» »

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero?

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero?

««
6 / 6
»
»»

Mato989 ::

Ja kaj pa če ni 5% ali pa če takrat to dvigneš, koliko je davka... 25% na dobiček ane? skratka ja... to je lep scenarij... ampak če bi bil tak donos FIX, potem bi začel pri 20tih in bi do konc lajfa vsi moji nasledniki bili priskrbljeni, pa oba veva da to ni nujno...

Nekako vseeno vidim boljšo opcijo odplačevat kredit prej in nižat glavnico ker to se pozna takoj... tvoja opcija pa čez 20 let, ČE...

V tole opcijo se splača it, če lahko na začetku vložiš ene 20k... da maš lep začetek.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Invictus ::

27,5%

Očitno nič ne spremljaš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gtx970op ::

Stopnja davka se znižuje vsakih pet let. Po petih letih je 15%, desetih 10%, petnajstih 5% in pri dvajsetih ali več 0%.

Pač pogledaš zgodovino, koliko donosni so ETFi v povprečju in dobiš približen občutek ane?

blink ::

gtx970op je izjavil:

Stopnja davka se znižuje vsakih pet let. Po petih letih je 15%, desetih 10%, petnajstih 5% in pri dvajsetih ali več 0%.


Od 1.1.2020 dalje:
Zvišanje stopnje dohodnine od dohodka iz kapitala (26. člen predloga zakona):
Zvišuje se stopnja dohodnine od dohodkov iz kapitala (obresti, dividende in dobički iz kapitala) s 25 % na 27,5 %.
Prav tako se zvišujejo stopnje dohodnine od dobička, doseženega z odsvojitvijo kapitala, ki so odvisne od obdobja imetništva kapitala, tako da znaša stopnja dohodnine:
-po dopolnjenih 5 letih imetništva kapitala: 20 % (doslej 15 %),
-po dopolnjenih 10 letih imetništva kapitala: 15 % (doslej 10 %),
-po dopolnjenih 15 letih imetništva kapitala: 10 % (doslej 5 %).

St235 ::

sandmat je izjavil:

Invictus je izjavil:

jakan123 je izjavil:

Alien123 je izjavil:

Sam a niso problemi pri predčasnem odplačilu pri fiksni? Oz nemoreš kar vsega pokrit, če imaš denar.


Ponavadi ne. Pribijejo ti 1% stroška predčasnega odplačila, imaš pa tudi neko limito, koliko lahko poplačaš v enem mesecu brez dodatnih storškov. Pri Unicredit vem, da lahko mesečno poplačaš do 10k, brez dodatnih stroškov..

Vsota predčasnih odplačil ne sme presegati 10k v 12 mesecih. Nad 10k se obračuna nadomestilo do 1% zneska predčasno odplačane glavnice kredita.

To lepo piše v informativni ponudbi Unicredita...


Res me zanima kje se skriva lakotnik zdaj, ko je več ljudi demantiralo njegove nebuloze o strašni razliki med fiksno in variabilno mero (evo zgoraj primer z 0.6% razlike) in o nelegalnosti zaračunavanja predčasnega poplačila kredita. Mogoče smo ga prepričali, da gre vzet kredit s fiksno mero in se končno odseli iz mama hotela? :)
poslušam nebuloze bedakov ki lazejo o razliki med obrestnimi merami in iscejo izgovore za svoje zgresene financne odlocitve. O hotelu mama pa ocitno ves precej vec od mene.

A zdaj smo iz razlike 0,2 prisli ze na 0,6 oziroma post visje 1,2?

sandmat ::

Prosim nehaj smetit po temi dokler ne vzameš kredita. Pa ne se sekirat za tuje finančne odločitve, evidentno nam gre bolje kot tebi ;)

St235 ::

sandmat je izjavil:

Prosim nehaj smetit po temi dokler ne vzameš kredita. Pa ne se sekirat za tuje finančne odločitve, evidentno nam gre bolje kot tebi ;)


Takoj ko nehas lagat in zavajat ljudi.

njyngs ::

Jemlje kdo kredit v tem času?

Če bo šlo pogajanje za ceno nepremičnine skozi bom tudi sam moral vzet. Odločam se med fiksnim in variabilnim kreditom na 15let. Pri fiksnem bi res lahko bil bolj miren, ampak me boli tisto (nepotrebno) preplačilo za 10k razlike med omenjenima. Medtem ko pri variabilnem gre za višje tveganje, ampak glede na finance bi v glavnico vrgel vsako leto še ekstra denar - verjetno bi bil sposoben brez problema odplačat v 10 letih.

Torej - je kdo (bil pred kratkim) v podobni situaciji in kakšne so (bile) vaše odločitve?

EDIT: na začetku sem bil prepričan za fiksno varianto, trenutno se nagibam v smer variabilne obrestne mere (euribor verjetno ne bo šel tako "sideways" v prvih 5,6 letih v katerih bi se odplačalo večino obresti).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Mato989 ::

Jaz sem lani jemal kredit, pa sem vzel variabilno, res je da sem se na koncu odločil za 25 let, po 137€/mesec in bom predčasno odplačeval, ampak ko sem gledal na 15 let, bi vzel tudi variabilno... računam da sploh zaradi trenutne situacije OEM ne bo šla gor še lep čas (cca 5 let) kar pomeni da se na 15 let gladko tvega tole... sploh če lahko v prvih 5 letih odplačaš za več kot 7,5 let vse skupaj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

St235 ::

njyngs je izjavil:

Jemlje kdo kredit v tem času?

Če bo šlo pogajanje za ceno nepremičnine skozi bom tudi sam moral vzet. Odločam se med fiksnim in variabilnim kreditom na 15let. Pri fiksnem bi res lahko bil bolj miren, ampak me boli tisto (nepotrebno) preplačilo za 10k razlike med omenjenima. Medtem ko pri variabilnem gre za višje tveganje, ampak glede na finance bi v glavnico vrgel vsako leto še ekstra denar - verjetno bi bil sposoben brez problema odplačat v 10 letih.

Torej - je kdo (bil pred kratkim) v podobni situaciji in kakšne so (bile) vaše odločitve?

EDIT: na začetku sem bil prepričan za fiksno varianto, trenutno se nagibam v smer variabilne obrestne mere (euribor verjetno ne bo šel tako "sideways" v prvih 5,6 letih v katerih bi se odplačalo večino obresti).


Trenutno urejam zadeve za cca 100k in vračilo 10 - 15 let. Glede na trenutno situacijo in ocene za naslednjih pet let bom nedvomno vzel spremenljivo. Seveda ob tem, da imam dovolj rezerve in mi bo nenaden dvig euriborja predstavljal zgolj nevšečnost. V osnovi sem naredil izračun koliko si lahko varno obremenim dogodke pri upoštevanju fiksne obrestne mere, pri čemer bom potem vzel sprejemljivo in z viški pospešeno odplačeval glavnico.

Likalnik ::

Živjo, tudi jaz sem ravno vzel kredit (danes dobil potrjeno s strani banke, da bo šlo skozi)....60kEUR za 15 let fiksno obrestno mero...s 1.3 je šla OM dol in sem dobil 2,3% v primerjavi s prej 2,8%.
Tudi sam nisem vedel ali fiksno ali spremenljivo....na koncu sem se odločil za fiksno in mirno spim...(ni drobnega tiska, da se OM lahko poviša)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Mato989 ::

Karkoli pa se zgodi oz. za karkoli se boš na koncu odločil, pa je najslabše vzet nateg z kombinirano =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

njyngs ::

St235 je izjavil:

njyngs je izjavil:

Jemlje kdo kredit v tem času?

Če bo šlo pogajanje za ceno nepremičnine skozi bom tudi sam moral vzet. Odločam se med fiksnim in variabilnim kreditom na 15let. Pri fiksnem bi res lahko bil bolj miren, ampak me boli tisto (nepotrebno) preplačilo za 10k razlike med omenjenima. Medtem ko pri variabilnem gre za višje tveganje, ampak glede na finance bi v glavnico vrgel vsako leto še ekstra denar - verjetno bi bil sposoben brez problema odplačat v 10 letih.

Torej - je kdo (bil pred kratkim) v podobni situaciji in kakšne so (bile) vaše odločitve?

EDIT: na začetku sem bil prepričan za fiksno varianto, trenutno se nagibam v smer variabilne obrestne mere (euribor verjetno ne bo šel tako "sideways" v prvih 5,6 letih v katerih bi se odplačalo večino obresti).


Trenutno urejam zadeve za cca 100k in vračilo 10 - 15 let. Glede na trenutno situacijo in ocene za naslednjih pet let bom nedvomno vzel spremenljivo. Seveda ob tem, da imam dovolj rezerve in mi bo nenaden dvig euriborja predstavljal zgolj nevšečnost. V osnovi sem naredil izračun koliko si lahko varno obremenim dogodke pri upoštevanju fiksne obrestne mere, pri čemer bom potem vzel sprejemljivo in z viški pospešeno odplačeval glavnico.

Ok potem razmišljaš v enaki smeri kot jaz. Tudi pri meni se gre za nekje 100k in ostalo bo dovolj rezerve tako na TRR kot v razmerju prihodki-odhodki. Šlo bi v 10 letih, ampak nekaj lufta si puščam za hude čase in nepredvidene situacije (izguba dela, daljše bolniške odsotnosti). Obrok bo cca slaba četrtina prihodka in ob upoštevanju povprečja prihodkov in odhodkov je še dosti "lufta" za dodatno plačevanje.

Likalnik je izjavil:

Živjo, tudi jaz sem ravno vzel kredit (danes dobil potrjeno s strani banke, da bo šlo skozi)....60kEUR za 15 let fiksno obrestno mero...s 1.3 je šla OM dol in sem dobil 2,3% v primerjavi s prej 2,8%.
Tudi sam nisem vedel ali fiksno ali spremenljivo....na koncu sem se odločil za fiksno in mirno spim...(ni drobnega tiska, da se OM lahko poviša)

Po eni strani se strinjam s tabo, ampak je verjetno tudi odvisno od razmerja prihodki-odhodki. Kolikšno procentažo prihodka ti predstavlja obrok?

Če ni skrivnost - pri katerih bankah sta/bosta vzela kredite?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Mato989 ::

Aja še to, sam osebno vedno odsvetujem obremenitev prihodkov z kreditom ki presega 20% tega kar dobiš na račun v zadnjih 6 mesecih povprečje... Torej če dobiš na TRR povprečno 1.000€ naj kredit/anuiteta ne bi znašal/a več kot 200€/mesec

Ko je govora o dolgoročnih kreditih nad 5 let seveda...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

St235 ::

Če ni skrivnost - pri katerih bankah sta/bosta vzela kredite?

Ravno zbiram ponudbe, če ne pozabim se javim tokom vikenda, ko bom imel številke.

Likalnik ::

Jaz sem vzel pri Gorenjski banki...hotel sem k banki Koper...ampak bi moral menjati banko...+25€ na mesec v sklade...na koncu sem bil na istem oziroma še slabšem...

jaz že imam kredit za hišo...vendar se mi izteče čez 6 let...če dodam še tega...mi prihodek obremeni za 40% (oba skupaj)..po 6 letih..ko se mi prvi izteče bom pa na 22%.
Potrebno je upoštevati, da jaz sedaj kupujem stanovanje za turistične namene...kar pomeni, da bo na koncu mesečnega priliva več..in v planu imam, da se bo ta kredit sam pokrival....glede na koronovirus slabo kaže:)

njyngs ::

St235 je izjavil:

Če ni skrivnost - pri katerih bankah sta/bosta vzela kredite?

Ravno zbiram ponudbe, če ne pozabim se javim tokom vikenda, ko bom imel številke.

Hvala ti. Če ni problem ti lahko zagnjavim na PM, da dobim "insight" za lažjo odločitev.

Likalnik je izjavil:

Jaz sem vzel pri Gorenjski banki...hotel sem k banki Koper...ampak bi moral menjati banko...+25€ na mesec v sklade...na koncu sem bil na istem oziroma še slabšem...

jaz že imam kredit za hišo...vendar se mi izteče čez 6 let...če dodam še tega...mi prihodek obremeni za 40% (oba skupaj)..po 6 letih..ko se mi prvi izteče bom pa na 22%.
Potrebno je upoštevati, da jaz sedaj kupujem stanovanje za turistične namene...kar pomeni, da bo na koncu mesečnega priliva več..in v planu imam, da se bo ta kredit sam pokrival....glede na koronovirus slabo kaže:)

Hvala za vpogled!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Mato989 ::

Jaz pa sem vzel 25 let na NKBM variabilno in sicer anuiteta 137€/mesec in OEM + pribitek 1,82% po nekaj malega vezah takrat... je pa to blo lani.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

sm1x ::

Vzel sem 80.000€ pri Sparkasse s fiksno obrestno mero 2.75% za 15 let, v petek podpišem. Vzel sem pri Sparkasse, ker bom adaptiral stanovanje in dobim ves denar na račun (postopno) in potem sam razpolagam z njim - ne nakazujejo oni na podlagi predračunov.

Mato989 ::

To če dobiš postopno si ziher preveril da ti ne bodo naenkrat odobrili in boš fasal interklanarne obresti? =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

sm1x ::

Ziher. Postopno sem mislil tako: menjam streho (poznam mojstra), povem banki, da rabim denar - recimo 15.000 in mi ga nakažejo, jaz pa v dokazilo pošljem slike, da je bil denar porabljen za ta namen. Več jih ne briga. Za Sparkasse sem se odločil ravno zaradi tega, dotičnemu mojstru bom npr. plačal "na roko".

St235 ::

to da bodo oni tebi nakazovali denar postopno je vse lepo in prav.

Ampak kredit ti bodo pa verjetno na polno usekal ob odobritvi? Torej če dobiš kredit odobren 1.4.2020 ti bodo s tem dne začele obresti teč za celoten znesek in boš začel odpčalevat galvnico, čeprav boš 15k rabil šele konec aprila, naslednjih 20k junija in septembra preostanek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Kvatebrigic ::

Ne. Interkalarne obresti ti zaračunavajo vsak mesec sproti na že počrpan znesek. Torej, če boš naslednji mesec počrpal 50 000€, boš za ta mesec plačal obresti za ta znesek. Če boš v naslednjem mesecu počrpal recimo še 20 000€, boš dobil obračunane obresti za 70 000€. Prevejeno, sem tudi pri njih.

St235 ::

Super, hvala za info.

sm1x ::

Uf, tole je pa bilo "na knap". Sem preklical s Sparkasse (danes in v petek bi šel podpisat zadeve), ostajam na Gorenjski Banki ... imajo akcijo, 2.3 fiksna obrestna mera, poln znesek dobiš na račun. Grem danes uredit zadeve. :D

Mato989 ::

sm1x je izjavil:

Uf, tole je pa bilo "na knap". Sem preklical s Sparkasse (danes in v petek bi šel podpisat zadeve), ostajam na Gorenjski Banki ... imajo akcijo, 2.3 fiksna obrestna mera, poln znesek dobiš na račun. Grem danes uredit zadeve. :D


Odlična... 2,3% bi tudi jaz raje vzel fiksno kot spremenljivo za pri 10-15 letnem...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Sam sem vzel spremenljivo na 10 let. Če bo vse po sreči, ne bom odplačeval 10 let...

Dobil sem pa 1,51% pri Unicredit, s standardnimi dodatnimi stroški (cenilec nepremičnine, notarski stroški).

Unicredit na zaračunava več interkularnih obresti. Zgleda vsaj pri normalnih bankah pase...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

sleby ::

Kaksne so kaj trenutno najnizje fiksne obrestne mere, ki se jih da dobit za stanovanjski kredit (20-25 let)?

ABX ::

Jaz sem dobil 2.7 za 30 let
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

k120l ::

Jaz 2.45% na 30 let (225k€)
Var pa 1.3%.

genesiss ::

110k, 20 let, 1.85% fiksna

gtx970op ::

genesiss je izjavil:

110k, 20 let, 1.85% fiksna


Efektivna obrestna mera?

genesiss ::

Nekaj cez 1.9, tocno ne vem. Mislim da se steje notri nek osnovni racun za 2eur na mesec in stroski cenitve. Drugih stroskov ni bilo.

teac ::

120k, 20 let, 2% FOM, 604€ anuiteta, 50% popust na odobritev/stroske kredita (~750€), do 10k letno brez pribitka. Sanpaolo.

gtx970op ::

teac je izjavil:

120k, 20 let, 2% FOM, 604€ anuiteta, 50% popust na odobritev/stroske kredita (~750€), do 10k letno brez pribitka. Sanpaolo.


Bravo, tako se zapiše zadeva :)

RockyS ::

Pozabil je pripisati leto sklenitve kredita in pa koliko je efektivna obrestna mera. Ker če ti dajo dobro OM in potem zraven paket za 20€/mesec je EOM bistveno drugačna.

Trenutno so ponudbe za 140k, 16 let, 1.7% EOM (spremenljiva) in 2.65% EOM (fiksna), na NLB, NKBM in DH.

gtx970op ::

RockyS je izjavil:

Pozabil je pripisati leto sklenitve kredita in pa koliko je efektivna obrestna mera. Ker če ti dajo dobro OM in potem zraven paket za 20€/mesec je EOM bistveno drugačna.

Trenutno so ponudbe za 140k, 16 let, 1.7% EOM (spremenljiva) in 2.65% EOM (fiksna), na NLB, NKBM in DH.


Se mi zdi ponudba 2,65 ekstremno draga. Mislim da se da dobiti po 2% trenutno za tak znesek in leta.

RockyS ::

To je najboljša ponudba, pa sem bil na vseh bankah, nekaterih večkrat in s kontra ponudbami.

teac ::

RockyS je izjavil:

Pozabil je pripisati leto sklenitve kredita in pa koliko je efektivna obrestna mera. Ker če ti dajo dobro OM in potem zraven paket za 20EUR/mesec je EOM bistveno drugačna.

Trenutno so ponudbe za 140k, 16 let, 1.7% EOM (spremenljiva) in 2.65% EOM (fiksna), na NLB, NKBM in DH.


Leto sklenitve? Ta teden. Efektivna pa je 2.057%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: teac ()

tinodj ::

k120l je izjavil:

Jaz 2.45% na 30 let (225k€)
Var pa 1.3%.


Katera banka? Varijabilna je kar v redu.

genesiss je izjavil:

110k, 20 let, 1.85% fiksna


In banka?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tinodj ()

urli ::

Mato989 je izjavil:

Jaz sem vzel spremenljivo na 15 let KER, trenutno je v minusu, in četudi začne rast je do 2%+ vsaj 10 let + glede na to da se spremeni samo 2x letno lahko, in dvomim da bo šlo za več kot 0.25% gor na 6 mesecev, torej 0.5% na leto max gor, to pomeni 9 let da pride iz trenutnih mislim da -0.37 na 2% kar je še zmeraj pod fiksnim OM večine bank za navadno rajo...

Torej vse kar je kredit 15 ali manj let je imo spremenljiva way to go...

Pri 20 se pa zakomplicira moja računica!


Si ga pa fajn usral. Ti je kaj žal?

redtech ::

Na ST te takoj shekajo :))
Kaj sedaj narediti, če imam prav je stanje tako, da ima 3% pribitka + EURIBOR3 3,5%.

Fiksna je sedaj na 5%, če bi refinanciral (verjetno se ne izplača) s spremenljivo 1,5% pribitka in EURiBOR pade si na 3-4%.

Zgodovinsko gledano še vedno poceni.

Danes sem govoril z lizing hišo, obresti so okrog 11%, fiksna še višje. Potrošniški so blizu 7%.. najbolj sedaj trpijo kupci avtomobilov.

kriptobog ::

Ja avto se kupi na kes. Kredit gre samo za nepremicnino. Za vse potrosniske zadeve je kredit bv, ampak folk se hoce preseravati in jemlje vse na kredite in obroke. Avto, dopusti, telefon, TV, itd.

SasoS ::

Potrošniške še vedno dobiš po 0% ... BigBang razrezana cena, NLB Visa SMS obroki...

Lonsarg ::

Kliko ste se v zadnjem času kaj izpogajali pri sprejemljivi obrestni meri za pribitek? Govorim o stanovanjskih kreditih.

Online kalkulatorji se močno razlikujejo, na 20 let pri Unicredit piše 1.2% + 3M Euribor, pri SKB pa 1.6% + 3M Euribor.

Se da izpogajati do 1% pribitka?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()
««
6 / 6
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2254376691 (3292) OZZY
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167194295 (16421) celje
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019564 (11227) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713242 (6006) Invictus
»

euribor kredit

Oddelek: Loža
427456 (6038) Lonsarg

Več podobnih tem