» »

P2P lending - oddaja napovedi za odmero dohodnine

P2P lending - oddaja napovedi za odmero dohodnine

1
2
3

WhiteAngel ::

Nejc23 je izjavil:

Pozdravljeni!

Sem samozaposlen (fizična oseba z dejavnostjo) in sem aktiven na 3 p2p platformah. Zanima me ali lahko letne obresti štejem pod dohodek iz dejavnosti (torej se vštejejo v davčno osnovo in se plača davek pribl. 4%) ali moram oddati posebej obrazec za odmero dohodnine (potemtakem plačam 27,5% od obresti)? Najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor!


Za opravljeno dejavnost izdaš fakturo naročniku. Si za p2p platformo opravil kakšno dejavnost, izdal fakturo in ti jo je plačala? Lahko bluziš in poskusiš, ampak če pride kontrola s FURSa, to ne bo šlo skozi.

Nejc23 ::

WhiteAngel je izjavil:

Nejc23 je izjavil:

Pozdravljeni!

Sem samozaposlen (fizična oseba z dejavnostjo) in sem aktiven na 3 p2p platformah. Zanima me ali lahko letne obresti štejem pod dohodek iz dejavnosti (torej se vštejejo v davčno osnovo in se plača davek pribl. 4%) ali moram oddati posebej obrazec za odmero dohodnine (potemtakem plačam 27,5% od obresti)? Najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor!


Za opravljeno dejavnost izdaš fakturo naročniku. Si za p2p platformo opravil kakšno dejavnost, izdal fakturo in ti jo je plačala? Lahko bluziš in poskusiš, ampak če pride kontrola s FURSa, to ne bo šlo skozi.


Se mi je zdelo da je tako in da drugače ne bo šlo. Najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor.

buttcrack ::

Je že kdo dobil poračun? Meni so ga prejšnji teden poslali.

black ice ::

Ja, včeraj.

delfinus ::

Jup, pravilno in brez komplikacij.

gdjv ::

Jaz sem dobil 2 dni nazaj za Mintos. Nekster se vedno nic.

buttcrack ::

pa si kaj ven jemal z neksterja?

gdjv ::

buttcrack je izjavil:

pa si kaj ven jemal z neksterja?


Enkrat vmes sem sprobal dvigniti 2k, da sem videl kako dolgo traja dvig in sem takoj dal nazaj notri.

Domen29 ::

delfinus je izjavil:

Zgolj samo pri Bondori, ce si v Go&Grow. Drugace pa je potrebno oddati tudi, ce nisi nic dol cuknil s platforme. lp, d.


Jaz sem na Peerberry-ju in si letos nisem nič nakazal na svoj trr in tako mislim še recimo nekaj let. Ali moram torej prijaviti vsako leto tudi če ne nakazujem ali samo po recimo 5tih letih ko si nakažem?
Hvala za potrdilo :)

Kumbaja ::

V teoriji bi moral oddat za leta v katerih dohodek nastane. V praksi je pa malo verjetno, da te bodo v vmesnem času preganjali, če ne bo priliva na tvoj TRR. Zaplete se lahko ko boš hotel prijavit 5 let prometa in bo iz dokazil ponudnika razvidno, da so dohodki nastali v preteklih davčnih letih.

Domen29 ::

Kumbaja je izjavil:

V teoriji bi moral oddat za leta v katerih dohodek nastane. V praksi je pa malo verjetno, da te bodo v vmesnem času preganjali, če ne bo priliva na tvoj TRR. Zaplete se lahko ko boš hotel prijavit 5 let prometa in bo iz dokazil ponudnika razvidno, da so dohodki nastali v preteklih davčnih letih.


Najlepša hvala za odgovor :)

vvvvvvvvvvvv ::

Sem ravnokar prijavil svoj dobiček na FURS, iskrena hvala avtorju google documenta za pomoč.

Da vrnem uslugo, lahko avtor doda med svoje primere davčne napovedi za posamezne p2p platforme še info za Lendermarket:



(slika se bo samoizbrisala čez 1 mesec, upam da je to dovolj časa :))

Dolenc81 ::

Tudi jaz bi se zahvalil tistemu, ki je sestavil google dokument in mi s tem prihranil veliko časa.

Sam se prvič srečujem z napovedjo dobička preko P2P platform in s tem izpolnjevanja obrazca na FURS-u. Končno mi je ratalo vstavit vse podatke in potem mi pri oddaji vloge vrže error spodaj:
 Napaka

Napaka



Razumem, da me ne spusti naprej, ker sem vnesel Mintos in pod državo izplačevalca dal Latvijo. Ampak to bi moralo veljati samo če jaz ne bi bil rezident SI. Ker pa sem rezident SI (kar sem tudi označil) mi ni jasno v čem je problem.

A ima mogoče kdo idejo kaj delam narobe, oziroma česa ne razumem?

Najlepša hvala :)

metalc ::

Ti (po vsej verjetnosti) že delaš prav, samo na eDavkih se mu očitno nekaj fuzla. Enkrat dobim čisto enako napako, enkrat pa gre skozi. Najbolje, da ta "neveljaven" osnutek izvoziš v XML, sam osnutek zbrišeš, nato pa tisti XML spet uvoziš ali pa greš isti obrazec ročno izpolnjevat jovo na novo. Pri meni je to bila "rešitev", ker je v drugo šlo lepo skozi.

Sem tudi obvestil tehnično podporo, ko so opazili, da mi je v drugem poskusu uspelo, so se nekako zadovoljili s tem. Najbolje, da jim še kdo teži, da bojo šli res popravit napako.

delfinus ::

Imam isti problem kot Dolenc81. Sem zbrisal, dodal na novo. Je isto, ne gre cez. Gre pa zagotovo problem na strani FURS.
lp, d.

Ascendor ::

Isti problem. Upejmo, da rešijo pred 28. februarjem haha

Jons ::

Zdravo,
v letu 2020 sem zaslužil nekaj obresti, vendar si jih (še) nisem izplačal. Torej mi jih najverjetneje ni treba prijaviti pri FURSU ? Ali se motim.

Ascendor ::

Motiš se, treba je prijaviti tudi, če si jih ne izplačaš.

Dolenc81 ::

FYI: Jaz sem potem še 1x izpolnil cel obrazec na novo pa je nekako šlo čez :)

delfinus ::

Dvakrat poskusil na novo spisati napoved za Doh-Obr in dokumenta ne morem oddati ali pa pripraviti vlogo za oddajo. Sem pisal na podporo, ce bo kej z njimi.

lp, D.

_Sajmon_ ::

Imam Bondoro Go&Grow, pa sem lani izplačal skoraj vse ven v več delih. Znesek, ki sem imel vloženega, je bil minimalen, ampak prijavit je itak treba. Kot sem gledal fursov obrazec, je v bistvu tam samo eno polje in sicer znesek za obresti. Kaj torej tja vpišem iz Tax Reporta od Bondore? Grand total? Kaj pa če je negativen?

buttcrack ::

obresti na dobiček so v P2P težko negativne.

Lahko imaš minus zaradi neplačanih posojil, ampak obresti imaš pa samo pozitivne in na te plačaš 27.5% davka

NoFear85 ::

A kdo ve kako je z Nekster platformo, pravijo da davek odvedejo ob izplacilu.

delfinus ::

Evo glede napake pri oddaji Doh-Obr in rezidentstvom. Sem kontaktiral tehnicno pomoc, a niso kaj veliko pomagali, so mi rekli, da je z XML datoteko, ki sem jo prilozil vse vredu in naj poskusim dodati datoteke (priloge) kasneje. Ne pomaga.

Pomaga edino in samo, ce zacnemo s pripravo Doh-Obr in obrazec direktno oddamo na nacin, da kliknemo na ODDAJ VLOGO, torej brez kakrsnkoli poprejsnjega shranjevanja. Napaka bo prisotna torej, ce
1. boste shranili vlogo kot osnutek in boste vlogo zeleli kasneje se enkrat pregledati in jo poskusali nato pripraviti za oddajo in/ali oddati.
2. boste pripravili vlogo in kliknili direktno na PRIPRAVI VLOGO, bo sicer vlogo pripravilo, a je v naslednjem koraku ne boste mogli oddati.

Torej direkt in samo ODDAJ VLOGO. Je pa treba tu biti previden, da so res vsi podatki pravilno izpolnjeni in pripete pravilne datoteke.

Sem obvestil tehnicno pomoc pri tem, ker sem opazil, da je takoj na zacetku drop down menu za izbiro rezidetnstva pravilno nastavljen na SI, a zasencen, ga ne mores izbirat. Takoj, ko pa vlogo zacasno shranimo in nato odpremo ponovno pa ta drop down menu postane aktiven, sicer je pravilno izbran SI, a ob oddaji javi napako "Če je zavezanec nerezident je v rubriki 'Podatki o izplačevalcih obresti in izplačanih obrestih (druge obresti)' dovoljena samo država 'Slovenija'." Torej je napaka nekje v njihovi kodi na tem mestu.

lp, d.

buttcrack ::

NoFear85 je izjavil:

A kdo ve kako je z Nekster platformo, pravijo da davek odvedejo ob izplacilu.

meni se ne sanja. sem si lani izplačal nekaj ker 100 let ni blio z avtoinvestom nič. res pa je da imam še vedno nekaj gor. izplačila so bila pa cela.

Vaseer ::

Na Mintosu imam trenutno nekaj čez 300€ v statusu "In Recovery".
Zadeva še ni zaključena in Mintos pričakuje, da bo vsaj del sredstev povrnjen, vendar verjetno ne vse.
Se to na kakršenkoli način javi FURSu, da lahko po zaključenem postopku uveljavljam izgubo in mi povrnejo ustrezen del plačanih obresti?

UganiKdo ::

Kako točno naj bi to zgledalo?
Če nekomu posodiš 1000 EUR in ti jih z obrestmi vrne 1500, med tem ko drugemu posodiš 1000 EUR in ti jih ne vrne, moraš od obresti prvega kredita popolnoma enako plačat davek.

Vaseer ::

Lahko da si narobe razlagam, ampak povzeto po tvojem primeru:
Posodiš 1000€, vrnjeno z obrestmi: 1500€ --> 500€ dobička
Posodiš 1000€, ne dobiš vrnjeno --> 1000€ izgube
Pod črto imaš 500€ izgube.

Ni tako, da se davke plačuje na celoten dobiček (seštevek vseh dobiškov minus izgube)?

Primer:
1. Posodiš 1000€, vrnjeno z obrestmi: 1500€ --> 500€ dobička
2. Posodiš 1000€, vrnjeno z obrestmi: 1500€ --> 500€ dobička
3. Posodiš 1000€, vrnjeno z obrestmi: 1500€ --> 500€ dobička
4. Posodiš 1000€, ne dobiš vrnjeno --> 1000€ izgube
Pod črto imaš 500€ dobička in na teh 500€ plačaš davek

delfinus ::

Pri P2P ni procedure za napoved izgube, niti nimas tovrstnih obrazcev, da bi lahko to napovedal. Vsaka platforma je svoja pravna oseba in vsako napoves posebej. V Doh-obr pa izgube zal ne mores vnesti. Edino kar je, ce je posredi kriminalno dejanje, kot je bilo pri Envestio. Tam pa poskusas prepricati FURS z dokumenti prijave pri policiji. Tako sem js to dokazoval ob lanski napovedi.

lp, d.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

Vaseer ::

Hvala za info.

Kumbaja ::

Vaseer je izjavil:

Lahko da si narobe razlagam, ampak povzeto po tvojem primeru:
Posodiš 1000EUR, vrnjeno z obrestmi: 1500EUR --> 500EUR dobička
Posodiš 1000EUR, ne dobiš vrnjeno --> 1000EUR izgube
Pod črto imaš 500EUR izgube.

Ni tako, da se davke plačuje na celoten dobiček (seštevek vseh dobiškov minus izgube)?

Primer:
1. Posodiš 1000EUR, vrnjeno z obrestmi: 1500EUR --> 500EUR dobička
2. Posodiš 1000EUR, vrnjeno z obrestmi: 1500EUR --> 500EUR dobička
3. Posodiš 1000EUR, vrnjeno z obrestmi: 1500EUR --> 500EUR dobička
4. Posodiš 1000EUR, ne dobiš vrnjeno --> 1000EUR izgube
Pod črto imaš 500EUR dobička in na teh 500EUR plačaš davek


Jaz to drugače razumem, ker ti nimaš firme kjer bi ustvarjal dobičke ampak plačuješ davek na obresti ki jih ustvariš. Lahko da s emotim, ampak jaz to razumem tako:

Torej posodiš 1000 in dobiš 500 nazaj. Plačaš davek od 500 EUR obresti
Posodiš 1000 in dobiš 1001 nazaj. Plačaš davek od 1 EUR
Posodiš 1000 eur in ne dobiš nič nazaj. Palačš sicer 0, ampak to ne vpliva na ostale davke, ki si jih moral plačat.

Oziroma drugače povedano, plačaš davek od vseh obresti, ki si jih ustvaril. Če si si pri katerem posojilu glavnico znižal, pa od tistega nimaš davčnih koristi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

sloxl8 ::

Na Mintosu so glede na prejšnje leto nekoliko spremenili UI. Tax Report je na voljo samo za Latvijo, Litvo in Nemčijo, če izbereš karkoli drugega, ti po e-pošti pošljejo dopis, kjer je navedeno: Interest income, Capital gain, Campaign bonuses and rewards. Tega ne morem ravno predložiti v napoved Doh-OBR, ali pač izvozim v PDF in prilepim v napoved? Prejšnje leto, ko praktično nisem imel obresti, sem iz Account Statement izvozil vse transakcije, povezane z obrestmi, izvozil v XLS in tega pripel v napoved.

Tudi letos bi naredil tako, vendar pa se vsota v Tax Report in vsota obresti po Account Statement razlikujeta.

Kaj ste drugi priložili v napoved za Mintos?

Vuli ::

Greš v account / Statement, zbereš datum, payment type daš Interest recived and imaš vse, downloadaš csv ali xlsx

edit: oz izbereš vse kar je interest..
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

Ascendor ::

sloxl8 je izjavil:

Na Mintosu so glede na prejšnje leto nekoliko spremenili UI. Tax Report je na voljo samo za Latvijo, Litvo in Nemčijo, če izbereš karkoli drugega, ti po e-pošti pošljejo dopis, kjer je navedeno: Interest income, Capital gain, Campaign bonuses and rewards. Tega ne morem ravno predložiti v napoved Doh-OBR, ali pač izvozim v PDF in prilepim v napoved? Prejšnje leto, ko praktično nisem imel obresti, sem iz Account Statement izvozil vse transakcije, povezane z obrestmi, izvozil v XLS in tega pripel v napoved.

Tudi letos bi naredil tako, vendar pa se vsota v Tax Report in vsota obresti po Account Statement razlikujeta.

Kaj ste drugi priložili v napoved za Mintos?


Jaz sem priložil kar ta email, ki ti ga pošlejo, kot Tax report. Dokument je bil sprejet, če bo pa naknadno kakšen problem, pa lahko vedno pošlješ še ostalo.

sloxl8 ::

Evo, ugotovil - če koga zanima.

- Interest received
- Late fees received
- Interest received from loan repurchase
- Interest received from pending payments

To so postavke, ki jih Mintos v Tax Reportu sešteje pod "Interest income". Če je kdo delal še s SM ali z drugo valuto, bi med zgornje postavke moral dodati še vse "fee-je" - jaz nisem, zato so pri meni 0.

Pahuljone ::

Pred leti sem na P2P platforme nakazal nekaj sto evrov, nastavil auto investiranje in pozabil na vse skupaj. V nekaj letih se je nabralo nekaj obresti. Ker sem pozabil na račun sem pozabil tudi na letno oddajo napovedi za odmero dohodnine.
Kakšne imam sedaj možnosti, če želim priti do tega denarja? (Ne gre za velike zneske, če to pri FURSu igra kakšno vlogo)

sloxl8 ::

Naredi samoprijavo za nazaj. Če res niso visoki zneski, bodo morda celo spregledali.

Kumbaja ::

Samoprijava in spregledali ne gre skupaj.

Če narediš samoprijavo ti bodo pač obračunali davek na kapitalski dobiček. Kazni seveda ne bo, ker gre samoprijavo in posledično tudi ni kaj spregledat.

Sparkxl ::

Za teh par € te ne bo noben jahal. Če hočeš bit bolj ziher, odprti revolut ali n26 račun in tja nakaži. Na tuje račune nimajo vpogleda

Kumbaja ::

Po kakšni logiki verjameš, da FURS ne more pridobit podatkov za tuje račune?

Tako n26 kot revolut bosta poročala (skladno z dogovormo OECD) o tvojih računih v tujini in furs bo lahko zahteval podatke o prometu. Še več, če računa ne boš imel prijavljenega ti bodo seveda izstavili še kazen.

Sparkxl ::

"nimajo vpogleda" in "ne more dobit vpogleda" ni ena in ista stvar.
Vpogleda nimajo, na zahtevo pa lahko dobijo te podatke. In da se zdaj nekdo vpiči v tako malo ribico in gre zahtevat te podatke je skoraj da neverjetno

Kumbaja ::

V bistvu ni, še posebej, če račun ni prijavljen.

Zakaj točno bi se šel nekdo takšne mahinacije in reskiral konkretne kazni, če pa lahko v 5 minutah odda samoprijavo in je vse črno belo, pa tudi ne bom nikoli razumel.

Pahuljone ::

Pri samoprijavi si predstavljam, da je potrebno oddati še napovedi za vsa leta nazaj.

Tody ::

Kazen, za samo prijavo je 200 eur... Če misliš da bo kdo trenil z očesom ko ti bo nekdo nakazal 1000 eur se motiš... Razen seveda če mas razne plombe na trr

UganiKdo ::

Tody je izjavil:

Kazen, za samo prijavo je 200 eur... Če misliš da bo kdo trenil z očesom ko ti bo nekdo nakazal 1000 eur se motiš... Razen seveda če mas razne plombe na trr


O čem nabijaš? kakšna kazen za samoprijavo? dajmo kak vir na plano, ne pa idiotizme prodajat.

Invictus ::

Kazni za samoprijavo FURS nima.

Ker boš plačal enak davek, kot če bi ga prijavil pravočasno. Kar pomeni, da si dal cesarju kar je njegovega. Ajde, mogoče bi te lahko iztožili za zamudne obresti, ampak tega ne delajo.

Preprosto rečeno, pri prijavi in plačilu davka moraš prehiteti FURS. Pa še takrat te dostikrat lepo opozorijo, da plačaj...

Tako, da tudi FURS ni tisti bad guy, kot bi si mislili. Poleg tega je to čisto normalno, saj tudi ostale davčne službe po Evropi delujejo podobno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Mene so užgal 200 eur kazni, ker sem se sam oglasil da sem pozabil plačat davek od najema nepremičnin... Ampak očitno sem mel smolo al pa drugačn zakon :)

UganiKdo ::

Tody je izjavil:

Mene so užgal 200 eur kazni, ker sem se sam oglasil da sem pozabil plačat davek od najema nepremičnin... Ampak očitno sem mel smolo al pa drugačn zakon :)

Ali pa ne veš o čem govoriš in tako na približno nakladaš.

Ravno lani sem urejal točno to in vse kar plačaš je davek in zmudne obresti.

Kazni po definiciji pri samoprijavi NI.

Še konkreten vir o dometu neumnosti, ki jih razlagaš:
https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/Ope...

Sankcije
Z globo 250 do 400 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, če v nasprotju z zakonom ne vloži davčne napovedi ali ne vloži davčne napovedi v roku, določenim z zakonom (326. člen ZDavP-2).

Z globo od 400 do 5.000 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, če v davčni napovedi navede neresnične ali nepravilne ali nepopolne podatke (prvi odstavek 10. člena ZDavP-2).

Zavezanec, ki se samoprijavi, ni odgovoren za prekršek, izpolniti pa mora davčno obveznost, skupaj z obrestmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Vaseer ::

Je že kdo raziskal, če withholding tax kaj vpliva na višino davka za P2P? Sam vem za Mintos in ViaInvest, da sproti pobirata withholding tax. Se to kaj upošteva pri višini davka, ki ga odmeri FURS?

buttcrack ::

AFAIK je ena postavka pri oddaji koliko je bilo že odtegnjenga davka.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TradeRepublic (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
63858045 (2389) delavec44
»

Trading212 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21142266 (1165) gansta
»

IBKR svetovanje

Oddelek: Loža
143190 (619) needspeed
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144434 (9137) Thomxy
»

P2P posojilnice denarja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37974451 (12056) buttcrack

Več podobnih tem