» »

Lokalni Rekuperator

Lokalni Rekuperator

1
2
3

matobeli ::

Sej ti je prav povedal, stalno ti po vpihoval z več kot 18stC.

Pozabil ti je samo povedati da je mišljeno "stalno ko bo vpihoval". Kar je 1/2 skupnega časa ;)

FilipF ::

matobeli je izjavil:

Sej ti je prav povedal, stalno ti po vpihoval z več kot 18stC.

Pozabil ti je samo povedati da je mišljeno "stalno ko bo vpihoval". Kar je 1/2 skupnega časa ;)

Perpetuum mobile četrte vrste, če prav razumem.

matobeli ::

Ne, seveda ne. Je bilo zgoraj povedano kako deluje zadeva.

Od micke losnay ima celo tako narejeno da ima dve luknji, eno dovodno eno izhodno, satje pa tako zgrajeno da se zraka "srečujeta" -pregrajeno z papirnato prepreko, torej stalno piha notri ogret zrak.

FilipF ::

matobeli je izjavil:

Ne, seveda ne. Je bilo zgoraj povedano kako deluje zadeva.

Od micke losnay ima celo tako narejeno da ima dve luknji, eno dovodno eno izhodno, satje pa tako zgrajeno da se zraka "srečujeta" -pregrajeno z papirnato prepreko, torej stalno piha notri ogret zrak.

Najlepša hvala za odgovor. Saj samo delovanje sistema nekako razumem, ne razumem pa osnovne energetske bilance procesa. Iz prostora izpihamo enako količino zraka, kot ga vpihamo v prostor, zunanji zrak ima temperaturo 0C, notranji 20C zunaj, rekuperator z več kot 90% izkoristkom bo stalno vpihoval z več kot 18C. Mi prosim zna kdo razložiti to?

matobeli ::

Pozabljaš da je teh 18stC samo v 1/2 časa obratovanja naprave. Če bi obenem pihal in vlekel bi bil zrak 9stC, zaradi izgub.

FilipF ::

matobeli je izjavil:

Pozabljaš da je teh 18stC samo v 1/2 časa obratovanja naprave. Če bi obenem pihal in vlekel bi bil zrak 9stC, zaradi izgub.

18 st.C je samo v trenutku, ko prične vpihovati v prostor in z vsako naslednjo sekundo se temperatura niža proti 0st.C, se pravi isto, kot, če hkrati vpihuješ in izpihuješ, povprečje 9st.C. Se strinjam z drugim delom odgovora.

matobeli ::

Na začetku je 20, če smo že natančni. Majo že tako nastavljen čas in maso kocke da je na koncu pihanja kocka na 10stC (oziroma 9).

Nek je bil en fin video ki je razložil kako zračunajo izgube in pojasneno zakaj jih narobe. Realni izkoristek je nekje okol 70-80 posto, al nekaj takega.

Kaj točno ti nabaše prodajalc je pa itak druga liga, fizika pravi da energija ne gre v nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

FilipF ::

matobeli je izjavil:

Na začetku je 20, če smo že natančni. Majo že tako nastavljen čas in maso kocke da je na koncu pihanja kocka na 10stC (oziroma 9).

Nek je bil en fin video ki je razložil kako zračunajo izgube in pojasneno zakaj jih narobe. Realni izkoristek je nekje okol 70-80 posto, al nekaj takega.

Kaj točno ti nabaše prodajalc je pa itak druga liga, fizika pravi da energija ne gre v nič.

Če spregledamo še hlajenje elektromotorja ventilatorja lahko izmerimo todi več kot 20st.C. 100% izkoristek med 0 in 20st.C bi bil 10st.C (zanemarimo latentno toploto, izkoristki do 108%). Realno nam dober rekuperator doda 8st.C, primanjkljaj 12st.C pa moramo dogrevati, da ohranjamo 20st.C v prostoru. Vse drugo so "kvantne" teorije prodajalcev.

floyd1 ::

Jasno je, da ti mali mlinčki ne pridejo niti blizu realnemu 90% izkoristku. Bi pa že po zdravi kmečki pameti morali vseeno biti precej boljši od navadnega ventilatorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

FilipF ::

floyd1 je izjavil:

Jasno je, da ti mali mlinčki ne pridejo niti blizu realnemu 90% izkoristku. Bi pa že po zdravi kmečki pameti morali vseeno biti precej boljši od navadnega ventilatorja.

Pri ventilatorju je potrebno dovesti 100% energije za segrevanje ali hlajenje izmenjane količine zraka.
Pri rekuperatorju z 80% izkoristkom, nam rekuperator vrne 40%, &0% jo moramo dovesti.
Pri rekuperatorju z 100% izkoristkom, nam rekuperator vrne 50%, 50% energije moramo dovesti.
100% izkoristek rekuperatorja ne pomeni, da ni potrebno dovajati energije... Žal jo moramo 50% še vedno dovesti, da ohranjamo ravnovesje.

fikus_ ::

To je spet ena trgovska fora in njihovi izkoristki!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

FilipF ::

fikus_ je izjavil:

To je spet ena trgovska fora in njihovi izkoristki!

VeÄina ljudi misli, da 100% izkoristek rekuperatorja pomeni, da ni potrebno dovajati energije za ogrevanje/hlajenje. Ĺ˝al je tako, da potrebujemo pri 100% izkoristku ĹĄe vedno dovesti pol manj energije kot pri odprtem oknu. Sem pristaĹĄ rekuperacije, ker jo imam vgrajeno. Moj namen je bil samo prihraniti kakĹĄno veliko razoÄaranje, zaradi napaÄne predstave razumevanja izkoristka.

matobeli ::

Ti sam mal nabijaš po luftu.

Rekuperator rekuperira 90% energije ki bi jo drugače ven spustil, da pa teh 90% ni dovolj za ogret zrak iz 0 na 20stC je pa druga težava. Ampak nikoli se ni šlo za temperaturo dohodnega zraka, ampak koliko energije le ta pobere iz izhodnega zraka.

FilipF ::

matobeli je izjavil:

Ti sam mal nabijaš po luftu.

Rekuperator rekuperira 90% energije ki bi jo drugače ven spustil, da pa teh 90% ni dovolj za ogret zrak iz 0 na 20stC je pa druga težava. Ampak nikoli se ni šlo za temperaturo dohodnega zraka, ampak koliko energije le ta pobere iz izhodnega zraka.

Kaj si mi ti prejšnji teden prodajal nabijanje lufta?
Razložil sem, da 100% izkoristek rekuperatorja pomeni, da moraš za vzdrževanje enake temperature v prostoru dovesti polovico manj energije kot pri ventilatorju ali odprtem oknu. Prodajniki prepričujejo ljudi, da je potrebno dovesti pri 90% izkoristku rekuperatorja samo 10% energije.
Da pa teh 90% ni dovolj za ogret zrak iz 0 na 20stC je pa druga težava.
Se strinjam, ta težava se imenuje, zavajanje kupca.
Če lepo pojasniš kupcu, da bo ob 100% izkoristku rekuperatorja še vedno potrebuje pol manj energije kot pri odprtem oknu, lažje izračunaš koristi investicije, mogoče pa težje prodaš?

mn ::

@FilipF Z vsem spoštovanjem, ampak to kar ti pišeš nima nobenega smisla.

100% izkoristek bi pomenil točno to. Nič energije ne uide ven čez rekuperator. Ker je to nemogoče, nima nobeden 100% izkoristka. Seveda pa moraš dovajati energijo pozimi v prostor, saj ti uhaja ven tudi čez stene, zaprta okna, ...

Verjamem pa, da navedenih izkoristkov v resničnem življenju ne dosežeš.

Daj poizkusi dodati kak vir za te tvoje trditve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

matobeli ::

FilipF je izjavil:


Razložil sem,


Mansplaining @ Wikipedia

Zelo lepo od tebe da si nam povedal.

FilipF ::

mn je izjavil:

@FilipF Z vsem spoštovanjem, ampak to kar ti pišeš nima nobenega smisla.

100% izkoristek bi pomenil točno to. Nič energije ne uide ven čez rekuperator. Ker je to nemogoče, nima nobeden 100% izkoristka. Seveda pa moraš dovajati energijo pozimi v prostor, saj ti uhaja ven tudi čez stene, zaprta okna, ...

Verjamem pa, da navedenih izkoristkov v resničnem življenju ne dosežeš.

Daj poizkusi dodati kak vir za te tvoje trditve.


Pri plinskih pečeh izkoriščamo latentno toploto in pridemo do 107% izkoristka. To ni perpetuum mobile, izkoriščamo fazni prehod iz plinskega v tekoče stanje vode. Isto se uporablja pri nekaterih rekuperatorjih.
Za energetski vir informacij, bi dal znanje ki ga bi morali pridobiti v obvezni osnovni šoli. Naredite doma poizkus.
Vzamemo 1liter vode pri 0C in 1liter vode pri 20C, ter ju zmešamo. Dobimo 2 litra vode pri 10C. To predstavlja 100% izkoristek energije 1litra vode pri 0C in 20C. Mešanje zunanjega zraka pri 0C in 20C v rekuperatorju nam da pri 100% izkoristku zrak 10C. Prodajalci trdijo, da če zmešam 1 liter vode pri 0C in 29C ob 90% izkoristku rekuperatorja dobim 2 litra vode pri 18C. Prosim naj mi prodajalci pojasnijo od kje energija za segrevanje za dodatnih 8C. Vodo sem nadomestil z zrakom, ker to najlažje preizkusite doma.

FilipF ::

matobeli je izjavil:

FilipF je izjavil:


Razložil sem,


Mansplaining @ Wikipedia

Zelo lepo od tebe da si nam povedal.


Lepo prosim opraviti zgoraj opisan preizkus in pojasni od kje dobiš tvojih oglaševanih 8C.

FilipF ::

Prodajalci trdijo, da če zmešam 1 liter vode pri 0C in 29C ob 90% izkoristku rekuperatorja dobim 2 litra vode pri 18C. Prosim naj mi prodajalci pojasnijo od kje energija za segrevanje za dodatnih 8C. Vodo sem nadomestil z zrakom, ker to najlažje preizkusite doma.
Sem se zatipkal 20C ne 29 C.

mn ::

> zamemo 1liter vode pri 0C in 1liter vode pri 20C, ter ju zmešamo. Dobimo 2 litra vode pri 10C. To predstavlja 100% izkoristek energije 1litra vode pri 0C in 20C.

Pa saj rekuperatorji ne mešajo zraka.

Ko vleče topel zrak ven, le-ta greje toplotni izmenjevalec. Torej gre toplota iz toplega zraka v mrzli izmenjevalec. Potem obrne tok zraka in vleče mrzel zunanji zrak čez ta, sedaj topel izmenjevalec in ga posledično ogreje.

Do mešanja pa ne pride.

Zato tudi priporočaj vgradnjo po parih, ki morajo delovati usklajeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

FilipF ::

Do mešanja res ne pride. Mešanje vode sem predstavil kot 100% izkoristek razpoložljivih energij.
Vprašal sem od kje energija, da segreje za dodatnih 8C?

mn ::

FilipF je izjavil:

Do mešanja res ne pride. Mešanje vode sem predstavil kot 100% izkoristek razpoložljivih energij.
Vprašal sem od kje energija, da segreje za dodatnih 8C?


Kakšnih dodatnih 8 stopinj si sedaj potegnil.

Iz zraka se potegne čim več energije v satovje (zrak se pri tem ohladi), in potem ko obrne smer se potegne čim več energije iz satovja nazaj v zrak. Izkoristek je razlika med energijo v izsesanem zraku in energijo v vsesanem zraku.

profii ::

mn, očitno niti pribložno ne razumeš, kar je hotel Filip povedat.

mn ::

profii je izjavil:

mn, očitno niti pribložno ne razumeš, kar je hotel Filip povedat.


Res je. Ne razumem.

Oziroma, jaz ga razumem, da želi povedati da 100% izkoristek pomeni da rekuperator "ujame" polovico energije iz izpihanega zraka in trdim da to ne drži. Da bi 100% izkoristek pomenil, da se nič energije ni izgubilo (kar vem da je nemogoče).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

FilipF ::

Hotel sem povedati, da je z enako količino zraka, ki vstopa v prostor pri 0C in izstopa iz prostora z 20C ob 100% izkoristku pridobiti 10C ne pa 18C, kot razlagajo trgovci z 90% izkoristkom.

mn je izjavil:

profii je izjavil:

mn, očitno niti pribložno ne razumeš, kar je hotel Filip povedat.


Res je. Ne razumem.

Oziroma, jaz ga razumem, da želi povedati da 100% izkoristek pomeni da rekuperator "ujame" polovico energije iz izpihanega zraka in trdim da to ne drži. Da bi 100% izkoristek pomenil, da se nič energije ni izgubilo (kar vem da je nemogoče).


Opravi preizkus in poročaj kaj si nameril. Rezultat energetske bilance sem podal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FilipF ()

Gogo ::

Zanima me ali ima kdo MITSUBISHI Lokalni rekuperator Lossnay VL-100EU5-E v kombinaciji z kakšnim drugim lokalnim rekuperatorjem, npr od Lunosa?
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

mirator ::

Gogo je izjavil:

Zanima me ali ima kdo MITSUBISHI Lokalni rekuperator Lossnay VL-100EU5-E v kombinaciji z kakšnim drugim lokalnim rekuperatorjem, npr od Lunosa?

Saj proizvajalec ni pomemben, pomembno je, da ti pri prezračevanju ne nastaja niti pdodlak niti nadtlak. Torej preveri tehnične podatke enega in drugega pa boš videl, če sta kompatibilna.

Sicer pa kar se tiče novih gradenj po principu 0 energije, so rekuperatorji skoraj nujni. O njih bi lahko razmislili tudi tisti, ki so vsa zunanja okna in vrata zamenjali z zrakotesnimi.

bomber111 ::

Gogo je izjavil:

Zanima me ali ima kdo MITSUBISHI Lokalni rekuperator Lossnay VL-100EU5-E v kombinaciji z kakšnim drugim lokalnim rekuperatorjem, npr od Lunosa?


Jaz imam dva Mitsubihija VL-100 brez Lunosa, če ti kaj pomaga. Je pa Mitsubishi samostojen.
In dejansko je tako, kot teče debata. Pri zunanji 0 stopinj in notranji 22 stopinj je temperatura vpiha konstantno cca 19.5 stopinje. Ta ima dvosmerno delovanje, ne kot Lunos in ostali 70s izpih/70s vpih.
https://www.rekuperacija-prezracevanje....
https://prezracevanje-feral.si/

lanicor ::

Oj,

berem sedaj že nekaj časa o lokalni rekuperaciji in sem mislil, da je "way to go"
min 2 enocevna rekuperatorja ker "splahneta" slab zrak, ko pihata izmenično...

sedaj pa se vedno bolj pojavlja mits. lossnay, kot boljša opcija če prav razumem vaše pisanje tu.
Malo sem skeptičen, če je enota samo ena, ali res kroži zrak po celem prostoru ali samo kak meter
okrog naprave (pri nas sta steni 8m narazen). Zračil bi pa dnevna|kuhija|jedilnica.


Drugo vprašanje: V tem istem prostoru je odprto stopnišče, ki vodi v zgornjo etažo..
A to dosti vpliva na prezračevanje v spodnjem nadstropju?

matobeli ::

Vzem dvocevi rekuperator, najbolj se eno cevnega pogrunta ko ustavi/zalaufa ventilator.

Pa pozabi na tanizke nastavitve če rabiš za sprotno zračenje, tist je dobro da ti čez noč oziroma dokler ne prideš iz šihta zamenja, pol rabiš več pretoka.

Zrak se fajn meša tud če mas samo enega, ampak teoretično ne dela optimalno če ti dela pod/nadtlak.

Zažgi nekaj v kuhnji, pa boš videl do kje in kolk hitro se zavoha ;)

lanicor ::

@matobeli
hvala, torej ti predlagas dvocevni...
ja planiram da bi največ zluftal dokler nas ni doma cca 7-15...

Kaj pa ostali menite?
Je boljsi en dvocevni kot 2 enocevna rekuperatorja?
Obstaja še kaj konkurenčnega m. lossnay-u al je to best buy?
Ali res kroži zrak po celem prostoru (tako kot bi v teoriji pri 2 enocevnih) ali samo kak meter okrog naprave?
V tem istem prostoru je odprto stopnišče, ki vodi v zgornjo etažo, a to dosti vpliva na prezračevanje v spodnjem nadstropju?

Hvala vsem! :)

matobeli ::

Sem bil čisto resen z testom kako se ti meša luft. Lahko porabiš tudi une dišeče palčke, zakuri jih ene par, da bo dovolj močan vonj in poglej kam se ti širi. Načeloma se toplejši zrak širi gor, v tvojem primeru bi nekaj gibanja zraka moralo biti zgolj iz naslova termike, ker pa verjetno ogrevaš vse prostore enako to mogoče ne bo dovolj.

Ker pa bo zunanji luft vseeno hladnejši od notranjega bo takoj ob vstopu v notranjost začel padati proti tlem in s tem izpodrivati zrak ki bo toplejši pri vrhu sobe, kjer pa ga, priročno, odsesa rekuperator.

Je pa izjemno težko in nehvaležno računat kako točno se bo vse skupaj gibalo in če bo oddaljeni del prostora sploh imel kaj vpliva.

Ampak nič bolje ni pri izmeničnih. Pretok zraka v tistih 15sec al kolko že je res majhen, lahko se ti bo gmota zraka samo gibala levo in desno, v sredini pa ne boš dosegel dosti.

Teoretično je edino pri centralnem, kjer imaš na eni strani vpih in na drugi strani izpih, možno dosešt dejanski prepih in s tem menjavo celotne količine zraka.

lanicor ::

matobeli je izjavil:

Sem bil čisto resen z testom kako se ti meša luft. Lahko porabiš tudi une dišeče palčke, zakuri jih ene par, da bo dovolj močan vonj in poglej kam se ti širi. Načeloma se toplejši zrak širi gor, v tvojem primeru bi nekaj gibanja zraka moralo biti zgolj iz naslova termike, ker pa verjetno ogrevaš vse prostore enako to mogoče ne bo dovolj...

Ok sedaj razumem, to si komentiral glede prehajanja na stopnišče... Ok probam

matobeli je izjavil:


Ker pa bo zunanji luft vseeno hladnejši od notranjega bo takoj ob vstopu v notranjost začel padati proti tlem in s tem izpodrivati zrak ki bo toplejši pri vrhu sobe, kjer pa ga, priročno, odsesa rekuperator.

To se zdi tudi meni OK

matobeli je izjavil:


Ampak nič bolje ni pri izmeničnih. Pretok zraka v tistih 15sec al kolko že je res majhen, lahko se ti bo gmota zraka samo gibala levo in desno, v sredini pa ne boš dosegel dosti.

Kolikor jaz razumem delajo vsi 70 sec v eno smer šele potem obrnejo (čeprav se mi zdi tudi to malo)


bomber111 je izjavil:

Jaz imam dva Mitsubihija VL-100 brez Lunosa, če ti kaj pomaga. Je pa Mitsubishi samostojen.

@bomber111: A to imaš oba v istem prostoru al ločeno? koliko velik prostor (kateri)? si zadovoljen? :)

bomber111 ::

Imam enega na etažo. Je pa VL-100 precej močna zadeva in posledično temu dokaj glasen, zato bi priporočil vl-50.
Dejansko je po vsej etaži precej boljši zrak. Kondenza na oknih ni več, niti kapljice, pa deluje cca pol časa.
Ustvari pa kroženje zraka po precej velikem prostoru.
Težave pri cevnih so strm padec izkoristka, ker se jedro hitro ohladi, veter, zvok iz zunanjosti in nizek pretok na sprejemljivi glasnosti.

lanicor ::

bomber111 je izjavil:

Imam enega na etažo. Je pa VL-100 precej močna zadeva in posledično temu dokaj glasen, zato bi priporočil vl-50.
Dejansko je po vsej etaži precej boljši zrak. Kondenza na oknih ni več, niti kapljice, pa deluje cca pol časa.
Ustvari pa kroženje zraka po precej velikem prostoru.
Težave pri cevnih so strm padec izkoristka, ker se jedro hitro ohladi, veter, zvok iz zunanjosti in nizek pretok na sprejemljivi glasnosti.

Hvala za odgovore, se vedno bolj nagibam na to.
A je mogoče kje videt (slišat) v živo enega in|ali drugega Mitsubishija? (kak prodajni salon na primorskem?)
Kako se pa kaj razumejo ti zračniki z napo? Ko dela napa jih imate ugasnjene? po zaključku kuhanja pa luftat?

Imam cca 54m2, cca 140m3 (kuhinja, jedilnica, dnevna, utility) + odprto stopnišče za hodnik|sobe...
Predpostavljaš, da bi bil VL-50 dovolj?
Na nizkem ima 15m3, torej bi v cca 9 urah lahko vse prezračilo celo nadstropje, ne? Če|Ko je potrebno vžgemo ročno na visoko hitrost)

bomber111 ::

Za 54m2 bi jaz dal 2x vl-50 ali pa enega VL-100, če vas glasnost ne moti.
Vitanest iz Kromberka je uvoznik.

matobeli ::

50ko tam kjer rabiš tišino (spalnica), 100ko pa povsod drugje. Da maš vsaj hitr zluftan če rabiš. Pa magar ugasneš takrat ko gledaš TV.
V spalnici je pa fajn da ti tud ponovi mal dovaja svežga zraka, se boljš spi :)

Razen če bodo za 100ko hotli več denarja za montažo (mislim da ima dve luknji).

papak ::

Oba imata samo 2 hitrosti. Obstaja opcija z daljincem (baje), z vrvico ali pa da se montira serijsko stikalo (on-off in 1-2). Ravno sem dobil 100-ko. Ima prostora, kjer pride kabel noter da lahko vržeš notri shelly2.5 ali pa 2 1ki. Za hec sem ga priklopil na suho in je na 1. stopnji (61m3/h) zelo tih, na 2. stopnji (106m3/h) pa glasen kot novejša mitsubishi klima na kaki zgornji tretjini hitrosti ventilatorja, zna it na živce!

Sigurno pa bistveno cenejša opcija od Heliosa ali Zehnderja all in one, kjer moraš napravit 350mm luknjo v zid, je pa na koncu sicer res samo "blenda" na zidu, pri mitsubishiju pa kot še ena klima na steni.

lanicor ::

Hvala vsem za kvalitetne odgovore!

tattoo ::

Pozdravljeni,

v že zgrajeni hiši se odločamo med dvema različnima ponudnikoma lokalnega prezračevanja:

Lunis Ivent

Mitsubishi Lossnay VL-50

Prioriteta nam je kakovost, učinkovitost ter tudi, da se zunanji hrup (smo ob cesti) sliši čim manj.

Kaj priporočate glede na izkušnje? Hvala.

matobeli ::

Glede na sestavo rekuperatorjev je jako težko karkoli nardit glede zunanjega hrupa :/

Verjetno bo najboljši tisti ki ima najmanjšo luknjo.

Oziroma če imaš možnost izbirat ga daj na mesto kjer bo najmanj motil.

Shkorc ::

Odločili smo se kupit Mitsubishi Lossnay, pa sedaj iščem najbolj ugodno ponudbo. Montaža bo v lastni režiji.

Trenutno sem našel najboljšo ceno tukaj.

Hvala za namige, lp

barakus ::

Mene pa zanima kako izvrtati to 120mm luknjo za rekuperator na 25cm debeli zunanji steni. Kakšen stroj potrebujem za to in kako to elegantno izpeljati? Kako naredim čist rez, brez da fasada dol pade na drugi strani?

Invictus ::

Poklices nekoga, ki reze beton. Ena luknja tam 70-100 EUR, odvisno ali mora pospraviti in ali rabi oder...

Drugace so kline za 120mm luknje tam po par 100 EUR, plus masina sama 500 EUR+, lahko pa kupis v OBIju stemarco za 70 EUR, sam pol ne bo okroglo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

flyko ::

Jaz sem "okrogle" luknje večjih premerov v hiši vrtal tako, da sem z krog, in potem z navadnim svedrom po krožnici izvrtal luknjo na vsakih nekaj cm. Sredino sem potem poštemal in rezultat je bil vedno OK.

fikus_ ::

Mislim, da sem v Lidlu videl mašino in krone za vrtanje v beton (kako velike, ne vem), cena skupaj okrog 300€.

Sedaj pa računaj, kaj se ti splača.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

Kupis lahko tudi 30cm sveder, pa pol vrtas.

Sam nikoli ne bo tako lepo odrezano kot nekdo , ki ima krono za to.

Da se pa vse, itak. Samo ali je vredno tvojega casa?!?!?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

barakus ::

Kako pa take luknje vplivajo na statiko objekta? Ali je vseeno kje to vrtaš?

matobeli ::

Ne glih preklade prevrtat.

schrack ::

Če imaš fasado narejeno, kar vzami mojstra s krono. Pri vrtanju, odreže tako lep krog s fasado vred.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prezračevalni sistem z rekuperacijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
927754 (263) bomber111
»

Poceni in dober rekuperator (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28674955 (2806) barracuda
»

Obstaja tak rekuperator, ki se lahko namesti namesto kopalniskega ventilatorja ?

Oddelek: Loža
111582 (705) zpza
»

protiprašna mrežica za okno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
423113 (2309)          
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210899 (9619) fosil

Več podobnih tem