» »

V Jugoslaviji se je živelo bolje

V Jugoslaviji se je živelo bolje

Temo vidijo: vsi
««
3 / 74
»»

Matako ::

m0LN4r je izjavil:

To mi je govoril nekdo, ki je delal v Iskri imel današnje vajence in se šolal za električarja nekoč. Vem pa tudi za očeta, da so v srednji prakso lahko dobili "plačano" ko so šli nekomu nekaj delat z učiteljem.


ma to so bile že neke mučke - prijetelji so se zmenil. Mularija je pakirala za džeparac. Bolj je firma mogoče krila razne malice in prevoze... mogoče so kaj iz naslova stroškov kaj popalamudili. Juga pač. :))

No saj to me pa tudi spomni na eno drugo "tradicijo" iz tistih časov... za eno tako super družbo se je v Jugi prekleto veliko kradlo po firmah! Zgodbe, ki se jih spomnim so bile kar nekaj... to je folk ne vem kar malo vzel ali si sposodil za par dni orodje... v OŠ so ti ravnatelji kar pisali domače stroške na šolo. Pa sploh še nismo prišli do famoznega "popoldanskega fušanja na delovnem mestu", ki je bil pa itak narodni šport.

In take navade počasi umrejo...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

killa bee ::

Pa tudi ne vem kako je lahko imela Yugoslavija veliko manjši dolg kot današnja bivše republike skupaj.

opeter ::

kixs je izjavil:

Res pa je bila vecina revna oz. enako revna in ti je dol viselo.


Drži, vendar pa je bistveno pomembna tudi ena zadeva in sicer so takrat imela podjetja (vsaj ta večja) svoje "hiške" ipd. ob morju in drugih letoviščih, katero si je lahko privoščil tudi navadni delavec. Predvsem pa takrat nisi rabil razmišljat, ali lahko greš na dopust.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Matako ::

opeter je izjavil:

kixs je izjavil:

Res pa je bila vecina revna oz. enako revna in ti je dol viselo.


Drži, vendar pa je bistveno pomembna tudi ena zadeva in sicer so takrat podjetja imela svoje "hiške" ipd. ob morju in drugih letoviščih, katero si je lahko privoščil tudi navadni delavec. Predvsem pa takrat nisi rabil razmišljat, ali lahko greš na dopust.


Še enkrat: v Sloveniji - "južno" je bila situacija precej bolj socialno zajebana. Precej bolj. Ogromno revščine. Tako da mene vedno moti ko se govori o enakosti v _Jugoslaviji_ ko so bile pa razlike sever-jug tako gromozanske!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

m0LN4r ::

Na vzhodu je pa bilo najlepše :) Pa še vedno je :)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Glede praks v šolskem sistemu v bivši Jugi (ni nujno, da je bilo po celi državi isto). Sam sem hodil v srednjo tehnično strojno v Mariboru (SKSMŠ - če se še kdo spomni), smer strojni tehnik.

Počitniška praksa je bila obvezna in si za napredovanje v višji letnik moral določeno obdobje pred začetkom novega šolskega leta oddati dnevnik počitniške prakse v obsegu ene strani za vsak dan prakse z opisom tega, kaj si delal + priložene delavniške risbe. Napisano je moralo biti na pavs papirju z "rotringi" v tehniški pisavi. Prakso si si priskrbel sam, če si je nisi hotel ali mogel, ti jo je šola, v najslabšem primeru v šolskih delavnicah. Firme so se v glavnem potrudile, da so praktikanti dobili takšna dela, da so lahko napisali smiselen dnevnik prakse. Praksa je bila plačana, malico si pa itak dobil v podjetju. Obvezna praksa je trajala 1 mesec.

Med samim učnim programom je bila tudi obvezna praksa in to vsa 4 leta šolanja, izvajala se pa je v šolskih delavnicah in laboratorijih, bila pa je enkrat tedensko v obsegu od 8 do 4 ure (v nižjih letnikih več, v višjih manj). Za vsako prakso je bilo potrebno napisati dnevnik. Preskusil si vse od piljenja (z žulji vred), vrtanja, struženja, rezkanja, izdelave zobnikov, kovanja, varjenja, kaljenja, brušenja.... Praktično vse proizvodne postopke si "sprobal" osebno. Zadnja leta šolanja je bila kriza z materialom za učne potrebe, pa smo delali na proizvodnih komadih, ki so jih šolske delavnice delale za TAM, Metalno, Atmos in še koga...

Toliko o tem (seveda osebna izkušnja....)

LP

Jože

Zgodovina sprememb…

Matako ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Glede praks v šolskem sistemu v bivši Jugi (ni nujno, da je bilo po celi državi isto). Sam sem hodil v srednjo tehnično strojno v Mariboru (SKSMŠ - če se še kdo spomni), smer strojni tehnik.

Počitniška praksa je bila obvezna in si za napredovanje v višji letnik moral določeno obdobje pred začetkom novega šolskega leta oddati dnevnik počitniške prakse v obsegu ene strani za vsak dan prakse z opisom tega, kaj si delal + priložene delavniške risbe. Napisano je moralo biti na pavs papirju z "rotringi" v tehniški pisavi. Prakso si si priskrbel sam, če si je nisi hotel ali mogel, ti jo je šola, v najslabšem primeru v šolskih delavnicah. Firme so se v glavnem potrudile, da so praktikanti dobili takšna dela, da so lahko napisali smiselen dnevnik prakse. Praksa je bila plačana, malico si pa itak dobil v podjetju. Obvezna praksa je trajala 1 mesec.

Med samim učnim programom je bila tudi obvezna praksa in to vsa 4 leta šolanja, izvajala se pa je v šolskih delavnicah in laboratorijih, bila pa je enkrat tedensko v obsegu od 8 do 4 ure (v nižjih letnikih več, v višjih manj). Za vsako prakso je bilo potrebno napisati dnevnik. Preskusil si vse od piljenja (z žulji vred), vrtanja, struženja, rezkanja, izdelave zobnikov, kovanja, varjenja, kaljenja, brušenja.... Praktično vse proizvodne postopke si "sprobal" osebno. Zadnja leta šolanja je bila kriza z materialom za učne potrebe, pa smo delali na proizvodnih komadih, ki so jih šolske delavnice delale za TAM, Metalno, Atmos in še koga...

Toliko o tem (seveda osebna izkušnja....)

LP

Jože


Aja to je res... pogosto si lahko prakso sam zrihtal - samo pri nas ni bilo dovoljeno. Kao. Pa še plačali niso nič :(. Je bila pa saj zajebancija. Menda je bilo še celo res neko poročilo na koncu... no problemo za ustvarjalce. :D

Počitniške pa itak nismo imeli - je bila sama praksa bolj mini počitnice. :D

Kot rečeno, po mojem je sama izvedbe prakse padla na samo šolo, v zakonu je bilo samo rečeno da mora biti in koliko dni, ostali detajli kot kje in denarna nadomestila pa verjetno ne.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Sem pozabil dodati, da je praksa med samim šolskim letom bila neplačana, saj se je smatrala kot del učnega programa in si iz nje tudi dobil oceno. Počitniške prakse so se pa plačale, sicer bolj simbolično (nekaj pa je le bilo) in so različne firme imele to različno, samo vsaj v MB ni bilo nobene, ki ni dala na koncu neke nagrade (kolikor se jaz spomnim).

LP

Jože

Heavy ::

The Player je izjavil:


Heavy
Tudi Francozi danes razmišljajo o parnem in neparnem sistemu, enostavno zato, ker imajo preveč prometa. (škoda da ne najdem na netu prispevka)
Zanimivo je tut to, da sem bil v enem lokalu, kjer so imeli ogromno ponudbo, na zalogi so pa imeli le ene par stvari iz ponudbe, a to je bolj izjema, a vseeno tudi danes se to dogaja.


Problem takšnih in podobnih tem je problem v tem, ker vsak vleče v svojo smer, nihče pa ne opazi, da je zlo velik stvari podobnih in še kako dobro veljajo za današnji svet ne glede na sistem.

V začetku teme se je delal cel vik in krik, koliko ljudi sanja o nekdanjem sistemu, sam ne poznam niti enega mladega, ki bi sanju o njem in tudi dvomim, da jih je med mladimi veliko (razen tisti ki so morda v politiki).



Ja, res je zelo velika razlika da v Yugi ni bilo bencina, med tem ko v Franciji je preveč vozil na cestah mest.
Podobno velja za ta tvoj en lokal, kjer lastnik (ki verjetno ni država) se utaplja v pufih, drugo je pa to, da Yuga ni upala kupovati kave.

The Player ::

Heavy je izjavil:

The Player je izjavil:


Heavy
Tudi Francozi danes razmišljajo o parnem in neparnem sistemu, enostavno zato, ker imajo preveč prometa. (škoda da ne najdem na netu prispevka)
Zanimivo je tut to, da sem bil v enem lokalu, kjer so imeli ogromno ponudbo, na zalogi so pa imeli le ene par stvari iz ponudbe, a to je bolj izjema, a vseeno tudi danes se to dogaja.


Problem takšnih in podobnih tem je problem v tem, ker vsak vleče v svojo smer, nihče pa ne opazi, da je zlo velik stvari podobnih in še kako dobro veljajo za današnji svet ne glede na sistem.

V začetku teme se je delal cel vik in krik, koliko ljudi sanja o nekdanjem sistemu, sam ne poznam niti enega mladega, ki bi sanju o njem in tudi dvomim, da jih je med mladimi veliko (razen tisti ki so morda v politiki).



Ja, res je zelo velika razlika da v Yugi ni bilo bencina, med tem ko v Franciji je preveč vozil na cestah mest.
Podobno velja za ta tvoj en lokal, kjer lastnik (ki verjetno ni država) se utaplja v pufih, drugo je pa to, da Yuga ni upala kupovati kave.


Za un lokal sem napisal, da je zgolj izjema, če si prav prebral.

Kar se tiče francoskega parnega/neparnega sistema sem pa hotel izpostavit dejstvo, da se to v demokraciji nebi smel dogajat, da bi ti kar rekl, ja zdj pa ne smeš vozit kadar se ti zapaše

happy now?

Matako ::

The Player je izjavil:



Kar se tiče francoskega parnega/neparnega sistema sem pa hotel izpostavit dejstvo, da se to v demokraciji nebi smel dogajat, da bi ti kar rekl, ja zdj pa ne smeš vozit kadar se ti zapaše.

Ali pa recimo srat v reko na industrijskem nivoju, kolikor ti paše. Dejansko je bilo v socu precej bolj svobodno glede tega - ekološko bolj freestyle zagotovo, tukaj ni debate. Pač enkrat ko je mesto polno.. je polno. Saj končno tudi parkirat ne moreš kjer ti paše.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

The Player ::

Evo, pa smo pršl do ugotovitve, da tut v demokraciji ni vse tok rožnato kot mislimo, da je

PrihajaNodi ::

Dajte no mir. Jasno da se je v Yugi živelo bolje. Službo si menjal in dobil kadarkoli. Kar se delovne brezplačne prakse tiče, danes študentje po koncu študija delajo "for free" bog si ga vedi koliko časa, samo toliko da dobijo izkušnje. Še bolje pa je preko napotnic. Imeli smo tudi SDK ko je bil ukinjen se je začelo krasti na veliko in široko. Če bi bilo še enkrat glasovanje za osamosvojitev ma nikoli ne podpišem pildka.

Matako ::

PrihajaNodi je izjavil:

lužbo si menjal in dobil kadarkoli.


Makar u ZRN! :D
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

PrihajaNodi ::

pingo76 je izjavil:

Z veseljem se dopovem telefonom, dolgim urnikom, negotovi plači (usodi podjetja jutri), nepravično plačanimi nadurami, odprtost trgovin 24/7, 1000 in eni obliki stresa za:
- Službo katere me ne bo vsak dan strah da je bo konec
- Urnik 7:00-15:00 oz. 6:00 - 14:00 pon-pet.
- Več časa na voljo za družino in prijatelje ker ne bo 1000 obveznosti
- Malo adrenalaina ko kaj prešvercam čez mejo
- Manj krame v stanovanju ki mi NE prinaša hudega veselja
- Laže dostopno in boljšo (kakovost) hrano (meso, zelenjava, ribe...)

Pa še kaj se najde. Star sistem je bil itak nekaj divjega. Pogrešam pa mnogo stvari ki jih danes ne moreš več enako doživljati ki jih vse novosti in dostopnost določenih materialnih dobrin ne mora zamenjati.

Kot zaprisežen motorist se res ne morem pritoževati radikalnim napredkom zadnjih 30 let... ne moram pa ignorirat kako lepo sem se imel s tistimi "pokvarljivimi" tomosakiji katere je vsak drugi mulc znal bolj ali manj uspešno popravljat (jaz med njimi). Eno najlepših življenskih obdobij zame. Sedaj vozim super stroj (napram takrat), imam primerna oblačila in oh in sploh in mi je v veslje... a nikoli kot takrat skoraj brez vsega.


This.
+1

Imamo banane ki jih lahko plačamo a birokracijo tako da si človek še s financami težko privošči hišo ko čaka na papirje.

sheeshkar ::

The Player je izjavil:

Evo, pa smo pršl do ugotovitve, da tut v demokraciji ni vse tok rožnato kot mislimo, da je

Čisto iskreno, jaz še nikoli nisem slišal stavka tipa "demokracija je popolna" ali "kapitalizem nima napak". To je pogosto zmota apologetov socializma, ki z diskreditacijo današnjega sistema mislijo, da s tem diskreditirajo tudi sogovornika. Velika večina ljudi se povsem zaveda nepopolnosti sistemov v katerih živimo, pravzaprav ne verjamem, da je v zgodovini človeštva kakšen sistem imel toliko kritikov (v drugih sistemih so jih ponavadi hitro odstranili). Problematiziramo samo opevanje sistemov (ali celo ponujanje teh sistemov kot alternative), ki so propadli ravno zaradi tega, ker so bili še slabši kot demokracija in kapitalizem. Povsem brez problema se lahko odpre tema, kjer bi se razpravljalo o napakah demokracije ali kapitalizma, tudi sam bi imel marsikaj za povedati. Še bolje bi bilo, če bi nekdo bil sposoben predlagati resno alternativo današnjemu sistemu, po možnosti takšno, ki ne bi bila le socializem v novi preobleki.

PrihajaNodi ::

Matako je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

lužbo si menjal in dobil kadarkoli.


Makar u ZRN! :D


Ni potrebe, je bilo kar ok v Yugi. Takoj zamenjam za tole kar imamo sedaj.

sheeshkar je izjavil:

The Player je izjavil:

Evo, pa smo pršl do ugotovitve, da tut v demokraciji ni vse tok rožnato kot mislimo, da je

Čisto iskreno, jaz še nikoli nisem slišal stavka tipa "demokracija je popolna" ali "kapitalizem nima napak". To je pogosto zmota apologetov socializma, ki z diskreditacijo današnjega sistema mislijo, da s tem diskreditirajo tudi sogovornika. Velika večina ljudi se povsem zaveda nepopolnosti sistemov v katerih živimo, pravzaprav ne verjamem, da je v zgodovini človeštva kakšen sistem imel toliko kritikov (v drugih sistemih so jih ponavadi hitro odstranili). Problematiziramo samo opevanje sistemov (ali celo ponujanje teh sistemov kot alternative), ki so propadli ravno zaradi tega, ker so bili še slabši kot demokracija in kapitalizem. Povsem brez problema se lahko odpre tema, kjer bi se razpravljalo o napakah demokracije ali kapitalizma, tudi sam bi imel marsikaj za povedati. Še bolje bi bilo, če bi nekdo bil sposoben predlagati resno alternativo današnjemu sistemu, po možnosti takšno, ki ne bi bila le socializem v novi preobleki.



Kapitalizem = sužnjelastništvo v novi preobleki.

Zgodovina sprememb…

sheeshkar ::

PrihajaNodi je izjavil:

Dajte no mir. Jasno da se je v Yugi živelo bolje. Službo si menjal in dobil kadarkoli. Kar se delovne brezplačne prakse tiče, danes študentje po koncu študija delajo "for free" bog si ga vedi koliko časa, samo toliko da dobijo izkušnje. Še bolje pa je preko napotnic. Imeli smo tudi SDK ko je bil ukinjen se je začelo krasti na veliko in široko. Če bi bilo še enkrat glasovanje za osamosvojitev ma nikoli ne podpišem pildka.


Boli te k.... za argumente in vire, ki bi podkrepili tvoje mnenje, ane? Niti slučajno niso plod neke čustvene navezanosti na tisti čas in niti slučajno ti ta čustva ne proizvajajo selektivnega spomina.

Ja, le zakaj smo se morali osamosvojiti, veliko bolje bi bilo živeti v Miloševićevi Veliki Srb... mislim... Jugoslaviji.

#000000 ::

yuga je bila bullšit, in slo je enako, pač ne moreš pričkovat prerojenja na suho, brez lustracije ne gre taka stvar skozi in ne bo šla ever.

PrihajaNodi ::

Boli te k.... za argumente in vire, ki bi podkrepili tvoje mnenje, ane? Niti slučajno niso plod neke čustvene navezanosti na tisti čas in niti slučajno ti ta čustva ne proizvajajo selektivnega spomina.


Res je. Boli me k. Jaz vem da ljudje danes fehrarijo za minimalce, delo na črno, itd...kavo si danes lahko kupiš, a koliko se je podražila kavica? Takrat je bilo pa res težko kupiti banane, se strinjam.

Statistiko si pa lahko nekam vtaknete (brez zamere). Ker realno povprečna plača v Slo ni nikoli 1000 EUR. No je, skupaj z Bavčarji in Šroti (kje so že oni?).

Zgodovina sprememb…

aerie ::

sheeshkar je izjavil:

Imam občutek, da se ta stavek vedno bolj širi in postaja "dejstvo", ne samo med starejšimi, temveč tudi med mlajšimi generacijami, ki nikoli niso izkusile življenja v Jugoslaviji. Prišel je čas, da se ta mit ustavi (vsaj na tem forumu). Tukaj je razbitih nekaj mitov o Jugoslaviji, znotraj zapisa so tudi viri za njihove trditve https://kavarnahayek.wordpress.com/2015...

Mit naj ostane mit. Raje razmišljajte o prihodnosti. Torej zavarujte svoje vodnjake.

SimplyMiha ::

Saj bi jih, pa so nam jih razprodali.

starboi ::

Zanimivo .. Ko je bila Yuga so vsi govorili da ves denar odteka v Beograd, in da smo zaradi tega Slovenci živeli "slabše".. Sledila je osamosvojitev , tranzicija , itd . ... V zadnjih 20ih letih so nam praktično izropali državo domačini, državljane spravili na kolena in lahko nas je samo sram kakšna država smo postali ... Mala Švica se je govorilo oz. se še vedno govori . Kdo pa je potem danes kriv ? Upam , da ne zopet Srbi . :) Rop sredi belega dneva in nikjer nobene obsodbe , največjo ceno tega pa plačujemo državljani in kot je vsem znan naš trenuten "puf" , ga bodo odplačevale še naslednje generacije . V Yugi bi ti "gospodje" oz strici iz ozadja , še preden bi se vse začelo , končali na Golem otoku .

francek1 ::

Ko sem prebral prvi post nisem vedel, ali bi se smejal ali jokal. Spominja me na SDS, ki nam hoče dopovedat, da so domobranci osvobodili domovino...Ker sem v tistih časih živel(od leta 1962...) analizo ocenjujem na čisto laž. Živet v Jugi je bilo proti današnjim časom čudovito.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

branc ::

francek1 je izjavil:

Ko sem prebral prvi post nisem vedel, ali bi se smejal ali jokal. Spominja me na SDS, ki nam hoče dopovedat, da so domobranci osvobodili domovino...


Tudi moje prve misli so bile podobne. Kot propaganda neke politične opcije, ki se čuti poklicana razodeti Resnico. Ali pa 'Resnico'.

Invictus ::

dstr17_ je izjavil:

Kaj misliš da je bilo bistvo socializma kaj drugačno?
Bistvo socializma je poravnano z osnovnimi človeškimi vrednotami: enakost in pravičnost. Bistvo kapitalizma pa je v nasprotju z osnovnimi človeškimi vrednotami.

To velja sam za zblojene levičarje iun jugonostalgike ...

Razen če se Goli otok šteje kot človrkoljubna dejavnost ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

xxxul ::

dstr17_ je izjavil:

Kaj misliš da je bilo bistvo socializma kaj drugačno?
Bistvo socializma je poravnano z osnovnimi človeškimi vrednotami: enakost in pravičnost. Bistvo kapitalizma pa je v nasprotju z osnovnimi človeškimi vrednotami.

Fovšija in neizobraženost, to je bla lepota Juge.
Sosedu nisi bil fouš za avto, ker je itaq mela večina lohk samo Yugiča al pa stojedino, kaj se je dogajalo na zahodu pa se mnogim sploh ni sanjalo.
zdej je pa kurac k sosedov mulo napiše app za iphona in ma kr naenrkar Porko, men pa prašičja država ne zrihta šihta, na netu pa vidm kolk hudo bi lohk uživu če ne bi bla država tolk u kurcu. Tajkunski prasci!

SeMiNeSanja ::

branc je izjavil:

francek1 je izjavil:

Ko sem prebral prvi post nisem vedel, ali bi se smejal ali jokal. Spominja me na SDS, ki nam hoče dopovedat, da so domobranci osvobodili domovino...


Tudi moje prve misli so bile podobne. Kot propaganda neke politične opcije, ki se čuti poklicana razodeti Resnico. Ali pa 'Resnico'.

Se pridružujem mnenju.

Saj so v jugi tudi mislili, kako se v Nemčiji cedita med in mleko, zato pa so tako na veliko hodili tja.

Pa ne narobe razumeti - tudi moja mama je šla delati v Nemčijo, pa še ena njena sestra in brat - od šestih otrok v družini so trije v 60-ih letih odšli delati v Nemčijo. Toda to ni bilo cejanje meda in mleka, temveč garanje in žulji, kakovost življenja pa nič kaj dosti boljša kot doma. Ravno tako so se stiskali v eni najeti sobici, prihranke pa zbirali, da se bodo morda lahko enkrat na leto podali na dopust v domovino.
Koliko gastarbeiterjev je gor vegetiralo ali pa se ukvarjalo z delom na črno, da so zbrali denar za rabljenega merđota, s katerim so se potem bahavo pripeljali domov, češ 'uspel sem v tujini' - v resnici pa si je dejansko trgal od ust za tisto garo.

Bedno je izpostavljati šolski sistem, češ da je danes več univerzitetno izobraženih, kot v tistih časih. Takrat je bilo srednje šolstvo še kaj vredno, pa so ga sistematično uničili. Danes pa še z diplomo nisi več nevem kaj. Tudi poklicno izobraževanje je bilo takrat cenjeno, saj je mladino spravilo do kruha. Danes pa... koliko je prostih mest za pečarje in podobne poklice, ki se jih nihče ne želi več izučiti?
Malo so kritiki tudi pozabili, da v tistih časih ni bilo problema dobiti štipendije. Priloga v Delu, kjer so objavili kadrovske štipendije je bila tako debela, da si praktično lahko izbiral, kot po katalogu želja, kje bi zaprosil za štipendijo. Jaz se še spomnim, ko sem za srednjo šolo oddal tri prošnje za štipendijo, tako da sem potem moral dve zavrniti, ker sem na vse tri dobil pozitiven odgovor. Poleg tega štipendije sploh niso bile tako slabe. Jaz sem si z njo praktično pokril vse potrebe, tako da so starši skrbeli izključno še za streho in hrano. Ker pa sem veliko hodil po hribih in nabavljal opremo, sem poleg šole še malo delal in si tako zlahka privoščil, kar sem želel.

Pa probaj danes dobiti kadrovsko štipendijo....

Zagor_tenay ::

Jugoslavija je propadla samo južno od Kolpe, v Sloveniji pa še vedno živi naprej. Slovenija sploh ne obstaja, ampak obstaja samo JugoSlovenija.

Matako ::

SeMiNeSanja je izjavil:

branc je izjavil:

francek1 je izjavil:

Ko sem prebral prvi post nisem vedel, ali bi se smejal ali jokal. Spominja me na SDS, ki nam hoče dopovedat, da so domobranci osvobodili domovino...


Tudi moje prve misli so bile podobne. Kot propaganda neke politične opcije, ki se čuti poklicana razodeti Resnico. Ali pa 'Resnico'.

Se pridružujem mnenju.

Saj so v jugi tudi mislili, kako se v Nemčiji cedita med in mleko, zato pa so tako na veliko hodili tja.



Kar malo žaljivo do marsikoga takrat, sploh "južnije".

Ne vem, ampak na Hrvaškem, Bosni in v Srbiji se je v "Njemačku" kar lepo hodilo s trebuhom za kruhom in ne zaradi preseravanja ali kakega medu in mleka. Ni tako preprosto pustiti vsega za večino leta in iti živet v nek jeben samski dom. Tega ne delaš za starega medžota. Pa tudi pri nas na štajerskem in v Prekmurju je kljub vsem Muram pač za nekatere zmanjkalo, s tistimi par hektarji pa se greš lahko kvečjemu bolj dopolnilno dejavnost.... gasterbajtarstvu.

Gasterbajterji so bili večinoma moški s podeželja - točno isti vzorec populacije, ki ga srečamo pri migrantih iz tretjega sveta še danes. Ja ti tudi hodijo po med in mleko. Ni bilo to neko preseravanje ampak čisto resen bolesten simptom države, kjer je "vsak imel delo". Kao. Da o tem, da bi brez milijona aktivnega delovnega prebivalstva v tujini Juga tenko piskala že v sedemdesetih. Končno so ti ljudje podpirali po več družinskih članov doma, zmanjševali brezposelnost, prinašali nazaj devize... gasterbajtarija je bila recimo ekonomsko pomembnejši vir dohodka države od turizma!

Ravno _zato_ ker so nekateri šli garat v tujino so lahko drugi "fikusarili" doma in zdaj nostalgirajo. Tisti folk je delal za njih.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

SeMiNeSanja ::

@Matako - še ni tako dolgo nazaj, samo par mesecev, ko se je po vseh medijih pisarilo, kako slovenci danes odhajajo v svet s trebuhom za kruhom. Tudi tu na forumu je bilo kar precej govora o delu v Avstriji in Nemčiji.

Čemu potem kazanje s prstom na 'tiste čase' - če danes ni nič kaj bistveno bolje, kar se tega tiče?

Matako ::

SeMiNeSanja je izjavil:

@Matako - še ni tako dolgo nazaj, samo par mesecev, ko se je po vseh medijih pisarilo, kako slovenci danes odhajajo v svet s trebuhom za kruhom. Tudi tu na forumu je bilo kar precej govora o delu v Avstriji in Nemčiji.

Čemu potem kazanje s prstom na 'tiste čase' - če danes ni nič kaj bistveno bolje, kar se tega tiče?


Nihče ne kaže na nič. Gre samo za to, da ne moreš opevati časov, kjer je petina delovne sile morala črnjačiti v tujini, da so stvari saj za silo tekle in je bil to edini normalen dohodek (Juga je za razliko od Slovenije furala ogromen zunanjetrgovinski deficit)

Hej, mogoče je razlog, da se nam to na nek način ponavlja ravno to, da se nismo nič naučili in mislimo, da je bilo tisto neke vrste štos - da je bilo "bolje".

Kaj "boljšega" rabimo še enkrat ponoviti? Več tisoč % hiperinflacijo?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

sheeshkar ::

SeMiNeSanja je izjavil:

branc je izjavil:

francek1 je izjavil:

Ko sem prebral prvi post nisem vedel, ali bi se smejal ali jokal. Spominja me na SDS, ki nam hoče dopovedat, da so domobranci osvobodili domovino...


Tudi moje prve misli so bile podobne. Kot propaganda neke politične opcije, ki se čuti poklicana razodeti Resnico. Ali pa 'Resnico'.

Se pridružujem mnenju.

Imate morda kakšne vire, ki izpodbijajo argumente iz OPja? Številke, ki dokazujejo, kako je bila Jugoslavija (ali pa vsaj Slovenija znotraj Jugoslavije) boljša od zahodnega sveta (ali vsaj od današnje Slovenije, ki nažalost ponavlja ravno napake preteklosti)? Da se je razvijala hitreje? Da je imela manjšo brezposelnost? Da so v Jugoslavijo hodili "gastarbajterji" iz Nemčije? Da je bila sposobna preživeti brez poceni kreditov zahodnega in vzhodnega bloka? Predvidevam da ne. Vse kar imate so selektivni spomini, polni čustvenega naboja, ki opevajo in vidijo samo lepote v Jugi in kritizirajo vse kar se dogaja danes. Niste sposobni kritičnega mišljenja in ste kot verski fundamentalisti, ki preprosto verujejo, ne glede na še tako racionalne argumente (te preprosto zavrnete kot neko zaroto). Čestitam, vaši prispevki v tej temi so naravnost fantastični!

PrihajaNodi ::

Matako je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

@Matako - še ni tako dolgo nazaj, samo par mesecev, ko se je po vseh medijih pisarilo, kako slovenci danes odhajajo v svet s trebuhom za kruhom. Tudi tu na forumu je bilo kar precej govora o delu v Avstriji in Nemčiji.

Čemu potem kazanje s prstom na 'tiste čase' - če danes ni nič kaj bistveno bolje, kar se tega tiče?


Nihče ne kaže na nič. Gre samo za to, da ne moreš opevati časov, kjer je petina delovne sile morala črnjačiti v tujini, da so stvari saj za silo tekle in je bil to edini normalen dohodek (Juga je za razliko od Slovenije furala ogromen zunanjetrgovinski deficit)

Hej, mogoče je razlog, da se nam to na nek način ponavlja ravno to, da se nismo nič naučili in mislimo, da je bilo tisto neke vrste štos - da je bilo "bolje".

Kaj "boljšega" rabimo še enkrat ponoviti? Več tisoč % hiperinflacijo?



Bilo je bolje, definitivno. Slabše kot sedaj so samo še koncentracijska taborišča. Pa ne mi spet o iphonu ki ga ima sosedov mulc. Danes je narod lahko vesel če lahko črnjači doma, da o zlorabi in fizičnem nasilju delodajalcev ne bi izgubljali besed.

sheeshkar ::

SeMiNeSanja je izjavil:

@Matako - še ni tako dolgo nazaj, samo par mesecev, ko se je po vseh medijih pisarilo, kako slovenci danes odhajajo v svet s trebuhom za kruhom. Tudi tu na forumu je bilo kar precej govora o delu v Avstriji in Nemčiji.

Čemu potem kazanje s prstom na 'tiste čase' - če danes ni nič kaj bistveno bolje, kar se tega tiče?

Zato, ker se očitno od takrat nismo ničesar naučili in smo začeli ponavljati iste napake. Nekateri pa gredo še dlje in želijo vrnitev v stare čase. Nihče, ampak res nihče ne trdi, da je danes življenje v Sloveniji super duper in da nam gre odlično. Imamo še ogromno dela. Skrbi pa me, da dokler ne bomo razčistili z nekaterimi nebulozami preteklosti in dokler se bodo nekateri aktivno trudili obuditi "stare dobre čase", da ne bomo napredovali, temveč nazadovali. Zato je potrebno opozarjati na zmote vedno večjega števila prebivalstva, pa tudi če samo na tem forumu. Kljub vsemu pa gre Sloveniji še vedno precej boljše kot nekdanji Jugoslaviji, predvsem pa ima veliko več potenciala, samo začeti moramo gledati v prihodnost in se kaj naučiti iz napak preteklosti.

PrihajaNodi ::

Imate morda kakšne vire, ki izpodbijajo argumente iz OPja? Številke, ki dokazujejo, kako je bila Jugoslavija (ali pa vsaj Slovenija znotraj Jugoslavije) boljša od zahodnega sveta (ali vsaj od današnje Slovenije, ki nažalost ponavlja ravno napake preteklosti)? Da se je razvijala hitreje? Da je imela manjšo brezposelnost? Da so v Jugoslavijo hodili "gastarbajterji" iz Nemčije? Da je bila sposobna preživeti brez poceni kreditov zahodnega in vzhodnega bloka? Predvidevam da ne. Vse kar imate so selektivni spomini, polni čustvenega naboja, ki opevajo in vidijo samo lepote v Jugi in kritizirajo vse kar se dogaja danes. Niste sposobni kritičnega mišljenja in ste kot verski fundamentalisti, ki preprosto verujejo, ne glede na še tako racionalne argumente (te preprosto zavrnete kot neko zaroto). Čestitam, vaši prispevki v tej temi so naravnost fantastični!


Fakt je bil obstoj podjetij tipa TAM, Litostroj - ki so na veliko izvažali v tujino - Libijo, Egibt, Sct - ki je delal enako za tujino, Iskra...Bla, bla, bla. Danes pa poplava Adeco zaposlitvenih agencij.

sheeshkar ::

PrihajaNodi je izjavil:

Matako je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

@Matako - še ni tako dolgo nazaj, samo par mesecev, ko se je po vseh medijih pisarilo, kako slovenci danes odhajajo v svet s trebuhom za kruhom. Tudi tu na forumu je bilo kar precej govora o delu v Avstriji in Nemčiji.

Čemu potem kazanje s prstom na 'tiste čase' - če danes ni nič kaj bistveno bolje, kar se tega tiče?


Nihče ne kaže na nič. Gre samo za to, da ne moreš opevati časov, kjer je petina delovne sile morala črnjačiti v tujini, da so stvari saj za silo tekle in je bil to edini normalen dohodek (Juga je za razliko od Slovenije furala ogromen zunanjetrgovinski deficit)

Hej, mogoče je razlog, da se nam to na nek način ponavlja ravno to, da se nismo nič naučili in mislimo, da je bilo tisto neke vrste štos - da je bilo "bolje".

Kaj "boljšega" rabimo še enkrat ponoviti? Več tisoč % hiperinflacijo?



Bilo je bolje, definitivno. Slabše kot sedaj so samo še koncentracijska taborišča. Pa ne mi spet o iphonu ki ga ima sosedov mulc. Danes je narod lahko vesel če lahko črnjači doma, da o zlorabi in fizičnem nasilju delodajalcev ne bi izgubljali besed.

Najprej ti pokaži, kako je bilo bolje. V OPju imaš že mnogo podatkov, ki kažejo, da temu ni niti slučajno tako - dokaži, da so tiste trditve napačne (po možnosti s kakšnim virom). Sosedovega iPhone-a pa nihče ni omenjal, takšne selektivne zgodbice so v tej temi zaenkrat rezervirane za apologete jugosocializma z raznimi "sindikalnimi počitnicami", "delom od 6ih do 2eh", "vsi smo zgradili bajte in sadili rožice" in podobnim čustvenostalgičnim mastrubiranjem.

SeMiNeSanja ::

Sploh ni bistveno, ali imam kakšne podatke, ki bi karkoli izpodbijali - koneckoncev tudi OP ni navedel ne virov, niti metodologij, po katerih so bila njegova 'dejstva' ugotovljena.

Bistveno je vprašanje, koga moti, če se nekomu malo kolca po stari jugi.
Vprašanje je, zakaj morajo zganjati odkrito 'antikomunistično' propagando.

Dejstvo je, da se tisti časi ne bodo nikoli več vrnili nazaj. Če pa kdo misli, da je bilo takrat to in ono boljše kot danes, s tem samo pove, da danes pač ni tako, kot bi si ljudje želeli, da nas čaka še veliko dela, da bo življenje na nivoju, ki si ga ljudje želijo.

Pa kaj, če so osnova neki kvazi miti?

Obnašate se kot tisti, ki jim žena reče, da bi jo sosed bolje upedenal kot oni, pa potem skušajo dokazati s centimetri, da je to zgolj mit, da bi to sosed zmogel, namesto da bi se sami malo bolje potrudili opraviti zadevo.

Matako ::

PrihajaNodi je izjavil:



Fakt je bil obstoj podjetij tipa TAM, Litostroj - ki so na veliko izvažali v tujino - Libijo, Egibt, Sct - ki je delal enako za tujino, Iskra...Bla, bla, bla. Danes pa poplava Adeco zaposlitvenih agencij.


Če so res toliko "na veliko" izvažala bi morali imeti velik menjalni suficit - saj SR Slovenija posamezno. Končno so gospodinjstva za razliko od danes v glavnem kupovala domače proizvodnjo, saj uradno statistično gledano - šverc pač ni bil zajet v porazni statistiki deficita (potem bi bila še poraznejša).
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

sheeshkar ::

PrihajaNodi je izjavil:

Imate morda kakšne vire, ki izpodbijajo argumente iz OPja? Številke, ki dokazujejo, kako je bila Jugoslavija (ali pa vsaj Slovenija znotraj Jugoslavije) boljša od zahodnega sveta (ali vsaj od današnje Slovenije, ki nažalost ponavlja ravno napake preteklosti)? Da se je razvijala hitreje? Da je imela manjšo brezposelnost? Da so v Jugoslavijo hodili "gastarbajterji" iz Nemčije? Da je bila sposobna preživeti brez poceni kreditov zahodnega in vzhodnega bloka? Predvidevam da ne. Vse kar imate so selektivni spomini, polni čustvenega naboja, ki opevajo in vidijo samo lepote v Jugi in kritizirajo vse kar se dogaja danes. Niste sposobni kritičnega mišljenja in ste kot verski fundamentalisti, ki preprosto verujejo, ne glede na še tako racionalne argumente (te preprosto zavrnete kot neko zaroto). Čestitam, vaši prispevki v tej temi so naravnost fantastični!


Fakt je bil obstoj podjetij tipa TAM, Litostroj - ki so na veliko izvažali v tujino - Libijo, Egibt, Sct - ki je delal enako za tujino, Iskra...Bla, bla, bla. Danes pa poplava Adeco zaposlitvenih agencij.

In kljub temu smo imeli zunanjetgovinski primanjkljaj. Danes je pa ravno obratno, Slovenija živi od izvoznikov. Resno, ali si sploh prebral OP, oziroma si sploh razumel prebrano?

Invictus ::

Matako je izjavil:


Ravno _zato_ ker so nekateri šli garat v tujino so lahko drugi "fikusarili" doma in zdaj nostalgirajo. Tisti folk je delal za njih.

Še najboljši povzetek Jugo scene.

Samo danes gredo ljudje ven in prekinejo veze z domovino, predvsem z davčno. Tako da od njih ni nič ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

sheeshkar je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Matako je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

@Matako - še ni tako dolgo nazaj, samo par mesecev, ko se je po vseh medijih pisarilo, kako slovenci danes odhajajo v svet s trebuhom za kruhom. Tudi tu na forumu je bilo kar precej govora o delu v Avstriji in Nemčiji.

Čemu potem kazanje s prstom na 'tiste čase' - če danes ni nič kaj bistveno bolje, kar se tega tiče?


Nihče ne kaže na nič. Gre samo za to, da ne moreš opevati časov, kjer je petina delovne sile morala črnjačiti v tujini, da so stvari saj za silo tekle in je bil to edini normalen dohodek (Juga je za razliko od Slovenije furala ogromen zunanjetrgovinski deficit)

Hej, mogoče je razlog, da se nam to na nek način ponavlja ravno to, da se nismo nič naučili in mislimo, da je bilo tisto neke vrste štos - da je bilo "bolje".

Kaj "boljšega" rabimo še enkrat ponoviti? Več tisoč % hiperinflacijo?



Bilo je bolje, definitivno. Slabše kot sedaj so samo še koncentracijska taborišča. Pa ne mi spet o iphonu ki ga ima sosedov mulc. Danes je narod lahko vesel če lahko črnjači doma, da o zlorabi in fizičnem nasilju delodajalcev ne bi izgubljali besed.

Najprej ti pokaži, kako je bilo bolje. V OPju imaš že mnogo podatkov, ki kažejo, da temu ni niti slučajno tako - dokaži, da so tiste trditve napačne (po možnosti s kakšnim virom). Sosedovega iPhone-a pa nihče ni omenjal, takšne selektivne zgodbice so v tej temi zaenkrat rezervirane za apologete jugosocializma z raznimi "sindikalnimi počitnicami", "delom od 6ih do 2eh", "vsi smo zgradili bajte in sadili rožice" in podobnim čustvenostalgičnim mastrubiranjem.


Ti pa pokaži kam so šla vsa ta dobra podjetja aka Litostroj? Kam so šla delovna mesta iz teh podjetij? N zavod in v Addeco zaposlitvene agencije?

sheeshkar ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Sploh ni bistveno, ali imam kakšne podatke, ki bi karkoli izpodbijali - koneckoncev tudi OP ni navedel ne virov, niti metodologij, po katerih so bila njegova 'dejstva' ugotovljena.

Seveda so viri, samo prebrati jih je potrebno. Z neargumentirano debato pa kršiš pravila foruma.

SeMiNeSanja je izjavil:

Pa kaj, če so osnova neki kvazi miti?

No comment. Resno, preberi si pravila foruma.

PrihajaNodi ::

In kljub temu smo imeli zunanjetgovinski primanjkljaj. Danes je pa ravno obratno, Slovenija živi od izvoznikov. Resno, ali si sploh prebral OP, oziroma si sploh razumel prebrano?


Jej and Hura, ker imamo bojda tud 2,6 GDP - ja! Rock on. Človek dobi kar erekcijo ob teh statističnih podatkih.


Sicer pa nisem bral ker je to en bullshit. Če ni delovnih mest ali torej dealjo za nas rooboti da imamo tak super duper zunanje trgovinski izvoz.

Angola ima tudi super duper BDP pa jim to nič ne pomaga.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

PrihajaNodi je izjavil:


Danes je narod lahko vesel če lahko črnjači doma, da o zlorabi in fizičnem nasilju delodajalcev ne bi izgubljali besed.

Za to so si delavci večinoma krivi sami, kr se ne izobrazijo o svojih pravicah in takih delodajalcev ne prijavljajo. Ter še vedno plačujejo članarine sindikatom, ki naj bi jih ščitili. Bi stavil, da marsikdo sploh ne ve da se mu od plače trga 2% ta članarino ...

Tako da je tu krivda povsem na njihovi strani ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Nissan_GTR ::

Bistveno je vprašanje, koga moti, če se nekomu malo kolca po stari jugi.
Vprašanje je, zakaj morajo zganjati odkrito 'antikomunistično' propagando.


Danes lahko pljuvaš po državi in sistemu kolikor ti paše. Še nikogar od vas niso in ne bodo zaprli, ker širite jugonostalgijo pljuvate samostojno Slovenijo in se vam kolca za starimi časi. V tistih za vsa zlatih časih je bilo pa ravno nasprotno. Če si kritizial sistem, si hitro končal v zaporu. Najbolje, da se vrnemo v zlate čase in začnemo zapirati vse, ki ne smatrajo, da je kardeljev samoupravnio socializem najboljši na svetu.

Invictus ::

dstr17_ je izjavil:

V resnici se je imelo bistveno več posluha za okoljske probleme kot danes. Danes se v imenu dobička okolje povsem uničuje in vsa opozorila ignorira.

DAj ne seri.

Takrat se je z dekreti preselilo na tisoče ljudi ker je zaradi jezu poplavilo kako območje, pa tudi z ekologijo se nihče ni ukvarjal.

Se ziher spomniva iste Jugoslavije? Drugače bom pa samo omenil železarno na Jesenicah. Tam se na okolje ni kaj preveč gledalo. Pa je bilo tega še precej po Jugi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

Invictus je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:


Danes je narod lahko vesel če lahko črnjači doma, da o zlorabi in fizičnem nasilju delodajalcev ne bi izgubljali besed.

Za to so si delavci večinoma krivi sami, kr se ne izobrazijo o svojih pravicah in takih delodajalcev ne prijavljajo. Ter še vedno plačujejo članarine sindikatom, ki naj bi jih ščitili. Bi stavil, da marsikdo sploh ne ve da se mu od plače trga 2% ta članarino ...

Tako da je tu krivda povsem na njihovi strani ...



In s prijavo bi izgubili še tisto kar imajo in odšli pod most. Aja ne za 3 leta ga mora delodajalec zaposliti al kako že gre.

SeMiNeSanja ::

sheeshkar je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Sploh ni bistveno, ali imam kakšne podatke, ki bi karkoli izpodbijali - koneckoncev tudi OP ni navedel ne virov, niti metodologij, po katerih so bila njegova 'dejstva' ugotovljena.

Seveda so viri, samo prebrati jih je potrebno. Z neargumentirano debato pa kršiš pravila foruma.

SeMiNeSanja je izjavil:

Pa kaj, če so osnova neki kvazi miti?

No comment. Resno, preberi si pravila foruma.

You don't get it!

Zganjaš politično propagando proti drugim, ki jih muči kvazi nostalgija.
Ne znaš se pa sprijazniti s tem, da nekomu ni všeč, da se forum zlorablja za politično propagando.

Kar se pa ostalega tiče, pa tako, kot sem že napisal:

Obnašate se kot tisti, ki jim žena reče, da bi jo sosed bolje upedenal kot oni, pa potem skušajo dokazati s centimetri, da je to zgolj mit, da bi to sosed zmogel, namesto da bi se sami malo bolje potrudili opraviti zadevo.

PrihajaNodi ::

Danes lahko pljuvaš po državi in sistemu kolikor ti paše. Še nikogar od vas niso in ne bodo zaprli, ker širite jugonostalgijo pljuvate samostojno Slovenijo in se vam kolca za starimi časi. V tistih za vsa zlatih časih je bilo pa ravno nasprotno. Če si kritizial sistem, si hitro končal v zaporu. Najbolje, da se vrnemo v zlate čase in začnemo zapirati vse, ki ne smatrajo, da je kardeljev samoupravnio socializem najboljši na svetu.


Klinc gleda to če pa delodajalci lahko delajo kar hočejo,, ker vedo da je trg delovne sile ogromen. Na cesti pa lahko tuliš ja, pa še to bi dobil kak JRM.

SeMiNeSanja je izjavil:

sheeshkar je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Sploh ni bistveno, ali imam kakšne podatke, ki bi karkoli izpodbijali - koneckoncev tudi OP ni navedel ne virov, niti metodologij, po katerih so bila njegova 'dejstva' ugotovljena.

Seveda so viri, samo prebrati jih je potrebno. Z neargumentirano debato pa kršiš pravila foruma.

SeMiNeSanja je izjavil:

Pa kaj, če so osnova neki kvazi miti?

No comment. Resno, preberi si pravila foruma.

You don't get it!

Zganjaš politično propagando proti drugim, ki jih muči kvazi nostalgija.
Ne znaš se pa sprijazniti s tem, da nekomu ni všeč, da se forum zlorablja za politično propagando.

Kar se pa ostalega tiče, pa tako, kot sem že napisal:

Obnašate se kot tisti, ki jim žena reče, da bi jo sosed bolje upedenal kot oni, pa potem skušajo dokazati s centimetri, da je to zgolj mit, da bi to sosed zmogel, namesto da bi se sami malo bolje potrudili opraviti zadevo.



Jaz bi raje videl podjetja tipa Lek, Litostroj, SCT, kot pa neki kvazi bullshit statistične podatke same sebi namen in super duper napredku. Pa SDK nazaj.

Zgodovina sprememb…

««
3 / 74
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Novodobno suženjstvo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21918994 (10957) 2dark
»

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Rezultati
4215676 (12420) FireSnake
»

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
68090982 (76664) Karaya 52
»

odraščanje v socializmu¸ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10419279 (17032) Matako

Več podobnih tem