» »

RYZEN - OC

RYZEN - OC

Predator X ::

Probaj vsoc na 1.05V

dolenc ::

Nop :'(

Blo mal bolš, tud špilov sem kašno urco, potem je pa firefox začel sesuvat, kar sicer ni nič neobičajnega, ma vseeno ne sme :D

Probov še 1.075v, pa tudi ne, tako da zaenkrat ostajajo na 2133mhz. Čist vredu bo :).

dolenc ::

Zvečer dal še eno serijo skozi. Sprobal procesor na 1.3v toliko da videm če bo šlo, pa ni. Ram pa je očitno še lahko šel z malo nižjo voltažo.

Tko, da to je to od mene, cpu 4ghz@1.3125v in ram 3133@1.39v (zgoraj sem se zatipkal). Zdej pa naj računa hudič :)

tikitoki ::

NVM

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Predator X ::

dolenc je izjavil:

Zvečer dal še eno serijo skozi. Sprobal procesor na 1.3v toliko da videm če bo šlo, pa ni. Ram pa je očitno še lahko šel z malo nižjo voltažo.

Tko, da to je to od mene, cpu 4ghz@1.3125v in ram 3133@1.39v (zgoraj sem se zatipkal). Zdej pa naj računa hudič :)


Jap, včasih tud zaradi višje freq rama morš mal cpu V ojačat.

dolenc ::

Dans prebral na enmu forumu (vem... legit), da mu rami na 3200mhz niso delal, na 3266mhz pa, tko da probamo ko pridem domov :D

tikitoki ::

Zakaj nisi kupil 3200 ramov?

dolenc ::

Kar so te, ki jih imam vrh glave.

dolenc ::

Še malo dodam, ker me je ravno zanimalo.

Procesor sem nastavil na 3.9ghz@1.24v, ker potrebuje dosti manj štroma za tole in že tako je dovolj vroče.
Z rami pa grem lahko na 3200mhz in preko, vendar če dvignem latence.

Paaa me je zanimal kaj bo boljše delalo.

Namestil sem Ritnega morilca Izvor, rabil nekaj kar ima vgrajen benchmark, da je zadeva ponovljiva, pa po hitrem pregledu yutuba, je to eden izmed naslovov, kjer se vidijo spremembe v hitrosti spomina. Na vsakih nastavitvah zagnal 3x.

Rami 3200mhz@CL18, 57fps, rezultat 6842


Rami 3133@CL16, 57fps, rezultat 6888


Ni neke razlike. In ko sem si shranjeval slikco, sem našel še eno staro, na bivšem procesorju, z sicer 50mhz več na grafični.

Prejšni core i5 4690, 51fps, rezultat 6031



Yay, dobro porabljenih 400eur za 6fps!!! :D

In ja, da se mi to delat :)

Jarno ::

"Ritni Morilec: Izvor" je kar gpu zahtevna igra, morda bi poskusil še z nižjimi nastavitvami za grafiko in 4GHz. :D
#65W!

dolenc ::

Kot si napisal, "problem" je v gpu-ju, tko da nima smisla navijat :)

Sej drugače dela špil super, ni nobenega zatikanja :)

dolenc ::

No k me je zanimal.

Ryzen 4.15ghz, 58fps, rezultat 7010

Predator X ::

Dolenc

i5 4690
CPU score 19ms ~ 52fps

R5 2600 4.15Ghz + ddr4 3200
CPU score 12ms ~ 83 fps

če gledaš graf pa je CPU max 12ms ( bi rekel 10 ms za avg)pri AMD ter bolj avg na i5 19ms

Zgodovina sprememb…

dolenc ::

Ne selektivno cifre brat, če ma cpu tolk delaya na frame, ti to čist nč ne pove, razen samo obremenitev.

Če boš pogledal i5 slikco, kjer je lavfala grafa na 1400mhz, med tem ko jo imam sedaj na 1350mhz, pa ima večji delay grafična.

Kar šteje so končni fps in to je kar je :)

Sej drugače je pač sam špil slabo optimiziran, se vidi že pri porabi grafične, ki se giblje okoli 100-110w na delu jedra, med tem ko mi ostali špili krepko višje sekajo.

dolenc ::

Mojga igranja je zdej po par vročih dneh testiranja (se lepš sliš kot da rečem, da sem igrce nabijal :D), konc.

Rami na 3200 16-19-18-38@1.45v pa je šlo.
Dok ne pride kak nov bios ali agesa, je to to :)
Pa še ena slikca da novm sam nakladal.

Predator X ::

Če kupim Ryzen 3000 bom malce objavil OC.

dolenc ::

Še Micron e-die, spet dual rank in 32gb, pečka.. pardon ryzen na 3.9ghz.

Rami 3330mhz@CL16, 58fps, rezultat 7005


Ni velka razlika, je pa :)

Nastavitve, ki jih uporabljam.

dolenc ::

Sem dal zadnji bios za plato dol. Hvala kurcu so dal stran ta glup grafični mode in je spet tak bios kot je bil "nekoč".

Zdej ne vem al je novi bios kriv, al to da so subtimingi še na auto, ampak zaenkrat sem na 3533mhz, dobri čipi ni kej, kar od dual ranka res nisem pričakoval, pa še med cenejšimi so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenc ()

dolenc ::

Torej moje ram popotovanje se bliža zakljucku.
Kar sem vmes spoznal, pa bi pomagalo, ce bi kdo tle kaj napisal.

Ryzen dram calculator, je fejst orodje za začetek, tolk da si nek baseline postaviš. In da vidiš razliko med safe/fast nastavitvami. Za testirat hitrost ima en fejst built-in benchmark.
Ko sem se začel igrat z subtimingi, pa je ostalo bilo že fiksno je šel čas lepo z vsako spremembo par nastavitev malo dol, tako da hitro videš kaj delaš. 132.1s -> 130s -> 121.3 -> 120.8s
Aida64 ima benchmark za latenco, ampak tisto je bol tko, se da mal "pogulfat" ker vklopiš GearDown pa maš tkoj boljši rezultat :), v špilih pa počasneje.

OCTDproc(in njemu sorodne nastavitve) zelo pomemben, najdu mejo kjer je komot šlo v winse in v špil, ampak sred benchmarka krešenlo.
Tako, da sem po dolžini trajanja benchmarka videl kaj mu paše in kaj ne.
80ohm niti boota ne... 68ohm dela, 60ohm dela najdle, 53.5ohm niti boota ne.
Tako je tudi najlažje iskat optimalne nastavitve, za oznake, ki jih itak prvic vidim :).

1-2t command rate. 2t bolj stabilno, je pa pocasneje. Sicer lahko vklopiš gearDownMode, pa potem malo nadoknadi.
V sintetiki(aida64) še najhitreje tako, ampak ne v špilih, kar je pa tud edino kar me zanima.

Vsoc voltaža pri 3200mhz ni imela nobenega vpliva kaj sem dal. Pri 3600mhz, pa se je ohoho poznalo.
1.025v kreš že v winsih, 1.05 benchmark zacel. 1.075 benchmark prišel do konca, krešal šele v tretje :).

Tako, da zgleda da bi plošcice še letele, ampak je že omejitev mojega memory kontroler.
In da nadaljujem tukaj. Isto stabilnost dosežem pri 3600mhz z 16-18-16-16-36, kot z 18-20-20-18-38.
Se pravi, bi v teoriji, v kolikor nekoč menjam za zen2+ ali karkoli že bo, mogle palčke še letet.

Tudi glavni timingi imajo svoje omejitve, tRCD doda ogromno k stabilnosti mojih plošcic.
Ampak preko 18 nima vec vpliva.

Koncni rezultat je 3466mhz pri 16-18-16-16-36@1.43v, in vsak subtiming popiljen kolikor je šlo. Sicer verjetno bi še :)

Če ne bom len in ko sname the division, prilepim še kakšne so razlike v praksi, če se s tem sploh splača ukvarjat.

Nwanko ::

Ko se bom kaj pri bratrancu zraun spravo ti bom napisal.

Predator X ::

Zanimivo.

Jst trenutno nimam cajta za benchat. Oziroma sem svoje z R7 1700 že zaključil.
Kakor sem rekel mogoče kupim kasneje R3000 in bom seveda poročal navijanje.


Tudi jaz sem opazil, da do 2933/3200 RAM SPEED s prvo generacijo SOC sploh nima problemov tam z 1V-1,05V. Ko pa začneš višje rinit pa hitro rabiš 1.1V.

dolenc ::

Vsak test 3x, vzel najboljšega. Ryzen je bil na 3.9ghz, spreminjale so se samo nastavitve rama.
Pognal sem The Division 2 vgrajeni benchmark in Assassins Creed Orig, isto vgrajeni. 720p in 2560x1080 s katero jst igram. Sem mislu za vse rezultate prilimat screenshot, pa bi blo preveč dela, tko da sem sam iz excelice vn zmetal, še to je blo več dela kot sem si želel :)

Najbolj se mi je šlo ali obstaja kaka razlika med auto subtimingi in mojimi. Potem, če že delam sem prodal še 3200mhz kar so imeli prejšni rami, pa še 3000cl15 kar je privzeta nastavitev. Pa naj bo še 2400mhz, če je res tak "bremzer".

Skupek



The Division 2

720p - Low




2560x1080 - High




Assassins creed origins
720p - custom (iste katere pač uporabljam za igranje)




2560x1080 - custom




Se pravi. Razlika v vsakem primeru, tudi med 720p in skrajnostmi, ni da dol padeš. Je pa :)
Division
2400mhz: 182fps
3200mhz: 203fps
3466mhz+timingi: 213fps

Assassins
2400mhz: 63fps
3466mhz+timingi: 69fps

Med tem ko pri "moji" ločljivosti, je praktično ni. Je le grafična tista, ki se jo čaka.
Division
2400mhz: 64fps
3200mhz: 65fps
3466mhz+timingi: 65fps

Assassins
2400mhz: 55fps
3466mhz+timingi: 58fps

Zdej al se splača investirat v hiter ram ali ne. Za ta 2 špila sigurno ne, mogoče bo pri kakšnem drugem višja razlika (battlefield morda). V vsakem primeru so trenutno praktično najcenejše 3000-3200mhz ploščice, tko da ni kej razmišlat.

Je pa še zmeraj, tako kot je bilo nekoč. Fukneš boljšo grafično pa maš x2 fps, ne zgolj par %.

Predator X ::

assasins je kr fajn gpu bound.

dolenc ::

Še čist tko za hec, kako je to zgledal :)

dolenc ::

Ker je bla glih debata v zen temi, hyperthreading on/off(v dimu, jst mam prov ti nimaš!), sem še jst na hiterco sprobal. AC origins kao vzame vse kar mu vržeš, kar se tiče jeder.

Ryzen 2600@4.0ghz HT ON, 58fps, rezultat 7076


Ryzen 2600@4.0ghz HT OFF, 59fps, rezultat 7180



Tud micen nižjo voltažo rabi, da je stabilen. Prej sem potreboval za 4ghz 1.3125V, zdej sem dal na 1.3v in lepo dela prime. Z ht ga pa po par minutkah restarta. Mogoče gre še nižje, sam sej je vredu.

Tko, da jst bom kar izklopljenga pustil.

dolenc ::

Pa še z grafično navito do daske :), 62fps, rezultat 7501

Predator X ::

lepa.

IcyFox ::

Živjo, mene zanima kok so kej normalne temperature za Ryzen 5 2600 na stock coolerju?

DamijanD ::

meho7 ::

85°C pri handbrake obdelavi wtf?

gddr85 ::

cheap stealth + handbrake...recept za visoke temp.

nokturnio ::

katero vodno hlajenje za i7 9700k OC?

D3m ::

Eno nad 100 EUR.
|HP EliteBook|R5 6650U|

lonewolf_ ::

Trenutno sem pri 4150mhz in 1.3V na 66°C z R5 3600. Se mi sploh splača vzeti NHD15 hladilnik? Trenutni je NHU12 SE2...
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

D3m ::

Nič boljše ne bo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

dolenc ::

Včeraj, preden grem spat, se nekako odločim, da bom posodobil bios plate, verjetno k sem tle videl temo s tem naslovom.

Vidim, da so 4 nove verzije, ok... Shranim bios nastavitve, naložim nov bios, noooooooo....
Preveč sprememb v biosu in ne pusti naložit mojih nastavitev, jst pa nikjer nič zapisano, nooooooo.....

Ajde, ne da se mi s tem hecat zdele, vsaj osnovne nastavitve rama vem 3446mhz pri 16-18-16-36@1.43v, ostale bom pa na brzake prepisal s kalkulatorja.

Kalkulator pravi, dej na cl14. Ha! Ker humorist je to sestavljal, moji dual ranki in zen+ sigurno novjo to požrl, ma ajde dejmo na hitro sprobat.

Dam 3446mhz 14-14-18-32@1.42v in vse ostale timinge notri, restartam.

Da fuck, kišta se postavi:|? To se pa še ni zgodilo. Čudno, mogoče je kaka fora s stabilnostjo ker še procesorja nisem nastavil, dam na 4ghz.
Dela, pride v win... Ok itak ne bo delalo, grem en Apex hitro, da vsuje... Odšpilam, nič ne zadanem, vseen zmagam nekako 8-).

Spustim še par testov, vse dela. Tud prov, ni da se bom branu.
Tako, da očitno nekaj le delajo z novimi verzijami biosov, ker pol leta nazaj to niti v post ne bi prišlo.

D3m ::

Lmao. Ok.
|HP EliteBook|R5 6650U|

DamijanD ::

He jaz sem tudi danes po ene pol leta posodobil bios na moji x470 :D

D3m ::

In? Kaka sprememba? ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Jarno ::

Prednost Intela je v tem, da svoje spremembe v arhitekturi marketinško napihuje, v bistvu pa so bolj malenkostne.
AMD je z zen2 serijo povsem prenovil komuniciranje s pomnilnikom in začetne težave so bile precej prisotne.
#65W!

dolenc ::

Parkrat je mal kolcnu, ampak je bil problem drugje, tko da zgleda bo delal :)

scipascapa ::

rabim boljši cooler za proc, noctua l-12 pri 1.35v in 4ghz za r5 2600 skoči temp na 85°c, in to pri odprtem ohišju.

Zgodovina sprememb…

youPlonker ::

Za igračkanje sem si kupil tele rame. Kdo mogoče ve, katero opcijo je treba izbrati v Ryzen DRAM calculatorju za Nanya A-die ???

https://imgur.com/a/XPrH464

__Devil__ ::

lonewolf_ je izjavil:

Trenutno sem pri 4150mhz in 1.3V na 66°C z R5 3600. Se mi sploh splača vzeti NHD15 hladilnik? Trenutni je NHU12 SE2...


Jaz sem trenutno na B450 Tomahawk Max z Ryzen 5 3600 konstantno na 4.3Ghz z 1.25V , trenutna "idle" temperatura je 42c, čez noč pade do 34-36C. Full load (igranje Warzone) navadno ne pride nad 69C. Grafična 1070 je na stock. Procesor se da navit na 4.4 BP z 1.25V vendar mi Warzone igra vedno daje fatal error, procesor se ne pregreva, verjetno je nekaj z software povezano, da igra ne sprejme določenega overclocka, enako fatal error z navito grafično preko MSI Afterburnerja.

Cooler je Arctic Freezer Duo 34, pasta Thermal Grilzzly Kyronaut, ohišje Fractal Design Meshify C TG. Mislim, da je OK, sem pričakoval nižje temperature. Procesor je v Stock mode na 1.4-1.5V , kar je preveč, očitno in nepotrebno, saj je performance enak z nižjo voltažo na enaki (ali boljši na višji) frekvenci. Temperatura zelo pade, ko znižaš voltažo na 1.25.


Zanima me, če kdo ve ali ima kak točen link/vodič za OC 16GB G.Skill 3200mhz cl16 Ram-ov ? Se sploh splača? Je kakšna razlika v hitrosti? Imam vklopljen XMP vendar bi še rad malo stisnil do meje.

Zgodovina sprememb…

Jarno ::

Tole sem našel na to temo:

AMD re-engineered their voltage regulation and sensor packages, this has been an issue since Zen2's launch. You might have a high idle voltage issue (it can happen), but most of it is just phantom numbers and new systems people aren't used to.


Sicer pa za non-oc modus operandi r5 3600 priporočajo 1.325V.
#65W!

youPlonker ::

__Devil__ je izjavil:

Full load (igranje Warzone) navadno ne pride nad 69C. Grafična 1070 je na stock. Procesor se da navit na 4.4 BP z 1.25V vendar mi Warzone igra vedno daje fatal error, procesor se ne pregreva, verjetno je nekaj z software povezano, da igra ne sprejme določenega overclocka, enako fatal error z navito grafično preko MSI Afterburnerja.


Če crasha, sistem ni stabilen. Simple as that, žal.

__Devil__ je izjavil:

Zanima me, če kdo ve ali ima kak točen link/vodič za OC 16GB G.Skill 3200mhz cl16 Ram-ov ? Se sploh splača? Je kakšna razlika v hitrosti? Imam vklopljen XMP vendar bi še rad malo stisnil do meje.


Jaz imam tele Ripjaws in so odlični! Na Asus B450 in MSI B450 je iz prve delalo stabilno s settingi DDR4-3400 16-18-18-38 1T 1.35V (latence XMP profila za DDR4-3200). Nisem pa nikoli optimiziral subtimingov z Ryzen calculatorjem.

yayo ::

včeraj popoldne je Amazon.de ene pol ure imel absurdne popuste na novo serijo cpujev, 3900x npr je bil 320 evrov. Seveda je šlo za napako a je nekaj kupcev uspelo plasirati naročilo. Me prav zanima, če bodo kaj dobili.

tikitoki ::

Bodo, ker so ze hujse napake imeli in izpolnili narocila.

yayo ::

yep, nekateri pišejo, da je že poslano.

FireSnake ::

tikitoki je izjavil:

Bodo, ker so ze hujse napake imeli in izpolnili narocila.


Res je.
Jaz sem 2 komada B die RipJaws DDR4 3200 CL 14 32GB dobil za 140€.
Še, ko sem jih v roki držal nisem mogel verjeti.
Ko sem jih prodajal za 270 sem se znašel med predragimi oglasi :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cinebench R23 slo-tech lestvica / scores (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
597304 (4798) Ma_en_tm
»

Nakup CPUja 2019 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10616514 (12152) Predator X
»

gaming (igričarski) komp (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Kaj kupiti
34158089 (51460) Predator X

CPU & Ram bottleneck v modernih igrah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
19832403 (29940) bluefish

Več podobnih tem