» »

Davek na sladko, ste kaj veseli?!

Davek na sladko, ste kaj veseli?!

««
«
1 / 6
»»

slott ::

Ravno spet berem
"Sladkor v prevelikih količinah škoduje otroškim zobem. Še bolj kot čokolade in druge sladkarije so nevarne sladke pijače, ker se ljudje premalo zavedajo dejstva, da praktično vse vsebujejo sladkor, otroci pa jih imajo večkrat na razpolago, opozarja Tanja Tomaževič s centra za otroško in preventivno zobozdravstvo na stomatološki kliniki." Vir

Menim, da bi bilo spet potrebno obudit temo. Predvsem zaradi nasih podmladkov. Pogosto se zgodi, da mi kaksen pobalin skoci pred oci kot zogica. Saj pazis ampak vedno ne gre, potem pa jok, ce je sreca vmes.

Kaj vi menite, izkusnje, za, proti in mozne alternativne resitve?

737 ::

Sladkor je mamilo in strup, poleg tega pa zelo poceni. Pametno bi bilo omejiti njegovo uporabo.

jype ::

Nič me ne moti, da imajo za zdravstveno blagajno bolj obremenjujoče droge višje trošarine.

paraboŁa ::

Davek ne bo rešil nič. Predvsem so problematični starši in njihova vzogja. Na njih je, da otrokom dopovejo, da je sladkor škodljiv in, da naj bo uporaba zmerna. Vedno, ko mi v trgovini pogled gre mimo košare debelih, je notri sam junk in sladkane pijače. Problem je treba rešit pri izvoru slabih prehranjevalnih navad.

Opažam pozitiven trend, da novodobni starši precej bolj pazijo na prehrano otrok, kot so to počeli z nami. Vseeno pa nobena skrajnost ni zdrava.

ripmork ::

Dokler so sladki sokovi in gazirane pijače cenovno relativno blizu plastenki vode, jih bo marsikdo tako tudi tretiral - kot pijačo za odžejat (čeprav je v resnici to koncentrat cukra). Da bi bil pa povprečen sok nekajkrat dražji, ee... potem bi pa bilo vse skupaj bolj postavljeno v kontekst in bi marsikdo dvakrat premislil, ali se zgolj rabi odžejat, ali pa bo toliko več plačal za sladkarijo v tekoči obliki.

Cr00k ::

Super vesel. Mogoče bi morali kar na vse ogljikove hidrate davek uvest, ne samo na sladkor...

Utk ::

Ne razumem kako bo to pomagalo komu, če bo država dobila 10 centov več na flašo, razen državi. Še manj razumem kaj boste od tega imeli dežurni dušebrižniki, ki kukajo v tuje košare. Cigarete so morali podražat za 300 procentov, da se je karkoli poznalo...

Semafor ::

Utk je izjavil:

Ne razumem kako bo to pomagalo komu, če bo država dobila 10 centov več na flašo, razen državi.


Saj si si sam odgovoril.

Isto kot CO2 davki. Kaj misliš da ta denar uporabijo za razogličenje zraka ali za večje bonuse ker so v blagajno prinesli več.

jype ::

Utk je izjavil:

Ne razumem kako bo to pomagalo komu, če bo država dobila 10 centov več na flašo, razen državi.
Država si ti, bumbar.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: FTad ()

Vazelin ::

Sem proti temu. To je omejevanje potrošniške svobode.
Reveži bodo prisiljeni piti vodo, medtem ko bogataši lepo žlampali Fanto, Schwepess ipd?
Vsak naj se sam odloča kaj bo pil, ne da ti bo to še bolj omejevala denarnica

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

jype ::

Vazelin je izjavil:

To je omejevanje potrošniške svobode.
Potrošnik nima nobene svobode.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

Utk ::

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Ne razumem kako bo to pomagalo komu, če bo država dobila 10 centov več na flašo, razen državi.
Država si ti, bumbar.

In kako bo to pomagalo meni? Kaj je sploh namen zbiranja tega denarja? Zdravstvo rabi denar ali hočemo ljudi shujšat?

Cr00k ::

Vazelin je izjavil:

Sem proti temu. To je omejevanje potrošniške svobode.
Reveži bodo prisiljeni piti vodo, medtem ko bogataši lepo žlampali Fanto, Schwepess ipd?
Vsak naj se sam odloča kaj bo pil, ne da ti bo to še bolj omejevala denarnica


Potem pa še davek in trošarine na čike ukinimo :) Reveži se niti ne morejo pomirit s čikom, medtem ko se bogataši pa s kubankami giftajo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

jype ::

Utk je izjavil:

In kako bo to pomagalo meni?
Krajše čakalne vrste boš imel, ker bo pred tabo na vrsti manj ljudi s kroničnimi boleznimi srca in ožilja.

Utk je izjavil:

Zdravstvo rabi denar ali hočemo ljudi shujšat?
Oboje. Avstrijci dajo dvakrat več za zdravstvo, zato imajo boljšega. Če je debelih manj, se zdravstvo merljivo razbremeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Utk ::

Krajše čakalne vrste boš imel, ker bo pred tabo na vrsti manj ljudi s kroničnimi boleznimi srca in ožilja.

A če plačaš liter kokakole 10 centov več si naenkrat bolj zdrav? Dej mi to robo, ti plačam evro več za to kokakolo.

Potem pa še davek in trošarine na čike ukinimo

Če bi bila trošarina na čike 10 centov tudi ne bi nič pomagala. Če se gremo kako dvigovanje davkov zaradi zdravja, je to treba naredit oreng. Ne pa z nekaj centi. Ko bo liter kokakole 10 evrov, potem se lahko začnemo pogovarjat o kakšnih razlikah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jype ::

Utk je izjavil:

A če plačaš liter kokakole 10 centov več si naenkrat bolj zdrav? Dej mi to robo, ti plačam evro več za to kokakolo.
Ker nisi _naenkrat_ bolj zdrav je torej vse zaman in se bomo raje še naprej nalivali s cukrom?

Utk je izjavil:

Če bi bila trošarina na čike 10 centov tudi ne bi nič pomagala.
No, saj bomo tudi trošarino na cukr navijali, dokler ne bo zalegla.

Cr00k ::

Utk je izjavil:

Krajše čakalne vrste boš imel, ker bo pred tabo na vrsti manj ljudi s kroničnimi boleznimi srca in ožilja.

A če plačaš liter kokakole 10 centov več si naenkrat bolj zdrav? Dej mi to robo, ti plačam evro več za to kokakolo.


Prebivalstvo bo v povprečju je manj spilo, ali pa vplačalo več v zdravstveno blagajno, če želijo nezdravo živeti.

Utk ::

Ker nisi _naenkrat_ bolj zdrav je torej vse zaman in se bomo raje še naprej nalivali s cukrom?

Ne, ker nisi NIKOLI bolj zdrav.

Cr00k je izjavil:

Utk je izjavil:

Krajše čakalne vrste boš imel, ker bo pred tabo na vrsti manj ljudi s kroničnimi boleznimi srca in ožilja.

A če plačaš liter kokakole 10 centov več si naenkrat bolj zdrav? Dej mi to robo, ti plačam evro več za to kokakolo.


Prebivalstvo bo v povprečju je manj spilo, ali pa vplačalo več v zdravstveno blagajno, če želijo nezdravo živeti.

Izkušnje iz čikov pravijo drugače. Če zdravstvo rabi denar, naj reče, se bo našel. Iskanje takih traparij in kompliciranje življenja je pa brezveze. In nikjer ne piše da bi šlo zato kaj več za zdravstvo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jype ::

Utk je izjavil:

Izkušnje iz čikov pravijo drugače.
Ne, pravijo natanko tako: Več denarja se pobere, pa manj ljudi se vdaja škodljivi navadi.

Cr00k ::

Jaz sem kadil +10let, pa sem nehal in mi ni žal. Očitno so še prepoceni...

Imaš pa tudi Colo Zero, brez cukra ;)

Utk ::

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Izkušnje iz čikov pravijo drugače.
Ne, pravijo natanko tako: Več denarja se pobere, pa manj ljudi se vdaja škodljivi navadi.

Če dvigneš ceno cigaret iz 100 tolarjev na jurja. Ne pa ko dvigneš iz 100 na 110.

Če je nekaj tako nezdravo, sploh za otroke, ki se niti sami ne odločajo, je treba stvar prepovedat oz. kontrolirat, ne pa obdavčit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jype ::

Utk je izjavil:

Če dvigneš ceno cigaret iz 100 tolarjev na jurja. Ne pa ko dvigneš iz 100 na 110.
V obeh primerih se pobere več denarja in pokadi manj.

Utk ::

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Če dvigneš ceno cigaret iz 100 tolarjev na jurja. Ne pa ko dvigneš iz 100 na 110.
V obeh primerih se pobere več denarja in pokadi manj.

Nekaj se pobere, pokadi se pa enako.

Cr00k ::

Saj veš kako se žabo kuha... počasi :) Nekje je treba začet. Extremi nikoli niso dobri, ker so destruktivni za industrijo in se težje prilagodi iz danes na jutri.

jype ::

Utk je izjavil:

Nekaj se pobere, pokadi se pa enako.
Ne.

Utk ::

Tvoje slo-tech izkušnje so res brezmejne, o realnosti pa nimaš pojma.

Vazelin ::

Predlagam tudi, da se uvede davek za tiste, ki ne posvetijo intenzivni vadbi vsaj 100 minut tedensko!

Meni je to tako full retard princip.

Cr00k ::

Vazelin je izjavil:

Predlagam tudi, da se uvede davek za tiste, ki ne posvetijo intenzivni vadbi vsaj 100 minut tedensko!

Meni je to tako full retard princip.


Meni tudi, ampak očitno so prehrambeni lobiji premočni in vlagajo veliko mkt sredstev in je prebivalstvo nemogoče prepričati da ne kupujejo tega... medtem ko polovico USA goji koruzo in tlačijo cuker in koruzni škrob vsepovsod je tudi jasno da ni večje želje. Zato je prav da se regulira, kot se regulira čike in še kaj.

Največji paradoks pa je, da nikoli v zgodovini človeštva nismo pojedli toliko fat-free izdelkov in nikoli v zgodovini ni bilo tako visok odstotek srčno-žilnih bolezni, diabetesa in debelosti nasplošno.

Raptor F16 ::

Super, in ljudje bodo kupovali nagravžn diet coke z aspartamom.

Brilliant idea.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Semafor ::

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

In kako bo to pomagalo meni?
Krajše čakalne vrste boš imel, ker bo pred tabo na vrsti manj ljudi s kroničnimi boleznimi srca in ožilja.


Ja, ker vsi državni organi si bojo lahko privoščili privat zdravljenje v tujini in tako nam plebejcem na sociali res ne boste delali gužve.

Cr00k ::

Raptor F16 je izjavil:

Super, in ljudje bodo kupovali nagravžn diet coke z aspartamom.

Brilliant idea.


Aspartam v zmernih količinah in ne-pregrevanju ni nič nevaren.... pretiravanje z vsako zadevo pa je škodljivo, jasno, kot tudi s cukrom, zaradi katerega je dokazano več problemov kot z aspartamom.

Meni je Cola Zero še boljšega okusa in manj lepljiva kot pa original.

The Player ::

"Sladkor v prevelikih količinah škoduje otroškim zobem.


Pa to je jasno kot beli dan. Zakaj se tu odkriva toplo vodo?

Uvedba davka na sladkor je traparija, ki so jo pripravljeni plačevati le ovce brez hrbtenice, državi pa pride prav vsak izgovor, da nabije davke, ker ni sposobna ustvariti denarja drugače, ker je to najlažji način. To je dejansko "free money", po liniji najmanjšega odpora. Zakaj bi se matral ustanavljanja uspešnega podjetja/projekta z dodano vrednostjo, če lahko samo nabiješ nove davke ;((

Seveda, pa davek nebo rešel nič. Pilo/kadilo/sladkalo se bo še zmeraj. Namen davka je le en...napolniti državno blagajno, ker če bi bila volja, bi to ukinili, pa seveda ne bodo, ker 1. ne moreš, 2. je veliko bolj profitabilno, če nabiješ davek.

Aja, pa če bo sladkor obdavčen bo pa prišla poplava umetnih sladil, ki so še večje sranje in marsikdaj se je izkazalo, da so produkti z 0% kalorij bolj redilni, kot tisti s sladkorjem, ker ti uničijo ravnovesje črevesne flore. Malo v razmislek.

PS. Si namerno dal OP v naslov besedo "davek"? Ker v priloženem članku ni ne duha ne sluha o kakršnemkoli davku in si hotel samo narediti "clickbait" temo. 8-)

Cr00k ::

Jaz se ne strinjam... je skoraj enaka problematika, kot se v sosednji temi jezimo kako tisti ki ne plačujejo davkov v slabši položaj spravljajo tiste, ki jih. Jaz plačujem zdravstveno zavarovanje vsak mesec, a dneva bolniške v življenju še nisem imel... medtem ko se debeluhi z visokim pritiskom (če karikiram) mesečno okoli zdravnikov potikajo in zapravljajo tudi moj denar. Če bodo s tem napolnili zdravstveno blagajno in meni vsaj delno rešili (in uravnotežili) problem, sem takoj za...

btw: Kaj je z 0 kalorijami bolj redilno od sladkorja? Ne vem zakaj si sicer % uporabil... :)

xx23 ::

Raptor F16 ::

Cr00k je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

Super, in ljudje bodo kupovali nagravžn diet coke z aspartamom.

Brilliant idea.


Aspartam v zmernih količinah in ne-pregrevanju ni nič nevaren.... pretiravanje z vsako zadevo pa je škodljivo, jasno, kot tudi s cukrom, zaradi katerega je dokazano več problemov kot z aspartamom.

Meni je Cola Zero še boljšega okusa in manj lepljiva kot pa original.


Sladkor je v vsakem primeru del prehrane kot preprost ogljikov hidrat. Sladkorje imaš tako v sadju, medu itd... in telo ga je zmožno prebavit.

Zdaj ga demonizirate kot ste demonizirali mast pred 20 leti, čez 20 let bodo pa spet prišle nove študije "sladkor je zdravilen".

Aspartam, natren, ciklamat, saharin itd. So šitty nadomestna sladila brez prehranske vrednosti, ki si ne zaslužijo svojega mesta v hrani.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Vazelin ::

Predlagam 30% davek na osebe, ki nimajo 7-8% telesne maščobe.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: k4vz0024 ()

feryz ::

Davki rešijo vse probleme.
Če si serpentinšek, opankar, čelavi, maneken, kolektorček itd.

Ostalim drzavljanom pa davki probleme ustvarijo.
Tako to gre, dandanes.

Jurcek in podobni tukaj, bi vse reševali tako, kot so jih 70 let nazaj. Prepovedali ali kar pospravili.

Invictus ::

Na Danskem so ga uvedli, pa tudi ukinili...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

feryz ::

Seveda, tam so tako škrt, da bi sami sebe najraje požrli.
Tako jih vsaj cuker drži gor. Če jim še tega vzameš, bo kot v koncentracijskem. Vsi pod 40 kil.

fikus_ ::

Ena konkretna zadeva, tekoč jogurt ene od SLO mlekarn brez dodanega sladkorja je dražji kot z dodanim sladkorjem!!!!!!????? Torej če gledaš na vsak cent, kupiš onega z dodanim sladkorjem!

c3p0 ::

Ne, jogurta sploh ne kupiš.

Sladkor ni škodljiv, catch je v količini. Ker ga rivajo skorajda povsod, se mu je težko izognit, sploh, če ješ rad procesirano hrano.

jype ::

feryz je izjavil:

Jurcek in podobni tukaj, bi vse reševali tako, kot so jih 70 let nazaj. Prepovedali ali kar pospravili.
O, lej, zlagal si se, da bi dokazal svoj prav, torej nimaš.

feryz je izjavil:

Davki rešijo vse probleme.
Problem tvoje neumnosti vsekakor uspešno rešujejo. Več jih imamo, bolj daješ vsem okoli sebe vedeti, da je bolje, da se ti izogibajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

The Player ::

Cr00k je izjavil:

Jaz se ne strinjam... je skoraj enaka problematika, kot se v sosednji temi jezimo kako tisti ki ne plačujejo davkov v slabši položaj spravljajo tiste, ki jih. Jaz plačujem zdravstveno zavarovanje vsak mesec, a dneva bolniške v življenju še nisem imel... medtem ko se debeluhi z visokim pritiskom (če karikiram) mesečno okoli zdravnikov potikajo in zapravljajo tudi moj denar. Če bodo s tem napolnili zdravstveno blagajno in meni vsaj delno rešili (in uravnotežili) problem, sem takoj za...

btw: Kaj je z 0 kalorijami bolj redilno od sladkorja? Ne vem zakaj si sicer % uporabil... :)


Ja, berem tudi tisto temo.

Kar se tiče tistih 0 (%) kalorij. To je že res, ne oporekam, ampak tu je problem čisto drugje.

Kot sem že omenil, umetna sladila podrejo ravnovesje v črevesni flori, kar povzroči namnožitev slabih bakterij, ki dvignejo apetit in takrat nam zapaše jesti visokokalorično slabo hrano, npr. "junk food". Iz tu potem pride teorija, da so umetna sladila v bistvu bolj "kalorična" kot navaden sladkor. Mislim, da ste tudi že kdaj slišali zakaj niso jogurti z 0 kalorij ok ali pa da so se ljudje še bolj zredili, ko so pili pijačo z 0 kalorij.

Ali pa, da umetna sladila povzročajo sladkorno? Ko zaužijemo sladkor telo sporoči trebušni slinavki naj spusti inzulin, ki pretvori sladkor v energijo, ki jo potem shrani. No problem nastane pri umetnem sladilu, ker telo misli, da je prisoten sladkor, le tega pa ni. In potem imaš inzulin, ki nič ne dela. In saj veste kaj se zgodi, ko telo postane toleranten do inzulina? Fašeš sladkorno.

Kar se tiče aspartama. Škodljiv "ni", nedolžen pa tudi ni kaj preveč. Od 3 nevarnih kemikalij, ki se pretvorijo v našem želodcu je ena izmed njih metanol, ki ni ravno nedolžen.

Sam sicer ne pijem sladkih pijač, na vsake toliko časa si privoščim kak kvas, ampak sem proti davku, ker je to edina stvar, ki jo naša država zna in niti centa ne bo šlo v zdravstveno blagajno..

Kot sem že rekel, pa moram še enkrat, da si boste zapomnili. Če bi bil interes, bi že ukinili stvari, ki nam škodujejo, ampak je veliko lažje in dobičkonosno uvesti davek. Tako, da ne mi s komentarji, da ni fer do ostalih.

Pa ne sedaj s komentarji:"saj če ne konzumiraš, zakaj bi te potem skrbelo/si proti davku?". Sladkor je prisoten povsod, kar pomeni, da nebi šle cene gor samo sladkim pijačam, ampak vsem živilom.

Zgodovina sprememb…

slott ::

Obstaja razlika naravni sladkor in umetno dodani sladkor. Govora je o slednjem, in daj ne meci peska v oci se ti.

Zavedat se je pa potrebno tudi moznosti kasnejsega zavajanja, kjer bi se pri npr. prehrani dosegalo enak ucinek sladkosti in bi problem ostajal. Torej za primer jogurta in dolocene vrste krave... na embalazi je navedeno brez dodanega sladkorja oz. 0g pri reji krav pa bi te pile sladkano vodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slott ()

Goran's Blog ::

Uvesti davek na sladkor in od pobranega davka financirati programe oziroma uvesti v šolski načrt program s katerim bi otroke, mlade ozaveščalo o problematiki že od rane mladosti.

cesnja ::

slott je izjavil:

Obstaja razlika naravni sladkor in umetno dodani sladkor. Govora je o slednjem, in daj ne meci peska v oci se ti.

Ni cisto res. Zdrav sladkor je tak, ki ga najdes v hrani skupaj z vlakninami, npr. sadje, posuseni zmleti datlji, zitarice. Karkoli je bolj procesirano, torej brez vlaknin, je ze nevarno, ker toliko hitreje preide v kri. Pijace so tu se toliko nevarnejse, ker takoj zasedejo vso razpolozljivo crevesno povrsino in se res hitro absorbirajo.

Raptor F16 ::

The Player je izjavil:



...Kot sem že omenil, umetna sladila podrejo ravnovesje v črevesni flori, kar povzroči namnožitev slabih bakterij, ki dvignejo apetit in takrat nam zapaše jesti visokokalorično slabo hrano, npr. "junk food"...

Ali pa, da umetna sladila povzročajo sladkorno? ... pri umetnem sladilu, ker telo misli, da je prisoten sladkor, le tega pa ni... In potem imaš inzulin, ki nič ne dela. In saj veste kaj se zgodi, ko telo postane toleranten do inzulina? Fašeš sladkorno...



Artificial flavours do not work in such way :|

Bullshit science probably.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

slott ::

Evo ravnokar naletel...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slott ()

joze67 ::

Republika Slovenija ima integralni proračun. Trošarine gredo not na enem koncu in padejo ven neodvisno od namena, za katerega so bile pobrane.

Edini način, da se iz morebitnega sladkornega davka financirajo morebitni programi preventive je, da se ti programi enostavno uvedejo in se jim nameni nek proračunski denar; potem pa se s takim davkom v približno taki masi nabere dodaten denar.

The Player ::

slott je izjavil:

Obstaja razlika naravni sladkor in umetno dodani sladkor. Govora je o slednjem, in daj ne meci peska v oci se ti.


govora je o umetnih sladilih, ne vem kje si našel dodani sladkor???
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sladkor je strup? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
22538569 (33852) energetik
»

Sladkor (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11025540 (21525) FiReFTW
»

Preveč sladkorja v sadnih jogurtih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713388 (11342) loveJDM
»

Ali se izplača jemati "fat burner-je"? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
8220592 (19000) Tony710

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10430205 (27864) dzinks63

Več podobnih tem