» »

Stanovanjski kredit in katero obresto mero?

Stanovanjski kredit in katero obresto mero?

1
2
»

koli99 ::

Očitno so se krediti v slabem letu in pol precej podražili. Sam sem ga vzel Julija 2017 in sicer 60k na 10 let. FOB 1,95% - Unicredit, brez zavarovanja ker ga že imam pri Triglavu (znesek do 60k so vinkulirali). Takrat sem naredil eno primerjavo ponudb- spodaj v sliki.

 primerjava kreditov

primerjava kreditov

frke ::

koli99 je izjavil:

Takrat sem naredil eno primerjavo ponudb- spodaj v sliki.
 primerjava kreditov

primerjava kreditov



V oči mi je padla opomba pri SKB banki. V reklami ponujajo do 24 mesecev brezplačnega vodenja računa. V bistvu je brezplačnega vodenja samo 2 meseca za osnovni račun.

Vsi ostali meseci so "brezplačni" če kupiš druge njihove storitve. Tako da je to samo reklamna poteza oz. nateg za tiste, ki ne znajo brati drobnega tiska.

trancer01 ::

Pri najemanju kredita oz. primerjavi ponudb je potrebno upoštevati vse stroške in ne le višino obrestne mere, oz. EOM + morebitna dodatna zahtevana zavarovanja, ki jih kreditojemalec noče ali ne potrebuje.

Sam sem ravno v postopku najema hipotekarnega kredita pri SKB. Najprej sem bil prepričan, da bom vzel variabilno obrestno mero, a sem si po prejemu končne ponudbe premislil. Vzel bom 45.000,00 EUR kredita na 10 let, vrednost nepremičnine, ki jo kupujem, pa je 130 tisoč evrov. Banka mi je na koncu ponudila fiksno obrestno 2.5% ali pa variabilno EURIBOR + 1,9%, pri čemer se negativni EURIBOR seveda ne upošteva. V praksi to pomeni, da znaša mesečni obrok pri fiksni obrestni meri 424,21 EUR, z variabilno pa 412,5 EUR. Sem samska oseba s solidno plačo v večjem IT podjetju, nimam sklenjenih nobenih življenjskih zavarovanj niti jih banka ne zahteva. Strošek obresti kredita je pri FOM 5.905,75 EUR, pri variabilni pa 4.445,80 EUR. Seveda ni nujno oz. tudi ne verjetno, da bo EURIBOR vseh 10 let ostal tako nizek, zato se bo razlika med FOM in VOM na koncu skoraj gotovo še zmanjšala oz. je lahko v mojem primeru kredit s fiksno obrestno mero celo cenejši, čeprav je za to manjša možnost.

Poleg tega je potrebno upoštevati tudi realno inflacijo, ki znaša več kot 1,5%, tako da banka pri takšnem kreditu s fiksno obrestno mero dejansko "zasluži" le okoli 1% na glavnico letno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

frke ::

trancer01 je izjavil:

Vzel bom 45.000,00 EUR kredita na 10 let, vrednost nepremičnine, ki jo kupujem, pa je 130 tisoč evrov. Banka mi je na koncu ponudila fiksno obrestno 2.5%


Če se boš malo bolj potrudil, boš prišel še nižje z obrestmi. Pred nekaj meseci sem izpogajal 2.25% fisksno obrestno mero, isto 10 let, podoben znesek. Kar nekaj bank je dalo ponudbo pod 2,40% fiksno letno obrestno mero.

trancer01 ::

Zdaj je že prepozno, ker je postopek že stekel in je nepremičnino tudi že ocenil cenilec banke. Sicer pa sem itak vedel, da če bi hodil okoli po bankah in zbiral konkurenčne ponudbe, bi verjetno lahko pri svoji banki iztržil še za kakšen delček odstotne točke nižjo obrestno mero, ampak se mi po pravici ni ljubilo s tem zafrkavati. Razlika v višini mesečnega obroka pri 2.5% in 2.25% fiksni obrestni meri je 5 EUR/mesec, tj. 424 vs. 419 €, oziroma 600 EUR v desetih letih in tudi, če bi pri drugi banki dobil malenkost ugodnejšo obrestno mero, ni nujno, da bi bila EOM omembe vredno nižja, poleg tega pa je treba primerjati še vse ostale stroške, ki jih imaš z banko, obrestna mera je le ena stvar pri bančnem poslovanju.

Drevesna ::

Ima kdo izkušnje z jemanjem stanovsnjskega kredita s fiksno obrestno mero pri Sberbanki?

edi123 ::

Je kdo v preteklih mesecih najemal kredit med 150-200k in za katero opcijo se je odlocil? Fiksna ali spremenljiva?

jabe ::

Spremenljiva... Novembra lani sicer, kar ni ravno v zadnjih mesecih. Pa bolj je važno na koliko časa, pa koliko te tepe, če narobe špekuliras. Nikakor pa ne spremenljive na daljše obdobje pa max kredo, ki jo lahko dobiš.

edi123 ::

25-30 let...

jabe ::

FIX!

gansta ::

Je morda kdo raziskal splošne pogoje bank, naj bi nekatere banke imele droben tisk, da se fiksna obrestna mera lahko ob nepredvidenih gospodarskih razmerah uskladi z rastjo euriborja...

Zanima me katere so to?
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2280385395 (389) D3m
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167196778 (18904) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29466016 (12364) Lonsarg
»

euribor kredit

Oddelek: Loža
427544 (6126) Lonsarg
»

Fiksna in spremenljiva obrestna mera

Oddelek: Loža
94379 (3925) boss-tech

Več podobnih tem