» »

karte

karte

Thomas ::

Vemo, da so karte na eni strani popisane s črkami, na drugi pa s številkami.

Imamo hipotezo, da če je na eni strani D, potem je na drugi strani 3. Na mizi vidimo štiri karte D, F, 2, 3. Kateri dve moramo obrniti, da bi testirali hipotezo?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

Če sem pravilno razumel razlago, potem moramo obrniti ali obe črki ali obe številki.

[-- huh, huh, spet so prsti prehiteli glavo... moram še enkrat razmisliti --]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Matek ::

3 in F
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

OwcA ::

D in katero koli.
(P => Q ni refleksivna izjava)
:)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Thomas ::

Hm ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Odgovor je D in 2.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matek ::

damn, i was close >:D
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Thomas ::

Na drugi strani F je neka številka. Četudi je 3, to ne ogroža hipoteze, da na drugi strani D je tudi 3. To je neodvisno. Na drugi strani 3 je neka črka. Četudi ni D, to ne ogroža hipoteze, da na drugi strani D je 3. To je tudi neodvisno.

Po drugi strani pa, če je na drugi strani 2 - D, je na drugi strani D pa 2. Hipoteza je v tem primeru mrtva. In če je na drugi strani D recimo 5 - je hipoteza prav tako mrtva.

Zato pogledamo samo D in 2.

QUED.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Tole nalogo prav reši le majhen procent ljudi. Lahko jo pa zgolj reformuliramo, da ostane v bistvu enaka, pa jo reši večina!

Barman ve, da mladoletnim ne sme točiti alkohola. Da pa zdaj od štirih za njegovim pultom, utegneta biti dva prekrškarja. 27-letnik, pivopivec, kokakolik in 16-letnik. Katera dva naj vzame pod drobnogled?

"Vsi" vedo, da šestnajstletnika in pivopivca. Na ta naćin je ista naloga hitro rešena. Ker človeški možgani vsakdanjo goljufijo razkrijejo dosti hitreje, kot pa neke abstraktne koncepte.

Evolucija.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mchaber ::

Bom pa še jaz napisu eno nalogo, seveda malce lažjo...

Žena čaka z avtom vsak dan moža na avtobusni postaji. Na postajo pripelje hkrati z avtobusom in moža odpelje takoj domov. Nekega dne pa se je mož pripeljal na avtobusno eno uro prej kot običajno. Takoj se je peš odpravil prozi domu. Na poti sta se srečala z ženo in vzela ga je v avto. Domov sta prispela deset minut prej kot običajno. Kotliko časa je mož hodil peš?
.

bosstjann ::

1:05 ure

Zgodovina sprememb…

rasta ::

Recimo 0:55 ure.
V 1 uri je prehodil ravno pot, ki je ženi vzelo 10 minut - 5 manj za tja in 5 za nazaj. Se pravi ji je mož prihranil 5 minut vožnje, ki bi jo potrebovala, da bi ga točno pobrala z eno uro kasnejšega avtobusa.

bosstjann ::

ja 55 min

to ohladitev danes ni tako dobro vplivala name očitno

ma ja sej mamo še ne meseč časa da se pripravimo ta take stvari

Thomas ::

No ja, če se gremo uganke, je zato bolj loža. Jest sem "svojo" uganko postavil z nekim bolj Z&T namenom, kot je tole reševanje sistema neenačb.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

@Thomas: tema bo ostala na začrtani poti edinole, če nam zaupaš svoj namen.

P.S. jst sem cepec, ki ne zna brati :8)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Moj namen je bil takle:

- podati težek abstrakten problem

- ko ga "nihče ne reši", obrazložiti presenetljivo rešitev

- podati njegovo ekvivalentno varianto, na katero so pa človečki možgani navajeni. Odkrivanju prevar. Ko tudi rešitev ni več presenetljiva.


Samo ena majhna lekcija iz evolucije, ki se je NISEM jest izmislil, zdi se mi pa fascinantna.

Nisem pa absolutno proti drugim problemom, če je še kaj drugega odzadaj, kot "besedilna naloga".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zaj_tam ::

Prehitro si dal odgovor.

snow ::

Ja, pustil bi nam lahko kakšen dan dva. Da ljudje malo gruntamo. :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Ja se morm strinjat, samo sem bil tako nestrpen, da nisem mogu več čakat, kdaj bom dal tisto obrazložitev z evolucijo. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Miza, ki napove prihodnost (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1074130471 (19014) feryz
»

Kitajska pokazala prenos s kvantno prepletenostjo na razdalji 1200 kilometrov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18137487 (30894) FrRoSt
»

Ruski matematični čarovnik zavrnil nagrado

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4814335 (10454) donfilipo
»

Pogodba s hudičem (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17916690 (13377) Thomas

Več podobnih tem