» »

Prvi dan Google I/O prinesel Android L

Prvi dan Google I/O prinesel Android L

The Verge - V San Franciscu se je začela vsakoletna konferenca Google I/O, kjer Google predstavi novosti, ki bodo v prihodnosti krojile svet. Včeraj je Google že na prvem dnevu predstavil kopico novosti in pot v prihodnost, ki bo očitno poskrbela, da bo Android prisoten v vseh porah našega življenja.

Za začetek so postregli s statističnim podatkom, da Android poganja naprave več kot milijarde ljudi, ki dnevno pošljejo 20 milijard sporočilo in 93 milijonov fotografij. To je veliko, a še vedno pomeni, da je 86 odstotkov svetovnega prebivalstva brez androidnega telefona. Veliko večino predstavlja prebivalstvo v državah, kjer je ljudi veliko, denarja pa bolj malo, zato Google začenja projekt Android One, kjer bodo s partnerji razvili pametne telefone, ki bodo dostopni tudi v deželah v razvoju. Začenši z Indijo bodo pripravili telefone, ki bodo stali manj kot 100 dolarjev. (Nekaj podobnega je ugotovil tudi Microsoft.) Pokazali so primer telefona s 4,5-palčnim zaslonom, ki podpira dve SIM-kartici in stane 100 dolarjev.

Naslednja novost je Android L, kjer ni povsem jasno, kaj predstavlja L - naj bi šlo za okrajšavo besede life. Gre za novo verzijo Googlovega mobilnega operacijskega sistema, ki prinaša prenovljen videz, več podprtih naprav in cel kup drugih izboljšav. Android L bo v pravem linuxovem slogu deloval v avtomobilih, televizorjih, mobilnih telefonih, tablicah, pametnih urah, zapestnicah itd. Vključuje novo grafično okolje Material Design, v katerem najdemo zaobljene zaslonske elemente z mehkimi robovi. Novosti obsegajo prenovljen sistem obvestil (notifications) z razvrščanjem po pomembnosti in možnost prikaza prek aktivne aplikacije, bolj interaktivne ikone, spremembe pa so tudi pod pokrovom. Na področju varnosti je dobrodošla možnost avtentifikacije s pametno napravo (na primer uro), ki jo imamo v bližini, ali če smo v avtomobilu. Za primer kraje pa Android L prinaša stikalo, ki v celoti pobriše onemogoči napravo, četudi jo je zlikovec ponastavil na tovarniške nastavitve. Za daljšo avtonomijo bo poskrbela vgrajena rutina, ki se imenuje Project Volta. Telefon bo izključil vse funkcije, ki jih ne uporabljamo, in manj obremenil procesor, s čimer naj bi privarčevali do 90 minut baterije.

Naslednja novost se imenuej Android Wear in je namenjena napravam, ki si jih lahko nadenemo. V prvi vrsti gre za pametne ure, sčasoma pa tudi kaj več, saj podpira naprave z različnimi zasloni in režimi delovanja (ure, pasovi, zapestnice itd.). Te naprave bodo prikazovale sporočila, opomnike, seznam predvajane glasbe, srčni utrip, razdaljo in druge informacije, ki so združljive z napravo. Bistveno je, da gre podatke, ki jih lahko preberemo z zaslona brez veliko rokovanja. Upravljanje bo tudi glasovno z znano frazo OK Google. Težko pričakujemo Moto 360, ki bo stal 250 dolarjev in bo imel videz in funkcionalnost klasične ure, le da bo podpiral tudi Android. Obstajata tudi LG G in Samsung Gear Live.

Ko je Apple podprl avtomobile s CarPlayem, je bilo le vprašanje časa, kdaj bo sledil tudi Google. In res, Android L bo podpiral tudi avtomobile v obliki Android Auto, ki bo ždel v avtomobilu in povezoval in krmilil pametne naprave, ki jih bodo v avtomobil prinesli potniki in voznik. Krmiljenje bo potekalo govorno ali prek tipk na volanu. Google pravi, da bodo Android Auto še letos podprli Audi, Hyundai, Honda, VW, Subaru in Volvo, če se omejimo na cenejša vozila. Android Auto bo na primer podpiral preusmeritev klicev na zaslon v avtomobilu, navigacijo, komunikacijo, prdvajanje glasbe itd. Izide do konca leta.

Za konec pa se Android podaja tja, kjer navadno pristanemo ob koncu dneva - v dnevno sobo. Prihaja Android TV, ki ga bodo na svojih izdelkih kmalu ponudili Sony, Sharp in Philips.

43 komentarjev

noob96 ::

upanja za nov nexus 8 ali pa prenovljen nexus 10 padlo v vodo... :( očitno bo treba čakati do jeseni, da izide android L

opeter ::

Mene zanima, zakaj ne prodajajo tudi v kao "razvitem svetu", torej npr. v Evropi nove Androidne telefon za 100 ali manj evrov?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

noob96 ::

saj je tudi čudno da ne razširijo google play trgovine po evropi... mislim da pošiljako samo v UK, francijo, švico...potem pa se že zaključi

Bambolo ::

opeter je izjavil:

Mene zanima, zakaj ne prodajajo tudi v kao "razvitem svetu", torej npr. v Evropi nove Androidne telefon za 100 ali manj evrov?


Zakaj pa bi, če folk rade volje kupuje telefone za 300 in več evrov?

Aston_11 ::

i, da bodo Android Auto še letos podprli Audi, Hyundai, Honda, VW, Subaru in Volvo, če se omejimo na cenejša vozila

urosh ::

@Aston_11 - to je tudi meni padlo v oko :)

mitja73 ::

Aston_11 je izjavil:

i, da bodo Android Auto še letos podprli Audi, Hyundai, Honda, VW, Subaru in Volvo, če se omejimo na cenejša vozila


V razvitem svetu na katerega cilja Google s tem so to cenejša vozila oz. povprečna bi bil boljši izraz.

Dosan ::

noob96 je izjavil:

saj je tudi čudno da ne razširijo google play trgovine po evropi... mislim da pošiljako samo v UK, francijo, švico...potem pa se že zaključi


Vsaj še Nemčija in Italija imata naprodaj naprave v Google Play.

Rias Gremory ::

ki v celoti pobriše onemogoči napravo


bolje bi bilo:
ki v celoti pobriše in onemogoči napravo


btw, google in VR: https://developers.google.com/cardboard/
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

alexa-lol ::

Lep design..
Metro je ql samo je mal preveč form over function, Google pa vedno zna najti pravo mero obojega.

damjanll ::

Android L, kjer ni povsem jasno, kaj predstavlja L- naj bi šlo za okrajšavo besede life


Kaj tukaj ni jasno? Vsaka vecja verzija je oznacena z zaporedno crko v abecedi, ki je tudi prva crka imena sladkarije. Nazadnje je to bila 4.4 z crko K = kitkat, naslednja je L. Samo sladice se niso izbrali, a bo to lolipop ali kaj drugega so ugibanja. Vsekakor pa ne life.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: damjanll ()

MrStein ::

Vključuje novo grafično okolje Material Design, v katerem najdemo zaobljene zaslonske elemente z mehkimi robovi.

A je treba robove GUI elementov (in naprav >:D) res 15 tisočkrat reinventati?
Rob je rob. Če komu ni všeč izgled pa ima theme engine in ga lahko spreminja po volji.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

alexa-lol ::

MrStein je izjavil:

Vključuje novo grafično okolje Material Design, v katerem najdemo zaobljene zaslonske elemente z mehkimi robovi.

A je treba robove GUI elementov (in naprav >:D) res 15 tisočkrat reinventati?
Rob je rob. Če komu ni všeč izgled pa ima theme engine in ga lahko spreminja po volji.


Gre se za celostno grafično podobo.. enak vmesnik v vseh napravah.

damjanll ::

Morda se tole, kar ni znano je a bo android L 4.5 ali bo to ze 5.0 pa o 64bit podpori tudi niso nic povedali ce se ne motim.

Mavrik ::

In zakaj točno je pomemben marketinški ver? API level bo 20.

Pa zelo jasno je bila potrjena 64bit podpora v ARTu.
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

ART je že ... hmm, non-beta?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

Bambolo je izjavil:

Zakaj pa bi, če folk rade volje kupuje telefone za 300 in več evrov?


Odvisno kateri folk ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mavrik ::

MrStein je izjavil:

ART je že ... hmm, non-beta?

ART je edini runtime v L.
The truth is rarely pure and never simple.

antonija ::

Android Auto bo na primer podpiral preusmeritev klicev na zaslon v avtomobilu, navigacijo, komunikacijo, prdvajanje glasbe itd.
Jaz pa se vedno sanjam, da bi se velikim uspelo dogvooriti za nek komunikaciujski standard med smnart gizmoti in elektroniko v avtih (zabavni del elektronike, krmiljenje motorja naj kar ostane nepovezano), da bi potem cisto vsak smart gizmo lahko "priklopil" na avto, telefoniral (prostorocno), fural telefonov GPS software (ker tisti v avtih so dostikrat crap), komandiral muziko na telefonu iz volana, itd.

Sej adroid je neke sorte opdprta zadeva in jo lahko vsak implementira, ampak kaj ko bo imel Apple svojo verzijo, pa vejetno M$ svojo, pa ni za rect da ne bo Samsung dobil tud kaksne ideje kako zakomplicirat stvari in narest se en "standard" :(
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

damjanll ::

Saj preusmeritev samo zaslona je simple, in lahko bodo proizvajalci avtov implementirali vse 3 protokole pa bo spilalo z vsemi tipi telefonov.

win64 ::

antonija je izjavil:

Android Auto bo na primer podpiral preusmeritev klicev na zaslon v avtomobilu, navigacijo, komunikacijo, prdvajanje glasbe itd.
Jaz pa se vedno sanjam, da bi se velikim uspelo dogvooriti za nek komunikaciujski standard med smnart gizmoti in elektroniko v avtih (zabavni del elektronike, krmiljenje motorja naj kar ostane nepovezano), da bi potem cisto vsak smart gizmo lahko "priklopil" na avto, telefoniral (prostorocno), fural telefonov GPS software (ker tisti v avtih so dostikrat crap), komandiral muziko na telefonu iz volana, itd.

Sej adroid je neke sorte opdprta zadeva in jo lahko vsak implementira, ampak kaj ko bo imel Apple svojo verzijo, pa vejetno M$ svojo, pa ni za rect da ne bo Samsung dobil tud kaksne ideje kako zakomplicirat stvari in narest se en "standard" :(


Razen gps-ja prek bluetootha je vse to že(kontroliranje muzike, klicanje,..) danes dokaj standarizirano.

PrimozR ::

noob96 je izjavil:

saj je tudi čudno da ne razširijo google play trgovine po evropi... mislim da pošiljako samo v UK, francijo, švico...potem pa se že zaključi

UK, Francija, Nemčija, Italija, Avstrija je dobila, potem se pa počasi neha. Švica, kakor vem, naprav nima.

antonija je izjavil:

Android Auto bo na primer podpiral preusmeritev klicev na zaslon v avtomobilu, navigacijo, komunikacijo, prdvajanje glasbe itd.
Jaz pa se vedno sanjam, da bi se velikim uspelo dogvooriti za nek komunikaciujski standard med smnart gizmoti in elektroniko v avtih (zabavni del elektronike, krmiljenje motorja naj kar ostane nepovezano), da bi potem cisto vsak smart gizmo lahko "priklopil" na avto, telefoniral (prostorocno), fural telefonov GPS software (ker tisti v avtih so dostikrat crap), komandiral muziko na telefonu iz volana, itd.

Sej adroid je neke sorte opdprta zadeva in jo lahko vsak implementira, ampak kaj ko bo imel Apple svojo verzijo, pa vejetno M$ svojo, pa ni za rect da ne bo Samsung dobil tud kaksne ideje kako zakomplicirat stvari in narest se en "standard" :(

No go, izdelovalci avtomobilov so ZELO veseli, ko ti 50 € hardwera in softwera prodajo za 1000 € kot 'dodatna oprema, satelitska navigacija na velike barvnem zaslonu'.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

OK.d ::

LPOK.d

black ice ::

PrimozR je izjavil:

noob96 je izjavil:

saj je tudi čudno da ne razširijo google play trgovine po evropi... mislim da pošiljako samo v UK, francijo, švico...potem pa se že zaključi

UK, Francija, Nemčija, Italija, Avstrija je dobila, potem se pa počasi neha. Švica, kakor vem, naprav nima.


Kdaj je Avstrija dobila Store?

sash69 ::

damjanll je izjavil:

Android L, kjer ni povsem jasno, kaj predstavlja L- naj bi šlo za okrajšavo besede life


Kaj tukaj ni jasno? Vsaka vecja verzija je oznacena z zaporedno crko v abecedi, ki je tudi prva crka imena sladkarije. Nazadnje je to bila 4.4 z crko K = kitkat, naslednja je L. Samo sladice se niso izbrali, a bo to lolipop ali kaj drugega so ugibanja. Vsekakor pa ne life.


Lemoncake? :)
So, Eclipse and Xdebug walk into a bar, and then my Apache server dies.

damjanll ::

Al pa Licorice ;)

PrimozR ::

black ice je izjavil:

PrimozR je izjavil:

noob96 je izjavil:

saj je tudi čudno da ne razširijo google play trgovine po evropi... mislim da pošiljako samo v UK, francijo, švico...potem pa se že zaključi

UK, Francija, Nemčija, Italija, Avstrija je dobila, potem se pa počasi neha. Švica, kakor vem, naprav nima.


Kdaj je Avstrija dobila Store?

Neke pol leta nazaj?

Sicer sem pa preveril. Zgoraj naštete, Belgija, Danska, Finska, Švica ma tut (morm začet žicat kolega :D), Irska pa mislim da še kaj. Niso več tok redke naprave po Evropi.

noob96 ::

Ja sam kaj ko to nam slovenčkom nč ne pomaga

antonija ::

win64 je izjavil:

Razen gps-ja prek bluetootha je vse to že(kontroliranje muzike, klicanje,..) danes dokaj standarizirano.
Uh, ne pa ni. Ubistvu je nekako na pol... moje iGrace se znajo elpo zmenit z avtom, in vecino se da zelo lepo upravljat preko v avto vgrajenih komand (volan + voice komande).
Pri mojih androidnih igracah se pa malo zakomplicira, ker na nekaterih deluje vecina stvari, na drugih ne, nekje dela ena stvar ki na drugih ne deluje in obratno... Jaz pa nebi rad zapravljal ure za brskanje po netu kateri gizmo se zna l;epo pogovorit z mojim avtom in potem to uporabit kot kriterij pri nakupu. Jaz bi rad da se _vsi_ gizmoti znajo pogovarjat z vsemi avti. Standardno.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Looooooka ::

o cool google koncno priznal, da je trenutna verzija androida drek.

black ice ::

noob96 je izjavil:

Ja sam kaj ko to nam slovenčkom nč ne pomaga

Ne posplošuj. Če si malo iznajdljiv se vse da.

PrimozR ::

black_ice ni vredno, če moraš uveljavljati garancijo. Ker so potem žive jebe. Been there done that. Pa še Play Store naprave imajo samo eno leto garancije (na srečo sem za en teden še ujel garancijsko obdobje :D).

black ice ::

Kje se ti je zataknilo? Ker moraš imeti stalno prebivališče oz. vsaj začasno v omenjeni državi?

Mavrik ::

antonija je izjavil:

win64 je izjavil:

Razen gps-ja prek bluetootha je vse to že(kontroliranje muzike, klicanje,..) danes dokaj standarizirano.
Uh, ne pa ni. Ubistvu je nekako na pol... moje iGrace se znajo elpo zmenit z avtom, in vecino se da zelo lepo upravljat preko v avto vgrajenih komand (volan + voice komande).
Pri mojih androidnih igracah se pa malo zakomplicira, ker na nekaterih deluje vecina stvari, na drugih ne, nekje dela ena stvar ki na drugih ne deluje in obratno... Jaz pa nebi rad zapravljal ure za brskanje po netu kateri gizmo se zna l;epo pogovorit z mojim avtom in potem to uporabit kot kriterij pri nakupu. Jaz bi rad da se _vsi_ gizmoti znajo pogovarjat z vsemi avti. Standardno.


Še en standard ne bo čudežno dodal manjkajočega hardwara, popravil nesposobnost proizvajalcev avto multimedijskih sistemov in tvoje ignorance.
The truth is rarely pure and never simple.

PrimozR ::

black ice je izjavil:

Kje se ti je zataknilo? Ker moraš imeti stalno prebivališče oz. vsaj začasno v omenjeni državi?

Moraš imeti naslov in kreditno, pa zelo fino je, da imaš še IP iz države, da imaš dostop do warranty obrazca. S kolegi pa s komplikacijami se da rešiti, sam je pain and suffering. Okej, če naročiš prek cheaper&more je morda lažje, sam vprašanje kako je potem s stroški, če uveljavljaš garancijo.

alexa-lol ::

damjanll je izjavil:

Al pa Licorice ;)


Looney Tunes

antonija ::

Mavrik je izjavil:

Še en standard ne bo čudežno dodal manjkajočega hardwara, popravil nesposobnost proizvajalcev avto multimedijskih sistemov in tvoje ignorance.
Moje ignorance? S tem da iscem po netu informacije, studiram izdelke in se trudim imet moje gizmote kompatibilne med seboj si ti prisel do ignorance? A se nebi raje zmoderiral nazaj pod skalo izpod katere si se privlekel? Troll.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

boolsheat ::

damjanll je izjavil:

Android L, kjer ni povsem jasno, kaj predstavlja L- naj bi šlo za okrajšavo besede life


Kaj tukaj ni jasno? Vsaka vecja verzija je oznacena z zaporedno crko v abecedi, ki je tudi prva crka imena sladkarije. Nazadnje je to bila 4.4 z crko K = kitkat, naslednja je L. Samo sladice se niso izbrali, a bo to lolipop ali kaj drugega so ugibanja. Vsekakor pa ne life.


Lahko je life in sicer kot:



:D

Samo pomoje bo laffy taffy. :))

BlaY0 ::

Jaz sem pol leta nazaj za foro nabavil en (nov) kitajski Android telefon za $40. Nič mu ni manjkalo...

Testman42 ::

Rias Gremory je izjavil:

btw, google in VR: https://developers.google.com/cardboard/


Kako da se o temle ne govori na široko po celem internetu?
Zakaj sem šele sedajle izvedel?
Praktično so VR naredili po celem svetu dostopen z nekaj kartona.
Sej verjamem da je kdo že to prej implementiral, vendar tale njihov API naredi precej bolj enostavno.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

bluefish ::

Ste že testirali?

Mavrik ::

Ja, zadnji build je zelo stabilen (praktično vse težave so izginile), novosti so praktične in OS teče opazno hitreje. Ne grem nazaj :)
The truth is rarely pure and never simple.

Dosan ::

Zadnji build laufam odkar je izšel, nobenih (resnih) opaženih problemov, zadeva je super :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

navigacija v avtu

Oddelek: Pomoč in nasveti
275323 (4313) feryz
»

Prikazovanje zastojev v navigaciji-SLO (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
14619303 (15855) Mare2
»

Applove novosti: iOS 9, OS X El Capitan, Apple Music, watchOS 2, Apple Pay (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
9037999 (33506) m0LN4r
»

Prvi dan Google I/O prinesel Android L

Oddelek: Novice / Android
4321273 (16374) Dosan
»

Android Auto na ogled

Oddelek: Novice / Android
2911234 (9512) PrimozR

Več podobnih tem