» »

Ali so aplikacije kot sports tracker natančne?

Ali so aplikacije kot sports tracker natančne?

musicfreak ::

Malo mi je sumljivo tole. Ravnokar ena ura hoje, 7km, mi piše 545kcal. 2 dni nazaj, 6.6km teka, 35 min = 479kcal.
Ali je možno da se toliko pokuri pri hoji? Zdi se mi malo velika številka...

Steinkauz ::

Tilen ::

Ali je možno da se toliko pokuri pri hoji? Zdi se mi malo velika številka...


Pomemben je čas. Tudi, če bi recimo samo ležal na kavču, bi v enem dnevu pokuril cca 2000 kcal. Razlika, ki se porabi med hojo in tekom, v primerjavi s počivanjem, je manjša kot si misliš. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Machete ::

So precej točne ampak za dobro oceno kalorij rabiš merilnik srčnega utripa. Brez ti računa samo neka že vnešena povprečja z upoštevanjem vadba/čas/nadm.v./tvojo kilažo.. Lahko da celo ne uporabi vseh teh parametrov, to nisem 100%

one too many ::

Boš moral povedati še kaj o sebi.
Lahko pa povem o sebi in naprej sklepaj sam. Imam ~90 kg, od tega 10 kg odveč. Na kolesu porabim 500-600, pri teku 650-750 in tek/hoja po hibih pa 450 kcal/h (v glavnem dolge ture, 4-6 h).
Za tek težko povem hitrost, ker so ponavadi tudi klanci vmes. Recimo, da imam pri 750 kcal/h tempo 5 min/km.

Načeloma bi morala biti ocena iz časa hoje in teže telesa precej točna, saj ponavadi hodiš precej enakomerno.
Pri teku npr. že imaš spreminjanje tempa. Pa tudi tu bi se dalo, saj ni ni veliko drugih spremenljivk. Pri kolesu je to nemogoče: smer vetra, položaj na krmilu, relief, stanje poti, ...
Tudi kalorije preko pulza niso čisto točne, po navodilih za mojo Suunto uro je natačnost v 11 % oz. v +/-0.5 kcal/min.
Zato tekači trenirajo vedno na tempo in ne na pulz, saj je to praktično enako treningu pri neki moči.

Je pa potrebno upoštevati še nekaj, da gre baje nekaj energije po vadbi za obnovo mišic. Ta pa narašča z intezivnostjo in ne nujno s časom vadbe.

dasf ::

one too many je izjavil:

Boš moral povedati še kaj o sebi.
Lahko pa povem o sebi in naprej sklepaj sam. Imam ~90 kg, od tega 10 kg odveč. Na kolesu porabim 500-600, pri teku 650-750 in tek/hoja po hibih pa 450 kcal/h (v glavnem dolge ture, 4-6 h).
Za tek težko povem hitrost, ker so ponavadi tudi klanci vmes. Recimo, da imam pri 750 kcal/h tempo 5 min/km.

Načeloma bi morala biti ocena iz časa hoje in teže telesa precej točna, saj ponavadi hodiš precej enakomerno.
Pri teku npr. že imaš spreminjanje tempa. Pa tudi tu bi se dalo, saj ni ni veliko drugih spremenljivk. Pri kolesu je to nemogoče: smer vetra, položaj na krmilu, relief, stanje poti, ...
Tudi kalorije preko pulza niso čisto točne, po navodilih za mojo Suunto uro je natačnost v 11 % oz. v +/-0.5 kcal/min.
Zato tekači trenirajo vedno na tempo in ne na pulz, saj je to praktično enako treningu pri neki moči.

Je pa potrebno upoštevati še nekaj, da gre baje nekaj energije po vadbi za obnovo mišic. Ta pa narašča z intezivnostjo in ne nujno s časom vadbe.


Kolesarstvo je edini šport kjer se da zelo dobro meriti intenziteto (z powermetrom). Sicer pa to nima veze z porabo kalorij, važen je napor.

Napaka raznih algoritmov je nekje v rangu 20-35% (največ zaradi nezmožnosti upoštevanja telesne pripravljenosti), z merilcem pulza pa okoli 9%. Bolj natančne metode so le še indirektna kalorimetrija (merjenje porabe kisika, napaka do 5%), in pa direktna kalorimetrija (merjenje oddane toplote, samo napaka meritve). To dvoje seveda ni uporabno izven laboratorija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dasf ()

one too many ::

Mislim, da se moč meri tudi pri veslanju. Sicer pa sem hotel reči, da je tempo pri teku ali hoji praktično enako moči, saj ni toliko faktorjev kot pri kolesarjenju.

Merilci moči so verjetno natančnejši, saj je efektivnost pretvorbe hrane v mehansko energijo znana: 18-26 %. Sicer si pa že sam napisal, važen je napor in to je moč, ne srčni utrip. Ta lahko glede na počutje precej niha, po mojih izkušnjah je moč v razponu 10 % pri istem pulzu in obratno (primerjava hitrosti v klanec). Drugo pa je, da se pri merilcih moči ponavadi zdraven meri tudi pulz.

Je pa vprašanje kateri podatek nas zanima oziroma katerega nam podajajo ure in različne tabele?
Ali nam povejo samo kalorije zaradi teka ali tudi energijo potrebno za metabolizem in možgane?

dasf ::

one too many je izjavil:

Mislim, da se moč meri tudi pri veslanju. Sicer pa sem hotel reči, da je tempo pri teku ali hoji praktično enako moči, saj ni toliko faktorjev kot pri kolesarjenju.

Merilci moči so verjetno natančnejši, saj je efektivnost pretvorbe hrane v mehansko energijo znana: 18-26 %. Sicer si pa že sam napisal, važen je napor in to je moč, ne srčni utrip. Ta lahko glede na počutje precej niha, po mojih izkušnjah je moč v razponu 10 % pri istem pulzu in obratno (primerjava hitrosti v klanec). Drugo pa je, da se pri merilcih moči ponavadi zdraven meri tudi pulz.

Je pa vprašanje kateri podatek nas zanima oziroma katerega nam podajajo ure in različne tabele?
Ali nam povejo samo kalorije zaradi teka ali tudi energijo potrebno za metabolizem in možgane?


Možno da tudi pri veslanju (in še kje drugje), in ja pri teku/hoji se da intenziteto z zelo majhno napako določiti iz tempa. (Ne pa napor!)

Ravno obratno, poraba kalorij je odvisna od napora (pulz) in ne intenzitete (moč). Pulz itak precej niha glede na moč, ker je odvisen od več dejavnikov (kofein, utrujenost, adrenalin, splošno počutje, velik zaostanek pri spremembah intenzitete...) 300w je pa pač vedno 300w.
Z merilcem moči ne moreš nikakor meriti porabe kalorij.
Npr. netreniran osebek ima v kolesarstvu CP60 (največjo normalizirano povprečno moč za 1 uro) okoli 170W, pulz malo pod laktatnim pragom, recimo 180. Cca. 1100 kalorij/uro.
Najboljši na vaški rundi ima pri 170W pulz nekje 130, okoli 650 kalorij/uro.
(Izračun za isto težo in leta)

Ure/aplikacije seveda merijo skupno porabo kalorij, lahko pa si izračunaš približno porabo za svoj bazalni metabolizem in to odšteješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dasf ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Srčni utrip pri hoji/teku (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11921781 (6924) Twixz
»

Telesna teža (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11823528 (20961) Okapi
»

Kaj piti/jesti pri daljšem fizičnem naporu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713707 (11964) kitewing
»

Fitnesiranje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12222467 (20440) egonk
»

2-tedensko hujšanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6421521 (20058) Pyr0Beast

Več podobnih tem