» »

V Jugoslaviji se je živelo bolje

V Jugoslaviji se je živelo bolje

Temo vidijo: vsi
««
2 / 74
»»

pingo76 ::

Z veseljem se dopovem telefonom, dolgim urnikom, negotovi plači (usodi podjetja jutri), nepravično plačanimi nadurami, odprtost trgovin 24/7, 1000 in eni obliki stresa za:
- Službo katere me ne bo vsak dan strah da je bo konec
- Urnik 7:00-15:00 oz. 6:00 - 14:00 pon-pet.
- Več časa na voljo za družino in prijatelje ker ne bo 1000 obveznosti
- Malo adrenalaina ko kaj prešvercam čez mejo
- Manj krame v stanovanju ki mi NE prinaša hudega veselja
- Laže dostopno in boljšo (kakovost) hrano (meso, zelenjava, ribe...)

Pa še kaj se najde. Star sistem je bil itak nekaj divjega. Pogrešam pa mnogo stvari ki jih danes ne moreš več enako doživljati ki jih vse novosti in dostopnost določenih materialnih dobrin ne mora zamenjati.

Kot zaprisežen motorist se res ne morem pritoževati radikalnim napredkom zadnjih 30 let... ne moram pa ignorirat kako lepo sem se imel s tistimi "pokvarljivimi" tomosakiji katere je vsak drugi mulc znal bolj ali manj uspešno popravljat (jaz med njimi). Eno najlepših življenskih obdobij zame. Sedaj vozim super stroj (napram takrat), imam primerna oblačila in oh in sploh in mi je v veslje... a nikoli kot takrat skoraj brez vsega.

m0LN4r ::

No torej, da poenostavimo temo (pa ostanimu v sloju od nižjega do povprečnega, brez ajnštajnov):
18-20 letni par (30let nazaj) vs 18-20 letni par danes (2012/3/4)
življenje po šihtu vs. življenje s šihtom

Parov nekoč ne poznam, poznam le starše in starše drugih in to kaj vse imajo zahvaljujoč takratnim časom (magari izkušnje iz življenja).

Poznam pa pare danes, ki nimajo praktično časa in ali denarja za lastno družino.
En dela zjutraj drugo popoldan, druge izbire nimata oz. je ta da en bo brez službe ipd.

Naj nekdo naredi primerjavo, ki je živel v obeh sistemih pa potem se še naj postavi v isto vlogo danes, ko si pred tem, da bi si rad ustvaril družino in živel vsaj do neke mere stabilno in brezskrbno življenje brez tega, brez drastičnih ukrepov.

Prosim če lahko nekdo na kratko opiše.
Pa pustmo zdej to, da si nekoč lahko goljufal. Nima veze kako, za mlado družino igra vlogo samo KAJ maš in kaj ti ostane.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

driver_x ::

AndrejO je izjavil:

Kdor je živel v Jugoslaviji in je ne pogreša, nima srca.
Kdor je živel v Jugoslaviji in si jo želi nazaj, nima pameti.



Tole je zelo dobro povedano. Sam sem v Jugi odraščal v 70. in 80. letih. Ne glede na to, kaj pravijo številke, smo takrat vsi, od prvega do zadnjega, hodili na morje, tisti, ki nas je to zanimalo, smo hodili tudi na smučanje (pogosto tudi v tujino). Vsak si je, ne glede na poklic, privoščil vsaj stanovanje, tudi gradnja hiše ni bila nič utopična. Imeli smo brezplačno šolstvo in zdravstvo, ob tem da so bili dosežki UKC že takrat cenjeni izven naših meja. Ko so prišli hišni računalniki smo jih imeli vsi, prav tako, ko so pršli XT-ji. S tem ne trdim, da smo takrat živeli bolje, saj primerjava ni realna zaradi velike časovne razlike. Niti ne opevam socializma. Hočem le povedati, da stvari niso tako črno bele.

Kar bi pa lahko primerjali pa je to, kako smo takrat živeli v primerjavi s prebivalci sosednjih držav in kakšna je ta primerjava danes. Žal za preteklost takih podatkov nimam (in me tudi ne zanimajo), imam pa jih za sedanjost. Zaradi sodelovanja z enimi in dela v drugih mednarodnih korporacijah opažam, da so naše plače (ob primerljivih življenjskih stroških) 3-5x nižje od naših kolegov na enakih delovnih mestih zahodneje od nas.

ToniT ::

oldguy je izjavil:

Bogastvo se je kopičilo v rokah par posameznikov, vsi ostali pa so imeli - drobtinice. Obenem danes gospodarsko sposobni lahko celo nekako pribrcajo do onih par posameznikov. Včasih so to lahko naredili samo VIPi.


To kar si napisal, velja tudi danes. S tem, da danes posamezniki kopičijo veliko večjo bogastvo, kot so nekoč.

Gavran ::

mitja73 je izjavil:

To z brezposelnostjo vsaj v Slo ni veljalo, dejansko je vsak ki ni bil delomrznež dobil službo.


Ne drži, srednjo šolo sem dokončal konec sedemdesetih let, potem pa eno leto iskal, da sem dobil delo fizikalca. Sem pa letnik 1960.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Matako ::

driver_x je izjavil:


Kar bi pa lahko primerjali pa je to, kako smo takrat živeli v primerjavi s prebivalci sosednjih držav in kakšna je ta primerjava danes.


Primerjaš lahko kar s prebivalci "južno od Kolpe" kot smo takrat dokaj naduto radi rekli Slovenci. Ni bilo vse Slovenija. Recimo že v kao "premožnem" Beogradu se je precej, precej manj hodilo na morje (in precej več na gasterbajterijo), stanovanja so bila precej, ehem, osnovnejša - za vso ostalo robo pa... recimo samo da do bile zahodne meje daleč. Ne samo po km ampak tudi po posrednikih. ;)

Skratka dajmo se zmeniti, imamo nostalgijo za SFRJ ali SRS?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

oldguy ::

ToniT je izjavil:

To kar si napisal, velja tudi danes.


Hvala. Točno to sem tudi hotel poudariti.

ToniT je izjavil:

S tem, da danes posamezniki kopičijo veliko večjo bogastvo, kot so nekoč.


A res? Koliko takih posameznikov pa si poznal prej in jih poznaš zdaj? Kar jih jaz, ne bi rekel da so se včasih kaj bolj nazaj držali. Tisti, ki so takrat imeli, so res Imeli, z veliko začetnico. Hiše, jahte, dobre avte, vikendice, potovanja vsepovsod, ni da ni. Kot je to tudi danes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

ToniT ::

Poznal sem kar nekaj velikih direktorjev. Ravno včeraj je eden od teh umrl. (Človek, ki je ustvaril Unior oz. maredil iz njega svetovno znano firmo) in ti lahko zagotovim, da niso nakopičili niti približno toliko bogastva, kot današnji tajkuni.

oldguy ::

ToniT je izjavil:

Poznal sem kar nekaj velikih direktorjev. Ravno včeraj je eden od teh umrl. (Človek, ki je ustvaril Unior oz. maredil iz njega svetovno znano firmo) in ti lahko zagotovim, da niso nakopičili niti približno toliko bogastva, kot današnji tajkuni.


Ne vzemi tega osebno, ampak tvoje zagotovilo je žal čisto preveč subjektivno, da bi štelo kot argument. Zato tudi svojih subjektivnih (kontra)izkušenj ne bom več omenjal drugače kot anekdotično. Tistega, kar je pomembno (cifre), pa valda noben od naju nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

Matako ::

ToniT je izjavil:

Poznal sem kar nekaj velikih direktorjev. Ravno včeraj je eden od teh umrl. (Človek, ki je ustvaril Unior oz. maredil iz njega svetovno znano firmo) in ti lahko zagotovim, da niso nakopičili niti približno toliko bogastva, kot današnji tajkuni.


Na enem primeru. Si poznal koga iz SMELTa?

Plus.. kaj je to "kopičiti"? Nepremičnine, avti? Tega "kopičenja" je bilo definitvno precej med direktorskim kadrom v SFRJ (je pa res, da ga je vsak povprečen gasterbajter s svojo nemško delavsko plačo prešišal.. samo to je kvečjemu protiargument). Itak... kaj pa naj bi? Kupovali delnice?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Gavran ::

dstr17_ je izjavil:

Danes se živi bolje zaradi tehnologije, ne zaradi kapitalizma. Kapitalizem je bistveno bolj nepravičen kot je bil socializem. Bistvo kapitalizma je kdo bo koga bolj izkoristil. Bogastvo se kopiči v rokah par posameznikov, vsi ostali pa imajo vedno manjši delež. Uničuje se okolje, ki vzdržuje ljudi pri življenju. Povsem jasno je kam to pelje.


Bistvo socializma pa je bilo, da smo bili vsi enaki v revščini, razen elite, ki je izkoriščala večino. Bogastvo se je kopičilo v rokar par političnih elitnežev, vsi ostali pa smo imeli bencin na bone, računalnike smo švercali iz nemčije, novega juga pa si po vplačilu čakal dve leti.
Okolje??? Poglej si fotografije doline Save okrog Trbovelj pred gradnjo dimnika, Šaleško kotlino pred gradnjo TEš5 in Mežiško dolino v tistih časih, potem pa pametuj o okolju.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Gladi ::

ToniT je izjavil:



Za študij pa je pač tako, da si danes revni ne morejo privoščiti študiranja izven kraja bivanja, včasih pa to ni bil problem, ker so obstajale štipendije, ki so pokrile vse stroške. Probaj danes študirati samo z državno (ali Zoisovo) štipendijo.
Se pa strinjam s tem, da se nismo nič naučili iz starih napak.

Glede šolanja nimaš čisto nič prav. Prevozi so tako subvencionirani, da plačaš največ 40€ za mesečno karto(torej če je tvoj matični kraj oddaljen od kraja študija za 100km +). Državna štipendija tudi vsebuje razne dodatke za prevoz in prebivališče(če ne koristiš študenca), recimo kolegica dobiva 270€. Pa recimo to ni najvišja možna državna štipendija... Pri Zoisovi štipendiji je dandanes samo absurd da je tudi s poprečjem 10 ne dobiš, ampak to smo že offtopic.

m0LN4r ::

računalnike smo švercali iz nemčije,

Dej poglej, kuk ma plače nemec/slovenec in koliko stane GTX 980 tam/tukaj.
Potem pa sestavi kišto za 1300€ tle in ti povem za koliko ti jo jaz nabavim iz DE.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

sheeshkar ::

dstr17_ je izjavil:

Danes se živi bolje zaradi tehnologije, ne zaradi kapitalizma. Kapitalizem je bistveno bolj nepravičen kot je bil socializem. Bistvo kapitalizma je kdo bo koga bolj izkoristil. Bogastvo se kopiči v rokah par posameznikov, vsi ostali pa imajo vedno manjši delež. Uničuje se okolje, ki vzdržuje ljudi pri življenju. Povsem jasno je kam to pelje.

Tako v kapitalizmu, kot v socializmu se uničuje okolje. Razlika je samo v tem, da bi te v nekdanji Jugoslaviji zelo hitro utišali, če bi postal preglasen. Danes lahko protestiraš kadarkoli in kjerkoli, očitno tudi v temah na forumu, ki niso namenjene tvojim ekološkim nebulozam.

m0LN4r je izjavil:

No torej, da poenostavimo temo (pa ostanimu v sloju od nižjega do povprečnega, brez ajnštajnov):
18-20 letni par (30let nazaj) vs 18-20 letni par danes (2012/3/4)
življenje po šihtu vs. življenje s šihtom

Parov nekoč ne poznam, poznam le starše in starše drugih in to kaj vse imajo zahvaljujoč takratnim časom (magari izkušnje iz življenja).

Poznam pa pare danes, ki nimajo praktično časa in ali denarja za lastno družino.
En dela zjutraj drugo popoldan, druge izbire nimata oz. je ta da en bo brez službe ipd.

Naj nekdo naredi primerjavo, ki je živel v obeh sistemih pa potem se še naj postavi v isto vlogo danes, ko si pred tem, da bi si rad ustvaril družino in živel vsaj do neke mere stabilno in brezskrbno življenje brez tega, brez drastičnih ukrepov.

Prosim če lahko nekdo na kratko opiše.
Pa pustmo zdej to, da si nekoč lahko goljufal. Nima veze kako, za mlado družino igra vlogo samo KAJ maš in kaj ti ostane.

Razlika je samo v tem, da se je vse gradilo na podlagi kreditov iz tujine, hkrati se je pa požvižgalo na produktivnost in razvoj (nažalost podobne napake delamo tudi danes, vendar vseeno v manjši meri kot nekoč). Zato je prišlo do bankrota, medtem pa so naši zahodni sosedje prav tako gradili hiše, hodili na morje in na smučanje, imeli enako ali celo nižjo brezposelnost, imeli kavo, banane in bencin in kljub temu dosegli bistveni višji standard kot slovenci in jugoslovani.

hojnikb ::

>Državna štipendija tudi vsebuje razne dodatke za prevoz in prebivališče(če ne koristiš študenca), recimo kolegica dobiva 270€. Pa recimo to ni najvišja možna državna štipendija... Pri Zoisovi štipendiji je dandanes samo absurd da je tudi s poprečjem 10 ne dobiš, ampak to smo že offtopic.

Dodatkov za prevoz seveda ni več. Ravno v tem je štos močno subvencioniranih prevozov.
#brezpodpisa

dstr17_ ::

Bistvo socializma pa je bilo, da smo bili vsi enaki v revščini, razen elite, ki je izkoriščala večino.
Danes je bistveno več izkoriščanja in bistveno večje razlike kot takrat. Razlog je enostaven: to se dogaja zato, ker je to bistvo kapitalizma. Za razliko od bistva socializma, ki je enakost in pravičnost.
Okolje??? Poglej si fotografije doline Save okrog Trbovelj pred gradnjo dimnika, Šaleško kotlino pred gradnjo TEš5 in Mežiško dolino v tistih časih, potem pa pametuj o okolju.
V resnici se je imelo bistveno več posluha za okoljske probleme kot danes. Danes se v imenu dobička okolje povsem uničuje in vsa opozorila ignorira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Matako ::

Gladi je izjavil:


Glede šolanja nimaš čisto nič prav. Prevozi so tako subvencionirani, da plačaš največ 40€ za mesečno karto(torej če je tvoj matični kraj oddaljen od kraja študija za 100km +). Državna štipendija tudi vsebuje razne dodatke za prevoz in prebivališče(če ne koristiš študenca), recimo kolegica dobiva 270€. Pa recimo to ni najvišja možna državna štipendija... Pri Zoisovi štipendiji je dandanes samo absurd da je tudi s poprečjem 10 ne dobiš, ampak to smo že offtopic.


Ne pozabimo na famozne študentske bone. Uvedeni leta 1992.
/\/\.K.

m0LN4r ::

Jah sej ti boni, so nekomu prinašali fajne dobičke, ko so se na koncu mesca tiskali...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

sheeshkar ::

driver_x je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Kdor je živel v Jugoslaviji in je ne pogreša, nima srca.
Kdor je živel v Jugoslaviji in si jo želi nazaj, nima pameti.



Tole je zelo dobro povedano. Sam sem v Jugi odraščal v 70. in 80. letih. Ne glede na to, kaj pravijo številke, smo takrat vsi, od prvega do zadnjega, hodili na morje, tisti, ki nas je to zanimalo, smo hodili tudi na smučanje (pogosto tudi v tujino). Vsak si je, ne glede na poklic, privoščil vsaj stanovanje, tudi gradnja hiše ni bila nič utopična. Imeli smo brezplačno šolstvo in zdravstvo, ob tem da so bili dosežki UKC že takrat cenjeni izven naših meja. Ko so prišli hišni računalniki smo jih imeli vsi, prav tako, ko so pršli XT-ji. S tem ne trdim, da smo takrat živeli bolje, saj primerjava ni realna zaradi velike časovne razlike. Niti ne opevam socializma. Hočem le povedati, da stvari niso tako črno bele.

Kar bi pa lahko primerjali pa je to, kako smo takrat živeli v primerjavi s prebivalci sosednjih držav in kakšna je ta primerjava danes. Žal za preteklost takih podatkov nimam (in me tudi ne zanimajo), imam pa jih za sedanjost. Zaradi sodelovanja z enimi in dela v drugih mednarodnih korporacijah opažam, da so naše plače (ob primerljivih življenjskih stroških) 3-5x nižje od naših kolegov na enakih delovnih mestih zahodneje od nas.

Ali Avstrijci in Italijani niso hodili na morje, na smučanje, niso imeli urejenega zdravstva in šolstva? Imeli so vse to in še več, poleg tega pa so se dejansko razvijali in niso bankrotirali v trenutku, ko je zmanjkalo poceni kreditov iz tujine, ki so vse to financirali. Zato pa imajo danes toliko višji standard in plače.

Matako ::

dstr17_ je izjavil:

Danes se v imenu dobička okolje povsem uničuje in vsa opozorila ignorira.


Khm, khm, je kašljasto rekel celjski cinkar. :D
/\/\.K.

Silvo ::

Za mlade je bilo definitivno bolje,vsaj v letih 80-90,katere sem sam doživel.
Študij je bil dostopen,plačana praksa ter pripravništvo.Služba se je dobila zmeraj.
Preko študenta sem lahko zaslužil za počitnice in malo luksuza.
Čas je bil kvalitetno preživet v družbi neobremenjenih in brez nekega hudega stresa.
Nismo pogrešali telefonov,računalnikov in smo bili bolj komunikativni in
znali tudi do 100 stacionarnih številk prijateljev na pamet:)
Če si bil priden si lahko tudi nekaj naredil iz sebe,ustvaril družino...no saj sedaj tudi lahko:)
So bile seveda tudi manj prijetne stvari...ampak smo se nekako znašli in nismo komplicirali:)
Moj prvi avto je bila rabljena stoenka GTL55...in iz prve roke povem,da boljših "legen zicov"nima noben novejši avto:)
Silvo

Matako ::

Silvo je izjavil:


Moj prvi avto je bila rabljena stoenka GTL55...in iz prve roke povem,da boljših "legen zicov"nima noben novejši avto:)


Si predstavljaš, da bi debato o tem kdaj je bilo bolje zaključili stojadini legenzici! :)) Evo jaz ti dam plus piko!
/\/\.K.

sheeshkar ::

dstr17_ je izjavil:

Bistvo socializma pa je bilo, da smo bili vsi enaki v revščini, razen elite, ki je izkoriščala večino.
Danes je bistveno več izkoriščanja in bistveno večje razlike kot takrat. Razlog je enostaven: to se dogaja zato, ker je to bistvo kapitalizma. Tega bo samo še več in več. Za razliko od bistva socializma, ki je enakost in pravičnost.
Okolje??? Poglej si fotografije doline Save okrog Trbovelj pred gradnjo dimnika, Šaleško kotlino pred gradnjo TEš5 in Mežiško dolino v tistih časih, potem pa pametuj o okolju.
V resnici se je imelo bistveno več posluha za okoljske probleme kot danes. Danes se v imenu dobička okolje povsem uničuje in vsa opozorila ignorira.

Prosim, če začneš svoje trditve podkrepovati z viri, drugače pa zapusti temo. Prosim tudi, da ne smetiš z okoljevarstvenimi problemi in si odpreš svojo temo. To počneš čisto povsod in si skrajno nadležen.

dstr17_ ::

sheeshkar je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Bistvo socializma pa je bilo, da smo bili vsi enaki v revščini, razen elite, ki je izkoriščala večino.
Danes je bistveno več izkoriščanja in bistveno večje razlike kot takrat. Razlog je enostaven: to se dogaja zato, ker je to bistvo kapitalizma. Tega bo samo še več in več. Za razliko od bistva socializma, ki je enakost in pravičnost.
Okolje??? Poglej si fotografije doline Save okrog Trbovelj pred gradnjo dimnika, Šaleško kotlino pred gradnjo TEš5 in Mežiško dolino v tistih časih, potem pa pametuj o okolju.
V resnici se je imelo bistveno več posluha za okoljske probleme kot danes. Danes se v imenu dobička okolje povsem uničuje in vsa opozorila ignorira.

Prosim, če začneš svoje trditve podkrepovati z viri, drugače pa zapusti temo. Prosim tudi, da ne smetiš z okoljevarstvenimi problemi in si odpreš svojo temo. To počneš čisto povsod in si skrajno nadležen.
Številke o neenakosti in uničevanju okolja si lahko sam najdeš, to so znana dejstva.

In smešen si, debatirati hočeš samo s tistimi, s katerimi se strinjaš.

hojnikb ::

>Številke o neenakosti in uničevanju okolja si lahko sam najdeš, to so znana dejstva.

Če so tako lahko dostopna, jih lahko tudi sam zalimaš sem.
#brezpodpisa

St235 ::

Kaj si pa če hočeš debatira o temi, ki je odprta in pričakuješ od sogovornikov konkretne argumente namesto ponavljanja enih te istih manter, ki jih nabijajo v vseh temah kjer sodelujejo?

The Player ::

sheeshkar je izjavil:


Razlika je samo v tem, da bi te v nekdanji Jugoslaviji zelo hitro utišali, če bi postal preglasen. Danes lahko protestiraš kadarkoli in kjerkoli, očitno tudi v temah na forumu,...


Premisli še enkrat, če je temu tudi danes tako (glej video)
https://www.facebook.com/ajplusenglish/...


Heavy
Tudi Francozi danes razmišljajo o parnem in neparnem sistemu, enostavno zato, ker imajo preveč prometa. (škoda da ne najdem na netu prispevka)
Zanimivo je tut to, da sem bil v enem lokalu, kjer so imeli ogromno ponudbo, na zalogi so pa imeli le ene par stvari iz ponudbe, a to je bolj izjema, a vseeno tudi danes se to dogaja.


Problem takšnih in podobnih tem je problem v tem, ker vsak vleče v svojo smer, nihče pa ne opazi, da je zlo velik stvari podobnih in še kako dobro veljajo za današnji svet ne glede na sistem.

V začetku teme se je delal cel vik in krik, koliko ljudi sanja o nekdanjem sistemu, sam ne poznam niti enega mladega, ki bi sanju o njem in tudi dvomim, da jih je med mladimi veliko (razen tisti ki so morda v politiki).

St235 ::

Opažam, pa da se v debati precej pozablja na to, da življenje v 70-80 ni enako z življenjem v letu 2015. Pa to nima nikakršne veze z državo v kateri živimo. Tempo življenja se je v zadnjih 40 letih bistveno spremenil. In tole:
- Službo katere me ne bo vsak dan strah da je bo konec
- Urnik 7:00-15:00 oz. 6:00 - 14:00 pon-pet.
- Več časa na voljo za družino in prijatelje ker ne bo 1000 obveznosti
- Malo adrenalaina ko kaj prešvercam čez mejo
- Manj krame v stanovanju ki mi NE prinaša hudega veselja
- Laže dostopno in boljšo (kakovost) hrano (meso, zelenjava, ribe...)

je tipičen primer neracionalnega razmišljanja. Namreč vse od naštetega je stvar zgodovine, pa ne v smislu države ali sistema ampak preprosto časa in pa lastnih odločitev.

Smurf ::

dstr17_ je izjavil:

Številke o neenakosti in uničevanju okolja si lahko sam najdeš, to so znana dejstva.

In smešen si, debatirati hočeš samo s tistimi, s katerimi se strinjaš.

Neumnost. 30/40 let nazaj je bilo bistveno vec tezke industrije (Idrija, Jesenice, Trbovlje, Meziska dolina, Sostanj ...), omejitve so bile dosti bolj ohlapne, bistveno manj se je vlagalo v tehnologijo za cistost. Povecal se je edino avtomobilski promet.

Gladi ::

dstr17_ je izjavil:

Danes je bistveno več izkoriščanja in bistveno večje razlike kot takrat. Razlog je enostaven: to se dogaja zato, ker je to bistvo kapitalizma. Za razliko od bistva socializma, ki je enakost in pravičnost.

Bistvo kapitalizma zagotovo ni izkoriščanje in ekonomski prepad med skrajnostma, to je zgolj anomalija. Tako kot v teoriji socializem propagira enakopravnost med prebivalci, v resnici pa le te ni bilo. Saj veš, smo smo enakopravni, samo eni so bolj enakopravni od drugih. Plus korupcija in podobne zadeve...

dstr17_ ::

Smurf je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Številke o neenakosti in uničevanju okolja si lahko sam najdeš, to so znana dejstva.

In smešen si, debatirati hočeš samo s tistimi, s katerimi se strinjaš.

Neumnost. 30/40 let nazaj je bilo bistveno vec tezke industrije (Idrija, Jesenice, Trbovlje, Meziska dolina, Sostanj ...), omejitve so bile dosti bolj ohlapne, bistveno manj se je vlagalo v tehnologijo za cistost. Povecal se je edino avtomobilski promet.
Težka industrija se je samo preselila na Kitajsko. Če bi se danes res bolj gledalo na okoljsko vzdržnost, potem bi se uvedlo visoke davke na uvožene izdelke iz vseh držav z nizkimi standardi. Ampak zaradi neoliberalizma se tega seveda ne naredi.

PaX_MaN ::

pingo76 je izjavil:

Z veseljem se dopovem telefonom, dolgim urnikom, negotovi plači (usodi podjetja jutri), nepravično plačanimi nadurami, odprtost trgovin 24/7, 1000 in eni obliki stresa za:
- Službo katere me ne bo vsak dan strah da je bo konec
- Urnik 7:00-15:00 oz. 6:00 - 14:00 pon-pet.
- Več časa na voljo za družino in prijatelje ker ne bo 1000 obveznosti
- Malo adrenalaina ko kaj prešvercam čez mejo
- Manj krame v stanovanju ki mi NE prinaša hudega veselja
- Laže dostopno in boljšo (kakovost) hrano (meso, zelenjava, ribe...)

Ja, saj zato da ste bli vi brezskrbni so moral bit psihopati taglavni da so, ker vi pač niste hotel prevzet odgovornosti zase, pol ti moral nase prevzet vse skrbi za vseh kolkže milijonov ljudov tle okol.

Blazz ::

V Jugoslaviji se je živelo bolje

Ne se ni. npr: če si hotel kupit navadno ROG kolo, si moral dat celomesečno plačo vodje v podjetju. Res pa je da je za kruh imel vsak, švercal se je pa na javnih stanovanjih z minimalno neprofitno najemnino, a to ni bilo vdržno:

Zadolženost jugoslavije se je tako povečevala, da na dolgi rok to ni bilo stabilno. v 80tih je yugo dolg bil večji kot je zdej grški... Tito je to vn vleku z poznastvi, z neuvrščenimi in hip-hopanjem med ameri in rusi. Na vzven je to zgledalo da smo bog i batina (kruha in iger ljudstvu) a je stanje države bilo katastrofalno. Šlo bi ali v bankrot ali pa v razpad. v obeh primerih bi propadlo večino velepodjetij.. no pa sej vsi poznamo kaj se je zgodilo.

sheeshkar ::

The Player je izjavil:

sheeshkar je izjavil:


Razlika je samo v tem, da bi te v nekdanji Jugoslaviji zelo hitro utišali, če bi postal preglasen. Danes lahko protestiraš kadarkoli in kjerkoli, očitno tudi v temah na forumu,...

V začetku teme se je delal cel vik in krik, koliko ljudi sanja o nekdanjem sistemu, sam ne poznam niti enega mladega, ki bi sanju o njem in tudi dvomim, da jih je med mladimi veliko (razen tisti ki so morda v politiki).

Sam jih poznam veliko, tako mojih vrstnikov, kot tudi mlajših od mene, ki kot opice ponavljajo mite in legende svojih staršev. Veliko jih vidiš in slišiš tudi v medijih, še posebej ob kakšnih proslavah (in ne, ti ljudje niso v politiki). In glede na to, da je na zadnjih volitvah Združena Levica dobila ogromno glasov na podlagi jugonostalgije, pa mislim, da moje trditve niso povsem brez argumentov. Je pa res, da so to osebna opažanja in da morda vsi tega ne vidimo enako.

Starodavni ::

Ko že Domen vleče da je bil socializem boljši glede okolja kot kapitalizem, ga ta izjava že postavi na laž.

http://thefederalist.com/2014/01/13/if-...

Dober članek, ki pokaže na to, da je bilo onesnaževanje v komunističnih državah veliko večje kot v kapitalističnih, ki so imele neko politiko omejevanja onesnaževanja.

Predvsem se spomnite na to, da obstaja t.i. črni trikotnik med Nemčijo, Poljsko in Češko, kjer je bila težka industrija in nahajališča premoga. Vse 3 države pa so bile komunistične in ni si težko predstavljat, da tam brez okoljskih normativov ni bilo življenje idealno.

https://www.nrdc.org/onearth/05spr/tria... - Poglejte si par fotografij, pokrajina skoraj taka kot na mesecu.

Pa še to je le en sam primer malomarnega odnosa do okolja, jih je bilo še veliko po vsej Rusiji. Od radioaktivno kontaminiranega območja nekje v Siberiji do Aralskega jezera, ki je skoraj izginilo, ker se je komunistični debilni režim spomnil na to, da bi gojili bombaž sredi puščave in namakali z vodo iz 2 rek. Ti dve reki pa sta bili ključni vir vode za aralsko jezero.

Če bi bila zemljišča v privatnih rokah bi se z njimi bolje gospodarilo in ne bi dovolilo, da aralsko jezero izgine. Če pa so ribiči in ostali hoteli preprečiti izginotje Aralskega jezera pa bi naleteli na trdo roko KGB in v najboljšem primeru ostali živi.

Also, Jugoslavija ni bila noben raj, ampak hud bolnik, ki so ga živega držali samo še krediti ter tuji denar gastabajsterjev in je bilo le vprašanje časa, kdaj to razpade. Žalostno pa je, da za jugoslavijo jokajo mladi med 20-30 let, saj sploh ne vedo, da ta država ni bila nikakršen raj. Za Slovence mogoče, za narode južno od kolpe pa že veliko manj.

Trenutna situacija v ekonomiji ni rožnata, je pa veliko boljša kot je bila za časa Jugoslavije, ker imajo številni narodi svoje države in s tem avtonomijo, kako upravljat.

Treba pa je seveda stvari izboljšati, ampak ne za ceno tega, da naredimo neo-jugoslavijo in uvedemo demokratični socizem, ker se bo taista stvar na koncu izrodila v novega hudega bolnika in bo umrlo znova.

D3m ::

Starodavni je izjavil:

Ko že Domen vleče da je bil socializem boljši glede okolja kot kapitalizem, ga ta izjava že postavi na laž.

http://thefederalist.com/2014/01/13/if-...

Dober članek, ki pokaže na to, da je bilo onesnaževanje v komunističnih državah veliko večje kot v kapitalističnih, ki so imele neko politiko omejevanja onesnaževanja.

Predvsem se spomnite na to, da obstaja t.i. črni trikotnik med Nemčijo, Poljsko in Češko, kjer je bila težka industrija in nahajališča premoga. Vse 3 države pa so bile komunistične in ni si težko predstavljat, da tam brez okoljskih normativov ni bilo življenje idealno.

https://www.nrdc.org/onearth/05spr/tria... - Poglejte si par fotografij, pokrajina skoraj taka kot na mesecu.

Pa še to je le en sam primer malomarnega odnosa do okolja, jih je bilo še veliko po vsej Rusiji. Od radioaktivno kontaminiranega območja nekje v Siberiji do Aralskega jezera, ki je skoraj izginilo, ker se je komunistični debilni režim spomnil na to, da bi gojili bombaž sredi puščave in namakali z vodo iz 2 rek. Ti dve reki pa sta bili ključni vir vode za aralsko jezero.

Če bi bila zemljišča v privatnih rokah bi se z njimi bolje gospodarilo in ne bi dovolilo, da aralsko jezero izgine. Če pa so ribiči in ostali hoteli preprečiti izginotje Aralskega jezera pa bi naleteli na trdo roko KGB in v najboljšem primeru ostali živi.

Also, Jugoslavija ni bila noben raj, ampak hud bolnik, ki so ga živega držali samo še krediti ter tuji denar gastabajsterjev in je bilo le vprašanje časa, kdaj to razpade. Žalostno pa je, da za jugoslavijo jokajo mladi med 20-30 let, saj sploh ne vedo, da ta država ni bila nikakršen raj. Za Slovence mogoče, za narode južno od kolpe pa že veliko manj.

Trenutna situacija v ekonomiji ni rožnata, je pa veliko boljša kot je bila za časa Jugoslavije, ker imajo številni narodi svoje države in s tem avtonomijo, kako upravljat.

Treba pa je seveda stvari izboljšati, ampak ne za ceno tega, da naredimo neo-jugoslavijo in uvedemo demokratični socizem, ker se bo taista stvar na koncu izrodila v novega hudega bolnika in bo umrlo znova.


Je ni več. Smo v EU.
|HP EliteBook|R5 6650U|

killa bee ::

jst mislim da je največji problem Slovenije in največji plus Jugoslavije da ima(Slovenija) premajhno vojsko ter zato ne more obstat kot samostojna država.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

vostok_1 ::

Lol. Itak, da je bilo v prejšnjem sistemu neprimerno več onesnaževanja okolja kot sedaj. Eno zaradi bistveno večjega obsega industrije in neobstoječih okoljskih standardov. Kdaj se je gradilo ljubljansko čistilno napravo, nekje v 80' mislim da.

Glugy ::

Men se zdi da je problem tud v tem da vedno jamramo kako je Slovenija zanč in oh in sploh. Tega jamranja vsaj kolikor jz vem v Jugoslaviji ni bilo. Vsaj ne tazga. Čeprav je šlo vse po zlu so ljudje še vedno verjel v svojo državo in tako naprej. V Sloveniji ne manjka velik, tisto kar manjka pa toliko bolj opazimo. Če bi mčkn državo izboljšal, mal korupcije zbil stran in tko naprej bi Slovenija hitr postala super država. Ampak tega noben ne vid...vsak mlad reče...ah ja to je pa sam v Sloveniji možn, pa kaj čem tle v tej Sloveniji k ni priložnosti tle, in tko naprej in tko nazaj... v bistvu zloooooooooo malkrat tist slišm neki realnega ampak pozitivnega o Sloveniji, vedno samo zgražanje k da smo najbl bedna država na svetu. Mislm sj je prov opozarjat na probleme ampak enako prov se je pa zavedat tud dobrih stvari k jih Slovenija ima. Mene motjo oboji tisti k pretiravjo s tem kak je zanč Slovenija pa tisti k pretiravajo s tem kok je Slovenija zakon.

NonPlusUltra ::

Matako je izjavil:

Silvo je izjavil:


Moj prvi avto je bila rabljena stoenka GTL55...in iz prve roke povem,da boljših "legen zicov"nima noben novejši avto:)


Si predstavljaš, da bi debato o tem kdaj je bilo bolje zaključili stojadini legenzici! :)) Evo jaz ti dam plus piko!

Kaj pomeni "legenzici"?
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

D3m ::

Glugy je izjavil:

Men se zdi da je problem tud v tem da vedno jamramo kako je Slovenija zanč in oh in sploh. Tega jamranja vsaj kolikor jz vem v Jugoslaviji ni bilo. Vsaj ne tazga. Čeprav je šlo vse po zlu so ljudje še vedno verjel v svojo državo in tako naprej. V Sloveniji ne manjka velik, tisto kar manjka pa toliko bolj opazimo. Če bi mčkn državo izboljšal, mal korupcije zbil stran in tko naprej bi Slovenija hitr postala super država. Ampak tega noben ne vid...vsak mlad reče...ah ja to je pa sam v Sloveniji možn, pa kaj čem tle v tej Sloveniji k ni priložnosti tle, in tko naprej in tko nazaj... v bistvu zloooooooooo malkrat tist slišm neki realnega ampak pozitivnega o Sloveniji, vedno samo zgražanje k da smo najbl bedna država na svetu. Mislm sj je prov opozarjat na probleme ampak enako prov se je pa zavedat tud dobrih stvari k jih Slovenija ima. Mene motjo oboji tisti k pretiravjo s tem kak je zanč Slovenija pa tisti k pretiravajo s tem kok je Slovenija zakon.


Ob toliko negativizma redko vidiš pozitivne zadeve.
|HP EliteBook|R5 6650U|

GTX970 ::

NonPlusUltra je izjavil:

Matako je izjavil:

Silvo je izjavil:


Moj prvi avto je bila rabljena stoenka GTL55...in iz prve roke povem,da boljših "legen zicov"nima noben novejši avto:)


Si predstavljaš, da bi debato o tem kdaj je bilo bolje zaključili stojadini legenzici! :)) Evo jaz ti dam plus piko!

Kaj pomeni "legenzici"?

legen = leči, pati
zic = sedež

Smurf ::

killa bee je izjavil:

jst mislim da je največji problem Slovenije in največji plus Jugoslavije da ima(Slovenija) premajhno vojsko ter zato ne more obstat kot samostojna država.

Sej zato smo sedaj v NATU/EU.

Glede negatizma se strinja, zelo popularno je postalo stokati nad vsem. Najlazje je kriviti nekoga tretjega za lastne neuspehe.

killa bee ::

Sej zato smo sedaj v NATU/EU.
kaj ti pa EU pomaga? A te bo EU branil?

sheeshkar ::

Glugy je izjavil:

Men se zdi da je problem tud v tem da vedno jamramo kako je Slovenija zanč in oh in sploh. Tega jamranja vsaj kolikor jz vem v Jugoslaviji ni bilo. Vsaj ne tazga. Čeprav je šlo vse po zlu so ljudje še vedno verjel v svojo državo in tako naprej. V Sloveniji ne manjka velik, tisto kar manjka pa toliko bolj opazimo. Če bi mčkn državo izboljšal, mal korupcije zbil stran in tko naprej bi Slovenija hitr postala super država. Ampak tega noben ne vid...vsak mlad reče...ah ja to je pa sam v Sloveniji možn, pa kaj čem tle v tej Sloveniji k ni priložnosti tle, in tko naprej in tko nazaj... v bistvu zloooooooooo malkrat tist slišm neki realnega ampak pozitivnega o Sloveniji, vedno samo zgražanje k da smo najbl bedna država na svetu. Mislm sj je prov opozarjat na probleme ampak enako prov se je pa zavedat tud dobrih stvari k jih Slovenija ima. Mene motjo oboji tisti k pretiravjo s tem kak je zanč Slovenija pa tisti k pretiravajo s tem kok je Slovenija zakon.

Mislim, da so za to v veliki meri odgovorni mediji. V Jugoslaviji so mediji slikali veliko lepšo podobo države, kot je dejansko bila. Na splošno so novice bile bolj pozitivne kot danes, saj so morale naslikati pozitivno podobo Jugoslavije, kjer se živi bolje od tujine, kjer ni lačnih, brezposelnih in vsi hodijo na morje. Svojo vlogo je odigralo tudi šolstvo, kjer se je poveličevalo diktatorje in totalitarizem (tako kot se to danes počne v Severni Koreji, samo da njihovim proslavam in medijem se smejimo, tukaj pa zganjamo nostalgijo nad dnevom mladosti). Ljudje so pač verjeli temu, kar je bilo napisano v časopisih in kar so videli na televiziji, kar je povsem razumljivo, saj je nasprotnih informacij bilo veliko manj, kdor pa jih je širil in bil preglasen, so ga pa slej kot prej utišali. Resna opozicija sistemu in s tem alternativa političnim medijem je nastala šele v 80ih.

Danes mediji živijo od prodajanja kontroverznosti, dobre in prijetne novice se ne prodajajo, veliko lažje je prodati slabe novice, ki govorijo o neizbežnih katastrofah. Prav tako se negativno napihne tudi povsem banalne zgodbe, recimo tista o vrani v vrtcu (resno, WTF sem zadnjič gledal na 24ur?). Pa medijev je tudi mnogo več kot nekoč in če si povsod pozoren samo na negativnost, kaj kmalu tudi sam postaneš depresiven. Mislim, da je to kar velik razlog, zakaj je veliko ljudi danes tako negativno nastrojenih v sedanjosti in sanjajo o pravljicah preteklosti.

killa bee ::

Jst mislim da je bila Yugoslavija ustanovljena predvsem zaradi vojaške moči/obrambe. Narodi so se med sabo lahko razumeli in branili. Ne vem pa kako se bosta danes pri obrambi razumela mađarski in slovenksi vojak.

St235 ::

Precej boljše kot Srbski in Hrvaški v okolici Vukovarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

m0LN4r ::

Sheeshkar je zelo lepo napisal o medijih. Negativizem oz. še bolje mnenje ljudi od nekod izvira, niso si ga izmislili.

Višji standard (potrošnja) pač zahteva tudi bistveno večje finance, tisti ki pa so danes brez služb in tisti, ki še bodo, so prišli ravno iz šolskih sistemov po 80ih in 90ih,
kjer so nas učili nekaj povsem drugega, kar nas je zdaj pričakalo.

Oni so nas pripravljali na pravljično deželo iz izkušenj iz preteklosti, danes pa imamo to kar mamo.

Res imaš lepo založene trgovine, lepe hiše in avte, ampak cene so temu primerne. Primernih financ za ves ta luksus pa ima kdo?
Pa ta standard ni spet zaradi izključno naših ljudi, sej cel svet posiljuje stem vsak narod, da moraš met najnovejši avto, telefon, tv, internet itd.

Kao brez tega nisi srečen in smo spet pri medijih.

To pa bi vprašal če je res, baje je bilo nekoč v šolah veliko več prakse in še plačane so bile ? Kako je kaj stem? Nazadnje sem slišal, da danes več po srednji elektro niti lotat ne vejo, nekoč si pa moral v 1. letniku elektro na praksi znat sestavit ojačevalec na mizi z orodjem, ki je bilo na voljo.

Iz radovednosti me zanima več o tem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Matako ::

m0LN4r je izjavil:


Kao brez tega nisi srečen in smo spet pri medijih.

To pa bi vprašal če je res, baje je bilo nekoč v šolah veliko več prakse in še plačane so bile ? Kako je kaj stem? Nazadnje sem slišal, da danes več po srednji elektro niti lotat ne vejo, nekoč si pa moral v 1. letniku elektro na praksi znat sestavit ojačevalec na mizi z orodjem, ki je bilo na voljo.


Srednješolske prakse so bile obvezne po šolskem načrtu, čeprav je bila verjetno izvedba v domeni same šole (nisem ziher) in seveda niso bile plačane. Itak. Mogoče si zamenjal s t.i. "prakso" po študiju - tisto je bilo drugo in je bilo v bistvu pripravništvo, kot ga imaš povsod, sploh v kaki Franciji ("stage")

Praksa je bila fajn, če je imela vezo - dostikrat se je kar zlagalo kake škatle v proizvodnji, končno tudi vse šole niso bile tako specializirane da bi konkretno nekaj "lotali".
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

m0LN4r ::

To mi je govoril nekdo, ki je delal v Iskri imel današnje vajence in se šolal za električarja nekoč. Vem pa tudi za očeta, da so v srednji prakso lahko dobili "plačano" ko so šli nekomu nekaj delat z učiteljem.
Danes pa težko dobiš za sendvič oz. benz.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()
««
2 / 74
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Novodobno suženjstvo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21918999 (10962) 2dark
»

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Rezultati
4215698 (12442) FireSnake
»

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
68090987 (76669) Karaya 52
»

odraščanje v socializmu¸ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10419282 (17035) Matako

Več podobnih tem