» »

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine

««
21 / 21
»
»»

jype ::

Okapi> In ne zdaj na plan privleči bogastva, ki ga ima najemnik, ker je spretno vlagal prihranke. Kako spretni so v povprečju ljudje pri tovrstnih finančnih odločitvah lahko med drugim spremljamo v temi o "švicarskih" kreditih.

Švicarski krediti so idealna tema, v kateri se zelo dobro vidi, koliko v resnici stane lastništvo za povprečnega človeka, ki ni usposobljen zanj.

Okapi ::

Švicarski krediti so ekvivalent vlaganju v delnice NKBM. S tem da so kupci stanovanj, ki imajo kredit v švicarjih, še vedno veliko na boljšem kot najemniki, ki so prihranke vložili v NKBM.

jype ::

Okapi> Švicarski krediti so ekvivalent vlaganju v delnice NKBM.

Drži.

Okapi> S tem da so kupci stanovanj, ki imajo kredit v švicarjih, še vedno veliko na boljšem kot najemniki, ki so prihranke vložili v NKBM.

To je seveda res le v skrajno izjemnem primeru, da kje obstaja kak najemnik, ki je _VSE_ prihranke vložil v NKBM. Takih je v praksi bistveno manj (IMO ni _nobenega_) kot lastnikov, ki so celoten švicarski kredit zbasal v nepremičnino, ki si je zdaj morda sploh ne morejo več privoščiti in jo utegnejo v nekaterih primerih dejansko celo izgubiti.

Utk ::

Da, po neumnosti v redkih primerih lahko izgubiš lastno nepremičnino. Pri najemu jo izgubiš 100%, pa če si še tako pameten.

jype ::

Utk> Pri najemu jo izgubiš 100%, pa če si še tako pameten.

Koga zgubiš?

Pri najemu nepremičnine _nimaš_, zato je _ne moreš_ zgubit.

Utk ::

Sej to je najbolj žalostno, ker plačaš jo pa, dvakrat.

jype ::

Utk> Sej to je najbolj žalostno, ker plačaš jo pa, dvakrat.

To velja samo v primeru, da čas ne obstaja. Žal trenutno raziskave kažejo, da to ne drži.

Dejan_007 ::

Okapi je izjavil:

GregiB je izjavil:

In rizik, s katerim se kreditojemalci soočajo je eden od glavnih faktorjev odločanja. BTW, je kje v temi omenjeno lastništvo staršev, ki ga omenjaš v svojem prejšnem postu?

Tveganje najemnikov je v resnici večje, predvsem pa dolgotrajnejše. Kupec se, ko je enkrat kredit odplačan, reši tveganja, najemnik pa bo ves čas trepetal, da ob izgubi službe izgubi tudi streho nad glavo.

In ne zdaj na plan privleči bogastva, ki ga ima najemnik, ker je spretno vlagal prihranke. Kako spretni so v povprečju ljudje pri tovrstnih finančnih odločitvah lahko med drugim spremljamo v temi o "švicarskih" kreditih.



Aha, pa kaj še.

nekikr ::

To je dober argument.

mr1two ::

Hec pri kreditih je, da ko izgubiš službo in ga nisi zmožen več odplačevati, je treba nepremičnino prodati v dosti primerih. Kar pomeni, da si na izgubi- prvič, ker si itak preplačal začetno kupnino v obrestih na kreditu, drugič ker si primoran na hitro prodati, da lahko zagotoviš sredstva za poplačilo kredita.
Mogoče ti na koncu nekaj malega ostane(če predpostavljamo, da je odplačanega precej več kot 50% kredita), pod črto si pa definitivno na izgubi.

Kredit je po mojem mnenju smotrn le v primeru, ko ti omogoča hitrejši zagon obrata, ki ti bo nosil dobiček. Pod to ne spada ne hiša, ne razne počitnice in definitivno ne pleh- razen v primeru, ko ti to predstavlja osnovno sredstvo za opravljanje poslovanja(taksi, oddaja nepremičnine etc.). Vse ostalo je futranje bank. Zato- najemnina, dokler ni sredstev za nakup dovolj, če je že po tem potreba.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

noraguta ::

stanovanje dokler je demografija takšna kot je pri nas še vedno lahko prodaš. če ti sfali pri poslu je pa druga jeba.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Okapi ::

mr1two je izjavil:

Hec pri kreditih je, da ko izgubiš službo in ga nisi zmožen več odplačevati, je treba nepremičnino prodati v dosti primerih. Kar pomeni, da si na izgubi- prvič, ker si itak preplačal začetno kupnino v obrestih na kreditu, drugič ker si primoran na hitro prodati, da lahko zagotoviš sredstva za poplačilo kredita.
Mogoče ti na koncu nekaj malega ostane(če predpostavljamo, da je odplačanega precej več kot 50% kredita), pod črto si pa definitivno na izgubi.
Tule si kar en kup domnev nametal.

1) Če izgubiš službo, ni treba nepremičnine podati "v dosti primerih", ampak se to dogaja bolj izjemoma. Ljudje pač poiščejo alternativne vire dohodka, predvsem pa nekaj časa dobivaš nadomestilo, ki je AFAIK 80% plače. V skrajnem primeru lahko stanovanje oddajaš in če najemnina ne pokrije celega obroka, pač še malo dodaš, da ti stanovanja ni treba prodati.

2) Koliko si na izgubi, če sploh si, je odvisno od tega, koliko kredita si vzel in kdaj (ter za koliko) si kupil nepremičnino. Če si jo kupil 2005 ali prej, si še vedno na profitu, ker so cene nepremičnin sedaj višje, kot so bile takrat.

3) Nikjer ne piše, da moraš stanovanje nujno "na hitro" prodati. Kot rečeno, do enega leta dobivaš nadomestilo za brezposelnost, ki načeloma zadostuje za plačilo obrokov.

4) Kredit imaš lahko tudi zavarovan za primer izgube službe, ali se z banko dogovoriš za odlog plačila, ali za podaljšanje kredita in manjše obroke.

dukedl ::

no dej Okapi..zdej pa klamfe serješ

http://www.ess.gov.si/iskalci_zaposlitv...

Čas prejemanja denarnega nadomestila

Čas prejemanja denarnega nadomestila je odvisen od zavarovalne dobe, in sicer:

2 meseca za zavarovanca, ki je mlajši od 30 let in je bil pred nastankom brezposelnosti zavarovan najmanj šest mesecev v zadnjih 24 mesecih,
3 mesece za zavarovanje od devet mesecev do 5 let,
6 mesecev za zavarovanje od 5 do 15 let,
9 mesecev za zavarovanje od 15 do 25 let ,
12 mesecev za zavarovanje nad 25 let,
19 mesecev za zavarovance, starejše od 50 let in za zavarovanje nad 25 let ,
25 mesecev za zavarovance, starejše od 55 let in za zavarovanje nad 25 let.


4. Višina denarnega nadomestila
Prve tri mesece prejemanja znaša 80%, v naslednjih devetih mesecih 60% ter po izteku enega leta 50% povprečne mesečne plače, ki jo je vlagatelj zahtevka prejel v obdobju osmih mesecev pred mesecem nastanka brezposelnosti (za zavarovanca, ki je mlajši od 30 let in je bil pred nastankom brezposelnosti zavarovan najmanj šest mesecev v zadnjih 24 mesecih, pa je osnova za odmero pravice njegova povprečna plača, prejet a v petih mesecih pred mesecem nastanka brezposelnosti).
Izplačano denarno nadomestilo ne more biti nižje od 350 evrov in ne višje od
892,50 evrov bruto
...To je mal čez 600€ neto na računu...maksimalno!


V skrajnem primeru lahko stanovanje oddajaš in če najemnina ne pokrije celega obroka, pač še malo dodaš, da ti stanovanja ni treba prodati.

A dej? stanovanje v katerem živiš greš oddajat, da z najemnimo plačaš kredit zanj? A ti živiš v pravljici?
lp dukedl

noraguta ::

če imaš stanovanje v lj, si pa brez šihta z lahkoto rentaš stanovanje v halozah. Ć
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Okapi ::

stanovanje v katerem živiš greš oddajat, da z najemnimo plačaš kredit zanj?
In zakaj ne? Ta čas se seveda preseliš nekam, kjer je ceneje ali brezplačno. Lahko pa tudi cimra vzameš, če imaš prostor, da prebrodiš finančo stisko zaradi izgube službe.

O.

xxxul ::

Huh, ko izgubiš službo je ne dobiš več nikol al kako? Poznam velik folka k je v času krize izgubil/menjal službo in so jo vsi v roku 3h mesecev najdl drugo, če se pa z banko zmeniš pa ni nobenga problema za par mesecev zamaknt kredit. Sam dost folka na drugi strani ne gre na banko in reče "mam problem, dejmo se zment".

jype ::

Veliko ceneje je živeti tako, da krize prebrodiš s prihranki, kot z izposojanjem denarja in pristajanjem na skoraj vsake pogoje.

Pri najemu ti ni treba imeti prihranjenega dovolj denarja za celo nepremičnino, ampak imaš lahko le dovolj za eno leto najemnin, kar je v resnici manj, kot stane povprečen rabljen avtomobil, hkrati je pa verjetnost za zelo visoko nepričakovano povečanje stroškov več magnitud nižja od verjetnosti ob lastništvu nepremičnine. Če imaš eno, moraš še vedno imeti prihranjena likvidna sredstva za eno leto najemnin, ali pa imeti več nepremičnin oziroma druge izhode v sili, ki jih večina ljudi z veseljem zanemari, ker "so zdaj na svojem in jim nihče več nič ne more".

Pithlit ::

jype je izjavil:

Pri najemu ti ni treba imeti prihranjenega dovolj denarja za celo nepremičnino, ampak imaš lahko le dovolj za eno leto najemnin

Pri kreditu je isto.

Pri lastništvu pa še tega ne rabiš.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Pithlit> Pri lastništvu pa še tega ne rabiš.

Res ne?

Čemu potem jaz posojam denar lastnikom stanovanj?

Ker ga ne potrebujejo?

Pithlit ::

jype je izjavil:

Čemu potem jaz posojam denar lastnikom stanovanj?

Ker ga ne potrebujejo?

Mogoče poznaš nesposobne lastnike stanovanj. Jaz sem bila od nakupa svoje ruševine že dvakrat brezposelna. Začuda bajte še nisem prodala. Banka mi je tudi ni zasegla (pa so bli normalno obveščeni da sem brez šihta). Sposojala si nisem.... razen za občasni pir/kafe ko me je kdo presenetil na pohajanju brez torbice (pač sem jaz naslednjič častila). Pa mam kredit za plačevat. Ako kredita ne bi imela bi mi pač tolk več ostalo... pa bi šla v času brezposelnosti lahko nekam na Tajsko njihove skale testirat. Kot lastniku brez kreditnih obveznosti mi pač ni treba keša v bajto metat. Eno leto bo že zdržala brez nekega groznega vzdrževanja.

Priznam, v tem primeru me tudi iz najemniškega stanovanja (verjetno) nihče ne bi metal. Ampak situacija je popolnoma enaka. Razlika bi bila le v višini 'obroka'. Pa še ta minimalna. No, če bi bla lastnik brez kredita bi bila razlika ogromna, v moj prid. Pri najemu tega 'če' pač ni... za najemnino moraš met.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Pithlit> Mogoče poznaš nesposobne lastnike stanovanj.

Verjetno. Okapi pravi, da je takih velika večina.

Pithlit> za najemnino moraš met.

Vse se da zment, poleg tega da lahko tudi skvotaš ali pa kar potuješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Pithlit ::

jype je izjavil:

Vse se da zment

Hja, če si lastnik se zmeniš kar sam s sabo.

Če maš kredit pa z banko. Niso tolk žleht kot marsikdo misli.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Pithlit> Hja, če si lastnik se zmeniš kar sam s sabo.

Kaj pa nardiš, ko se s sabo ne moreš zmenit? Tako kot tista gospodična iz Mladine, recimo?

Pithlit> Če maš kredit pa z banko. Niso tolk žleht kot marsikdo misli.

Ja, ampak dejstva ostajajo: Nepremičnino si zares lahko privoščiš šele, ko si lahko privoščiš vsaj dve, raje tri. Najem si lahko privoščiš, ko imaš minimalca.

Dejan_007 ::

jype je izjavil:

Pithlit> Hja, če si lastnik se zmeniš kar sam s sabo.

Kaj pa nardiš, ko se s sabo ne moreš zmenit? Tako kot tista gospodična iz Mladine, recimo?

Pithlit> Če maš kredit pa z banko. Niso tolk žleht kot marsikdo misli.

Ja, ampak dejstva ostajajo: Nepremičnino si zares lahko privoščiš šele, ko si lahko privoščiš vsaj dve, raje tri. Najem si lahko privoščiš, ko imaš minimalca.



Nimava minimalca, pa sva z mojo v najemu, vendar vsak mesec dajeva na stran. Res pa je, da imava najemnino 350E, kar res ni nek strošek.

jype ::

Dejan_007> Nimava minimalca,

Ja, saj mišljeno ni bilo, da moraš imeti minimalca ali manj, temveč minimalca ali več.

Kaboom ::

jype je izjavil:

Pithlit> Hja, če si lastnik se zmeniš kar sam s sabo.

Kaj pa nardiš, ko se s sabo ne moreš zmenit? Tako kot tista gospodična iz Mladine, recimo?

Mogoče si probal bit smešen ampak zavajaš samega sebe, če že ne drugih. Gospodična iz Mladine je lastnica kredita.

Slotech rabi funkcijo "Ignoriraj prispevke uporabnika...", ker ne vem kaj mi je, da tvoje še vedno berem...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

jype ::

Kaboom> Mogoče si probal bit smešen ampak zavajaš samega sebe, če že ne drugih. Gospodična iz Mladine je lastnica kredita.

Lahko bi bila pa lastnica sveže uničene bajte, recimo, ali pa bi se na sosednji parceli zgodila industrijska nesreča, ki bi bivanje v nepremičnini onemogočila za nekaj let. Približno enako redki dogodki, kot je investiranje vsega osebnega premoženja v zloglasni NKBM.

Kaboom> Slotech rabi funkcijo "Ignoriraj prispevke uporabnika...", ker ne vem kaj mi je, da tvoje še vedno berem...

Če te tako zelo motijo, potem te očitno vsaj malo skrbi, da imam prav - ampak računat raje ne greš, da se ne bi slučajno izkazalo, da je res.

xxxul ::

Če maš kredit morš met bajto zavarovano, prejemnik zavarovalnine pa banka... Gospe iz Mladine kaka nesreča verjetn niti ne bi motila >:D

In verjetnost da te lastnik vrže najemnika iz stanovanja če 2 meseca ne plača najemnine je IMO precej večji kot pa če banki (ob tem da se zmeniš z banko) ne plača 2 obrokov, enostavno je manj birokracije.
@jure- zdej boš napisu da bo najemnik pač šel drugam, sam pls ne pozabi da pač nima denarja za najemnino...

Kaboom ::

jype je izjavil:

Kaboom> Mogoče si probal bit smešen ampak zavajaš samega sebe, če že ne drugih. Gospodična iz Mladine je lastnica kredita.

Lahko bi bila pa lastnica sveže uničene bajte, recimo, ali pa bi se na sosednji parceli zgodila industrijska nesreča, ki bi bivanje v nepremičnini onemogočila za nekaj let. Približno enako redki dogodki, kot je investiranje vsega osebnega premoženja v zloglasni NKBM.

Daj še mi slive, če že hruške mečeš vame. Dejstvo, da si s prvim komentarjem nepremišljeno vstrelil v prazno pa ne boš komentiral. Za hruške (nezgode) se lahko zavaruješ na zavarovalnici. Vprašaj koga, ki si kaj lasti. Tvojih sliv (delnic NKBM), pa ne gre lahko zavarovat.

jype je izjavil:

Kaboom> Slotech rabi funkcijo "Ignoriraj prispevke uporabnika...", ker ne vem kaj mi je, da tvoje še vedno berem...

Če te tako zelo motijo, potem te očitno vsaj malo skrbi, da imam prav - ampak računat raje ne greš, da se ne bi slučajno izkazalo, da je res.

O katerem računanju in kaki resnici govoriš? Jaz sem svoje preračune že naredil sam pri sebi in jih tudi komentiral. Kakšna dva meseca nazaj. Zato pa je zadeva čist odvisna od osebe do osebe. Ker ni konstant. Edino eni mislijo, da bi vsi morali živet po njihovem kopitu in jim gre v nos, ko nočejo.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

thramos ::

http://www.finance.si/8817571/Cene-nepr...

Kar pomeni, da se bomo s cenami po blagi oceni vrnili v čas pred letom 2006, po ostrejši različici pa pred leto 2000. »To pomeni za Ljubljano od 1.200 do 1.400 evrov na kvadratni meter za bivalne enote, to je spodnja meja, v drugih delih Slovenije ustrezno nižje,«


Tudi po mojih opazovanjih cene še naprej drsijo in zaenkrat še nič ne kaže, da bi se trend obračal.

Skratka, skoraj zagotovo lahko že rečemo, da se že desetletje bolj izplača najem kot nakup.
««
21 / 21
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21058681 (40214) Mato989
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504109109 (62082) tommy300
»

Stanovanjski kredit - izračun (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11132149 (29191) Ganon
»

Kako živeti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9015290 (13593) Matako

Več podobnih tem