» »

Vprašanje začetnika veganstva

Vprašanje začetnika veganstva

Temo vidijo: vsi
««
5 / 11
»»

wajdujc ::

Daniel je izjavil:

Gozdove sekajo za sojo in proizvodnjo palmovega olja in ne za pašo živali.

Večina tiste soje je krma za živali ki končajo v kroznik, ne za fancy vegance

sreda ::

Daniel je izjavil:

Gozdove sekajo za sojo in proizvodnjo palmovega olja in ne za pašo živali. Koliko palmovega olja je v veganski hrani? Divji prašiči še raje kot za želodi rijejo po njivah in travnikih. V kombinaciji s prepovedjo lova, ki jo nekateri iz vrst veganov strastno zagovarjajo boš kmalu imel težavo s pridelavo hrane v lokalnem okolju. Ne vem kje imaš ti milijone skoncentriranih krav, v Sloveniji in tudi v EU tega ni, zato ne zavajaj.

90 % proizvodnje soje je za hranjenje živali, proizvodnjo čistil, plastike in 'bio' goriv.

Daniel ::

Ne moraliziraj. Svet smo čez evolucijo spravili do sem kjer je sedaj. Nismo že pred tisočletji zavili in šli žvečit listja z dreves.

Komur paše naj pač bo vegan, več vas bo, manjše bo povpraševanje po mesnih izdelkih, posledično se bo zmanjšala ponudba na trgu in število živali. Ne boš pa ti meni na osnovi etike razlagal, kako moramo sedaj kar naenkrat vsi pričeti žvečiti zgolj zeleno, ker ti pa že veš.... če bi rad bil etičen bodi popolnoma, sam si pridelaj hrano in ozimnico, da ne bo nekje druge na svetu nekdo za drobiž obiral avokada, v španiji živel v kupu plastike, da imaš ti "svežo" zelenjavo ipd. in zadeve transportiral čez pol sveta, ker ni etično porabljati toliko plastike in ni etično porabljati goriva za transport, ko ti pa lahko doma zraste toliko, da boš preživel zimo.

D3m ::

issak je izjavil:

Daniel je izjavil:

Zapiši tako kot je. Iztrebitev vrste, kar prenehanje reje rejnih živali tudi je.

Ampak iztrebljanje divjih živali zaradi sekanja gozdov za pašnjo govedi je pa ok? Če ustavimo industrijsko živinorejo bodo divji prašiči bodo še naprej jedli želode po gozdovih, govedo v tibetu bo še obstajalo, tudi kakšna kokoš še. Pač, tako kot je normalno stanje v naravi, ne pa miljoni skoncentriranih krav, prašičev in piščancev zaprtih v hlevih. Pač ja se bo iztrebila vrsta, pa kaj pol, bo ena izmed tisočih ki se jih že itak iztreblja.

D3m je izjavil:

Če mati ne je uravnoteženo prehrano tudi njeno mleko ne bo "polno".

Vir?

pa "ne je uravnotežene* prehrane*". Rodilnik pa to.


Naš sin, ko je bil alergik po rojstvu in je mati imela strogo dieto, kar se je poznalo tudi na njenem mleku.

Posledično ni prodobival na teži in imunski sistem je bil slab.

Ne privoščim nobenemu.

Lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

wajdujc ::

Daniel je izjavil:

Ne moraliziraj. Svet smo čez evolucijo spravili do sem kjer je sedaj. Nismo že pred tisočletji zavili in šli žvečit listja z dreves.

Komur paše naj pač bo vegan, več vas bo, manjše bo povpraševanje po mesnih izdelkih, posledično se bo zmanjšala ponudba na trgu in število živali. Ne boš pa ti meni na osnovi etike razlagal, kako moramo sedaj kar naenkrat vsi pričeti žvečiti zgolj zeleno, ker ti pa že veš.... če bi rad bil etičen bodi popolnoma, sam si pridelaj hrano in ozimnico, da ne bo nekje druge na svetu nekdo za drobiž obiral avokada, v španiji živel v kupu plastike, da imaš ti "svežo" zelenjavo ipd. in zadeve transportiral čez pol sveta, ker ni etično porabljati toliko plastike in ni etično porabljati goriva za transport, ko ti pa lahko doma zraste toliko, da boš preživel zimo.

Ne razumem zakaj se potem sploh oglašaš v tej temi, saj je iz samega naslova jasno, da ni namenjena tebi, in ni namenjena ti praviti kaj jesti ali ne jesti, in v nobeni od objav od začetka teme ni nihče ukazoval da je treba žvečiti listje. Nekam prehitro se čutiš ogroženega če moraš tako napadati, stari.

issak ::

Daniel je izjavil:

...da ne bo nekje druge na svetu nekdo za drobiž obiral avokada, v španiji živel v kupu plastike, da imaš ti "svežo" zelenjavo ipd. in zadeve transportiral čez pol sveta...

Kaj misliš da mesna in mlečna industrija pa pridobivata krmo iz zraka in iz sosedove kmetije, in da so vsi delavci v tej industriji srečni in komaj čakajo na nov delovni dan? Pa čisto brez plastike in transporta ane?
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

jype ::

D3m je izjavil:

strogo dieto,
Meni se to ne sliši prav nič vegansko. Vegani imajo znatno bolj raznoliko prehrano kot "vsejedci".

FormerUser ::

A je že kdo jedel jackfruit, ki se omenja kot nadomestek mesa, kako bi opisal njegov okus?

D3m ::

jype je izjavil:

D3m je izjavil:

strogo dieto,
Meni se to ne sliši prav nič vegansko. Vegani imajo znatno bolj raznoliko prehrano kot "vsejedci".


Je bilo, ker ni smela biti prisotna živalska mlečna beljakovina in vse vrste oreščkov. Tudi najbolj obdelan Aptamil in podobni proizvodi niso bili OK.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

uporabnik832 ::

Nangka- naj bi bil kot zelo sladek ananas.
Nangka @ Wikipedia
https://www.bodieko.si/novi-super-zivil...

Sem sicer bolj kot ne vsejed zaenkrat, stremim pa h kar se da zdravi rastlinski prehrani.

Cruz ::

Tipično. Najprej vso voljo usmerijo v nasprotovanje veganizma ala v zgodovini so jedli meso, brez mesa ne bi preživeli, potem "če se boriš za pravice živali, kaj pa insekti", "kam z živali?!" ko ta faza mine je na vrsti podiranje gozdov za plantaže in izsiljevanje delavcev v kombinaciji s "primanjkovanjem polj, da bi lahko vsi bili vegani", ko pa vidijo, da ne bo šlo skozi, pa "kaj boš ti meni govoril kaj jesti", "nehajte gnjaviti", "jaz lahko jem kar želim, brigajte se za sebe".
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

wajdujc ::

Cruz, preskočil si fazo, ko se izkažejo kot snežinkice.

Prilepim spet:
https://m.youtube.com/watch?v=ExEHuNrC8...

BigWhale ::

Master_X je izjavil:


Sicer se mi ni za vtikovat v te veganske/neveganske debate, ampak ja 350 g beljakovin na teden, ne 350 g mesa. Piščančje prsi kot en izmed boljših virov beljakovin/100 g imajo cca 30 g beljakovin na 100 g "mesa". Kar zanimivo za 100 g beljakovin dnevno ravno pride nekje 350 g mesa dnevno... Dajte si neke cifre razčistit preden postanete največji eksperti za prehrano na svetu.


Ugh, to je bil jasno totalen brainfart z moje strani. Seveda. :) Res sem napisal neumnost. En goveji steak, ki ima 250g pokrije vec kot 100% potreb po beljakovinah. Torej, ce pojes en steak, ne rabis vec nobene beljakovine od nikoder. S tega vidika je pol zrezka na dan vec kot dovolj, ker jih dobis se od drugje.

BigWhale ::

Daniel je izjavil:

Torej je treba živali iztrebiti, da se ne bo povečalo uničevanje gozdov, ko bomo vsi vegani? Palmovo olje se bo še bolj rabilo?

Daniel je izjavil:

Zapiši tako kot je. Iztrebitev vrste, kar prenehanje reje rejnih živali tudi je.


Al pa ce bi sel prebrat kaksnega od prejsnjih postov, a? Ne vem, ce poznam vegana, ki uziva palmovo olje.

Kaksna iztrebitev vrste? Saj nihce ne pravi, da je treba iztrebiti prasice, krave in kokosi. Tist kar imamo zdaj se poje, ostalo pa lahko imajo kot domace zivali, ki niso za prehrano, tisti, ki si to zelijo. Ce bo pa zaradi tega kaksna vrsta izumrla? Glede na to, da je precej teh vrst tako degeneriranih, da brez cloveka niti ne prezivijo, ne bo neke vecje skode. Tisto kar je bila krava 150.000 let nazaj, ne obstaja vec.

BigWhale ::

Daniel je izjavil:

Gozdove sekajo za sojo in proizvodnjo palmovega olja in ne za pašo živali.


Oh, FFS ... Vecino soje pojedo zivali! Ljudje pojedo kaksnih 5% VSE pridelane soje, ostalo gre za zivali in nekaj za industrijo. Mal nazaj poglej v temi.

Daniel je izjavil:

Koliko palmovega olja je v veganski hrani?

Nic.

Daniel je izjavil:


V kombinaciji s prepovedjo lova, ki jo nekateri iz vrst veganov strastno zagovarjajo boš kmalu imel težavo s pridelavo hrane v lokalnem okolju.


Lov je tle v bistvu popolnoma off-topic.

Daniel je izjavil:


Ne vem kje imaš ti milijone skoncentriranih krav, v Sloveniji in tudi v EU tega ni, zato ne zavajaj.


V Sloveniji letno vzredijo skoraj pol milijona krav. In ja, vecina jih je skoncentriranih na relativno majhni povrsini. Aja, v EU je pa vec kot 22 milijonov krav samo za mlecno industrijo. Kje so se vse ostale ... To popolnoma zadosca opisu 'milijoni skoncentriranih krav'.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

c3p0 ::

Daniel je izjavil:

Zapiši tako kot je. Iztrebitev vrste, kar prenehanje reje rejnih živali tudi je.


Tudi, če izpustiš te vrste v divjino, ne bi preživele, ker so umetno izrojene le za čim več "pridelka".

FormerUser je izjavil:

A je že kdo jedel jackfruit, ki se omenja kot nadomestek mesa, kako bi opisal njegov okus?


Jedel le svežega, ampak to je drugo, ta iz konzerv kolikor vem ni sladek.

Gre pa bolj za teksturo kot okus, ki ga dodajo začimbe (podobno kot mesu).

Cruz je izjavil:

ko pa vidijo, da ne bo šlo skozi, pa "kaj boš ti meni govoril kaj jesti", "nehajte gnjaviti", "jaz lahko jem kar želim, brigajte se za sebe".


Čuteče glave solate si še izpustil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

BigWhale ::

FormerUser je izjavil:

A je že kdo jedel jackfruit, ki se omenja kot nadomestek mesa, kako bi opisal njegov okus?


Se nobena stvar, ki se jo oglasa kot 'nadomestek mesa' ni imela okusa po mesu. :> Vecina stvari se prodaja kot 'nadomestek mesa' predvsem zaradi hranilnih snovi, ne toliko zaradi okusa.

Jackfruit je pa miles away. Sam sadez je podobno zvecljiv kot cigumi in ima mal podobne teksture kot banana ali pa mango mogoce? Okus ima pa po jackfruitu, ker ni nic podobnega temu. :)) Je kr sladek ampak je sladkoba, ki meni ni blazno vsec. Ce bi imel sam to na voljo bi se ga najbrz navadil.

Po drugi strani je pa durian nekaj cesar bi se izredno tezko navadil. Ne samo zaradi vonja, tudi zaradi okusa. :D

c3p0 ::

BigWhale je izjavil:


Ugh, to je bil jasno totalen brainfart z moje strani. Seveda. :) Res sem napisal neumnost. En goveji steak, ki ima 250g pokrije vec kot 100% potreb po beljakovinah. Torej, ce pojes en steak, ne rabis vec nobene beljakovine od nikoder. S tega vidika je pol zrezka na dan vec kot dovolj, ker jih dobis se od drugje.


Kot si mislim da že tudi sam napisal, pojejo preveč beljakovin. Za nekoga, ki ni športno aktiven, je preveč beljakovin zelo slabo za telo. To se kaže na ledvicah, ožilju, srcu, pa tudi nekdaj "bolezni bogatih" putike je vedno več, že med mladimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Daniel ::

@BigWhale

A lov, da je offtopic? Zakaj bi se torej sekirali, če ti bojo v tej tvoji svetli prihodnosti kjer so vsi vegani, lovce pa so ukinili divji prašiči razrili 1/2 polj kjer bo rasla hrana zate, ker ne bojo imeli naravnega sovražnika? Aja, o tem bo tekla debata, ko bo težava aktualna...

Poznaš pomen besede skoncentrirani? Ne razlagaj mi, da je govedo na ravni EU skoncentrirano, to je bedarija. Skoncentrirano je na marsikateri ameriški farmi, ki ji ne vidiš konca, ne pa pri nas in v EU nasploh. Verjamem pa, da tebi ustreza, da napišeš tako.

Sicer pa vidim, da že po svojem prepričanju popravljaš moje poste, tako, da se iz te teme umikam. Ti si gazda tu, ti bom pustil veselje.

Master_X ::

BigWhale je izjavil:

Master_X je izjavil:


Sicer se mi ni za vtikovat v te veganske/neveganske debate, ampak ja 350 g beljakovin na teden, ne 350 g mesa. Piščančje prsi kot en izmed boljših virov beljakovin/100 g imajo cca 30 g beljakovin na 100 g "mesa". Kar zanimivo za 100 g beljakovin dnevno ravno pride nekje 350 g mesa dnevno... Dajte si neke cifre razčistit preden postanete največji eksperti za prehrano na svetu.


Ugh, to je bil jasno totalen brainfart z moje strani. Seveda. :) Res sem napisal neumnost. En goveji steak, ki ima 250g pokrije vec kot 100% potreb po beljakovinah. Torej, ce pojes en steak, ne rabis vec nobene beljakovine od nikoder. S tega vidika je pol zrezka na dan vec kot dovolj, ker jih dobis se od drugje.

Ja, če so tvoje potrebe po beljakovinah cca. 70 g na dan (priporočljivi minimum je mislim da cca. 50 g za povprečno odraslo osebo oz. 0,8 na kg telesne teže). Upam da ne misliš, da ima goveji steak na 100 g več proteinov kot piščančja prsa. Ker nima, pa čeprav ti mogoče zgleda bolj "beljakovinski". Ti si prej navajal 100 g beljakovin na dan in 250 g steak ti jih ne pokrije, razen če ješ kako resno genetsko mutirano govedo. Lahko pa namesto tega poješ okoli 0,6 kg soje ali 1,2 kg tofuja. Ali pa 15+ jajc. Ali pa 2 kg kvinoje. Ne vem. Po želji. Samo ne gramov beljakovin in gramov mesa mešat med sabo. Ker ni isto.

lufthammer ::

75% pridelane soje gre za živinsko krmo.

Če pa se vsi poveganimo, bomo pojedli vso sojo in bomo počasi potiho gensko spremenjeni...

...da brez cloveka niti ne prezivijo, ne bo neke vecje skode.

Kako Bogokletno! Niti potepuški psi ne preživijo brez človekove pomoči - pojedo odpadke.

V Sloveniji letno vzredijo skoraj pol milijona krav. In ja, vecina jih je skoncentriranih na relativno majhni povrsini.

Ja res:
Začasni podatki kažejo, da se je v Sloveniji v letu 2018 ukvarjalo z rejo goved približno 30.000 kmetijskih gospodarstev. Vsa skupaj so 1. decembra 2018 redila približno 477.000 glav goved (14 na kmetijo zelo skoncentrirano )

In kaj bo delalo po novem teh 30 000 kmetijskih gospodarstev? Živelo od solate ali bo prešlo na sojo?

Kot si mislim da že tudi sam napisal, pojejo preveč beljakovin. Za nekoga, ki ni športno aktiven, je preveč beljakovin zelo slabo za telo. To se kaže na ledvicah, ožilju, srcu, pa tudi nekdaj "bolezni bogatih" putike je vedno več, že med mladimi.


A res mislite, da večina vsejedcev cele dneve zrezke natepava? Mogoče ste to vegani počeli v prejšnjem življenju.

Naslov teme, kaže, ni nikogar zmotil? Avtor se ima za začetnika veganstva...

BigWhale ::

Daniel je izjavil:


A lov, da je offtopic?


Ja, v temi kjer nekdo, ki bi se rad prehranjeval vegansko sprasuje kaj naj zajtrkuje in vecerja, je lov POPOLNOMA off-topic.
Ze debata o tem a je veganstvo ok al ni ok je rahlo off-topic.

Daniel je izjavil:

Poznaš pomen besede skoncentrirani? Ne razlagaj mi, da je govedo na ravni EU skoncentrirano, to je bedarija. Skoncentrirano je na marsikateri ameriški farmi, ki ji ne vidiš konca, ne pa pri nas in v EU nasploh. Verjamem pa, da tebi ustreza, da napišeš tako.


Ja, na vsaki vecji farmi je govedo v EU in v Sloveniji precej skoncentrirano. Lahko gres sicer racunati koliko glav je povprecno na farmo ampak to je neumnost, ker je vec manjsih farm, ki imajo procentualno manj goveda in potem se zdi, da je govedo manj skoncentrirano. V bistu to kar govoris je ravno obratno. V ZDA imajo ogromno pasnikov. 41% celotnih ZDA je namenjeno govedu, ki se pase. Nisem preveril ampak se mi zdi, da v evropi ni toliko pasnikov.

Sem sel preverit ... Torej, v EU je 48% uporabnih obdelovalnih povrsin. Od tega je vecina uporabljenih za pridelavo poljscin, 59%. Pasnikov je pa 34% od vseh uporabnihi obdelovalnih povrsin. Se pravi je 16% ozemlja v EU namenjeno pasnikom. To je precej manj kot v ZDA.

Tle si lahko mal vec preberes:
https://ec.europa.eu/agriculture/sites/...

Daniel je izjavil:

Sicer pa vidim, da že po svojem prepričanju popravljaš moje poste, tako, da se iz te teme umikam. Ti si gazda tu, ti bom pustil veselje.

Sem ti ze odgovoril v pritozbah. Tvojih postov ni nihce popravljal.

Master_X je izjavil:

Samo ne gramov beljakovin in gramov mesa mešat med sabo. Ker ni isto.


A ni blo jasno ze iz prejsnjega posta, da sem ga usral in da nisem imel namena tega primerjat med sabo? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

BigWhale ::

lufthammer je izjavil:

Začasni podatki kažejo, da se je v Sloveniji v letu 2018 ukvarjalo z rejo goved približno 30.000 kmetijskih gospodarstev. Vsa skupaj so 1. decembra 2018 redila približno 477.000 glav goved (14 na kmetijo zelo skoncentrirano )


V tej statistiki so zajete kmetije, ki imajo po 1 glavo zivine in kmetije, ki jih imajo po vec sto. To potem povpreciti je neumnost. :) Na vseh vecjih farmah so zivali skoncentrirane. Tam kjer imajo eno ali pa dve glavi, pa mogoce celo niso, ce s tem govedom lepo ravnajo, ce pa ne, potem sta pa lahko tudi dve kravi 'skoncentrirani'.

lufthammer je izjavil:


In kaj bo delalo po novem teh 30 000 kmetijskih gospodarstev? Živelo od solate ali bo prešlo na sojo?

Kaj so pa delali kurjaci parnih lokomotiv, ko so uvedli dizelke in elektricne? Al pa kocijazi in hlevarji, po letu 1918?

jype ::

D3m je izjavil:

Je bilo, ker ni smela biti prisotna živalska mlečna beljakovina in vse vrste oreščkov. Tudi najbolj obdelan Aptamil in podobni proizvodi niso bili OK.
Ja, to ni vegansko. Verjetno misliš kazein? Če si vegan lahko požreš vse živo. Kazein, ki ni živalskega izvora, lahko kupiš, če ga potrebuješ.

m0LN4r ::

sreda je izjavil:

Daniel je izjavil:

Gozdove sekajo za sojo in proizvodnjo palmovega olja in ne za pašo živali. Koliko palmovega olja je v veganski hrani? Divji prašiči še raje kot za želodi rijejo po njivah in travnikih. V kombinaciji s prepovedjo lova, ki jo nekateri iz vrst veganov strastno zagovarjajo boš kmalu imel težavo s pridelavo hrane v lokalnem okolju. Ne vem kje imaš ti milijone skoncentriranih krav, v Sloveniji in tudi v EU tega ni, zato ne zavajaj.

90 % proizvodnje soje je za hranjenje živali, proizvodnjo čistil, plastike in 'bio' goriv.
Na nasih poljih je dobesedno 0% soje posejane. 3HA zita pa se proda mlinopeku, 1HA je pa za lastno potrebo in tam gre ca. 3/4 za krmo, torej npr. lep krompir pojemo mi, grdega pa pujsi. Pa razne olupke, ostanke pri kuhanju kr tut lepo popapcajo. Krmnih dodatkov ne kupujemo. Srnjad in zajci pa jedo izkljucno nekaj malega zita in 90% pokosene trave iz sadovnjaka.

Mimogrede tu vas je nekaj Vegancev in Vegetarijancev. Bi lahko prosim si nekdo vzel casa in napisal en tedenski jedilnik? Torej od ponedeljka do ponedeljka, zajtrk, kosilo, malica, vecerja in sestavine?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

issak je izjavil:

Daniel je izjavil:

...da ne bo nekje druge na svetu nekdo za drobiž obiral avokada, v španiji živel v kupu plastike, da imaš ti "svežo" zelenjavo ipd. in zadeve transportiral čez pol sveta...

Kaj misliš da mesna in mlečna industrija pa pridobivata krmo iz zraka in iz sosedove kmetije, in da so vsi delavci v tej industriji srečni in komaj čakajo na nov delovni dan? Pa čisto brez plastike in transporta ane?
Jaz vem in se marsikdo drugi, da moje meso ni iz drugih kontinentov in tretjih drzav, za 10 dolarjev na mesec place.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

wajdujc ::

m0LN4r je izjavil:

Jaz vem in se marsikdo drugi, da moje meso ni iz drugih kontinentov in tretjih drzav, za 10 dolarjev na mesec place.

Čakaj malo, koliko pa ti plačaš tvoje meso na uro?:D

BigWhale ::

m0LN4r je izjavil:

Na nasih poljih je dobesedno 0% soje posejane.


V moji stali ni pa nobene krave. In kaj pol? To kar ti ali pa jaz pocneva doma, je nepomembno pri pridelavi hrane. Rastlinske ali pa zivalske.

m0LN4r ::

BigWhale je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Na nasih poljih je dobesedno 0% soje posejane.


V moji stali ni pa nobene krave. In kaj pol? To kar ti ali pa jaz pocneva doma, je nepomembno pri pridelavi hrane. Rastlinske ali pa zivalske.
Torej imajo pri Panviti 90% soje na njivah?

wajdujc je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Jaz vem in se marsikdo drugi, da moje meso ni iz drugih kontinentov in tretjih drzav, za 10 dolarjev na mesec place.

Čakaj malo, koliko pa ti plačaš tvoje meso na uro?:D
Vec kot za avokado ali pa banane.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

c3p0 ::

Panvita po tvoje mora imeti lastno proizvodnjo soje?

m0LN4r ::

Mene samo zanima, kje v blizini imamo masovno proizvodnjo soje oz. vecjo od lokalnega zita.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BigWhale ::

Cemu sploh ta derailement s to sojo pridelano pri nas? Leta 2017 je bila v sloveniji soja na 2800ha, lani na 1700ha, prakticno vsa je pa sla za izvoz, ker pri nas ni nikogar ki bi sojo predeloval potem v zivalsko krmo. Se pa kljub vsemu potem slovenska govedina prehranjuje tudi s krmili narejenimi iz soje. Tako kot se s tem prehranjuje tudi vsa uvozena govedina.

Torej, kako je to povezano z veganskimi recepti? Kaj bi sploh rad povedal?

c3p0 ::

m0LN4r je izjavil:

Mene samo zanima, kje v blizini imamo masovno proizvodnjo soje oz. vecjo od lokalnega zita.


Izpade, kot da so vegani sestavljeni iz 90% soje. Osebno soje jem za vzorec, občasno tofu. Mi je precej boljši pšenični drobljenec ali seitan.

BigWhale ::

c3p0 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Mene samo zanima, kje v blizini imamo masovno proizvodnjo soje oz. vecjo od lokalnega zita.


Izpade, kot da so vegani sestavljeni iz 90% soje. Osebno soje jem za vzorec, občasno tofu. Mi je precej boljši pšenični drobljenec ali seitan.


Soje se je treba bati! Ce jo moski samo gleda malo dalj casa mu zacnejo rast joske. Znastveno dokazano!

pegasus ::

m0LN4r je izjavil:

Mimogrede tu vas je nekaj Vegancev in Vegetarijancev. Bi lahko prosim si nekdo vzel casa in napisal en tedenski jedilnik? Torej od ponedeljka do ponedeljka, zajtrk, kosilo, malica, vecerja in sestavine?
Premalo provokativno in preveč vsakdanje vprašanje, zato nanj tu ne boš dobil odgovora. Takle mamo ...

issak ::

m0LN4r je izjavil:

Mimogrede tu vas je nekaj Vegancev in Vegetarijancev. Bi lahko prosim si nekdo vzel casa in napisal en tedenski jedilnik? Torej od ponedeljka do ponedeljka, zajtrk, kosilo, malica, vecerja in sestavine?


Zdaj čisto natančen jedilnik ne bo glih, ampak lahko pa povem nekaj običajnih jedi (je pa to daleč od vsega kar jem, ampak tudi ti se verjetno ne spomniš vseh 100+ jedi ki jih ješ)

Zajtrk:
    - kosmiči (namočiš čez noč kosmiče, chio, oreščke, rozine/goji jagode, začimbe... dodaš po želji sadje, kakav, arašidovo maslo ipd)
    - Avokado toast - popečen kruhek, humus, avokado, sušen paradižnik v olju
    - palačinke (z ovsenim ali sojinim mlekom namesto živalskega, in žlica zmlete chie namesto jajc, malo kurkume za barvo) z marmelado, čokolado, bananami, karkoli pač
    - umešan tofu - popražiš malo čebule, česna, paprike, z rokami zdrobiš odcejen tofu, malo sojine omake (ali soli), kurkume, ostalih začimb po želji, kvasnih kosmičev, paradižnik
    - kruh z namazom (na osnovi tofuja, kvasa, sončničnih semen - dobiš v vseh trgovinah dandanes)
    - cornflakes z ovsenim mlekom
    - smuti

Kosilo:
    - tenstan krompir, kislo zelje, tofu (ali pa kakšna klobasa iz trgovine)
    - raznorazni makaroni - za "faširano meso" lahko uporabiš drobljenec ali pa narediš omako z lečo, fižolom in seveda veliko zelenjave
    - rižote z zelenjavo, fižolom
    - čičerikin curry
    - ajdova kaša/krompir/riž, zelenjavna omaka z gobicami in fižolom, brokoli
    - lazanja
    - pica
    - pire, špinača, tofu
    - pečena zelenjava (v pečici, na ponvi), falafel, listi špinače, tahini omaka (tahini, limona, česen, olivno olje, začimbe)
    - zelenjavni polpeti
    - juhe, mineštre, ričet, jota, čili, fižolova juha, ...

Večerja:
    - Lahko enako kot za zajtrk ali kosilo (odvisno kdaj ješ večerjo),
    - Solata (z oreščki, tahini dressingom, avokadom ipd)
    - Tabbouleh
    - smuti
    - sendvič
    - sadje


Imaš pa seveda na voljo tudi zrezke (seitan, pohan) in medaljončke v trgovinah, tisto je bolj junk food kot ne, ampak paše na vsake toliko. Pomfri je tudi vegan :D

Evo, leto in pol doma narejenih jedi (vse vegan): https://drive.google.com/open?id=1VB_Ow...
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: issak ()

jype ::

Tudi odgovor je dolgočasen.

Moj dedek je imel takole, preden je šel v partizane:

Zajtrk:
- sadje, ostanki od kosila ali večerje prejšnjega dne, kruh
Kosilo in/ali večerja:
- močnik, matevž (iz koruze, pšenice, prosa, ajde, zelja, fižola in repe v različnih kombinacijah)
Nedelja:
- omleta, če se kaj jajc ni prodalo
- kak mesec vikendov skoraj vsako zimo ostanki od kolin
- če je bla prejšnji dan ohcet pogreta pečenka in goveja juha
- kurja juha, če je kakšna kura od starosti nehala valit

mare85slo ::

Vsak naj konzumira tisto, kar mu paše.

Sem vsejedec, ki pa se vseeno 4-5x tedensko prehranjuje vegansko, dva dni si pa vzamem "zase". Šaltanje na veganske dneve se je pričelo približno pet let nazaj, ko se je partnerka zavoljo slabega zdravja spravla na vegansko in se praktično rešila. Pred tem nobenih problemov z vso hrano, meso, jajca, mleko, ... Potem pa po nekem krajšem pikniku njeno valanje po tleh sobe, držanje za trebuh, driskanje, bolečine, .... Šla čez praktično vse preiskave, vse ok/bp, na koncu so našli neko rahlo probiotično neravnovesje v črevesju, kar jim daje možnost diagnoze "razdraženo črevesje". Nasvet zdravnice: "Jejte vse, kar ne bo ok, bo telo zavrglo na način, kot ste ga doživljala zadnji mesec".

Pa je naslednja dva mesca jedla izključno vegansko, najprej samo presno, potem pa tako presno kot kuhano/pečeno vegansko, skratka komplet. Pa sem z njenim konsenzom enkrat napravil piščančja prsa v omaki, pa je bilo tisti dan vse ok. Naslednje jutro brutalna driska, bolečine v črevesju, ... skratka ponovila se je vaja izpred dveh mesecev. Od takrat konec debate okoli mesa in živalskih izdelkov na splošno.

Pa ker sem jaz tisti, ki doma večinoma vihti lonce, ponve, kuhalnice, cedila, skodelice, nože,... je bla ornk kriza spremenit kuharske navade :D Pa ni bilo hudga, s skupnimi močmi, mal interneta, kakšna knjiga, nasveti znancev .itd in počasi se je kuharija vnesla, meni pa ni problem. Veganska prehrana je super, ni popolna, je hranilna. Doma mesa več ne kuham/pečem, grem rajši ven, ker ji je tudi kuhanje mesa potem že smrdelo. Sam sem pri sebi zmanjšal konzumacijo mesa na največ 1x na teden, sir in mocarelo (brez nje ne morem, res ne) pa dva do 3x, odvisno od tedna.

Veganstvo je dražje, je trend, ni pa več muka dobit sestavin. Receptov je na spletu ogromno, adaptacija slovenskih klenih jedi je vse bolj možna, skratka ni panike.

@issak: Dober jedilnik. Načrtovanje tedenskega jedilnika je drugače super za prišparat kak EUR, pride prav.

Ne podpiram pa kreganja okol hrane, pa raznih skupinskih zasedb kmetij (kot nazadnje v LJ-Šiška) - potrata časa. Imamo srečo, da je hrana na voljo in da je relativno poceni in da živimo v miru.

Pa dobr tek želim.

Zgodovina sprememb…

Daniel ::

Zelo dobro napisano. Nekaterim že sama prebava in alergije ne dopuščajo zauživanja vsega kar bi si želeli in je pač treba ubrati kakšno drugo pot in s tem ni popolnoma nič narobe. Kvečjemu je dobro, da živimo v času kjer imamo možnost izbire in lahko v vsej ponudbi zmeraj najdemo nekaj kar nam ustreza.

Sicer je pa jutri nov protest iste organizatorke kot na kmetiji v Šiški...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

K0l1br1 ::

No, torej je važno, da ostane nekruto mučenje živali.

Daniel je izjavil:

nov protest iste organizatorke kot na kmetiji v Šiški...
Morda se bodo organizirali še proti protesti, da bo bolj zanimivo in da se znajde organizatorka v opoziciji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

jype ::

K0l1br1 je izjavil:

No, torej je važno, da ostane nekruto mučenje živali.
Ne, vsako mučenje živali je treba preprečiti, če je to le mogoče.

Če bo treba ljudi, ki uživajo meso, vkleniti v verige in jih držat na soji v štali - pa bomo.

K0l1br1 je izjavil:

Morda se bodo organizirali še proti protesti, da bo bolj zanimivo in da se znajde organizatorka v opoziciji.
Vi itak že imate vardo, pa vidimo, kako vam meso nič ne pomaga. Pivo, ki se mu imate za zahvaliti za svoje nezdrave vampe, je veganska hrana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

K0l1br1 ::

jype je izjavil:

Vi itak že imate vardo, pa vidimo, kako vam meso nič ne pomaga.
To imajo desničarji.

jype je izjavil:

Pivo, ki se mu imate za zahvaliti za svoje nezdrave vampe, je veganska hrana.
Alkohol no go.

jype je izjavil:

Ne, vsako mučenje živali je treba preprečiti, če je to le mogoče.
Jaz sem komot zadovoljen z zrezkom brez mučenja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

jype ::

K0l1br1 je izjavil:

Jaz sem komot zadovoljen z zrezkom brez mučenja.
Super, kolega dela na bioreaktorju, iz katerega pride meso, ki je boljše od zrezka mučene živali.

Končno bodo lahko vse domače živali samo še za okras in družbo človeku.

K0l1br1 ::

jype je izjavil:

K0l1br1 je izjavil:

Jaz sem komot zadovoljen z zrezkom brez mučenja.
Super, kolega dela na bioreaktorju, iz katerega pride meso, ki je boljše od zrezka mučene živali.
Naj bo še boljše od zrezka nemučene živali, pa bo deal. Zrezek mučene živali ni dober.

jype ::

K0l1br1 je izjavil:

Naj bo še boljše od zrezka nemučene živali, pa bo deal. Zrezek mučene živali ni dober.
Zrezek nemučene živali ne obstaja.

mare85slo ::

Tale jed še kar čaka na stvaritev doma, kr ne utrgam si tega cajta za tole pojedino nardit ---> Vegan BBQ Ribs

K0l1br1 ::

jype je izjavil:

K0l1br1 je izjavil:

Naj bo še boljše od zrezka nemučene živali, pa bo deal. Zrezek mučene živali ni dober.
Zrezek nemučene živali ne obstaja.

To be or no to be. Seveda obstaja.

issak ::

mare85slo je izjavil:

Ne podpiram ... pa raznih skupinskih zasedb kmetij (kot nazadnje v LJ-Šiška) - potrata časa. ...


To misliš Zeleni Krog in Nakupujmo Skupaj? Meni je tisto super, naročimo zelenjavo/sadje preko neta in gremo samo prevzet. Hofer ima precen omejeno izbiro, Špar/merkator sta mi ravno tako s poti, tržinca pa še bolj, pa veliko več časa mi gre da se sprehodim čez vse. V Šiški opravim v 15 minutah, pobašem robo ki je pripravljena zame in šibam dalje. Kaj od teh skupinskih zasedb ti pa ne diši? In kako so potrata časa? Imaš boljšo varjanto (ker tudi Šiška mi je malo od rok)
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

mare85slo ::

issak je izjavil:

mare85slo je izjavil:

Ne podpiram ... pa raznih skupinskih zasedb kmetij (kot nazadnje v LJ-Šiška) - potrata časa. ...


To misliš Zeleni Krog in Nakupujmo Skupaj? Meni je tisto super, naročimo zelenjavo/sadje preko neta in gremo samo prevzet. Hofer ima precen omejeno izbiro, Špar/merkator sta mi ravno tako s poti, tržinca pa še bolj, pa veliko več časa mi gre da se sprehodim čez vse. V Šiški opravim v 15 minutah, pobašem robo ki je pripravljena zame in šibam dalje. Kaj od teh skupinskih zasedb ti pa ne diši? In kako so potrata časa? Imaš boljšo varjanto (ker tudi Šiška mi je malo od rok)


Ne mislim skupnih nakupov, to je ok (nisem še sodeloval oz. kupoval tako, morda enkrat). Drugače nama Dovč stojnica na tržnici Šiška povsem zadostuje, glede na kupljene količine. Izjemen price/performance.

Mislim na aktiviste, ki so nazadnje napravili fizično zasedbo kmetije, ko so znotraj privat posestva protestirali proti živinoreji itd (je blo po medijih ne dolgo nazaj). Pa raznih nadebudnih najstnic/najstnikov/študentk/študentov, ki težijo folku po Mcdonaldsih ipd. Sj ne rečm, gesta je ok, sam izvedba je pa podn. Ni to kultiviran način, res ne.

Zgodovina sprememb…

jype ::

K0l1br1 je izjavil:

To be or no to be. Seveda obstaja.
A to po hosti mrhovino iščeš?

mare85slo je izjavil:

Ni to kultiviran način, res ne.
Če bi kultiviran način deloval, potem zverinska živinorejska industrija sploh obstajala ne bi več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()
««
5 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Veganska hrana v javnih ustanovah (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30327444 (17417) nejclp

Ali je vsak lahko vegan? Zakaj nekateri uspejo in nekateri ne (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
50042981 (30606) Aston_11

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144230900 (210430) BigWhale

Več podobnih tem