» »

MIT razvil 3D tisk s steklom

MIT razvil 3D tisk s steklom

Slo-Tech - Tehnologija 3D tiska se je začela s plastičnimi masami, do široke uporabe te tehnologije pa manjka vsaj še razširitev na druge materiale. Raziskovalci z bostonskega MIT-a so pokazali, kako je mogoče natisniti izdelke iz prozornega stekla, česar doslej še ni uspelo izvesti nikomur. Postopek se imenuje G3DP (glass 3D printing).

Steklo sodi med najstarejše materiale, saj je z nami v najrazličnejših oblikah že pet tisočletij. V osnovi gre za podhlajeno talino silicijevega dioksida in primesi, natančnih receptov za posamezne vrste stekla pa ne bo izdal nihče, ker gre za dobro varovane industrijske in obrtne skrivnosti. MIT je svoj postopek natančno opisal, a tudi patentiral, prvi izdelki pa bodo prihodnje leto razstavljeni v Smithsonianu.

Izhajali so iz klasičnih 3D tiskalnikov, ki iz šobe iztiskajo vročo plastiko, ki se potem ohladi na sobno sobno temperaturo. Sloj za slojem nastaja izdelek, kar je seveda počasi, a omogoča izdelavo nekaterih oblik, ki jih s klasičnim vlivanjem v kalupe ni mogoče. Podobno so želeli narediti tudi s steklom, a so bili izdelki krhki. Glavni problem je bilo neenakomerno iztekanje raztaljenega stekla iz šobe ter prehitro ohlajanje. Problem so rešili tako, da so dodali keramično šobo, ki uravnava tok stekla, medtem ko so celoten izdelek ves čas tiskanja segrevali na 500 °C. Na ta način so preprečili prehitro ohlajanje in nastali so zelo zanimivi rezultati.

Z novo tehnologijo bo mogoče izdelati steklovino, ki je klasični steklopihači ali trenutni industrijskih postopki ne morejo. To obeta izboljšave na področju leč, optoelektronike in drugod.

19 komentarjev

darkolord ::

To obeta izboljšave na področju leč, optoelektronike in drugod.
Od kje pa ta zaključek?

RatedR ::

zanimive strukture

Superboyy ::

Ni lih nek tehnološki izum, ki bi lahko "obetal izboljšave na področju leč, optoelektronike in drugod". To kar se dogaja v tovarnah leč je na čist drugem nivoju.

Je pa kul fora s potencialom trženja.

Rudolf ::

Pred leti sem nekje na teh straneh omenjal točno to. Torej, da nam bo "hišni replikator" prej ali slej omogočil tudi natisnenje starostnih očal ali pa npr. mikroskopa za vnučke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rudolf ()

vorantz ::

Rudolf je izjavil:

Pred leti sem nekje na teh straneh omenjal toÄno to. Torej, da nam bo "hiĹĄni replikator" prej ali slej omogoÄil tudi natisnenje starostnih oÄal ali pa npr. mikroskopa za vnuÄke.


Oh hail thee nostradamus

Lion29 ::

Superboyy je izjavil:

Ni lih nek tehnološki izum, ki bi lahko "obetal izboljšave na področju leč, optoelektronike in drugod". To kar se dogaja v tovarnah leč je na čist drugem nivoju.

Je pa kul fora s potencialom trženja.


ha? tudi lece se da z dovolj natancnim sistemom bolje naredit kot v tovarni lec

poleg tega pa sem bral, ce se ne motim na engadgetu, da bo zaradi tega "izuma" mozno poceniti izdelavo opticnih kablov, etc
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Relanium ::

Dobra tržna niša je to 3D tiskanje zadnje čase.
Ljudje mislijo, da je to zadnja stvar ki jo bodo še kdajkoli potrebovali.
Hec je, da ima tud tiskanje svoje fizikalne omejitve, mimo katerih enostavno ne moreš.
Na koncu je in vedno bo še samo eden dodatni tehnološki postopek za izdelavo stvari.

Mimogrede, 4 leta nazaj sem že na praksi delal s tiskanjem kovine (sintranje).
In smo pač raziskovali možnosti in omejitve postopka z EOS-ovim prototipnim strojem.
Nastalo je nekaj zanimivih stvari, ampak daleč od tega da bi pa lahk zdaj delal kar vse, kar ti pade na pamet.

darkolord ::

Jaz gledam na svet čisto drugače, odkar imam 3D printer.

Npr. prej dva kosa nečesa nista pasala skupaj? Tough luck.
Zdaj ne pašeta skupaj? No problem, sprintam adapter.

Zdaj z lahkoto rešujem probleme, ki se jih drugače sploh ne bi lotil, ker si niti v sanjah ne bi predstavljal, kako neko stvar narest.

Pa tile stroji so še daleč od fizikalnih omejitev tiskanja, imajo kar svoje omejitve. Ni še tako, da bo družina šla v trgovino in kupila printer tako kot televizijo. Ampak tudi to ni več tako daleč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Lion29 ::

@Relanium: kake pa so te omejitve?

jaz sem nad tehnologijo navdusen.... jaz vem, da je to velika stvar prihodnosti... sem pa navdusen, da gre vse skupak naprej hitreje kot sem predvideval

unikrat sem bil na krajsi predstavitvi studentov iz ene angleske univerze, kjer so predstavljali printanje cloveskih organov...presnuljvo

vec kot bo zanimanja, hitreje bo slo naprej
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Relanium ::

Vsak stroj ima neke specifike, ampak npr. za kovino ti lahk povem.
Glavni problem je odvajanje toplote. Komade je treba fajn podpret, tud zarad odvajanja. Na koncu se seveda režejo dol iz plate.
Druga stvar je npr. kake vodoravne površine. V zraku jih seveda ne moreš naredit, rabiš spet dobro podporo, torej v vodoravni speri spet odpadejo kompleksne oblike, ker moraš to vse rezat stran. Testirali smo nek določen naklon ki je pa bil zelo različen glede na smer vleka prahu.
Recimo kake votle navpične stvari se pa lahko izdela zelo fajn, recimo kake puše z hladilnimi kanali ipd.. Problem je tud s tankimi stenami, jih je nemogoče izdelat.
Da ne omenjam da je treba pri prahu bit zaščiten ker ga ni pametno vdihavat, in še drag je ko žafran.
Natančnost še tud variira, prav tako površina obdelovanca. Ampak ok, zadoločene namene je več kot dovolj, za kake druge pa nesprejemljivo in predrago.
In kolikor se spoznam, vem da je treba tudi za ostale načine rapid prototypinga imet vsaj neke podpore za kake vodoravne površine.
Enostavno povedano: lahk izdelaš piramido, ne moreš pa izdelat piramide obrnjene na glavo.
Za kompleksno geometrijo bi moral bit sposoben izdelati oboje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

telexdell ::

Če nečesa še ni to ne pomeni, da tega nikoli ne bo. Ko se za nekaj pojavi interes (beri: denar) se slej ko prej najde tudi pot.

Zagotovo ne bo 3D tiskanje nadomestilo vseh drugih tehnik in postopkov, bo pa zagotovo poseglo na mnoga področja. 3D tisk se bo uveljavil povsod tam, kjer bo lahko pocenil obstoječo tehnologijo (izdelava prototipov, rezervni deli, unikatna in maloserijska proizvodnja, gradbeništvo...). Kako hitro bo šel razvoj naprej pa je odvisno predvsem od interesa in fizikalnih omejitev materialov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Relanium ::

Pač, js gledam na to kot nevem.... rezkanje al pa struženje.
Eno plato se ti bo še vedno bolj splačalo obdelat z rezkalnim strojem kot pa jo printat, če že imaš izbiro. Pa tud cenej bo.

Večina ljudi se mi zdi, pa da samo sanja o eni škatli v dnevni sobi, ki ti bo izpljunila ven karkoli si boš zaželel.
Žal, do tega sem 100% da ne bo prišlo. Vsaj ne v bližnji prihodnosti, če ne gremo na kake molekularne nivoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

zaj_tam ::

darkolord je izjavil:

To obeta izboljšave na področju leč, optoelektronike in drugod.
Od kje pa ta zaključek?


To tudi mene zanima. Kakšno prednost ima ta tehnologija pri izdelavi leč? Optoelektronika? A ni produkcija čipov sama po sebi že neka oblika 3D printanja? Čim se da tale "3D print" nalepka na zadevo folk ponori :D

Raziskovalci z bostonskega MIT-a so pokazali, kako je mogoče natisniti izdelke iz prozornega stekla, česar doslej še ni uspelo izvesti nikomur.


"First of its kind" postopek se fajn sliši ampak imho ne pomeni tega :) Ne dvomim pa, da so prvi uporabili svojo napravo za izdelavo artsy šalic.


Pa jih podpiram da ne bo pomote :D

SeMiNeSanja ::

Laboratorijsko steklovino se s tem še lep čas ne bo dalo 'naprintat' (npr. kakšno hladilno kolono).

Za kakšne umetniške vazice pa luštkana igračka.

Da bi pa naprintal leče za očala, bo pa morala tehnologija še skozi dve ali tri generacije razvoja.

Relanium ::

Čim se da tale "3D print" nalepka na zadevo folk ponori :D

Exactly my point ;)

Lion29 ::

ravno to razlagam, da nimata pojma o cem govorita...

meni gre sam na k... izraz 3d printanje ko recimo to ni...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

cegu ::

Lion29 je izjavil:


poleg tega pa sem bral, ce se ne motim na engadgetu, da bo zaradi tega "izuma" mozno poceniti izdelavo opticnih kablov, etc


Ker so kao dragi? Drobiž v primerjavi z bakrom.

darkolord je izjavil:

Jaz gledam na svet čisto drugače, odkar imam 3D printer.

Npr. prej dva kosa nečesa nista pasala skupaj? Tough luck.
Zdaj ne pašeta skupaj? No problem, sprintam adapter.

Zdaj z lahkoto rešujem probleme, ki se jih drugače sploh ne bi lotil, ker si niti v sanjah ne bi predstavljal, kako neko stvar narest.

Pa tile stroji so še daleč od fizikalnih omejitev tiskanja, imajo kar svoje omejitve. Ni še tako, da bo družina šla v trgovino in kupila printer tako kot televizijo. Ampak tudi to ni več tako daleč.


A za pivo zadevo tudi razkažeš? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

Superboyy ::

Lion29 je izjavil:

ha? tudi lece se da z dovolj natancnim sistemom bolje naredit kot v tovarni lec


Kaj ma to veze z novico?

noraguta ::

ma vsak materjal ma svojo specifiko. zdej naj bi pa kar vsak mulo doma obvladal izdelavo pa se mu ne sanja o osnovah. razvoj uporabnega izdelka je ravno tolk zajeban kot v klasični fabrki. sam orodij ti ni treba prej delat. za kakršnokol proizvodnjo je pa printanje kot bi cajtng izdajal na laserskmu printerju. predrago.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3d tiskalnik (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Kaj kupiti
2282347396 (1797) Motion
»

Izdelava ledu (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
507556 (6352) Magic1
»

MIT razvil 3D tisk s steklom

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
199301 (6653) noraguta
»

RepRap, 3d printer, sposoben 60% avtoreplikacije (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8622529 (18024) WarpedGone
»

Apple licenciral novo superzlitino

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
3810545 (8425) sidd

Več podobnih tem