» »

Ločenost države in Cerkve

Ločenost države in Cerkve

Temo vidijo: vsi
«
1
2 3 4

sheeshkar ::

Po zanimivi debati v temi "Krst otroka; da ali ne?", me je začelo zanimati, kako ljudje dojemajo ločenost države od Cerkve. Ker mislim, da to ne spada v tisto temo, sem ustvaril novo (iskal sem podobno temo, a je nisem našel, če takšna tema že obstaja, se opravičujem). Zanimajo me predvsem pogledi na spodnja vprašanja.

Kaj točno za vas pomeni ločenost države od Cerkve?

Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?

Ali je pri nas Cerkev dovolj ločena od države? Kako je s tem v drugih državah?

Prosim, izogibajmo se pljuvanju po verskih institucijah in njihovih vernikih, ter ateistih in državi na splošno. Zavedam se, da so takšne debate ponavadi kar vroče, ampak vseeno bi rad, da ohranimo nek kulturen nivo debatiranja. Tisti, ki bi radi samo žalili eno ali drugo stran, ustvarite si svojo temo. Hvala!

ahac ::

Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?

Ne. Naj pobirajo članarino in s tega plačujejo davke.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

lonz ::

ahac je izjavil:

Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?

Ne. Naj pobirajo članarino in s tega plačujejo davke.



Tudi moje mnenje je tako.
...arrrrrr, shiver me timbers...

Smrekar1 ::

sheeshkar je izjavil:

Po zanimivi debati v temi "Krst otroka; da ali ne?", me je začelo zanimati, kako ljudje dojemajo ločenost države od Cerkve. Ker mislim, da to ne spada v tisto temo, sem ustvaril novo (iskal sem podobno temo, a je nisem našel, če takšna tema že obstaja, se opravičujem). Zanimajo me predvsem pogledi na spodnja vprašanja.


Super tema :) Me prav zanima kakšni bodo odgovori. Moji gredo nekako tako:

Kaj točno za vas pomeni ločenost države od Cerkve?


Opravljanje funkcije v eni je nezdružljivo z opravljanjem funkcije v drugi. Po ameriškem zgledu to pomeni tudi to, da nobeno verska ločina nima nikakršne pravice do reprezentacije v oblasteh, vendar v zameno nima obligacij do države v obliki davkov.

Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?


2x ne.

Ali je pri nas Cerkev dovolj ločena od države? Kako je s tem v drugih državah?


Po mojem je pri nas kar OK, drugje pa kot kje. Točnih meja itak ni - povsem legalno in legitimno si lahko nekdo, ki ni neposredno povezan z versko skupnostjo, v parlamentu zastopa njihove poglede, ker se z njimi strinja. V idealnem svetu bi se šlo za dve vzporedni instituciji, ki imata ostro ločene meje kaj smeta in kaj ne, ampak to žal ne gre.

jype ::

IMO ni problem, da katerakoli verska ustanova (ki bi morala biti pravna oseba zasebnega prava - če ni, je že nekaj močno narobe) prejema sredstva iz proračuna, če jih prejema za opravljanje smiselnih reči, ki jih pač opravlja. Če pater Ašič vzdržuje botanični vrt, ki je za državo pomemben, naj dobi sredstva - zakaj pa ne?

Problem ločevanja cerkve in države je v tem, da država _ne sme_ ničesar početi v zvezi s katerokoli vero ali versko skupnostjo, ko sprejema zakonodajo. To, da je v predpisih države iz hrupa specifično izvzeto zvonenje, je pomemben pokazatelj tega, da država dejansko tretira ene religije drugače kot druge, ker ene zvonijo, druge pa mogoče trobentajo. Ene lahko opolnoči ropotajo, drugim se pa tega ne dovoli, kar je popolnoma narobe na več nivojih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

thramos ::

jype je izjavil:

IMO ni problem, da katerakoli verska ustanova (ki bi morala biti pravna oseba zasebnega prava - če ni, je že nekaj močno narobe) prejema sredstva iz proračuna, če jih prejema za opravljanje smiselnih reči, ki jih pač opravlja. Če pater Ašič vzdržuje botanični vrt, ki je za državo pomemben, naj dobi sredstva - zakaj pa ne?


Ja, za verske skupnosti naj velja povsem enako, kot za ostala društva, zavode, podjetja, ipd.

Aston_11 ::

Društva naj sama poskrbijo za svoje dohodke. RKC daje vtis, da je nekaj extra, kar glede na število članov naj bi tudi bila. Vendar je zasebna ustanova, ki bi morala tudi poskrbeti za svoje financiranje. Namesto tega ji nekaj stvari financiramo vsi, drugim društvom pa ne. Recimo kurate financiramo vsi, ker bi kao vojak moral imeti vse, kar se mu zazdi. Imamo pa tudi vojake drugih religij, kolikor vem, pa država kurate drugih religij ne sponzorira.
Ločenost bi morala pomeniti, da se ne bi smela vtikati v politiko države, politiki pa ne bi smeli spraševati cerkev za dovoljenje, da naj ali da naj ne izpeljejo kakšen projekt.
Cerkve lahko tako ali tako izražajo svoje mnenje, kar je povsem ok, imajo pa tudi moč, da obrnejo kakšno stvar v svoj prid z mobilizacijo množic.

jype ::

Aston_11> Recimo kurate financiramo vsi, ker bi kao vojak moral imeti vse, kar se mu zazdi. Imamo pa tudi vojake drugih religij, kolikor vem, pa država kurate drugih religij ne sponzorira.

Tako je. Če financira enega, potem mora vse, sicer o ločenosti države in cerkve ne moremo govoriti.

Aston_11> Ločenost bi morala pomeniti, da se ne bi smela vtikati v politiko države

To je tricky. Vtikanje v politiko države je lahko že samo pogovor s člani - ta je pa zaščiten z ustavo in človekovimi pravicami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

thramos ::

Aston_11 je izjavil:

Društva naj sama poskrbijo za svoje dohodke. RKC daje vtis, da je nekaj extra, kar glede na število članov naj bi tudi bila. Vendar je zasebna ustanova, ki bi morala tudi poskrbeti za svoje financiranje. Namesto tega ji nekaj stvari financiramo vsi, drugim društvom pa ne. Recimo kurate financiramo vsi, ker bi kao vojak moral imeti vse, kar se mu zazdi. Imamo pa tudi vojake drugih religij, kolikor vem, pa država kurate drugih religij ne sponzorira.


Marsikatero društvo sponzoriramo vsi.

Glede vojakov pa, če smatrajo da je za njihovo delovanje nujno potrebna tudi verska "oskrba", prav. Glede vojaških zdravnikov nimamo pripomb.

jype ::

Aston_11> politiki pa ne bi smeli spraševati cerkev za dovoljenje, da naj ali da naj ne izpeljejo kakšen projekt.

Tudi to je tricky - Če se izvoli politika, ki je tako teslo, da za dovoljenje sprašuje cerkev (no, ali pa Kučana, saj to je isto), IMO ne sme obstajati zakon, ki bi ga zaradi tega sankcioniral.

thramos ::

thramos je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Društva naj sama poskrbijo za svoje dohodke. RKC daje vtis, da je nekaj extra, kar glede na število članov naj bi tudi bila. Vendar je zasebna ustanova, ki bi morala tudi poskrbeti za svoje financiranje. Namesto tega ji nekaj stvari financiramo vsi, drugim društvom pa ne. Recimo kurate financiramo vsi, ker bi kao vojak moral imeti vse, kar se mu zazdi. Imamo pa tudi vojake drugih religij, kolikor vem, pa država kurate drugih religij ne sponzorira.


Marsikatero društvo sponzoriramo vsi.

Glede vojakov pa, če smatrajo da je za njihovo delovanje nujno potrebna tudi verska "oskrba", prav. Glede vojaških zdravnikov nimamo pripomb.


[edit] Verska "oskrba" seveda za vse vere.

jype ::

Aston_11> Cerkve lahko tako ali tako izražajo svoje mnenje, kar je povsem ok, imajo pa tudi moč, da obrnejo kakšno stvar v svoj prid z mobilizacijo množic.

Ja, ampak v tem primeru so množice neumne, država pa mora poskrbeti, da množice ne morejo početi protizakonitih ali protiustavnih neumnosti.

111111111111 ::

lonz je izjavil:

ahac je izjavil:

Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?

Ne. Naj pobirajo članarino in s tega plačujejo davke.



Tudi moje mnenje je tako.


Po moje ni ravno tako črno belo. Kot je nekdo napisal RKC dobiva denar od države za obnovo zgodovinskih objektov (kar cerkve vsekakor so), hranjenje arhivov o popisu prebivalstva in kot vsaka druga verska organizacija.

Jaz sem proti, da bi se finance ukinile, saj naredijo tudi kaj dobrega in ne delajo samo slabo. Potem lahko vzamemo denar tudi kulturi itd... Se pa strinjam s švicarskim sistemom, ki predvideva davek na religijo, ki se uvede, če se opredeliš kot pripadnik katere od religij. Kdor se opredeli za Ateista, pa davek pobere neposredno država. Nekaj podobnega pri nas že obstaja: Klik in še največji prejemniki: klik

Tudi politične stranke dobivajo davkoplačevalski denar in se včasih vprašam, kdo naredi več škode, religije s svojim stricem v nebesih ali politiki s svojimi strici v ozadju. Financiramo namreč oboje. :)

Invictus ::

sheeshkar je izjavil:


Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?

Uvede naj se verski davek, ki gre direktno na račun posameznega verstva.

Verniki so bili tako ali tako popisani ob popisu prebivalstva. Iz tega denarja se vse financira. Zadeva zaključena.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

driver_x ::

thramos je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Društva naj sama poskrbijo za svoje dohodke. RKC daje vtis, da je nekaj extra, kar glede na število članov naj bi tudi bila. Vendar je zasebna ustanova, ki bi morala tudi poskrbeti za svoje financiranje. Namesto tega ji nekaj stvari financiramo vsi, drugim društvom pa ne. Recimo kurate financiramo vsi, ker bi kao vojak moral imeti vse, kar se mu zazdi. Imamo pa tudi vojake drugih religij, kolikor vem, pa država kurate drugih religij ne sponzorira.


Marsikatero društvo sponzoriramo vsi.

Glede vojakov pa, če smatrajo da je za njihovo delovanje nujno potrebna tudi verska "oskrba", prav. Glede vojaških zdravnikov nimamo pripomb.


Vera in verska oskrba so zasebne zadeve vojakov in nimajo kaj početi v vojski. Če nekdo ni sposoben brez tega funkcionirati, ni sposoben za vojaka.

thramos ::

driver_x je izjavil:


Vera in verska oskrba so zasebne zadeve vojakov in nimajo kaj početi v vojski. Če nekdo ni sposoben brez tega funkcionirati, ni sposoben za vojaka.


Verjetno si upokojen general, da tako zlahka sodiš o potrebah vojakov.

Je tudi zdravstvena oskrba zasebna zadeva vojakov? Pa psihološka?

ahac ::

saj naredijo tudi kaj dobrega in ne delajo samo slabo

Fitness kamor hodim, tudi ne dela slabo, ampak moram plačat 50€ na mesec. Zakaj ga ne plačuje kar država?
Ja, za kulturo (in izobraževanje, itd) je prav, da gre državni denar, ampak RKC ga dobi tudi za stvari, ki so zelo daleč od tega (oz. celo nasprotje).

Uvede naj se verski davek, ki gre direktno na račun posameznega verstva.

Zakaj davek oz. zakaj ne bi pobiral članarine tako kot vsa ostala društva?
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Phantomeye ::

ahac je izjavil:

saj naredijo tudi kaj dobrega in ne delajo samo slabo

Fitness kamor hodim, tudi ne dela slabo, ampak moram plačat 50€ na mesec. Zakaj ga ne plačuje kar država?
Ja, za kulturo (in izobraževanje, itd) je prav, da gre državni denar, ampak RKC ga dobi tudi za stvari, ki so zelo daleč od tega (oz. celo nasprotje).

Uvede naj se verski davek, ki gre direktno na račun posameznega verstva.

Zakaj davek oz. zakaj ne bi pobiral članarine tako kot vsa ostala društva?


Saj to je pomoje mišljeno z 'davkom'. Torej članarino.

Me zanima kako hitro bi se odstotek pripadnikov RKC spremenil, glede na to, da je v sloveniji 85% prebivalstva katolikov. oz. bolje... toliko je krščenih.

(ful mi je všeč, da zdej na popularnosti pridobiva satirična 'cerkev', ki je uradno registrirana :D)

driver_x ::

thramos je izjavil:

driver_x je izjavil:


Vera in verska oskrba so zasebne zadeve vojakov in nimajo kaj početi v vojski. Če nekdo ni sposoben brez tega funkcionirati, ni sposoben za vojaka.


Verjetno si upokojen general, da tako zlahka sodiš o potrebah vojakov.

Je tudi zdravstvena oskrba zasebna zadeva vojakov? Pa psihološka?


In kaj ima zdravstvena oskrba skupnega s hobijem?

sheeshkar ::

Tole sem našel, ko sem v Googlu iskal članke na to temo: http://katoliska-cerkev.si/locitev-med-...

Ali ima kdo kakšen podoben vir, ki ni napisan s strani Cerkve? Mislim na takšnega, ki je podkrepljen z preverljivimi argumenti in ne poln sovraštva (nažalost sem naletel le na kakšne blogovske objave, ki so posvečeni pljuvanju Cerkve in vernikov).

Moje mnenje je, da je ločenost Cerkve od naše države urejena razmeroma dobro (ali pa vsaj zadovoljivo). Seveda pa se najdejo področja, kjer se kaže večji vpliv Cerkve (kar pa je za pričakovati, glede na našo zgodovino in število članov). Zato je potrebno na takšne nepravilnosti ali krivice opozarjati in jih poskušati popraviti. Nikoli pa me ni motilo, če je Cerkev javno izrazila svoje mnenje o kakšni temi, ali pa podpirala kakšnega politika ali stranko. To počnejo tudi druge vplivne organizacije, to je njihova pravica in tukaj ne vidim problema v smislu ločitve Cerkve in države. Motijo me pa nekatere akcije posameznikov ali skupin, kjer je po mojem mnenju njihov cilj samo provokacija (recimo "zombi cerkev" in podobno).

jype ::

mkatra86> Motijo me pa nekatere akcije posameznikov ali skupin, kjer je po mojem mnenju njihov cilj samo provokacija (recimo "zombi cerkev" in podobno).

Zanimivo, da te moti religija.

first_line ::

Država bi morala Cerkev dosti bolj vključiti, sploh naprimer v šolo. Ko vidiš kako je danes otročad nevzgojena, kako jih starši ne naučijo niti minimalnega kulturnega vedenja... Brez Cerkve v šoli bomo kmalu na nivoju, kot ga lahko zasledimo na posnetkih na Yutubu v bolj 'razvitih' državah.

mn ::

Ločenost države in cerkve razumem jaz predvsem to, da cerkev nima neposrednih predstavnikov v vladi/parlamentu/itd...

To ne pomeni, da ne sme dobivati denarja od države.
To ne pomeni, da ne smejo izražati mnenja o aktualnih političnih temah.
To ne pomeni, da ne smejo lobirati za/proti spremembi zakonodaje.

Vse zgoraj lahko počno. Ko pa bo škof imel pravico veta in bo neposredno onemogočil sprejetje nekega zakona, potem pa lahko govorimo o tem da država ni ločena od cerkve.

Zvonjenje je pa spet del naše kulturne dediščine in bi bilo napačno, če bi ga prepovedali. Po vaseh so zvonovi še vedno del javnega obveščanja.

hendriks ::

first_line je izjavil:

Država bi morala Cerkev dosti bolj vključiti, sploh naprimer v šolo. Ko vidiš kako je danes otročad nevzgojena, kako jih starši ne naučijo niti minimalnega kulturnega vedenja... Brez Cerkve v šoli bomo kmalu na nivoju, kot ga lahko zasledimo na posnetkih na Yutubu v bolj 'razvitih' državah.


Ježešna, od kdaj pa rabimo Cerkev za vzgojo? Vzgajajo predvsem starši.

dr.Akula ::

first_line je izjavil:

Država bi morala Cerkev dosti bolj vključiti, sploh naprimer v šolo. Ko vidiš kako je danes otročad nevzgojena, kako jih starši ne naučijo niti minimalnega kulturnega vedenja... Brez Cerkve v šoli bomo kmalu na nivoju, kot ga lahko zasledimo na posnetkih na Yutubu v bolj 'razvitih' državah.

To misliš seveda predmet "primerjalne religije", kajne?
ni podatka

sheeshkar ::

jype je izjavil:

mkatra86> Motijo me pa nekatere akcije posameznikov ali skupin, kjer je po mojem mnenju njihov cilj samo provokacija (recimo "zombi cerkev" in podobno).

Zanimivo, da te moti religija.


Kot sem že napisal, je ta primer zame provokacija, kar je povsem jasno iz odebeljenega stavka. Nikjer pa nisem napisal, da me moti religija in prosim, če ne podtikaš bedarij.

hendriks je izjavil:

first_line je izjavil:

Država bi morala Cerkev dosti bolj vključiti, sploh naprimer v šolo. Ko vidiš kako je danes otročad nevzgojena, kako jih starši ne naučijo niti minimalnega kulturnega vedenja... Brez Cerkve v šoli bomo kmalu na nivoju, kot ga lahko zasledimo na posnetkih na Yutubu v bolj 'razvitih' državah.


Ježešna, od kdaj pa rabimo Cerkev za vzgojo? Vzgajajo predvsem starši.


Šola ima zelo velik vpliv na vzgojni proces. Kar se pa tiče večje vključitve Cerkve v šole - nimam nič proti zasebnim cerkvenim šolam, v javnem šolstvu pa nimajo kaj iskati (razen pri kakšnem predmetu, kjer se obravnavajo vse religije).

Zgodovina sprememb…

Vkun ::

Lepo obdavčit prihodke pa naj POS terminale ob vhod postavijo in dajo nalepke na vrata katere kartice sprejemajo.

mn ::

Ježešna, od kdaj pa rabimo Cerkev za vzgojo? Vzgajajo predvsem starši.

Šola ima zelo velik vpliv na vzgojni proces. Kar se pa tiče večje vključitve Cerkve v šole - nimam nič proti zasebnim cerkvenim šolam, v javnem šolstvu pa nimajo kaj iskati (razen pri kakšnem predmetu, kjer se obravnavajo vse religije).


Šola je sigurno zelo pomemben del vzgoje. Sem pred časom bral članek, da otroke bolj kot starše vzgaja okolica. Zato je tudi pomembna socializacija otrok že od začetka.

razen pri kakšnem predmetu, kjer se obravnavajo vse religije


Tudi proti temu sem. Je mnogo za življenje pomembnejših tem ki jih je potrebno otrokom razložiti. Danes je recimo znanost še vedno bistveno preslabo razumljena. S tem mislim predvsem poznavanje znanstvene metode in zakaj znanost dela tako kot dela. Še na tem forumu dostikrat vidiš kako ljudem osnove niso jasne.

first_line ::

Starši otrok ne vzgajajo več. Nimajo časa za take neumnosti, treba delat za iFona pa na kavico it.

jype ::

mkatra86> Kot sem že napisal, je ta primer zame provokacija, kar je povsem jasno iz odebeljenega stavka. Nikjer pa nisem napisal, da me moti religija in prosim, če ne podtikaš bedarij.

Ne, zapisal si, da te moti religija (in čisto nič drugega).

Drznim si zapisat, da si dvolični nesramnež, ki si ne zasluži popolnoma nobenega spoštovanja.

mn ::

jype je izjavil:

mkatra86> Kot sem že napisal, je ta primer zame provokacija, kar je povsem jasno iz odebeljenega stavka. Nikjer pa nisem napisal, da me moti religija in prosim, če ne podtikaš bedarij.

Ne, zapisal si, da te moti religija (in čisto nič drugega).

Drznim si zapisat, da si dvolični nesramnež, ki si ne zasluži popolnoma nobenega spoštovanja.


Jure lepo te prosim ne uniči teme in obdrži nek kulturen nivo debate.

Zombi cerkev je več kot očitno provokacija (mogoče bolje rečeno protes) in nekaj takšnega težko jemlješ kot legitimno verstvo. Pa ne zaradi manjka tradicije.

nagobčnik ::

Katoliška vera je več kot očitno provokacija. Nihče pri zdravi pameti ne more v njihove fore res verjet.

sheeshkar ::

jype je izjavil:

mkatra86> Kot sem že napisal, je ta primer zame provokacija, kar je povsem jasno iz odebeljenega stavka. Nikjer pa nisem napisal, da me moti religija in prosim, če ne podtikaš bedarij.

Ne, zapisal si, da te moti religija (in čisto nič drugega).

Drznim si zapisat, da si dvolični nesramnež, ki si ne zasluži popolnoma nobenega spoštovanja.


Hvala, ker spoštuješ mojo prošnjo po kulturnem nivoju debate. Žal mi je, ker sem dvolični nesramnež in ker nisem vreden tvojega spoštovanja. Žal mi je tudi za vse žaljivke, ki sem ti jih namenil v mojih prispevkih.

A se lahko sedaj vrnemo na bistvo teme?

Invictus ::

thramos je izjavil:


Verjetno si upokojen general, da tako zlahka sodiš o potrebah vojakov.

Je tudi zdravstvena oskrba zasebna zadeva vojakov? Pa psihološka?

Najbolje da s slovenskim vojakom na fronto pošljemo še njihove mamice da bo njihovim potrebam zadovoljeno.

To je vojska, ne pa otroški vrtec ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

imagodei ::

first_line je izjavil:

Država bi morala Cerkev dosti bolj vključiti, sploh naprimer v šolo. Ko vidiš kako je danes otročad nevzgojena, kako jih starši ne naučijo niti minimalnega kulturnega vedenja... Brez Cerkve v šoli bomo kmalu na nivoju, kot ga lahko zasledimo na posnetkih na Yutubu v bolj 'razvitih' državah.

first_line seveda malo trola, ker se dobro zaveda, da imajo v ZDA religije precej vpliva na kurikulum in zato v nekaterih Countyjih poučujejo poleg teorije evolucije tudi kreacionizem, pri čemer ne pozabijo povedat, da je "evolucija le teorija".

No, skratka, tudi ob vsem vplivu, ki ga imajo religije na šolstvo v ZDA, le-ta ostaja #1 država po strelskih obračunih na šolah v svetovnem merilu.
- Hoc est qui sumus -

Phantomeye ::

mn je izjavil:

jype je izjavil:

mkatra86> Kot sem že napisal, je ta primer zame provokacija, kar je povsem jasno iz odebeljenega stavka. Nikjer pa nisem napisal, da me moti religija in prosim, če ne podtikaš bedarij.

Ne, zapisal si, da te moti religija (in čisto nič drugega).

Drznim si zapisat, da si dvolični nesramnež, ki si ne zasluži popolnoma nobenega spoštovanja.


Jure lepo te prosim ne uniči teme in obdrži nek kulturen nivo debate.

Zombi cerkev je več kot očitno provokacija (mogoče bolje rečeno protes) in nekaj takšnega težko jemlješ kot legitimno verstvo. Pa ne zaradi manjka tradicije.


In na podlagi česa se utemeljuje legitimnost verstva?

def0r ::

Phantomeye je izjavil:

mn je izjavil:

jype je izjavil:

mkatra86> Kot sem že napisal, je ta primer zame provokacija, kar je povsem jasno iz odebeljenega stavka. Nikjer pa nisem napisal, da me moti religija in prosim, če ne podtikaš bedarij.

Ne, zapisal si, da te moti religija (in čisto nič drugega).

Drznim si zapisat, da si dvolični nesramnež, ki si ne zasluži popolnoma nobenega spoštovanja.


Jure lepo te prosim ne uniči teme in obdrži nek kulturen nivo debate.

Zombi cerkev je več kot očitno provokacija (mogoče bolje rečeno protes) in nekaj takšnega težko jemlješ kot legitimno verstvo. Pa ne zaradi manjka tradicije.


In na podlagi česa se utemeljuje legitimnost verstva?


Po kolicini vernikov. Manjse kolicine sklepamo kakor kulte, posameznike pa se poslje k psihiatru ali v umobolnico.

jype ::

mkatra86> A se lahko sedaj vrnemo na bistvo teme?

To _JE_ bistvo teme!

Kdo si ti, da se boš odločal, da je tvoja (skrajno bedasta in kruto nasilna) vera boljša od katerekoli druge?

def966> Po kolicini vernikov. Manjse kolicine sklepamo kakor kulte, posameznike pa se poslje k psihiatru ali v umobolnico.

Skratka, katolibani kot katolibani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

mn ::


In na podlagi česa se utemeljuje legitimnost verstva?
Po kolicini vernikov. Manjse kolicine sklepamo kakor kulte, posameznike pa se poslje k psihiatru ali v umobolnico.


V bistvu je to še najboljši kriterij - če ga že potrebujemo. Ne rečem da je pošten.

Ampak kar sem želel povedati je, da je "Zombi cerkev" kakor vidim zgolj protest proti krščanski cerkvi in ne religija. Lahko da se motim, ampak itak ni pomembno. Ravno tako kot katoliki lahko tudi "zombiji" ustanovijo svoje društvo in ravno tako lahko tudi oni počno vse kar počno tudi katoliki.

Kakorkoli, tema je ločitev države in vere in kar se tega tiče vztrajam pri tem:

Ločenost države in cerkve razumem jaz predvsem to, da cerkev nima neposrednih predstavnikov v vladi/parlamentu/itd...

To ne pomeni, da ne sme dobivati denarja od države.
To ne pomeni, da ne smejo izražati mnenja o aktualnih političnih temah.
To ne pomeni, da ne smejo lobirati za/proti spremembi zakonodaje.

Vse zgoraj lahko počno. Ko pa bo škof imel pravico veta in bo neposredno onemogočil sprejetje nekega zakona, potem pa lahko govorimo o tem da država ni ločena od cerkve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

sheeshkar ::

jype je izjavil:

mkatra86> A se lahko sedaj vrnemo na bistvo teme?

To _JE_ bistvo teme!

Kdo si ti, da se boš odločal, da je tvoja (skrajno bedasta in kruto nasilna) vera boljša od katerekoli druge?

def966> Po kolicini vernikov. Manjse kolicine sklepamo kakor kulte, posameznike pa se poslje k psihiatru ali v umobolnico.

Skratka, katolibani kot katolibani.


Še enkrat hvala, ker spoštuješ mojo prošnjo po kulturni debati in se izogibaš žaljenju.

BTW, nisem veren, niti ne maram Cerkve kot institucije. Tema je pa o ločitvi Cerkve od države in ne o tem, katera vera je boljša ali slabša, oziroma ali so vse vere neumne. Če pa menim, da je nekaj provokacija, pa je to samo moje mnenje in ne trdim, da bi jo morali prepovedati. Niti se ne čutim poklicanega odločati o takšnih zadevah.

Če te pa motijo nasprotna mnenja, pa mislim, da si na napačnem forumu. Ali pa vzemi Persen, mogoče bo potem lažje.

Aston_11 ::

Jaz sem pa nazaj z bicikliranja!

Da se vrnem na temo, katere rdeče niti nekako ne najdem, v lokalnem vrtcu recimo objavljajo na oglasni deski, kdaj so recimo kakšna verska zborovanja (RKC, jasno) in jedilnike prilagajajo petkom in (RKC, jasno) praznikom. Druge religije ali drugo religijo (muslimani) ignorirajo z razlogom, da so bili (RKC) prvi tukaj (kar sicer ne drži, vendar ne slišijo na to uho oziroma zanikajo karkoli drugega) in zanje pravijo, da naj gredo, od kjer so prišli (čeprav so že dolgo tukaj) in ko jih jebe za njihove praznike (čeprav jih imajo kar nekaj). Imamo pa tudi srbe z njihovo religijo, pa je tudi zanje stališče, ko jih šljivi. V glavnem ločenost države od cerkve, cerkev v državo, ostale pa out (bi bilo neke vrste njihovo stališče, pravo stališče pa jim bo ob priliki župnik povedal in ga bodo trobili dalje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

jype ::

Dokler religije nimajo svoje policije ni hudega.

Phantomeye ::

sheeshkar je izjavil:

jype je izjavil:

mkatra86> A se lahko sedaj vrnemo na bistvo teme?

To _JE_ bistvo teme!

Kdo si ti, da se boš odločal, da je tvoja (skrajno bedasta in kruto nasilna) vera boljša od katerekoli druge?

def966> Po kolicini vernikov. Manjse kolicine sklepamo kakor kulte, posameznike pa se poslje k psihiatru ali v umobolnico.

Skratka, katolibani kot katolibani.


Še enkrat hvala, ker spoštuješ mojo prošnjo po kulturni debati in se izogibaš žaljenju.

BTW, nisem veren, niti ne maram Cerkve kot institucije. Tema je pa o ločitvi Cerkve od države in ne o tem, katera vera je boljša ali slabša, oziroma ali so vse vere neumne. Če pa menim, da je nekaj provokacija, pa je to samo moje mnenje in ne trdim, da bi jo morali prepovedati. Niti se ne čutim poklicanega odločati o takšnih zadevah.

Če te pa motijo nasprotna mnenja, pa mislim, da si na napačnem forumu. Ali pa vzemi Persen, mogoče bo potem lažje.


Ne provokacija, ampak satira. Družbena kritika.

dr.Akula ::

Kaj točno za vas pomeni ločenost države od Cerkve?

Mogoče bi bilo boljše, če bi vprašanje zastavil "ločenost države in religij". Cerkev z veliko začetnico pri nas večinoma pomeni rimokatoliško cerkev. Ok, odgovor; zame to pomeni da se država ne vmešava v verske skupnosti (dokler niso škodljive družbi seveda) in jih obravnava enakopravno. Za to slednje smo že ugotovili, da v praksi ni res. Enako tudi verske skupnosti nimajo vpliva na odločitve države.

Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?

Po mojem mnenju naj ga prejmejo za npr. restvriranje stvari, ki se obravnavajo kot del kulturne dediščine. O vojaških duhovnikih, ki so bili omenjeni v temi, do zdaj niti nisem razmišljal, ampak če ga ima ena religija, pa hoče nato prisotnost še ena druga, bi jim morali ugoditi. Ali to ali pa naj svoje duhovnike in stroške povezane z njimi plačujeje vsaka ustanova zase. Ne vem kako je s prisotnostjo psihologov v vojski, ampak mislim da so ti bolj pomembni (in usposobljeni) kot duhovniki.

Ali je pri nas Cerkev dovolj ločena od države? Kako je s tem v drugih državah?

Ni sile, dokler bomo daleč stran od prepletenosti države in vere kot je v ZDA, bom čisto srečen. ZDA omenjam, ker je po svoje fenomen med državami, ki so tehnološko razvite in imajo dokaj podobno kulturo kot pri nas, religioznost (oz. fanatičnost) ljudi med nami in njimi pa je neprimerljiva.
ni podatka

sheeshkar ::

dr.Akula je izjavil:

Kaj točno za vas pomeni ločenost države od Cerkve?

Mogoče bi bilo boljše, če bi vprašanje zastavil "ločenost države in religij". Cerkev z veliko začetnico pri nas večinoma pomeni rimokatoliško cerkev. Ok, odgovor; zame to pomeni da se država ne vmešava v verske skupnosti (dokler niso škodljive družbi seveda) in jih obravnava enakopravno. Za to slednje smo že ugotovili, da v praksi ni res. Enako tudi verske skupnosti nimajo vpliva na odločitve države.

Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?

Po mojem mnenju naj ga prejmejo za npr. restvriranje stvari, ki se obravnavajo kot del kulturne dediščine. O vojaških duhovnikih, ki so bili omenjeni v temi, do zdaj niti nisem razmišljal, ampak če ga ima ena religija, pa hoče nato prisotnost še ena druga, bi jim morali ugoditi. Ali to ali pa naj svoje duhovnike in stroške povezane z njimi plačujeje vsaka ustanova zase. Ne vem kako je s prisotnostjo psihologov v vojski, ampak mislim da so ti bolj pomembni (in usposobljeni) kot duhovniki.

Ali je pri nas Cerkev dovolj ločena od države? Kako je s tem v drugih državah?

Ni sile, dokler bomo daleč stran od prepletenosti države in vere kot je v ZDA, bom čisto srečen. ZDA omenjam, ker je po svoje fenomen med državami, ki so tehnološko razvite in imajo dokaj podobno kulturo kot pri nas, religioznost (oz. fanatičnost) ljudi med nami in njimi pa je neprimerljiva.


Imaš prav, bilo bi bolj pravilno.

Kar se tiče dela o ZDA, zadnje čase imajo vedno več debat s kreacionisti in njihovimi zahtevami po izenačitvi s teorijo evolucije (kar se mi zdi absurdno). Tukaj je odlična debata na to temo

Zgodovina sprememb…

arnecan1 ::

sheeshkar je izjavil:

jype je izjavil:

mkatra86> Motijo me pa nekatere akcije posameznikov ali skupin, kjer je po mojem mnenju njihov cilj samo provokacija (recimo "zombi cerkev" in podobno).

Zanimivo, da te moti religija.


Kot sem že napisal, je ta primer zame provokacija, kar je povsem jasno iz odebeljenega stavka. Nikjer pa nisem napisal, da me moti religija in prosim, če ne podtikaš bedarij.

Prosiš napačnega. Je njegova življenska hiba podtikati in trolati.:D

Drugače pa, se strinjam, da cerkev mora biti ločena od države. In s tem mislim vse religije. Ločeni od politike, od državnih jasli, od šole....

Seveda se pa pojavijo problemi:
- kdo bo plačeval za oskrbo arhivov
- kdo bo plačeval duhovniško oskrbo v vojski, bolnišnicah....
- kdo bo skrbel za sakralne objetkte, ki imajo zaradi starosti ali drugih lastnosti poseben, nacionalni interes, privlačijo na tisoče turistov, ki polnijo državno in občinsko malho

In še kaj bi se našlo. Nekaterim vsekakor ustreza državno pomoč. Ostalim, ki delujejo na osnovi prostovoljstva, so bolj sekte (no, v nastanku je vsako verstvo sprva bila sekta;(() in nimajo infrastrukture, državna pomoč ni toliko potrebna. V glavnem, najbolje bi bilo, da se vsak včlani v svojo religijo in plačuje verski davek. V zameno pač dobi nekatere usluge zastonj. Npr. krst bo cerkev opravila zastonj, saj s tem v teoriji novači nove vernike (in ne v praksi, kot nekateri narobe tolmačijo v drugi temi!), pogreb ali poroka pa bosta plačljiva, v kolikor deležnik uslug ne plačuje verskega davka. Torej, če bodo hoteli sorodniki ateista ali agnostika ali jehovca pokopat na npr. katoliški način, bo pač plačal storitev. Vernik bo to imel zastonj. Preprosto. Vernik dobi uslugo, verska ustanova denar za delovanje.

Po drugi strani je neumnost, kar je napisal nekdo, da si v vojski ne zaslužijo verske oskrbe. Seveda si jo. Ne zaslužijo si jo v vrtcu ali šoli. Otroka pač vpišeš v prostovoljno popoldansko versko izobraževanje. Ali pa ga sam doma podučuješ. V vojski spada verska oskrba k zdravniški, psihološki ter prehrambeni oskrbi.

V glavnem, problemi se bodo zopet pojavili, ker bosta katoliška in evangeličanska cerkev zopet dobili največ državnega denarja ali pa bosta oproščeni dajatev v največjem znesku. Zaradi zgodovinskih ali demografskih vzrokov, ker imata največ starejših sakralnih objetov in drugih zgodovinskih objektov.

Aston_11 je izjavil:

Jaz sem pa nazaj z bicikliranja!

Da se vrnem na temo, katere rdeče niti nekako ne najdem, v lokalnem vrtcu recimo objavljajo na oglasni deski, kdaj so recimo kakšna verska zborovanja (RKC, jasno) in jedilnike prilagajajo petkom in (RKC, jasno) praznikom. .

Se strinjam. Za ramadan vsekakor ukiniti vse obroke prehrane v šoli. Potem tudi petek ne bo več problematičen. Koliko bi samo prišparala država pri tem?;)

lonz ::

111111111111 je izjavil:

lonz je izjavil:

ahac je izjavil:

Ali bi Cerkev sploh smela prejemati denar iz proračuna RS? Kaj pa ostale verske institucije?

Ne. Naj pobirajo članarino in s tega plačujejo davke.



Tudi moje mnenje je tako.


Po moje ni ravno tako črno belo. Kot je nekdo napisal RKC dobiva denar od države za obnovo zgodovinskih objektov (kar cerkve vsekakor so), hranjenje arhivov o popisu prebivalstva in kot vsaka druga verska organizacija.

Jaz sem proti, da bi se finance ukinile, saj naredijo tudi kaj dobrega in ne delajo samo slabo. Potem lahko vzamemo denar tudi kulturi itd... Se pa strinjam s švicarskim sistemom, ki predvideva davek na religijo, ki se uvede, če se opredeliš kot pripadnik katere od religij. Kdor se opredeli za Ateista, pa davek pobere neposredno država. Nekaj podobnega pri nas že obstaja: Klik in še največji prejemniki: klik

Tudi politične stranke dobivajo davkoplačevalski denar in se včasih vprašam, kdo naredi več škode, religije s svojim stricem v nebesih ali politiki s svojimi strici v ozadju. Financiramo namreč oboje. :)


Glede obnove cerkva; sem za financiranje obnov, če jih cerkev prepiše na državo. Meni tudi nobeden strehe ne obnavla, če imam hišo pod spomeniškim varstvom.
Glede arhiviv; mal velik dnarja za glorificirano knjižnico. Poleg tega imamo možnost prenosa le teh na bolšo lokacijo če so res tako vitalni. Za bistveno manj denarja.
...arrrrrr, shiver me timbers...

arnecan1 ::

lonz je izjavil:

Glede obnove cerkva; sem za financiranje obnov, če jih cerkev prepiše na državo.

Odlično razmišljanje.:))

Kako bi se samo država obogatila s temi cerkvami. Tako kot z gradovi, ki propadajo in država išče nove lastnike ali najemnike, da bi jih vzdrževali. Ne vem no, bolje bi bilo, da bi eni bili tiho. Pa to je, kot da bi poslušal slovenski parlament, populistične izjave z leve in desne.8-O

lonz ::

arnecan1 je izjavil:

lonz je izjavil:

Glede obnove cerkva; sem za financiranje obnov, če jih cerkev prepiše na državo.

Odlično razmišljanje.:))

Kako bi se samo država obogatila s temi cerkvami. Tako kot z gradovi, ki propadajo in država išče nove lastnike ali najemnike, da bi jih vzdrževali. Ne vem no, bolje bi bilo, da bi eni bili tiho. Pa to je, kot da bi poslušal slovenski parlament, populistične izjave z leve in desne.8-O


Ja pa jebela cesta; pa kje pa piše da moram kot ateist financirat te zvoneče zdraharje in se hrati vozit po razritih (kao) cestah ker za slednje ni denarja...? Če je cerkev nesposobna vzdrževat svoje objekte naj jih proda!
...arrrrrr, shiver me timbers...

Okapi ::

Predvsem je ločenost države in cerkve precenjen koncept, ki sam po sebi v resnici nič ne pomeni. V Angliji recimo država in cerkev uradno nista ločeni. Vrhovni državni poglavar je hkrati tudi vrhovni cerkveni poglavar, in mora biti točno določene, državne veroizpovedi. Glavni škofje državne vere imajo zagotovljene sedeže v zgornjem domu parlamenta. In vendar nima to v resnici nobenih slabih posledic na normalno življenje državljanov katerekoli vere, kot tudi ne tistih brez vere. Čeprav se od časa do časa najbolj glasni ateisti javno razjezijo, kot so se pred par dnevi, ko je premier izjavil, da je Britanija krščanska država.

55 uglednežev se je podpisalo pod odprto pismo v Telegraphu.
http://www.telegraph.co.uk/comment/lett...

O.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
26246479 (41569) bluefish
»

Krščanstvo in Protestantizem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12725247 (22741) donfilipo

Islam v Evropi (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Problemi človeštva
1274231165 (208710) Truga
»

Državni denar za verske skupnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9229359 (28473) donfilipo

Več podobnih tem