» »

Whisky

Whisky

««
13 / 22
»»

Naabo ::

keba je izjavil:

Pa v maxiju se da tudi koristiti bon za - 25%?

Seveda, saj je mercator.

keba ::

Je kdo tako dober pa bi poslikal ali pa napisal katere viskije imajo v maxiju.

Naabo ::

keba je izjavil:

Je kdo tako dober pa bi poslikal ali pa napisal katere viskije imajo v maxiju.

Ponudba je primerljiva z mercatorjem v šiški, mogoče po številu kakšen manj, kar sem si zapomnil, da drugje niso imeli sta glenmorangie 18 in komplet mini glenmorangie-jev.

Tilen ::

No sem sprobal ta Queen Margot 8YO Blend Scotch Whisky. Ne vem. Premalo izrazit v ustih in v kozarcu, zadaj pa žge. Ni ravno zame.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

globoko grlo ::

A pol je to bl tko kt vsak domač šnopc?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Tilen ::

Nekako tako, ja.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

   -S\/\/-   ::

          je izjavil:

V zbirki imam samo škotske single malte. Že tukaj je toliko različnih možnosti in še toliko za odkriti, da niti nimam želje preizkušati še kaj drugega. Viski pijem glede na trenutno razpoloženje in počutje. Trenutno največkrat posežem po Dalmore King Alexander III, Highland Park 18 YO ali Lagavulin Distillers Edition 2000 Pedro Ximenez.


Jaz se tudi odločam za nakup ene steklenice tega ranga, torej tam nekje 150 do 200€.

keba ::

Tudi jaz bi imel nekaj v tem cenovnem rangu v zbirki. Samo nevem katerega izbrati :)

SodVina ::

Queen Margot 8YO je izreden price/performance. Primerjat ga z viskiji za 3x toliko cene je malo smešno.
Jaz ga ponavadi imam doma, kot tudi recimo jacka in kak kakšnega low budget single malta (npr. glenn grant 3YO). Se pa ti poceni viskiji zelo slabo mešajo z vodo. Če npr. Queen margot 8yo dodaš žličko vode, poudariš predvsem alkohol. So pa to viskiji "za vsak dan".

Tudi sam sem sicer navdušen nad single malti, samo te se pač ne ponudi ljudem, ki mislijo, da je jameson dober viski. Za single malt si je treba vzeti čas. Če bi moral izbrati enega, bi rekel Lagavulin 16. Kupil sem ga v mercatorju na -25%, vse single malte kupim tako.

   -S\/\/-   ::

SodVina je izjavil:

Za single malt si je treba vzeti čas. Če bi moral izbrati enega, bi rekel Lagavulin 16.


Točno to. Single malti niso nekaj, kar bi zlival vase. Potrebujejo pravo razpoloženje, prostor, družbo, ...

keba je izjavil:

Tudi jaz bi imel nekaj v tem cenovnem rangu v zbirki. Samo nevem katerega izbrati :)


S tem, kar je nekdo že omenjal:

Dalmore King Alexander III, Highland Park 18 YO ali Lagavulin Distillers Edition 2000 Pedro Ximenez


IMO ne moreš zgrešiti. Sam bi dodal še kakšnega 21 letnega Balvenija ali 16 letno Juro (ki je pod omenjenim cenovnim rangom).

Zgodovina sprememb…

perci ::

pijem single malte, pa vseeno mislim, da je jameson čisto soliden viski

          ::

perci je izjavil:

pijem single malte, pa vseeno mislim, da je jameson čisto soliden viski


Se strinjam, v ledeni kavi je super.

Tilen ::

Za vikend je šel Glenfiddich 15. Hvala za priporočilo. Vsekakor še pride nazaj na polico. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Okapi ::

Mogoče bo koga zanimalo - pri Flaviarju so spremenili ugodnosti za člane. Za 185 evrov letne članarine poleg četrtletne pošiljke malih stekleničk sedaj dobiš tudi po eno običajno steklenico vsake 3 mesece (izbiraš med tistimi do 50 evrov).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

sivistol ::

mnenja o proper 12 ?

men osebno dober

keba ::

Meni osebno preveč podoben Jamesonu, drugače za casual drinking pa ni slab.

Map ::

Okapi, si član pli Flaviarju? Sicer se teh 185 evrov sliši kar dosti, lahko z nekaj obiski trgovine v letu to hitro presežeš, sploh, če te zanima kak dražji viski in si dokaj velik porabnik. Če dobiš vsake tri mesece še navadno steklenico viskija, pa tole sploh ni slabo. Koliko lahko s članarino letno privarčuješ - s temi gratis viskiji in z ugodnejšimi cenami za člane?

Okapi ::

Kot član si 4x letno izbereš en tematski komplet vzorcev, v vsakem so 3 stekleničke po pol deci. Lahko kupiš še dodatne, po 37 evrov. 12 evrov za pol deci žganice je približno toliko, kot bi za to odštel v kakšnem lokalu, s tam, da je med vzorci dosti kar dragih viskijev in konjakov, ki bi bili v lokalu tudi dražji. Se pravi, teoretično dobiš 37x4=148 evrov vzorcev.

Poleg tega si 4x letno izbereš še eno celo steklenico, izmed tistih, ki stanejo do 50 evrov, torej za do 200 evrov letno. Se pravi, vsega skupaj dobiš za 185 evrov članarine pijače v vrednosti do 348 evrov. Poleg tega pa še brezplačno poštnino za vse, kar pri njih naročiš.

Mene ti vzorci v majhnih stekleničkah ne zanimajo in dokler je bilo samo to vključeno v članarino, me ta ni zanimala. Sedaj, ko so v igri tudi steklenice, pa je računica bolj ugodna. Recimo, da s 185 evri članarine pokriješ tiste 4 steklenice, in so potem 4 kompleti vzorcev bonus, zaradi katerega se splača včlanit.

Drugače pa člani nimajo nič ugodnejših cen, samo brezplačno poštnino, ki je tam okoli 5 evrov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

MisterM ::

Si lahko izbereš tudi steklenico, ki je dražja od 50€ in doplačaš razliko?

Okapi ::

Ne.

          ::

Pod 50 evri ni dosti izbire kakovostnih viskijev.

DeeJay ::

          je izjavil:

Pod 50 evri ni dosti izbire kakovostnih viskijev.

Glenmorangie Original 10y je več kot soliden za 40€

Map ::

Vidim ja, člani nimajo cenejših pijač, imajo pa cenejše testne stekleničke in dodatke. Recimo paket štirih Glencairn kozarcev s podstavki je 40 evrov namesto 44. Še vseeno dragi. Bi blo pa super, če bi lahko namesto dveh viskijev za 50 evroc vzel enega za 100 evrov, pa bi dobil pač samo dva letno recimo.

          ::

DeeJay je izjavil:

          je izjavil:

Pod 50 evri ni dosti izbire kakovostnih viskijev.

Glenmorangie Original 10y je več kot soliden za 40€


Ja, je soliden, ni pa nek presežek

perci ::

          je izjavil:

Pod 50 evri ni dosti izbire kakovostnih viskijev.

Heh, nek wannabe poznavalec, vidim.

Vazelin ::

perci: koliko flaš whiskya maš doma?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

perci ::

Ne prav dosti...kakšnih 10, še najbolj ekzotična sta trenutno Hibiki in Yamazaki. Pol se pa najde kak Dimple, Jura, Ardbeg, Nikka,...tudi Jameson, Chivas in celo Jack Daniels ne manjkajo (slednji je že precej stara flaša, ker mi ne paše).

Ob kakih obiskih ali pa, ko se s frendi dobimo, gre vedno kakšna flaša (solo nikoli ne pijem), zadnje leto pa nisem nič nabavljal, samo trošil.

   -S\/\/-   ::

Viskiji so ena taka zadeva, kjer cena (v veliki večini primerov) ne laže. Tudi če je en viski "dober za ta denar", je overall še vedno slab ali povprečen viski. Jasno, da so okusi različni, kakor tudi pripravljenost posameznika, koliko je pripravljen za viskije nameniti. Vsekakor bi se pa strinjal, da rang pod 50 evri ne ponuja presežkov, ampak zgolj "dobre za ta denar" viskije.

Okapi ::

Bi bilo lepo, če bi bilo res. Na slepih poskusih se pa izkaže, da cena nima nič kaj dosti skupnega z okusom oziroma kakovostjo.

tikitoki ::

Zadnjic sem na letaliscu izkoristil moznost degustacije wishkeyjev nad 100 EUR. Ni slaba opcija za preizkusanje razlicnih vrst, brez potrebe po visokih izdatkih.

Drugace pa ima Okapi glede tega prav, slepi testi velikokrat postavijo "poznavalce" na laz.

Kenpachi ::

Lemme guess, Blue Label je neki najboljsga po narezanem kruhu :D
Zaraki Kenpachi.

Vazelin ::

Jaz osebno sedaj tankam steklenico Chivasa 18.
Vsake dva dni en kozarec. Mi pa to ni viski za nažgat se ga. Za to mi je boljši chivas 12. Pa ne zradi cene.
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

perci ::

Kenpachi je izjavil:

Lemme guess, Blue Label je neki najboljsga po narezanem kruhu :D

Za 150 ojro po flaši presenetljivo brezvezen viski.

   -S\/\/-   je izjavil:

Viskiji so ena taka zadeva, kjer cena (v veliki večini primerov) ne laže. Tudi če je en viski "dober za ta denar", je overall še vedno slab ali povprečen viski. Jasno, da so okusi različni, kakor tudi pripravljenost posameznika, koliko je pripravljen za viskije nameniti. Vsekakor bi se pa strinjal, da rang pod 50 evri ne ponuja presežkov, ampak zgolj "dobre za ta denar" viskije.

Bullshit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

DeeJay ::

Perci ne vem kje ga ti dobiš za 150€... pri nam ga nism vidu pod 190€... se pa strinjam, ni vreden te cene.

   -S\/\/-   ::

Okapi je izjavil:

Bi bilo lepo, če bi bilo res. Na slepih poskusih se pa izkaže, da cena nima nič kaj dosti skupnega z okusom oziroma kakovostjo.


Čeprav tukaj ni pravilnega in nepravilnega pristopa, nimaš čisto prav. V mojih krogih se viskiji pijejo za užitek. Zato nam ni pomembno, ali se nam občutki užitka sprožajo zaradi viskija samega ali zaradi tega, ker viski velja za dobrega (in dragega). Pomembno je, da ob pitju viskija uživamo. Sem se pa že nekajkrat poigral s svojimi gosti. Kadar se pije pri nas doma, običajno postrežem viski, brez da povem kaj se pije. Nato se debatira o lastnostih viskija. Tako sem jo svojim gostom enkrat zagodel z Jamesonom, drugič pa z viskijem, ki je kar precej presegal običajni rang naših zbirk. Nad rezultatom sem bil tudi sam presenečen, saj je v obeh primerih večina preizkuševalcev ugotovila, da gre za podpovprečen in nadpovprečen viski.
Sam se pri večini stvari (naj si bo to glasba, viski, vino, hrana, ...) zanašam le na svoja občutja in zaznave. Pri teh stvareh ni objektivnih meril ali naprav, s katerimi bi lahko izmerili "kakovost" viskija.
Pri viskijih sem začel z enostavnimi (tudi cenovno) vrstami, lestvico pa pomikam višje, ko v določenem rangu ne najdem ničesar novega ali boljšega.

   -S\/\/-   ::

perci je izjavil:

Kenpachi je izjavil:

Lemme guess, Blue Label je neki najboljsga po narezanem kruhu :D

Za 150 ojro po flaši presenetljivo brezvezen viski.

   -S\/\/-   je izjavil:

Viskiji so ena taka zadeva, kjer cena (v veliki večini primerov) ne laže. Tudi če je en viski "dober za ta denar", je overall še vedno slab ali povprečen viski. Jasno, da so okusi različni, kakor tudi pripravljenost posameznika, koliko je pripravljen za viskije nameniti. Vsekakor bi se pa strinjal, da rang pod 50 evri ne ponuja presežkov, ampak zgolj "dobre za ta denar" viskije.

Bullshit.


Offtopic: tole je ena redkih debat na tem forumu, kjer se vzdržuje kolikor toliko dober nivo. Spoštovani souporabnik foruma perci, s svojimi žaljivimi izjavami danes o "wannabe poznavalcih" in odgovori, kot je tale, vodiš temo v negativno smer. Vljudno te prosim, da take in podobne komentarje zadržiš zase in s tem aktivno prispevaš k kakovosti debate. Toliko o tem z moje strani.

Okapi ::

   -S\/\/-   je izjavil:

Okapi je izjavil:

Bi bilo lepo, če bi bilo res. Na slepih poskusih se pa izkaže, da cena nima nič kaj dosti skupnega z okusom oziroma kakovostjo.


Čeprav tukaj ni pravilnega in nepravilnega pristopa, nimaš čisto prav. V mojih krogih se viskiji pijejo za užitek. Zato nam ni pomembno, ali se nam občutki užitka sprožajo zaradi viskija samega ali zaradi tega, ker viski velja za dobrega (in dragega). Pomembno je, da ob pitju viskija uživamo.
Se čisto strinjam. Samo zavedati se je treba, da k užitku pogosto prispeva svoje tudi cena, znamka, oblika steklenice, medalje na tekmovanjih in še kaj, ne samo dejanski okus (se pravi, kemične spojine v pijači).

sirotka ::

perci je izjavil:

pijem single malte, pa vseeno mislim, da je jameson čisto soliden viski


Meni je Jameson top glede na ceno, sploh black barrel.

   -S\/\/-   ::

Okapi je izjavil:

Se čisto strinjam. Samo zavedati se je treba, da k užitku pogosto prispeva svoje tudi cena, znamka, oblika steklenice, medalje na tekmovanjih in še kaj, ne samo dejanski okus (se pravi, kemične spojine v pijači).


Točno tako!

perci ::

   -S\/\/-   je izjavil:

Okapi je izjavil:

Bi bilo lepo, če bi bilo res. Na slepih poskusih se pa izkaže, da cena nima nič kaj dosti skupnega z okusom oziroma kakovostjo.


Čeprav tukaj ni pravilnega in nepravilnega pristopa, nimaš čisto prav. V mojih krogih se viskiji pijejo za užitek. Zato nam ni pomembno, ali se nam občutki užitka sprožajo zaradi viskija samega ali zaradi tega, ker viski velja za dobrega (in dragega). Pomembno je, da ob pitju viskija uživamo. Sem se pa že nekajkrat poigral s svojimi gosti. Kadar se pije pri nas doma, običajno postrežem viski, brez da povem kaj se pije. Nato se debatira o lastnostih viskija. Tako sem jo svojim gostom enkrat zagodel z Jamesonom, drugič pa z viskijem, ki je kar precej presegal običajni rang naših zbirk. Nad rezultatom sem bil tudi sam presenečen, saj je v obeh primerih večina preizkuševalcev ugotovila, da gre za podpovprečen in nadpovprečen viski.
Sam se pri večini stvari (naj si bo to glasba, viski, vino, hrana, ...) zanašam le na svoja občutja in zaznave. Pri teh stvareh ni objektivnih meril ali naprav, s katerimi bi lahko izmerili "kakovost" viskija.
Pri viskijih sem začel z enostavnimi (tudi cenovno) vrstami, lestvico pa pomikam višje, ko v določenem rangu ne najdem ničesar novega ali boljšega.


To je približno tako, kot če bi napisal, da zlati zvočniški kabli sicer res nič ne pripomorejo k boljšemu zvoku audio sistema, da pa je občutek ob poslušanju glasbe vseeno boljši, ker sam pri sebi veš, da so bili kabli dragi. In če so bili dragi, so tudi avtomatsko boljši.

Govoriti, da pod 50 EUR ni dobrih viskijev, čeprav na double blind testu ne bi ločil med tistim za 15 eur in tistim za 150 eur, je neumnost.

Nimam nič proti temu, da piješ drage viskije in ob tem uživaš (zaradi mene lahko tudi zaradi cene), imam pa precej proti temu, da napišeš, da pod 50 EUR ni dobrih. S tem skušaš objektivizirati svojo oceno, ki pa je v resnici popolnoma subjektivna (in odvisna od cene, namesto od kemičnih lastnosti viskija).

Štekaš zdej?

          ::

perci je izjavil:

To je približno tako, kot če bi napisal, da zlati zvočniški kabli sicer res nič ne pripomorejo k boljšemu zvoku audio sistema, da pa je občutek ob poslušanju glasbe vseeno boljši, ker sam pri sebi veš, da so bili kabli dragi. In če so bili dragi, so tudi avtomatsko boljši.


Saj je tako! Na večini testov se izkaže, da ljudje, ko jim "priklopijo boljše kable", slišijo kvalitetnejši zvok, čeprav poslušajo iste kable. To je splošno znano in večkrat preizkušeno dejstvo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Killermode ()

perci ::

Namesto slišijo bi lahko napisal "slišijo", ker s človeškim senzorjem za zvok (uho) tega ne zaznajo. Možgani pa seveda lahko zadeve sprocesirajo tako, da vklopijo notri tudi ceno kablov. Bognedaj, da bi jih kupil v akciji za pol cene - bo zvok takoj precej slabši.

Okapi ::

perci je izjavil:

To je približno tako, kot če bi napisal, da zlati zvočniški kabli sicer res nič ne pripomorejo k boljšemu zvoku audio sistema, da pa je občutek ob poslušanju glasbe vseeno boljši, ker sam pri sebi veš, da so bili kabli dragi. In če so bili dragi, so tudi avtomatsko boljši.
Ne približno tako, ampak točno tako.

Problem je samo, ker si ne moreš dosti pomagati - ti dejansko slišiš bolje, ker te pač možgani/podzavest nategujejo. Tako v primeru zvoka, kot v primeru okusa (in še marsičesa).

perci je izjavil:

Namesto slišijo bi lahko napisal "slišijo", ker s človeškim senzorjem za zvok (uho) tega ne zaznajo. Možgani pa seveda lahko zadeve sprocesirajo tako, da vklopijo notri tudi ceno kablov. Bognedaj, da bi jih kupil v akciji za pol cene - bo zvok takoj precej slabši.
Slišijo je kar pravilen izraz, ker ti dejansko poslušaš z možgani, ne z notranjim ušesom.

In nimaš prav, če jih kupiš "v akciji", bo zvok še boljši, ker ne samo, da imaš drage kable, k užitku prispeva še tvoje zadovoljstvo, da si jih uspel ugodno kupiti.

Vse, kar slišiš, in vidiš, je rezultat procesiranja možganov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

perci ::

Slišijo je kar pravilen izraz, ker ti dejansko poslušaš z možgani, ne z notranjim ušesom.


Motiš se. Če možgani ne funkcionirajo, ne slišiš. Če uho ne funkcionira pa tudi ne. Zvok se prek vibracij zaznava s čutilom, možgani pa ta zvok interpretirajo, dodajo še kaj svojega zraven, itd.

driver_x ::

perci je izjavil:

Nimam nič proti temu, da piješ drage viskije in ob tem uživaš (zaradi mene lahko tudi zaradi cene), imam pa precej proti temu, da napišeš, da pod 50 EUR ni dobrih. S tem skušaš objektivizirati svojo oceno, ki pa je v resnici popolnoma subjektivna (in odvisna od cene, namesto od kemičnih lastnosti viskija).


A mi lahko priporočiš kakšno dobro vino iz tetrapaka?

          ::

perci je izjavil:

Namesto slišijo bi lahko napisal "slišijo", ker s človeškim senzorjem za zvok (uho) tega ne zaznajo. Možgani pa seveda lahko zadeve sprocesirajo tako, da vklopijo notri tudi ceno kablov. Bognedaj, da bi jih kupil v akciji za pol cene - bo zvok takoj precej slabši.


Saj točno o tem se pogovarjamo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Killermode ()

Okapi ::

perci je izjavil:

Slišijo je kar pravilen izraz, ker ti dejansko poslušaš z možgani, ne z notranjim ušesom.


Motiš se. Če možgani ne funkcionirajo, ne slišiš. Če uho ne funkcionira pa tudi ne. Zvok se prek vibracij zaznava s čutilom, možgani pa ta zvok interpretirajo, dodajo še kaj svojega zraven, itd.
Motiš se ti. Slišiš lahko tudi stvari, ki jih ušesa sploh ne zaznajo. Tako kot lahko čutiš bolečino v manjkajočem delu uda, lahko tudi slišiš stvari, ki jih ni. Lahko jih tudi vidiš, vonjaš, okušaš ...

Dejstvo je, da ne moreš ločevati med tistim, kar fizikalno/kemično zaznajo čutila, in tistim, kar s tem podatkom naredijo možgani. Vse, kar ti slišiš, vidiš, čutiš ... je to, kar ti sporočijo možgani.

sirotka ::

driver_x je izjavil:

perci je izjavil:

Nimam nič proti temu, da piješ drage viskije in ob tem uživaš (zaradi mene lahko tudi zaradi cene), imam pa precej proti temu, da napišeš, da pod 50 EUR ni dobrih. S tem skušaš objektivizirati svojo oceno, ki pa je v resnici popolnoma subjektivna (in odvisna od cene, namesto od kemičnih lastnosti viskija).


A mi lahko priporočiš kakšno dobro vino iz tetrapaka?


Nihče ni omenjal tetrapaka, govora je bilo le o obliki steklenice.

perci ::

driver_x je izjavil:

perci je izjavil:

Nimam nič proti temu, da piješ drage viskije in ob tem uživaš (zaradi mene lahko tudi zaradi cene), imam pa precej proti temu, da napišeš, da pod 50 EUR ni dobrih. S tem skušaš objektivizirati svojo oceno, ki pa je v resnici popolnoma subjektivna (in odvisna od cene, namesto od kemičnih lastnosti viskija).


A mi lahko priporočiš kakšno dobro vino iz tetrapaka?

Misliš, da ne obstaja?

Motiš se ti. Slišiš lahko tudi stvari, ki jih ušesa sploh ne zaznajo.


Popolnoma gluh človek ne sliši. Njegovi možgani lahko marsikaj procesirajo in ustvarjajo "zvoke" ampak sliši pa pač ne.

Takole wiki:
Hearing, or auditory perception, is the ability to perceive sounds by detecting vibrations,[1] changes in the pressure of the surrounding medium through time, through an organ such as the ear.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

perci ::

Saj točno o tem se pogovarjamo.

Ko rečeš, da dober viski pod 50 eur ne obstaja, se ne pogovarjamo več o tem.

Milijonarj bo rekel, da mu noben viski pod 1000 EUR ni dober.

Mora te malo zaboleti v denarnici, da je res dobro, ane?
««
13 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konjak (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8418670 (953) Yossarian
»

Žganjekuha (oprema in postopek) (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20168691 (6168) PacificBlue
»

Tudi rum je lahko odlična pijača (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13831155 (3189) FrankSinatra
»

Dostojen liquor shop v Sloveniji (Ljubljana)

Oddelek: Loža
277723 (6916) Kenpachi

Več podobnih tem