» »

Darovanje organov

Darovanje organov

«
1
2 3

Pika na i ::

Ste potencialni darovalec po smrti? Če ne, zakaj ne?
Opredelitev za darovanje

Od leta 2017, lahko podpišete tudi za NE darovanje.
V Avstriji imajo narejeno tako, da kdor eksplicitno ne podpiše, da je proti, se ga smatra, da je darovalec.

V Sloveniji so lani presadili 48 ledvic (dve sorodnega živega darovalca), sledi srce 24, jetra 23.
"V Sloveniji so konec leta 2017 živeli 203 bolniki s presajenim srcem. Od leta 1990 do konca 2017 je bilo opravljenih 298 presaditev srca."
Leta 2017 so opravili 8 presaditev pljuč (to počnejo na Dunaju)



Potem bi pa samo še omenila...

"Presaditev krvotvornih matičnih celic (KMC) je najbolj razširjena oblika celičnega zdravljenja, saj se na ta način zdravi več kot 70 malignih in nemalignih bolezni, pri določenih hematoloških obolenjih pa je glavna terapevtska in tudi edina možnost za ozdravitev. Sodoben način zdravljenja s KMC v optimalnih pogojih dosega več kot 90 % uspešnost. Za takšen uspeh pa je potrebno dobro imunsko (HLA) ujemanje darovalca in prejemnika. Sistem HLA je pri vsakem človeku zelo raznolik in zato je najti ustrezen par zelo zahtevno delo. V mednarodni skupnosti so se zdravniki odločili za ustanovitev večjih registrov tipiziranih prostovoljnih darovalcev KMC, ki bi omogočali bistveno večjo možnost za ujemanje HLA in s tem uspešnost presaditve.
V Sloveniji je bil leta 1991 ustanovljen
register nesorodnih darovalcev Slovenija Donor "


...
Drži se, Matej!

gendale2018 ::

to bi mogl bit da si po defaultu darovalec
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

MasterTade ::

ne

Pika na i ::

gendale2018 je izjavil:

to bi mogl bit da si po defaultu darovalec

Tako je v Avstriji.

Do 31. 12. 2017 je bilo v Sloveniji v register vpisanih 6.854 darovalcev.

D3m ::

gendale2018 je izjavil:

to bi mogl bit da si po defaultu darovalec


Se ne strinjam.
|HP EliteBook|R5 6650U|

DarwiN ::

Pravzaprav bi moralo bit tako, da kdor je darovalec, tisti je tudi potencialni prejemnik, kdor pa ni darovalec, pač ni prejemnik. Survival of the fittest (or the smartest).. Jesus freaki in trumptardi pač ... good luck & good riddance. Zdaj smo v enem drugem svetu.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

jype ::

MasterTade je izjavil:

ne
Ja.

Baja ::

MasterTade je izjavil:

ne


+1

pa upam, da nama ni treba razlagat zakaj.

jype ::

Baja je izjavil:

pa upam, da nama ni treba razlagat zakaj.
Ker vaju je strah, da bodo ruski oligarhi prišli pobijat Slovence?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Baja ()

gendale2018 ::

zakaj ne

če nočeš bit darovalec se pač odjaviš in nisi (si na istem kot zdaj)

če hočeš bit ti ni treba naredit nič (isto kot zdaj)

če ti je vseeno ne narediš nič in si darovalec (boljše kot sedaj ko ne narediš nič in nisi)
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

MasterTade ::

Moj odgovor se je nanašal na prvo vprašanje. Če naredijo tako kot v Avstriji, naj to javno sporočijo v medijih. Osebno bi se odjavil, vendar bi zagotovo taki bili deležni obsojanja

DarwiN je izjavil:

Pravzaprav bi moralo bit tako, da kdor je darovalec, tisti je tudi potencialni prejemnik, kdor pa ni darovalec, pač ni prejemnik. Survival of the fittest (or the smartest).. Jesus freaki in trumptardi pač ... good luck & good riddance. Zdaj smo v enem drugem svetu.


Kako zrel način dokazovanja da imaš prav. Nisem ne eno ne drugo

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

MasterTade je izjavil:

Moj odgovor se je nanašal na prvo vprašanje. Če naredijo tako kot v Avstriji, naj to javno sporočijo v medijih. Osebno bi se odjavil, vendar bi zagotovo taki bili deležni obsojanja

Zakaj obsojanja... Ker si dvolični hinavec?

Namreč, sam ne bi daroval, če pa ti jutri neka infekcija uniči obe ledvici, boš pa htel še prehitevat vrste, samo da bi prvi prišel do darovanega organa?

Kako zrel način dokazovanja da imaš prav. Nisem ne eno ne drugo

Ni bilo mišljeno ekskluzivno, jasno.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

jype ::

MasterTade je izjavil:

vendar bi zagotovo taki bili deležni obsojanja
Neverjetno, ane? Da bi družbeno škodljivo obnašanje smatrali za nezaželjeno in ga obsojali, kaj takega!

Pika na i ::

V Avstriji imajo možnost reči ne. Če pač ne rečejo, so darovalci.
Pri nas so do lani veljale samo "prijavnice" za. In si vedno lahko premisliš.
Zdaj lahko tudi sporočiš ne. In tudi to lahko spremeniš kadarkoli.

Alien123 ::

Zaradi mene mi po smrti lahko jajca vzamejo

Baja ::

jype je izjavil:

Baja je izjavil:

pa upam, da nama ni treba razlagat zakaj.
Ker vaju je strah, da bodo ruski oligarhi prišli pobijat Slovence?


za sebe se glih ne bojim preveč, me pa je strah da bi se v dobi kapitalizma lahko to precej izrodilo.

Pika na i ::

Konec leta 2017 je na ledvico čakalo 51, na srce 42, na jetra 18, na ledvica in trebušno slinavko 2.

Sicer slovenski prejemniki čakajo na organ v povprečju 300 dni.

jype ::

Baja je izjavil:

za sebe se glih ne bojim preveč, me pa je strah da bi se v dobi kapitalizma lahko to precej izrodilo.
Ja, to je legitimen pomislek, ampak trenutno stanje je slabše, ker tisti, ki bi organe kradli, niso pretirano zavezani zakonodaji že zdaj.

MasterTade ::

DarwiN je izjavil:

MasterTade je izjavil:

Moj odgovor se je nanašal na prvo vprašanje. Če naredijo tako kot v Avstriji, naj to javno sporočijo v medijih. Osebno bi se odjavil, vendar bi zagotovo taki bili deležni obsojanja

Zakaj obsojanja... Ker si dvolični hinavec?

Namreč, sam ne bi daroval, če pa ti jutri neka infekcija uniči obe ledvici, boš pa htel še prehitevat vrste, samo da bi prvi prišel do darovanega organa?


Ne ne bi

jype je izjavil:

MasterTade je izjavil:

vendar bi zagotovo taki bili deležni obsojanja
Neverjetno, ane? Da bi družbeno škodljivo obnašanje smatrali za nezaželjeno in ga obsojali, kaj takega!


No vidiš, torej je avstrijski način neke oblike prisila. tega pa ne maram

Zgodovina sprememb…

kingsix ::

Smo v kapitalizmu. Jaz bom svoje organe raje prodal, da si bodo otroci lahko kupili bemfo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

dominuspro ::

Ta avstrijska varianta izgleda dobra. Še nadgraditi bi jo bilo treba, da kdor se odjavi, izgubi tudi pravico do darovanih organov.

shadeX ::

Baja je izjavil:

MasterTade je izjavil:

ne


+1

pa upam, da nama ni treba razlagat zakaj.



A se bojiš, da te bo nekdo namerno povozil in nato zahteval še tvoj slučajno delujoč organ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

MasterTade ::

Ne vem, kaj bi radi slišali

Siddh ::

Mene zanima ralzog zakaj nebi daroval?


kogledom ::

Počasi, nobene prisile ni. Vsak lahko pove svojo voljo vnaprej. Ni pa zato absolutne potrebe. Drugače pa je prav, da svoje želje delimo s svojci, ki potem dobijo to odgovornost nase, ko pride do tega.

V primeru možganske smrti (najpogostejši vzrok za odvzem organov) in primernosti za organodajalca se najbližje svojce pokliče na pogovor in se jim stvari pojasnijo/razložijo. Če ni vnaprejšnje opredelitve se potem lahko odločijo najbližji svojci. Včasih se nakateri odločijo samo darovati tkiva (npr očesne veznice), nekateri samo organe, nekateri oboje, nekateri pa nič.

Je pa tako, da je danes toliko ljudi in dokumentacije vključene v transpantacije, vse je po strogo določenih protokolih, ki se jim sledi po točnih urah kdaj narediti kaj. Nek odvzem na črno, kot je nekatere strah, je v razvitem svetu znanstvena fantastika. Operira se samo z originali - od izvidov do podpisov svojcev/soglasja. Vse gre skozi veliko rok, veliko je dvojnih preverjanj.

Se pa potem s tem MMD (možni mrtvi darovalec) okvarja veliko več osebja kot se za najbolj kritičnego bolanega - to je res žalostno dejstvo, ampak finance tako narekujejo. V transplantacijah se sučejo veliki denarji, ampak ne s preprodajo organov, temveč zaradi zahtevne organizacije in logistike (namenski helikopterski/avionski leti, 24/7 ekipe po UKC-jih in labih, 24/7 dostopnost potrebnih obširnih lab testiranj ...). Veliko ljudi mora, ko se sproži protokol, samo zaradi tega takoj iz postelje, ali celo iz dopusta na drugem kontinentu.

Vsi se borijo za čimveč darovalcev in prejemnikov, Slovenija transplant, bolnišnice, zavarovalnice. Vse to živi zaradi denarja, ki se ob tem obrača. Prvi pregled pri osebnem zdravniku je pri zavarovalnici vreden nekaj € (dosti manj kot 10€), transpantacija enega organa pa lahko gre v več 100k € (ker se dolgoročno za prejemnika zavarovalnici še vedno splača).

SimplyMiha ::

gendale2018 je izjavil:

to bi mogl bit da si po defaultu darovalec

Samo če zraven upoštevajo seznam ljudi, ki niti pod razno ne smejo dobiti mojih organov.

shadeX ::

MasterTade je izjavil:

Osebno bi se odjavil


Komot, odločitev je na koncu sicer tvoja. Me pa vseeno zanima na podlagi česa si se / bi se , tako odločil?

kogledom ::

SimplyMiha je izjavil:

gendale2018 je izjavil:

to bi mogl bit da si po defaultu darovalec

Samo če zraven upoštevajo seznam ljudi, ki niti pod razno ne smejo dobiti mojih organov.


Do teh podatkov nihče ne more. Vsi govorijo o MMD številki, nihče ne ve imen. Različni ljudje vedo različne podatke, sestaviti skupaj številko z imenom pa se v praksi trudi na vse načine, da se prepreči.

In tako je prav.

Največ kar se ve je država od kod je organ / kam gre organ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kogledom ()

Pika na i ::

kogledom je izjavil:

Drugače pa je prav, da svoje želje delimo s svojci

Kar velik razlog, zakaj svojci ne pristanejo. Ker ne vedo, kakšno je bilo mnenje pokojnega.

MasterTade ::

@Siddh, shadex

1. Od tega nimam nič
2. Nikomur nisem ničesar dolžan
3. Tako nizko število darovalcev jasno kaže nezaupanje javnosti v naše zdravstvo

Siddh ::

Večina niti ne ve kje se lahko prijaviš za darovalca, niti ni to posebej oglaševano nikjer.
Me pa zanima, tisti ki nebi darovali, kaj bi storili v primeru da bi potrebovali presaditev?


Pika na i ::

V register darovalcev se je leta 2016 vpisalo 595 ljudi. Leta 2017 1518.
Da, bila je akcija - Ne čakaj, postani darovalec!

Zaupanje javnosti v zdravstvo, si očitno različni ljudje različno predstavljamo....

shadeX ::

Me pa zanima, tisti ki nebi darovali, kaj bi storili v primeru da bi potrebovali presaditev?


Ja nč. Tiho bi upali, da bi organ dobili, ane.

Da, bila je akcija - Ne čakaj, postani darovalec!


Prvič slišim. Premal oglaševanja.

MasterTade ::

Ja oglasi niso zastonj

dottor ::

Lih o tem sem zadnjič bral med čakanjem za darovanjem krvi, pa se še nisem odloču podpisat. Zakaj ne vem.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

DarwiN ::

Kako pogosto naletite na članek, ko je nekdo odklonil organ in sprejel smrt?

Exactly!

Prav vsak človek sprejme organ, zato tudi mora biti opt-out sistem oziroma mora biti vsak privzeto darovalec.

Jasno govorimo o ljudeh, ki so sicer relativno zdravi.. Tisti zelo stari in/ali bolni ljudje tako ali tako niso upravičeni do organa.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

starfotr ::

Po GDPR se moraš z vsako zadevo strinjat. Ne pa da si kar vključen v nekaj in se moraš nato izpisat.

Strinjam se, da imajo ljudje pravico odločati o tem v času svojega življenja. Po smrti (ce bolnik umre v bolnici), bi pa prepovedal svojcem, da karkoli odločajo o tem.

Sicer pa tudi nedarovalci krvi sprejemajo kri od darovalcev.

In socialni problemi tudi sprejemajo denar od davkoplačevalcev, medtem ko sami oripsvajo zelo malo ali nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

OttoParts ::

Kam vodi domneva, da je vsak darovalec, ki ne ve da mora reči ne, če ne želi darovati organov:



Zadeva je sicer dokaj morbiden skeč iz konca 70 (začetka 80?), ampak glede na to, da so resne novice v resnih časopisih vedno manj različne od "novic" iz The Onion.....

PacificBlue ::

Jaz bi daroval, vendar izključno vegetarijancem. :)
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

kogledom ::

MasterTade je izjavil:


3. Tako nizko število darovalcev jasno kaže nezaupanje javnosti v naše zdravstvo

Tukaj je bilo najverjetneje mišljeno nizko število vnaprej opredeljenih daravalcev - teh je res malo.
Transpantacij je malo, ker je omejeno s številom potencialnih darovalcev - torej kliničnih primerov, kjer je to smiselno.
Drugače pa se celoten sistem trudi pridobiti vsakega potencialnega darovalca, tudi če ni izrazil svoje volje.

Pika na i je izjavil:

kogledom je izjavil:

Drugače pa je prav, da svoje želje delimo s svojci

Kar velik razlog, zakaj svojci ne pristanejo. Ker ne vedo, kakšno je bilo mnenje pokojnega.


V praksi se izkaže, da to ni problem, se velika večina strinja z darovanjem. Na srečo!

Da torej odgovorim na boldano trditev:
Dvomim, da lahko potegnemo kakšnekoli vzporednice z darovanjem organov in zaupanjem v naš zdravstveni sistem.
Tudi v praksi je to dvoje popolnoma ločeno. Slovenija je del Eurotransplanta in ta sistem nima veze z našim lokalnim. Je res vrhunsko vse organizirano - ker ima porihtane finance.

facepalm ::

Meni se zdi, biti donor po defaultu ok ideja. Namrec vecino smrt preseneti, pride prezgodaj. Zato tudi tisti, kateri bi sicer radi darovali, umrejo preden se odlocijo podpisati soglasje..


Predstavljajte si znanca ali sebe v bolnici s potrebo po novih ledvicah. Dva nadstropja nizje pa pripravljajo 4 trupla s kompatibilnimi organi, na prevoz v krematorij..

What a waste.. zaradi enega ne-podpisa..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

Pika na i ::

DarwiN je izjavil:


Tisti zelo stari in/ali bolni ljudje tako ali tako niso upravičeni do organa.

Neka najvišja starost prejemnikov za jetra 65-70, za srce 60 (tudi starejši že), pljuča 65, ledvica pa še starejši.

Niso upravičeni do organa? Kaj pa je to zaena neumnost?

Sicer pa je preživetje po petih letih po presaditvi ledvic, v Sloveniji najvišje v Evropi.
V Avstriji in na Hrvaškem sicer opravijo skoraj še enkrat več presaditev na milijon prebivalcev

xmetallic ::

facepalm je izjavil:

What a waste.. zaradi enega ne-podpisa..

Svojci lahko odločitev sprejmejo tudi po tvoji smrti.

D3m ::

Eni bodo darovali drugi ne. Prebol.
|HP EliteBook|R5 6650U|

maco-maco ::

Imam neko kartico: Sem darovalec,....s podpisom potrjujem, da lahko po moji smrti.....
RDEČI KRIŽ SLOVENIJE

To ni več zadosti?

edit

Leta 2008 so zapisali Če se vam ta postopek zdi preveč zapleten ali pa zamuden, se lahko odpravite do Rdečega križa, kjer izpolnite rdečo kartico Sem darovalec. Ta kartica sicer nima pravno formalnega značaja oporoke, vendar lahko tudi preko nje darujete svoje organe.

Tako da bi to še bilo za silo zadosti?
Kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maco-maco ()

xmetallic ::

maco-maco je izjavil:

To ni več zadosti?

Podatek o opredelitvi je zapisan na kartici zdravstvenega zavarovanja ter ostane neviden in tajen do smrti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

maco-maco ::

Ma ja, bo bolje dat na kartico zavarovanja ob priliki.
Kaj?

rozman ::

Aktivno darujem kri, prijavil sem se pa tudi za darovanje organov in tkiv po smrti in pa dal sem se v register za darovanje kostnega mozga.

Zakaj?

Po smrti ne rabim organov, tak al tak bodo zgnili/se skurili, če pa kakšni mladi družini rešim očka ali mamico, pa še tak bolje :)
Darovanje krvi in kostnega mozga je pa tako nekompleksna zadeva, pa če s tem nekomu rešim življenje, zakaj pa ne.

Je pa po mojem mnenju ta stvar res premalo oglaševana, da bi se več ljudi prijavilo.

Mercier ::

Srce bi podaril, seznam parijavnih mest pa je v Wordovem dokumentu. Pa še x nima na koncu. Evo vam tanko črevo! Z vnetji vred.

Naj vam bo, no.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

iBojan ::

Vsi smo proti dokler česar ne rabimo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Doniranje ledvice

Oddelek: Loža
224122 (2875) fosil
»

Vsi bomo darovalci organov (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
46456911 (44611) WarpedGone
»

Darovanje organov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810470 (9270) Kaboom
»

Pomanjkanje krvi - skupna 0+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5811235 (8974) @nny

Več podobnih tem