» »

Varovalka

Varovalka

«
1
2

SoundBlaster ::

Pozdravljeni,

neumno uprašanje ampak pač nisem strokovnjak. V hiši sem odvil varovalko za bojler (ima težave z enim stikalom in je stalno prižgan - da ne kurimo el. energije po nepotrebnem) in sedaj je off.

Gre za taken tip varovalke:



Torej stare varovalke, ki se privijejo/odvijejo. Spomnim se da je bilo treba včasih staviti neko žičko ko je varovalka šla? Ko sem odvil varovalko za bojler, nisem opazil nobene žičke noter. Ko jo bom privil nazaj, moram dodati kakšno žičko ali kar privijem?

Mislim, ko se ta varovalka skuri, ima verjetno noter žičko ki poči (se pretrga)? Kaj je potem fora tistih žičk?

sandmat ::

nobene žičke prosim :D Zato maš varovalke. Takoj prekini vse stike s tistimi, ki so ti kazali trike z žičkami. :D

žičke so odlična varianta, da kaj zagori. Nobenih žičk!

Sirko20 ::

To je navadna varovalka za priviti. Ne potrebuješ dodatne žičke. Ko oz. če ti bo varovalko skurilo, jo zamenjaš z drugo enake velikosti in amperaže (10A, 16A,...). Dobiš jih lahko v Merkurju, Bauhasu in podobnih trgovinah.

Če si videl nekje ta tip varovalke z dodatno žičko, najverjetneje to pomeni, da jo je nekdo zakrpal namesto, da bi kupil novo. Krpanje varovalk je prepovedano.
pazite se me, znam bit nevarn :(

SoundBlaster ::

Te žičke so bile aktualne ko sem bil otrok in gledal druge ko so menjavali, se spominjam. :D Hvala za pojasnilo.

Torej, ko bom želel spet prižgati bojler, samo privijem varovalko nazaj noter in to je to. Še 1x hvala. :)

pviran3 ::

Če varovalko skuri, iščeš vzrok, ga odpraviš in potem zamenjaš, klasika za hiše so 10A luči in 16A vtičnice.
Varovalko se določi s presekom vodnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pviran3 ()

janezvalva ::

a si spet varovalko skuru?
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Vuli ::

namesto žičke, dej noter kar en cvek, bo več toka preneslo. (joke)
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

donvito ::

A, da bi stikalo popravil, ti pa ne pride na misel, jao, jao. :8) Kje eni šparate.

IL_DIAVOLO ::

Dinozavri in njihovi "modri" triki, ki ne naredijo nic, ce imas sreco.

mirator ::

SoundBlaster je izjavil:

Pozdravljeni,

neumno uprašanje ampak pač nisem strokovnjak. V hiši sem odvil varovalko za bojler (ima težave z enim stikalom in je stalno prižgan - da ne kurimo el. energije po nepotrebnem) in sedaj je off.

Gre za taken tip varovalke:



Torej stare varovalke, ki se privijejo/odvijejo. Spomnim se da je bilo treba včasih staviti neko žičko ko je varovalka šla? Ko sem odvil varovalko za bojler, nisem opazil nobene žičke noter. Ko jo bom privil nazaj, moram dodati kakšno žičko ali kar privijem?

Mislim, ko se ta varovalka skuri, ima verjetno noter žičko ki poči (se pretrga)? Kaj je potem fora tistih žičk?
Po naravi je vsako vprašanje neumno, saj sicer ne bi bilo vprašanje. Res pa je, da je lahko bolj kot vprašanje, neumen odgovor.
Več ali manj so ti že predhodniki na takšen ali drugačen način dali vedeti, da ne počni neumnosti.
Varovalka, kot že ime pove, je namenjena varovanju el. napeljave in zaščiti pred električnim udarom. Kot si sam opazil ima varovalka dve kovinki kapici. Med njima je glavanska povezava s kovinsim trakom, ki ima točno določeno debelino in širino ter potrebno oslabitev, da varovalka pregori pri določenem toku v predpisanem času. Poleg tega je ta kovinski trak obdan s finim kremenčevim peskom, ki hitor pogasi obločni plamen. Če boš sedaj pregorjeno varovalko popravil z neko žičko, si boš naredil medvedjo uslugo, ki bi te lahko stala premoženja ali celo življeja.
Tudi meni ni jasno, zakaj ne zamenjaš stikala, če je zapikal? Z odvijanjem in privijanjem varovalke delaš prav tako veliko neumnost, saj se pri vsakokratnem privijanju, še bolj pa pri odvijanju pojavijo el. obloki, ki prvič oksidirajo kontaktne površine in drugič pregrevajo priključne vodnike.
Torej pamet v glavo in zamenjaj stikalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

Telbanc ::

Sirko20 je izjavil:

To je navadna varovalka za priviti. Ne potrebuješ dodatne žičke. Ko oz. če ti bo varovalko skurilo, jo zamenjaš z drugo enake velikosti in amperaže (10A, 16A,...). Dobiš jih lahko v Merkurju, Bauhasu in podobnih trgovinah.

Če si videl nekje ta tip varovalke z dodatno žičko, najverjetneje to pomeni, da jo je nekdo zakrpal namesto, da bi kupil novo. Krpanje varovalk je prepovedano.


Možno je da se ti žička nalima po notranji strani varovalke, ko je stik in se stali. Tokokrog ni prekinjen, Instalacijske žice lah za moment zažarijo , preden gre glavna varovalka in lah je štala, sploh če maš kakšen knauf ali stiropor ter pod njim speljano instalacijo brez samougasnih cevi.

DA je zadeva življensko nevarna ni treba posebej omenjat.

UPORABLJA SE SAMO KUPLJENE VAROVALKE.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

poweroff ::

Finta tiste žičke je v tem, da ko čez varovalko steče prevelik tok, se žička znotraj varovalke pregreje in stali. In tok neha teči.

Če pa namesto žičke daš drugo (debelejšo) žičko (ali žebelj, kar so nekateri bumbarji tudi delali), bo pa čez varovalko tekel večji tok. Varovalka pa s tem ne bo opravljala svoje funkcije. Prišlo bo do pregrevanja nekje na napeljavi v hiši (namesto v varovalki), rezultat je lahko požar.

Skratka, daj tiste 2 EUR za novo varovalko in ne tvegaj, da ti pogori hiša.
sudo poweroff

SoundBlaster ::

OK, hvala za koristne odgovore. Varovalko sem samo odvil, ni pregorela, da bi s tem izklopil boiler. Žičke nisem dodajal in je ne bom. Stikalo bo popravil/zamenjal elektirčar, čez kakšen teden ali 2, prej ne utegne. Do takrat bom pač privijal in odvijal - ali s tem res delam škodo?

dexterboy ::

Nobene škode ne dela s privijanjem in odvijanjem. Pa res NE menjavaj žičke. Če ti pa kdo omeni še žebelj, mu ga zabij v glavo!!!
Še to; varovalka je namenjena temu, da varuje OMREŽJE in ne APARATE. Torej, če bi ti slučajno kaj metalo ven, se obrni ona štromarja, kot is sam napisal...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Vuli ::

samo, bojler je bolj smiselno imet prižgan non stop, kot pa ga ugašati. boš porabu več štroma, ko boš iz 0 spet vodo grel, kakor če ti vzdrzuje T na kolikor imaš pač nastimano.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

mirator ::

dexterboy je izjavil:

Nobene škode ne dela s privijanjem in odvijanjem. ...

To je res samo, če varovalko odvijaš in privijaš pri izklopljenem tokokrogu. Ko pa je tokokrog sklenjen se pri vsakem odvijanju in privijanju pojavi oblok s posledicami, kot sem jih opisal že v prejšnjem postu.

Vuli je izjavil:

samo, bojler je bolj smiselno imet prižgan non stop, kot pa ga ugašati. boš porabu več štroma, ko boš iz 0 spet vodo grel, kakor če ti vzdrzuje T na kolikor imaš pač nastimano.

To pa drži. Bojler je smiselno izklapljati samo, če dalj časa ne potrebuješ tople vode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

SoundBlaster ::

mirator je izjavil:


To je res samo, če varovalko odvijaš in privijaš pri izklopljenem tokokrogu. Ko pa je tokokrog sklenjen se pri vsakem odvijanju in privijanju pojavi oblok s posledicami, kot sem jih opisal že v prejšnjem postu.


OK, koliko je to dejansko nevearno oz. slabo? Ali lahko sedaj privijem varovalko nazaj da se stuširam in potem spet odvijem dokler čakam električarja? V tej hiši redko rabimo bojler + bojler je ogromen, zato se ga izklaplja.

Razmišljal sem tudi sam popravit stikalo ampak ne vem če faznprifer deluje in se malo bojim. Bolje da počakam verjetno...

mirator ::

Opozorjen si bil, kako boš opozorilo upošteval, je pa tvoja stvar.
Stikala se ne popravlja, ampak se ga zamenja. Je pa tvoja odločitev, da pokličeš električarja, na mestu. Ko bo prišel, ga prosi še, da preveri kontakte v varovalčnem podnožju in jih po potrebi očisti.
Kar se tiče delovanja bojlerja. Večji je tem bolj je priporočljivo, da se ga ne izklaplja. Kot ti je že nekdo omenil, ga moraš vsakiš segreti od temperature okolice na željeno temperaturo in če je količina vode velika, je za to potrebno tudi veliko časa. Če ga pa izklaplja termostat pa bo vsakič samo dogrevanje zaradi toplotnih izgub skozi izolacijo.
O.K., če ga uporabljaš enkrat mesečno, potem je mogoče tudi računica, da ga izklapljaš.

fikus_ ::

Pusti bojler vklopljen, termostat nastavi na nižjo temperaturo, npr. 45°C, če misliš šparat. Če boš odvijal/privijal varovalko, bodo kontakti zažgani in posledično slab stik ter nepotrebno gretje varovalke.

Invictus ::

Zamenjaj vse te stare varovalke z avtomatskimi.

Oz. naj to to naredi električar...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

Za bojler naj ti električar da 20 Ampersko stikalo. Meni sta kar dve 16A crknili, čeprav sta po teoriji imeli še ohoho rezerve (2kW bojler, torej 8.7A). 20A je potem delalo OK. Verjetno neka shit stikala.

Miha 333 ::

floyd1 je izjavil:

Za bojler naj ti električar da 20 Ampersko stikalo. Meni sta kar dve 16A crknili, čeprav sta po teoriji imeli še ohoho rezerve (2kW bojler, torej 8.7A). 20A je potem delalo OK. Verjetno neka shit stikala.

Samo potem rabiš od varovalke do bojlerja 4mm2 kabel, kar pa večina stanovanj nima. 2,5 mm2 lahko varuješ z največ 16 A varovalko.

fikus_ ::

Čakte mal, človek ima težave s stikalom bojlerja, sedaj mu pa predlagate že menjavoi varovalk?!


Ne pravim, da nimate prav, ampak:
S tujim ku*cem je lahko opletat po koprivah! V tem primeru pametovat, kjer vas ne srbi.

Op, naj električar menja stikalo bojlerja, preveri kontakte varovalke in to je to! Komplet inštalacijo pa menjaš, ko bo potrebno oz. ob obnovi stanovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

BigWhale ::

Stikalo naj ti zamenja elektricar, ce sam tega ne znas oziroma, ce se bojis. Pokvarjeno stikalo, ki slabo deluje je lahko prav tako nevarno.

Baja ::

ne vem če faznprifer deluje


Kako ne veš če deluje? porini ga v štek dozo ki ma 100% štrom pa boš videl.

floyd1 ::

Miha 333 je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Za bojler naj ti električar da 20 Ampersko stikalo. Meni sta kar dve 16A crknili, čeprav sta po teoriji imeli še ohoho rezerve (2kW bojler, torej 8.7A). 20A je potem delalo OK. Verjetno neka shit stikala.

Samo potem rabiš od varovalke do bojlerja 4mm2 kabel, kar pa večina stanovanj nima. 2,5 mm2 lahko varuješ z največ 16 A varovalko.

Govorim o menjavi stikala, ne o menjavi varovalke. Kabli nimajo tu nobene veze, tistih 20A pove le to, koliko toka naj bi stikalo zdržalo.

sandmat ::

Miha 333 je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Za bojler naj ti električar da 20 Ampersko stikalo. Meni sta kar dve 16A crknili, čeprav sta po teoriji imeli še ohoho rezerve (2kW bojler, torej 8.7A). 20A je potem delalo OK. Verjetno neka shit stikala.

Samo potem rabiš od varovalke do bojlerja 4mm2 kabel, kar pa večina stanovanj nima. 2,5 mm2 lahko varuješ z največ 16 A varovalko.

Grelec ti je prebil in vleče mnogo preveč toka čez. Menjaj grelec/bojler. Električar ti lahko tudi izmeri tok pri prižganem bojlerju. Ne počni tega sam!

floyd1 ::

To je bilo 20 let nazaj. Po prvi menjavi stikala je novo spet delalo več kot pol leta, nato spet crknilo. Menjava z 20A stikalom je potem to rešila. Če bi prebijal grelec, bi verjetno moralo prej 16A varovalko ven vrečt.

mirator ::

Nekoliko offtopic, ampak ker gre za bojler, mogoče ne bo odveč. Grelec bojlerja je po navadi jakosti 2000 A in ima povsem ohmski značaj. Vsak bojler ima tudi termostat, ki bojler vklaplja in izklaplja z določeno histerezo glede na nastavitev temperature. Stikalo termostata je dimenzionirano tako, da prenese pogoste vklope in izklope tudi pri večjih tokovih ali po domače rečeno, je bolj robustno. Inštalacijsko stikalo je tako bolj ali manj namenjeno samo občasni izklopitvi bojlerja po možnosti takrat, ko je izklopil tudi že termostat. Za dolgo delovanje je tako smiselno bojler ugašati kar s termostatom. Tako bo lahko tudi 16 A (pa tudi 10 A) inštalacijsko stikalo preživelo kar nekaj generacij bojlerjev. Tako kot sem omenjal pri odvijanju in privijanju varovalke, tudi v stikalu, predvsem pri izklopu, prihaja do obloka, ki lahko zaradi visoke temperature povzroči zavaritev kontakta (v žargonu rečemo, da je stikalo zapikalo).

SoundBlaster ::

Stikalo zamenjano z novim, 16A varovalka privita nazaj in bojler spet deluje. Hvala vsem za pomoč. Človek ki je zamenjal je elektro inženir in ko sem ga vprašal če je nevarno/slabo odvijati in privijati varovalko zaradi obloka, je rekel da ne, da pri tem ne pride do obloka.

Matko ::

enostavno: pojma nima

SeMiNeSanja ::

SoundBlaster je izjavil:

Stikalo zamenjano z novim, 16A varovalka privita nazaj in bojler spet deluje. Hvala vsem za pomoč. Človek ki je zamenjal je elektro inženir in ko sem ga vprašal če je nevarno/slabo odvijati in privijati varovalko zaradi obloka, je rekel da ne, da pri tem ne pride do obloka.

Kdo te je nasral z oblokom?

Varovalke se čisto normalno vzame ven, če imaš kaj za delat na napeljavi in potem tudi nazaj privije. Temu so tudi namenjene - poleg varovanja pred prevelikim tokom.

Varovalka pa se nikoli ne 'popravlja'. Če se skuri, jo zamenjaš z novo.
Brez izjeme!

Če se varovalka skuri moraš predvsem preveriti ZAKAJ jo je skurilo. Običajno je preveč uporabnikov navešenih na isto vejo (npr. električni radiator + el. štedilnik + fen ...).
Lahko pa je tudi neka naprava v kratkem stiku in bi lahko prišlo do požara, če nebi varovalka pregorela.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

gumby ::

SoundBlaster je izjavil:

Človek ki je zamenjal je elektro inženir in ko sem ga vprašal če je nevarno/slabo odvijati in privijati varovalko zaradi obloka, je rekel da ne, da pri tem ne pride do obloka.

Oblok nastane vedno, ko nekaj preklopiš med obremenitvijo. Tip nima pojma.
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

mirator ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Kdo te je nasral z oblokom?

Varovalke se čisto normalno vzame ven, če imaš kaj za delat na napeljavi in potem tudi nazaj privije. Temu so tudi namenjene - poleg varovanja pred prevelikim tokom.

Vedno ko nek tokokrog prekineš, nastane oblok. Če tega ne veš pač nimaš dovolj znanja ne izkušenj,kar se el. inštalacij tiče. Tudi v stikalu, ko ga izklopiš nastane oblok, samo kontakti v stikalih so ustrezno dimenzionirani in robustni. Zakaj pa misliš, da se mu je pokvarilo stikalo? Zato, ker je zaradi oblokov sčasoma površina kontaktov oksidirala in postajala vedno manjša in na koncu je kontakt zapikal.
Imaš pa prav, da se varovalka odvije, če se na napeljavi kaj dela. Samo odvije se v izlopljenem stanju. Takrat pa res ni nobenega obloka.
Torej, če toka ni, tudi obloka ni, vsakič ko pa prekineš tok, nastane oblok.

WhiteAngel ::

Vuli je izjavil:

samo, bojler je bolj smiselno imet prižgan non stop, kot pa ga ugašati. boš porabu več štroma, ko boš iz 0 spet vodo grel, kakor če ti vzdrzuje T na kolikor imaš pač nastimano.


Um.. kaj? Bojler bo imel izgube sorazmerno z razliko med temperaturo vode notri in zunanjim zrakom. S tem, ko ga izklopiš, znižaš tudi povprečno temperaturo vode čez dan in izgubo.

fikus_ je izjavil:

Pusti bojler vklopljen, termostat nastavi na nižjo temperaturo, npr. 45°C, če misliš šparat.


^^ to.

KraitPay ::

Ljudem težko dopoveš, da porabiš isto energije za segrevanje vode iz 40 na 60, kot iz 20 na 40. Druga stvar pa je potem vzdrževanje temperature.

ToniT ::

Če smo pikolovski, ni čisto res. >:D Pri višji temperaturi so izgube večje, zato v praksi porabiš malenkost več energije za segrevanje vode iz 40 na 60, kot iz 20 na 40.

UganiKdo ::

Invictus je izjavil:

Zamenjaj vse te stare varovalke z avtomatskimi.

Oz. naj to to naredi električar...


Zakaj bi to delal? Če že hoče menjat naj menja na moderne talilne varovalke, ne pa na avtomatske. Avtomatske varovalke so nekaj najbolj zgrešenega v gospodinjstvu, kjer se varovalk praviloma ne pritika, okvare pa so redke.

SeMiNeSanja ::

mirator je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:


Kdo te je nasral z oblokom?

Varovalke se čisto normalno vzame ven, če imaš kaj za delat na napeljavi in potem tudi nazaj privije. Temu so tudi namenjene - poleg varovanja pred prevelikim tokom.

Vedno ko nek tokokrog prekineš, nastane oblok. Če tega ne veš pač nimaš dovolj znanja ne izkušenj,kar se el. inštalacij tiče. Tudi v stikalu, ko ga izklopiš nastane oblok, samo kontakti v stikalih so ustrezno dimenzionirani in robustni. Zakaj pa misliš, da se mu je pokvarilo stikalo? Zato, ker je zaradi oblokov sčasoma površina kontaktov oksidirala in postajala vedno manjša in na koncu je kontakt zapikal.
Imaš pa prav, da se varovalka odvije, če se na napeljavi kaj dela. Samo odvije se v izlopljenem stanju. Takrat pa res ni nobenega obloka.
Torej, če toka ni, tudi obloka ni, vsakič ko pa prekineš tok, nastane oblok.
Ali ti ločiš med 'iskrico' in OBLOKOM ?!?

OBLOK:




ISKRA:



Če rečeš 'OBLOK' je to skrajno dramatiziranje. Pri pravem OBLOKU bi se varovalka zavarila v svoj sedež in jo nikako nebi več dobil ven.

Ampak baje da troli radi dramatizirajo. Sploh ko želijo strašiti nekoga, ki se mu res ne sanja.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

mirator ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Ali ti ločiš med 'iskrico' in OBLOKOM ?!?

Če rečeš 'OBLOK' je to skrajno dramatiziranje. Pri pravem OBLOKU bi se varovalka zavarila v svoj sedež in jo nikako nebi več dobil ven.

Ampak baje da troli radi dramatizirajo. Sploh ko želijo strašiti nekoga, ki se mu res ne sanja.

Jaz sem zapisal, kar sem zapisal. Če ti tega ne razumeš je tvoj problem. Kdo pa trola pa naj kar drugi ugotavljajo.

fikus_ ::

1000x iskrica, 1001 pa ne bo stika/slab stik in pregrevanje. In spet nova tema na Slo-Tech, zakaj ne dela?

SeMiNeSanja ::

fikus_ je izjavil:

1000x iskrica, 1001 pa ne bo stika/slab stik in pregrevanje. In spet nova tema na Slo-Tech, zakaj ne dela?

OP v življenju ne bo 1000x odvil in nazaj privil varovalke od bojlerja.

Če pa govoriš o stikalih.... presneto slabo stikalo, če ima po 1000 preklopih slab stik / se pregreva.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

fikus_ ::

Seminesanja, v življenju se zgodi marsikaj, za kar misliš, da ni mogoče.

Invictus ::

Pretiravati ni treba...

Drugače bi že pol Slovenije pogorelo zaradi elektrike, glede na to kako zanič ima večina to narejeno...

In kako mimo vseh varnostnih standardov. Če bi pregledali električne inštalacije po slovenskih nepremičninah, bi imeli štromarji za 20 let dela.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Fundamentalni problem ste spregeldali. Tudi, če je stikalo zapikano, je bojler lahko 24/7 prižgan, saj ga izklaplja termostat. Poleg termostata je pa še varnostni ventil.

Tako, da najbolj optimalna možnost bi bila, da je bojler stalno pod napetostjo, dokler ne pride električar. Tudi po menjavi stikala bi priporočal, da se ne izklaplja bojlerja, ker je to nepotrebno in ne boste nič kaj dosti prihranili. Prihranili bi, če bi šli na drug vir, na primer na toplotno črpalko ali kaj drugega.

mirator ::

Se strinjam s tabo in tudi sam sem v enem postu omenil, da je smiselno izklapljati preko termostata. Kar se tiče odvijanja varovalke, pa se verjetno OP in njegov elektroinženir, nista povsem razumela (preprosto ne verjamem, da bi kakšen elektroinženir rekel, da odvijanje varovalke v smislu odklopa, ni problem), prav nič pa ne pomaga pametovanje @SeMiNeSanja, ki je samo v škodo.

borut_p ::

Invictus je izjavil:

Pretiravati ni treba...

Drugače bi že pol Slovenije pogorelo zaradi elektrike, glede na to kako zanič ima večina to narejeno...

In kako mimo vseh varnostnih standardov. Če bi pregledali električne inštalacije po slovenskih nepremičninah, bi imeli štromarji za 20 let dela.


uf - yuga standardi so bili dokaj dobri. gledam tele oddaje američanov ko prenavljajo domove - to mi je šele kar nekaj. Pa še vedno njihove lesene hiške ne zgorijo :)

starfotr ::

Problem je, da se nihče ne drži osnov.

Osnove so to, da je treba inštalacijo periodično pregledovat in delat meritve. Po vsakem vzdrževalnem posegu tudi opravit meritve ipd.

Uporabit prave žice in jih ustrezno varovati...

Ni raketna znanost. Je pa treba upoštevat pravila, da se zaradi bedarij ne znajdemo na straneh črne kronike.

Zaradi neumnosti vsako leto zgori kar, koga ubije ipd.

Tudi dimnikiški požari so pozimi vsak dan. Ker folk prihrani nekaj desetakov na leto za dimnikarja in ker kuri sveža drva. In imajo neustrezno kurilno napravo.

mirator ::

borut_p je izjavil:

Pa še vedno njihove lesene hiške ne zgorijo :)

Kako veš?

Invictus ::

borut_p je izjavil:


uf - yuga standardi so bili dokaj dobri. gledam tele oddaje američanov ko prenavljajo domove - to mi je šele kar nekaj. Pa še vedno njihove lesene hiške ne zgorijo :)

Standard je lahko ne vem kako dober, če se ga nihče ne drži, najmanj sami štromarji.

Nekaj pofilkajo in gredo.

V ZDA zgori kar precej zadev zaradi elektrike, več kot pri nas...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6721385 (7895) tony1
»

Prekinjena nula v hišnem razdelilcu (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6811484 (9462) starfotr
»

Vezava kopalniškega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4320340 (8663) marjan_h
»

Casovno stikalo za bojler

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
436730 (5638) dreta
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017069 (15900) imagodei

Več podobnih tem