» »

Računalnik premagal človeka v goju

Računalnik premagal človeka v goju

Slo-Tech - Starodavna kitajska igra go je po številu možnih postavitev in potez bistveno kompleksnejša od šaha (Deep Blue je Garyja Kasparova matiral že leta 1997), zato je do nedavnega veljala za eno zadnjih trdnjav, kjer so ljudje še boljši od računalnikov. Zdi se, da nič več, saj je danes zjutraj po našem času Googlova umetna inteligenca premagala drugega najboljšega igralca goja vseh časov, Leeja Sedola. To je bila sicer šele prva partija od načrtovanih petih, zato je mogoč tudi drugačen končni rezultat.

Tekma se je odvijala v hotelu v Južni Koreji, kjer se je velemojster Lee Sedol pomeril s programom AlphaGo, ki ga je razvilo londonsko podjetje DeepMind. To podjetje je kupil Google in sedaj pod njegovim okriljem razvijajo umetno inteligenco. Lani oktobra je AlphaGo premagal evropskega prvaka Fana Huija, s čimer je postal prvi računalniški program, ki je človeka premagal v igri go (in to 5:0), ne da bi imel človek na začetku hendikep. O tem so pisali tudi v prestižni reviji Nature. Hui seveda še zdaleč ni slab igralec, a če želimo proglasiti računalnik kot boljši od človeka, je edino pošteno, da najboljši računalniški program premaga najboljšega človeka. In to je ta hip Lee Sedol.

Dvoboj bo sestavljalo pet iger, izmed katerih je bila prva odigrana, nadaljnje pa bodo jutri, v soboto, nedeljo in torek. Zmagovalec dvoboja bo dobil milijon dolarjev, ki jih bo Google v primeru zmage doniral v dobrodelne namene. Sedol pa bo v vsakem primeru dobil še 150.000 dolarjev za udeležbo in 20.000 dolarjev za vsako dobljeno partijo. Googlov program uporablja izjemno moč Googlovega oblaka v ZDA, a to je še vedno bistveno premalo, da bi lahko naivno preračunaval vse možne poteze. Igranje goja zato terja tako imenovano strojno globoko učenje (deep learning), kjer se nevronske mreže učijo prepoznavanja kompleksnih situacij in ustreznih odzivov. AlphaGo se je učil (treniral nevronsko mrežo) na vzorcu 30 milijonov potez iz dejansko odigranih partij goja med človeškimi igralci, kasneje pa se je učil tudi tako, da je igral sam proti sebi.

61 komentarjev

«
1
2

antonija ::

Wow, nice one. Ko sem se malo vec spilal go so bili vsi PC programo milo receno butasti. Z nekaj nestandardnimi potezami jih je amater hitro spravil v situacijo, kjer jim nobena racunska moc ni vec pomagala.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

pegasus ::

To so moonwalk momenti ... igre gredo v zgodovino in imate priložnost, da jih spremljate v živo.

black ice ::

Live stream druge partije

DamijanD ::

2:0
and we are doomed

Mufasa ::

DamijanD je izjavil:

2:0
and we are doomed


You said it

http://rationalwiki.org/wiki/Roko's_bas...
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

tikitoki ::

Mnja, we are doomed bullshit. Tolk dela, da te premaga v eni sami igri, da ne govorimo o racunski moci na voljo. We are so far from actually useful AI in everyday life.

pegasus ::

Hec deep learninga je, da ko je enkrat neural net streniran, lahko teče na zelo majhnem embedded gpuju (ala tegra za in-car computer vision).

7982884e ::

tikitoki je izjavil:

Mnja, we are doomed bullshit. Tolk dela, da te premaga v eni sami igri, da ne govorimo o racunski moci na voljo. We are so far from actually useful AI in everyday life.
v bistvu se zelo motis.
recimo danes softver, ki popolnoma razsuje deep blue iz 1998, laufa na dosti manjsem prostoru in dosti manj energije kot cloveski mozgani (ce laufa na modernem smartphonu). z go-jem bo isto.
useful AI je tukaj ze par desetletjih, samo da v trenutku, ko rata useful, nekako izgubi oznako AI.

tikitoki ::

Pravzaprav se motis ti oz. ocitno ne razumes dejanskega pomena AI. Lahko pa mi pokazes delujoc AI. To, kar sem videl do sedaj je bilo sicer zanimiv korak, to pa je tudi vse.
Ko mi pokazes en sam AI, ki lahko z menoj normalno komunicira, resi katerekoli problem, ki ga je sposoben resiti povprecen clovek,... potem se pa lahko pogovarjamo o resnicnem AI in ne nekih gimikih za posebne primere in potrebe.
do, da lahko streniras eno "nevronsko" mrezo, da bolj ali manj pravilno prepoznava slike mack pac ni to.

antonija ::

Googlov avto? Ta zna "komunicirati" v prometu z drugimi humanoidi, imeti interakcije, itd.

Je res da ni robotek s katerim bos sel na pivo, ampak upam da ne ciljamo na to.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Smurf ::

Tudi racunalnik, ki zna optimalno oddigrati krizce in krozce (kar se da naresti s preprosti odlocitvenim drevesom) je AI, samo na zelo ozkem podrocju.

videc ::

tikitoki je izjavil:

Pravzaprav se motis ti oz. ocitno ne razumes dejanskega pomena AI. Lahko pa mi pokazes delujoc AI. To, kar sem videl do sedaj je bilo sicer zanimiv korak, to pa je tudi vse.
Ko mi pokazes en sam AI, ki lahko z menoj normalno komunicira, resi katerekoli problem, ki ga je sposoben resiti povprecen clovek,... potem se pa lahko pogovarjamo o resnicnem AI in ne nekih gimikih za posebne primere in potrebe.
do, da lahko streniras eno "nevronsko" mrezo, da bolj ali manj pravilno prepoznava slike mack pac ni to.
+1. To ni AI. To je samo SW, ki ima zadosti pomnilnika in proc. moči, da v nekem "normalnem" času, preveri veliko kombinacij. Seveda je zadaj tudi nekaj (ali veliko) odločilne logike.
Ampak pomoje to ni AI v pravem pomenu besede. Npr. Hal9000 iz Odiseje 2001.

Smurf ::

videc je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Pravzaprav se motis ti oz. ocitno ne razumes dejanskega pomena AI. Lahko pa mi pokazes delujoc AI. To, kar sem videl do sedaj je bilo sicer zanimiv korak, to pa je tudi vse.
Ko mi pokazes en sam AI, ki lahko z menoj normalno komunicira, resi katerekoli problem, ki ga je sposoben resiti povprecen clovek,... potem se pa lahko pogovarjamo o resnicnem AI in ne nekih gimikih za posebne primere in potrebe.
do, da lahko streniras eno "nevronsko" mrezo, da bolj ali manj pravilno prepoznava slike mack pac ni to.
+1. To ni AI. To je samo SW, ki ima zadosti pomnilnika in proc. moči, da v nekem "normalnem" času, preveri veliko kombinacij. Seveda je zadaj tudi nekaj (ali veliko) odločilne logike.
Ampak pomoje to ni AI v pravem pomenu besede. Npr. Hal9000 iz Odiseje 2001.

Sej Hal9000 bi lahko tudi deloval na tak princip. Samo se vec pomnilnika pa proca rabis.

Aston_11 ::

pegasus je izjavil:

Hec deep learninga je, da ko je enkrat neural net streniran, lahko teče na zelo majhnem embedded gpuju (ala tegra za in-car computer vision).

Na isti način funkcioniramo tudi mi. Ogromno procesorske moči, da pridemo do pravila, zgolj majhen delček za uporabo le-tega. Čeprav pri computerjih še vedno ne razum, kako se sintetika uči.

win64 ::

videc je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Pravzaprav se motis ti oz. ocitno ne razumes dejanskega pomena AI. Lahko pa mi pokazes delujoc AI. To, kar sem videl do sedaj je bilo sicer zanimiv korak, to pa je tudi vse.
Ko mi pokazes en sam AI, ki lahko z menoj normalno komunicira, resi katerekoli problem, ki ga je sposoben resiti povprecen clovek,... potem se pa lahko pogovarjamo o resnicnem AI in ne nekih gimikih za posebne primere in potrebe.
do, da lahko streniras eno "nevronsko" mrezo, da bolj ali manj pravilno prepoznava slike mack pac ni to.
+1. To ni AI. To je samo SW, ki ima zadosti pomnilnika in proc. moči, da v nekem "normalnem" času, preveri veliko kombinacij. Seveda je zadaj tudi nekaj (ali veliko) odločilne logike.


Tudi človek predvsem v času odraščanja veliko stvari preizkusi in naredi ogromno napak preden se sploh zna postavit na vse štiri, kaj šele da se nauči hoditi, jesti s priborom...
Trdiš, ker si porabil veliko hrane in časa nisi inteligentno bitje?

videc ::

Meni se bolj zdi, da ti hočeš reči, da smo ljudje računalniki?
A računalnik sam misli, ali ima program, ki ga je napisal človek?
Kdo je tebi, kot človeku, napisal program? :) Kdo ti je popravil program, ko si se opekel, da ne boš več roke vtikal v ogenj?
Itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: videc ()

win64 ::

@videc: Dobro implementirana nevronska mreža se načeloma ne bo dvakrat opekla v enaki situaciji. Se bo pri prvem kiksu naučila, da to ni dobro. Ni potrebno nič popravljat programa zaradi tega.

7982884e ::

tikitoki je izjavil:

Pravzaprav se motis ti oz. ocitno ne razumes dejanskega pomena AI. Lahko pa mi pokazes delujoc AI. To, kar sem videl do sedaj je bilo sicer zanimiv korak, to pa je tudi vse.
Ko mi pokazes en sam AI, ki lahko z menoj normalno komunicira, resi katerekoli problem, ki ga je sposoben resiti povprecen clovek,... potem se pa lahko pogovarjamo o resnicnem AI in ne nekih gimikih za posebne primere in potrebe.
do, da lahko streniras eno "nevronsko" mrezo, da bolj ali manj pravilno prepoznava slike mack pac ni to.


videc je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Pravzaprav se motis ti oz. ocitno ne razumes dejanskega pomena AI. Lahko pa mi pokazes delujoc AI. To, kar sem videl do sedaj je bilo sicer zanimiv korak, to pa je tudi vse.
Ko mi pokazes en sam AI, ki lahko z menoj normalno komunicira, resi katerekoli problem, ki ga je sposoben resiti povprecen clovek,... potem se pa lahko pogovarjamo o resnicnem AI in ne nekih gimikih za posebne primere in potrebe.
do, da lahko streniras eno "nevronsko" mrezo, da bolj ali manj pravilno prepoznava slike mack pac ni to.
+1. To ni AI. To je samo SW, ki ima zadosti pomnilnika in proc. moči, da v nekem "normalnem" času, preveri veliko kombinacij. Seveda je zadaj tudi nekaj (ali veliko) odločilne logike.
Ampak pomoje to ni AI v pravem pomenu besede. Npr. Hal9000 iz Odiseje 2001.

in zakaj je zdaj vajina "no true scotsman" definicija AIja taprava definicija?
po kateri definiciji je AI to, kar "resi katerekoli problem, ki ga je sposoben resiti povprecen clovek"?
po kateri definiciji je AI "Npr. Hal9000 iz Odiseje 2001"?

dajmo se izobrazit malo o terminologiji, no. nekaj je AI, nekaj je strong AI.
tale alphaGO je kar lepo rezultat kupa tehnologij, ki se jim reče ali pa se jim je v preteklosti reklo AI.
tukaj ni nobene avtoritete, ki bi rekla, kaj je samo glup softver, pa kaj AI. naši možgani so procesorji informacij, vsak računalnik je procesor informacij. čim hočeš malo bolj specifično metriko, koliko je nekaj inteligentno, lahko vzameš zgolj to, česa je ta stvar sposobna, ne pa to, da je nekaj samo "zadosti pomnilnika in procesorske moči" ali pa da nekaj "res zna misliti", ker je to en kup nedefiniranih izrazov ki se pol mečejo vsepovprek in se na njih gradi nepravilne trditve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

videc ::

Se strinjam, deloma, samo AI bo verjetno kaj več kot samo zmagovalec v goju in šahu.
Se je pa pokazalo, da bo še nekaj časa preteklo.
Dober vir je npr. http://www.alanturing.net/turing_archiv...

Qcube ::

Zanimivo. Tale AlphaGo je malo v prednosti ker vedno ve število točk, tisti komentator je porabu vsakič več kot minuto da jih je preštel. Sicer tam nekje v 50 minuti posnetka tudi razlaga programer kako deluje njegovo odločanje in da ne vejo vnaprej kako bo igral in še njih preseneti.

7982884e ::

Se strinjam, deloma, samo AI bo verjetno kaj več kot samo zmagovalec v goju in šahu.
point je samo v tem, da se je svojčas AI reklo tudi algoritmu, ki je v drevesu poiskal ustrezno vrednost. pač na faksu, na predmetu uvod v umetno inteligenco, si najprej pogledaš iskanje v globino in širino. v enem funkcijskem jeziku par vrstic kode za cel algoritem, ampak to je desetletja nazaj poganjalo prve poskuse v tej smeri. potem take tehnologije postopoma zgubijo oznako "AI", tako jo je izgubil deep blue (do takrat se je štelo igranje šaha za inteligentno stvar) in enako jo bo tud deep learning za alphaGojem, ampak to je trenutno vrhunec dosežkov na področju umetne inteligence.

še ena zanimiva cvetka izpred šestih let:
https://slo-tech.com/novice/t447688/0

zrcalna situacija, tisti profesor bi lahko dal datum 5 let kasneje pa bi se grdo opekel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

antonija ::

win64 je izjavil:

@videc: Dobro implementirana nevronska mreža se načeloma ne bo dvakrat opekla v enaki situaciji. Se bo pri prvem kiksu naučila, da to ni dobro. Ni potrebno nič popravljat programa zaradi tega.
Vidis, dokler bojo nevronske mreze res take bojo ostale "neumne". Ker clovek (otrok) se nestetokrat zvrne na rit preden mu uspe prvic za nekaj sekund ostati na nogah. Pa je to najbolj osnovna motorika ki je vse samoumevna. Ce bi otrok pazil da "se nebi opekel" ob vsaki napaki, potem se sploh nebi razvil.

Verjetno bo bolj prava logika tista, ki bo znala oceniti ali je se vedno vredno nekaj poskusati (recimo izvesti obrat za 1080 stoping na rolki ali kaj podobnega), ali pa je bolje odnehati (kaksen primer freeclimberja ki mu zdrsne in pade v smrt).

Zanimivo. Tale AlphaGo je malo v prednosti ker vedno ve število točk, tisti komentator je porabu vsakič več kot minuto da jih je preštel. Sicer tam nekje v 50 minuti posnetka tudi razlaga programer kako deluje njegovo odločanje in da ne vejo vnaprej kako bo igral in še njih preseneti.
Tisti korejec zna v par sekundah oceniti stevilo tock za vsako situacijo, ce mu das pa malo vec casa jih pa lahko tudi precej natancno presteje. Sicer vseeno pocasneje kot kompjuter, ampak to ni nekaj cesar pro go playerji nebi bili sposobni.
Seveda je tudi vprasanje kako tocno zna kompjuter presteti tocke oz. za koliko se zmoti v zacetnih potezah ko je plata se bolj prazna, ampak rezultati kazejo da mu gre precej dobro :) Tisti software-i proti kateirm sem jaz igral par let nazaj so bili na zacetku totalno nesposbni pri oceni tock.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

pegasus ::

korenje3 je izjavil:

jaz kot najboljši slovenski igralec v tej igri lahko rečem, da ne bo nikoli računalnika, ki bi premagal profesionalca na tabli z 19x19 polji...

Never say never ... samo dobrih pet let je preteklo od te izjave ...
Sicer pa kot igralec goja, daj napiši malo več za širšo publiko. Tudi jaz sem samo "Hikaru no Go" gledal ;)

antonija ::

Sej leta 2010 je res tako izgledalo. Jaz sem bil dalec od slo prvaka, pa se mi je zdel go software skoraj pateticen. No, danes pa razbije korejca, kot vse kaze konsistentno. Impresiven napredek.

Aja, pa Hikaru no go je super anime, ce te vsaj malo go firbca je pa zakon za gledat. Priporocam vsem za ogled.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

pegasus ::

Kaj je naslednji korak po Hikaru no Go? Imate kak web site, društvo, se kje dobivate? Bi se z veseljem pobliže spoznal z zadevo, a se mi zdi da bom šele v penziji imel kaj časa viška ...

Ker šah je napram goju čisto preveč baročen :D

antonija ::

http://www.go-zveza.si/

potem je pa odvisno s kje si. Ljubljana in Kranj sta bila v "mojih" casih precej aktivna in so igrali vsaj enkrat tedensko, danes gre pa prevec mojega casa za otroke tako da ne poznam situacije.

http://www.go-zveza.si/gzs/go-drustvo-l...
http://www.go-zveza.si/gzs/go-drustvo-k...

Oboji so bili takrat zelo prijazni do zacetnikov, so razlagali, dajali izzive, itd.

Poslji jim email, ce pa rabis kaksen telefon od Kranjcanev mi pa lahko pises na ZS.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

antonija ::

Se tole: na KGSju imas tudi slovensko sobo, kjer se dostikrat (bolj popoldan/zvecer) kdo najde, s katerim lahko odigras kaksno igro, vcasih bo kdo s tabo igral tudi igro za ucit, lahko odbis kontakne in informacije kdaj se igra v zivo, itd.

Poglej na netu se za druge go serverje, ampak ne vem koliko slovencev igra gor.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

noraguta ::

Prepozn , četele loleke pobije navaden program.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

PrihajaNodi ::

pegasus je izjavil:

Kaj je naslednji korak po Hikaru no Go? Imate kak web site, druĹĄtvo, se kje dobivate? Bi se z veseljem pobliĹže spoznal z zadevo, a se mi zdi da bom ĹĄele v penziji imel kaj Äasa viĹĄka ...

Ker ĹĄah je napram goju Äisto preveÄ baroÄen :D



Barocen? Pa si poglej koliko igralcev ima spletna stran Flyordie. Pri vsem tem mi je zanimivo, to da clovek se vedno raje igra s clovek kot "kalkulatorjem". Enostavno nima smisla tekmovat z njim ce ima na vse poteze in kalkulacije na voljo v ekstremnem casu. Clovek bi ga lahko premagal a hitrost racunanja je tista, ki mu da prednost, jasno skupaj z vecjo kapaciteto pomnenja. Bo pa zanimivo videti kako, ce sploh kdaj se bodo prijeli samovozeci avtomobili. Mogoce bodo prvo zaceli na "mehko" z javnim transportom.

Over and out

Nodi

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

Samnovozeči avtomobili so že tu, samo strah je takih kot si ti, da bi vozili sami. Le zakaj le, koliko r vemo je google do sedaj bil kriv samo 1x, ostalo pa človek.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PrihajaNodi ::

Zakaj si prišel smetit sem? V vsako temo se primajaš z argumenti, ki nimajo temeljev. Če bi bili dejansko v splošni uporabi, bi bili na voljo v vsakem avtomobilskem salonu. Pa tudi če bi bili, dvomim da bi kdo kupoval tak šrot, ki ima toliko omejitev in bi se počutil kot pes na povodcu. Verjamem torej, da obstaja možnost, da se to inovacijo ne bo sprejelo, še manj pa IOT, ki jih tlačijo v belo tehniko in peči (rubish). Zgodovina je že večkrat pokazala, da je inovacija lahko daleč od uporabne.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

PrihajaNodi je izjavil:

Zakaj si prišel smetit sem? V vsako temo se primajaš z argumenti, ki nimajo temeljev. Če bi bili dejansko v splošni uporabi, bi bili na voljo v vsakem avtomobilskem salonu. Verjamem pa da obstaja beliko opcij da vsako inovacijo ni potrebno sprejeti, še manj pa IOT, ki jih tlačijo v belo tehniko in peči (rubish).

Kakšni ne argumenti in Smetenje teme. Samovozeči avtomobili so in so kot kaže googlove samovozeče zadeve bolj varne kot človeški voznik. Zakaj pa mora zraveen sedeti voznik ? vprašaj tiste ki o tem odločajo ? V končni fazi ima boljšo logiko odločanja, pa četudi je sporgramirana s strani človeka. Ampak tega je tebe strah...

Vprašanje je seveda kdaj bo odločanje baziranlo na izračunu kombinaciji. No tudi pri igri križcev in krožcev se enkrat naučiš kam dati x, da bo igra neodločena. No in tu je vsa zgodba, kako narediti logiko, da ne bo potrebe izračunavanja vseh možnik kombinaciji in da enostavn nelogična poteza s strani človeka, ne povzrioči kompletni preračun... No to je bistvo vsega, hkrati najtežje.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PrihajaNodi ::

Kakšni ne argumenti in Smetenje teme.


Ja ni argumentov in samo smetiš.

Samovozeči avtomobili so in so kot kaže googlove samovozeče zadeve bolj varne kot človeški voznik.


Ja prav, saj je tudi manjša možnost da ne padeš v jamo če cel dan ležiš v postelji, pa?

V končni fazi ima boljšo logiko odločanja


Res? Po kaki logiki že? Tudi stres na delovnem mestu ni ok, pa je tega vedno več, pa?

Ampak tega je tebe strah


Strah me je da imajo korporacije toliko kontrole in moči, ovce se pa tega ne zavedate.


da enostavn nelogična poteza s strani človeka


Že to da je planet zemlja v zlatolaskinem pasu ni logično.

antonija ::

Pa si poglej koliko igralcev ima spletna stran Flyordie.
To pomeni samo da je sah bolj popularen. Kar je nekako logicno, saj je sah ze kar lep cas razsirjen po zahodu, med tem ko je bil go dolgo casa domena visjega sloja na kitajskem in kasneje na japonskem. Go je prisel med rajo precej pozno.

Pri vsem tem mi je zanimivo, to da clovek se vedno raje igra s clovek kot "kalkulatorjem".
Igra s clovekom ti da raznolikost, vec napak, vec moznosti za odziv, itd. Kompjuter bo pa vedno igral perfektno (po svojih zmooznostih), vedno te bo poskusal razsuti ko prasca, kar pa ljudem ponavadi ni najbolj vsec. Tudi ta korejec je obe igri predal, s tem da je kompjuter igral zelo agresivno kolikor sem videl.

Clovek bi ga lahko premagal a hitrost racunanja je tista, ki mu da prednost, jasno skupaj z vecjo kapaciteto pomnenja.
Ce bi bil kompjuter pocasnejsi, ce bi imel manj spomina, ce... Ce-jev lahko nastepas kolikor hoces, ampak dejstvo je da imamo doovlj racunske moci in doovlj spomina, da clovek nima vec za burek v igrah proti kompjuterjem. To je postalo dejstvo, svetujem ti da ga cimprej sprejmes.

Bo pa zanimivo videti kako, ce sploh kdaj se bodo prijeli samovozeci avtomobili. Mogoce bodo prvo zaceli na "mehko" z javnim transportom.
Samovozeca vozila so ze kar nekaj casa v uporabi, samo ti jih ne vidis ali se jih pa ne zavedas. Vecina avionov leti samih od sebe (pod nadzorom pilota), vecina ladij se transportira avtomatsko, tudi vlaki delajo po programih (mogoce ne v bananistanu). Avti so bolj zadnja trdnjava, kjer cloves se poskusa vztrajati, ampak glede na razvoj vse kaze da je bolje, da se ucinkovitost transporta prepusti kompjuterjem, tisti ki pa hocejo vozit zaradi uzitka naj grejo pa na namenske piste kjer lahko dozivijo svoje dirkaske fantazije, ali pa svojo offroad advanturo.

Kompjuterji so prevzeli ogromen del nasega zivljena in se vec ga bojo. Zaradi njih imamo cas poceti druge cloveske "neumnosti", ki jih veliko raje pocnemo kot pa monotona dela, primerna za kratke skripte. Jaz bi zjutraj med voznjo v sluzbo veliko raje pogledal kaksen del serije ali pa prebral casopis, kot pa da opazujem napol zbujene nespoosbneze za volani kako se prelagajo po asfaltu. Upam da bom to kmalu lahko dejansko pocel.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PrihajaNodi ::

Ce bi bil kompjuter pocasnejsi, ce bi imel manj spomina, ce... Ce-jev lahko nastepas kolikor hoces, ampak dejstvo je da imamo doovlj racunske moci in doovlj spomina, da clovek nima vec za burek v igrah proti kompjuterjem. To je postalo dejstvo, svetujem ti da ga cimprej sprejmes.


Well ja, to je enako kot bi se igral računanje proti kalkulatorju. Pa?


kjer cloves se poskusa vztrajati, ampak glede na razvoj vse kaze da je bolje, da se ucinkovitost transporta prepusti kompjuterjem, tisti ki pa hocejo vozit zaradi uzitka naj grejo pa na namenske piste kjer lahko dozivijo svoje dirkaske fantazije, ali pa svojo offroad advanturo.


Zakaj bi moral dajati popolnoma vse podatke, še to kje vozim korporaciji? Zato, ker se tebi zdi tako udobneje in ti ni potrebno (več) razmišljati? Ni samo to da te avto pelje, da ti aparat skuha kavo na daljavo, pač pa še ogromno drugih postranskih vprašnj, ki tebi niso znana ali pa si flegmatik. Nevem kaj od tega je hujše.

Zgodovina sprememb…

antonija ::

Well ja, to je enako kot bi se igral računanje proti kalkulatorju. Pa?
Tocno to. CLovek nima sans proti kalulatorju, enostavno nima kapacitet da bi se lahko kosal z njim. Zato vecina racunstvo prepusti neumnim kosom silicija, ker so njihovi mozgani neprilagojeni za taka opravila (znajo pa prepoznat stol na vsaki sliki, kjer je pristoen vsaj en stol, recimo).

Zakaj bi moral dajati popolnoma vse podatke, še to kje vozim korporaciji? Zato, ker se tebi zdi tako udobneje in ti ni potrebno (več) razmišljati? Ni samo to da te avto pelje, da ti aparat skuha kavo na daljavo, pač pa še ogromno drugih postranskih vprašnj, ki tebi niso znana ali pa si flegmatik. Nevem kaj od tega je hujše.
Sej ti jih ni treba. Ampak potem se ne smes vozit z nobenim javnim prometom, ker bo spet nekdo vedel kdaj si kam sel. Vsaka trola, vsak bus, vsak vlak, povsod lahko precej lahko spremljajo kje si. Se celo kamere so na avtocestah, pa spet vejo kje vse je bila tvoja registrska in kdaj. Ce uporabljas GPS spet grejo podatki velikokrat naprej, da lahko racunajo kako dobre/zanic trase so ti dali, kolikokrat si jih spremenil, itd.
SIcer dobro razumem argument zasebnosti in mi ni nic kaj vsec da vse razdajamo vsem mogocim korporacijam, ampak totalne anonimnosti pa ne moremo pricakovati, sploh pa ne pri aktivnosti kot je udelezba v prometu na javnih povrsinah.

Za ostala silna postraska vprasanja pa kar na plano z njimi, pa jih bomo poskusali odgovoriti po najboljsih moceh. Ce nam ne bo slo, bomo pa se malo pocakali da se najde resitev. Predvsem ne bomo zganjali panike in sirili FUDa dokler ni neke potrebe za to.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Mr.B ::

PrihajaNodi,
Torej strah te je Samovozečih avtomobilov in že na začetku blokiraš njihov razvoj in upeljavo, ker so jih financirale korporacije. Nodi vemo kako je pri pridigarjih, vzdržujemo sužnje, vsaj to je naša volilna baza, če pa tem szužnjem damo opcijo za boljše življenje, se pa začne boj proti Korporacijami pa uno 1% vs 99 %.

V glavne nodi, upam da imaš staro raglo, ker danes večina ljudi ne izklopi lokacije, tako da kje se ti voziš in natepavš daješ free. Pa črna skrinjica, no tudi to bo neizogibno. Torej kaj tebe muči v bistvu ne vem ? to da si v JU s tremi diplomami, no tudi kaj dosti dokazuje koliko si sposoben na trgu konkurirati.
In da roboti in pripadajoča avtomatika je nekaj neizogibno in je že na trgu, če misliš da boš s pridigo o grdih korporacijah kaj uspel itd, ti želim veliko sreče. Zaradi avtomatike, nisem zasledil da bi od sedemdesetih kaj več rasla brezposlenost, torej tudi ta strah ne pije vode...

Torej CPU moč je postala dovolj "ne omejeni" velik faktor da lahko tudi povprečni programer naredi povrečno delujočo logiko. Seveda kot je bilo rečeno pa tiste finese kdaj je po nepotrebnem potrebno izvajati kompletni preračun, tu pa je pottrebno znanje. Seveda manjka še en del, kako se bo tak stroj sam naučil študiranja nasprotnikovega načina igranja, to je pa tisto kar verjetno bo aslednji korak.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PrihajaNodi ::

Zaradi avtomatike, nisem zasledil da bi od sedemdesetih kaj več rasla brezposlenost, torej tudi ta strah ne pije vode...


Well ja, ampak tudi konje nucamo samo še za meso in rekreacijo, kajne? Se je pa povečala revščina v zahodnih državah. Statistike sem ti že dal, brati pa jih ne znaš.

to da si v JU s tremi diplomami, no tudi kaj dosti dokazuje koliko si sposoben na trgu konkurirati.


Res je, delam na ARSO - tu, kako si to ugotovil?

Sej ti jih ni treba. Ampak potem se ne smes vozit z nobenim javnim prometom, ker bo spet nekdo vedel kdaj si kam sel. Vsaka trola, vsak bus, vsak vlak, povsod lahko precej lahko spremljajo kje si. Se celo kamere so na avtocestah, pa spet vejo kje vse je bila tvoja registrska in kdaj. Ce uporabljas GPS spet grejo podatki velikokrat naprej, da lahko racunajo kako dobre/zanic trase so ti dali, kolikokrat si jih spremenil, itd.


Torej Orwell is here al kako? Da, da, vsi vemo da se bo kmalu beležilo tudi: ali kadiš, ali ješ nezdravo hrano...Od tega boš pa potem dobil brco v rit od zavarovalnice. Potem bomo imeli še statistično vnaprejšne določanje KD. na podlagi določenih vzorcev pa je to to. In potem zaradi "jogurta z okusom banane" postaneš avomatsko kriminalec.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

PrihajaNodi,
No vsaj nekdo potrdi, da na Arso obstajajo ljudi, ki se borijo proti napredku tehnologije, zato pa je vremenska napoved za slovenijo točna kot je.

Tudi drugi Orwell se še nekaj časa ne bo uresničil, ker nekateri v sloveniji malo preveč zapravljate... Zato tudi čakakajo bolniki zarkom dve leti da pridejo na vrsto. Ampak verjetno bo tuid prej Trava legalizirani, kot pa upeljava Orwella, da si ravno vse te podatke že sedaj imajo, samo uradno jih ne smejo uporabljati.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

nokkj ::

7982884e je izjavil:


dajmo se izobrazit malo o terminologiji, no. nekaj je AI, nekaj je strong AI.
tale alphaGO je kar lepo rezultat kupa tehnologij, ki se jim reče ali pa se jim je v preteklosti reklo AI.
tukaj ni nobene avtoritete, ki bi rekla, kaj je samo glup softver, pa kaj AI. naši možgani so procesorji informacij, vsak računalnik je procesor informacij. čim hočeš malo bolj specifično metriko, koliko je nekaj inteligentno, lahko vzameš zgolj to, česa je ta stvar sposobna, ne pa to, da je nekaj samo "zadosti pomnilnika in procesorske moči" ali pa da nekaj "res zna misliti", ker je to en kup nedefiniranih izrazov ki se pol mečejo vsepovprek in se na njih gradi nepravilne trditve.


AI mora biti zmožen izstopiti iz formalizma, iz algoritma. Penrose, kvantni procesi.

V nekem trenutku imajo ljudje dosti izgubljanja proti AlphaGoju in mu po vsaki zmagi uničijo eno majčkeno komponento, en procesorček. Ali se bo AlphaGo naučil izgubljati? Sicer butast primer, obvlada ga pa vsako živo bitje.

Nekako bi bilo potrebno definirati okolje in v njem lastnosti, ki bi bile dobre zanj in lastnosti, ki bi bile slabe zanj (pa ne vem kako, da ne bi bilo prebutasto)... AI mora biti sposoben iz takšnega super nabildanega fomalizma za reševanje Goja, preiti v svoje popolno nasprotje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nokkj ()

antonija ::

Zakaj je pa treba AI postaviti v cloveski kalup? Kaj je na cloveku tako nezamenljivega da mora AI simulirati cloveka? AI ni nujno da prestane turingov test da se ga sme razglasiti za AI; to bi veljalo samo, ce bi namenoma izdelovali tak AI ki bi poskusal simulirati cloveka. Ampak to je samo en, in to zelo ozek pogled na to, kaj vse AI lahko je in kaj sve lahko zmore.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

7982884e ::

turing test je najpreprostejši in najzanesljivejši test za strong AI (pa če izvzamemo tiste neumne teste s chatterboti, tisto niso bili turing testi) in je neuporaben vse do samega pojava strong AI

antonija ::

Namen turingovega testa je, da preizkusevalec ne more lociti med clovekom in AIjem, ergo je namenjen samo in izkljucno AIjem, ki simulirajo cloveka. Ali z drugimi besedami: Turingov test privzema, so lahko inteligentne samo stvari, katerih inteligenco clovek ne loci od racunalniske inteligence. Ampak samo zato ker je inteligenca opazno ne-cloveska, ne pomeni da to ni inteligenca, predvsem pa ne pomeni da je kaj slabsa od cloveske inteligence.

Nikjer pa ne pise da mora AI simulirati cloveka. Ubistvu je to precej nauporabno, razen ce bi radi stancali ljudi na silikonu. Tako kot roboti, ki jih vsak dan uporabljamo, _niso_ humanoidi, isto tudi velika vecina uporabnega AIja ne rabi biti humanoidne narave.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

nokkj ::

Ne človeka, pa pa živo bitje. Brez "ugodnega" in "neugodnega" ne bo šlo. In izbire, evolucije ipd... Igranje igre, čeprav goja, ni AI, pač pa je neumno. Dandanes je še vedno vsak ta zadnji črv inteligentnejši od vsakega računalnika. (kot se reče PMSM :) )

Okapi ::

Nikjer pa ne pise da mora AI simulirati cloveka. Ubistvu je to precej nauporabno, razen ce bi radi stancali ljudi na silikonu.
V resnici je zelo uporabno, ker/če hočeš z AI nadomestiti ljudi pri opravilih, kjer ima AI neposredne stike z ljudmi.

Če hočeš narediti AI-prevajalnik, temu res ni treba simulirati človeka, ker z njim se ne boš pogovarjal, ampak hočeš imeti samo dober prevod. Če pa hočeš narediti AI-tajnico, ta ne bo zares uporabna, dokler ne bo sposobna narediti Turingov test. Nikjer pa ne piše, da mora tak AI imeti IQ višji od 100.

Mimogrede, zanimivo bi bilo vedeti, koliko je najnižji IQ, da človek še naredi Turingov test.

PrihajaNodi ::

antonija je izjavil:

Zakaj je pa treba AI postaviti v cloveski kalup? Kaj je na cloveku tako nezamenljivega da mora AI simulirati cloveka? AI ni nujno da prestane turingov test da se ga sme razglasiti za AI; to bi veljalo samo, ce bi namenoma izdelovali tak AI ki bi poskusal simulirati cloveka. Ampak to je samo en, in to zelo ozek pogled na to, kaj vse AI lahko je in kaj sve lahko zmore.



Zato ker pri Turingovemu tistu ni samo računanje. Ta bi lahko dejansko napovedal, kako se bo človek ob določeni situaciji vedel. Torej bi predvidel nerazumske poteze, ki jih dela človek.

Mimogrede, zanimivo bi bilo vedeti, koliko je najnižji IQ, da človek še naredi Turingov test.


Dobro vprašanje.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

PrihajaNodi,
joj nodi in ne-pofukani Slovenski moški. A ti sploh veš o čem ta film govori ? In ista zgodba če bi jo igrale Super modeli in Ava "Evino" vlogo bi prevzel Justin Bieber. Ne, ker si posledica prvega odstavka, in si nisi vzel 5 minut časa za razumevanje zgodbe.
Po drugi strani obstaja debata da v bistvi ne testiramo Ave, ki je tako že failure ampak Caleb ? si se kdaj tega vprašal, kot tudi zakaj je vse skupaj postavljeno v tako okolje, etc.. Tako da Nodi, malo več beri zgodbe.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

7982884e ::

Ne človeka, pa pa živo bitje. Brez "ugodnega" in "neugodnega" ne bo šlo. In izbire, evolucije ipd... Igranje igre, čeprav goja, ni AI, pač pa je neumno. Dandanes je še vedno vsak ta zadnji črv inteligentnejši od vsakega računalnika. (kot se reče PMSM :) )

še enkrat:
1. ne moreš kar izumljati novih definicij, kaj AI je in kaj AI ni. in kaj je neumno in kaj ni neumno.
2. črv po nobenem, ampak res nobenem kriteriju ni "inteligentnejši" od "vsakega računalnika". ne po številu nevronov, ne po inteligentnosti obnašanja, pa tudi ne po nobenem drugem iz praznega zraka povlečenem kriteriju.


Namen turingovega testa je, da preizkusevalec ne more lociti med clovekom in AIjem, ergo je namenjen samo in izkljucno AIjem, ki simulirajo cloveka.
to drži, ampak turingov test je predvsem zelo uporaben za to, da spraševalec z nekaj kratkimi vprašanji ugotovi, ali kandidat zna misliti na taprav način. če ga vprašaš, kaj se zgodi, ko na glavo obrneš vedro, v katerega si nalil vodo, je to en zelo simpl test, ki ga pogrne vsak chatterbot in ki ga passa samo nekaj, kar dejansko razume interakcijo s fizikalnimi objekti (in je daleč od česarkoli, kar obstaja trenutno).
ni nujno, da se AI na vso moč trudi delat tipkarske napake in imitirat določenega janeza novaka iz kranja, ampak da spraševalec testira njeno sposobnost razmišljanja. ker konec koncev je to to, kar je pomembno dosti bolj kot imitacija določene instance človeka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

PrihajaNodi ::

Mr.B je izjavil:

PrihajaNodi,
joj nodi in ne-pofukani Slovenski moški. A ti sploh veš o čem ta film govori ? In ista zgodba če bi jo igrale Super modeli in Ava "Evino" vlogo bi prevzel Justin Bieber. Ne, ker si posledica prvega odstavka, in si nisi vzel 5 minut časa za razumevanje zgodbe.
Po drugi strani obstaja debata da v bistvi ne testiramo Ave, ki je tako že failure ampak Caleb ? si se kdaj tega vprašal, kot tudi zakaj je vse skupaj postavljeno v tako okolje, etc.. Tako da Nodi, malo več beri zgodbe.


Vcasih se mi zdi kot da si dopisujem z AI, ki je kinda bugasta ko si dopisujem s teboj. Zgodba je postavljena tako da se pravzaprav testira gledalce.

Tvoje slovnice pa ni razumeti najbolje, tudi besdni zaklad nekako skripa.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AlphaGo Zero se uči brez človeškega zgleda (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23167959 (59606) thramos
»

Popravni izpit za človeštvo v goju še pred koncem leta?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
105143 (3986) keworkian
»

AlphaGo po treh zmagah že skupni zmagovalec dvoboja v goju proti človeku

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4315650 (11391) bMozart
»

AlphaGo v goju proti človeškemu prvaku vodi 2:0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9321996 (17758) Rok Woot
»

4:1 - konec človeške superiornosti v goju

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
219341 (7135) Jst

Več podobnih tem