» »

Stanovanjski kredit

Stanovanjski kredit

««
4 / 46
»»

luli ::

MxxW5 je izjavil:

Mimogrede: pri spremembi ali razvezi kreditne pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin (112. člen OZ) ne bo dovolj, da se bodo OM zvišale, zvišati se bodo morale tako drastično, da bo lahko banka na sodišču dokazala, da celo ona, banka, ki se profesionalno bavi z denarnimi in bančnimi posli, ni mogla predvideti tako zelo hudega zvišanja OM. Da bo banka s svojim zahtevkom uspela, bo moralo biti zvišanje povsem izven okvirov predvidljivega, na katere banka ob sklenitvi pogodbe ni mogla računati in jih ne predvideti. Iti bo moralo za takšne okoliščine in takšno zvišanje OM, za katere dober strokovnjak s tega področja na noben način ne bi mogel predvideti, da se lahko zgodijo v času trajanja pogodbe (npr. 20 let).

Ni treba posebej poudarjati, da bo to težko dokazati, oziroma da če do takšnih okoliščin pride, se bomo verjetno sekirali zaradi česa drugega, ne zaradi kreditnih pogodb.

Še moje mnenje. Klavzule, ki jih pišejo banke so brezpredmetne v kolikor niso fiksno določeni pogoji (pri tem mislim na procent inflacije), pri katerem naj "fiksna" obrestna mera naj ne bi bila več fiksna.
S tistim intervjujem je Arhar pač povedal, da nima pojma.

In vsem v razmislek še enkrat naslednji stavek
Da bo banka s svojim zahtevkom uspela, bo moralo biti zvišanje povsem izven okvirov predvidljivega, na katere banka ob sklenitvi pogodbe ni mogla računati in jih ne predvideti

Vas kaj spomni na švicarje? Takrat so banke govorile, da so one zavarovane pred valutnim tveganjem in da je to odgovornost posojilojemalec pač prevzel nase, ker je špekulant.

MxxW5 ::

http://www.sodnapraksa.si/?q=id:2015081...

Evo, ker si ravno omenil švicarje. Tole sem zadnjič našel po naključju. Bral vsega nisem, sem pa preletel.

Je pa zanimivo branje za tiste, ki hočejo videti, kako težko je doseči spremembo/razvezo pogodbe na podlagi 112. člena OZ (klavzula rebus sic stantibus - spremenjene okoliščine). Ali pa morebiti kdo misli, da bo sodišče banko, ki bo hotela doseči spremembo kreditne pogodbe s FOM, obravnavalo manj strogo, kot je obravnavala kreditojemalce v CHF (tj. potrošnike)?

thramos ::

Jah zaupanje v slovensko sodstvo je verjetno še nižje kot v banke. :))

Sploh pa si ne želiš zmagovati na sodišču (kar ti zagotavljata dva neznanca s foruma), ko izbereš način obrestovanja zaradi mirnega spanca.

MxxW5 ::

Povsem res ( nekaj takega sem napisal v svojem prvem postu tukaj). Kdor sprejema odločitve o kreditu, ki ga bo odplačeval kar pošten del svojega življenja, na podlagi mnenj neznancev s foruma, je tepec. Pozanimajte se pri kredibilnih virih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MxxW5 ()

thramos ::

Ja, ni pa čisto nič narobe, oziroma je po mojem še dobrodošlo, da se na takšne stvari na forumih opozarja. Tudi če se na koncu izkaže, da smo zganjali paniko za brez veze.

eric_cartman ::

Da nadaljujem temo.. Dogodki so se razvili v precej tečne smeri. Prvič je renovacija oz. adaptacija mansarde dražja kot smo si predstavljali. (cca. 60 000 €). Druga stvar pa je, da za karkoli večjega od 30 000 € zahtevajo kredit zavarovan s hipoteko.

Torej zanima me tole. Imamo 3 nadstropja (pritličje, 1 nad., 2 nad --> mansarda). Ali je kdo že etažiral stanovanje? Kaj in kako točno to storiš in če mogoče kdo ve kakšen je znesek tega? Oz. ali bi bilo sploh potrebno etažirati za hipoteko? Razumel sem nekako tako, da bi kljub etažiranju lahko zastavili le celo hišo in ne 1/3. S tem nimam nič izkušenj in ne vem kako pristopat v tem primeru.

Imam sicer s.p., kmalu bo tudi prva bilanca, ker sem bil prej na avtorski. Ampak šele sedaj mi je jasno, da je kljub prihodku nad povprečjem na moj račun, kreditna sposobnost še vedno zelo nizka. Naračunali so mi jo okrog 85 €/mesec. Kar je tragikomično. S tem si nimam kaj pomagat. To je kvečjemu za nakup premičnine, pa še to ne.

Mogoče veste kako je s temi zavarovalniškimi krediti pri Triglavu itd.? Torej tema kako do kredita če si s.p. je še vedno zelo aktualna in bi prosil za pomoč... :|

Tilen ::

Do kredita prideš tako, da si že končno nehaš izplačevati samo minimalca in postaneš ustrezno kreditno sposoben.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Mavrik ::

Kot s.p. si nič ne izplačuješ. Glede na to da imaš kot s.p. vsa sredstva na voljo, kaj ima "izplačevanje" (whatever that is) veze s tvojo kreditno sposobnostjo?
The truth is rarely pure and never simple.

eric_cartman ::

Tilen je izjavil:

Do kredita prideš tako, da si že končno nehaš izplačevati samo minimalca in postaneš ustrezno kreditno sposoben.


Kaj s tem misliš? Izplačujem si "plačo" 1300 EUR in več na osebni račun, že po odštetih prispevkih, pa mi je to povedala referentka.

Ker računajo zmožnost kreditiranja glede na bruto zavarovalno osnovo.

Torej pustimo višino mojega prihodka, s katerim bi brez problema pokrival kredit. Zanima me glede etažiranja in hipoteke.. Se lahko zastavi le 1/3 hiše? Ali je nujno potrebna cela?

Zgodovina sprememb…

thramos ::

Pejt še na kakšno drugo banko, kjer pri SPjih upoštevajo tudi odhodke, ne zgolj zavarovalno osnovo. In če hiša ni etažirana, torej ima le en zapis v ZK, se hipoteka seveda lahko vzame samo na celotno hišo.

St235 ::

Mavrik je izjavil:

Kot s.p. si nič ne izplačuješ. Glede na to da imaš kot s.p. vsa sredstva na voljo, kaj ima "izplačevanje" (whatever that is) veze s tvojo kreditno sposobnostjo?


Bruto osnova, ki jo uporabljas za zavarovanje se gledamna nekaterih bankah. Zato se lahko pozna ce se izplacuje minimalca.

eric_cartman je izjavil:

Tilen je izjavil:

Do kredita prideš tako, da si že končno nehaš izplačevati samo minimalca in postaneš ustrezno kreditno sposoben.


Kaj s tem misliš? Izplačujem si "plačo" 1300 EUR in več na osebni račun, že po odštetih prispevkih, pa mi je to povedala referentka.

Ker računajo zmožnost kreditiranja glede na bruto zavarovalno osnovo.

Torej pustimo višino mojega prihodka, s katerim bi brez problema pokrival kredit. Zanima me glede etažiranja in hipoteke.. Se lahko zastavi le 1/3 hiše? Ali je nujno potrebna cela?


Lahko se zastavi del hise ne glede na etaziranje. Oziroma ce si solastnik lahko vzames hipoteko na svoj del hise tudi ce ta del ni etaziran. Bo pa spet banka postavila slabse pogoje, ker bo neetazirano tretino hise tezje prodala. Tako da vprasanje ce bos dobil dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Bizkit45 ::

točno tako kot ti je napisal lakotnik29. Zastaviš lahko vse, ampak banka ne bo vedno sprejela, saj se jim ne da ubadat s hakeljci ki so zadaj. Najrajši vidijo, da jim zastaviš hiško vredno 100k, kredita pa vzameš 30k. Takrat vedo da ne bo problema prodati.
Kar se pa tiče etažiranja, je pa zopet problemv lastništvu. Potrebno bi bilo narediti svoje priključke (voda, elektrika, ..), da bi banka lažje sprejela za primer nepoplačevanja kredita. Po moji logiki, če to ne bo ločeno, bo banka vedno želela celotno hišo za hipoteko, saj se jim ne da ubadati z raznimi lastništvi. Potreben je tudi zapis v ZK, kot ločena nepremičnina.

Razumel sem nekako tako, da bi kljub etažiranju lahko zastavili le celo hišo in ne 1/3.

Najverjetneje se da ločiti etaže, saj imaš za primer blok ali stolpnico ;)

Invictus ::

Če imaš normiranca, potem banke drugače gledajo na njih.

Meni so naračunali najprej 20k kredita na 10 let, ko sem znorel (butasta referentka, ki je narobe vnesla podatke), so mi naknadno povedali, da bi lahko dobil nekaj čez 400k na 10 let.

Seveda je pa to lahko odvisno tudi od banke. Tukaj se zelo razlikujejo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eric_cartman ::

Hvala za odgovore..

Trenutno sem dal čez NLB, kjer so mi povedali, da S.P.jev sploh ne kreditirajo.. In da je bolje če se redno zaposlim?? 8-O

Potem sem še do Delavske hranilnice. Tam je problem kreditov s spremenljivo obrestno mero in še max. do 10 let. Fiksne obrestne mere ne dajejo.

Potem sem šel do Intesa Sao Paolo (bivša banka Koper). So rekli, da do 30 000 € kredita bi lahko dobil. Ampak vse kar je več od tega pa kreditirajo le s hipotekarnimi krediti.

Potem sem šel še do Abanke, kjer mi je referentka povedala za mojo kreditno sposobnost, ki je ocenjena na 85 €/mesec. Predlagala mi je, da vzamemo vsak od nas (oče, mama, partnerka, jaz) po recimo 10 do 15k € kredita. Ampak to če vse seštejem, bo znesek odplačevanja skoraj še 1krat višji.

Potem mi je predlagala še kredit preko zavarovalnice, ki pa je tudi omejen brez hipoteke na max. 35 000 €. Kar pa je še vedno za prvi predračun za gradnjo premalo.

Zdaj mi ostajajo še Unicredit, SKB, Sberbank, NKBM etc.

Za poroštva nočejo slišat. Depoziti pa jih ne zanimajo, niti če imaš našparanega 30 % kredita.

Pa bom še enkrat vprašal.. Zakaj hudiča banke tako sovražijo s.p. je???

Invictus ::

Ostanki jugo poslovanja, kjer je bila redna zaposlitev za nedoločen čas edina možna zaposlitev, ki se jo še danes kuje v nebo.

Novi časi bankam delajo preveč problemov, pa izgubljajo prilike za zaslužit denar.

Zakaj pa nočeš hipotekarnega kredita?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eric_cartman ::

Saj če bi bil samo jaz v hiši sploh ne bi bil noben problem. To je edina nepremičnina, ki jo imamo. Sicer je velika, na super lokaciji in vse. Vendar je v pritličju tudi sestra in njen partner z otroci...

Predstavlja kar veliko tveganje, če gre karkoli narobe. Zato ni bila želja, niti moja niti od staršev, da se karkoli operira s hipoteko na hišo.

Invictus ::

Potem imaš bistveno večji problem, kot financiranje obnove mandarde. Namreč nezaupanje družine, da si sposoben odplačati kredit. Seveda, ko boš obnovil mansardo, najbrž nihče ne misli, da bodo tudi oni dobili urejeno podstreho...

Lahko poskusiš narediti etažno lastnino, kar je pametno v vsakem primeru, ravno zaradi kreditov in tudi ostalih davčnih obveznosti, ampak si mislim, da bodo ostali tudi proti temu. Meni so rekli da to stane nekje od 500 - 1000 EUR.

Pozabi na mansardo in se odseli. Na koncu bo to najboljša rešitev za vse.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Skratka - nimaš denarja, nimaš (za banko) zagotovljenih prihodkov, nočeš spremenljive obrestne mere, ne bi vzel hipoteke ... ;)

St235 je izjavil:

Lahko se zastavi del hise ne glede na etaziranje. Oziroma ce si solastnik lahko vzames hipoteko na svoj del hise tudi ce ta del ni etaziran. Bo pa spet banka postavila slabse pogoje, ker bo neetazirano tretino hise tezje prodala. Tako da vprasanje ce bos dobil dovolj.


Se da to narediti tudi brez soglasja preostalih solatnikov?

eric_cartman ::

Skratka - nimaš denarja, nimaš (za banko) zagotovljenih prihodkov, nočeš spremenljive obrestne mere, ne bi vzel hipoteke ... ;)


Do nedavnega sem mislil, da gledajo prihodke na TRR in upoštevajo vse okoliščine. Ne pa na to koliko prispevkov plačuješ državi.

Dogovorjeni smo tudi to, da mama in oče del lastnine prepišeta name. Saj če ne bo šlo drugače bomo tako tudi naredili. Srečo imam, ker smo v zelo dobrih odnosih, vendar tehtamo možnosti če se da mimo hipoteke.

Namreč nezaupanje družine, da si sposoben odplačati kredit. Seveda, ko boš obnovil mansardo, najbrž nihče ne misli, da bodo tudi oni dobili urejeno podstreho...


Nezaupanje le do te mere, da se lahko meni kaj zgodi, naša 2 sta pa v penzionu. Seveda bo del mansarde, sploh ostrešje krila tudi sestra in pa našedva izolacijo hiše. Skratka to imamo vse porazdeljeno. Če res ne bo druge, bomo šli tudi v hipoteko.

Ne vem pa kako je s tem. Če recimo lahko starši name prepišejo 30 % hiše. Potem se smatra da upravljam z 1/3 celotne vrednosti nepremičnine? Se to sploh da? In kaj se zgodi v primeru, da gre kaj narobe? Kako banka določi kaj je od koga?

Zgodovina sprememb…

Tomas 33 ::

Najslabši scenarij.

Ne odplačuješ kredita, banka pa vloži zahtevo za izvržbo.
Nepremičnina se proda na dražbi (pod ceno), banka iz izkupička poplača terjatve in stroške, ostalo pa se gre lastnikom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomas 33 ()

Invictus ::

eric_cartman je izjavil:


Dogovorjeni smo tudi to, da mama in oče del lastnine prepišeta name. Saj če ne bo šlo drugače bomo tako tudi naredili. Srečo imam, ker smo v zelo dobrih odnosih, vendar tehtamo možnosti če se da mimo hipoteke.

Naredite izročilno in ne darilne pogodbe. Seveda se bo morala podpisati tudi sestra. In to naredi čimprej, dokler sta ta stara še pri pameti. Senilnost je uničila že marsikatere družinske odnose.

eric_cartman je izjavil:


Ne vem pa kako je s tem. Če recimo lahko starši name prepišejo 30 % hiše. Potem se smatra da upravljam z 1/3 celotne vrednosti nepremičnine? Se to sploh da? In kaj se zgodi v primeru, da gre kaj narobe? Kako banka določi kaj je od koga?

Solatnik si. Še vedno se dogovarjaš s sestro.

Banka to loči na podlagi etažne lastnine. Drugače je preveč sive cone. Uredi to, če misliš živeti skupaj s sestro v isti bajti.

Ne pravijo zastonj, žlahta je strgana plahta ;). Če imate v redu odnose, potem je zdaj čas, da se uredi lastniška razmerja in določi kdo bo kaj dedoval. Ne takrat, ko se boste začeli prepirati.

Tomas 33 je izjavil:

Najslabši scenarij.

Ne odplačuješ kredita, banka pa vloži zahtevo za izvržbo.
Nepremičnina se proda na dražbi (pod ceno), banka iz izkupička poplača terjatve in stroške, ostalo pa se gre lastnikom.

Sam noben kreten ne bo kupil 1/3 bajte brez urejene etažne lastnine, razen če jo dobi za 5k EUR:
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

thramos ::

eric_cartman je izjavil:

Do nedavnega sem mislil, da gledajo prihodke na TRR in upoštevajo vse okoliščine. Ne pa na to koliko prispevkov plačuješ državi.


Kolikor vem so do nedavnega (beri: do razcveta prikrivanja redni zaposlitev s SPjem za namene utaje davkov), praktično vse banke gledale izključno zavarovalno osnovo. Sedaj pa se najdejo nekatere, ki bolj podrobno pogledajo poslovanje, tudi odhodke, in na podlagi tega odobravajo tudi višje zneske kreditov. Ker pa je pri SPjih v vsakem primeru večje tveganje (recimo FURS lahko nekoč potegne glavo iz peska in se spravi na utajevalce davkov), je precej utopično pričakovat, da boš dobil kredit z razmeroma majhnimi prihodki in posledično visokim deležem obroka, brez zavarovanja ter po možnosti še s fiksno OM.

Preden se kdo vtakne: seveda niso vsi SPji utajevalci.

Kakorkoli, očitno je letos čudno leto, ker ima Invictus spet nekaj prav: zelo pametno je, kljub trenutno odličnim odnosom, čim prej - pred večjimi vlaganji - na papirju razčistiti in urediti lastniška razmerja.

St235 ::

Tomas 33 je izjavil:

Najslabši scenarij.

Ne odplačuješ kredita, banka pa vloži zahtevo za izvržbo.
Nepremičnina se proda na dražbi (pod ceno), banka iz izkupička poplača terjatve in stroške, ostalo pa se gre lastnikom.

Banka lahko proda samo del hise ki je po hipoteko, niti pod razno ne more prodat cele hise.

thramos je izjavil:

Skratka - nimaš denarja, nimaš (za banko) zagotovljenih prihodkov, nočeš spremenljive obrestne mere, ne bi vzel hipoteke ... ;)

St235 je izjavil:

Lahko se zastavi del hise ne glede na etaziranje. Oziroma ce si solastnik lahko vzames hipoteko na svoj del hise tudi ce ta del ni etaziran. Bo pa spet banka postavila slabse pogoje, ker bo neetazirano tretino hise tezje prodala. Tako da vprasanje ce bos dobil dovolj.


Se da to narediti tudi brez soglasja preostalih solatnikov?


Ce gre za deleze, ki so doloceni v zemljiski knjigi potem ja. Ce je nekdo 1/3 lastnik hise lahko s tem delom prostomrazpolaga, vkljucno s tem da ga obremeni z hipoteko (pogost scenarij v dednih ali locitvenih sporih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

HomeEdition ::

Živjo tudi jaz ti predlagam, da urediš etažiranje z geodetom in potem še lastništvo pri notarju - z izročilno pogodbo, sočasno ne pozabite urediti tudi služnosti parkiranja, prehoda, skupnih prostorov itd.. Potem lahko vzameš hipoteko samo na svojo enoto.

Invictus ::

thramos je izjavil:


Kakorkoli, očitno je letos čudno leto, ker ima Invictus spet nekaj prav: zelo pametno je, kljub trenutno odličnim odnosom, čim prej - pred večjimi vlaganji - na papirju razčistiti in urediti lastniška razmerja.

Lahko bi se že navadil ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DimmniBurek ::

Živjo,
ima kdo kake frišne izkušnje z jemanjem hipotekarnega kredita? Zaenkrat smo vprašali le na Banki Koper in SKB...
Gledam da bi vzel kar fiksno obrestno mero, ker je dokaj ugodna. SKB da okoli 3.3%, s tem, da bi šli še malo nižje...
There Is No Stronger Drug Than Reality

SkIDiver ::

Mi2 s punco ravno čakava na cenitev nepremičnine, kredit pa jemljeva pri SKB. Vzela bova fiksno obrestno mero, 25 let, 170k€, obrestna mera 2,95%.

jakan123 ::

Jaz sem zaenkrat pridobil ponudbo samo pri Banki Koper. 150k€, 30 let, fiksna obrestna mera 3,9%. To je prva ponudba, po dopustu grem pa še po ostalih bankah.

DimmniBurek ::

lukao, ta OM se mi zdi kar visoka, pojdi še na SKB. Meni so dali uradno ponudbo okoli 3.3% vendar so rekli, da se da nižje brez problema. Je pa res, da imaš na 30let, jaz sem gledal na 25...

SklDiver, kako pa je s cenitvijo? Gresta zraven ko se izvaja cenitev? Koliko stane sama cenitev?
There Is No Stronger Drug Than Reality

fikus_ ::

Pa pri fiksnih obr. merah poglejte drobni tisk, če so res fiksne, ali si banka lahko ob višji inflaciji dvigne obresti!

SkIDiver ::

DimmniBurek banka rabi osnovne podatke o nepremičnini (katastrska občina, ID nepremičnine in stanovanja) in kontakt s katerim se cenilec uskladi za ogled in cenitev. Lahko si prisoten pri cenitvi, če imaš željo. Mi2 se nisva odločila, da bi hodila zraven, ker gre za novogradnjo kjer se načeloma oceni na prodajno ceno. Sama cenitev pa mislim, da stane 240EUR pri SKB in jo lahko narediš preden začneš postopek nakupa s prodajalcem oz. preden bi sploh nakazal aro prodajalcu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

FireSnake ::

Si bom malo izposodil temo: katera banka ima trenutno najboljše pogoje za hipotekarni kredit?

Bil sem na Abanki: za fiksne obroke (brez Euribor) imajo 3% obresti.
Euribor 2%, če si komitent (2,1 če nisi).

Delavska hranilnica me je malo presenetila, ker ima relativno visoko obrestno mero: 2,4% Euribor. Za 15 let, kakor želim jaz ne ponujajo variante s fiksnimi obroki.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Steinkauz ::

Bil si na 2eh izmed najdražjih bankah. Čestitke :)
Vsaj, ko sm jst iskal je bla delavska precej neugodna, ker se ne pogajajo nič.
Abanka sm tut precej shity ponudbo dobil.
NLB je verjetno LOL.

Glej Banko koper, skb, unicredit.
Pomaga, če prideš na banko s konkurenčno ponudbo.

FireSnake ::

Super.
Hvala za dobre namige. Bom te potipal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

fosil ::

Ne gledat obrestno mero, glej efektivno obrestno mero (EOM) kjer so vključeni še vsi stroški.
Tako je!

FireSnake ::

Hvala za opozorilo....
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Twixz ::

Zdaj ne vem koliko je to aktualno, kolega si bo uredil do konca stanovanje (estrih, talno gretje, vodovod, elektrika, itd.), vzel bi max. 15000€ kredita. Predlogi, mnenja?

kingsix ::

Naj gre okrog po bankah in dobi ponudbe. Simpl.

Alien123 ::

abanka, skb, nlb, nkbm.. najslabše banke glede kreditov
dobre: san paolo, bks, unicredit..

branimirII ::

Opozorite me, ko bodo banke zaostrile posojila da prodam stanovanje.

eric_cartman ::

Alien123 je izjavil:

abanka, skb, nlb, nkbm.. najslabše banke glede kreditov
dobre: san paolo, bks, unicredit..


S tem se ravno ne strinjam. Le redke banke namreč ponujajo še fiksno obrestno mero na 20 let. Med slednjimi je tudi SKB in NLB.

Unicredit ima fiksno če se ne motim le 10 let. Banka Koper oz. San Paolo pa 15 max.

Torej ni vse tako črno-belo. Odvisno za kako velik kredit se gre in kakšno dobo odplačevanja.

krneki0001 ::

Alien123 je izjavil:

abanka, skb, nlb, nkbm.. najslabše banke glede kreditov
dobre: san paolo, bks, unicredit..


Kaj pomeni najslabše banke glede kreditov? Da največ preverijo in ne dobiš kredita, če vsega ne izpolnjuješ?

Namreč ko vse stroške sešteješ, prideš do tega, da je najdražja banka SKB in da je ena izmed najcenejših za najem kredita prav NLB, čeprav vsi pljuvajo po njej.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Bekiiiii ::

Unicredit ima fiksno na 20 let.. Skb ima fiksno na 25 let..Nkbm isto 20 ampak so totalno nekonkurencni.. Za druge pa ne vem..

SkIDiver ::

krneki0001 je izjavil:


Namreč ko vse stroške sešteješ, prideš do tega, da je najdražja banka SKB in da je ena izmed najcenejših za najem kredita prav NLB, čeprav vsi pljuvajo po njej.


V mojem primeru to ne bo držalo. Kredit za nakup nepremičnine s fiksno obrestno mero, ki je zavarovan s hipoteko na nepremičnino je bil zame bistveno bolj ugoden pri SKB kot pri NLB. Stroški poslovanja na eni ali drugi banki so zame skoraj identični medtem, ko je NLB hotel 700EUR za stroške kredita sem zanje na SKB plačal 250EUR, obrestna mera na SKB 2.95% letno, NLB pa 4.05% letno. Po nekih vezah in poznanstvih bi na NLB dobil celo 3.95% obrestno mero. Pod črto je bil tudi EOM precej višji na NLB kot SKB.

Pa da ne govorim o odnosu NLB vs SKB. Na NLB so me, razen z izjemo ene gospe, vedno obravnavali kot zadnje govno. Na SKB-ju vedno korekten in primeren odnos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

Wrop ::

GB je sicer ponujala kredit s fiksno obrestno mero, ampak samo do 10 let. Takrat je ponujala s nekaj pod 4 % letne o.m., če se prav spomnim da 3,8 %. Seveda imajo v pogodbi zapisano, da obresti niso za 100 % vklesane v kamen, ker je bil v pogodbi člen, če se razmere na trgu res "nespecificirano" spremenijo - poslabšajo, lahko fiksno obrestno mero spremenijo.

Slabega odnosa pri drugih bankah nisem zasledil. Delavska hranilnica ne jebe 5 % nekomitentov. NKBM je imela dodatne pogoje da te kap. Še najboljši občutek je dala zaposlena na banki Koper.
Sicer se pa slača iti na več bank in pri vsaki nižat obrestno mero in dodatne pogoje. Dobro je imeti samo kak informativni izračun pri prejšnji banki.

3p ::

Začneš pa lahko tule:
https://www.zps.si/index.php/osebne-fin...

Sicer pa so moje izkušnje podobne ski-diverjeveim. Pri enih bankah dobiš prav občutek, da se hočejo znebiti komitentov. Pa ne pozabimo: 1% razlike je pri 100k kredita na začetku odplačevanja 1k letno.

shotalick ::

SkIDiver je izjavil:

krneki0001 je izjavil:


Namreč ko vse stroške sešteješ, prideš do tega, da je najdražja banka SKB in da je ena izmed najcenejših za najem kredita prav NLB, čeprav vsi pljuvajo po njej.


V mojem primeru to ne bo držalo. Kredit za nakup nepremičnine s fiksno obrestno mero, ki je zavarovan s hipoteko na nepremičnino je bil zame bistveno bolj ugoden pri SKB kot pri NLB. Stroški poslovanja na eni ali drugi banki so zame skoraj identični medtem, ko je NLB hotel 700EUR za stroške kredita sem zanje na SKB plačal 250EUR, obrestna mera na SKB 2.95% letno, NLB pa 4.05% letno. Po nekih vezah in poznanstvih bi na NLB dobil celo 3.95% obrestno mero. Pod črto je bil tudi EOM precej višji na NLB kot SKB.

Pa da ne govorim o odnosu NLB vs SKB. Na NLB so me, razen z izjemo ene gospe, vedno obravnavali kot zadnje govno. Na SKB-ju vedno korekten in primeren odnos.


Se podpišem. Tudi mi2 z ženo sva v fazi, ko jemljeva kredo. In sicer cca. 70k in sva dobila na SKB najboljšo ponudbo (hipotekarni). Obrestna mera 3,05 (fix) - pa bova prišla nižje, že vem. Enako stroške kredita 250€. Na NLB mi je ponudila 4,15 obrestno, sm jo kar pogledal.

SkIDiver ::

Ko sem se jaz zglasil na NLB-ju sem imel sabo ponudbo SKB-ja. Tedaj sem še bil tudi komitent NLB-ja. Ko sem se želel pogovorit okoli obrestne mere in ostalih pogojih sem dobil odgovor "obrestna mera je takšna kot je". Kot dodaten argument pa izjavo "naša prednost je, da celo dobo kreditiranja skrbimo za vas kot stranko". Skoraj bi vprašal, če se delajo norca:D

miko22 ::

uuu, jaz sem lani si na sparkasse si izpogajal 2,55 FOM, pa mi ne diši, zdaj pa vidim, da nekateri pišete, da se zadeve še dvigujejo, ne nižajo.

genesiss ::

Na kak način si pa pristopil k pogajanjem? Si imel kakšno kontra ponudbo ali kak drug leverage?
««
4 / 46
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167196845 (18971) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29466063 (12411) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019815 (11478) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713324 (6088) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416527 (14063) 3p

Več podobnih tem