» »

Homologacija prejšnih pnevmatik ali nakup novih?

Homologacija prejšnih pnevmatik ali nakup novih?

fokz8 ::

Zdravo :)

Novembra 2018 sm kupo praktično nove zimske pnevmatike - 205/55/16.

Zaradi večje okvare sem letos avto prodav in kupo drugega. Na njem so 225/45/17 , in homologacijski list ne podpira manjših pnevmatik.

Zanima me, kaj se mi bol splača. Homologirat stare pnevmatike in kupit dodatna platišča 16", ali pa kupit nove pnevmatike 225/45/17 in platišča 17".

Sprašujem, ker ne vem kolk je cena homologacije. Hkrati ne vem kako je glede ventila za pritisk v pnevmatikah. Seveda na teh org. alu je, za ostale pa bi ga mogo verjetno kupit, in sklepam, da to ni poceni zadeva.

Hvala (:
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE
  • spremenil: fokz8 ()

matobeli ::

Se splača, predvsem zato ker so 225 obupne za sneg. Če že homologiraš še ene gume homologiraj tako velikost ki je najbolj "popularna" od tistih ki ustrezajo tvojemu avtomobilu, je ogromna razlika med ceno gume ki je splošne dimenzije ali pa malo bolj fancy.

Senzorje za pritisk lahko vgradiš originalne (ali kompatibilne), če jih dobiš za normalno ceno, bo pa vseeno relativno drago.

Da bi pa homologiral novo dimenzijo samo zato ker si kupo nove eno leto nazaj je pa neumnost. Prodaj za pol cene pa bo rešeno.

Motion ::

Da si sposodim temo. Tisti ki ste šli skozi ta postopek.
Kakšen je postopek za homologacijo nove dimenzije gume.
Trenutno mam na klioui 195/55/r16, ki je dokaj nestandardna guma in stane toliko kot 225/45/r17 za oktavijo.
Zato bi rad na klijota dal 205/55/r16, ki je dosti bolj običajna mera in guma je konkretno cenejša. Po absolutni velikosti je 205 cca 2% večja po premeru kot 195. Prav tako bi obdržal enake feltne (se mi zdi da nebi smelo bit težav z mal širšo gumo).

Ales ::

Motion je izjavil:

Po absolutni velikosti je 205 cca 2% večja po premeru kot 195. Prav tako bi obdržal enake feltne (se mi zdi da nebi smelo bit težav z mal širšo gumo).

Sprememba velikosti je še znosna, se mi zdi. Za feltne pa ni treba ugibat, poglej konkretno oznako na njih in preveri, ali bi šle te druge gume brez problema gor.

kar se stroškov tiče, bo moral kdo drug povedat...

fikus_ ::

Motion, verjetno bo šlo skoz sprememba, odstopanje 2%
https://tiresize.com/tyre-size-calculat...

poglej kakšna so platišča (širina). Tukaj je tabela ujemanja širin.


S homologacijskim kartončkom greš nekam, kjer opravljajo homologacije, poveš kaj želiš, ti to mero vpišejo, cena tako čez prst 50-100€ (lahko da sem se precej zmotil).
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

||_^_|| ::

AMZS pravi, da je cena pregleda posamezne predelave na vozilu 32,90€. https://www.amzs.si/storitve/pregledi-i...

Če se prav spominjam, lahko posamezno dimenzijo homologiraš zgolj, če je proizvajalec vozila takšno dimenzijo predvidel, ali pa če imaš platišča s TÜV certifikatom za točno ta tip vozila. Vsaj včasih je bilo tako.

fikus_ ::

" če je proizvajalec vozila takšno dimenzijo predvidel,"

Potem jo že imaš napisano v homologaciji.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

RokX ::

Pri polotu sem videl da je v homologaciji samo 1 velikost platišč/pnevmatike. Čeprav v salonu isti model avtomobila prodajajo tudi z drugimi dimenzijami platišč.
Kdor kuha ta nekaj zakuha

Motion ::

fikus_ je izjavil:

Motion, verjetno bo šlo skoz sprememba, odstopanje 2%
https://tiresize.com/tyre-size-calculat...

poglej kakšna so platišča (širina). Tukaj je tabela ujemanja širin.


S homologacijskim kartončkom greš nekam, kjer opravljajo homologacije, poveš kaj želiš, ti to mero vpišejo, cena tako čez prst 50-100EUR (lahko da sem se precej zmotil).


Predvidevam da moram feltno pobrat z avta da bom vidu kolk je nazivna širina.

fikus_ je izjavil:

" če je proizvajalec vozila takšno dimenzijo predvidel,"

Potem jo že imaš napisano v homologaciji.


Baje da niso vse velikosti vedno homologirane. Sam kje potem dobit seznam predvidenih velikosti. Prav tako kolkor je meni znano noben Clio Mk4 nima 205/55/r16. Ali imajo 195/55/r16 ali pa 205/45/r17.

https://www.wheel-size.com/size/renault... (TCE-120)

Če bom obdržal original feltne, rabim TUV certifikat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Motion ()

fikus_ ::

"Predvidevam da moram feltno pobrat z avta da bom vidu kolk je nazivna širina."

Se bi moralo videt na zunanji strani.



"Če bom obdržal original feltne, rabim TUV certifikat? "

Ne.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Motion ::

A homologacijo se izvede na tehničnem?

cvalsr ::

Fikus, od številk na tvoji sliki razumem samo ET36.
Kako pa dešifriraš ostalo?
Hvala.

fikus_ ::

To je slika platišča za clio.
ET36 1104-mesec/leto izdelave
Ostalo pa ne znam razvozlat.
Če kupiš nadomestno platišče, drugega proizvajalca, imaš še oznake za izvrtine vijakov (npr. 4x100) in širino (npr 6,5J)
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

LeQuack ::

Motion je izjavil:

Da si sposodim temo. Tisti ki ste šli skozi ta postopek.
Kakšen je postopek za homologacijo nove dimenzije gume.
Trenutno mam na klioui 195/55/r16, ki je dokaj nestandardna guma in stane toliko kot 225/45/r17 za oktavijo.
Zato bi rad na klijota dal 205/55/r16, ki je dosti bolj običajna mera in guma je konkretno cenejša. Po absolutni velikosti je 205 cca 2% večja po premeru kot 195. Prav tako bi obdržal enake feltne (se mi zdi da nebi smelo bit težav z mal širšo gumo).


Si kaj uspel v tem času?

Na Peugeot 208 ima zoprno dimenzijo pnevmatike 195/55/R16, ki je nekje 20€ dražja na gumo kot 205/55/R16, kar se mi zdi neumno. Ampak baje pri Peugeot uvozniku pravijo da se ne da do-homologirat še drugih dimenzij. A je to res? Se pravi ne morem na noben "legalen" način dati gor 205/55/R16? Na LPP pravijo da rabijo dokumentacijo od proizvajalca, ki pa jo očitno ni mogoče dobiti.
Quack !

fikus_ ::

Polklici še na RTI Maribor, so bolj fleksibilni.

https://www.rti.si/
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

LeQuack ::

fikus_ je izjavil:

Polklici še na RTI Maribor, so bolj fleksibilni.

https://www.rti.si/


Aha zanimivo, bom vprašal da vidim kaj pravijo. V veliko državah kakor vem sploh ne rabiš homologirati dimenzije če je v rangu do 3% odstopanja. Recimo 205/55 in 195/55 je razlike samo 1,7%. Pri nas pa očitno proizvajalec reče ne, samo te čudne dimenzije imaš lahko in potem je to to.
Quack !

d4vid ::

Najdi neke aftermarket felge, ki pašejo na tvoj avto in imajo v TUV vpisano to dimenzijo. Magari, če si jih samo sposodiš. Homologiraš dimenzijo s tistimi felgami in je to to. Vprašanje pa je, če take felge obstajajo...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Letne gume (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Na cesti
45958270 (496) WizzardOfOZ
»

Pnevmatike R17 vs R18 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
16026564 (21707) njyngs
»

Gume za zimo. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10623937 (19791) Domobrancek
»

Gume prek spleta ali klasično?

Oddelek: Na cesti
3915275 (13751) Olórin
»

Optimalne dimenzije zimskih pnevmatik (majhne-velike/tanke-debele) (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7120495 (16759) GrimReaper

Več podobnih tem