» »

Težava s hladilnikom procesorja

Težava s hladilnikom procesorja

Uni0 ::

Živijo!
Pred dnevi sem nadgradil računalnik. Kupil sem nov procesor Ryzen 5 3600, novo matično MSI Tomahawk Max in 2x8gb DDR4 3200 Team Group. Grafično sem pustil od prejšnjega builda GTX 1080 in napajlnik tudi (en od evga 850W)

Težavo sem imel pri stock coolerju. Temperature so mi glede na MSI Afterburner zelo skakale. Če nisem čisto nič delal na računalniku, je temperatura poskočila do 80°C. Ko sem za kakšno uro igral Red Dead Redemption (2k high nastavitve), je maksimalna temperatura bila 87°C (max za ta procesor je 95°C). Zato sem se odločil, da bom kupil nov hladilnik, in sicer kupil sem tega https://si.links.eu/hladilnik-be-quiet-... .

Za ta hladilnik sem prebral veliko dobrih stvari, vendar me nekako ni prepričal. Ko sem igral Red Dead Redemption 2 (z istimi nastavitvami) je bila sicer max temperatura 77°C, kar se mi še vedno zdi zelo veliko. Nekako sem pričakoval vsaj do 70°C. Vendar problem imam isti, ko čisto nič ne delam na računalniku, temperatura spet skače. Najnižja 34°C (pri stock coolerju je bila 45°C) in najvišja 81°C. Nekako skos kače med 34°C in 56°C, potem pač en kratek ekstrem, temperatura se nikakor ne umiri. Tako nekako zgleda http://prntscr.com/s41aie ....Tako skače samo v tem času ko tu pišem. Nikakor se ne ustavi in ostane v neki konstanti, kot naprimer grafična.

Mogoče kdo ve kaj bi lahko bilo narobe? V računalniku imam 5 ventilatorjev, 3 pihajo v računalnik, 2 pa ven + od hladilnika. Sem mogoče narobe namestil termalno pasto? Po videu sodeč bi rekel, da sem mogoče malenkost premalo, preveč je sigurno nisem dal. Je mogoče kaj tako naštimano v biosu?

Hvala za pomoč!

lonewolf_ ::

Odvisno od senzorjev; meni tudi skače, se mi zdii to normalno (od 33°C do 52°C pa je samo chrome odprt in cpu ni v uporabi več kot 5%). Je pa res, da imam na silent vse skupaj nastavljeno, da je čimbolj tiho. Pride v igrah tudi do tam okoli 65°C ali več, odvisno koliko °C je v sobi (trenutno okoli 24). Moj hladilnik pa najdeš v opisu :)

Poglej frekvence, če ti thermal throtla pol ti ne sedi dobro verjetno itd. Kakšna je temp. v biosu, ko zaženeš računalnik?
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

DarwiN ::

V biosu nastavi krivuljo za CPU ventilator tako, da do 50-60 stopinj ventilator deluje na konstantnih relativno nizkih vrtljajih (40-50%), potem pa obrati sunkovito narastejo z višanjem temperature.

Nekaj takšnega:
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Han ::

Malo preveč si obseden s tem opazovanjem temperatur. Če mašina dela in ni preglasna, uživaj v uporabi...

lonewolf_ ::

morda, ampak 81°C ne vem no, malo preveč se mi zdi. Nekaj ne sedi dobro.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Uni0 ::

Mogoče sem res obseden. Ampak če dam 65€ za boljše hlajenje, verjetno lahko pričakujem malo boljše rezultate? Bom jutri poskusil ponovno namestiti termalno pasto, mogoče pa sem tu kje zajebal.

No sej to. 81°C je dosegel, ko nisem nič delal. Ko sem ga pustil da dela, in sem malo televizijo gledal. Pa skos tako skače...bi pač za to ceno pričakoval neko konstanto pri vsaj 35°C, če nič ne delam. Če bi vedel, da bo rezultat tak, bi potem raje polovico manj dal za isti rezultat :D tudi tisti za 30€ bi verjetno imel minimalno boljše rezultate od stock coolerja.

IvoJan ::

pretiravas. moj 3900x z kraken x62 hladilnikom sedi v idleu na cca 40-50 stopinjah, full load pa je tudi blizu 80. to so za ryzen cisto normalne temperature.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

K0l1br1 ::

Če ne bi gledal temperature, problema ne bi imel, pc pa bi ti delal dalje tako kot ti že itak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Dr_M ::

Za ryzen 3000 so te temperature in skakanje le teh povsem normalne.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

edi45 ::

probaj biose posodobiti, potegni iz amd strani driver za čipovje, da se ti prikaže ryzen balanced power plan, pod možnosti porabe energije in samo ryzen master prikazuje natančno stopinje za ryzen

sbawe64 ::

IvoJan
Op ima stock hladilnik in očitno bolj slabo prezračeno ohišje.
Poleg tega je ryzen spodobna "pečka"-
2020 is new 1984
Corona World order

mihec87 ::

Ryzen meri temp. na večih mestih in potem prikazuje najvišjo. V idle pač nek program "kliče" cpu in zato jedru poskoči ferkvenca in temp, zato pa potem hitro pade.. V win10 power settings vključi amd balanced ali performance shemo..

Če je kaj slabo nameščeno potem imaš v load visoke temp...

Kje,kateri in kam pihajo ventilatorji, kakšne so load temperature pri odprti stranici?

Han ::

Termalna pasta rabi nekaj dni, da se optimalno razporedi in doseže optimalno prevodnost. Pri tebi je problem drugje, če ti tako "nabija" jedra v procesorju...

meho7 ::

A mas slucajno kisto, ki ima sprednjo stran zaprto?
Pa hardwareinfo si dol potegni za spremljanje temperature

vres.ales ::

Pa sem že bil na tem, da bi kupil ryzen. Pa zdaj vidim kak še ga vedno kurijo

m0LN4r ::

Ce skace sem pa tja ni problem. Prilimaj screenshot HW monitorja, vmes pa zalaufi kak Cinebench, ce se ne dvigne glih na 90-100 je vse ok.
Ce pa se, pa bi se jaz tudi vprasaj zakaj sploh imeti DRP4
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

mihec87 ::

vres.ales je izjavil:

Pa sem že bil na tem, da bi kupil ryzen. Pa zdaj vidim kak še ga vedno kurijo

Govorimo o kratkotrajnih skokih, ki jih btw ryzen master, msi sw, hwinfo ipd..niti ne prikazuje(kaže samo skoke do tam 65) vidne so v tem msi afterburner(kaže skoke do 80)...

Sparkius ::

Očitno je to normalno obnašanje procesorja, ker imajo tudi drugi take težave. Je pa temperatura čez 80 stopinj res malo visoka za ta cooler.

Uni0 ::

Ja spredaj je steklo. So pa namontirani 3 ventilatorji, ki pihajo notri. Zadnji in zgornji pa pihata ven. Sem zdaj naredil test s cinebenchom in je bila najvišja temperatura 82°C. Očitno se bom moral sprijazniti, da sem dal 65€ za brez veze, žal mi je samo, da nisem dal raje 30€...ker verjetno bi bil rezultat isti. Glede na to da ni neke izboljšave s stock coolerjem. Dokler ne crkne bom pač tiho :D Če bo pa crknil zaradi previsoke temperature, se pa zopet tu oglasim :D pa mi bojo kolegi, ki pravijo da je to normalno svetovali kaj in kako :)

Blinder ::

Pa provaj vrzt gor ubuntu, ter si instaliraj lm-sensors, pa preveri ce tudi reporta tako visoke temperature.

Lahko tudi v biosu disablas fan speed control (nevem tocno kaok se imenuje), tako da gre ventilator na 100%. Potem lahko tudi v biosu pogledas, koliksno temperaturo cpu-ja bere.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

Han ::

Če nisi dobil "limone" od procesorja, če imaš posodobljen BIOS in nameščene zadnje šoferje za čipovje, če imaš dobro zračeno ohišje, če si nanesel pravšnjo količino paste in si hladilnik pritrdil tako kot je treba (ga dobro in enakomerno zategnil), bi temperatura pod največjo obremenitvijo morala biti ca. 10°C nižja, sploh če se takrat ventilator na hladilniku vrti na najvišjih obratih (1400 rpm).

Dark Rock 4 je dokazano učinkovit in eden najtišjih v svojem razredu.

V kolikor niso medtem popravili zaponk za ventilator, si pri demontaži pomagaj tako kot se je znašel model na posnetku (@ 20 min 35 sek).

m0LN4r ::

Uni0 je izjavil:

Ja spredaj je steklo. So pa namontirani 3 ventilatorji, ki pihajo notri. Zadnji in zgornji pa pihata ven. Sem zdaj naredil test s cinebenchom in je bila najvišja temperatura 82°C. Očitno se bom moral sprijazniti, da sem dal 65€ za brez veze, žal mi je samo, da nisem dal raje 30€...ker verjetno bi bil rezultat isti. Glede na to da ni neke izboljšave s stock coolerjem. Dokler ne crkne bom pač tiho :D Če bo pa crknil zaradi previsoke temperature, se pa zopet tu oglasim :D pa mi bojo kolegi, ki pravijo da je to normalno svetovali kaj in kako :)
82 v katerem programu in katerem jedru, na koliko vrtljajev se ti pa je zavrtel ventilator na cpuju?
Pravim vzem v roke HW monitor. Ta bloatware od proizvajalce maticne pa vrzi dol.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

mihec87 ::

V sistemu imaš cpu ventilator, gpu ter dva ventilatorja zadaj in lahko da enostavni sprednji ventilatorji ne dajo dovolj(sploh če je filter ter ventilatorji z nizkim pritiskom).. Sam bi poskusil z izklopljenim ventilatorjem na vrhu potem odprto ohišje..Ker če se v ohišju dogaja da topel zrak kroži potem hladilnik čez vleče topel zrak... Ter na koliko rpm se ti vrtijo ventilatorji v load pri 82stopinj?

yayo ::

že čisto navaden Pure Rock hladi kot šus 3600tko. Pri sobni temperaturi 19-20 stopinj sem tri četrt ure gnal Prime95 in ni šlo nad 85 stopinj, v igrah tja do 75. Pa imam "tiho" ohišje. Drugače interneti pravijo, da edino Ryzenmaster kaže prave temperature pri AM4. Škoda, da ne riše lepših grafikonov. Sem pa zasledil že nekaj podobnih problematik na Redditu ipd. Samo res, kaj te briga? Dokler ne greš v navijanje in nimaš 35 stopinj v sobi je temperatura bolj psihološki problem.

lonewolf_ ::

povprečna od 25ur

R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

StajercSSS ::

Maš vse driverje za chipset nameščene? Pa nastavljeno na Ryzen Balanced v "Možnosti porabe energije"? Ker sem imel enake probleme, le da je meni že pri unzipanju proc trotlalo na 95° po 10 sekundah. V brskalniku pa po 75°, dokler nisem nastavil na Ryzen Balanced. Pa sem tudi 2x montiral hladilnik, čeprav je bil dobro zmontiran, ker so mi pisali, da je to normalno, pa da imam hladilnik slabo montiran.
Po teh nastavitvah je bilo potem vse normalno glede temperatur, ampak sem zamenjal original hladilnik Wraith Stealh, ker se nagravžno dere. Najglasnejši hladilnik, kar sem jih kdaj koli imel. 8-O
Zdaj mam Mugen 5, pa je v idle tam 33°. Pa več nič ne skače. Na Red Dead Redemption 2 pa ma po parih urah max cca 65°. :D
Voziš se v formuli, pred tabo je podmornica, za tabo pa vesoljska ladja.
Kako se rešiš iz te situacije?
Rečeš ciganu naj ustavi vrtiljak.

Uni0 ::

Mal updata na mojo težavo. Takoj naslednji dan po objavi sem na novo namestil hladilnik. Dal sem malo več termalne paste kot prvič in močno zategnil hladilnik. Trenutno imam temperature v mirovanju med 32 in 51°C. Ko sem igral RDR2 ali Forza Horizon 4, je bila temperatura maksimalno 65°C :D edin nekaj ga zajebava ko zeženem CS GO. Takrat pa malo "znori" in začne temperatura spet skakati in doseže max 81°C. Ko neham igrati, pa spet ful skače in je v mirovanju med 42 in 60°C :D

Jarno ::

Slika pove marsikaj.



Hlajenje preko cpu pokrova ni optimalno, sploh pa lahko igre, ki utilizirajo eno jedro in visoko boost frekvenco segrejejo majhen del chipleta na višje temperature.
#65W!

Inventorista ::

Meni ga pribije cpu-z stress test na 95 stopinj. Samo ni videt, da bi šla frekvenca dol. Konstantno 3,8 Ghz. Ampak res, da nisem gnal več kot par minut. Stock hladilnik!
Tudi v igrah gre preko 90. Ohišje ima dober airflow.
Bom moral zgleda nov hladilnik nabavit. Kakšna priporočila?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RYZEN - OC (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Navijanje
26162095 (11365) strumf666
»

Temperatura procesorja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
615250 (2014) LuIK
»

AMD ryzen 5 3600 6 core Procesor glasen? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
506184 (5213) brbr21
»

Ventilator glasen, vrti ves čas (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
877367 (6078) lolipop2
»

temperatura procesorja

Oddelek: Pomoč in nasveti
476901 (4348) mayhem

Več podobnih tem