» »

Infuzije krvne plazme ne pomlajujejo, pravi FDA

Infuzije krvne plazme ne pomlajujejo, pravi FDA

vir: CNN
CNN - Ameriški Zvezni urad za prehrano in zdravila (FDA) je v javni objavi opozoril, da še ni dokazov, da bi infuzije krvne plazme mladih donorjev pri starejših ljudeh zavirale staranje ali pomagale pri zdravljenju degeneracijskih bolezni. S tem so se strokovnjaki uradno odzvali na vse večjo razširjenost tovrstnih terapij na zasebnih klinikah.

Bliskovit napredek medicinske znanosti je v zadnjih desetletjih vzbudil upanje, da bo človek naposled kmalu znal zavirati staranje in podaljševati življenjsko dobo. To nam trenutno še ne uspeva, saj se je pokazalo, da staranje sestavlja velika množica degeneracijskih procesov, za katere ne obstajajo preprosti načini zdravljenja. Toda to ni preprečilo zdravnikom dvomljive moralne orientacije, da ne bi izkoriščali upanja starejše populacije in za mastno ceno prodajali medicinskih postopkov z domnevnimi pomlajevalnimi učinki.

Ena takšnih terapij je infuzija krvne plazme, se pravi tistega dela krvi, ki niso krvničke. Princip se sicer v osnovi naslanja na številne resnične študije z laboratorijskimi mišmi, pri katerih se je pokazalo, da transfuzija krvi iz mlajših miši pri starejših dejansko lajša učinke staranja. Toda od tu pa do trditve, da je moč podobno doseči tudi pri ljudeh in to zgolj s krvno plazmo, bi bilo treba premostiti še veliko strokovnih prepadov in kot so pojasnili pri FDAju, tega še nismo napravili. Takšne infuzije predstavljajo tveganje za okužbe, predvsem pa so oderuško drage, saj se liter plazme običajno ponuja za okrog osem tisoč ameriških dolarjev! Najbolj razvpita firma s takšnimi zdravljenji je ameriška Ambrosia, s katero je povezan podjetnik Peter Thiel, ki se je moral zaradi tega že javno zagovarjati, da "ni vampir". Iz družbe so takoj po objavi FDA sporočili, da bodo s tovrstnimi terapijami prenehali.

Izjava ameriškega urada je važna v luči dejstva, da je bil v preteklosti že presneto počasen pri nadzoru revolucionarnih sort zdravljenj, na primer z matičnimi celicami, ki so že povzročila tudi veliko škode. Realni napredek je pač počasnejši - a hkrati vseeno nezadržen. Januarja letos se je s pozitivnim rezultatom odvil prvi preizkus senolitikov na ljudeh; gre za vrsto zdravil, ki odstranjujejo postarane celice, ki so se že nehale deliti, a ostajajo v telesu in ga zastrupljajo. Obeta tudi množica raziskav učinkovin za zaviranje propadanja živčevja in pri miših smo že uspeli obrniti proces kognitivnega nazadovanja.

39 komentarjev

Glugy ::

"Princip se sicer v osnovi naslanja na številne resnične študije z laboratorijskimi mišmi, pri katerih se je pokazalo, da transfuzija krvi iz mlajših miši pri starejših dejansko lajša učinke staranja. Toda od tu pa do trditve, da je moč podobno doseči tudi pri ljudeh in to zgolj s krvno plazmo, bi bilo treba premostiti še veliko strokovnih prepadov"

Zanimivo da pri miših deluje za ljudi pa vsaj zaenkrat ne morejo tega učinka dokazat. Me prov zanima kaj je pri miših drugačnega; pri njihovi biologiji da pri njih učinkuje. Vsekakor pa super da FDA jasno pove da ne učinkuje da bogati ljudje ne trošijo denarja po nepotrebnem.

SambaShare ::

Glugy je izjavil:

"Princip se sicer v osnovi naslanja na številne resnične študije z laboratorijskimi mišmi, pri katerih se je pokazalo, da transfuzija krvi iz mlajših miši pri starejših dejansko lajša učinke staranja. Toda od tu pa do trditve, da je moč podobno doseči tudi pri ljudeh in to zgolj s krvno plazmo, bi bilo treba premostiti še veliko strokovnih prepadov"

Zanimivo da pri miših deluje za ljudi pa vsaj zaenkrat ne morejo tega učinka dokazat. Me prov zanima kaj je pri miših drugačnega; pri njihovi biologiji da pri njih učinkuje. Vsekakor pa super da FDA jasno pove da ne učinkuje da bogati ljudje ne trošijo denarja po nepotrebnem.


Biologija kratkoživih sesalcev je že v osnovi bolj "messy" (pri kurjenju energije nastaja več škode) in jo je lažje izboljšati.

Zgodovina sprememb…

louser ::

Protivnetne substance pomlajujejo.
Z njimi sicer ne bomo živeli dlje, bomo pa živeli kvalitetneje na starost.

mrTwelveTrees ::

Po moje da nekaj skrivajo.... si predstavljate kaj bi bilo če bi to potrdili?

Zgodovina sprememb…

kogledom ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Po moje da nekaj skrivajo.... si predstavljate kaj bi bilo če bi to potrdili?

Ja si predstavljam. Poraslo bi povpraševanje, in posledično cena.
Našle bi se alternative, ki so cenejše. Nne pozabite, da pri transfujizi gre za ne-lastne učinkovine, in da ni filtrov, torej dobiš vse, tako "dobre", kot tudi "slabe" substance od nenzanega donorja. Pojavnost stranskih učinkov bi tako skokovito narasla.
Končni rezultat bi bil vsaj znižan življenjski standard (če ne že kar življenjska doba - v povprečju) za uporabike teh pomlajevalnih substanc.

Pika na i ::

Jah nič, treba se bo postarati, ni druge.
Liter za 8000? Bolno. Kolk dobre hrane že dobiš za to....

kogledom ::

Pika na i je izjavil:

Liter za 8000?

Zakaj pa ne, če je nekdo pripravljen plačati?
Placebo se plača po ceni, koliko si še sposoben prodati, nič ceneje in tudi ne po učinku ;)
Ne gledat na te stvari zgolj z racionalnega vidika, pa tudi če bi; vsaka šola namreč nekaj stane.
FDA je samo prepovedala to uporabljatikot zdravilo za to indikacijo (staranje).
Bodo pa to oglaševali kot npr "prehrambeni (pomlajevalni) dodatek".

Pika na i ::

Saj vem, da so pripravljeni plačati. Za ta denar, grem jaz raje 2x na Antarktiko. ;)
Moj prijatelj Perko je rekel - Starost je neozdravljiva bolezen.
Nek drug človek pa, da so stari ljudje grdi.

Mi pač ne bi padlo na misel, da bi kaj takega prakticirala, ne s tujo ne s svojo plazmo.
Pod črto - dam kri, če gre za življenje. Tu gre pa za kozlarijo (ne, ne gre za življenje ampak za nateg) in krvi ne dam za nobeno ceno.

Tudi pri nas

carota ::

Kje lahko prodam liter svoje plazme za 7000?

poweroff ::

louser je izjavil:

Protivnetne substance pomlajujejo.
Z njimi sicer ne bomo živeli dlje, bomo pa živeli kvalitetneje na starost.

Pa ne vplivajo protivnetne substance tudi na srce?
sudo poweroff

SambaShare ::

Pika na i je izjavil:

Jah nič, treba se bo postarati, ni druge.
Liter za 8000? Bolno. Kolk dobre hrane že dobiš za to....


Seveda je druga, nič bat, ne bo pa enostavno. Važno je da se v te raziskave steka vedno več denarja.

Zgodovina sprememb…

Pika na i ::

SambaShare je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Jah nič, treba se bo postarati, ni druge.
Liter za 8000? Bolno. Kolk dobre hrane že dobiš za to....


Seveda je druga, nič bat, ne bo pa enostavno. Važno je da se v te raziskave steka vedno več denarja.

Jah, jaz nameravam živet po starem, potem umret in ne živet 500let.
Če bo prostor, grem po smrti v raziskave in bodo potem lahko ugotavljali, kako sem bila trapasta, da se nisem podvrgla uporabljanju pomlajevanja že v življenju.
JBG, 100 bo povsem dovolj zame.

49106 ::

Pika na i je izjavil:


Jah, jaz nameravam živet po starem, potem umret in ne živet 500let.


Počakaj, da se javno mnenje spremeni, pa ne boš več tako konzervativna (kot so naprimer tisti, ki so danes proti GMO ali cepljenju).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Pika na i ::

Dol mi visi za javno mnenje.

FrRoSt ::

49106 je izjavil:

Pika na i je izjavil:


Jah, jaz nameravam živet po starem, potem umret in ne živet 500let.


Počakaj, da se javno mnenje spremeni, pa ne boš več tako konzervativna (kot so naprimer tisti, ki so danes proti GMO ali cepljenju).

:)):)):)):)):))

Kam naj bi se pa javno mnenje spremenilo!??? :))

Danes so že 20 letnice napudrane in namazane v nulo! ;)

Si poredstavljaš, kaj se bo začelo dogajati, ko se jim bodo začele pojavljati (še prve) gubice!??? :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Gagatronix ::

Mladih donorjev? A zdaj ze besede darovalec ne poznamo vec? Ma ne me hecat no.

c3p0 ::

> Danes so že 20 letnice napudrane in namazane v nulo! ;)

20? Si hotel reči 12 letnice?

> Kje lahko prodam liter svoje plazme za 7000?

Nikjer. Trg določa ceno. Avstrijci odkupujejo za nekje 20€ na session.

jype ::

Danes že 50 letnice hodijo okoli brez ličil in so videti objektivno lepe, je pa jasno, da jih z mizoginijo prežeta patriarhalna družba ne bo pošteno ocenjevala, ker se očitno ne podrejajo družbenim pravilom.

Pa še dragih in nepotrebnih zdravil jim ne morete prodati, kar vas očitno še dodatno ujezi.

poweroff ::

Tole malo narobe razumete. Te "pomlajevalne" tehnike (oz. uporaba senolitikov) ne bodo povzročile, da bomo živeli 200 let. Ne, živeli bomo še vedno 80, 90 let, ampak do zadnjega leta življenja se bomo počutili odlično in bili v dobri formi, potem pa bo na hitro šlo vse navzdol in bo sledila smrt. Za razliko od danes, ko ugašanje življenjskih funkcij poteka 20+ let in zadnjih 10, 15 let življenja ljudje zgolj životarijo.
sudo poweroff

Spura ::

Glugy je izjavil:

"Princip se sicer v osnovi naslanja na številne resnične študije z laboratorijskimi mišmi, pri katerih se je pokazalo, da transfuzija krvi iz mlajših miši pri starejših dejansko lajša učinke staranja. Toda od tu pa do trditve, da je moč podobno doseči tudi pri ljudeh in to zgolj s krvno plazmo, bi bilo treba premostiti še veliko strokovnih prepadov"

Zanimivo da pri miših deluje za ljudi pa vsaj zaenkrat ne morejo tega učinka dokazat. Me prov zanima kaj je pri miših drugačnega; pri njihovi biologiji da pri njih učinkuje. Vsekakor pa super da FDA jasno pove da ne učinkuje da bogati ljudje ne trošijo denarja po nepotrebnem.

Sej ne gre za isto stvar, preberi se enkrat. Eno je transfuzija krvi druga pa transfuzija krvne plazme.

Truga ::

carota je izjavil:

Kje lahko prodam liter svoje plazme za 7000?

Ne mores. Ti lahko prodas liter za $15. Za koliko pa pol vampir kupi se pa tebe ne tice. Welcome to capitalism

c3p0 ::

Tokrat bo drugače. /s

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

zavajon ::

Pika na i je izjavil:

Liter za 8000? Bolno. Kolk dobre hrane že dobiš za to....
Glej na to iz drugega zornega kota. Gre za prelivanje premoženja od bogatih k revnim, pri čemer si revni s tem denarjem izboljšujejo kvaliteto življenja, tako morda zavirajo staranje. Torej je čisto možno, da ta terapija res deluje, miši gor ali dol ... :D

carota je izjavil:

Kje lahko prodam liter svoje plazme za 7000?
Ne bo šlo za 7 jurjev, ker je to maloprodajna cena, v katero ni vključen samo material, ampak tudi storitev menjave. Včasih so baje v Avstriji plačevali kri, ne vem pa, kako je danes s tem. V ZDA najbrž plačujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

Pika na i ::

poweroff je izjavil:

Za razliko od danes, ko ugašanje življenjskih funkcij poteka 20+ let in zadnjih 10, 15 let življenja ljudje zgolj životarijo.

Ah daj ne nakladaj.
Nekaterim ugašajo življenjske funkcije že pri 30, drugi še pri 100ih plešejo.

poweroff ::

Kot vedno ne razumeš kaj hočem povedati.

Približno 8 let nazaj je nek ruski znanstvenik odkril antioksidant SkQ1 (plastokinonildeciltrifenilfosfonijev ion).

Eksperimenti na živalih (rakih, žuželkah in miših) so takrat pokazali na možnost podaljšanja življenja. Kolikor sem zelo na hitro pogledal (podatki iz leta 2017), naj bi se živalim življenje podaljšalo za okrog 15%.

Ampak pozor!

Pri tem ni šlo za podaljšanje maksimalne dolžine življenja, pač pa podaljšanje povprečne starosti. Najstarejša miš, ki je prejemala omenjeni aktioksidant torej ni živela dlje od najstarejše miši iz kontrolne skupine, se je pa povečala povprečna življenjska doba miši, ki so prejemale antioksidant v primerjavi z mišmi iz kontrolne skupine. Povedano drugače - krivulja smrtnosti miši, ki so prejemale antioksidant SkQ1, je postala "bolj kvadratna" (in "manj gaussova").

O tem govorim. Če (da, ČE!) se bo to "zdravilo" (izraz je rahlo sporen, ker starost ni bolezen) izkazalo za učinkovito, ne bomo živeli 200 ali 300 let. Ne, še vedno bomo živeli največ (recimo) 95 let. Ampak zdaj 95 let sedaj dočaka samo nekaj ljudi, s tistim "zdravilom" bo pa to starost dočakala večina.

In večina bo do 94 leta živela brez danes običajnih starostnih težav (recimo, da se bodo počutili kot 30-letniki), v zadnjem letu se bodo pa na hitro postarali in potem umrli.

To sem hotel povedati. Se pravi, pozabimo na 300 let. Ne fantazirat o tem (kot nekateri v tej temi). Govora je kvečjemu o precej bolj znosnih 90 letih. Kar (ČE se izkaže za učinkovito), tudi ni slabo.

Mimogrede, določene študije so za SkQ1 pokazale, da se je pri uživanju tega antioksidanta pri miših povečalo število rakavih obolenj... tako da sem jaz do takih revolucionarnih odkritij načeloma bolj skeptičen oz. zadržan.
sudo poweroff

drvo ::

Rogan je imel pred kratkim gosta doktorja genetike, ki se ukvarja z biologijo staranja. Zelo zanimivo poslušanje, koliko se spomnim sta na kratko govorila tudi točno o tej temi. Doktor v nasprotju z Matthai-jem tretira staranje kot neke vrste bolezen, ki je ne tretiramo tako, ker smo ji podvrženi od rojstva in jo sprejemamo kot nekaj normalenga, kar tudi je, vsaj za zdaj. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drvo ()

Pika na i ::

poweroff je izjavil:

Kot vedno ne razumeš kaj hočem povedati.
.

To deluje v obe smeri.

Za nekatere je neznosno že pri 30. Drugi bi pri 90 z veseljem podpisali, da gredo še enkrat nazaj.
Res ne vem, od kod vam ideja, da večina starostnikov, z vsemi boleznimi in težavami, komaj čaka smrt.
Ja, današnje scmkane generacije bi pa že znale biti take.

poweroff ::

Torej, to da starost ni bolezen je odločitev WHO, ki je o tem imela že kar nekaj debat. Je pa razumljivo, da starost (ki je v bistvu naravni proces) nekateri hočejo okarakterizirati kot bolezen. Idealno bi seveda bilo, če bi za to obstajala "zdravila", zavarovalnica pa bi krila "zdravljenje".

Kar se tiče Pike - jaz ne mislim da večina starostnikov komaj čaka smrt. Dejstvo pa je, da smrt čaka - vse nas. In to je del, hm, življenja.
sudo poweroff

49106 ::

jype je izjavil:

Danes že 50 letnice hodijo okoli brez ličil in so videti objektivno lepe, je pa jasno, da jih z mizoginijo prežeta patriarhalna družba ne bo pošteno ocenjevala, ker se očitno ne podrejajo družbenim pravilom.

Pa še dragih in nepotrebnih zdravil jim ne morete prodati, kar vas očitno še dodatno ujezi.



https://www.sciencedaily.com/releases/2...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FormerUser ()

Pika na i ::

"Leta 1995 je imela Slovenija 29 (26/3) prebivalcev, starih 100 let ali več let, leta 2015 pa 236 (203/33)
Eurostatove pojekcije prebivalstva EUROPOP2013 za Slovenijo predvidevajo nadaljnjo rast števila starejših in tudi 100-letnikov. Leta 2035 naj bi bilo 916 stoletnikov, leta 2080 pa že 5.244."


Mogoče boste med njimi. Brez pomlajevanja s plazmo.

@Matthai - ko gre za tebi ljube osebe, to zelo hitro pozabiš.

poweroff ::

Očitno nisi razumela kaj sem hotel povedati.

Še enkrat - ta zdravila bodo spreminjala zgolj obliko krivulje smrtnosti.
sudo poweroff

Truga ::

Lol leta 2080 ne bo vec nobenih stoletnikov v sloveniji ker jih bo vrocina vse pobila pri 80ih/90ih

nekikr ::

Klime so od 250€ naprej.

jype ::

nekikr je izjavil:

Klime so od 250€ naprej.
Delujejo pa tako, da segrevajo zunanjost.

nekikr ::

Pozimi pa notranjost. Win-win.

jype ::

nekikr je izjavil:

Pozimi pa notranjost. Win-win.
Tako kot odpovejo pozimi, če je premraz, odpovejo poleti, če je prevroče.

Pika na i ::

Še enkrat - obstajajo očitno ŽE zdravila, ki to počnejo.
Nategovanje pa tudi že obstaja, ja.

nekikr ::

jype je izjavil:

nekikr je izjavil:

Pozimi pa notranjost. Win-win.
Tako kot odpovejo pozimi, če je premraz, odpovejo poleti, če je prevroče.

V Sloveniji (o kateri je bila debata)? Ne.

jype ::

nekikr je izjavil:

V Sloveniji (o kateri je bila debata)? Ne.
O, ja.

Sicer drži, da za oboje obstajajo tehnične rešitve (recimo preselitev zunanje enote v senco in uporaba zunanje enote, ki podpira odmrzovanje), a osnovnega problema to ne reši: Da s črpanjem ogljikovih spojin v atmosfero ustvarjamo pogoje za bistveno manjšo kvaliteto življenja v prihodnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CRISPR terapije so tu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1911292 (9453) nekikr
»

Genska terapija Zolgensma je najdražje zdravilo v zgodovini (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27146524 (34218) jype
»

Infuzije krvne plazme ne pomlajujejo, pravi FDA

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
398171 (5780) jype

Zdravilo za staranje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
24343384 (34543) bluefish
»

Heksenšus (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7428214 (25891) antonija

Več podobnih tem