» »

Stanovanjski kredit

Stanovanjski kredit

««
3 / 46
»»

krneki0001 ::

Ja, vse je dorečeno, kar so ti povedali. Česar niso, ne boli na začetku.

Fiksna obrestna mera ni ravno fiksna, čeprav ti bodo na banki zatrjevali, da je. Če se obresti po nekem naključju dvignejo, banka ne bo šla v svojo škodo, ampak ti bodo tudi na fiksno obrestno mero nabili dodatne obresti. Vse to ti piše v drobnem tisku, povedal pa ti ne bo nihče direktno, pa če boš vprašal, se bodo pa ven vlekli al pa zavajali. Notarsko overjeno ali ne, pa ni važno, ker bo overjen tudi drobni tisk in bi se ti moral o tem pozanimat in detaljno prebrat drobni tisk.

Na žalost imajo na poslovalnicah norme in zahteve so hude. Toliko in toliko kreditov, toliko in toliko drugih storitev na mesec je treba prodat. Če jih ne, so slabo ocenjeni, večkrat slabo ocenjeni izgubijo službo. Zato prodajo vse kar se da in pol stvari, ki so pomembne "pozabijo" ali pa ne povedo ali pa zavajajo, samo da prodajo storitev.

Smrekar1 je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Gambino je izjavil:

Mislim, da nimaš pojma kaj je fiksna in kaj spremenljiva OM.


Bolj mislim da ti misliš, da je fiskna obrestna mera samo tiste obresti, ki ti jih na papir z velikimi črkami napišejo.

https://www.finance.si/8847759
http://www.zurnal24.si/fiksna-obrestna-...


Druga povezava je poročilo o prvi povezavi in omenja kredite za 30 let. Krediti s fiksno obrestno mero za več kot 20 let so redkost. Opisan postopek v intervjuju se odločno razlikuje od tega, kar si ti opisal kako sistem deluje. Poskusi kdaj prebrati še kaj več kot samo naslov. Toliko o tem.



Nič se ne razlikuje od tega kar jaz pravim, ker ti točno to govorim že ves čas, samo ti očitno ne razumeš. In kredit s fiksno obrestno mero na 30 let dobiš, če malo težiš, na vsaki poslovalnici vseh bank. Neradi ga pa dajejo, ker ne vedo niti za par mesecev naprej kaj bo.

Zgodovina sprememb…

Smrekar1 ::

krneki0001 je izjavil:


Nič se ne razlikuje od tega kar jaz pravim,


Aja? Ti praviš, da je fiksna obrestna mera sestavljena iz obrestne mere in pribitka, zato se celokupna obrestna mera spreminja skupaj s pribitkom medtem ko Arhar pravi, da banka v določenih časovnih intervalih (npr. 5 let) preverijo tvojo obrestno mero s konkurenčnimi na trgu in jo prilagodijo, če preveč odstopa od konkurenčnih - s tem, da po njegovih lastnih besedah pri odstopanju do 1 odstotne točke ne pričakuješ sprememb.

Če trdiš, da se ta dva opisa ne razlikujeta obstajata samo dve možnosti:
1. nisi sposoben dojeti kako sistem deluje ali
2. lažeš

V nobenem izmed teh dveh primerov ne vidim razloga, da bi ti verjel.

krneki0001 je izjavil:

Vse to ti piše v drobnem tisku, povedal pa ti ne bo nihče direktno, pa če boš vprašal, se bodo pa ven vlekli al pa zavajali.


Konkretno pri Unicreditu sem to izrecno vprašal in podal primer, ko gredo povprečne obresti za primerljiv kredit na 25% (ponujali so mi 1,7%, fiksno če se prav spominjam, bilo je pol leta nazaj ne me ugrizniti če je bilo 2,1%). Odgovor je bil jasen in direkten: ne, tudi v takem primeru se obrestna mera ne spremeni, čeprav ima banka zaradi tega škodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

krneki0001 ::

Pa saj sem točno to napisal, če si pa nepismen, si si pa sam kriv.
Ravno to je bilo v tistem stavku, ki sem jo jaz poimenoval TOM;
TOM je trenutno 0, če se spremeni, bo takoj višje vse skupaj. In kdo pravi da ne bo narasel v letu, petih letih,...?


To je ta pribitek, ki ti ga bodo nabili zraven. Pa ne na vsakih 5 let, ampak ob spremembah, ki bi lahko banko teple. Če se bodo znašle v težavah, pa vsako leto ali pa na vsako tromesečje. Arhar je pač rekel za primer 5 let, vendar to v resnici ni nič točno določeno.

Smrekar1 ::

krneki0001 je izjavil:

Pa saj sem točno to napisal, če si pa nepismen, si si pa sam kriv.
Ravno to je bilo v tistem stavku, ki sem jo jaz poimenoval TOM;
TOM je trenutno 0, če se spremeni, bo takoj višje vse skupaj. In kdo pravi da ne bo narasel v letu, petih letih,...?


To je ta pribitek, ki ti ga bodo nabili zraven. Pa ne na vsakih 5 let, ampak ob spremembah, ki bi lahko banko teple. Če se bodo znašle v težavah, pa vsako leto ali pa na vsako tromesečje. Arhar je pač rekel za primer 5 let, vendar to v resnici ni nič točno določeno.


TOM marca ni bil enak 0. Imaš kak dokaz, da so ljudje s fiksnimi obrestnimi merami dobili višje položnice za kredit?

http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/6...

Vsekakor bi bil skrajni čas, da prilepiš sken kakšne pogodbe, da to vidimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

krneki0001 ::

Smrekar1 je izjavil:

Konkretno pri Unicreditu sem to izrecno vprašal in podal primer, ko gredo povprečne obresti za primerljiv kredit na 25% (ponujali so mi 1,7%, fiksno če se prav spominjam, bilo je pol leta nazaj ne me ugrizniti če je bilo 2,1%). Odgovor je bil jasen in direkten: ne, tudi v takem primeru se obrestna mera ne spremeni, čeprav ima banka zaradi tega škodo.


Lej, na poslovalnici te že lahko zavaja in ti reče nič ne vpliva. Ampak verjemi, da banka v svojo škodo ne bo šla nikoli.

Smrekar1 ::

krneki0001 je izjavil:


Lej, na poslovalnici te že lahko zavaja in ti reče nič ne vpliva.


Aja? Prej si trdil, da se bodo izmikali in zavajali. Očitno to ni bil cel nabor stvari, ki jih počno.

Zanimivo. Daj sken pogodbe, da vidimo da ne (ponovno) nabijaš.

krneki0001 ::

Smrekar1 je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Pa saj sem točno to napisal, če si pa nepismen, si si pa sam kriv.
Ravno to je bilo v tistem stavku, ki sem jo jaz poimenoval TOM;
TOM je trenutno 0, če se spremeni, bo takoj višje vse skupaj. In kdo pravi da ne bo narasel v letu, petih letih,...?


To je ta pribitek, ki ti ga bodo nabili zraven. Pa ne na vsakih 5 let, ampak ob spremembah, ki bi lahko banko teple. Če se bodo znašle v težavah, pa vsako leto ali pa na vsako tromesečje. Arhar je pač rekel za primer 5 let, vendar to v resnici ni nič točno določeno.


TOM marca ni bil enak 0. Imaš kak dokaz, da so ljudje s fiksnimi obrestnimi merami dobili višje položnice za kredit?

http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/6...

Vsekakor bi bil skrajni čas, da prilepiš sken kakšne pogodbe, da to vidimo.


Ne boš ga dobil, zakaj bi ti dajal sken pogodbe, ki ni moja? Povedal sem ti, da se da dobiti tudi take kredite. Če ne verjameš, tvoj problem. Malo zateži na svoji poslovalnici in se malo skregaj, da boš šel na drugo banko, kjer ti dajo bolj ugodno, pa boš videl rezultat.

Kdor jezika špara kruha strada. Da bi pa danes nad 2% obrestno mero vzel za kredo, bi moral pa že na glavo pasti, ker je to občutno preveč. Namreč medbančne obresti so celo negativne, oziroma jih umetno postavijo na 0 (ko si banke posojajo denar med sabo).

Smrekar1 ::

krneki0001 je izjavil:


Ne boš ga dobil, zakaj bi ti dajal sken pogodbe, ki ni moja?


Ker zelo rad nabijaš in nas vse zanima ali je na tem kaj več kot zgolj iskanje pozornosti.

Pomojem ni, zato tudi skena ne boš poslal.

krneki0001 ::

Skena ne morem poslati, ker ga nimam jaz. Kolegici pa ne bom težil da mi ga naredi, ker bi nekemu spletnemu idiotu moral dokazovali da je res dobila kredit po taki obrestni meri.

Vprašaj dimicovo, če ti pokaže sken pogodbe, kjer je dobila kredit po 0.5% obrestni meri.

Smrekar1 ::

krneki0001 je izjavil:

Skena ne morem poslati, ker nabijam.


OK, se mi je zdelo. Lep dan še naprej :))

krneki0001 ::

Lej, sej nisem jaz vzel krede, da bi imel sken te pogodbe. Lahko ti pa na privat dam kontakt, pa jo kontaktiraj.


aja, nimaš jajc za kaj takega.

Zgodovina sprememb…

MxxW5 ::

Dobronameren nasvet OPju in bralcem tega topica: stanovanjski kredit je resna zadeva. Sami sebi delate škodo in se po nepotrebnem živcirate, že če berete, kaj šele upoštevate bedarije, ki jih nekateri pišejo tu. Na forumu človek pač ne ve, ali je tisti, ki vehementno daje nasvete vsepovprek, bančnik ali srednješolec s preveč časa, ekonomist ali prodajalec v Mercatorju. Na forumu se ti hitro zgodi, da o stanovanjskih kreditih bereš nasvete človeka, ki ne loči fiksne in spremenljive obrestne mere. Gre za veliko denarja za dolgo časa. Ne bo ravno dober začetek, če boste sedajle preobrnili vse slovenske banke in zahtevali fiksno obrestno mero pod 2% za 25 let (in se pri tem sklicevali na strokovnjake na internetnih forumih).

Gambino ::

nebivedu; Moja je zaposlena na banki (ne na šalterju) in ve kaj in kako in ve kaj je podpisala. Fiksna je fiksna in pika!!!

krneki0001 ::

Tudi jaz sem 20 let delal na banki. Programiral vse te zadeve. Nikoli ni šla banka v svojo škodo. Nikoli! In tudi sedaj ne bo šla, ker je vedno drobni tisk zraven, ki pa ga nihče ne prebere. Obresti so prenizke in banke s tako nizkimi obrestmi ne morejo preživet. Če bo šla obrestna mera gor, jo bodo dvignili tako ali drugače tudi za fiksne obrestne mere ali pa bodo kot sberbank navili cene storitvam (so bili ugodni, potem si pa podpisal pogodbo da boš najmanj toliko in toliko let pri njih, ko so dobili dovolj strank, so pa storitvam cene dvignili).
Tudi za švicarje (kredit v švicarskih frankih) je bilo enako, danes pa ljudje jokajo, da jim niso povedal za riziko. Takrat so se pa smejal, ker bodo imeli nižje obroke.

Smurf ::

krneki0001 je izjavil:


Tudi za švicarje (kredit v švicarskih frankih) je bilo enako, danes pa ljudje jokajo, da jim niso povedal za riziko. Takrat so se pa smejal, ker bodo imeli nižje obroke.

V tem primeru banka ni prav nic spreminjala obrestne mere. Prav tako ti ze samo ime pove, da je kredit v svicarskih frankih, ni bilo to ravno v kaksnem drobnem tisku, bolj je bil problem v nepismenosti ljudi.

SkIDiver ::

>MxxW5 dobro napisano. Vsekakor moraš imeti pri forumskih svetovanjih vklopljen filter kar ga tudi imam. Ti pa razno razne pisarije prižgejo kakšno žarnico in dajo na seznam vprašanj kako vprašanje na katerega se sam nisi spomnil.

>nebivedu ta drobni tisk, ki ga omenjaš more bit napisan na kreditni pogodbi pa če tudi, če v velikosti 4px. Takšno pogodbo podrobno prebereš in jo preučiš. Po zakonu imaš 7 dni (nisem prepričan, če je točno 7), da pregledaš pogodbo in jo na koncu podpišeš ali zavrneš.

krneki0001 ::

Smurf
Sama banka ne, država je spremenila. In zelo podobno se lahko tukaj zgodi, ker je zelo podoben problem, prenizka obrestna mera. Trenutno smo mi v takem položaju, kot je bila takrat švica.

thramos ::

SkIDiver je izjavil:

>MxxW5 dobro napisano. Vsekakor moraš imeti pri forumskih svetovanjih vklopljen filter kar ga tudi imam. Ti pa razno razne pisarije prižgejo kakšno žarnico in dajo na seznam vprašanj kako vprašanje na katerega se sam nisi spomnil.

>nebivedu ta drobni tisk, ki ga omenjaš more bit napisan na kreditni pogodbi pa če tudi, če v velikosti 4px. Takšno pogodbo podrobno prebereš in jo preučiš. Po zakonu imaš 7 dni (nisem prepričan, če je točno 7), da pregledaš pogodbo in jo na koncu podpišeš ali zavrneš.



Nebivedu sicer kot ponavadi nabija v tri krasne. Med drugim je lastnik volka in podobno.

Ampak.

Vsaj nekatere banke (so) pri fiksnih obrestnih merah uporabljajo dvoumne zapise v pogodbi oziroma splošnih pogojih kot recimo da je možna sprememba fiksne obrestne mere v primeru "nepričakovanih", "bistvenih" sprememb "tržnih razmer" "poslovnega okolja" ... Na šalterju pa bančna delavka zagotavlja, da banka tega ne more izsilit, da se banka tega ne bi šla zaradi "negativne publicitete" ipd. To je moja osebna izkušnja, za katero pa nimam nobenega dokaza. ;) Čisto konkretno - šlo je za banko, ki je ugodno ponujala kredite za Lanovo.

MxxW5 ::

Kdor bo sklenil kreditno pogodbo z banko, jo bo pred podpisom dobil v pregled. Notri bo pisalo, v katerem primeru se lahko fiksna obrestna mera spremeni (ponavadi takrat, če preusmeriš plačo k drugi banki ali zapreš račun). AFAIK (na bančno in potrošniško pravo se ne spoznam), izven pogojev, ki so za kaj takega navedeni v pogodbi, lahko banka zahteva spremembo fiksne obrestne mere le v primeru spremenjenih okoliščin (112. člen OZ).

Skratka, banka vam lahko ponudi sklenitev takšne ali drugačne pogodbe. Od vas pa je odvisno, ali vam pogodba ustreza ter ali jo boste podpisali ali ne.

Invictus ::

Če se stanje na trgu spremeni preveč v škodo banke, vam lahko kreditno pogodbo preprosto prekine.

Ko moraš pa potem glavnico odplačati, si pa lahko totalno v pi***.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

Gambino je izjavil:

nebivedu; Moja je zaposlena na banki (ne na šalterju) in ve kaj in kako in ve kaj je podpisala. Fiksna je fiksna in pika!!!

Še enkrat pozorno preberi vsa pogodbena določila, da se notri ne skriva klavzula, po kateri lahko banka po N letih (N je običajno 5) to fiksno obrestno mero pod določenimi pogoji revediria.

Ker če je kaj jasno, potem je jasno, da banke z običajnimi komitenti ne bodo delale v lastno škodo.

Če si pa zelo pogumen, pa prilepi sem gor besedilo celotne pogodbe z cenuzuranimi osebnimi podatki. Pa se bo vsakdo lahko sam prepričal kako fiksna je fiksna obrestna mera pri tej banki.

Invictus je izjavil:

Če se stanje na trgu spremeni preveč v škodo banke, vam lahko kreditno pogodbo preprosto prekine.

Ko moraš pa potem glavnico odplačati, si pa lahko totalno v pi***.

Kreditne pogodbe se ne more "preprosto prekiniti". Najprej se zahteva, da je v pogodbi določen odpovedni rok, če pa tega v pogodbi ni določenega, pa se uporabi v zakonu določen rok ali pa rok, ki je običajen ali primeren (333. čl. OZ).

Rok, ki je določen v pogodbi, po ZVPot ne sme biti nepošten do potrošnika.

Drugi zakoni ne določajo posebnega roka.

Primeren rok je potem lahko še edino tisti, ki pogodbe v stranki ne bo sorazmerno prizadel. Torej bi lahko bil enak ali zelo blizu roku, ki je bil sicer določen za odplačilo kredita.

Povedano na kratko: pojma nimaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

AndrejO ::

thramos je izjavil:


Vsaj nekatere banke (so) pri fiksnih obrestnih merah uporabljajo dvoumne zapise v pogodbi oziroma splošnih pogojih kot recimo da je možna sprememba fiksne obrestne mere v primeru "nepričakovanih", "bistvenih" sprememb "tržnih razmer" "poslovnega okolja" ... Na šalterju pa bančna delavka zagotavlja, da banka tega ne more izsilit, da se banka tega ne bi šla zaradi "negativne publicitete" ipd. To je moja osebna izkušnja, za katero pa nimam nobenega dokaza. ;) Čisto konkretno - šlo je za banko, ki je ugodno ponujala kredite za Lanovo.

Sam bi rekel, da je skrajno neumna banka, ki v kreditni pogodbi nima klavzule v kateri določi primere v katerih bo v skladu s 14. čl. ZPotK-2 spremenila obrestno mero.

Seveda navzgor, to se nikoli ne zgodi za navzdol. >:D

Kar se tiče "negativne publicitete", je to sicer lepa flanca, ampak počasi se bo tudi še zadnje banke v lasti RS ustrezno discipliniralo, da ne bodo delovale v škodo svojih lastnikov. Kar se tiče bank v zasebni lasti, je to že urejeno. Negativna publiciteta je nerelevantna v primerjavi z ustvarjanjem izgube.

thramos ::

AndrejO je izjavil:

Sam bi rekel, da je skrajno neumna banka, ki v kreditni pogodbi nima klavzule v kateri določi primere v katerih bo v skladu s 14. čl. ZPotK-2 spremenila obrestno mero.


Spremenila _fiksno_ obrestno mero? Ki jo oglašujejo kot nespremenljivo? Na vprašanja o kateri, dokler bolj resno ne zavrtaš vanje, trdijo, da se ne more spremeniti? Pogoji spremembe pa so le v splošni pogojih zapisani zelo ohlapno? Za katero se ljudje odločajo ravno zato, ker verjamejo, da se tako lahko izognejo višanju obroka kredita? Saj jim tako - iz prve roke - zagotavljajo delavke na šalterju?

Ne bluzi, noben ne trdi, da naj banke ravnajo neodgovorno oziroma neumno, ampak naj ne zavajajo svojih strank.

AndrejO ::

thramos je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Sam bi rekel, da je skrajno neumna banka, ki v kreditni pogodbi nima klavzule v kateri določi primere v katerih bo v skladu s 14. čl. ZPotK-2 spremenila obrestno mero.


Spremenila _fiksno_ obrestno mero? Ki jo oglašujejo kot nespremenljivo? Na vprašanja o kateri, dokler bolj resno ne zavrtaš vanje, trdijo, da se ne more spremeniti? Pogoji spremembe pa so le v splošni pogojih zapisani zelo ohlapno? Za katero se ljudje odločajo ravno zato, ker verjamejo, da se tako lahko izognejo višanju obroka kredita? Saj jim tako - iz prve roke - zagotavljajo delavke na šalterju?

Ne bluzi, noben ne trdi, da naj banke ravnajo neodgovorno oziroma neumno, ampak naj ne zavajajo svojih strank.

Saj jim dajo pogodbo za prebrati, mar ne? Tu ni nobenega zavajanja. Črno na belem. Nihče ni nikogar ničesar prisiljeval podpisati. In seveda ... med sestankom ti bo uslužbenka "zaupno namignila", da tega banka seveda ne bo nikoli storila.

Šalo na stran. Banke seveda dajejo notri točno takšne klavzule, ker niso neumne. Klavzule so zakonite in jih bo z nekaj kreativnosti možno ubraniti tudi pred sodiščem. Kar se tiče zavajanja potrošnik, pa ... kako kaj "neomejeni mobilni internet"? Vse ostalo je v kategoriji svizcev, ki zavijajo čokolado.

koli99 ::

Tu so splošni pogoji o kreditni pogodbi za nepremičnino (za UniCredit banko):
https://www.unicreditbank.si/content/da...

Kje bi lahko bil "hakeljc"?

krneki0001 ::

Tukaj imaš samo obveznosti kreditodajalca, nikjer pa obveznosti banke.

koli99 ::

Misliš obveznosti kreditojemalca? Kje pa so zapisane obveznosti kreditodajalca?

krneki0001 ::

Evo en primer:
XI. PRILAGAJANJE PLAČIL
Če se v času trajanja pogodbe spremenijo vrednosti parametrov, ki so osnova za izračun efektivne obrestne mere, se efektivna obrestna mera ustrezno spremeni.
Če je v posebnem delu kreditne pogodbe dogovorjena spremenljiva obrestna mera, se višina anuitete lahko spremeni, če se spremeni EURIBOR. Če je pogodbena obrestna mera spremenljiva in odvisna od referenčne obrestne mere, stranke s podpisom te pogodbe potrjujejo dogovor, da dogovorjena obrestna mera, ne glede na vrednost referenčne obrestne mere, ne more biti negativna oziroma nižja od pribitka

thramos ::

AndrejO je izjavil:

Kar se tiče zavajanja potrošnik, pa ... kako kaj "neomejeni mobilni internet"? Vse ostalo je v kategoriji svizcev, ki zavijajo čokolado.


Podobno zavajanje strank. Predvidevam pa, da te ne zavajajo več, ko se o "neomejenosti" pogovarjaš z delavcem na šalterju. No, glede na gnilobo Telekomov, se ne bi čudil.

Vsekakor pa zanimiv način zagovarjanja zavajanja potrošnikov.

koli99 ::

krneki0001 je izjavil:

Evo en primer:
XI. PRILAGAJANJE PLAČIL
Če se v času trajanja pogodbe spremenijo vrednosti parametrov, ki so osnova za izračun efektivne obrestne mere, se efektivna obrestna mera ustrezno spremeni.
Če je v posebnem delu kreditne pogodbe dogovorjena spremenljiva obrestna mera, se višina anuitete lahko spremeni, če se spremeni EURIBOR. Če je pogodbena obrestna mera spremenljiva in odvisna od referenčne obrestne mere, stranke s podpisom te pogodbe potrjujejo dogovor, da dogovorjena obrestna mera, ne glede na vrednost referenčne obrestne mere, ne more biti negativna oziroma nižja od pribitka


Če je to navedek iz Renaultovega financiranja (RCI Banque) ne vem kaj ima to veze s stanovanjskim kreditom? To ima ravno tako zapisano VW v all-inclusive paketu.

Ker sem tudi sam v postopku jemanja stanovanjskega kredita s FOB bi res rad videl neke splošne pogoje / kreditno pogodbo (sam še nimam osnutka) kjer je navedena možnost spreminjanja fiksne obrestne mere. Jasno rad bi od ene izmed klasičnih bank (UniCredit, NLB, NKBM, Abanka,...etc.).

krneki0001 ::

Splošni pogoji na teh pogodbah so splošni pogoji za kreditojemalca. Kje so pa pogoji za kreditodajalca? So pa po možnosti v aktih banke in si jih moraš šele najti nekje na internetni strani banke. Po možnosti zelo skrita zadeva,...

Smrekar1 ::

krneki0001 je izjavil:

Tukaj imaš samo obveznosti kreditodajalca, nikjer pa obveznosti banke.


Imaš tole:

krediti s fiksno (nominalno) kreditno obrestno mero - kreditna obrestna mera je nespremenljiva in enaka za celotno obdobje trajanja kreditne pogodbe

Po tvoje je spreminjanje obrestne mere torej obveznost kreditojemalca? Zanimivo. Za nekoga, ki naj bi 20 let delal na banki, imaš res čudne poglede na te stvari.

koli99 je izjavil:


Ker sem tudi sam v postopku jemanja stanovanjskega kredita s FOB bi res rad videl neke splošne pogoje / kreditno pogodbo (sam še nimam osnutka) kjer je navedena možnost spreminjanja fiksne obrestne mere. Jasno rad bi od ene izmed klasičnih bank (UniCredit, NLB, NKBM, Abanka,...etc.).


Reči na banki, te stvari radi dajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

koli99 ::

Ravnokar oddal vlogo. Ne dvomim da jo bom dobil na vpogled pred podpisom.

Smrekar1 ::

koli99 je izjavil:

Ravnokar oddal vlogo. Ne dvomim da jo bom dobil na vpogled pred podpisom.


Je s fiksno obrestno mero? Če da, jo lahko (cenzurirano seveda) poskeniraš in objaviš, da se lahko prepričamo kaj je res in kaj ne?

koli99 ::

Da, s FOB. Ko jo dobim jo poskeniram in objavim. Lahko pa jo že kakšen objavi ki jo že ima...?

krneki0001 ::

Smrekar1 je izjavil:

krediti s fiksno (nominalno) kreditno obrestno mero - kreditna obrestna mera je nespremenljiva in enaka za celotno obdobje trajanja kreditne pogodbe

Po tvoje je spreminjanje obrestne mere torej obveznost kreditojemalca?


Za kaj po moje? Se bom popravil. V splošnih pogojih so samo splošni pogoji, večina o kreditojemalcu in osnovni za kreditodajalca, kje so pa vsi pogoji?

Kje so zapisani vsi, ne samo splošni pogoji?
Recimo kaj naredi banka ob izrednem povišanju obrestnih mer? Kakšne pravice si takrat pridržuje?

Kaj se zgodi, če obrestna mera tako pade, da postane negativna? Bodo torej odštevali od tvoje glavnice?

Invictus ::

krneki0001 je izjavil:


Kaj se zgodi, če obrestna mera tako pade, da postane negativna? Bodo torej odštevali od tvoje glavnice?

Meni jo. Sam imam še star kredit :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bizkit45 ::

Invictus je izjavil:

krneki0001 je izjavil:


Kaj se zgodi, če obrestna mera tako pade, da postane negativna? Bodo torej odštevali od tvoje glavnice?

Meni jo. Sam imam še star kredit :).


boš rekel da je skupen procent negativen? ali imaš npr. : 3% + (-0.25)? slednje je razumljivo, da je pa celoten procent negativen pa dvomim..

Smrekar1 ::

krneki0001 je izjavil:


Za kaj po moje? Se bom popravil. V splošnih pogojih so samo splošni pogoji, večina o kreditojemalcu in osnovni za kreditodajalca, kje so pa vsi pogoji?


Izrecno piše, da je obrestna mera nesprejemljiva in enaka, brez kakšnih zvezdic. Če v pogodbi slučajno piše drugače imaš za sodišče že kar lep dokaz o načrtnem zavajanju kreditojemalca. Splošni pogoji imajo namreč malo več teže kot reklamna brošura.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

krneki0001 ::

Smrekar1 je izjavil:

krneki0001 je izjavil:


Za kaj po moje? Se bom popravil. V splošnih pogojih so samo splošni pogoji, večina o kreditojemalcu in osnovni za kreditodajalca, kje so pa vsi pogoji?


Izrecno piše, da je obrestna mera nesprejemljiva in enaka, brez kakšnih zvezdic. Če v pogodbi slučajno piše drugače imaš za sodišče že kar lep dokaz o načrtnem zavajanju kreditojemalca. Splošni pogoji imajo namreč malo več teže kot reklamna brošura.


V zakonu tudi izrecno piše, da ne smeš skozi križišče pri rdeči luči.

bzp ::

Na žalost večine tukaj, ima nebivedu kar prav.

Ni pa spet tako črno. Če gre obrestna mera za kakšen procent gor, se banka ne bo sekirala za vašo fiksno obrestno mero (ki jo večina kot kaže plačujete po ponudbi ki je zapisana v prospektu). Če pa pridemo nazaj na 5% euribor v daljšem časovnem obdobju, bo pa večina bank hitro najdla luknje v pogodbah, brez skrbi. Pa se lahko na glavo postavite da piše fiksna in da so obroki izračunani.

Kar se predčasnih poplačil tiče, je zgodba odvisna od banke do banke - v zakonu je predpisano predčasno odplačevanje samo za spremenljivo obrestno mero, za fiksno pa ne. Določene banke tudi že nekaj mesecev zavajajo, da se bo v kratkem fiksna obrestna mera ukinila. Pospeševanje prodaje, uradno o tem še ni govora.

Smrekar1 ::

bzp je izjavil:

Na žalost večine tukaj, ima nebivedu kar prav.

Ni pa spet tako črno. Če gre obrestna mera za kakšen procent gor, se banka ne bo sekirala za vašo fiksno obrestno mero (ki jo večina kot kaže plačujete po ponudbi ki je zapisana v prospektu).


To je povsem neskladno z nebivedujevim nabijanjem, ki pravi, da je fiskna obrestna mera TOM + pribitek in če se spremeni TOM se takoj spremeni tudi obrestna mera.

Ne dvomim, da imajo nekatere pogodbe, sploh tiste za 30 let, tudi tako klavzulo. Dvomim pa, da gre zadeva čez tako zlahka, kot jo profesionalni nabijač tule predstavlja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

MxxW5 ::

Kam je padel nivo debate na ST, no?! Nabijanje brez dokazov in razpravljanje o pravnih inštitutih s pomočjo "ljudskih modrosti", čeprav so vsi zakoni pri nas dostopni z dvema-tremi kliki!

Ali je res zaupanje v pravno državo v Sloveniji tako na dnu, da ljudje resnično mislijo, da lahko banka "sčara" pogodbena določila, ki jih v pogodbi ni, da lahko banka brez posledic odstopi od kreditne pogodbe, ali pa da lahko preprosto ignorira bistvo kreditne pogodbe, v kateri je določena nespremenljiva OM, tj. samo nespremenljivost OM?! To kar trdite, je nekako na nivoju, kot da bi nekdo trdil, da je avto kasko zavarovanje brezveze, ker bo Triglav v primeru karambola itak odpovedal zavarovalno pogodbo. Mislim, WTF?!

S tem, da ni še nihče na tem topicu pokazal enega samega primera pogodbe, kjer bi si banka izgovorila povišanje FOM v kateremkoli drugem primeru, razen v primeru zaprtja računa ali preusmeritve plače (pa še v tem primeru je povišanje v naprej določeno). Nihče ni povedal niti enega samega primera, kjer bi banka odstopila od pogodbe ali pa zahtevala zvišanje FOM.

Dajmo še enkrat, počasi. Obdobje, ko banke dajejo kredite na 20(+) let s FOM se končuje. Kdor je tak kredit vzel, je zmagal. Kdor ga ni, se bo tepel po glavi. Take priložnosti še dolgo let ne bo več.

thramos ::

MxxW5 je izjavil:

Dajmo še enkrat, počasi. Obdobje, ko banke dajejo kredite na 20(+) let s FOM se končuje. Kdor je tak kredit vzel, je zmagal. Kdor ga ni, se bo tepel po glavi. Take priložnosti še dolgo let ne bo več.


Če bodo obrestne mere v tem obdobju še naprej nizke, vsaj s finančnega vidika ne bo "zmagal".

Glede bančne domišljije pri interpretaciji pogodbenih določil, skrivanja v drobni tisk, skratka "čaranja", pa si vsak lahko prebere dogajanja recimo glede negativnih vrednosti Euriborja. Pa verjetno še glede česa.

http://www.delo.si/gospodarstvo/finance...
https://www.zps.si/index.php/osebne-fin...

Zadeva vsekakor ni tako črna kot (kot ponavadi) nabija nebivedu, vsekakor pa ni tudi tako bela, da bi bilo kar slepo pričakovati, da bi v primeru izjemnih razmer (drastično višanje obrestnih mer) banke križem rok opazovale dogajanje v njihovo škodo.

MxxW5 ::

Če bodo obrestne mere v tem obdobju še naprej nizke, vsaj s finančnega vidika ne bo "zmagal".

Pa saj to je bistvo vsega. V primeru bančnega kredita s FOM posojilojemalec, zelo popreproščeno rečeno, "stavi", da bodo v času odplačevanja kredita obresti višje, banka pa "stavi", da bodo nižje. Poleg tega je kreditojemalec nekoliko bolj miren, ker vnaprej pozna stroške najema kredita.

Zadeva vsekakor ni tako črna kot (kot ponavadi) nabija nebivedu, vsekakor pa ni tudi tako bela, da bi bilo kar slepo pričakovati, da bi v primeru izjemnih razmer (drastično višanje obrestnih mer) banke križem rok opazovale dogajanje v njihovo škodo.

Napisal sem že tule, da ima banka v primeru "drastičnega zvišanja" obrestnih mer na voljo 112. člen OZ, ki govori o spremembi pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin. V vsakem primeru bo o tem presojalo sodišče. Le-to bo odločilo, ali "drastično zvišanje" (kaj to pomeni v številkah? - tudi to bo treba presoditi) opravičuje spremembo pogodbe oziroma zvišanje FOM.

thramos ::

MxxW5 je izjavil:

Napisal sem že tule, da ima banka v primeru "drastičnega zvišanja" obrestnih mer na voljo 112. člen OZ, ki govori o spremembi pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin. V vsakem primeru bo o tem presojalo sodišče. Le-to bo odločilo, ali "drastično zvišanje" (kaj to pomeni v številkah? - tudi to bo treba presoditi) opravičuje spremembo pogodbe oziroma zvišanje FOM.


Saj večina nas ne pravi nič drugega (nebiveduja, invictusa in podobne mirne duše ignoriraš). No, razen da baje (sam do branja pogodbe oz. splošnih pogojev nisem prišel ampak je ostalo pri pogovoru s bančnico) nekatere banke možnosti spreminjanja ohlapno definirajo že pri sebi.

MxxW5 ::

thramos je izjavil:

MxxW5 je izjavil:

Napisal sem že tule, da ima banka v primeru "drastičnega zvišanja" obrestnih mer na voljo 112. člen OZ, ki govori o spremembi pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin. V vsakem primeru bo o tem presojalo sodišče. Le-to bo odločilo, ali "drastično zvišanje" (kaj to pomeni v številkah? - tudi to bo treba presoditi) opravičuje spremembo pogodbe oziroma zvišanje FOM.


Saj večina nas ne pravi nič drugega (nebiveduja, invictusa in podobne mirne duše ignoriraš). No, razen da baje (sam do branja pogodbe oz. splošnih pogojev nisem prišel ampak je ostalo pri pogovoru s bančnico) nekatere banke možnosti spreminjanja ohlapno definirajo že pri sebi.


No, samo da se razumemo. :)

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MxxW5 ::

Tilen je izjavil:

Pozor, fiksna obrestna mera ni nujno fiksna


Tudi o tem sem že pisal. Če ima banka takšno določilo v pogodbi, ga s podpisom kreditojemalec sprejme. Koliko mi je znano, večina banka takšnih določil v pogodbi nima.

MxxW5 ::

Mimogrede: pri spremembi ali razvezi kreditne pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin (112. člen OZ) ne bo dovolj, da se bodo OM zvišale, zvišati se bodo morale tako drastično, da bo lahko banka na sodišču dokazala, da celo ona, banka, ki se profesionalno bavi z denarnimi in bančnimi posli, ni mogla predvideti tako zelo hudega zvišanja OM. Da bo banka s svojim zahtevkom uspela, bo moralo biti zvišanje povsem izven okvirov predvidljivega, na katere banka ob sklenitvi pogodbe ni mogla računati in jih ne predvideti. Iti bo moralo za takšne okoliščine in takšno zvišanje OM, za katere dober strokovnjak s tega področja na noben način ne bi mogel predvideti, da se lahko zgodijo v času trajanja pogodbe (npr. 20 let).

Ni treba posebej poudarjati, da bo to težko dokazati, oziroma da če do takšnih okoliščin pride, se bomo verjetno sekirali zaradi česa drugega, ne zaradi kreditnih pogodb.
««
3 / 46
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167194295 (16421) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465194 (11542) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019564 (11227) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713242 (6006) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416267 (13803) 3p

Več podobnih tem