» »

Sončna elektrarna?

Sončna elektrarna?

fikus_ ::

33,7% je teorija, 15-20% praksa za panele, potem je pa še elektronika. To velja za idealne pogoje, temp. panela okrog 20°C, ko se dvigne (zaradi "dela", temperature okolice poleti, sonca), pa izkoristki precej padejo. Pred leti sem zasledil skupni povprečni izkoristek SE precej pod 10%. Mislim, da se sedaj še ni veliko spremenilo, razen, če si Nasa in panel na satelitu.

showsover ::

poznam enega, ki je hotel dati takšno sončno elektrarno montirat, menda kar letos...
pa se je usral zaradi neke spremembe uredbe o obračunu energije...
pa menda celo nekaj boljše panele pričakuje v nekaj letih...
norec ali pameten?

DamijanD ::

Sosed jo je postavil letos 51 panelov, če sem prav preštel... Nisem pa še govoril z njim o računici

red_baron ::

Živjo,
Ali kaj poznate suncontract podjetje, kjer lahko prodajaš te viške energije, oz. lahko si jih "pošlješ" na vikend ali pa sorodniku...

fikus_ ::

Trenutno je v SLO aktualen NET METERIG, kaj drugega mislim da uradno ne gre.

kixs ::

Tudi pri nas je sosed namontiral pred nekaj tedni... moram it ob priliki do njega, da vidim njegovo racunico. Streha ni obrnjena na jug.

sloxl8 ::

Kako pa je z net meteringom? Se SE še splača, če net metering ukinejo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sloxl8 ()

bastadu ::

Zelo dvomim, saj bi potem moral investirati še v svoj battery-pack za shranjevanje energije, ki te pa na obdobje 20-30 let spet lahko stane 10kEUR ali še več (baterije imajo življensko dobo precej krajšo od sončnih panelov) ... Ima kdo info do katerega leta je net-metering zagotovljen?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Magic1 ::

Sej tudi če je zagotovljen, še ne pomeni da bo zastonj. Trenutno se zadeva subvencionira in dobiš pri nas nazaj toliko, kot si dal v omrežje. V tujini imaš že zdaj faktorje, kjer daš 1 enoto not in dobiš 0.X nazaj.
Magic

c3p0 ::

Dvomim, da bo net-metering ukinjen, mislim da je podkrepljen tudi z EU uredbami.

GizmoX ::

sloxl8 je izjavil:

Kako pa je z net meteringom? Se SE še splača, če net metering ukinejo?
Kolikor jaz razumem net-metering je bistvo v tem, da ne prodajaš oddane elektrike. Kar pomeni, da ne rabiš S.P.-ja za prodajanje elektrike, dohodek se ti ne šteje za vrtec, pa penzionistom se ne ukinejo penzije zaradi firme/dohodka.
Seveda je v tem paketu, da ti oddano elektriko mora odkupiti ponudnik elektrike, trenutno po enaki enotni tarifi, po kateri ti elektriko prodaja. Z izjemo, da ti viškov nikoli ne plačajo (cena elektrike na položnici ne bo šla v minus, zgolj ustavila pri 0,00EUR). Torej, (morebitne) viške jim podariš.
V prihodnosti se seveda zna zgoditi, da bodo odkupovali z nižjim faktorjem (npr. prodajo po ET, odkupijo po npr. 80% ET).

Je pa en teden nazaj staro zamenjala nova Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki malo spreminja pravila igre.
Med drugim, največja velikost inštalacije ni več fiksno 11 kW, ampak je 80% priključne moči odjemnega merilnega mesta.
Kar predvsem odpira vrata večjim odjemalcem (podjetjem). Kaže na to, da gre v smer še več (in večjih) sončnih elektrarn.

Potem pa še vtičnice na parkirišče, zmanjšanje plače za prejet štrom (neobdavčeno), pa je zmaga za električni osebni prevoz. :))
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

showsover ::

kako pa je z gasilci in (morebitno) gorečo stavbo s sončno elektrarno? gasijo ali ne?

bastadu ::

Ampak nekje je verjetno zapisano, vsaj približno kakšno obdobje bo veljalo tole 1:1 razmerje med odkupljeno in vrnjeno, saj bi sicer lahko čez noč spremenili razmerje v 2:1 in bi vsi, ki s(m)o investirali v sončne panele, čez noč naredili veliko bulo ...

GizmoX je izjavil:


Je pa en teden nazaj staro zamenjala nova Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki malo spreminja pravila igre.
Med drugim, največja velikost inštalacije ni več fiksno 11 kW, ampak je 80% priključne moči odjemnega merilnega mesta.
Kar predvsem odpira vrata večjim odjemalcem (podjetjem). Kaže na to, da gre v smer še več (in večjih) sončnih elektrarn.:))

AFAIK tale omejitev 11kW je bila samo za gospodinjstva, podjetja nimajo nič s tem in so že do sedaj lahko postavila poljubno veliko elektrarno in prodajala elektriko ...

showsover je izjavil:

kako pa je z gasilci in (morebitno) gorečo stavbo s sončno elektrarno? gasijo ali ne?

Zakaj je ne bi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

showsover ::

Je torej kakšna pomenska razlika z novo uredbo, razen večja moč SE (do 80% priključka, ne več 11kW) glede na staro?
Viške še vedno podariš (predaš), če ti uspe pridelati več.
Odplačila doba še vedno 10-15 let?

bastadu je izjavil:

Zakaj je ne bi?

Recimo zato?

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

"kako pa je z gasilci in (morebitno) gorečo stavbo s sončno elektrarno? gasijo ali ne?"

To ni več problem, nove SE morajo biti tehnično ustrezne. Paneli ločeni s stikali, tako da se lahko odklopijo, napetosti ostanejo nizke-->nenevarne.

starfotr ::

Če pride do prekinitve povezave panela z razsmernikom, se paneli kratkostičijo, pri kratkem stiku je napetost enaka 0 V, po definiciji in to je to. Ni nevarnosti.

Tisti, ki ima PV, ima denar oziroma viške denarja, katerega ne ve, kam bi dal, torej ima po vsej verjetnosti tudi zavarovano svojo investicijo. Jaz se kot gasilec ne bi kaj dosti sekiral, če vse pogori do tal, bo že novo naredil.

telexdell ::

showsover je izjavil:

Je torej kakšna pomenska razlika z novo uredbo, razen večja moč SE (do 80% priključka, ne več 11kW) glede na staro?
Viške še vedno podariš (predaš), če ti uspe pridelati več.
Odplačila doba še vedno 10-15 let?

bastadu je izjavil:

Zakaj je ne bi?

Recimo zato?

Z novo uredbo je brezplačen prenos odpravljen. V obravnavi pa je dopolnitev energetskega zakona v katerem izrecno piše, da se oddani viški koncem leta poračunajo z naslednjimi računi (denar se ne izplača in zato ni nobenih davčnih obveznosti). Na izrecno zahtevo pa se lahko viški tudi plačajo v denarju, a tedaj gre to v dohodnino. Poleg je pa še bonbonček- lastnikom SE ne bo več treba plačevati prispevka za OVE v razliki med močjo SE in obračunsko močjo priklopa (če bo SE več kot 7 kW in so varovalke 3x20 A se ne plača nič).
Sončne elektrarne po sistemu neto meritev so narejene tako, da v primeru prekinitve omrežne napetosti pade napetost po =120 V (običajno pod =40 V). To p so takšne vrednosti napetosti, da lahko gasilci brez problema gasijo z vodo.

starfotr je izjavil:


Tisti, ki ima PV, ima denar oziroma viške denarja, katerega ne ve, kam bi dal, torej ima po vsej verjetnosti tudi zavarovano svojo investicijo. Jaz se kot gasilec ne bi kaj dosti sekiral, če vse pogori do tal, bo že novo naredil.

Bolj idiotskega razmišljanja pa še nisem prebral. Boš zbolel pa ti bo zdravnik rekel, da se te ne splača zdraviti, ker imaš dovolj denarja za pogreb. Ali boš prišel k mehaniku pa ti bo rekel, da ti avta ne bo popravljal, ker si lahko kupiš novega. Ali...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

GizmoX ::

bastadu je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Med drugim, največja velikost inštalacije ni več fiksno 11 kW, ampak je 80% priključne moči odjemnega merilnega mesta.
Kar predvsem odpira vrata večjim odjemalcem (podjetjem).
AFAIK tale omejitev 11kW je bila samo za gospodinjstva, podjetja nimajo nič s tem in so že do sedaj lahko postavila poljubno veliko elektrarno in prodajala elektriko ...
Saj so tudi fizične osebe že pred net-metering-om lahko odprle S.P. in prodajale elektriko.
Net-metering je super ravno zato, da viškov elektrike ni treba prodajat, ampak jo je dobavitelj elektrike dolžan odkupovat - po isti ceni, kot ti jo dobavlja.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

starfotr ::

telexdell, če odpreš oči se ravno to dogaja. Načrtna oslabitev izdelkov, se posuši kondenzator in kupiš nov izdelek, čeprav je nov rezervni del manj, kot 1 eur, za nov izdelek daš pa 100+ eur.

Zavarovalnica ti avto oceni, kot totalko in ti izplača neke bedne denarje.

Folk umira, ker nima denaeja za zdravljenje. Po svetu. In tudi pri nas, ker ne pridejo na vrsto, ker nimajo denarja za popoldansko ambulanto oziroma zasebno.

Če pride do požara na PV, je to posledica večih dejavnikov.

Slabi paneli in oprema- investitor je varčeval
Slaba vgradnja
Brez rednih periodičnih kontrolnih pregledov
Brez rednega vzdrževanja

Vse to zelo poveča tveganje za nastanek požara. In zato, ker nekdo ne odpre denarnice, morajo prostovoljci tvegati svoja življenja? Pustiš, da pogori, rešiš osebe in morebitne živali, to je pa to.

Če pa nima zavarovanja... Sam si je kriv, kar pa spravlja z montažo PV svoje premoženje v še večje tveganje.

Folk še jebenih dimnikov ne zna čistit oziroma se na veliko pritožuje nad dimnikarji, ker morajo dati nekaj deserakov na leto. Folk si še elektro inštalacije doma ne da periodično pregledati, kakor je po zakonu. Folk si ne da obnoviti dotrajane inštalacije ali dimnika, ker je še do ro in še dela.

In potem, bodo posamezniki z net meteringom skrbeli za elektrarno, kot se zagre? Malo morgen. Če skrbijo, je varna, če ne, je potencialno nevarna. In če zagori, jaz ne bi gasil. Škoda tveganja za gasilce.

kixs ::

GizmoX je izjavil:

bastadu je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Med drugim, največja velikost inštalacije ni več fiksno 11 kW, ampak je 80% priključne moči odjemnega merilnega mesta.
Kar predvsem odpira vrata večjim odjemalcem (podjetjem).
AFAIK tale omejitev 11kW je bila samo za gospodinjstva, podjetja nimajo nič s tem in so že do sedaj lahko postavila poljubno veliko elektrarno in prodajala elektriko ...
Saj so tudi fizične osebe že pred net-metering-om lahko odprle S.P. in prodajale elektriko.
Net-metering je super ravno zato, da viškov elektrike ni treba prodajat, ampak jo je dobavitelj elektrike dolžan odkupovat - po isti ceni, kot ti jo dobavlja.


Pa to res drzi?

Mislil sem, da visek gre v omrezje kot "hramba" energije, ki jo ti lahko izkoristis kasneje (kot baterija). Ce ne koncu leta (ko se naredi poracun) ne porabis toliko kot si dal v omrezje, se ti nikjer ne pozna, visek ostane njim brezplacno. Ce si porabil vec, pa placas razliko, ki si jo potegnil iz omrezja.

GizmoX ::

kixs je izjavil:

GizmoX je izjavil:

bastadu je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Med drugim, največja velikost inštalacije ni več fiksno 11 kW, ampak je 80% priključne moči odjemnega merilnega mesta.
Kar predvsem odpira vrata večjim odjemalcem (podjetjem).
AFAIK tale omejitev 11kW je bila samo za gospodinjstva, podjetja nimajo nič s tem in so že do sedaj lahko postavila poljubno veliko elektrarno in prodajala elektriko ...
Saj so tudi fizične osebe že pred net-metering-om lahko odprle S.P. in prodajale elektriko.
Net-metering je super ravno zato, da viškov elektrike ni treba prodajat, ampak jo je dobavitelj elektrike dolžan odkupovat - po isti ceni, kot ti jo dobavlja.


Pa to res drzi?

Mislil sem, da visek gre v omrezje kot "hramba" energije, ki jo ti lahko izkoristis kasneje (kot baterija). Ce ne koncu leta (ko se naredi poracun) ne porabis toliko kot si dal v omrezje, se ti nikjer ne pozna, visek ostane njim brezplacno. Ce si porabil vec, pa placas razliko, ki si jo potegnil iz omrezja.
Ja, če ne porabiš toliko, kot si dal v omrežje, višek ostane njim brezplačno.
Govoril sem o trenutnih viških, ne letnih viških. Torej o višku sredi dneva, ko je velika proizvodnja, tebe pa ni doma in imaš malo porabo. Te viške so ti dolžni "odštet" od porabljene elektrike. Dokler ne prideš do ničle, v minus ne gre.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

GizmoX ::

Moto gasilcev: Rešujemo življenje in premoženje.

Moto gasilske brigade StarFotr:

starfotr je izjavil:

Pustiš, da pogori, rešiš osebe in morebitne živali, to je pa to.
:D
Če ostanemo resni:
Gasi se že zato, da se ogenj ne širi še drugam, ter da se čimprej ustavi nastajanje strupenih plinov.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

vudumx ::

Evo moja elektrarna.
9.3 kW, predvidevam, da bo proizvedla okoli 9.5 MWh na strehi ki je skoraj ravna (11 stopinj naklona, SV Slovenije).
Imam SE preko Petrola, odplačujem 84 obrokov po malo manj 150EUR, kar bo zneslo v osmih letih okoli 12600 EUR. EKo sklad mi je vrnil 1600EUR, torej bom vplačal 11000EUR.
Moja poraba elektrike na leto znaša okoli 7800 kW, kar moram plačati okoli 1150EUR na leto. V osmih letih torej okoli 9000 EUR. Torej bom moral 2000 EUR preplačati v osmih letih.

Imel bom okoli 1,7 MWh preveč. Razmišljam v smeri, da bom kupoval aparate, ki ne bodo varčni in posledično zmoglivejši (menjaval bom ob dotrajanosti). S tem bom sigurno tudi nekaj privarčeval.
Ker bom dobil tudi po 40EUR za bencin od petrola, ker bo letno delala viške energije.Nanese tudi po 320EUR v bencinu.

Elektrarna je v tem času zavarovana in vzdrževana. Torej bom imel po 10 letih zelo poceni ogrevanje in elektriko iz voda-voda črpalke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vudumx ()

vudumx ::

kixs je izjavil:

GizmoX je izjavil:

bastadu je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Med drugim, največja velikost inštalacije ni več fiksno 11 kW, ampak je 80% priključne moči odjemnega merilnega mesta.
Kar predvsem odpira vrata večjim odjemalcem (podjetjem).
AFAIK tale omejitev 11kW je bila samo za gospodinjstva, podjetja nimajo nič s tem in so že do sedaj lahko postavila poljubno veliko elektrarno in prodajala elektriko ...
Saj so tudi fizične osebe že pred net-metering-om lahko odprle S.P. in prodajale elektriko.
Net-metering je super ravno zato, da viškov elektrike ni treba prodajat, ampak jo je dobavitelj elektrike dolžan odkupovat - po isti ceni, kot ti jo dobavlja.


Pa to res drzi?

Mislil sem, da visek gre v omrezje kot "hramba" energije, ki jo ti lahko izkoristis kasneje (kot baterija). Ce ne koncu leta (ko se naredi poracun) ne porabis toliko kot si dal v omrezje, se ti nikjer ne pozna, visek ostane njim brezplacno. Ce si porabil vec, pa placas razliko, ki si jo potegnil iz omrezja.


Točno tako. Čeprav, bi naj v prihodnosti te viške komu podaril? Mogoče je pa samo "baba čuča, baba rekla". :)

kixs ::

GizmoX je izjavil:

kixs je izjavil:

GizmoX je izjavil:

bastadu je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Med drugim, največja velikost inštalacije ni več fiksno 11 kW, ampak je 80% priključne moči odjemnega merilnega mesta.
Kar predvsem odpira vrata večjim odjemalcem (podjetjem).
AFAIK tale omejitev 11kW je bila samo za gospodinjstva, podjetja nimajo nič s tem in so že do sedaj lahko postavila poljubno veliko elektrarno in prodajala elektriko ...
Saj so tudi fizične osebe že pred net-metering-om lahko odprle S.P. in prodajale elektriko.
Net-metering je super ravno zato, da viškov elektrike ni treba prodajat, ampak jo je dobavitelj elektrike dolžan odkupovat - po isti ceni, kot ti jo dobavlja.


Pa to res drzi?

Mislil sem, da visek gre v omrezje kot "hramba" energije, ki jo ti lahko izkoristis kasneje (kot baterija). Ce ne koncu leta (ko se naredi poracun) ne porabis toliko kot si dal v omrezje, se ti nikjer ne pozna, visek ostane njim brezplacno. Ce si porabil vec, pa placas razliko, ki si jo potegnil iz omrezja.
Ja, če ne porabiš toliko, kot si dal v omrežje, višek ostane njim brezplačno.
Govoril sem o trenutnih viških, ne letnih viških. Torej o višku sredi dneva, ko je velika proizvodnja, tebe pa ni doma in imaš malo porabo. Te viške so ti dolžni "odštet" od porabljene elektrike. Dokler ne prideš do ničle, v minus ne gre.


No, sej tako sem napisal. Ti pa, da viske odkupujejo. Ne. Viske samo "hranijo", ko jih ti eventualno rabis. In jih tudi vzamejo za 0€, ce jih ne porabis.

fikus_ ::

vudumx
"Evo moja elektrarna.
9.3 kW, . . . "


Končno nekdo s konkretnimi podatki.

Ena pripomba, pri tvoji kalkulaciji manjkajo stroški zavarovanja? ali je to kje drugje upoštevano?

GregiB ::

vudumx je izjavil:


Imam SE preko Petrola, odplačujem 84 obrokov po malo manj 150EUR, kar bo zneslo v osmih letih okoli 12600 EUR. EKo sklad mi je vrnil 1600EUR, torej bom vplačal 11000EUR.
Moja poraba elektrike na leto znaša okoli 7800 kW, kar moram plačati okoli 1150EUR na leto. V osmih letih torej okoli 9000 EUR. Torej bom moral 2000 EUR preplačati v osmih letih.


Si tole dobro izračunal? Namreč elektro distibuterju ne plačuješ zgolj elektrike ampak tudi omrežnino in priklopno moč... Račun ti ne bo šel iz letno 1.150€ na 0....
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

vudumx ::

fikus_ je izjavil:

vudumx
"Evo moja elektrarna.
9.3 kW, . . . "


Končno nekdo s konkretnimi podatki.

Ena pripomba, pri tvoji kalkulaciji manjkajo stroški zavarovanja? ali je to kje drugje upoštevano?


Zavarovanje je v ceni.

GregiB je izjavil:

vudumx je izjavil:


Imam SE preko Petrola, odplačujem 84 obrokov po malo manj 150EUR, kar bo zneslo v osmih letih okoli 12600 EUR. EKo sklad mi je vrnil 1600EUR, torej bom vplačal 11000EUR.
Moja poraba elektrike na leto znaša okoli 7800 kW, kar moram plačati okoli 1150EUR na leto. V osmih letih torej okoli 9000 EUR. Torej bom moral 2000 EUR preplačati v osmih letih.


Si tole dobro izračunal? Namreč elektro distibuterju ne plačuješ zgolj elektrike ampak tudi omrežnino in priklopno moč... Račun ti ne bo šel iz letno 1.150€ na 0....


Račun gre na nič. Plačujem pavšal Petrolu, kot sem napisal. 84 obrokov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vudumx ()

vudumx ::

sloxl8 je izjavil:

Kako pa je z net meteringom? Se SE še splača, če net metering ukinejo?


Kak bi netmetering ukinil? :)
Problem je, če se odločijo, da bodo gledali porabo in proizvodnjo na krajši čas. Ker v tem primeru bo za večino viška elektrike poleti, manjka pozimi.

Magic1 ::

O ja, ta bi bila huda, če bi gledali na mesečni bazi (samo dosti bolj fer).
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

fikus_ ::

Verjetno se sklene kakšna pogodba in te se enostransko ne da kar tako spremenit. In to na bistveni postavki, zaradi katere se odloča o finančni vzdržnosti SE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

GizmoX ::

vudumx je izjavil:

Račun gre na nič. Plačujem pavšal Petrolu, kot sem napisal. 84 obrokov.
Energija: 50€ gre na nič.
Omrežnina: 30€ gre na nič (vezano na porabo)
Obračunska moč: 10€ ostane?
Prispevek OVE+SPTE: 10€ ostane? (vezano na obračunsko moč)

Samo preverjam?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

kixs ::

Verjetno je to ze vse zajeto v njegovem pavsalu.

vudumx ::

GizmoX je izjavil:

vudumx je izjavil:

Račun gre na nič. Plačujem pavšal Petrolu, kot sem napisal. 84 obrokov.
Energija: 50€ gre na nič.
Omrežnina: 30€ gre na nič (vezano na porabo)
Obračunska moč: 10€ ostane?
Prispevek OVE+SPTE: 10€ ostane? (vezano na obračunsko moč)

Samo preverjam?


Nič drugih stroškov ni.
Sem pa sam naredil večjo elektrarno, kot imam porabo. Ker pač razmišljam, da bom imel skozi čas večjo porabo.

kixs ::

Koliko ti je pa do zdaj proizvedla? Po mesecih, ce jo ze imas toliko casa.

vudumx ::

kixs je izjavil:

Koliko ti je pa do zdaj proizvedla? Po mesecih, ce jo ze imas toliko casa.


Do tega trenutka letos 3,48 MW. Samo imam inštalirano od polovice januarja. Poudarjam, je skoran na ravni strehi.

kixs ::

Kaksna je pa razlika teoreticna zmogljivost proti prakticni na tvojem primeru? Si pred tem dobil kaksne izracune in koliko se ti razlikujejo?

lp

vudumx ::

kixs je izjavil:

Kaksna je pa razlika teoreticna zmogljivost proti prakticni na tvojem primeru? Si pred tem dobil kaksne izracune in koliko se ti razlikujejo?

lp


Prehitro je še...imam jo šele od polovice januarja. Je pa specifična, ker je skoraj na ravni strehi. Tako je tudi predvideni graf specifičen (več proizvede v mesecih maj - julij), je zamaknjen. Izračuni so in verjetno vsem sovpadajo z dejansko proizvodnjo.
Sonce je konec decembra ca 25 stopinj visoko, konec junija pa najvišje (ca. 80 stopinj). Kar pomeni, da moja več daje poleti.

Skupaj bo ob povprečnih sončnih urah dajala predvideno. večjih odmikov ne sme in ne more biti.

telexdell ::

GizmoX je izjavil:


Net-metering je super ravno zato, da viškov elektrike ni treba prodajat, ampak jo je dobavitelj elektrike dolžan odkupovat - po isti ceni, kot ti jo dobavlja.

Trgovec z elektriko živi od razlike med nakupno in prodajno ceno elektrike. Sonce sije podnevi, ko je cena elektrike visoka. To elektriko dobi trgovec zaston in jo nekomu proda po visoki ceni. Lastnik SE potrebuje elektriko ponoči, katero trgovec kupi po nizki ceni jo jo vrne lastniku. Torej trgovec ne jemlje energijo po isti ceni ampak jo jemlje po višji in vrača po nižji, razlika med VT in MT pa mu pomeni čisti profit.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Kaboom ::

hej vudumux, super slišat!

tukaj si lahko neodvisno od distributerja preveriš koliko bi elektrarna teoretično morala proizvajati... seveda je odvisno od sezone ampak čez leta povprečje kar drži, vsaj na enem primeru kjer sem jaz imel realne podatke je bilo zelo blizu. http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/...

če lahko na razsmerniku sam pogledaš proizvedene kWh po mesecih, primerjaj in poročaj.

med tvojim trenutnim naklonom 11° in optimalnim 35° je razlike s tvojo elektrarno nekje 700kWh v celem letu (15%) - na eni random lokaciji v SV Sloveniji.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

telexdell ::

vudumx je izjavil:

kixs je izjavil:

Koliko ti je pa do zdaj proizvedla? Po mesecih, ce jo ze imas toliko casa.


Do tega trenutka letos 3,48 MW. Samo imam inštalirano od polovice januarja. Poudarjam, je skoran na ravni strehi.

Sedaj ko si stopil v elektro vode je prav, da tudi uporabljaš prave enote. Električna moč se meri v W ali kW. Električna energija pa se meri v kWh ali MWh. Torej je moč tvoje elektrarne 9,3 kW. Od postavitve januarja do danes pa si proizvedel 3480 kWh ali 3,48 MWh električne energije. Ljudem so bolj navajeni kWh, zato raje uporablja to enoto. Dobiš jo pa tako, da MWh pomnožiš s 1000.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

showsover ::

telexdell je izjavil:

Z novo uredbo je brezplačen prenos odpravljen. V obravnavi pa je dopolnitev energetskega zakona v katerem izrecno piše, da se oddani viški koncem leta poračunajo z naslednjimi računi (denar se ne izplača in zato ni nobenih davčnih obveznosti).

kaj pa vmes (čas), med odpravo brezplačnega prenosa v novi uredbi in (domnevno) prenosom stanja v novem zakonu?
sem nekaj zasledil o tej temi, ampak bi rad informacijo iz dobro informiranih virov.
so še kakšne druge stvari v obravnavi, ki imajo vpliv na stroške SE?
tudi kakšen link na uradno stran bi bil ok (petek popoldan je, ne pozabiti :)
predvsem je zanimivo glede krajšanja/daljšanja časa povrnitve investicije (stroški, paneli)...

GizmoX ::

telexdell je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Net-metering je super ravno zato, da viškov elektrike ni treba prodajat, ampak jo je dobavitelj elektrike dolžan odkupovat - po isti ceni, kot ti jo dobavlja.
Trgovec z elektriko živi od razlike med nakupno in prodajno ceno elektrike. Sonce sije podnevi, ko je cena elektrike visoka. To elektriko dobi trgovec zaston in jo nekomu proda po visoki ceni. Lastnik SE potrebuje elektriko ponoči, katero trgovec kupi po nizki ceni jo jo vrne lastniku. Torej trgovec ne jemlje energijo po isti ceni ampak jo jemlje po višji in vrača po nižji, razlika med VT in MT pa mu pomeni čisti profit.
Za dopoldne se strinjam - sonce sije, visoka cena. Ampak druga špica porabe je pa okoli 8. ure zvečer, ko jo lastnik SE porablja, proizvaja pa ne (oz. bistveno manj).

Kaboom je izjavil:

hej vudumux, super slišat!
...
med tvojim trenutnim naklonom 11° in optimalnim 35° je razlike s tvojo elektrarno nekje 700kWh v celem letu (15%) - na eni random lokaciji v SV Sloveniji.
Se tudi meni zdi, da idealen naklon in orientacije strehe spet ni tako strašansko pomembna:
 Sončna obsevanost podobna slovenski

Sončna obsevanost podobna slovenski


Ekstremen primer, ko je kot strehe 30°, streha pa obrnjena na vzhod/zahod, pa še vedno izgubiš le 20-25% :|
udirač => uni. dipl. inž. rač.

telexdell ::

GizmoX je izjavil:

Za dopoldne se strinjam - sonce sije, visoka cena. Ampak druga špica porabe je pa okoli 8. ure zvečer, ko jo lastnik SE porablja, proizvaja pa ne (oz. bistveno manj).

Sicer nisem meril koliko elektrike porabim ob osmih zvečer je pa večerja že skuhana, kakšno pranje ali likanje ni aktualno, tudi v delavnici ne "murclam" več.. torej jo zagotovo takrat porabim zelo malo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Lockfi ::

Ojla

Je ze kdo slisal za Suncontract?
Lepa prevedena predstavitev projekta v Slovenščini na https://info.suncontract.org/suncontrac...

Ostale informacije v vseh možnih jezikih pa na www.suncontract-community.org

Slišati je zanimivo. Sploh ker je to prvi projekt za p2p trgovanja z elektriko.

fikus_ ::

Heroy....

Dva prispevka do sedaj, obakrat reklama za isto stvar! Malo bolj se potrudi!

dejan54 ::

Na strehi imam samooskrbno sončno elektrarno in imam s podjetjem gen-i sklenjeno pogodbo o letnem obračunu (netmetering).
Ker sem večkrat tedensko imel izpad elektrike zaradi prevelikega odjema, sem bil prisiljen povečati obračunsko moč (menjava varovalk) za normalne življenske potrebe. Zaradi povečanja obračunske moči so naredili poračun električne energije do dneva povečave kar bi mogoče še razumel če gre za navaden odjem, ne pa v mojem primeru saj sončna elektrarna v zimskem času ne pridela dovolj elektrike glede na porabo in je ravno v tem smisel letnega obračuna.

V praksi to pomeni, da pri letnem obračunu nebi doplačal električne energije, ker bi jo elektrarna čez celo leto proizvedla dovolj. Ker pa so obračun naredili s 1.1.2019 do 7.5.2019 pa sem bil oškodovan za dobrih 200 eur. Na to tudi nisem bil opozorjen ko sem podpisoval obrazce za povečanje varovalk.

Nikjer in nihče mi ni znal obrazložiti zakaj bi bil potreben poračun električne energije med letom zaradi povečanja varovalk, saj v praksi to ne zmoti popolnoma nobene funkcije da bi bil potreben poračun elektrike.

Ko sem se obrnil na podjetje Gen-i so mi obrazložili da sami sicer ne morejo narediti ničesar saj morajo poslovati po zakonih in navodilih, ki jih predpiše SODO. In ravno tu naj bi bil glavni problem ker je takšen predpis pisan povsem neživljensko in nepošteno do državljanov.
link: https://www.sodo.si/_files/3410/navodil...

Magic1 ::

To govorimo že od začetka. S solarno si mogoče pozitiven v idealnih okoliščinah in te morajo trajat vsaj deset let. Če se karkoli spremeni si hitro v minusu. To ni biznis, to moraš jemat bolj za hobi.
Magic

starfotr ::

Glede na to, da imaš viške denarja, bi lahko vsaj prebral, kaj si podpisal ali pa si naročil odvetnika, da ti on tolmači, kake bodo posledice sprememb.

Porabo moraš imeti kar visoko, če si moral menjat varovalke.

Zagotovo ne govorimo o neki normalni rabi, pač pa o povečanem obsegu odjema. Torej, imaš denar.

telexdell ::

starfotr je izjavil:

Glede na to, da imaš viške denarja, bi lahko vsaj prebral, kaj si podpisal ali pa si naročil odvetnika, da ti on tolmači, kake bodo posledice sprememb.

Porabo moraš imeti kar visoko, če si moral menjat varovalke.

Zagotovo ne govorimo o neki normalni rabi, pač pa o povečanem obsegu odjema. Torej, imaš denar.

Le kako si prišel do ugotovitve, da ima viške denarja? Pa kako si prišel do ugotovitve, da nima normalne rabe in ima za to denar? Imaš kristalno kroglo? Preden spet napišeš kaj podobnega poskusi pomisliti na te scenarije:
1) ogrevaš se s TČ in imaš malce slabše toplotno izolirano hišo, ker pač nimaš denarja, da bo jo saniral. Pozimi v velikem mrazu dela TČ na polno pa še ni dovolj. Zato se vključijo pomožni elektro grelci. In puf- crkne glavna varovalka jakosti 20 A. Zamenjaš jo s 25 A, pa se to ne bo več dogajalo;
2) ker ti vedno primanjkuje denarja, elektriko pa moraš plačevati vsak mesec, na EKO skladu najameš kredit in si postaviš SE. Obrok kredita je točno tolikšen (ali nekaj manj), kot si do sedaj plačeval za elektriko. Ko kredit vrneš, nimaš več stroška za elektriko in lahko začneš razmišljati, kam z viškom denarja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587139308 (25032) gaoZjQP
»

Soncna elektrarna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10328227 (25778) Kaboom
»

Elektrika in avto in to (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
677211 (5992) looser
»

Solarna energija:ali se splača investirat?

Oddelek: Znanost in tehnologija
4713940 (11537) bili_39a

Več podobnih tem