» »

Peticije lahko uvede kdorkoli?

Peticije lahko uvede kdorkoli?

techuser ::

Sem ravno danes našel tole spletno stran: https://www.pravapeticija.com/
Opazil, sem da imajo polno peticij za zbiranje podpisov, pa me zanima, kdaj vlada sprejme nek nov zakon na podlagi določil iz peticije? Ali je potrebno zbrati 50.000 podpisov, da se kaj uresniči? Ker imajo tudi peticijo proti RTV naročnini in nekje okoli 20.000 podpisov, kar je verjetno premalo.

Po tej logiki lahko uvede peticijo kdorkoli?
  • spremenil: techuser ()

PaX_MaN ::

1.) Vlada ne sprejema zakonov, DZ je ta
2.) 5000 podpisov, a le za konkreten predlog zakona, peticija@pravapeticija ne zadostuje
3.) Peticijo res lahko uvede kdorkoli, a jo lahko vržejo neposredno v koš (45. člen Ustave).

techuser ::

Kakšna pa je potem prava peticija, če tista spletna stran ne zadostuje? Če bi nekdo zbral 200.000 podpisov in če bi blo na televiziji govora o tem, bi DZ že moral nekaj narediti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

techuser ::

Sem oddal prijavo za RTV, me je zanimalo kako imajo to urejen. Sploh nisem dal podpisa, še emaila ni bilo potrebno. Vpišeše ime, priimek, kraj bivališča in državo. Email je bil neobvezen, potem pa sem mislil, da bodo zahtevali podpis, vsaj preko tablice ali kaj podobnega. Pa dobiš odgovor: Vaš podpis je bil dodan na seznam podpisanih.

Ne vem kako je to vredu narejen, če ni lastnoročnega podpisa, kako to tolmačijo v DZ, če stvar pride do tja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

xx23 ::

Vsako peticijo lahko DZ takoj zavrne, zato je tudi način zbiranja tako neresen.

Drugače je s 5000 podpisi za spremembo zakona. Če dobiš 5000 podpisov, gre predlog čez vso proceduro in na glasovanje, če ni v nasprotju z ustavo, človekovimi pravicami. Ampak teh 5000 ljudi pa mora dejansko it na upravno enoto podpisat, ne tle neki klikat.

techuser ::

No potem je vse zastonj in strani kot so pravapeticija. Če bi se podpise dobilo elektronsko, bi bilo kaj drugače?

xx23 ::

Najprej bi moral DZ sprejeti neka merila, kdaj bi peticije jemal resno. Potem bi lahko sledilo vse ostalo.

Phantomeye ::

Peticije bolj kot ne služijo neki nameri. Oziroma oglaševanju namere. Če se izkaže dovolj podpore, potem veš, da se lahko lotiš resnih kanalov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peticija za ukinitev RTV prispevka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14734067 (29450) radmannsdorf
»

Alan Turing pomiloščen (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6322527 (18935) MrStein
»

Referendum za ukinitev RTV Slovenija prispevka (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
807254 (4954) urban99
»

Peticija zaradi zbijanja vrednosti šole (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Šola
30951803 (44610) detroit
»

splosni upor-peticija !!!

Oddelek: Loža
281496 (945) Binji

Več podobnih tem