» »

Podjetništvo?

Podjetništvo?

superHTT ::

Lep pozdrav.

Ker sem trenutno v fazi, ko bi rad odprl svoje podjetje in začel poslovati, in sem še čisto na začetku imam kup vprašanj. Nekaj odgovorov sem našel na forumu mladi podjetnik, nekaj po Googlu in nekaj drugje. Imam pa še vedno veliko vprašanj, na katere ne najdem odgovora, sem tudi pisal že na forumu ampak nobenega odgovora do sedaj. Tako da zanima me, če je tu kdo, ki ima svoje podjetje in bi si lahko občasno vzel par minutk, da bi mi pomagal z odgovori.

Vem da sprašujem za veliko, tako da ne pričakujem ne vem koliko odgovorov, če pa je že kdo pripravljen pomagati pa toliko bolje :)

Hvala.

Aston_11 ::

Vprasanje mora biti konkretno. Sentzu

SeMiNeSanja ::

Če nameravaš odpreti svoje podjetje, si najprej poišči računovodski servis oz. računovodjo, ki se spozna v svoj posel. 95% vprašanj, ki bi jih imel, ti bo znal računovodja bolj pravilno pojasniti, kot večina tukaj prisotnih.

Poleg tega boš takointako moral poslovanje uskladiti z računovodstvom, da bo vse po reglcih in predpisih. Oni odgovarjajo za svoj del, ti za svojega. Skupaj pa se morata zmeniti kaj lahko in kaj ne, da ne bo ne eden, ne drugi kasneje imel nepotrebne težave.

shadeX ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Če nameravaš odpreti svoje podjetje, si najprej poišči računovodski servis oz. računovodjo, ki se spozna v svoj posel. 95% vprašanj, ki bi jih imel, ti bo znal računovodja bolj pravilno pojasniti, kot večina tukaj prisotnih.

Poleg tega boš takointako moral poslovanje uskladiti z računovodstvom, da bo vse po reglcih in predpisih. Oni odgovarjajo za svoj del, ti za svojega. Skupaj pa se morata zmeniti kaj lahko in kaj ne, da ne bo ne eden, ne drugi kasneje imel nepotrebne težave.


Kje pa piše, da mora imeti svojo računovodkinjo? Če podjetje res nima veliko prihodkov pol to lahk dela sam. Poznam par ljudi, ki delajo to sami in prihranijo tudi tukaj.

Miha 333 ::

To je sicer res, ampak zagovarjam stališče, da naj raje porabi ta čas za svoj posel/delo, bo na koncu večji efekt, kljub temu da bo računovodjo plačal.

SeMiNeSanja ::

shadeX je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Če nameravaš odpreti svoje podjetje, si najprej poišči računovodski servis oz. računovodjo, ki se spozna v svoj posel. 95% vprašanj, ki bi jih imel, ti bo znal računovodja bolj pravilno pojasniti, kot večina tukaj prisotnih.

Poleg tega boš takointako moral poslovanje uskladiti z računovodstvom, da bo vse po reglcih in predpisih. Oni odgovarjajo za svoj del, ti za svojega. Skupaj pa se morata zmeniti kaj lahko in kaj ne, da ne bo ne eden, ne drugi kasneje imel nepotrebne težave.


Kje pa piše, da mora imeti svojo računovodkinjo? Če podjetje res nima veliko prihodkov pol to lahk dela sam. Poznam par ljudi, ki delajo to sami in prihranijo tudi tukaj.

Če si ekonomist, potem kar...

Nebi pa priporočal to za 'široke mase'. Enostavno knjigovodstvo (sp)še lahko sam furaš, dvostavno pa se jaz nebi šel. Tisto kar na prvi pogled prihraniš, na koncu (pre)plačaš, ko te pride obiskat inšpektor z davčne...

c3p0 ::

Čakamo na kup vprašanj... Se strinjam, obvezno najami računovodski servis, sploh pri dvostavnem. In ne glej le cene storitev.

superHTT ::

Ok hvala za enkrat, zanima me kaj se da narediti v primeru, da ne moram pridobiti soglasja za sedež podjetja, ker nisem lastnik nepremičnine?

SeMiNeSanja ::

superHTT je izjavil:

Ok hvala za enkrat, zanima me kaj se da narediti v primeru, da ne moram pridobiti soglasja za sedež podjetja, ker nisem lastnik nepremičnine?
Za kakšno dejavnost se gre? O kakšni nepremičnini je govora?

Za mirno pisarniško dejavnost v 'družinski hiši' bi moralo zadoščati, da ti lastnik podpiše izjavo, da soglaša z uporabo določenega prostora/prostorov v poslovne namene.

Če pa misliš v garaži odpreti galvano, boš pa rabil še kakšno drugo soglasje, ne samo tisto od lastnika.

kogledom ::

Ko sem odpiral podjetje, sem imel pred imenom podjetja izbrano računovodstvo, ki mi je svetovalo še pred odprtjem podjetja. Že to, da sem ustanovni kapital potreboval samo nekaj ur (in to računovodsko neoporečno), mi je na začetku veliko pomagalo. Vsekakor postavljaš vprašanja na napačnem mestu in napačnim osebam. Hudič je v detajlih; kaj točno je za tvojo situacijo najbolje ti bo lahko svetoval samo tisti, ki detajlno pozna tvoje želje.

superHTT ::

SeMiNeSanja je izjavil:

superHTT je izjavil:

Ok hvala za enkrat, zanima me kaj se da narediti v primeru, da ne moram pridobiti soglasja za sedež podjetja, ker nisem lastnik nepremičnine?
Za kakšno dejavnost se gre? O kakšni nepremičnini je govora?

Za mirno pisarniško dejavnost v 'družinski hiši' bi moralo zadoščati, da ti lastnik podpiše izjavo, da soglaša z uporabo določenega prostora/prostorov v poslovne namene.

Če pa misliš v garaži odpreti galvano, boš pa rabil še kakšno drugo soglasje, ne samo tisto od lastnika.


Ali ni to soglasje mišljeno bolj kot za odgovornost? Naprimer z s.p. odgovarjaš z vsem kar imaš.

chort ::

Soglasje je misljeno predvsem kot dovoljenje lastnika objekta, da imas ti v njem prijavljen sedez podjetja.
Kot s.p. odgovarjas z osebnim premozenjem - ce nisi lastnik objekta, objekt ni tvoje premozenje.

superHTT ::

chort je izjavil:

Soglasje je misljeno predvsem kot dovoljenje lastnika objekta, da imas ti v njem prijavljen sedez podjetja.
Kot s.p. odgovarjas z osebnim premozenjem - ce nisi lastnik objekta, objekt ni tvoje premozenje.


Aha razumljivo, hvala. Torej tudi za dejavnost kot je trgovina (spletna trgovina), potrebujem soglasje lastnika objekta?

chort ::

Soglasje potrebujes v vsakem primeru, razen ce si ti osebno lastnik nepremicnine v kateri bos imel sedez podjetja.
Lahko pa recimo prijavis sedez podjetja pri starsih, delo pa opravljas od drugod. Se vedno potrebujes soglasje tistega od njiju, ki je lastnik nepremicnine (ali obeh, ce sta solastnika). Sedez podjetja ni nujno lokacija skladisca, kjer imas zaloge.

superHTT ::

chort je izjavil:

Soglasje potrebujes v vsakem primeru, razen ce si ti osebno lastnik nepremicnine v kateri bos imel sedez podjetja.
Lahko pa recimo prijavis sedez podjetja pri starsih, delo pa opravljas od drugod. Se vedno potrebujes soglasje tistega od njiju, ki je lastnik nepremicnine (ali obeh, ce sta solastnika). Sedez podjetja ni nujno lokacija skladisca, kjer imas zaloge.


Ok, torej ker je to najemniško stanovanje moram najprej poiskati lastnika in ga nato kontaktirati.

SeMiNeSanja ::

Dejansko je treba ločiti med sedežem in lokacijo, kjer se opravlja dejavnost (lokal, pisarne, delavnice).

Za sam sedež dejansko zadošča soglasje lastnika, saj to še ne pomeni, da se bo na tej lokaciji tudi izvajala dejavnost.
Za lokal ali pisarne pa lahko potrebuješ še dodatna soglasja. Npr. ne moreš v bloku odpreti gostinskega lokala brez soglasja ostalih lastnikov. Tu se potem vplete še celo občina, ki mora tudi dati svoje soglasje, če se ne motim.

Dokler pa se gre zgolj za postavitev strežnika, je stvar preprosta, čim pa imaš skladišče in dostavne službe, ki si podajajo kljuke, pa se tudi v bloku lahko kdo vsaja, da mu ne ustreza, da tam zganjaš svojo dejavnost.

Jaz sem že pozabil, kako je to točno potekalo. Mislim, da si moral na občini 'povabiti' inšpektorja, da si pride pogledati prostore, da ti je potem dovolil opravljanje dejavnosti. Pri tem si mu moral predložiti ustrezne papirje.

Ne vem, če je danes še vedno isti postopek. Če je, se vsekakor splača predhodno kontaktirati inšpektorja, razložiti svojo namero in se pri njemu točno pozanimati, kaj vse boš od dokumentacije potreboval. Bolj ko boš upošteval njegova navodila, bolj gladko bo vsa stvar šla skozi.

sandmat ::

superHTT je izjavil:

chort je izjavil:

Soglasje je misljeno predvsem kot dovoljenje lastnika objekta, da imas ti v njem prijavljen sedez podjetja.
Kot s.p. odgovarjas z osebnim premozenjem - ce nisi lastnik objekta, objekt ni tvoje premozenje.


Aha razumljivo, hvala. Torej tudi za dejavnost kot je trgovina (spletna trgovina), potrebujem soglasje lastnika objekta?


tudi če bo samo slamnato podjetje z nabiralnikom potrebuješ soglasje lastnika. Ravno zaradi slednjih je to potrebno.

eales ::

Kot je že bilo povedano, rabiš soglasje lastnika nepremičnine na katerem bo registrerano podjetje(isto velja za S.p.) Soglasje mora biti overjeno, ti pa svetujem, da overitev opraviš na upravni enoti, saj je mnogo cenejše, kot pa pri notarju.

bleem ::

cist tak je ... na gosp. zbornici mi je rekla, da kao soglasje moras imeti, če rečeš da nisi lastnik nepremicnine. noben pa se ni sel v zeml. knjigo preverjati kdo je dejasnko lastnik. Dala mi je en pildek, da ka naknadno prinesem (mozno da celo notarsko overjen), ki je po izhodu romal direktno v koš za smeti.

sandmat ::

bleem je izjavil:

cist tak je ... na gosp. zbornici mi je rekla, da kao soglasje moras imeti, če rečeš da nisi lastnik nepremicnine. noben pa se ni sel v zeml. knjigo preverjati kdo je dejasnko lastnik. Dala mi je en pildek, da ka naknadno prinesem (mozno da celo notarsko overjen), ki je po izhodu romal direktno v koš za smeti.


To je njihov problem, za katerega bodo odgovarjali, če pride nekdo težit zakaj je na njegovem naslovu firma, kateri on ni dal dovoljenja.

SeMiNeSanja ::

sandmat je izjavil:

bleem je izjavil:

cist tak je ... na gosp. zbornici mi je rekla, da kao soglasje moras imeti, če rečeš da nisi lastnik nepremicnine. noben pa se ni sel v zeml. knjigo preverjati kdo je dejasnko lastnik. Dala mi je en pildek, da ka naknadno prinesem (mozno da celo notarsko overjen), ki je po izhodu romal direktno v koš za smeti.


To je njihov problem, za katerega bodo odgovarjali, če pride nekdo težit zakaj je na njegovem naslovu firma, kateri on ni dal dovoljenja.

Nič ne moreš odgovarjat, ker ne moreš vedeti, kdo in kdaj se je registriral na tvoj naslov.
Pri nas v poslovni stavbi imamo tudi ene par takšnih slamnatih, ki jim je praktično nemogoče na prste stopiti.

Vice ::

Pri nas v poslovni stavbi imamo tudi ene par takšnih slamnatih, ki jim je praktično nemogoče na prste stopiti.

To je bistvena razlika.

SeMiNeSanja ::

Vice je izjavil:

Pri nas v poslovni stavbi imamo tudi ene par takšnih slamnatih, ki jim je praktično nemogoče na prste stopiti.

To je bistvena razlika.

Zakaj razlika? Ravno tako smo sami znani lastniki prostorov, kot v kakšnem stanovanjskem bloku.
Registracijo nebi smeli dopustiti, če ne predložiš veljavne najemne pogodbe ali pogodbe o nakupu prostorov (oz. izpisek iz zemljiške knjige). A očitno nihče ne zahteva takšnih dokazil.

Invictus ::

Če hočeš takega slamnatega podjetnika zafrknit, samo na AJPES pošlješ dopis da tega podjetja ne dovoljuješ več imeti na svojem naslovu. Zdaj, ali mora to narediti svet stanovalcev ali uprvnik, ne vem.

AJPES bo po tem dopisu zbrisal podjetje iz registra. Skratka, likvidiral ga bo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Če hočeš takega slamnatega podjetnika zafrknit, samo na AJPES pošlješ dopis da tega podjetja ne dovoljuješ več imeti na svojem naslovu. Zdaj, ali mora to narediti svet stanovalcev ali uprvnik, ne vem.

AJPES bo po tem dopisu zbrisal podjetje iz registra. Skratka, likvidiral ga bo.

Misliš, da gre likvidacija dejansko tako preprosto?
Mi se sicer že nekaj časa menimo, da bi napravili red, ampak pri tem nam stari upravnik ni bil v nobeno pomoč. Polagamo pa precejšnje upe v novega.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Tako mi je bilo rečeno.

Preizkušal tega še nisem. Upravniki so pa bolj ali manj neuporabni, ker jim je to dodatno delo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vice ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Vice je izjavil:

Pri nas v poslovni stavbi imamo tudi ene par takšnih slamnatih, ki jim je praktično nemogoče na prste stopiti.

To je bistvena razlika.

Zakaj razlika? Ravno tako smo sami znani lastniki prostorov, kot v kakšnem stanovanjskem bloku.
Registracijo nebi smeli dopustiti, če ne predložiš veljavne najemne pogodbe ali pogodbe o nakupu prostorov (oz. izpisek iz zemljiške knjige). A očitno nihče ne zahteva takšnih dokazil.


Kaj hočeš reči da je nekdo nabil kaslc pred vhod in registriral firmo na naslov poslovne stavbe kjer se nobenemu lastniku ne sanja kdo to je?

Res me zanima kako se danes registrira podjetje brez da bi priložil ali lastništvo poslovnega prostora ali dovoljenje lastnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

superHTT ::

Ok, tako ali tako ne bom dobil soglasja lastnika, tako da to je to..hvala vsem :)

Invictus ::

Vice je izjavil:


Res me zanima kako se danes registrira podjetje brez da bi priložil ali lastništvo poslovnega prostora ali dovoljenje lastnika.

Danes ne, do pred parimi leti se je pa dalo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mare2 ::

Vice je izjavil:


Res me zanima kako se danes registrira podjetje brez da bi priložil ali lastništvo poslovnega prostora ali dovoljenje lastnika.


Imajo vpogled v zemljiško knjigo. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

SeMiNeSanja ::

Vice je izjavil:

Kaj hočeš reči da je nekdo nabil kaslc pred vhod in registriral firmo na naslov poslovne stavbe kjer se nobenemu lastniku ne sanja kdo to je?

Res me zanima kako se danes registrira podjetje brez da bi priložil ali lastništvo poslovnega prostora ali dovoljenje lastnika.

Pri nas imamo kaselce v avli. Kar nekaj je v hiši najemnikov, nihče pa nima zares pravega pregleda nad tem, kdo dejansko 'obstaja' v hiši in kdo ne. Anarhija.

In dejansko obstaja vsaj eden nabiralnik, ko se enkrat na teden neka fina 'gospa' pripelje z bemflnom, pobere pošto in gre - pa definitivno ne spada v hišo.

Koliko je še 'ilegalnih' nabiralnikov, dejansko nobeden ne ve. Se pa že lep čas dogovarjamo lastniki, da bi vse nabiralnike odstranili in namontirali nove 'enotne', tako da nebi mogel nihče tretji 'vleteti'. Lastniki bi itak imeli vsak svojega, najemniki pa bi imeli možnost najeti nabiralnik. Tako bi se tudi naredilo red med najemniki, ki jih nekateri lastniki sploh ne prijavljajo.

Invictus ::

Kdo je na vašem naslovu registriran, lahko preveriš v registru podjetij. In potem pošlješ na AJPES dopis da niso več dobrodošli na vašem naslovu.

Glede na birokratske postopke, bodo oni zadevo rešili po hitrem postopku brez preverjanja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vice ::

Mare2 je izjavil:

Vice je izjavil:


Res me zanima kako se danes registrira podjetje brez da bi priložil ali lastništvo poslovnega prostora ali dovoljenje lastnika.


Imajo vpogled v zemljiško knjigo. :)


Ja pa pogled iz Triglava tudi. Še enkrat ne moreš ti registrirat firme brez dokazila o lastništvu ali brez uverjenega dovoljenja lastnika.

Mare2 ::

A ti hočeš še dokazilo o lastništvu? Te bom razočaral, hvala bogu gre za isto zadevo, vpogled v zemljiško knjigo. Določeni organi "po uradni dolžnosti" preverijo stanje. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

SeMiNeSanja ::

Pa ti veš, koliko lastnine še ni vpisane v zemljiški knjigi? Pri nas v poslovni stavbi več kot polovica lastnikov nima urejene ZK. Etažne lastnine pa tudi še nimamo pošlihtane.

Mare2 ::

Vem točno, ja. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

SeMiNeSanja ::

Mare2 je izjavil:

Vem točno, ja. :)

Ampak dacarji nas pa vseeno najdejo, da nam pošljejo položnice za stavbno zemlišče. Za to pa ne rabiš ne ZK vpisa, ne etažne lastnine met poštimane...

Mare2 ::

Baje da bo kmalu tudi "spet" Davek na nepremičnine.

http://www.primorske.si/Novice/Slovenij...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

superHTT ::

Ok nocm bit nc nesramn pa nc samo zanima me kako ma lohk usak drug k niti slovensk nezna govort tako firmo pa tok stvari je za merkat pa use?

chort ::

(skoraj) vsak ima lahko firmo. Ni (pre)zapleteno. Nekatere pac preprosto boli kita za pravila, delajo po liniji najmanjsega odpora in jim lahko rata, lahko pa tudi ne. Inspekcija ni tako zelo pogosta.

Po drugi strani pa je dobro urediti stvari po predpisih, ce rad mirno spis. Tudi to ni prezapleteno.

SP lahko preverjeno odpres v par urah, rabis pa sedez podjetja, tako kot rabi vsaka oseba stalni naslov. Razlog je predvsem v tem, da ti imajo kam posiljat posto. Ne kompliciraj. Ce si preprican da imas dobro idejo, odpri firmo. Ce bos vztrajen bos ze nasel nekoga, ki ti bo dovolil uporabljat njegov naslov.

Vice ::

Kako pa se odpre firmo mimo predpisov? Res me zanima.

chort ::

Vice je izjavil:

Kako pa se odpre firmo mimo predpisov? Res me zanima.

Sam v prvem in drugem odstavku govorim o poslovanju, ne odpiranju firme ker tudi OP sprasuje po tem kako ima lahko folk, "k niti slovensk ne zna govrt", firme.

Po pricevanju nekaterih malo visje v tem se da firmo odpreti tudi brez soglasja lastnika, kar je ocitno v nasprotju s predpisi. Koliko je na tem resnice ne vem, saj sem svoja soglasja uredil.

Mobidick ::

Invictus je izjavil:

Kdo je na vašem naslovu registriran, lahko preveriš v registru podjetij. In potem pošlješ na AJPES dopis da niso več dobrodošli na vašem naslovu.

Glede na birokratske postopke, bodo oni zadevo rešili po hitrem postopku brez preverjanja.


Misliš na izbris družbe iz sodnega registra po skrajšanem postopku (brez likvidacije)? Kjer že samo, če pošte ne dviguješ na "sedežu", ti lahko sprožijo tak postopek. Treba se zavedati, da je del podjetnikov milo rečeno falotov. In jim gre ta postopek na roko. Se zadolžijo (nabavijo robo brez plačil, po možnosti še vhodni DDV potegnejo od države), potem pa iščejo načine, kako firmo zapret. No, saj je varovalka.
The future is digital!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje s.p.

Oddelek: Loža
447724 (6127) next3steps
»

S.p. - izjava lastnika objekta

Oddelek: Loža
358981 (8264) Miha 333
»

s.p. za delo od doma?

Oddelek: Loža
305795 (4317) St235
»

Najemniško stanovanje-obrt

Oddelek: Loža
92075 (1366) St235
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013430 (8918) Vikking

Več podobnih tem