» »

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero?

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero?

Dpool ::

Alien, iskreno, ne vem. Ampak upam, da bom to dobil v odgovoru od moje bancne svetovalke, ce res drzi. Potem se strinjam da to ni idealno za najin primer!

Dosan ::

Alien123 je izjavil:

Sam a niso problemi pri predčasnem odplačilu pri fiksni? Oz nemoreš kar vsega pokrit, če imaš denar.


Larifari. Do 10.000€ letno lahko poplačaš brez stroškov, kar je nad tem fašeš 1% provizije. Noben problem, samo nekaj stroška.

jakan123 ::

Alien123 je izjavil:

Sam a niso problemi pri predčasnem odplačilu pri fiksni? Oz nemoreš kar vsega pokrit, če imaš denar.


Ponavadi ne. Pribijejo ti 1% stroška predčasnega odplačila, imaš pa tudi neko limito, koliko lahko poplačaš v enem mesecu brez dodatnih storškov. Pri Unicredit vem, da lahko mesečno poplačaš do 10k, brez dodatnih stroškov..

Alien123 ::

Aha.. mislim, da je to odvisno od banke do banke.

Smurf ::

Evo realno primer. Kredit za 10 let, 1.5% sprejemljive ali 2.15% fiksne. Kaj bi raje vzeli.

Dpool ::

Jaz preslabo poznam 'ozadja' teh %.. kaj vse za sabo potegne, ce sploh. Ce bi samo gledal te stevilke, nevem.. enostavno 0.6% razlike... nevem, premalo se mi zdi in bi jaz sel s fiksno, ker da obcutek varnosti. Ampak pravim, ce to kaj se za sabo potegne, torej da ne bi mogel kaj prej odplacat.. to pa nevem.

sandmat ::

damirj79 je izjavil:

Pa ti znaš brat? Jaz ne trdim, da se FOM lahko spremeni.

Sorry, sem odgovarjal Alien123 glede spremembe fiksne v variabilno

Smurf je izjavil:

Evo realno primer. Kredit za 10 let, 1.5% sprejemljive ali 2.15% fiksne. Kaj bi raje vzeli.


Sem bil v tej situaciji in vzel raje fiksno. Osebna preferenca če sprememba vpliva na tvoj spanec ali ne. Itak ni 2% razlike med fiksno in variabilno, kot nekateri tukaj trdijo zadnjih par strani. Poglej celoten strošek kredita in primerjaj, verjetno na koncu v 10 letih pride v velikostnem razredu par jurjev razlike, kar je zanemarljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sandmat ()

Smurf ::

sandmat je izjavil:

Poglej celoten strošek kredita in primerjaj, verjetno na koncu v 10 letih pride v velikostnem razredu par jurjev razlike, kar je zanemarljivo.

Da, nekaj jurijev razlike pride. Osebno gledam iz vidika, da imam se nekaj trenutno vezanih prihrankov, ki bi jih lahko uporabil za hitrejsno poplacilo kredita (ce bi sprejemljiva obrestna mera sla gor). Po drugi strani, ce imam fiksno obrestno mero, bi verjetno s presezkom denarja lovil dno naslednje krize (z vlaganje v delnice/sklade). Ampak glede na to, da je razlike res samo 0.65% se tudi jaz bolj nagibam k fiksni.

jype ::

Smurf je izjavil:

Evo realno primer. Kredit za 10 let, 1.5% sprejemljive ali 2.15% fiksne. Kaj bi raje vzeli.
Raje sprejemljivo.

St235 ::

Smurf je izjavil:

Evo realno primer. Kredit za 10 let, 1.5% sprejemljive ali 2.15% fiksne. Kaj bi raje vzeli.


osebno na 10 let brez vprašanja sprejemljivo. Seveda pod pogojem, da to pomeni nižji mesečni obrok in ne višji kredit, ozrioma drugače rečeno, če spremenljiva mera ni izgovor za jemanje rkedita prek zmožnosti odplačila.

Se pa pri 100k kredita pogovarjamo o cc 3,5k razlike v obrestih (če obrestne mere ostanejo enake). Če gledaš 50:50 scenarij in je prvo polovico obrestna mesa 1,5% potem pa dvojna 3%, si se vedno 2k v plusu. Pri čmere v 5 letih ustvariš 2,5k EUR s katerimi kontroliraš rast EURIBOR.

Lahko pa seveda se greš doomsday scenarije, kjer bo EURIBOR v enem letu zrasel na 5% in si s 3,5k euri plačaš varnost.

Dpool ::

Torej v Smurfovem primeru privarcuje 3.5k na 10 let? Torej ce posplosim: za 'boljsi spanec' nas, slabih gemblerjev, je cena 3.500 EUR na 10 let oz 350 EUR na leto, ce vzamem FOM? Ne mislim izzivalno, dejansko me zanima. Nekateri ste precej natancni in res imate um za varcevanje kjer je smiselno, nekateri pa smo laiki in se nam 350 EUR na leto zdi fair price za miren spanec. :D

trancer01 ::

Spremenljiva je lahko manj sprejemljiva kot fiksna. :D Ker že dolgo spremljam gibanje obrestnih mer, se spomnim, da sem okoli leta 2009 lahko samo sanjal fiksno obrestno mero na 20 let, ki bi se od variabilne razlikovala manj kot odstotno točko. V spominu imam, da so bile pred dobrim desetletjem fiksne obresne mere po 5-6%, variabilne pa okoli EURIBOR +2 do 3%. Če me spomin ne vara, je razlika med FOM in VOM v povprečju znašala okoli 2-3 odstotne točke in praviloma se je ni dalo dobiti na več kot 10 do največ 15 let. Šele kasneje so fiksne obrestne mere postale pogostejše in tržno privlačnejše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

Dpool ::

Trancer: Jaz sem za 20 let dobil ponudbo 2.8% za FOM, brez pogajanj, torej prvi izracun pri prvem obisku. Mogoce za obcutek, kaksne so danes FOM.

profii ::

Hipotetičen primer, vzameš 100k kredita, čez en mesec zadaneš loto in ga poplačaš takoj. Plačaš 101k ali kaj več?

sandmat ::

profii je izjavil:

Hipotetičen primer, vzameš 100k kredita, čez en mesec zadaneš loto in ga poplačaš takoj. Plačaš 101k ali kaj več?

you wish :D poplačaš vse stroške kredita po pogodbi.

Dpool ::

Mislim da tu pridejo v postev interkalarne obresti. V mojem primeru 35%. Ti vzames posojilo 100k, ampak vrnil bos recimo 135k po X letih. Torej moras placat 135k ce zelis takoj poravnat.

3p ::

St235 je izjavil:

...Lahko pa seveda se greš doomsday scenarije, kjer bo EURIBOR v enem letu zrasel na 5% in si s 3,5k euri plačaš varnost.


Če ciljaš na moj "doomsday" scenarij, potem tudi jaz niti slučajno ne mislim, da bi euribor v enem letu zrastel na 5%. Zgodovinsko mislim da ni bilo rasti preko 2% letno. Seveda pa ne gre za doomsday scenarij ampak za scenarij silne rasti in (pre)velikega zadolževanja, na kar, vsaj kratkoročno, nič ne kaže.

In strijam se. Tisti, ki ne bo socialni problem, če euribor recimo v naslednjih 5 letih naraste na recimo 4%, lahko komot špekulira s tem, da banka ugodne fiksne obrestne mere ponuja zato, ker bo še 10 let pri obrestnih merah zatišje.

Smurf ::

Dpool je izjavil:

Mislim da tu pridejo v postev interkalarne obresti. V mojem primeru 35%. Ti vzames posojilo 100k, ampak vrnil bos recimo 135k po X letih. Torej moras placat 135k ce zelis takoj poravnat.

Pomoje ni tako, placati moras vse fiksne stroske kredita. Obresti za vseh 10 let pa ne (ampak samo za to obdobje pred poplacilom).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

genesiss ::

Ce imas fiksno obrestno mero in želiš predšasno odplačati placas 1% od preostanka glavnice stroškov. Čem imaš variabilno tega stroška ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

McHusch ::

Joj, zakaj imajo vsi potrebo pisati neumnosti o stvareh, ki jih ne poznajo?
Pa normalno, da ti ne obračunajo obresti, saj se sploh še niso natekle. Interkalarne obresti so obresti med dnevom odobritve kredita in prenosom v odplačevanje (od 1 do 31 dni). Zaračunajo pa ti seveda vse stroške odobritve kredita in morebitne stroške predčasnega poplačila (1%). To je vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

3p ::

Smurf je izjavil:

Dpool je izjavil:

Mislim da tu pridejo v postev interkalarne obresti. V mojem primeru 35%. Ti vzames posojilo 100k, ampak vrnil bos recimo 135k po X letih. Torej moras placat 135k ce zelis takoj poravnat.

Pomoje ni tako, placati moras vse fiksne stroske kredita. Obresti za vseh 10 let pa ne (ampak samo za to obdobje pred poplacilom).


https://vemvec.si/index.php/potrosniski...

Fiksni stroški (odobritev, itd) + max. 1% predčasno poplačanega, torej +1k.

profii ::

McHusch je izjavil:

Joj, zakaj imajo vsi potrebo pisati neumnosti o stvareh, ki jih ne poznajo?
Pa normalno, da ti ne obračunajo obresti, saj se sploh še niso natekle. Interkalarne obresti so obresti med dnevom odobritve kredita in prenosom v odplačevanje (od 1 do 31 dni). Zaračunajo pa ti seveda vse stroške odobritve kredita in morebitne stroške predčasnega poplačila (1%). To je vse.


torej plačaš ~101k in ne 135k?

Smurf ::

3p je izjavil:


https://vemvec.si/index.php/potrosniski...

Fiksni stroški (odobritev, itd) + max. 1% predčasno poplačanega, torej +1k.

Mislim, da se je to pred kratkim spremenilo. In sicer za sprejemljive kredite lahko poljubno zmanjsas glavnico kadarkoli brez stroskev (afaik je tako po zakonu). Vsaj pri NLBju podobno velja to tudi pri fiksnih kreditih (sem eksplicitno vprasal).

profii je izjavil:


torej plačaš ~101k in ne 135k?

Okoli 101k ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

profii ::

Tudi za kredit z FOM?

Smurf ::

profii je izjavil:

Tudi za kredit z FOM?

Da, ampak mislim da ni potrebno, da je cisto zastonj po zakonu. Lahko, da ti bodo na kaksni banki zaracunali se nekaj sto evrov za predcasno poplacilo FOM kredita.

trancer01 ::

Kako ste pritrjeni, da vas ne ukradejo? Nekateri res mislite, da vam banka lahko zaračuna vse obresti, ki še niso zapadle, če predčasno poplačaš kredit? Potem takšni najemate kredite, ki imate pojma toliko kot kakšen osnovnošolec.

Smurf ::

V resnici vecina ne odplaca kredita predcasno zato niti ne pride do te situacije. Pri trenutnih obrestnih merah pa je odplacati kredit predcasno itak neumnost.

trancer01 ::

To se pa absolutno strinjam. Glede na situacijo pred 10+ leti so krediti zdaj skoraj zastonj.

K0l1br1 ::

Smurf je izjavil:

V resnici vecina ne odplaca kredita predcasno zato niti ne pride do te situacije. Pri trenutnih obrestnih merah pa je odplacati kredit predcasno itak neumnost.

Vmes se ti obrestne mere dvignejo, potem pa jočeš, da si denar imel, pa kredita nisi odplačal.

Dpool ::

Se opravicujem za moj nesmiseln post prej glede odplacila. Tako sem razumel to koncno ceno kredita. Situacija je v resnici potem bolj ugodna, kot moja predvidevanja, kar je se lepse!

K0l1br1 ::

trancer01 je izjavil:

To se pa absolutno strinjam. Glede na situacijo pred 10+ leti so krediti zdaj skoraj zastonj.

Tale skoraj me bega. Če je to 2%, je pri 100 jurjih to 2000 obresti - 1 leto, 2 leto recimo da jih je 1800 itd., kar v 20 letih recimo da nanese 30 jurjev.

3p ::

K0l1br1 je izjavil:

trancer01 je izjavil:

To se pa absolutno strinjam. Glede na situacijo pred 10+ leti so krediti zdaj skoraj zastonj.

Tale skoraj me bega. Če je to 2%, je pri 100 jurjih to 2000 obresti - 1 leto, 2 leto recimo da jih je 1800 itd., kar v 20 letih recimo da nanese 30 jurjev.


Kaj te bega? Pred krizo je bil euribor 5.5%. Torej je stranka plačala okoli 7%. Prvo leto okoli 7 jurjev, itd... Pa vseeno se je prodajalo. Zato pa ni trajalo. :D

K0l1br1 ::

Tale skoraj zastonj je še vedno veliko denarja. V primerjavi s predkrizo pa tudi veliko manj, drži.

trancer01 ::

Treba je upoštevati še inflacijo, tako da dejansko plačaš manj kot okoli 2% letnih obresti. Povedano drugače, če je letna stopnja inflacije v EU trenutno okoli 1-1,5%, obrestna mera za hipotekarne stanovanjske kredite pa znaša povprečno 2-3%, realno plačaš samo razliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

Invictus ::

jakan123 je izjavil:

Alien123 je izjavil:

Sam a niso problemi pri predčasnem odplačilu pri fiksni? Oz nemoreš kar vsega pokrit, če imaš denar.


Ponavadi ne. Pribijejo ti 1% stroška predčasnega odplačila, imaš pa tudi neko limito, koliko lahko poplačaš v enem mesecu brez dodatnih storškov. Pri Unicredit vem, da lahko mesečno poplačaš do 10k, brez dodatnih stroškov..

Vsota predčasnih odplačil ne sme presegati 10k v 12 mesecih. Nad 10k se obračuna nadomestilo do 1% zneska predčasno odplačane glavnice kredita.

To lepo piše v informativni ponudbi Unicredita...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bellzmet ::

Smurf je izjavil:

V resnici vecina ne odplaca kredita predcasno zato niti ne pride do te situacije. Pri trenutnih obrestnih merah pa je odplacati kredit predcasno itak neumnost.


Zakaj pa smatraš, da je kar a priori neumno?

Če je npr. predčasno vračilo povezano z dodatnimi stroški, ki so večji od obresti je neumno. Če presežka denarja ne vlagaš naprej je seveda pametno predčasno odplačat kredit, da ne plačuješ obresti. Tudi, če so obresti na kredit 0,1%.

Smurf ::

Bellzmet je izjavil:


Zakaj pa smatraš, da je kar a priori neumno?

Če je npr. predčasno vračilo povezano z dodatnimi stroški, ki so večji od obresti je neumno. Če presežka denarja ne vlagaš naprej je seveda pametno predčasno odplačat kredit, da ne plačuješ obresti. Tudi, če so obresti na kredit 0,1%.

Ker ima vecina investicij boljsi ROI.

Bellzmet ::

Hehe boljši ROI kar tako iz lufta ja, mrbit ja mrbit ne:) Vsekakor je za povprečnega kreditojemalca bolje, da poplača kredit, če ima presežek denarja.

Lonsarg ::

Neumno je varčevati in potem "naenkrat" predčasno odplačati kredit, ker vmes na neodplačano lepo plačuješ obresti. Skratka vsak normalen bo če se že gre predčasno odplačevanje to počel sproti in težko je sproti več kot 10k€ letno nabrati in do tega zneska je strošek 0€ tudi pri fiksni po zakonu.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Neumno je varčevati in potem "naenkrat" predčasno odplačati kredit, ker vmes na neodplačano lepo plačuješ obresti. Skratka vsak normalen bo če se že gre predčasno odplačevanje to počel sproti in težko je sproti več kot 10k€ letno nabrati in do tega zneska je strošek 0€ tudi pri fiksni po zakonu.


To je res, ampak še zmeraj to ne spremeni dejstva da če v obeh primerih sproti odplačuješ, imaš še zmeraj nižji obrok pri spremenljivi in odplačaš več in prej tako =)

Se pa strinjam, da če je med FIKSNO in SPREMENLJIVO manj kot 0.7% točke razlike je vprašljivo kaj se bolj splača....

Ampak v mojem primeru je bila spremenljiva cca. 1.5 in fiksna cca. 2.65... tako da...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

sandmat ::

Invictus je izjavil:

jakan123 je izjavil:

Alien123 je izjavil:

Sam a niso problemi pri predčasnem odplačilu pri fiksni? Oz nemoreš kar vsega pokrit, če imaš denar.


Ponavadi ne. Pribijejo ti 1% stroška predčasnega odplačila, imaš pa tudi neko limito, koliko lahko poplačaš v enem mesecu brez dodatnih storškov. Pri Unicredit vem, da lahko mesečno poplačaš do 10k, brez dodatnih stroškov..

Vsota predčasnih odplačil ne sme presegati 10k v 12 mesecih. Nad 10k se obračuna nadomestilo do 1% zneska predčasno odplačane glavnice kredita.

To lepo piše v informativni ponudbi Unicredita...


Res me zanima kje se skriva lakotnik zdaj, ko je več ljudi demantiralo njegove nebuloze o strašni razliki med fiksno in variabilno mero (evo zgoraj primer z 0.6% razlike) in o nelegalnosti zaračunavanja predčasnega poplačila kredita. Mogoče smo ga prepričali, da gre vzet kredit s fiksno mero in se končno odseli iz mama hotela? :)

Mato989 ::

Se vedno je dejstvo to da v kolikor vzames zmeren kredit z planom predcasnega odplacevanja v dolzini manj kot 16 let se ti bolj splaca euribor spremenljiva... V mojem primeru prihranim najmanj 4.5k ce ostane vse enako plus predcasna odplacila...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Lonsarg je izjavil:

Neumno je varčevati in potem "naenkrat" predčasno odplačati kredit, ker vmes na neodplačano lepo plačuješ obresti. Skratka vsak normalen bo če se že gre predčasno odplačevanje to počel sproti in težko je sproti več kot 10k€ letno nabrati in do tega zneska je strošek 0€ tudi pri fiksni po zakonu.

Govoriš iz svoje perspektive...

Iz moje je imeti nekaj 10k na računu normalno zaradi dinamike dela, če je pa višek, pa odplačaš 20k, 30k naenkrat... In zato ne mislim plačevati provizije...

10k se pri mojem delu nabere v 2 mesecih ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sandmat ::

če rabiš 10k zaradi narave dela, je to precej specifična situacija, ki zadeva precej majhen delež populacije.

gtx970op ::

Mato989 je izjavil:

Se vedno je dejstvo to da v kolikor vzames zmeren kredit z planom predcasnega odplacevanja v dolzini manj kot 16 let se ti bolj splaca euribor spremenljiva... V mojem primeru prihranim najmanj 4.5k ce ostane vse enako plus predcasna odplacila...


Lahko pa vzameš fiksno pa namesto da daš vsak mesec 100€ za predčasno poplačilo zelo poceni kredita, ta denar vložiš v kakšne indeksne sklade...

antrim ::

sandmat je izjavil:



Res me zanima kje se skriva lakotnik zdaj, ko je več ljudi demantiralo njegove nebuloze o strašni razliki med fiksno in variabilno mero (evo zgoraj primer z 0.6% razlike) in o nelegalnosti zaračunavanja predčasnega poplačila kredita. Mogoče smo ga prepričali, da gre vzet kredit s fiksno mero in se končno odseli iz mama hotela? :)


Verjetno je obupal nad tabo. Še zadnjič, pri kreditu s sprejemljivo obrestno mero ti banka NE SME (22. člen ZPotK-2) zaračunati predčasnega odplačila. Za kredite s FOM velja enako, če znesek predčasnih poplačil ne presega 10K€ v obdobju enega leta. Če je to preseženo, so nadomestila za predčasno odplačilo navzgor omejena in ne govorimo o nekih strašanskih zneskih.

Kar se tiče debate fiksna vs spremenljiva OM pa velja, da ti že banka sama pove (in ima tudi napisano v pogojih itd.), da je FOM zgolj in samo zaščita ("zavarovanje") proti višanju mesečne anuitete. Koliko je to smiselno se mora vsak sam odločiti glede na svoj finančni položaj in kakšne pogoje si lahko izpogaja pri posojilodajalcu glede na znesek in ročnost kredita (ne, 0,6% razlike ni reprezentativen primer). IOW - it depends, velja pa, da je v okviru iste finančne ustanove kredit s spremenljivo OM vedno cenejši od kredita s fiksno.

Mato989 ::

gtx970op je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Se vedno je dejstvo to da v kolikor vzames zmeren kredit z planom predcasnega odplacevanja v dolzini manj kot 16 let se ti bolj splaca euribor spremenljiva... V mojem primeru prihranim najmanj 4.5k ce ostane vse enako plus predcasna odplacila...


Lahko pa vzameš fiksno pa namesto da daš vsak mesec 100€ za predčasno poplačilo zelo poceni kredita, ta denar vložiš v kakšne indeksne sklade...


Načeloma se ne splača... razen če imaš srečo... ali pa če jemlješ kredit na 25+ let... indeksni skladi niso nekaj kar boš jemal ven čez 10 let... sploh če daješ not mesečno 100 evričev, ker se ne splača... razen če si trdno prepričan da bodo skladi ravno v teh 10 letih imeli primerne donose!

Če se ti "userje" z bull runom pa bi znalo biti ok!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gtx970op ::

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Se vedno je dejstvo to da v kolikor vzames zmeren kredit z planom predcasnega odplacevanja v dolzini manj kot 16 let se ti bolj splaca euribor spremenljiva... V mojem primeru prihranim najmanj 4.5k ce ostane vse enako plus predcasna odplacila...


Lahko pa vzameš fiksno pa namesto da daš vsak mesec 100€ za predčasno poplačilo zelo poceni kredita, ta denar vložiš v kakšne indeksne sklade...


Načeloma se ne splača... razen če imaš srečo... ali pa če jemlješ kredit na 25+ let... indeksni skladi niso nekaj kar boš jemal ven čez 10 let... sploh če daješ not mesečno 100 evričev, ker se ne splača... razen če si trdno prepričan da bodo skladi ravno v teh 10 letih imeli primerne donose!

Če se ti "userje" z bull runom pa bi znalo biti ok!


Če imaš 20 let kredita s fiksno obrestno mero recimo 3% in vsak mesec naslednjih 20 let namesto za pospešeno odplačevanje kredita teh 100 ali 200€ daš v ETFe z nizkimi stroški imaš lahko komot boljši izplen. Mislim da je povprečni donos precej višji kot 3%.

Mato989 ::

gtx970op je izjavil:

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Se vedno je dejstvo to da v kolikor vzames zmeren kredit z planom predcasnega odplacevanja v dolzini manj kot 16 let se ti bolj splaca euribor spremenljiva... V mojem primeru prihranim najmanj 4.5k ce ostane vse enako plus predcasna odplacila...


Lahko pa vzameš fiksno pa namesto da daš vsak mesec 100€ za predčasno poplačilo zelo poceni kredita, ta denar vložiš v kakšne indeksne sklade...


Načeloma se ne splača... razen če imaš srečo... ali pa če jemlješ kredit na 25+ let... indeksni skladi niso nekaj kar boš jemal ven čez 10 let... sploh če daješ not mesečno 100 evričev, ker se ne splača... razen če si trdno prepričan da bodo skladi ravno v teh 10 letih imeli primerne donose!

Če se ti "userje" z bull runom pa bi znalo biti ok!


Če imaš 20 let kredita s fiksno obrestno mero recimo 3% in vsak mesec naslednjih 20 let namesto za pospešeno odplačevanje kredita teh 100 ali 200€ daš v ETFe z nizkimi stroški imaš lahko komot boljši izplen. Mislim da je povprečni donos precej višji kot 3%.


To pomeni da morš v ETFih zaslužit čez 5k ker recimo za 50k kredita na 20 let s trenutno fiksno je to cca. 12k preplačila po mojih predčasnih odplačevanjih sem na boljšem za 5k obresti v 20 letih, ali drugače povedano 250€ letno... tough call...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gtx970op ::

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Se vedno je dejstvo to da v kolikor vzames zmeren kredit z planom predcasnega odplacevanja v dolzini manj kot 16 let se ti bolj splaca euribor spremenljiva... V mojem primeru prihranim najmanj 4.5k ce ostane vse enako plus predcasna odplacila...


Lahko pa vzameš fiksno pa namesto da daš vsak mesec 100€ za predčasno poplačilo zelo poceni kredita, ta denar vložiš v kakšne indeksne sklade...


Načeloma se ne splača... razen če imaš srečo... ali pa če jemlješ kredit na 25+ let... indeksni skladi niso nekaj kar boš jemal ven čez 10 let... sploh če daješ not mesečno 100 evričev, ker se ne splača... razen če si trdno prepričan da bodo skladi ravno v teh 10 letih imeli primerne donose!

Če se ti "userje" z bull runom pa bi znalo biti ok!


Če imaš 20 let kredita s fiksno obrestno mero recimo 3% in vsak mesec naslednjih 20 let namesto za pospešeno odplačevanje kredita teh 100 ali 200€ daš v ETFe z nizkimi stroški imaš lahko komot boljši izplen. Mislim da je povprečni donos precej višji kot 3%.


To pomeni da morš v ETFih zaslužit čez 5k ker recimo za 50k kredita na 20 let s trenutno fiksno je to cca. 12k preplačila po mojih predčasnih odplačevanjih sem na boljšem za 5k obresti v 20 letih, ali drugače povedano 250€ letno... tough call...


Primer, če imaš 5% donosa pri ETFih:
https://www.calculator.net/investment-c...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2254376795 (3396) OZZY
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167194330 (16456) celje
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019569 (11232) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713244 (6008) Invictus
»

euribor kredit

Oddelek: Loža
427456 (6038) Lonsarg

Več podobnih tem