» »

Stanovanjski kredit

Stanovanjski kredit

««
32 / 47
»»

Twixz ::

Utk je izjavil:

Banke sedijo na kupih denarja, naenkrat dobivajo še večje kupe denarja od višjih obresti, nepremičnine vprašanje kam bojo šle, recesija se pričakuje, tako da zdaj nimajo interesa za strašno veliko novih tveganih kreditov. Tudi one bojo raje letos malo počakale, da se razčisti kam gremo. Jaz tudi.

V ekstra odplačevanje kredita bi jaz metal samo denar, za katerga sem 100% siguren, da ga ne bom _nikoli_ potreboval. Dat not zadnjih 100 evrov vsak mesec je brez veze. Ker boš čez eno leto jemal kredit zarad tega, ki bo sigurno dražji od tega kar imaš zdaj.


Tudi one bojo raje letos malo počakale, da se razčisti kam gremo. Ker boš čez eno leto jemal kredit zarad tega, ki bo sigurno dražji od tega kar imaš zdaj.
Očitno veš kam gremo. :)

Malidelničar ::

MoRp: Hmmm mogoče za 200k dobiš kaj zanimivega na podeželju? Je pa res, da ne vemo kakšna je vajina situacija, življenjske preference itd.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

johnnyyy ::

MoRp je izjavil:

Jaz tvojo filozofijo razumem in ima smisel dokler povsem razumsko sprejemaš stvari. Ko začneš vpletat čustva gre vse rakom žvižgat (jbg recimo, da sem se narobe odločil).

Najboljše življenjske odločitve so če jih delaš z razumom in ne s čustvi. Pa to velja za vse, tudi za finance. :) In ne vem zakaj praviš, da si se narobe odločil?! Narobe se odločiš takrat, ko te odločitve pripeljejo v grob, takrat nimaš niti šans da bi stvari popravil oz. ubral drugačno strategijo.

Pač moja filozofija je takšna, da je kljub kreditu dobro imeti na strani likvidna sredstva. Lahko ti pomagajo v primeru brezposelnosti, padcu biznis, bolezni. Lahko se situacija izboljša in z njimi kupiš delnice, kripto, avto ali pa poplačaš kredit. Če ves ta denar zmečeš v kredit, potem ti v primeru neke višje sile ne ostane drugega kot, da si denar nekje izposodiš.

MoRp je izjavil:

Ne potrebujem tvojega usmiljenja, napisal sem bolj v želji, da bi mogoče kdo dodatno razmislil preden se spusti v neko finančno odločitev za 20 ali 30 let. Moja zgodba s kreditom in nakupom stanovanja je primerljiva z zadetkom na loteriji. Nikakor za štrik, sem se pa dejansko ustrašil kaj bo ECB naredil z OM, nebi mi ne bilo vseeno če bi jo navili na 10%. Danes sem pomirjen, saj v resnici ne vedo kaj počnejo, pa še plače kar rastejo!

Pri kreditu je tako kot pri otrocih. Nikoli ni pravi trenutek. Enkrat se straši z recesijo drugič da je gospodarstvo pregreto, enkrat z izgubo službe, drugič s preveč dela. Pač na koncu je stvar takšna da se moraš odločit in naredit. Ali si se odločil prav po navadi pokaže čas.

MoRp je izjavil:

Gledam realno, če ta trenutek prodam stanovanje za 10% manj kot zadnje, ki se je prodalo v bloku, je to 120k€ več kot sem dal. Pokrijem kredit in mi ostane cca 200k€, samo kaj pa naj kupim s tem? To je pa druga stran realnosti moje stanovanje je že več vredno, samo so tudi druge nepremičnine šle gor.

Če pogledaš najbogatejše ljudi, boš ugotovil, da sami uporabljajo le majhen del svojega premoženja, saj ga imajo večinoma v naložbah. Veliko ljudi in tudi tebe tepe to, da večino svojega premoženja uporabljaš. Zato tudi, če bi vse prodal te ne bi naredilo bogatega. A če kredita ne bi vzel, bi imel sedaj precej slabšo situacijo. Saj bi v tem času precej izgubil z najemnino, poleg tega pa bi ti prihranke požrla še inflacija. Stanovanja pa bi ti bila še manj dostopna, kot če bi sedaj prodal in kupil nekaj drugega.

Mato989 ::

Prvo moraš met dovolj denarja da ga lahko VEČINO imaš v naložbi

razloži ti to da mora večino od minimalne plače en delavec dat v naložbo >:D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Očitno veš kam gremo.

1. gotovinski kredit bo zmeraj dražji od stanovanjskega.
2. ne glede kakšna bo obrestna mera čez eno leto, bo nov kredit dražji od plačevanja starega zarad novih stroškov kredita, ki ga morda sploh ne bi rabil, če ne bi metal denarja v starega, pa tudi obrestna mera bo približno enaka kot pri starem, razen za spremembo pribitka, boš pa imel več glavnice za vrnit na daljše obdobje kot pri starem kreditu.

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Prvo moraš met dovolj denarja da ga lahko VEČINO imaš v naložbi

Niti ne. Ti si lahko 1k€ 2012 vložil v BTC pa je to danes vredno 200k€, pa imaš kar naenkrat naložbo ki je prehitela tvoje premoženje. Podobno je če si lastnik rastočega podjetja. Če vlagaš v obstoječa podjetja, stvari ne gredo tako hitro ampak še vedno bolje kot varćčevanje.

Mato989 je izjavil:

razloži ti to da mora večino od minimalne plače en delavec dat v naložbo >:D

Mora?! Saj mu ni potrebno, samo tako nikoli ne bo prišel na višjo ekonomsko stopnično in bo vedno na dnu.

Mato989 ::

Niti ne. Ti si lahko 1k€ 2012 vložil v BTC pa je to danes vredno 200k€, pa imaš kar naenkrat naložbo ki je prehitela tvoje premoženje. Podobno je če si lastnik rastočega podjetja. Če vlagaš v obstoječa podjetja, stvari ne gredo tako hitro ampak še vedno bolje kot varćčevanje.


Za nazaj je lahko bit general, kaj pa če si 2012 vložil v nekaj kar je šlo v stečaj?

Mora?! Saj mu ni potrebno, samo tako nikoli ne bo prišel na višjo ekonomsko stopnično in bo vedno na dnu.


Mora figurativno "mora" če želi na višjo stopničko, kaj pa ČE NE MORE ker mu finančno NE ZNESE, tu je moj point... enostavno je pametovat v teoriji ampak le redki so ki zmorejo finančno VEČINO (50%+ vrednosti premoženja) imeti v investicijah... nekdo z plačo pod jurija zagotovo ne.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Za nazaj je lahko bit general, kaj pa če si 2012 vložil v nekaj kar je šlo v stečaj?

2012 si moral imeti pa že res "srečo" da si našel naložbo, ki je šla v stečaj. Ne pravim, da je potrebno biti general za nazaj, ampak da je treba gledat na celotno posameznikovo obdobje. To da je nekdo danes bogat ne pomeni, da je včeraj dobil ves denar, ampak veliko teh ljudi premoženje pridobiva tekom vsega življenjskega obdobja, nekateri pa tudi preko več uspešnih generacij.

Mato989 je izjavil:

Mora figurativno "mora" če želi na višjo stopničko, kaj pa ČE NE MORE ker mu finančno NE ZNESE, tu je moj point...

Tvoj point je 0*1=1. Pač tvoja enačba ne drži - če ne more pač ne more na višjo stopničko, pika. Ni kaj veliko več za razpravljati razen v smeri kako bi lahko.

Mato989 je izjavil:

enostavno je pametovat v teoriji ampak le redki so ki zmorejo finančno VEČINO (50%+ vrednosti premoženja) imeti v investicijah... nekdo z plačo pod jurija zagotovo ne.

Na svetu je le par procentov ljudi, ki imajo večino premoženja. Večina si želi tja in le redkim uspe. Najbrž ni potrebno biti genij da ugotoviš, da to ni ravno trivialna zadeva in da rabiš zraven še precej sreče.

Mato989 ::

2012 si moral imeti pa že res "srečo" da si našel naložbo, ki je šla v stečaj. Ne pravim, da je potrebno biti general za nazaj, ampak da je treba gledat na celotno posameznikovo obdobje. To da je nekdo danes bogat ne pomeni, da je včeraj dobil ves denar, ampak veliko teh ljudi premoženje pridobiva tekom vsega življenjskega obdobja, nekateri pa tudi preko več uspešnih generacij.


Seveda, to se jaz nedvomno strinjam... bistvo je da poznam ogromno takih in onakih primerov, od tega da je folk investiral na deset tisoče EVROV v balkanske sklade ki so propadli, do tega da je folk investiral v zadeve ki so se izkazale za zgrešene, do tega da je folk kupil 100 bitcoinov po 1EURO komad in je zdaj bogat...

Problem je kdo si lahko sploh PRIVOŠČI investirat VEČINO (50% plus) svoje vrednosti premoženja... večina povprečnih pač ne...

Na svetu je le par procentov ljudi, ki imajo večino premoženja. Večina si želi tja in le redkim uspe.


Jaz sicer menim da si večina ne želi med top 0,1% ampak bolj med tiste ki so under the radar in živijo brez dela... večini ni cilj bit Bezos čeprav se mogoče kdo tako izrazi, ampak bi najraje bili kar oni brez dolžnosti in z 20 mil na TRR ali 50 mil... Recimo sam si nikakor ne želim bit Bill Gates ali Bezos ali whatever... bi pa takoj imel na TRR 5 mil in dam odpoved in me boli k za vse... pol investiram v ETF/delnice z dividendami ostalo pa kot backup, morda zgradim 1 večjo 4 stanovanjsko hišo za oddajanje in je...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GregiB ::

johnnyyy je izjavil:

Če ves ta denar zmečeš v kredit, potem ti v primeru neke višje sile ne ostane drugega kot, da si denar nekje izposodiš.


Sem edini, ki v temle stavku vidi ironijo? Lejte, dragi kolegi... denar stane... Cena izposojenega denarja je obrestna mera. Zdaj pa, če imate v roki dovolj denarja, da lahko poplačate kredit (torej ga (v sedanjem stanju) ne potrebujete za kaj drugega) se je potrebno vprašati, ali ste sposobni z denarjem, če ne poplačate kredita, v preostali ročnosti kredita ustvariti večji "gain", kot so obresti ali ne. Če je odgovor ne, je najbolj ekonomično poplačati kredit, lahko pa še naprej anuitete vplačujete na nek varčevalen račun...

Utk je izjavil:

V ekstra odplačevanje kredita bi jaz metal samo denar, za katerga sem 100% siguren, da ga ne bom _nikoli_ potreboval.


Nehite s takimi komentarji, ki se vednomer radi pojavljajo... Denarja, ki ga 100% ne boš nikoli potreboval ni.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Utk ::

Denarja, ki ga 100% ne boš nikoli potreboval ni.

Seveda je.

ali ste sposobni z denarjem, če ne poplačate kredita, v preostali ročnosti kredita ustvariti večji "gain", kot so obresti ali ne. Če je odgovor ne, je najbolj ekonomično poplačati kredit,

Če veš, da boš v par letih moral zamenjat avto, je tudi malo manjši gain boljši od odplačevanja starega kredita, če boš čez 2 leti moral jemat lizing zarad tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

GregiB ::

Utk je izjavil:

Denarja, ki ga 100% ne boš nikoli potreboval ni.

Seveda je.


Očitno imava deljeno mnenje, kaj je 100% in kaj "nikoli"... tisti, ki so kakorkoli v dolgu, takega denarja absolutno ne morejo imeti, (osebni) stečaji prej uspešnih posameznikov pa so dokaz, da ga nimajo niti ostali...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

Gregor P ::

Mato989 je izjavil:

... bi pa takoj imel na TRR 5 mil in dam odpoved in me boli k za vse...
... to le pomeni, da to kar delaš sedaj ne počneš z veseljem; vsekakor te pa delo krepi, če seveda opravljaš delo, ki te veseli in dopolnjuje oz. psihofizično izboljšuje. Ne moreš biti skoz samo na "počitnicah" in ne delati nič, tako človek fizično in psihično propada.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Mislim, vsaj "ti" moraš verjet v to, da ga ne boš rabil. Kaj bo, ne moreš vedet, ampak če že vnaprej veš, da ti bi to znalo prav prit, ampak boš vseeno odplačeval več kredita, je pa malo tako...

Mato989 ::

Gregor P je izjavil:

Mato989 je izjavil:

... bi pa takoj imel na TRR 5 mil in dam odpoved in me boli k za vse...
... to le pomeni, da to kar delaš sedaj ne počneš z veseljem; vsekakor te pa delo krepi, če seveda opravljaš delo, ki te veseli in dopolnjuje oz. psihofizično izboljšuje. Ne moreš biti skoz samo na "počitnicah" in ne delati nič, tako človek fizično in psihično propada.



mene delo veseli, samo hudič je v podrobnostih, pač ne bi delal tega 40 ur na teden, ne bi se zbujal ob 6:35 zato da bi lahko to delal itd... sploh nima veze tu samo delo ampak način dela torej ure in obveznost do dela itd...

Težko boš našel osebo kjer bi navkljub 20 mil na TRR vsaki dan želela imet budilko ki ga oz. jo nasilno zbudi sredi noči da lahko gre delat nekam...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Gregor P ::

Recimo za neko svoje podjetje, obrt vstaneš brez budilke tudi ob 4-ih zjutraj, ker pač z veseljem zaženeš svoje stroje, da se ogrejejo dokler delavci ne pridejo ipd.; popoldne si greš pa kupiti mercedesa; skratka da se ;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Mato989 ::

Gregor P je izjavil:

Recimo za neko svoje podjetje, obrt vstaneš brez budilke tudi ob 4-ih zjutraj, ker pač z veseljem zaženeš svoje stroje, da se ogrejejo dokler delavci ne pridejo ipd.


Ja, me zanima če bi takemu podjetniku ponudli jutri 20 mil na TRR ali bi vzel tole ali raje rekel fuck off jaz hočem vstajat ob 4:00 do "konc lajfa"
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Gregor P ::

... če bi to storil, bi naredil napako. Ne rečem, da si ne bi nekega dela poenostavil, ampak nekaj delati pač moraš - kar te pač izpopolnjuje. To - se razume - ne pomeni sedaj kopati jarke (razen seveda, če uživaš v tem za krepitev tvojih mišic).:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Mato989 ::

Gregor P je izjavil:

... če bi to storil, bi naredil napako. Ne rečem, da si ne bi nekega dela poenostavil, ampak nekaj delati pač moraš - kar te pač izpopolnjuje. To - se razume - ne pomeni sedaj kopati jarke (razen seveda, če uživaš v tem za krepitev tvojih mišic).:D


Seveda ampak point je drugje kot pravim, jaz bi še zmeraj kaj počel, ampak

1. ne bi mi zvonila budilka
2. ko bi se zbudil bi naredil jutranjo telovadbo in sprehod, pozajtrkoval, nato bi pogledal novice in se nato odločil KAJ ŽELIM DELAT... tega privilegija zdaj nimam razen če se hočem zbudit še kake 3 ure prej, sploh pa ne odločam kaj bom delal in kdaj (včasih tudi)
3. če se mi 17 dni ne bi dalo delat nič, ne bi delal NIČ
itd...

To so vse razlike med rednim delovnim razmerjem ali nečim kar te obvezuje in osvoboditvi od "sistema"

Težko boš našel osebo ki ves čas karkoli dela bi delal IDENTIČNO če bi imel na TRR 20, 50, 100 mil...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Gregor P ::

Vse kar jaz pravim, bi tudi v tem primeru rabil nek red in disciplino, sicer se še prehitri razpustiš in postajaš melanholičen, če ne kar že depresiven.

Ampak dovolj tega, tema je stanovanjski krediti; se opravičujem za ta intermezzo.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Malidelničar ::

Mene tudi zanima ta logika, ali se splača predčasno pooplačati kredit, ker sem tudi sam v takšni situaciji. Nimam pa tako ogromnega zneska, da bi me obrok tako zelo tepel.

Ampak iz vidika inflacije, cene denarja, kam se bolj nagibate:
1) agresivno z ekstra velikimi vložki čim prej predčasno zbiti kredit na nulo, da ti potem kreditni obrok izgine in imaš toliko več mesečnega plusa (za investiranje, itd.)
2) samo mesečno normalno plačuješ obroke in istočasno povečuješ investicijski 'pool/egg nest' da postane krepko večji od samega celotnega zneska kredita in nato z ekstra prilivi izničiš mesečni minus, ki izvira iz anuitet?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Gregor P ::

Torej jaz sem avgusta nemudoma reprogramiral hipotekarni kredit z variabilno obrestno mero, ko sem videl kaj se dogaja na trgu, ukrepe ECB - in sicer sem del odplačal, da sem izbrisal hipoteko, obdržal višino mesečnega obroka, skrajšal čas odplačila ter je sedaj s fiksno obrestno mero (manjšo od variabilne prej).

Medtem ko pa sem kredit EKO sklada (prek Intenso banke) zaenkrat pustil pri miru, ker so pač veliko manjši mesečni obroki navkljub variabilni obrestni meri (sprememba na 3 mesece le za nekaj evrov).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Invictus ::

Malidelničar je izjavil:

Mene tudi zanima ta logika, ali se splača predčasno pooplačati kredit, ker sem tudi sam v takšni situaciji. Nimam pa tako ogromnega zneska, da bi me obrok tako zelo tepel.

Ampak iz vidika inflacije, cene denarja, kam se bolj nagibate:
1) agresivno z ekstra velikimi vložki čim prej predčasno zbiti kredit na nulo, da ti potem kreditni obrok izgine in imaš toliko več mesečnega plusa (za investiranje, itd.)
2) samo mesečno normalno plačuješ obroke in istočasno povečuješ investicijski 'pool/egg nest' da postane krepko večji od samega celotnega zneska kredita in nato z ekstra prilivi izničiš mesečni minus, ki izvira iz anuitet?

Odvisno kaj bi rad.

Če gre za odplačilo kredita za tvojo osnovno nepremičnino, kjer bivaš, bi rekel, odplačaj. Sploh, če ne rabiš denarja, oz. ti ga bo še nekaj ostalo. Vreči vse prihranke v odplačilo kredita je malo "riskantno", ker potem nimaš denarja za nepredvidene dogodke.

Če imaš puf za investicijo, pač ne odplačaš, če nimaš v planu kake nove.

Sam sem pač malo cvikal, pa sem prodal stanovanje, in odplačal puf na bajto. Če bi vedel, da bom zdaj imel spet dobro plačano službo, ki ni nekaj zagarantirana, bi najbrž stanvoianje obdržal. Sam ni bil investicijsko zanimiv, saj glede na kvadraturo ni prinesel dovolj visoke najmenine. Je pač ironija, da je garsonjera 500+ EUR, 3 sobno stanovanje, 3x večje pa 800-900 EUR.

Spim pa precej bolje, ko ni pufa na bajto :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GregiB ::

Ne vem, zakaj se tako veselo vedno želi enačiti "dejstvo", da moraš nekaj delati s tem, da imaš (plačano) službo... Zadeva je precej enostavna... velika večina, če ne praktično vsi bi on+b neomejenih resursih še vedno delali, a nihče tisto, za kar dela da zaluži plačo... Vedite nekaj, s tem, ko hodite v službo, živite tuje sanje (lastnikove, ne vaše)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

Malidelničar je izjavil:

Mene tudi zanima ta logika, ali se splača predčasno pooplačati kredit, ker sem tudi sam v takšni situaciji. Nimam pa tako ogromnega zneska, da bi me obrok tako zelo tepel.

Ampak iz vidika inflacije, cene denarja, kam se bolj nagibate:
1) agresivno z ekstra velikimi vložki čim prej predčasno zbiti kredit na nulo, da ti potem kreditni obrok izgine in imaš toliko več mesečnega plusa (za investiranje, itd.)
2) samo mesečno normalno plačuješ obroke in istočasno povečuješ investicijski 'pool/egg nest' da postane krepko večji od samega celotnega zneska kredita in nato z ekstra prilivi izničiš mesečni minus, ki izvira iz anuitet?



point je samo tukaj kot je že Invictus ali nekdo pvoedal.

Če imaš danes na TRR 50k in 50k hipotekarnega kredita se vprašaj samo 1

Ali lahko z 50k vsako leto naredim (dovolj več da se splača) več dobička kot je obresti... Če je odgovor da in se ti s tem da ubadat potem go for it, če je odgovor ne potem odplačaj kredit predčasno

Če odplačaš kredit predčasno imaš vsako letos plusa toliko kot bi drugače moral dat za obresti...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

genesiss ::

Si pa brez casha, kar je tudi strošek.

Invictus ::

Ni vse v donosu na kapital. No, za mlade brez nekih obveznosti že, za nas starce, ki imamo večje stroške zaradi rzanih zadev pač ne...

Nekateri imamo raje še nekaj rezerve, recimo meni je minimum 30k za eno leto.

V tem času že najdem nek nov job, tako da ni panike.

Ni vse investicija.

Kolega vložil vse v bitcoin, pa je njegova borza razglasila Chapter 1... In je šel znesek za poplačilo pufa v franže...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

genesiss je izjavil:

Si pa brez casha, kar je tudi strošek.


Zakaj? Če imaš cash flow je to nepomembno, razen če se ti res tiste 3 mesece kaj zgodi da bi imel izdatke nekaj k, kar je minorna verjetnost... Če lahko privarčuješ ob plači 600EUR + si po 3 mesecih na zelenem in 0 obresti in si zmagal
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

genesiss ::

https://www.samostojnipodjetnik.si/opor...

Ti stroški preprosto povedano predstavljajo vrednost alternative, ki se ji odrečemo takrat, ko se odločimo za določeno možnost. Če torej izberemo možnost A namesto B, oportunitetni stroški predstavljajo vrednost možnosti B.

GregiB ::

Invictus je izjavil:

Nekateri imamo raje še nekaj rezerve, recimo meni je minimum 30k za eno leto.


Rezerva je lahko tudi kreditna sposobnost... Ekonomsko ni nobene logike, da imaš 30K za "hude čase", sočasno pa 30K likvidnih sredstev, ki so zatlačeni v štumf (beri TRR, statični vrednostni papirji z nizkimi donosi, zlato), če bi s poplačilom kredita postal spet kreditno sposoben. Z vidika (osebne) bilance stanja je bilančna vsota popolnoma enaka, zgolj raste ne (tako hitro, kot bi brez kredita)...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Invictus ::

Seved, bolje je imeti 30k v delnicah in ostlaih finančnih inštitucijah, kjer lahko vse zgubiš, oz. je dostop do denarja otežen, ko ga rabiš.

Še dobro da nihče od bogatih nima gotovine na razpolago...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Problem je kdo si lahko sploh PRIVOŠČI investirat VEČINO (50% plus) svoje vrednosti premoženja... večina povprečnih pač ne...

Še enkrat večina ne dobi kup denarja in ga iz danes na jutri investira. Večina to počne desetletja, nekateri tudi več generacij.

Če si star 25 let imaš končano tehnično fakulteto zaposljive smeri si kupiš garsonjero v mestu s pomočjo kredita. Vmes dobiš povišnico plače napreduješ in če spoznaš žensko, ki je naredila enako, vzameta nov kredit za večje stanovanje na podeželju, ostali dve pa oddajata. Ko vse kredite odplačata imata v mestu garsonjeri, ki so vredne za stanovanje na podeželju in sta nekako na 50%. Sicer bosta stara 60 let in vama to ne bo toliko služilo, a če imata 2 otroka, jima je lahko takšen start zelo dobra popotnica za naprej.

Mato989 je izjavil:

Jaz sicer menim da si večina ne želi med top 0,1% ampak bolj med tiste ki so under the radar in živijo brez dela... večini ni cilj bit Bezos čeprav se mogoče kdo tako izrazi, ampak bi najraje bili kar oni brez dolžnosti in z 20 mil na TRR ali 50 mil... Recimo sam si nikakor ne želim bit Bill Gates ali Bezos ali whatever... bi pa takoj imel na TRR 5 mil in dam odpoved in me boli k za vse... pol investiram v ETF/delnice z dividendami ostalo pa kot backup, morda zgradim 1 večjo 4 stanovanjsko hišo za oddajanje in je...

Hja, brez dela in znanja živi zelo zelo malo ljudi. Znanec prihaja iz ene najbogatejših družin pri nas in njegov oče "ne dela nič". Hja, vsak zjutraj finance kam se gibajo trgi, poleg tega ima kolege iz iste klase s katerimi si "sharajo" ugotovitve in občutke. Ja nad kapitalom je treba bded in ga usmerjat.

GregiB je izjavil:

Sem edini, ki v temle stavku vidi ironijo? Lejte, dragi kolegi... denar stane... Cena izposojenega denarja je obrestna mera. Zdaj pa, če imate v roki dovolj denarja, da lahko poplačate kredit (torej ga (v sedanjem stanju) ne potrebujete za kaj drugega) se je potrebno vprašati, ali ste sposobni z denarjem, če ne poplačate kredita, v preostali ročnosti kredita ustvariti večji "gain", kot so obresti ali ne. Če je odgovor ne, je najbolj ekonomično poplačati kredit, lahko pa še naprej anuitete vplačujete na nek varčevalen račun...

Ena situacija je, da si "prelikviden" - torej da imaš toliko finančnih sredstev, da lahko poplačaš celoten kredit in ti še ostane. Potem tu ni problema. Če pa si v situaciji, kjer boš vse kar imaš vložil v delno poplačilo kredita je pa precej tvegano, saj te lahko nepredvideni stroški precej stanejo.

Pač nekaj moraš imeti na strani, ne preveč in ne premalo. Koliko pa je ravno prav pa je stvar posameznika, njegovih navad, foha, biznisa, premoženja, denarnega toka itd.

Pat_MaGroin ::

Sami milijonarji, pa cash je brezveze.

Poznam cloveka, ki je težek nekje 300 do 400 mio. In on pravi, da imet cash je brezveze... kljub temu ima vsaj 50 mio na banki, ker vcasih rabis takoj likvidnost, kljub temu da imas na tone ceglov, kripta in delnic, cash is king.

Da pa nekomu s 50k na banki in plačo 2k eur reces ne met dnarja na banki, si pa pac lolek.

GregiB ::

johnnyyy je izjavil:

Pač nekaj moraš imeti na strani, ne preveč in ne premalo. Koliko pa je ravno prav pa je stvar posameznika, njegovih navad, foha, biznisa, premoženja, denarnega toka itd.


No ja, da imaš "nekaj" na strani je normalno, tu pa se je omenjalo pol do dve-letne vrednosti prihodkov.

Pa sej se da bolj enostavno ilustrirat... Ogromno slovenskih zverziranih personal-finančnikov vsak mesec viške svojih prihodkov investirajo ob 10% inflaciji v finančne inštrumente, ki letno prinašajo cca 4% donosa, medtem, ko odplačujejo dolgoročni kredit z 5% obresno mero... you tell me...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

maticb492 ::

6 mesecev je "standarden" emergency fund.. in če on rabi 30k za preživet 1 leto mu to pač ni visok znesek. Tudi jaz bi rabil 20-25 jurjev samo za pokrit kredite in osnovne stroške stanovanja + nekaj hrane v enem letu.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Pat_MaGroin ::

Saj, zato pa je 1 leto rezerve pomoje minimum, ostalo pa po želji.

Sicer pa, bomo videli 2022-2030 kako easy bodo "investicije". Ker zadnjih 15 let so se simpanzi plemenitili sredstva.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Za običajnega delavca je bilo vsaj včasih zlato pravilo, da moraš imeti vsaj 3 plače na strani za vsak primer, ostalo lahko investiraš itd.

Ko si pa enkrat multimilijonar pa običajno tudi redni mesečni stroški narastejo na neverjetno številke; recimo ogrevanje gradu, parkirana jahta itd. če nimaš konstantnega finančnega toka, propadeš relativno hitro oz. hitro skopnijo ti milijoni.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

GregiB ::

maticb492 je izjavil:

6 mesecev je "standarden" emergency fund..
Drži, a ga žal večina najinih rojakov ne zna zračunat... zakaj ne? Ker ga enačijo z mesečnimi prilivi in ne odlivi, sočasno pa v obzir ne vzamejo spremembe navad, ki so nuja ob... emergencies.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

johnnyyy ::

GregiB je izjavil:

No ja, da imaš "nekaj" na strani je normalno, tu pa se je omenjalo pol do dve-letne vrednosti prihodkov.

Kot pravim, odvisno je od posameznika in njegovih navad. Če imaš zadaj kredit par otrok in si na s.p.ju, in je žena brez zaposlitve je dobro da imaš več backupa, kot če si par let do upokojitve, z dvema stanovanjema.

GregiB je izjavil:

Pa sej se da bolj enostavno ilustrirat... Ogromno slovenskih zverziranih personal-finančnikov vsak mesec viške svojih prihodkov investirajo ob 10% inflaciji v finančne inštrumente, ki letno prinašajo cca 4% donosa, medtem, ko odplačujejo dolgoročni kredit z 5% obresno mero... you tell me...

Ne poznam njihove strategije, zato težko kar koli rečem.

Mato989 ::

V osnovi je vedno bolje če imaš 50k keša in 50k kredita da odplačaš kredit... V OSNOVI...

V praksi pa bi mogoče kdaj bilo bolje da odplačaš le 40k in 10k ostane rezervnega funda to se strinjam... ker potem so tudi obresti 80% nižje od glavnice (cca.)

RAZEN ČE lahko z 50k dobiš več dohodka kot je obresti letno za tvoj kredit.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

RAZEN ČE lahko z 50k dobiš več dohodka kot je obresti letno za tvoj kredit.

Hja, razen depozita ti drugje nihče ne bo garantiral dohodke/dobičke. Hudič hodi na isto mesto strat in ko smo v biku si zaposlen, plače rastejo, delnice rastejo itd. Ko pa nastopi kriza, je pa večja verjetnost, da ostaneš brez službe, ker podjetja ne ustvarijo toliko dobička, pade vrednost podjetij oz. delnic. In tako se ti lahko zgodi, da so tvoje naložbe najnižje ravno takrat ko rabiš denar. :)

RockyS ::

Če imaš družino je treba upoštevati tudi vpliv poplačila kredita ali lizinga na socialne transferje. V trenutku ko odplačal lizing je avto tvoja last in tako je narasla tudi vrednost tvojega premoženja.
Če imaš 50k prihodkov in kredit, ti CSD oboje števe v premoženje. Če pa si s temi 50k poplačal kredit pa ti šteje samo še vrednost (nek %) nepremičnine.


Vse te stvari se ti lahko pri socialnih transferjih/ugodnostih kar precej poznajo.

Gregor P ::

... ja ta najboljše na CSD odločbi je znesek na varčevalniku za otroka; nikoli več>:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

OneYellow ::

Bi si mislil, da si ljudje s tega foruma ob vseh teh bajnih prihodkih pustijo malo manj skrbi in malo več živijo. Pa zgleda obračajo vsak cent. Da ne boste pozabli tudi kaj živet. :)

GregiB ::

RockyS je izjavil:

Če imaš 50k prihodkov in kredit, ti CSD oboje števe v premoženje. Če pa si s temi 50k poplačal kredit pa ti šteje samo še vrednost (nek %) nepremičnine.

Ja, eno od debuloz... Pri ugotavljanju se gleda samo na aktivo (sredstva), brez pasive (obveznosti)...

Gregor P je izjavil:

... ja ta najboljše na CSD odločbi je znesek na varčevalniku za otroka; nikoli več>:D

Prosim razloži, kakšna je razlika z vidika CSD ugotavljanja premoženja gospodinjstva in določanja višine pomoči, ali imaš ti na TRR 20K EUR ali pa če imaš ti na TRR 10KEUR, tvoj otrok pa tudi 10KEUR? Sprašujem kot davkoplačevalec, ki je neto vplačnik v malho za socialne korektive.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

maticb492 ::

Če imaš 50k na vezanem varčevalnem računu, se pri vrtcu ipd. šteje samo dohodek iz obresti (socialne podpore verjetno ne bi dobil, če bi vidli 50k na računu).. sicer pa jaz tudi tega sekiranja ne razumem ja, če imate takšne zneske privarčevane, kaj se pol sekirate na nekih vlogah za CSD lol.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Mato989 ::

johnnyyy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

RAZEN ČE lahko z 50k dobiš več dohodka kot je obresti letno za tvoj kredit.

Hja, razen depozita ti drugje nihče ne bo garantiral dohodke/dobičke. Hudič hodi na isto mesto strat in ko smo v biku si zaposlen, plače rastejo, delnice rastejo itd. Ko pa nastopi kriza, je pa večja verjetnost, da ostaneš brez službe, ker podjetja ne ustvarijo toliko dobička, pade vrednost podjetij oz. delnic. In tako se ti lahko zgodi, da so tvoje naložbe najnižje ravno takrat ko rabiš denar. :)



Seveda, ampak zadeva se gleda na ravni dolžine kredita... torej 10, 15, 20 let... ne na ravni ene krize 2,3 ,4 let zmes... drugače to drži kar pišeš ampak na koncu se naredi bilanca plusa ali minusa.

Zato je treba vedno en cikel pretrpet da potem lahko v naslednjih delaš ravno kontra.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Gregor P ::

GregiB je izjavil:

RockyS je izjavil:

Če imaš 50k prihodkov in kredit, ti CSD oboje števe v premoženje. Če pa si s temi 50k poplačal kredit pa ti šteje samo še vrednost (nek %) nepremičnine.

Ja, eno od debuloz... Pri ugotavljanju se gleda samo na aktivo (sredstva), brez pasive (obveznosti)...

Gregor P je izjavil:

... ja ta najboljše na CSD odločbi je znesek na varčevalniku za otroka; nikoli več>:D

Prosim razloži, kakšna je razlika z vidika CSD ugotavljanja premoženja gospodinjstva in določanja višine pomoči, ali imaš ti na TRR 20K EUR ali pa če imaš ti na TRR 10KEUR, tvoj otrok pa tudi 10KEUR? Sprašujem kot davkoplačevalec, ki je neto vplačnik v malho za socialne korektive.

Zato pa je smeško poleg.;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

RockyS ::

GregiB je izjavil:

RockyS je izjavil:

Če imaš 50k prihodkov in kredit, ti CSD oboje števe v premoženje. Če pa si s temi 50k poplačal kredit pa ti šteje samo še vrednost (nek %) nepremičnine.

Ja, eno od debuloz... Pri ugotavljanju se gleda samo na aktivo (sredstva), brez pasive (obveznosti)...

Gregor P je izjavil:

... ja ta najboljše na CSD odločbi je znesek na varčevalniku za otroka; nikoli več>:D

Prosim razloži, kakšna je razlika z vidika CSD ugotavljanja premoženja gospodinjstva in določanja višine pomoči, ali imaš ti na TRR 20K EUR ali pa če imaš ti na TRR 10KEUR, tvoj otrok pa tudi 10KEUR? Sprašujem kot davkoplačevalec, ki je neto vplačnik v malho za socialne korektive.


https://www.zurnal24.si/slovenija/se-za...

glejmo podrobneje primer družine, ki ima na banki sto tisoč evrov. To premoženje se najprej zniža za 48 osnovnih zneskov minimalnega dohodka, kar je dobrih 19 tisoč evrov. Ostane 80.695 evrov. Od tega zneska se izračuna fiktivni dohodek, ki se prišteje drugim dohodkom. Izračuna se tako, da se upošteva povprečna obrestna mera za depozite od enega do dveh let za gospodinjstva v lanskem letu. Ta je bila 0,23 odstotka, kar prinese 185,60 evrov. Sto tisoč evrov na banki tako k celoletnemu družinskemu prihodku prispeva 185,60 evra, kar je 15,47 evra na mesec.


Se pa pri izračunu fiktivnega prihodka pru ugotavljanju upravičenosti do letnih pravic (otroški dodatek, znižano plačilo vrtca, državna štipendija, subvencija šolske prehrane) upoštevajo tudi druge vrste premoženja: - nepremično premoženje, - osebna in druga vozila, - vodna plovila, - lastniški deleži gospodarskih družb ali zadrug, - vrednostni papirji, - denar na transakcijskem ali drugem računu, hranilne vloge in druga denarna sredstva po izjavi posameznika (prihranki, ne plača), - drugo premično premoženje (npr. umetniška dela). V primeru, da ima posameznik še drugo premoženje, se vse sešteje in se od skupnega zneska odšteje 19 tisoč evrov (48 osnovnih zneskov minimalnega dohodka) ter se nato izračuna fiktivni dohodek.


Pri izračunu premoženja se ne upošteva stanovanje (stanovanjska hiša), v katerem oseba dejansko prebiva in ima prijavljeno stalno prebivališče, do vrednosti primernega stanovanja.



Pri delnicah in vzajemnih skladih se upošteva vrednost po tečajnici. Recimo, da imate premoženja, upoštevajoč po vrednostih po tečajnici, v skladih (ali delnicah) 40.000 EUR, znaša v 4 članski družini fiktivni dohodek, ki ima vpliv na socialne transferje samo 3,08 EUR/mes/osebo.


Suma sumarom lahko hitro prideš na par 10EUR, ki ti lahko vplivajo na druge stvari. Za nekatere je to drobiž, za nekatere pač ne.


Vsakega ki pa mu je 10EUR nadlaga v denarnici pa prosim če jih darujete Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

OneYellow ::

Ne gre se za to, da je nadlega, ampak mi pa čas pomeni več kot sekiranje kako bom prišparal par 10 EUR. Še toliko manj mi je to razumljivo, če imaš 10k prihodkov mesečno kot jih ima večina tuki.
««
32 / 47
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167197705 (19831) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29466704 (13052) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019937 (11600) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713412 (6176) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416657 (14193) 3p

Več podobnih tem