» »

Pravno vprašanje -- semantika v soglasju za poslovanje

Pravno vprašanje -- semantika v soglasju za poslovanje

lopov ::

Živ,

firmo smo preselili na nov naslov in seveda želimo uradno prenesti kompletno poslovanje. Gre za d.o.o., tako da smo pridobili overjeno soglasje lastnika objekta in poslali našega direktorja na ajpes, da uredi potrebno.

Lastnik nam je spisal standarden obrazec z naslednim besedilom:

Zadeva: soglasje za pridobitev poslovnega naslova družbe

Lastnik poslovnih prostorov XXX daje soglasje v skladu s 3. odstavkom 74. člena Zakona o gospodarskih družbah - ZGD-1 podjetju YYY za registracijo poslovnega naslova na naslovu ZZZ za čas trajanja najemnega razmerja na tem naslovu med družbo YYY oz. pravnim naslednikom in družbo XXX.


Vse lepo overjeno, na ajpes dostavljen original, poslano na sodišče.

Sedaj pa smo prejeli poziv sodišča, naj po 4. odstavku 4. člena ZSReg vlogo dopolnimo in sicer moramo predložiti:
... overjeno izjavo lastnika objekta, da subjektu vpisa dovoljuje poslovanje na tem naslovu.


Po klicu na sodišče pravijo, da je naše soglasje dovolj "za postavitev nabiralnika" (kar v besedilu soglasja nakazuje beseda "registracija"), ni pa dovolj, da na tem naslovu poslujemo (v besedilu bi moralo dobesedno pisati, da dajejo soglasje za poslovanje).

Ampak ... v naslovu lepo piše, da je to "Soglasje za pridobitev poslovnega naslova družbe".

Pritožbe zoper odredbo ni, tako da imamo v vsakem primeru strošek, me pa zanima, ali je zavrnitev upravičena.

Lastnika smo seznanili in se samo čudi, po Sloveniji upravljajo več stavb in se jim je kaj takšnega (še) ni pripetilo, pa menda dajejo vedno enako besedilo. Bolj je zoprno da pooblaščene osebe ni v Sloveniji in nimamo šans, da dopolnimo v 15. dneh :/
  • spremenil: lopov ()

DaPolice ::

Če ne moreš dopolniti - kliči in se zmeni za podaljšanje roka. Če ne drugega boš moral delati kilometre, v 15dneh pa konec koncev tudi hitra pošta pride povsod po evropi in nazaj - pa rabiš samo v eno smer.

Očitno jebe sodišče semantika. Registracija poslovnega naslova in registracija poslovanja sta dve različni stvari, tako da - tako kakor vedno boš moral zadevo rešit na svoji strani. Lekcija za naslednjič.

lopov ::

Hvala, za začetek sem oddal prošnjo za podaljšanje roka :)

MadMicka ::

Ja, naslov je eno, vsebina pa drugo. Važna je vsebina.

Drugič pač prepišeš zakonsko dikcijo in ne bo problema: "...da podjetniku dovoljuje poslovanje na tem naslovu."

perci ::

Kaj pa je poslovni naslov drugega kot naslov, kjer se posluje?

Okapi ::

Poslovni naslov je točno to - poštni nabiralnik, na katerega dobivaš pošto. Zamaške pa štancaš nekje drugje.

O.

perci ::

Lahko, ali pa tudi ne. Od kje ti to?

Okapi ::

Lepo zgoraj piše, da je razlika med poslovnim naslovom in naslovom poslovanja. Lahko sta enaka, ni pa nujno, zato razlikovanje.

perci ::

Kje to piše?

Naslov poslovanja je detajlno določen sedež. Sedež je pa kraj opravljanja dejavnosti. Seveda imaš lahko tudi ločene poslovne prostore, ampak to ne spremeni zgodbe. Če ločenega poslovnega prostora nimaš (kot je v tem primeru), potem je naslov poslovanja tudi naslov štancanja zamaškov. Drugačno razmišljanje je IMO posledica dejstva, da imamo pri nas na tisoče fiktivnih poslovnih naslovov in ljudje zdaj mislijo, da je to kar OK.

Običajno je, da imaš v kraju sedeža in na poslovnem naslovu tudi dejansko poslovanje. Moram reči, da tudi jaz ne razumem, kaj se gre sodišče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

St235 ::

Jaz nisem nikjer zasledil, da bi se na ta način ločevalo kraj poslovanja in poslovni naslov:
http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko...

Je pa po drugi strani soglasje res napisano štorasto, ker je eksplicitno napisano, da dovolijo zgolj registracijo ni pa enoznačno, da tudi opravljanje dejavnosti-poslovanje. Povsem možno je da imajo na sodišču slabe izkušnje s tem, da je je kdo zmenil z latnikom, da bo na nek naslov prejemal pošto ne pa da bom tam posloval ali kaj podobnega.

Ziga Dolhar ::

Lopov, s katerega sodnega registra si dobil to odredbo? (Prakse posameznih registrskih sodišč se včasih mal razlikujejo. Prav možno je, da bi šel tak tekst brez problema skozi na enem, ne pa na drugem sodišču.)

Se pa strinjam, da je izjava napisana nerodno. Jaz sem v vse izjave do sedaj dal besedilo "dovoljujemo poslovanje v zgoraj opredeljenem poslovnem prostoru", še dodatno pa da je "[Družba] izrecno upravičena, da navedeni naslov ([o]) prijavi kot svoj poslovni naslov pri pristojnem sodnem registru." Je pa sicer tudi sklic na 74. člen ZGD-1 neprimeren, saj se nanaša na podjetnika, ne na družbo :).
https://dolhar.si/

lopov ::

Sami glede soglasja, razen da smo zanj zaprosili lasnika, nismo nič urejali. Kot rečeno, lastnik je prilagodil obstoječo izjavo in smo po njegovih besedah prvi, katerim je bila zavrnjena.

@Lakotnik -- hvala za link, sem lastniku posredoval del, kjer piše o cenah. Namreč, smo že dobili račun za zavrnjeno overovitev in sicer 17,08 z DDV. Bom pa še preveril če zapisano drži

@Ziga Dolhar -- Okrožno sodišče Ljubljana + hvala za pripombo, sem posredoval lastniku da malo "posodobijo" dokumente :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje s.p.

Oddelek: Loža
447722 (6125) next3steps
»

S.p. - izjava lastnika objekta

Oddelek: Loža
358977 (8260) Miha 333
»

s.p. za delo od doma?

Oddelek: Loža
305794 (4316) St235
»

Podjetništvo?

Oddelek: Loža
427861 (6756) Mobidick
»

S.P. na naslovu najemodajalca ali obstaja kak rizik

Oddelek: Loža
112961 (2737) Mare2

Več podobnih tem