» »

predelava velikosti subwoofer boxa Logi Z623

predelava velikosti subwoofer boxa Logi Z623

sulaco ::

Zaradi preurejanja računalniškega kotička mi ne ustreza kockasta oblika subwooferja od Logitecha Z623. Razmišljam, da bi si naredil novo leseno škatlo iz MDF-a, drugačnih dimenzij (volumen ostaja enak) ter premečem drobovje od starega v novega...

Se to da? ..pa ne govorim o obdelavi lesa, to znam, zanima me akustični vidik?? Berem, da je kocka akustično najboljša(original=23,5*28*30), jaz pa bi imel 50*25*16, pa "zračnik" bi moral malo skrajšati, vse ostalo ostane enako...Bo kaj drugače??

LP

Ales ::

Seveda bo drugače. Na kakšen način, oz. ali bo sploh približno ustrezno, pa boš moral izračunati...

737 ::

Ravno škatla (zvočniška omarica) definira odziv (zven) celotnega sistema. Pri sub basu je najbolj pomemben volumen omarice, toge stranice in položaj ter dimenzije basreflex tulca (če je omarica basreflex). Najboljše igrajo kompresijske omarice, basreflex je že kompromis, najslabše se obnesejo pa omarice z labirintom. Tam bas zaostaja. Če vzameš v roke literaturo o gradnji zvočniških omaric in glede na lastnosti driverja (zvočnika) ustrezno preračunaš dimenzije, boš mogoče dobil bolje zvenečo omarico. Nekaj literature je, kolikor se spomnim, bilo na spletni strani proizvajalca Visaton.

bf4ed ::

Naredi si in probaj, če ne boš zadovoljen imaš še vedno original.

Res nimaš kaj zgubit. Jaz sem nek JBL bass reflex woofer predelal v kompresijskega. Seveda je volumen od proizvajalca zvočnika priporočen. Iz nekih 50L imam zdaj 23L škatlo in mi celo bolj odgovarja zvok.

Tak da lahko probaš naredit še eno zaprto škatlo malo manjšega volumna pa boš "videl".

sulaco ::

-volumen bi bil enak=19,75litra
-kaj pomeni toga stranica? Jaz bi naredil iz delbelejšega MDF-a kot je original...
-dimenzija basreflex tulca bo enaka, saj bi samo prestavil drobovje...položaj bi se pa seveda spremenil?
-A kompresijska omarica pomeni, da je popolnoma zaprt? Če ja, je to meni še bolje, saj se ne rabim ukvarjat z basreflex luknjo...
Videl sem da obstaja cel kup enih programov za izdelavo zvočniških omaric...a ima kdo kakšne izkušnje s tem??

LP

hormilo ::

Sama oblika ne vpliva veliko...pomemben je volumen, velikost in dolzina porta (pozicija porta je prakticno nepomembna).
Torej iz izkusenj ti lahko povem da bos na koncu ugotovil da sama oblika je taka kot je zaradi same postavitve driverjev in porta....lahko pa seveda probas najt drugo obliko in postavitev. Ce ti fizicno-oblikovno znese bo igralo "pretty much the same".

bf4ed ::

-A kompresijska omarica pomeni, da je popolnoma zaprt?

Da

Programe pozabi, ker ti ne pomagajo nič v tvojem primeru.
Za zvočnik od logitech-a neboš našel podatkov ki jih rabiš.

Ne kompliciraj preveč! Experimentiraj kot sem rekel pa boš videl če je ok ali ne.

prowb ::

Najpomembneje je, da ti port in volumen škatle ostaneta enaka - ostalo verjetno pri takem nizkocenovnem zvočniku ne boš opazil...

737 je izjavil:

... najslabše se obnesejo pa omarice z labirintom. Tam bas zaostaja.

Kaj pa ti kadiš? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prowb ()

737 ::

Togost stranic pomeni, da mora biti omarica zgrajena iz čim močnejšega materiala, a vendar takega, da ne zveni (za razliko od na primer violine). Najbolj primeren material bi bil beton, iz praktičnih razlogov pa vzamemo iverico ali še bolje, čim debelejši mediapan.

Omarice z band-pass labirintom, kot je večina "hišni kino" ali računalniških sub bas omaric, so v bistvu resonatorji, kar prinese več pomanjkljivosti. Da tak resonator doseže polno izhodno moč, mu je treba nekaj časa energijo dovajati, ker se energija v njem shrani, bo trajalo enako časa, da izhodna moč pade, ko ni več potrebna. To ne pomeni le, da bo bas zaostajal, ampak tudi, da bo igral še takrat, ko več ne bi smel. Druga pomanjklivost je, da je band-pass omarica zelo ozkopasovna in bo predvajala le tisti zelo ozek spekter frekvenc, za katere je načrtovana. V realni uporabi taka omarica ves čas po malem doni. Ob primerjanju karakteristik različnih tipov omaric moramo torej vedeti, da grafi pri band-pass subwooferjih veljajo le za kontinuirani ton, tranzientni odziv je pa kompromis pri ceni in velikosti omarice. Sam imam kot sub bas zvočnik za hišni kino kar malo večji bas kitarski "amp." Tranzientni odziv je odličen, izkoristek (električno gledano) in estetika sta pa res rahlo slabša.

Avtorju bi predlagal, naj izdela kompresijsko (zaprto) omarico čim večjih dimenzij, jo posluša in oceni, ali je dovolj dobra. Kompresijske omarice so precej manj občutljive na (verjetno neznane) Thiele/Small parametre driverja, imajo sicer manj basa od optimalno izdelane (in postavljene) bas refleks omarice, a je njihova krivulja izkoristka na spodnjem delu položnejša od kateregakoli drugega tipa omarice. Razen od driverja, vgrajenega v steno, kar lahko štejemo kot najoptimalnejšo "omarico." komsesijska omarica mora biti popolnoma zapolnjena s čim težjim polnilom (steklena volna ali podobno).


Bass reflex @ Wikipedia

https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/ar...

Thiele/Small @ Wikipedia

prowb ::

737 je izjavil:

Togost stranic pomeni, da mora biti omarica zgrajena iz čim močnejšega materiala, a vendar takega, da ne zveni (za razliko od na primer violine). Najbolj primeren material bi bil beton, iz praktičnih razlogov pa vzamemo iverico ali še bolje, čim debelejši mediapan.

Omarice z band-pass labirintom, kot je večina "hišni kino" ali računalniških sub bas omaric, so v bistvu resonatorji, kar prinese več pomanjkljivosti. Da tak resonator doseže polno izhodno moč, mu je treba nekaj časa energijo dovajati, ker se energija v njem shrani, bo trajalo enako časa, da izhodna moč pade, ko ni več potrebna. To ne pomeni le, da bo bas zaostajal, ampak tudi, da bo igral še takrat, ko več ne bi smel. Druga pomanjklivost je, da je band-pass omarica zelo ozkopasovna in bo predvajala le tisti zelo ozek spekter frekvenc, za katere je načrtovana. V realni uporabi taka omarica ves čas po malem doni. Ob primerjanju karakteristik različnih tipov omaric moramo torej vedeti, da grafi pri band-pass subwooferjih veljajo le za kontinuirani ton, tranzientni odziv je pa kompromis pri ceni in velikosti omarice. Sam imam kot sub bas zvočnik za hišni kino kar malo večji bas kitarski "amp." Tranzientni odziv je odličen, izkoristek (električno gledano) in estetika sta pa res rahlo slabša.

Avtorju bi predlagal, naj izdela kompresijsko (zaprto) omarico čim večjih dimenzij, jo posluša in oceni, ali je dovolj dobra. Kompresijske omarice so precej manj občutljive na (verjetno neznane) Thiele/Small parametre driverja, imajo sicer manj basa od optimalno izdelane (in postavljene) bas refleks omarice, a je njihova krivulja izkoristka na spodnjem delu položnejša od kateregakoli drugega tipa omarice. Razen od driverja, vgrajenega v steno, kar lahko štejemo kot najoptimalnejšo "omarico." komsesijska omarica mora biti popolnoma zapolnjena s čim težjim polnilom (steklena volna ali podobno).


Bass reflex @ Wikipedia

https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/ar...

Thiele/Small @ Wikipedia


Ti sedaj govoriš o bandpasu - ko si napisal labirint, sem mislil da govoriš o kaki TL škatli, ki pa je ob primernem driverju definitivno odlična izbira - problem pa so nepraktično velike dimenzije (pa tudi ni enostavna za začetnika za izračunat in potem izdelat)!
Zato sem predlagal, da se pač naredi škatla čimbolj podobna originalni - verjetno je proizvajalec vse skupaj dobro optimiziral...

sulaco ::

Še eno vprašanje za nooba: A je zelo pomembno kam je subwoofer zvočnik obrnjen ? Original je obrnjen na stran...jaz pa razmišljam, da bi ga obrnil na dol...tako kot imajo yamahini subwooferji višjega cenovnega razreda. Nizke frekvence naj bi se teoretično neovirano gibale po prostoru (aka: not in line of sight)

pa po prebranem sem se odločil, da najprej naredim kompresijsko škatlo...testiram...po potrebi dodam še basreflex port.
za vikend razkopljem original sub, da vidim, kaj je sploh noter in če je kakšna oznaka na zvočniku...poročam ;)
LP

bf4ed ::

Ni pomembno kam je obrnjen.

Če najprej napraviš kompresijsko pa potem samo luknjo za bassreflex, bo škatla premala.
Bassreflex rabi večjo škatlo za enak zvočnik, kot kompresijska.

Boš mogel dve napravit.

sulaco ::

Evo narejeno. Dela super.

 Logitech

Logitech



edino pri barvanju bi se lahko malo bolj potrudil...sem dalo premalo laka na mdf preden sem barval na črno

 črno barvano ohišje in polnilo

črno barvano ohišje in polnilo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sulaco ()

floyd1 ::

Ti sedaj govoriš o bandpasu - ko si napisal labirint, sem mislil da govoriš o kaki TL škatli, ki pa je ob primernem driverju definitivno odlična izbira - problem pa so nepraktično velike dimenzije (pa tudi ni enostavna za začetnika za izračunat in potem izdelat)!

Jaz imam TL zvočniške omarice doma. Lepo tu brunda bas. So pa seveda tudi precej dušeni (volna), ker drugače preveč doni. 8 inch driver, stene ca 4 cm debele, sprednja 6, okrog 70 kg teže po komadu.
Imam še ene manjše TL z 6.5 bas-srednjetoncem, ki tudi delajo super, a tapravi so definitivno večji zvočniki, kjer TL sistem škatle pride bistveno bolj do izraza.
Oboje je izdelal kolega, ki se s hifijem ukvarja že vse življenje (pa ni več najmlajši ;)).

floyd1 ::

Sulaco, lepo narejeno. Če si dal (po fotki sodeč) stekleno volno not, ne delaj bas refleksa iz tega :|. Drugače pa je izvrstno polnilo za zvočnike prava ovčja volna - taka, ki se npr. daje tudi v visoke grede in je (skoraj) neobdelana. Edino molji...

sulaco ::

floyd: stekleno volno sem dal noter ker je uporabnik 737 tako rekel, pa še na enem YT videu sem tako videl. Naredil sem kompresijsko škatlo.
Malo sem skeptičen glede hlajenja ojačevalca v notranjosti škatle, ampak jaz ne poslušam zelo naglas. Če bi še enkrat delal bi pa zagotovo dal ojačevalec ven.
bf4fed: internet pravi da je smer usmeritve zvočnika praviloma stran od sten in tal...še posebej basreflex cev.

no meni se je šlo predvsem za dimenzijsko umestitev v točno določen prostorček-to je uspelo-zvok je ustrezen. Sem se kar zgrozil, ker sem nekaj dni poslušal na monitorjevih zvočnikih. Nekateri pravijo da je logitech z623 kao slab 2.1 sistem...meni se zdi za 100€ vrhunski ;)

predelava me je stala 17€ (7€ MDF, 10€ barva) ;))

floyd1 ::

Saj steklena volna jo ok za tvojo zaprto škatlo, pri odprtih TL pa tega nisem hotel. Mogoče kompliciram, a misel na to, da bi mi zvočnik tiste ostre delce v zrak metal...

Če je ojačevalec bil že prej v kišti, pol ni problema. Drugače pač en večji hladilnik gor našraufaš.

Ales ::

No, prej je bil ojačevalec v bass reflex škatli, v katero je prihajal zrak iz okolice, zdaj pa je v zaprti škatli, napolnjeni s stekleno volno. Sicer pa dejansko nimam jasne predstave, o kakih temperaturah je tu govora, tako da...

bf4ed ::

Ja to glede hlajenja sem malo skeptičen. Škatla je zaprta pa še volna. Prej je barem bil pretok zraka. Se ne da hladilnik z zunanje strani zmontirat?

Eni originalni wooferi imajo rebra na zunanji strani, elektronika pa je notri skrita.

damirj79 ::

737 je izjavil:

Togost stranic pomeni, da mora biti omarica zgrajena iz čim močnejšega materiala, a vendar takega, da ne zveni (za razliko od na primer violine). Najbolj primeren material bi bil beton, iz praktičnih razlogov pa vzamemo iverico ali še bolje, čim debelejši mediapan.

Omarice z band-pass labirintom, kot je večina "hišni kino" ali računalniških sub bas omaric, so v bistvu resonatorji, kar prinese več pomanjkljivosti. Da tak resonator doseže polno izhodno moč, mu je treba nekaj časa energijo dovajati, ker se energija v njem shrani, bo trajalo enako časa, da izhodna moč pade, ko ni več potrebna. To ne pomeni le, da bo bas zaostajal, ampak tudi, da bo igral še takrat, ko več ne bi smel. Druga pomanjklivost je, da je band-pass omarica zelo ozkopasovna in bo predvajala le tisti zelo ozek spekter frekvenc, za katere je načrtovana. V realni uporabi taka omarica ves čas po malem doni. Ob primerjanju karakteristik različnih tipov omaric moramo torej vedeti, da grafi pri band-pass subwooferjih veljajo le za kontinuirani ton, tranzientni odziv je pa kompromis pri ceni in velikosti omarice. Sam imam kot sub bas zvočnik za hišni kino kar malo večji bas kitarski "amp." Tranzientni odziv je odličen, izkoristek (električno gledano) in estetika sta pa res rahlo slabša.

Avtorju bi predlagal, naj izdela kompresijsko (zaprto) omarico čim večjih dimenzij, jo posluša in oceni, ali je dovolj dobra. Kompresijske omarice so precej manj občutljive na (verjetno neznane) Thiele/Small parametre driverja, imajo sicer manj basa od optimalno izdelane (in postavljene) bas refleks omarice, a je njihova krivulja izkoristka na spodnjem delu položnejša od kateregakoli drugega tipa omarice. Razen od driverja, vgrajenega v steno, kar lahko štejemo kot najoptimalnejšo "omarico." komsesijska omarica mora biti popolnoma zapolnjena s čim težjim polnilom (steklena volna ali podobno).

Bass reflex @ Wikipedia

https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/ar...

Thiele/Small @ Wikipedia



Ma pa ja dej, ne boš dajal notri stekleno volno. Čez leta uporabe tako ali tako propade, se drobi in težko je delat z njo na sploh. S tem namenom in boljšimi lastnostmi se uporablja poliestersko filo (izolacijo, če ne dobiš prave namenske za zvočnike). In ne, beton ni najboljši material za gradnjo zvočniške škatle. Daleč najboljši bi bil diamant, ampak iz objektivnih razlogov tega nihče ne počne.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domača izdelava zvočnika :-> (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
17236238 (19697) čuhalev
»

Zvočniki

Oddelek: Zvok in slika
232083 (1821) krompir
»

Pleksi steklo

Oddelek: Loža
91685 (1336) RejZoR
»

stari srednjetonski zvočniki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153546 (3241) hodu63

Samogradja Subwooferja!!!!!

Oddelek: Zvok in slika
286098 (5667) CaqKa

Več podobnih tem