» »

Stanovanjski kredit

Stanovanjski kredit

««
22 / 47
»»

user4683 ::

Ce imas max normiranca bos pa ja pocakal se eno leto in prilezel do 50% pologa in dovolj track recorda, da ti dajo (vsaj) se 200k kredita.

maticb492 ::

Pa upaj da vmes cene malo padejo in da EURIBOR ne bo zrastel na 5% :D

Meni niso zahtevali poroka nad 100k, ampak ja, tole je dokaj individualna stvar, ker banke imajo te smernice od Banke Slovenije, imajo pa tudi neko kvoto, mislim da 10%, kjer lahko smernice malo zaobidejo, tako da moraš samo prit prav čas tja in z pravo ponudbo :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

velikBrokoli ::

user4683 je izjavil:

Ce imas max normiranca bos pa ja pocakal se eno leto in prilezel do 50% pologa in dovolj track recorda, da ti dajo (vsaj) se 200k kredita.


Ja, sigurno. Trenutno sem malce neučakan, ker je na poti otrok in trenutno živimo v manjšem najemniškem stanovanju. ;(( Hkrati sem pa želel še izkoristiti trenutne nizke obrestne mere.

Zgodovina sprememb…

velikBrokoli ::

maticb492 je izjavil:

Pa upaj da vmes cene malo padejo in da EURIBOR ne bo zrastel na 5% :D


Lahko pa ravno ujamem dno cen, ane? Saj to ne bo šlo več gor, ane?? :))

NovakJ ::

Mene je DH kar konkretno zaj... saj so mi dali ponudba za kredit kjer sem jim jasno takoj na začetku povedal da gre za poroka lahko samo žena, ki je bila takrat brez dohodkov. Potem se je zadeva vlekla skoraj dva meseca skozi neke kreditne odbore, zadnji odbor se pa odloči da rabim dodatnega poroka ki ga seveda ne morem dobit. Pri prodajalcu je bilo zaradi čakanja itak en kup slabe volje tako da sem to nepremičnino na koncu izgubil.

No leto dni kasneje sem šel skozi isti postopek na SKB kjer je bila zadeva mnogo hitrejša in smo zadevo speljali brez problemov, na DH sploh nisem šel po ponudbo.

Šlo se je pa za kredit 200k za normiran s.p. z cca. 30% lastnega vložka. Pri meni sta bili aktualni samo dve banki SKB in Unicredit ostali so naračunali mnogo manjše kreditno sposbnost.

Lonsarg ::

Mi bi rabli ponudnika v stilu US hipotek, ki v zameno za visjo obrestno mero prevzame vso tveganja in ga kreditna sposobnost ne zanima sploh, ker te pac vn vrze ce ne placujes.

Je pa res da v tem primeru treba zakonodajo za oddajo spremeniti da se da lazje izselit neplacnike.

velikBrokoli ::

Lonsarg je izjavil:

Mi bi rabli ponudnika v stilu US hipotek, ki v zameno za visjo obrestno mero prevzame vso tveganja in ga kreditna sposobnost ne zanima sploh, ker te pac vn vrze ce ne placujes.

Je pa res da v tem primeru treba zakonodajo za oddajo spremeniti da se da lazje izselit neplacnike.


Zakaj pa misliš, da do sedaj tega še ni bilo na voljo? Ali je zakonodaja preveč okorna in bi bankam povzročalo več težav, kot koristi?

Invictus ::

Lonsarg je izjavil:

Mi bi rabli ponudnika v stilu US hipotek, ki v zameno za visjo obrestno mero prevzame vso tveganja in ga kreditna sposobnost ne zanima sploh, ker te pac vn vrze ce ne placujes.

Je pa res da v tem primeru treba zakonodajo za oddajo spremeniti da se da lazje izselit neplacnike.

To ne pije vode, dokler si po zasegu nepremičnini s strani banke, še vedno dolžan plačati banki razliko med vrdnpostjo prodane nepremičninein višino kredita.

Ko bo kreditojemalec po zasegi nepremičnine banki dolžan točno nič, se lahko o tem pogovarjamo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

Ja to je jasno, da bi bilo to fer bi pogodba morala biti taka da v nobenem trenutku hipotekojemalec ne bi bil dolzan niti 1 cent.

Saj sem napisal, v zameno da te lahko takoj ven vrzejo prevzamejo vso tveganje, vkljucno z tem da ne bo ratalo naprej prodati po zadostni ceni.

To bi trg kreditojemalstva naredilo veliko bolj likviden in manj birokratski.

velikBrokoli ::

Sliši se kot nekaj popolnoma nedosegljivega v Sloveniji :))

Old Spice ::

Brokoli čaki ti pišeš, da si prej na redni zaposlitvi dobival 2.5k neto mesečno, sedaj pa imaš skoraj x10. Se pravi 25k neto imaš mesečno plače in rabiš kredit za 300k in slabe 30% imaš lastne udeležbe? A se tukaj samo meni matematika ne izzide? Če imaš tako plačo, kako da imaš samo 30% lastne udeležbe? In druga ideja, s 25k neto mesečno imaš ti v enem letu keš v žepu, zakaj bi vleku 20 let kredita?

user4683 ::

Old Spice je izjavil:

In druga ideja, s 25k neto mesečno imaš ti v enem letu keš v žepu, zakaj bi vleku 20 let kredita?

Ker nek povprecno investiran denar nosi vec obresti kot te stane kredit.

velikBrokoli ::

Old Spice je izjavil:

Brokoli čaki ti pišeš, da si prej na redni zaposlitvi dobival 2.5k neto mesečno, sedaj pa imaš skoraj x10. Se pravi 25k neto imaš mesečno plače in rabiš kredit za 300k in slabe 30% imaš lastne udeležbe? A se tukaj samo meni matematika ne izzide? Če imaš tako plačo, kako da imaš samo 30% lastne udeležbe? In druga ideja, s 25k neto mesečno imaš ti v enem letu keš v žepu, zakaj bi vleku 20 let kredita?


Sp imam odprt šele od januarja, od takrat pa povprečno vlečem ven približno 20-30k mesečno (odvisno od meseca, imam več strank..). Najbrž bom tudi nekaj strank skenslal, ker bom itak prišel do limita normiranca in mi trenutno ni v interesu dooja odpirat, ker rabim nek cashflow.

Razmišljam, da bi na Gorenjskem zgradil hišo, za kar bi potreboval okoli 400-500k. Torej potrebujem okoli 150-200k pologa.. na žalost pa toliko denarja še nisem našparal, ker sem tudi kar nekaj investiral v etfje in stonkse.

Glede na to, da so trenutne obrestne mere še kar ugodne, se bi mi bolj splačalo vzeti kredit in ostalo investirati, kot je omenil znupy.

Zgodovina sprememb…

ginekk ::

velikBrokoli je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Mi bi rabli ponudnika v stilu US hipotek, ki v zameno za visjo obrestno mero prevzame vso tveganja in ga kreditna sposobnost ne zanima sploh, ker te pac vn vrze ce ne placujes.

Je pa res da v tem primeru treba zakonodajo za oddajo spremeniti da se da lazje izselit neplacnike.


Zakaj pa misliš, da do sedaj tega še ni bilo na voljo? Ali je zakonodaja preveč okorna in bi bankam povzročalo več težav, kot koristi?


Zato ker je s tem večje tveganje pri bankah in se morajo zajebavat s tem. Sploh je problem, če pade tržna cena pod original cenitvijo. Pač si ga banke vzamejo na izi, očitno jim ne gre slabo in tudi ne morejo v stečaj - morebitne izgube so socializirane preko državljanov.

Mato989 ::

Saj Slovenija že ima take vrste "kreditov" so samo 1 postopek več, imenuje se osebni stečaj in odpis dolgov... je malo bolj komplicirano kot poenostavljen USA sistem ampak outcome je identičen, banka dobi 0 oziroma koliko je prehodnega obdobja (2-3 leta)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Mato989 je izjavil:

Saj Slovenija že ima take vrste "kreditov" so samo 1 postopek več, imenuje se osebni stečaj in odpis dolgov... je malo bolj komplicirano kot poenostavljen USA sistem ampak outcome je identičen, banka dobi 0 oziroma koliko je prehodnega obdobja (2-3 leta)

Osebni stečaj je težko sranje, ki ga nočeš, in ti diktira življenje naslednjih 5 let.

Raje ne piši neumnosti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Saj Slovenija že ima take vrste "kreditov" so samo 1 postopek več, imenuje se osebni stečaj in odpis dolgov... je malo bolj komplicirano kot poenostavljen USA sistem ampak outcome je identičen, banka dobi 0 oziroma koliko je prehodnega obdobja (2-3 leta)

Osebni stečaj je težko sranje, ki ga nočeš, in ti diktira življenje naslednjih 5 let.

Raje ne piši neumnosti...


Seveda ti ga, ampak še vedno si potem rešen dolga v 99% primerov razen preživnine in polnomočnih kazni iz sodišč ali FURS dolgov...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Nope, 5 let ti poberejo vse kar zaslužiš, razen minimalca. Do poplačila dolga...

Res fajn...

In zaplenijo ti vse premoženje kar ga imaš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Nope, 5 let ti poberejo vse kar zaslužiš, razen minimalca. Do poplačila dolga...

Res fajn...

In zaplenijo ti vse premoženje kar ga imaš.


Izobrazi se, ni 5 let... ampak 2-5 let, večinoma sodišča dajo 2 leti (več kot 80%) povprečje je pa dobre 2 leti, skoraj nihče ne dobi 5 let razen če si lopov na kubik... (beri dolg nekaj mil)

Seveda ti vse zaplenijo ampak če že zgubiš stanovanje potem itak nimaš skoraj nič drugega, avto pač prej prodaš
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Nope, 5 let ti poberejo vse kar zaslužiš, razen minimalca. Do poplačila dolga...

Res fajn...

In zaplenijo ti vse premoženje kar ga imaš.


Izobrazi se, ni 5 let... ampak 2-5 let, večinoma sodišča dajo 2 leti (več kot 80%) povprečje je pa dobre 2 leti, skoraj nihče ne dobi 5 let razen če si lopov na kubik... (beri dolg nekaj mil)

Seveda ti vse zaplenijo ampak če že zgubiš stanovanje potem itak nimaš skoraj nič drugega, avto pač prej prodaš


Koliko primerov iz prakse poznas? Al poznas samo teorijo v tvoji glavi?

Mato989 ::

kriptobog je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Nope, 5 let ti poberejo vse kar zaslužiš, razen minimalca. Do poplačila dolga...

Res fajn...

In zaplenijo ti vse premoženje kar ga imaš.


Izobrazi se, ni 5 let... ampak 2-5 let, večinoma sodišča dajo 2 leti (več kot 80%) povprečje je pa dobre 2 leti, skoraj nihče ne dobi 5 let razen če si lopov na kubik... (beri dolg nekaj mil)

Seveda ti vse zaplenijo ampak če že zgubiš stanovanje potem itak nimaš skoraj nič drugega, avto pač prej prodaš


Koliko primerov iz prakse poznas? Al poznas samo teorijo v tvoji glavi?


2
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

Kako si na vzorcu dveh izračunal, da v 80% sodišča določijo 2 leti? :))

Mato989 ::

Povprečni postopek do izdaje sklepa o začetku
osebnega stečaja traja manj kot 1 mesec.
Povprečni postopek osebnega stečaja traja
približno 3 leta.
Povprečna preizkusna doba za odpust
obveznosti traja od 2 leti do 2 leti in 6

mesecev.


https://nasodiscu.si/static/media/brosu...

Če gledamo da je min 2 leti in max 5 let lahko zaključiva da je veliko večja verjetnost da dobiš 2-3 leta kot 5 let 80% je pa moj čez palec ja... lahko pa kdo na podlagi teh informacij izračuna dejanski procent.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

velikBrokoli ::

No, kakorkoli, kako je lahko osebni stečaj primerljiv z ameriškim hipotekarnim kreditom? Tam te v primeru, da ne plačaš, preprosto izselijo in nisi nič več dolžen banki. Pri osebnem stečaju ti pa poberejo vse premoženje?

Mato989 ::

velikBrokoli je izjavil:

No, kakorkoli, kako je lahko osebni stečaj primerljiv z ameriškim hipotekarnim kreditom? Tam te v primeru, da ne plačaš, preprosto izselijo in nisi nič več dolžen banki. Pri osebnem stečaju ti pa poberejo vse premoženje?


V tem, da če te v takem primeru izselijo že itak NAČELOMA (poudarjam NAČELOMA) nimaš nič kaj premoženja, drugače boš poskrbel da te ne izselijo...

Ne vem, če bi se meni karkoli zalomilo in ne bi mogel odplačat kredita za stanovanje in bi imel možnost da me izselijo in bi bil dolžen nič, bi vseeno raje prodal VSE kar imam da to poplačam (izjeme so ekstremni primeri globalne krize) torej če me daš v osebni stečaj itak že nič nimam, ker bom raje prodal vse prej kot pa pustil da mi prodajo nepremičnino in me izselijo 8-)

Razen če hoče tu kdo rečt da v USA folk recimo kupi bajto za 200k nekje in ima še 200k na računu ali pa avto vredn 80k in raje pustijo da jih izselijo kot prodajo premoženje za poplačilo hipoteke 8-) V tem primeru se strinjam s tabo da to ni enako niti približno podobno, samo jaz takih primerov ne poznam pa imam nekaj znancev iz USA, običajno tiste ki izselijo so defakto v osebnem stečaju po merilih v SLO, se pravi jim itak ne moreš več nič vzet razen morda kripe za par jurčkov...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

No, kakorkoli, kako je lahko osebni stečaj primerljiv z ameriškim hipotekarnim kreditom? Tam te v primeru, da ne plačaš, preprosto izselijo in nisi nič več dolžen banki. Pri osebnem stečaju ti pa poberejo vse premoženje?


V tem, da če te v takem primeru izselijo že itak NAČELOMA (poudarjam NAČELOMA) nimaš nič kaj premoženja, drugače boš poskrbel da te ne izselijo...

Ne vem, če bi se meni karkoli zalomilo in ne bi mogel odplačat kredita za stanovanje in bi imel možnost da me izselijo in bi bil dolžen nič, bi vseeno raje prodal VSE kar imam da to poplačam (izjeme so ekstremni primeri globalne krize) torej če me daš v osebni stečaj itak že nič nimam, ker bom raje prodal vse prej kot pa pustil da mi prodajo nepremičnino in me izselijo 8-)

Razen če hoče tu kdo rečt da v USA folk recimo kupi bajto za 200k nekje in ima še 200k na računu ali pa avto vredn 80k in raje pustijo da jih izselijo kot prodajo premoženje za poplačilo hipoteke 8-) V tem primeru se strinjam s tabo da to ni enako niti približno podobno, samo jaz takih primerov ne poznam pa imam nekaj znancev iz USA, običajno tiste ki izselijo so defakto v osebnem stečaju po merilih v SLO, se pravi jim itak ne moreš več nič vzet razen morda kripe za par jurčkov...



Ti bi kaj prodal ja. Foter bi i spet dal :))

Invictus ::

Zaradi pravih hipotekarnih kreditov se je zgodila finančna kriza 2009. Eden od razlogov, seveda...

Nepremičniski trg je bil tam nor. Zidalo se je noro, cene so bile nore, vsak je dobil puf, skoraj brezdomec...

Potem je počilo, cene nepremičnin so padle, ker jih je bilo preveč. Tako za 50% in še več. Folk, ki je par let plačeval kredit za 300k bajto, je to nehal plačevati in kupil 100k bajto. Ker se mu je splačalo... Banki je ostala pa 300k bajta, vredna 100k. Zato so pušnili vsi tisti skladi, ki so delali pakete iz nepremičnin in hipotek, svoje pol naredi še panika folka, ki začne prodajati.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Zaradi pravih hipotekarnih kreditov se je zgodila finančna kriza 2009. Eden od razlogov, seveda...

Nepremičniski trg je bil tam nor. Zidalo se je noro, cene so bile nore, vsak je dobil puf, skoraj brezdomec...

Potem je počilo, cene nepremičnin so padle, ker jih je bilo preveč. Tako za 50% in še več. Folk, ki je par let plačeval kredit za 300k bajto, je to nehal plačevati in kupil 100k bajto. Ker se mu je splačalo... Banki je ostala pa 300k bajta, vredna 100k. Zato so pušnili vsi tisti skladi, ki so delali pakete iz nepremičnin in hipotek, svoje pol naredi še panika folka, ki začne prodajati.


Seveda, ampak v SLoveniji cene nepremičnin niso padle za 50% ali več... nobena bajta ki je bila v Sloveniji resnično vredna 300k ni bila čez X mesecev vredna 100k ali manj...

Imaš pa vse prav, je pa tudi dogodek 2009 tak one in a kind zadnjih 35 let...verjetno še več gledano na USA... Mi smo pač imeli v 80tih hiperinflacijo, ampak tu take vrste kreditii ne bi nič pomagali...

Sicer se načeloma strinjam... država bi tu morala uredit razmerja, če Banka zahteva HIPOTEKO potem bi moralo s predajo te hipoteke banki bit konec dolga kreditojemalca, če pa se banka s tem ne strinja potem pač ne more zahtevat hipoteke 8-)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Twixz ::

Zdaj, ker se ne spoznam na kredite tako dobro, rabim nasvet za sledeči primer (za lažje razumevanje bom uporabil imena Miha in Mojca :)) ):

Par, ki planira skupaj živeti v stanovanju ki je v lasti Miha (preko notarja vse urejeno), rabi kredit. Cca. 30.000€. Za adaptacijo.
Miha ima zaposlitev za določen čas do konca novembra (napovedano potem za nedoločen čas) in odplačuje še 4 mesece obstoječega (potrošniškega) kredita - govorimo o 240€ na mesec + vlaga v adaptacijo stanovanja precejšen del svojih prihodkov. Mesečnega priliva ima cca. 1400-1500€ (potni in malica).
Mojca ima zaposlitev za nedoločen čas in ima mesečnega priliva cca. 1000€ (potni in malica). Nima kreditov ali ostalih posebnih stroškov. Mogoče velja omeniti, da oba vlagata v adaptacijo in našparanega nimata nič, ker sta ves denar, ki je ostal, zmetala v stanovanje.
Hipoteka načeloma ne pride v poštev, ker je Miha lastnik stanovanja v večstanovanjski hiši njegovih staršev in starša se s hipoteko ne strinjata.

S kreditom se nekaj ekstra ne mudi, bi bilo pa fajn to naredit čimprej glede na vso to s*anje, ki se dogaja.
Kaj predlagate? Jaz niti ne vem, če lahko da Miha npr. svoje stanovanje v hipoteko, ko dobi za nedoločen čas ali je bolje vzet kredit z Mojco za poroka ali ne? Potrošniški najbrž ne pride v poštev, bi pa to odplačala v največ 7 letih (raje 5).

maticb492 ::

Miha neha vlagat za 1 mesec ali pa si sposodi 960EUR in predčasno odplača kredit (recimo od staršev - potencialno vzame 960EURveč novega kredita in jim takoj vrne), potem pa vzame novega, po potrebi je Mojca porok.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Jerry000 ::

Kaj res se fiksna obrestna mera ukinja? Pismo jim banke. Upam da NKBM še ne bo ukinila

velikBrokoli ::

Jerry000 je izjavil:

Kaj res se fiksna obrestna mera ukinja? Pismo jim banke. Upam da NKBM še ne bo ukinila

3 banke so jo že ukinile, verjetno bodo tudi ostale po novem letu.

Lonsarg ::

Pa saj ko je enkrat nad 3.5 je itak vseeno ali je ukinjena ali ne, ker fiksnih nad 3.5 se ne splača jemat.

kriptobog ::

Jerry000 je izjavil:

Kaj res se fiksna obrestna mera ukinja? Pismo jim banke. Upam da NKBM še ne bo ukinila


Tako je. Hitro po kredit, dokelr se ponujajo fiksno.

Likalnik ::

Twixz je izjavil:

Zdaj, ker se ne spoznam na kredite tako dobro, rabim nasvet za sledeči primer (za lažje razumevanje bom uporabil imena Miha in Mojca :)) ):

Par, ki planira skupaj živeti v stanovanju ki je v lasti Miha (preko notarja vse urejeno), rabi kredit. Cca. 30.000€. Za adaptacijo.
Miha ima zaposlitev za določen čas do konca novembra (napovedano potem za nedoločen čas) in odplačuje še 4 mesece obstoječega (potrošniškega) kredita - govorimo o 240€ na mesec + vlaga v adaptacijo stanovanja precejšen del svojih prihodkov. Mesečnega priliva ima cca. 1400-1500€ (potni in malica).
Mojca ima zaposlitev za nedoločen čas in ima mesečnega priliva cca. 1000€ (potni in malica). Nima kreditov ali ostalih posebnih stroškov. Mogoče velja omeniti, da oba vlagata v adaptacijo in našparanega nimata nič, ker sta ves denar, ki je ostal, zmetala v stanovanje.
Hipoteka načeloma ne pride v poštev, ker je Miha lastnik stanovanja v večstanovanjski hiši njegovih staršev in starša se s hipoteko ne strinjata.

S kreditom se nekaj ekstra ne mudi, bi bilo pa fajn to naredit čimprej glede na vso to s*anje, ki se dogaja.
Kaj predlagate? Jaz niti ne vem, če lahko da Miha npr. svoje stanovanje v hipoteko, ko dobi za nedoločen čas ali je bolje vzet kredit z Mojco za poroka ali ne? Potrošniški najbrž ne pride v poštev, bi pa to odplačala v največ 7 letih (raje 5).


Zakaj bi Miha (*opomba jaz sem Miha in sem vzel 30k € stanovanjskega kredita) vzel kredit in ga zavaroval s hipoteko....lahko vzameš prav tako stanovanjski kredit in ga zavaruješ preko zavarovalnice....30k€ ni tako veliko, da zavarovalnica ne bi tega sprejela....jaz sem tako naredil in ni bilo težav.
Ampak...na koncu prideš na isto...se pravi izguba hiše...če vzameš zavarovanje preko zavarovalnice ali pa hipoteko...če ne moreš plačevati obrokov tudi, če imaš zavarovano preko zavarovalnice moraš pač njim vrniti...če ne boš imel se ti v najslabšem možnem primeru tudi spravijo na hišo...tako, da starše potolaži, da nima veze kako je kredit zavarovan...če ne moreš plačevati ti hišo vzamejo (seveda govorimo o najslabši možni varianti).

pozanimaj se kakšna je fiksna obrestna mera (kolikor vem so že 3%...oziroma nekje sploh niso več na voljo) pa si preračunaj ali se ti splača ali ne...sicer pa...ne vem kje si bil toliko časa....da boš imel za obnoviti stanovanje najverjetneje veš že celo leto...še dva meseca nazaj si lahko dobil fiksno obrestno mero pod 2%

Jerry000 ::

kriptobog je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Kaj res se fiksna obrestna mera ukinja? Pismo jim banke. Upam da NKBM še ne bo ukinila


Tako je. Hitro po kredit, dokelr se ponujajo fiksno.

Nimam kaj trenutno s kreditom počet :)

Lonsarg je izjavil:

Pa saj ko je enkrat nad 3.5 je itak vseeno ali je ukinjena ali ne, ker fiksnih nad 3.5 se ne splača jemat.

Ja sam variabilna se pa spreminja in bohve kok se bo to spreminjal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Lonsarg ::

Ce imas na voljo fiksno 3.5% in variabilno 2% vzames variabilno. Namrec ja lahko variabilna sicer zacasno skoci kam visje, tudi za par let. Cez celotno dobo odplacevanja kredita pa bo ob tako visoki fiksni gotovo vecino casa nizja. Zgodovinsko povprecje EURIBORja se namrec giblje okoli 2%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

OneYellow ::

Ja samo, če vzameš variabilo ravno na začetku dvigovanja Euriborja boš lahko z malo smole npr. 10 let plačeval po višji OM, kar je najslabše, ker ravno na začetku plačuješ več obresti. Ti ne pomaga toliko, če potem naslednjih 10 let začne padati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OneYellow ()

kriptobog ::

Jerry000 je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Kaj res se fiksna obrestna mera ukinja? Pismo jim banke. Upam da NKBM še ne bo ukinila


Tako je. Hitro po kredit, dokelr se ponujajo fiksno.

Nimam kaj trenutno s kreditom počet :)

Lonsarg je izjavil:

Pa saj ko je enkrat nad 3.5 je itak vseeno ali je ukinjena ali ne, ker fiksnih nad 3.5 se ne splača jemat.

Ja sam variabilna se pa spreminja in bohve kok se bo to spreminjal


Ce nimas kaj poceti s kreditom, te tudi nima kaj skrbeti ukinitev fiksne :))

Jerry000 ::

kriptobog je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Kaj res se fiksna obrestna mera ukinja? Pismo jim banke. Upam da NKBM še ne bo ukinila


Tako je. Hitro po kredit, dokelr se ponujajo fiksno.

Nimam kaj trenutno s kreditom počet :)

Lonsarg je izjavil:

Pa saj ko je enkrat nad 3.5 je itak vseeno ali je ukinjena ali ne, ker fiksnih nad 3.5 se ne splača jemat.

Ja sam variabilna se pa spreminja in bohve kok se bo to spreminjal


Ce nimas kaj poceti s kreditom, te tudi nima kaj skrbeti ukinitev fiksne :))

Seveda me skrbi, zdaj trenutno še ne rabim kredit (lahko da bom drugi teden, drugo leto,...), ko pa bom pa ne bo več fiksne.

Lonsarg je izjavil:

Ce imas na voljo fiksno 3.5% in variabilno 2% vzames variabilno. Namrec ja lahko variabilna sicer zacasno skoci kam visje, tudi za par let. Cez celotno dobo odplacevanja kredita pa bo ob tako visoki fiksni gotovo vecino casa nizja. Zgodovinsko povprecje EURIBORja se namrec giblje okoli 2%.

Variabilni se malo izogibam. Tudi na banki so mi svetovali fiksno ko sem šel malo firbcat pred 2 leti ravno zaradi nepredvidljivosti spremenljive OM. Lahko imaš srečo ali pa ne, v 30 letih se lahko marsikaj spremeni, se pa baje sreminja na 6mescu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Lonsarg ::

Ce govorimo o kreditih 15+ let se pri nizki fiksni splaca vzeti fiksno. Pri visoki fiksni se pa splaca vzeti variabilno, to je splosno ekonomsko pravilo ki velja v 99% primerih za obicne ljudi, ni zgolj moje mnenje.

Edina dilema je kaj smatras za nizko in kaj za visoko. 3.5% fiksna je IMO dovolj visoka da je to cisto ok meja da nad to cifro raje vzames variabilno. Ce si ultra bojazlive sorte si morda vzames mejo 4%. Ampak statisticno gledano je cez celo zgodovino zadnjih 50 let bolj profitiral nekdo, ki je vzel variabilno, kot nekdo ki je vzel fiksno 3.5%, ne glede na izbrani trenutek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

GregiB ::

Lonsarg je izjavil:

Ampak statisticno gledano je cez celo zgodovino zadnjih 50 let bolj profitiral nekdo, ki je vzel variabilno, kot nekdo ki je vzel fiksno 3.5%, ne glede na izbrani trenutek.


Ne vem, od kod vlečeš te zaključke... namreč...


EURIbor se je začel uporabljati 1.1.1999, kot "zlitje" medbančnih obrestnih mer večih evropskih držav... Se je pa vodilo "povprečje" že od 1994... in...

Povprečna EURIbor obrestna mera med 1994 in 1999 je bila 5,38%
Povprečna EURIbor obrestna mera med 1999 in 1.1.2009 (ko je udarila globalna finančna kriza, a vključujoč DotCom krizo) je bila 3,41%
Povprečna EURIbor obrestna mera po izbruhu finančne krize v 2008 pa je bila 0,27%...

Za dodatno referenco... Povprečje britanskega LIBORJ je bilo v obdobju 1984 do 2009 4,78%

O kterih "zadnjih 50 let" je torej govora?

Sicer pa... če greš danes na banko in ti ta ponudi EURIbor(6m) + 1,6% marže, si že zdajle na 3,1%... Fed za naslednji mesec napoveduje 1% zvišanje državne obrestne mere... se bo verjetno tud poznalo, ne?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

billy ::

Ne se bat, če bo šel EURIBOR previsoko, se bo sigurno kaj regulirali, ker drugače po kar nekaj mio ljudi postalo nezmožno plačevati obresti.

Ali pa obratno, spremenili, zvišali, bodo tudi fiksno obrestno mero.

Likalnik ::

fiksna obrestna mera naj bi bila za kredite kateri so daljši od 10 let
variabilna obrestna mera pa naj bi bila primerna za kredite do 10 let.

na ta način so meni na banki razložili.

billy ::

Pri meni je pa ravno obratno :D mislim v praksi...

Mato989 ::

Likalnik je izjavil:

fiksna obrestna mera naj bi bila za kredite kateri so daljši od 10 let
variabilna obrestna mera pa naj bi bila primerna za kredite do 10 let.

na ta način so meni na banki razložili.



Ja, ampak to je tako, generally... recimo če si kredit vzel takrat ko je šla ECB v negativne in si vzel spremenljivo si v teh cca 10 letih odplačal veliko in se ti je bolj splačalo kot fiksen tudi če si vzel na 20, 25 let... in v kakih primerih obratno... ni enoznačnega odgovora... ampak velikorkat se variabilno vzame ker fiksne ne moreš vzet... to je sicer overall slabo ampak včasih pa tudi ok, odvisno od personalne situacije...

Recimo mene je zjebal stanovanjski kredit 2019, glih ko sem hotel vzet so spremenili namest 3 mesece povprečje 12 mesecev in za nagrado ker sem bil prve pol leta na polovički sem bil kreditno sposoben samo za 140EUR anuitete namesto skoraj 350... kto sem računal, posledica je bila da sem lahko vzel kredit na 30 let z anuiteto cca 133EUR in variabilno, namesto kredit 280 eur z fiksno na 15 let... pač jebiga... k sreči imam tako nizek kredit da me tu dvig variabilne ne prizadane skoraj nič in se mi je anuitete dvignila 7EUR...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

tomaz_1980 ::

velikBrokoli je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Kaj res se fiksna obrestna mera ukinja? Pismo jim banke. Upam da NKBM še ne bo ukinila

3 banke so jo že ukinile, verjetno bodo tudi ostale po novem letu.

A kdo ve, zakaj to ukinjajo? Meni je čudno, zakaj fiksnih OM enostavno ne zvišajo za toliko, kot je šel Euribor gor?

GregiB ::

billy je izjavil:

Ali pa obratno, spremenili, zvišali, bodo tudi fiksno obrestno mero.
Lej fiksna obrestna mera se regulira redno, glede na ceno, ki jo banke plačujejo za depozite... Je pa fiksna obrestna "normalna" za razumnega kreditojemalca... Namreč, vsak odgovoren investitor bi si moral narediti finančni načrt, kako je sposoben odplačevati kredit. Fiksna obrestna mera dovoljuje, da si lahko narediš natančen načrt. Seveda pa je povprečen slovenski kreditojemalec praktično čakal, da je šel EURIbor toliko nizko, da si je lahko kredit privoščil... ali pač celo čakaj na švicarski LIBOR, ki je bil še cenejši... Pa gre kaj narobe... so krive pa banke...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

kriptobog ::

tomaz_1980 je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Kaj res se fiksna obrestna mera ukinja? Pismo jim banke. Upam da NKBM še ne bo ukinila

3 banke so jo že ukinile, verjetno bodo tudi ostale po novem letu.

A kdo ve, zakaj to ukinjajo? Meni je čudno, zakaj fiksnih OM enostavno ne zvišajo za toliko, kot je šel Euribor gor?


Ker se bojijo, da bo sel visje. Zakaj bi se naprej delili poceni kredite, ce ni treba?

GregiB ::

tomaz_1980 je izjavil:

A kdo ve, zakaj to ukinjajo? Meni je čudno, zakaj fiksnih OM enostavno ne zvišajo za toliko, kot je šel Euribor gor?


Verjetno gre za to, da je na trgu zelo malo na daljši rok deponiranega kapitala... zato banke vedo, da bodo morale za izdane dolgoročne kredite delati reprograme financiranja z več neznankami... tveganje banke torej, ki jih je treba vgraditi v ceno kredita...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
««
22 / 47
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167198885 (21011) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29467192 (13540) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6020062 (11725) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713468 (6232) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416770 (14306) 3p

Več podobnih tem