» »

Ubuntu vprašanje

Ubuntu vprašanje

bigbada ::

Zdravo,

Iz uradne strani sem si potegnil dol ubuntu desktop 16.04 LTS verzijo in jo kot sliko zapekel na DVD. Sedaj pa me zanima kako bi naredil dual boot. Da bi ohranil windowse ko imam in bi zraven imel še ubuntu. Pač, da ko zaženem imam na izbiro obadva sistema. V biosu nastavim da boota iz dvdja in potem me postopek vodi ali moram kaj drugega prej narediti? Imam samo en disk 500gb in sedaj so gori windows 10. Ali v postopku namestitve ubuntuja moram narediti novo particijo ali to sam naredi ubuntu, ko se inštalira? Je kakšna razlika če imam sedaj win 10 ali win 8.1. Je namestitev ista za obadva? Nisem nikoli nameščal ubuntuja, ali lahko kaj konkretno "zajebem" ?

Aston_11 ::

Imam isto 10 in ubuntu na prenosniku. Particijo narediš ločeno za ubuntu (iz windowsov), nato normalno inštaliraš (paziš, da izbereš pravilno particijo), ubuntu ti naredi dualboot na disku, glede tega se nimaš kaj sekirati. Če boš kaj zašutral, gre 10 po gobe.

bigbada ::

Kako pa narediš posebej particijo v windowsih? Pa koliko GB prostora priblizno rabim za ubunto, da bo dovolj? Je 30 GB recimo dovolj ali več?

Aja pa še to, a je vseeno ali inštaliram 32 bit ali 64 bit verzijo?

Pa še to, je 16.04 LTS verzija v redu (to je najnovejša na uradni strani) ali je boljše namestiti starejšo verzijo Ubuntu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bigbada ()

zk_eu ::

Ali boš inštaliral 32-bitno ali 64-bitno je odvisno od tvojega računalnika. Saj so napisali. Na starejši računalnik z manj kot 2GB rama naloži 32-bitno različico. Čeprav ti iz osebnih izkušenj povem, da če je računalnik starejši, naloži Ubuntu 12.04 LTS.

Drugače pa je verzija 16.04 bila ob izidu zelo hroščasta. Tudi ob prvi naložitvi Ubuntuja bi ti morala inštalacija sama ponuditi kako razdeliti disk (vsaj prejšnje verzije so), pa pri 16.04 temu ni tako. Jaz sem hitro nadgradil,ampak sem tudi hitro downgradal nazaj na 14.04, ker ga čez stabilnost tega sistema zaenkrat ni. Verjetno se je sedaj po nekaj mesecih stanje popravilo.

30GB je dovolj, če ti ne bo primarni sistem (tudi drugače je dovolj). Nimaš kaj kaj konkretno zaštručkati. Če boš odstranil Ubuntu, boš moral edino boot za Windows popraviti.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066316373 (1885) polozweii
»

Izšel Ubuntu 16.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostalo
6121071 (16890) klinker
»

Ubuntu 16.04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5412821 (10183) Ozric
»

Tu je Ubuntu 15.10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4918653 (13173) Ozric

Več podobnih tem