore do mraka samo za hrano. Lahko delam zase, ni mi treba ničesar podpisovati.



solatko je izjavil:

Zakaj bi sodeloval pri pokrivanju izgube, če lastnik ne razdeli celotnega dobička med zaposlene? Saj si tako ob delež, ki je bil namenjen dobičku ali pa ti celo zelo zniža plačo, v nekaterih slovenskih firmah jo pa sploh ni izplačal.
Noben ne ustanovi firmo zaradi zaposlenih, temveč zato, da bi z večjim ali manjšim izkoriščanjem, zagotovil sebi boljše življenje in velik dobiček. Noben delodajalec ni RK ali Karitas, ki firmo drži zato, da imajo delavci kam hodit delat in so za to še plačani.
Moja poanta je bila, če lastnik delavcem deli dobiček, potem mora tudi od njih terjati, če je izguba. Drugače ta predlog ni nič drugega kot bankirji 2008, ko so dobičke pokasirali, izgubo krijemo pa davkoplačevalci. Dobiček delavcem, ko je izguba pa naj jo lepo krije lastnik?

Vse to je lahko že danes, delavec je lahko solastnik, ne vidim problema. In imamo zadruge in ne vem kaj še vse.

Ampak besedo "izkoriščanje" je pa treba vstaviti, noter, a ne da, brez tega ne gre. Nihče te ne sili, da delaš za kapitalista, lahko sredi šume ustanoviš kibuc in se igraš komunizem.

--

Kar je Jugoslavijo držalo nad ostalimi socializmi so bile prvine kapitalizma. Zasebna lastnina, profit, trg. Brez trega bi bili sedaj na nivoju Bolgarije. Če pa bi imeli samo to, brez socializma, bi pa sedaj bili na nivoju Francije. Jugoslavija je bila relativno uspešna zahvaljujoč prvinam kapitalizma, Jugoslavija je bila relativno uspešna kljub socializmu.

solatko ::

Stra - Ne gre samo za preživetje, gre za to, da hočeš več, saj za preživetje človek ne rabi ravno veliko. Ta želja po več, te sili v suženjski odnos, tako kot te želja po preizkusu mamil, pripelje v odvisnost od dealerja.

Izkoriščanje je vsako spravilo dohodka, ki ga nisi ustvaril sam, ne vem, kaj je v tej besedi spornega. Trgovina izkorišča potrošnika in proizvajalca, saj je posrednik med obema, ne ustvari pa čisto nič dodatne vrednosti.
Se strinjam s tem, da v primeru, ko lastnik razdeli celoten zaslužek, delavci krijejo tudi celotno izgubo, ker pa vemo, da temu ni tako, je pa naloga lastnika, da ne dela izgube, nič drugega.
Delo krepa človeka

Ladjar ::

Stra je izjavil:

Ladjar je izjavil:

Če vi nekaj smatrate, da je vaša pravica ni nujno, da tudi drugi smatrajo, da je tako.
Imam lastniško pravico do sadov svojega dela ali ne?


Dejstvo:
Če se vsi mi ostali odločimo, da je nimate in bomo to poskušali realizirati boste vi ne glede na to, da morda mislite, da jo imate le to težko realizirali.

V drugačnem pogledu in duhu pa vam jaz to ne odrekam.

Slopek je izjavil:

Ampak povsod imamo ta dva pola, te peskovnike in mnogo drugih stvari, kar nas kot kaze deli na te desne in leve, ali se bolje bele in crne, odvisno samo s katere strani gledas. Nasi so itak beli, saj ne nosijmo teme, nam vsi obljubljajo, tisti drugi pa, kradejo, lazejo.... Vse to je BS, da folk ne spregleda, da na tem svetu ni samo temno-svetlo, da nas ne goljufajo samo za denar in zlato, ampak za sanje, katerih se nismo niti zaceli sanjati...

Bio inziniring z vsemi drugimi modernimi inziniringi je prisoten v vseh sferah nasega zivljenja in bojim se, da poti nazaj ni. Se najvec moznosti je bilo po WW2, ampak so spet zmagale druge struje, tako, kot ze mnogokrat prej. Fresco in njegov venus project, sta zame pomik v pravo smer, a vecini je to velika utopija, saj zelja po vec, pri vecini se vedno prevlada. Ampak mozakar je pameten in njegov model, je zame vsekakor dobra osnova.To bi lahko navezal na Jugoslavijo, ki je bila kot nekaksna komuna, kjer je bila samooskrba na zelo visokem nivoju. Ne bomo o kvaliteti, ampak folku, je bilo to povecini zadosti in bili s(m)o zares bolj srecni. Pa ne zagovarjam totalitarnega sistema, ampak se mi zdi nek moderni komunizem vsekakor boljsa izbira. Zizek, bi znal vec povedat o tem. Zdaj je samooskrba koliksa? Ves svet, bo kmalu jedel enako hrano. Seveda temu pritice tudi enaka revscina, za ves razvit del sveta, ampak z vkljucenimi bomboncki, ki so v resnici tista modra tabletka v matrixu. Seveda je tukaj se nerazvit svet, ki nam je v opomin, da smo lahko srecni, ker smo tu, kjer lahko uzivamo sadove, nase nadvse napredne druzbe. Napredne my ass.

Prihodnost je pa vsekakor temna, saj bodo realne posledice trenutnega dogajanja, ki je samo rezultat kako ucinkovit ta sistem zares je, katastrofalne. Suzenjstvo v 21.stoletju, pa se bel sem? :) Lahko spokas drugam, ce ti kaj ne pase, pravijo :). V tej nepokvarjeni druzbi, je razmerje tako:ljudje>delo in nobene potrebe ni zasuznjevati.


Tudi vaše razmišljanje se mi zdi zanimivo in do nekih smeri pravilno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ladjar ()

Stra ::

Ladjar je izjavil:

Dejstvo:
Če se vsi mi ostali odločimo, da je nimate in bomo to poskušali realizirati boste vi ne glede na to, da morda mislite, da jo imate le to težko realizirali.
Aha, ker to spada v kategorijo prisile. Prisila pa je anti-life in je torej nemoralna. Upam, da to ni na mizi kot ena od možnih alternativ ampak je zgolj filozofska kurioziteta.


Ladjar je izjavil:

V drugačnem pogledu in duhu pa vam jaz to ne odrekam.
Ok, sem bil že v skrbeh, da boste zagovarjali kakšne vrste prisilo.

V vaši duhovni komuni bom imel lastniško pravico do sadov mojega dela?

Ladjar ::

Vi mene malo hecate se mi zdi.
Seveda se mi zdi to nemoralno tako od mene kot do vas, da bi vam odrekal sadove vašega dela. Želim si, da bi naše bivanje bilo za oba zadovoljivo in sprejemljivo.

Ponovno hecno in lepo izrečeno ampak jaz duhovne komune nimam.
Bi pa dejal, da če bi jo imel, da lastnine v tej komuni sploh ne bi potrebovali ko bi enkrat razumeli kako se v njej radostno živi.

Stra ::

solatko je izjavil:

te sili v suženjski odnos,
Suženjskega odnosa ni, je vzajemni dogovor obeh strank - pogodba. Jaz si najdem službo prostovoljno. Ker vem da mi je dosti lažje delati in si kupiti hrano v trgovini kot pa garati na polju cel dan. Lahko pa garam na polju, če hočem. Ampak nočem. Hočem službo. Več mi je vredna plača, kot moj čas porabljen v službi, sicer tega ne bi počel, našel bi kaj drugega. Delodajalcu je več vredno delo kot bruto2 ki ga porabi zame. Win zame in win za delodajalca.


solatko je izjavil:

Izkoriščanje je vsako spravilo dohodka, ki ga nisi ustvaril sam, ne vem, kaj je v tej besedi spornega. Trgovina izkorišča potrošnika in proizvajalca, saj je posrednik med obema, ne ustvari pa čisto nič dodatne vrednosti.

Spornega je zgolj to, da jaz delo opravljam prostovoljno. Opravim delo, dobim plačo, kot dogovorjeno. Win zame in win za delodajalca, brez "izkoriščanja".

"Trgovina" zgradi trgovino, dobavlja izdelke, polni police, ima celotno logistiko. Seveda je ustvarjene dodatne vrednosti in to ne malo. Proizvajalec nima dela s prodajanjem končnim kupcem, kupec pa tudi nima dela z iskanjem stvari, dobi vse na enem mestu - v trgovini. Win za prodajalca, win za trgovca in win za potrošnika.

Če jaz *prostovoljno* sosedu ponudim, da mu pokosim trato za 20€, me on izkorišča? Sem njegov suženj? Ali sem kapitalist in delam za profit?

Ladjar ::

Stra je izjavil:

solatko je izjavil:

te sili v suženjski odnos,
Suženjskega odnosa ni, je vzajemni dogovor obeh strank - pogodba. Jaz si najdem službo prostovoljno. Ker vem da mi je dosti lažje delati in si kupiti hrano v trgovini kot pa garati na polju cel dan. Lahko pa garam na polju, če hočem. Ampak nočem. Hočem službo. Več mi je vredna plača, kot moj čas porabljen v službi, sicer tega ne bi počel, našel bi kaj drugega. Delodajalcu je več vredno delo kot bruto2 ki ga porabi zame. Win zame in win za delodajalca.


Ne bom dolgovezil in odkrival vse tople vode ampak pravite dogovor obeh strank.
Kje pa je tretja?
Tista tretja, katera določa, kako mora biti pogodba sploh sestavljena in kašni so pogoji in pravila v njej milo rečeno.
Tista tretja, ki si bo od vaše lastnine,ki ste jo poprej omenjal trgala pogačo zase.
Tista tretja, ki ji boste poleg svojega sendviča in od svojega dela in lastne energije še njej zagotovili sendvič na njeni mizi.
Obstaja rek med tem ko se dva prepirata tretji dobiček ima.
Jaz pa vam pravim med tem ko dva pogodbo pišeta tretji zasluge in dobiček ima.

solatko ::

Stra - Če boš delal sam, boš vse kar ti bo pustila država, lahko obdržal, če ti delajo drugi, pa so stvari vprašljive, vsaj v smislu plačil. Če bo profit razdelil pravično, mu ne bo prav veliko ostalo.

Zopet je odvisno od tega, kako se znaš ceniti in koliko se zavedaš, kakšno dodano vrednost ustvariš in kakšni so pri tem stroški, Ko me je pred leti hotel zaposliti lastnik d.o.o. - ja za delo na CNC oobdelovalnem centru in sem mu povedal mojo ceno, je skoraj omedlel pa je bila moja cena skoraj pol nižja, kot mi je za enako delo ponujal nemški delodajalec - 25DEM/h (50DEM/h) in nisva sklenila posla, ni pa nikoli dobil delavca za na tisti stroj, saj ga nihče še prižgati ni znal, kaj šele da bi ga usposobil za delo. Nisem bil jaz kriv, če na trgu izdelave orodij, ni dosegel prave cene.

V vsakem primeru te delodajalec izkoristi, saj nikoli nisi plačan pravično, tudi če je tebi to dovolj.

Vse pohištvo, ki sem ga nakupil v življenju, sem kupoval direktno od proizvajalca, v trgovinah se poslužujem avtomatskih blagajn, kar se da kupim po netu. Kakšna dodana vrednost je trgovec?
Teslo so prodajali direktno pa so se uprli prodajalci avtomobilov, ker je bil nekoč, ob nastanku avtomobilske industrije v ZDA, sprejet zakon, da lahko avtomobile prodajajo samo trgovci, proizvajalci, direktno pa ne. Kaj je trgovina dodala Musk-ovi Tesli?

Če prostovoljno nekaj narediš je to usluga, sosed ne bogati na podlagi tvoje občasne pomoči, če bi pa vsak dan to počel in bi na trgu bila cene tega dela tudi višja pa te za razliko izkorišča.
Čemu je prepovedano štrajk breaker-stvo v večini razvitih držav in jih imajo stavkovne straže pravico odstranit z delovnega mesta, med potekom stavke?

Kolo na vodi, izkorišča vodo za mletje, žaganje ali proizvodnjo elektrike.

Pri izkoriščanju je razlika samo v tem, kakšen dobiček se ustvari z delom drugih, večji kot je, večje je izkoriščanje in ne mi zdaj o pogodbah, dogovorih,...
Delo krepa človeka

Cange ::

Pride mimo medvesoljna civilizacija in mi pričakujemo opravičilo za uboj mravljice? Ognjene mravljice naj kar imajo svoje cesarstvo.

showsover ::

Sam neproduktiven in slaboumen filozofski bullshit v senci Ikea (!) giljotin...
Nihče vam ne preprečuje, da ustanovite podjetje, uspete in talate po svoje, kjer ne boste nikogar izkoriščali.
Pravzaprav, jaz vam želim, da vam uspe, brez heca.
Ne znate? Naučite se!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

solatko ::

gtfo - Ne sekiraj se, imel 10 let, dobro shajal, potem pa je bilo treba v penzijo, zakaj bi se mučil dlje, kot je treba.
Čisto fajn gre, če imaš kaj zanimivega in kvalitetnega ponudit trgu, če pa samo pridobiš neko lon delo in računaš, da so delavci praktično zastonj, je pa jeba, ko ti grdo gledajo jahto, vihajo nosove, ko greš smučat v Cortino, plače pa zato zamudijo, niso navdušeni na najnovejšo pridobitev na štirih kolesih, zaradi česar spet plača mal zamuja, pa še malo nižja je,.....
Delo krepa človeka

showsover ::

Ja, ne vem, čisto prav, da si si lahko privoščil jahto in Cortino...
Da pa so plače zaposlencem zamujale, me pa presenečaš.
Ampak očitno skrivaš več, kot vidi oko.
Aja, nekaj posplošuješ in se greš nekakšen abstrakten razredni boj?
Še slabše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

solatko ::

gtfo - Jaz sem delal sam, le včasih je pomagal kak študent.
Delo krepa človeka

Stra ::

solatko:

Čakaj, tle sta v igri dve besedi:
- koristiti: po slovarju: dajati, prinašati ugodne, pozitivne posledice in IZkoriščati kot izpeljanka te besede
- in drugi izkoriščati: neplačano si prilaščati proizvode tujega dela

Katero si imel v mislih?

Kdo določa kdo je plačan "pravično", še posebej, če, kot praviš nikoli nisem plačan pravično? Kakšen je potem to koncept? Zame je lahko pravično nekaj povsem drugega kot za nekoga tretjega. "Pravično" kot takšen koncept nima smisla. Če jaz ocenim, da sem pravično plačan, zunanja ocena kogarkoli ali je to pravično ali ne ne pomeni nič, je zgolj subjektivno mnenje.

Vsak kupuje na svoj način, to da je v supermarketu vsa možna hrana s celega sveta zbrana na enem mestu je zame velika dodatna vrednost. Isto (zame) velja za Amazon, da ima zbrano vse na enem kupu. Tebi to ne pomeni nič? V redu, ampak to ne pomeni da nekomu drugemu to ne pomeni veliko, kot npr. meni.

Ni usluga, sosedu sem rekel 20€.

showsover ::

StraŠEN si, jasno, da najbolj glasni forumaši mislijo, da izkoriščanje po drugi razlagi.
Zato pa jim je potrebno nakazati priložnost, da ali kaj (konstruktivno) spremenijo...
No, raje bodo še naprej bentili na forumu, v glavi brusili vislice...
Za njihove probleme jim je vedno nekdo drug kriv, je bolj udobno.

solatko ::

Stra - izkoríščati -am nedov. (í)
1. delati, da se kaj funkcionalno, namensko uporablja: ljudje so izkoriščali podzemeljske jame za bivanje; dobro izkoriščati prostor / prav izkoriščati prosti čas
2. delati, da kaj opravlja svoj namen: dobro izkoriščati krmo; izkoriščati stroje / izkoriščati gorivo
3. delati, da kaj prinaša ugodnosti: izkoriščati položaj na tržišču / izkoriščati ugodne priložnosti
// delati, da kaj neupravičeno prinaša ugodnosti: izkoriščal je svoj službeni položaj / izkoriščali so njeno dobroto, naivnost, stisko
4. dajati komu premajhno povračilo za delo, ki ga opravlja: izkoriščati delavce
5. uporabljati kaj v gospodarske namene: izkoriščati gozdove, rudnike, zemljišča

Točka 4. je tisto, kar imam jaz v mislih.
Delo krepa človeka

showsover ::

Kdo ali kaj oceni, kaj je primerno povračilo za delo?
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Rezultati
4215681 (12425) FireSnake
»

Socialna pomoč in plomba na nepremičnino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13026128 (22295) Alubadar
»

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
68090985 (76667) Karaya 52

Več podobnih tem