» »

Tudi rum je lahko odlična pijača

Tudi rum je lahko odlična pijača

1
...
3 4
5
»

gruntfürmich ::

mancslo je izjavil:

Kako bi pa človek vedel, na RR Selection npr., kaj ni "brozga" ki jo omenjaš.
ne moreš, zato pa se je treba o zadevah poučevati in izobraževati.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

nekikr ::

Ne nakladaj. Okus je....stvar okusa. Če ima nekdo rad sladko zadevo (kar je velika večina ljudi), mu je to pač všeč. Nima to nobene veze s kvaliteto.

mancslo ::

gruntfürmich je izjavil:

mancslo je izjavil:

Kako bi pa človek vedel, na RR Selection npr., kaj ni "brozga" ki jo omenjaš.
ne moreš, zato pa se je treba o zadevah poučevati in izobraževati.

Samo neke usmeritve kot strokovnjak za brozge nam pa lahko daš, da vemo kje štartat?

gruntfürmich ::

nekikr je izjavil:

Ne nakladaj. Okus je....stvar okusa. Če ima nekdo rad sladko zadevo (kar je velika večina ljudi), mu je to pač všeč. Nima to nobene veze s kvaliteto.

če je neko stvar težje narediti, se dlje dela, so noter kvalitetnejše sestavine kot navadna fermentirana melasa in dodano polno cukra da je ljudskim množicam všečno pa menda ja lahko rečemo da gre za višjo kvaliteto, mar ne?

rum style


francoski stil je veliko manj sladek ker ni dodanega sladkorja in se ne fermentira iz melase. nekateri se celo pohvalijo da če isti dan trs odpeljejo na predelavo in točno vedo iz katere parcele je določena šarža ruma narejena, ker je okus zelo odvisen od same rastline...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

mancslo ::

No, se mi je zdelo. En noname prodajalec francoskih rumov...

nekikr ::

če je neko stvar težje narediti, se dlje dela, so noter kvalitetnejše sestavine kot navadna fermentirana melasa in dodano polno cukra da je ljudskim množicam všečno pa menda ja lahko rečemo da gre za višjo kvaliteto, mar ne?

Ne. Enkrat sem prebral v enem letaku, mislim, da je bil Spar, akcijo za sladki krompir, zraven pa mini članek, ki se je začel s tem, kako je ta krompir na roke nabran. Zato je seveda tudi dražji. Postopek je dolgotrajnejši. Ti bi najbrž nabijal o kvaliteti, meni je pa dvignilo pokrov, ker sem študiral za kako butastega me imajo, da mi hočejo to zaračunati. No, evo, ti bi letel po ta kvalitetni krompir :)

Na internetih imaš polno slepih testov starih vin, viskijev in rumov. Fulj kvalitetnih, ker je veliko besed na lepi embalaži. Večina pogrne. So pa najbrž kvalitetni, če tako piše in je cena visoka.
Za razliko od ostalih jedi in pijač, alkohol nima makro in mikro hranil. Ima alkohol, vodo in kakšen dodatek za okus (lahko seveda tudi od soda). Kar ti je dobro, je dobro. Ostalo gre v koktejle ali potico.

Okapi ::

nekikr je izjavil:

Za razliko od ostalih jedi in pijač, alkohol nima makro in mikro hranil.
To ni res. Alkohol ti da več energije kot enaka količina sladkorja, torej je, kar se tega tiče, makro hranilo. V vinu in pivu je marsikatero mikro hranilo (vitamini, minerali...).

nekikr ::

Jao no, a je treba res za vsako besedo napisati * in pojasnilo zraven? Nima makro hranil zaradi katerih bi izbiral boljše ali slabše. Če boš pa iz vina dobil omembe vredna hranila pa pomeni, da imaš na drugem koncu konkreten problem.

gruntfürmich ::

nekikr je izjavil:

če je neko stvar težje narediti, se dlje dela, so noter kvalitetnejše sestavine kot navadna fermentirana melasa in dodano polno cukra da je ljudskim množicam všečno pa menda ja lahko rečemo da gre za višjo kvaliteto, mar ne?

Ne. Enkrat sem prebral v enem letaku, mislim, da je bil Spar, akcijo za sladki krompir, zraven pa mini članek, ki se je začel s tem, kako je ta krompir na roke nabran. Zato je seveda tudi dražji. Postopek je dolgotrajnejši. Ti bi najbrž nabijal o kvaliteti, meni je pa dvignilo pokrov, ker sem študiral za kako butastega me imajo, da mi hočejo to zaračunati. No, evo, ti bi letel po ta kvalitetni krompir :)

Na internetih imaš polno slepih testov starih vin, viskijev in rumov. Fulj kvalitetnih, ker je veliko besed na lepi embalaži. Večina pogrne. So pa najbrž kvalitetni, če tako piše in je cena visoka.
Za razliko od ostalih jedi in pijač, alkohol nima makro in mikro hranil. Ima alkohol, vodo in kakšen dodatek za okus (lahko seveda tudi od soda). Kar ti je dobro, je dobro. Ostalo gre v koktejle ali potico.
zopet nimaš v ničemer prav.

kvaliteta krompirja se ne meri v načinu pobiranja ampak ekološki pridelavi, sorti, legi, itd.

prav tako ne moreš neuke raje spraševati o zadevah, katero sodijo samo strokovnjaki, ki gledajo na druge zadeve kot na pocukran okus.
kaj pa ti bo nek človek iz ulice povedal o neki alkoholni pijači? večina ne loči med rumom za kuhanje in pravim rumom... raven znanja je tako nizka da se ti sanja ne, ti pa se muzaš ob nekih debilnih testih za klike nabirat...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

Okapi ::

Še pred kakšnimi 50 leti je bilo pri nas zelo moderno doma delati rum. Je bil cenejši od kupljenega in po prepričanju mnogih tudi boljši (vsaj če si ga znal dobro narediti). Sicer se je uporabljal bolj za potico in čaj, pa za v kokto;)
 voda

voda


+
 alkohol

alkohol


+
 sladkor, karamelizirani

sladkor, karamelizirani


+
 aroma ruma, obvezno od celjskega Etola.

aroma ruma, obvezno od celjskega Etola.



Kakšni bolj napredni domači "varilci" so pa dodali še kakšno začimbo ali dve (klinčke, cimet...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nekikr ::

prav tako ne moreš neuke raje spraševati o zadevah, katero sodijo samo strokovnjaki, ki gledajo na druge zadeve kot na pocukran okus.

Ti samo pazi, da ne padeš s svojega visokega prestola, je že zelo visoko.

Ljudje kupijo rum za ~30/40€ in vsak tak rum je kvaliteten, lahko je tudi dober. Imaš pa tudi take v lepši embalaži in s precej več spremnega napisa, ki je potem 10, 100x dražji. Tisti je pa fulJ bolj kvaliteten. Če veš koliko je stal, je pa tudi okus neprimerno boljši ;)

gruntfürmich ::

nisem nikakršen strokovnjak, ampak samo ljubitelj ki hodi na kakšno predavanje da se (samo bežno) seznanim o teh zadevah. od mednarodno priznanih strokovnjakov. tako da vsaj približno vem kaj in kako in kam zadeve sodijo.
ti pa kot predstavnik absolutno neznalske množice, pametuješ o zadevak ki ti čisto nič niso jasne. meni je vsaj jasno da poznam samo grobo sliko. tebi še to ni jasno da ti ni nič jasno, zato pa toliko pametuješ.

ampak tako je pri večini ljudi v sloveniji. nivo znanja o alkoholnih pijačah je med splošno publiko izredno nizek, zato ne čudijo tvoje izjave v smislu okusa, ker je to EDINO kar ljudje poznajo. in pa seveda količino alkohola da se prej zadanejo. sami pa mislijo da veliko poznajo ker vedo kako sosed dela vino in kuha šnops...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

mancslo ::

gruntfürmich je izjavil:

nisem nikakršen strokovnjak, ampak samo ljubitelj ki hodi na kakšno predavanje da se (samo bežno) seznanim o teh zadevah. od mednarodno priznanih strokovnjakov. tako da vsaj približno vem kaj in kako in kam zadeve sodijo.
ti pa kot predstavnik absolutno neznalske množice, pametuješ o zadevak ki ti čisto nič niso jasne. meni je vsaj jasno da poznam samo grobo sliko. tebi še to ni jasno da ti ni nič jasno, zato pa toliko pametuješ.

ampak tako je pri večini ljudi v sloveniji. nivo znanja o alkoholnih pijačah je med splošno publiko izredno nizek, zato ne čudijo tvoje izjave v smislu okusa, ker je to EDINO kar ljudje poznajo. in pa seveda količino alkohola da se prej zadanejo. sami pa mislijo da veliko poznajo ker vedo kako sosed dela vino in kuha šnops...

Morda še kakšno predavanje na temo slovnica ubodi...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Okapi ()

nekikr ::

zato ne čudijo tvoje izjave v smislu okusa, ker je to EDINO kar ljudje poznajo.

Ker je to edino, kar je zares pomembno, bučko prevzvišeni. Alkohola ne piješ zaradi hranilne vrednosti. Ne piješ ga zaradi žeje. Piješ ga zaradi okusa. In če ti je všeč, po tvoje nekvalitetna brozga za 50€, potem je to povsem ok - pa taka brozga ni nič manj kvalitetna od tiste, ki je v nekem sodu ždela še 5 ali 10 let dlje, samo profil okusa je drugačen.
Če pa rabiš izobraževanja in štiri doktorje znanosti, da ti povejo, da bi ti moralo biti všeč nekaj drugega, potem pa prav, izvoli, v tem svetu ti je dovoljeno in dosegljivo vse. Še posebej nabijanje po internetih.

Okapi ::

No ja, izobrazba je potrebna, da veš, na kaj moraš biti pozoren, kaj določena stvar pomeni. Velja na vseh področjih. Neizobražemu človeku je všeč dunajc in pomfri in sploh ne zna cenit dobre jedi bolj prefinjenih, drugačnih okusov. Enako recimo velja za umetnost. Dokler ti nekdo ne razloži (ali sam kje prebereš) osnov likovne (ali glasbene) umetnosti, ti bo najverjetneje najbolj všeč nek kič in umetnosti sploh ne boš znal prav cenit. Prav enako velja pa za (alkoholne) pijače.

Če misliš, da si se rodil pameten, se globoko motiš. In če misliš, da je vse to (hrana, pijača, umetnost...) zgolj neka "vzvišenost", pač ostani nerazgledan "kmet" še naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

mancslo ::

A ja. A enkrat greš v narodno galerijo pa enkrat pri jezeršku predelano pečenko poješ pa si "vzvišen". :))

nekikr ::

Začelo se je s tem:

gruntfürmich:: 27. avg 2024, 07:09:24citiraj
#
twom je 26. avg 2024 ob 23:08:18 izjavil:

En mi je bil kar všeč...

kar zavij v prvo trgovino in kupi kar ti pride pod roke.
všeč ti je bila cukrana brozga, kvaliteta pa ti je bila zanič.


gruntfürmich:: 27. avg 2024, 08:10:24citiraj
#
rumov v sloveniji verjetno ni veliko, ker ljudje tega ne poznajo. če pa že poznajo, pa želijo piti cukrano melasino brozgo. tistih par ki pa tega ne želi, pa pač naroči kar želi poiskusiti.


Kako bi pa človek vedel, na RR Selection npr., kaj ni "brozga" ki jo omenjaš. Lahko enih par nebrozg našteješ?


Neko brezvezno obtoževanje neznanca s strani našega prevzišenega poznavalca najkvalitetnejših zadev. Ki pa ne ve, da imamo že v Sloveniji precej pestro ponudbo rumov (jaz kot nepoznavalec to vem in jih pridno naročam). Najbrž pa res nimamo tistega enega iz neke karibske vasice, ki je povsem drugačen in predvsem noro superkvaliteten.
Od sebe pa ne da nobenega predloga. Ne zdimo se mu vredni, pa tudi pozna jih toliko, da ne more zdaj kar enega izpostaviti.

Meni je recimo tale nekvalitetna brozga zelo všeč.
Imam pa tudi kakšnega Malteca, ki je sicer 10x dražji in zato precej bolj kvaliteten (piše tako tudi na embalaži), ampak po okusu pa zelo šepa. Marsikdaj je pa tudi dober dunajc precej boljši od ponudbe kakšne ugledne restavracije.

gruntfürmich ::

cukraj si ga pa bo zate najboljši pod soncem.

eh, zakaj bi tega dragega cukral, če pa lahko cukraš etolov extrakt.
sj ne boš prepoznal razlike, piješ pa itq samo zaradi okusa.

pa boš zmagovalec!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

FrankSinatra ::

twom je izjavil:

Vprašanje...

Kje bi se dalo poizkusiti različne rume?
Na eni od zabav sem imel priložnost poizkusiti 4 različne rume. En mi je bil kar všeč, kakšen pa čisto neužiten.

Kupil bi kakšno steklenico pravega belega in temnega pravega ruma.

Kakšen predlog? Pa recimo da imam povprečen okus...



Tole je verjetno dobra priložnost v septembru. https://www.napovednikdogodkov.si/dogod...

nekikr ::

gruntfürmich je izjavil:

cukraj si ga pa bo zate najboljši pod soncem.

eh, zakaj bi tega dragega cukral, če pa lahko cukraš etolov extrakt.
sj ne boš prepoznal razlike, piješ pa itq samo zaradi okusa.

pa boš zmagovalec!

Še vedno brez predloga? Mi vsi pocukrani nismo dovolj dobri za tvoje kvalitetne predloge?

FrankSinatra ::

Pri proizvodnji ruma ni takšne kontrole kot pri whisky in konjakih. večino znamk, ki so najbolj priljubljene ima previsoko vsebnost dodanih sladkorjev, zato uradno sploh ne smejo uporabljati oznake 'rum. Če boste pozorni na nekaterih steklenicah(A.H. Riise, Don Papa, Plantation,...) uporabljajo oznako 'spirit of rum'. torej žganje iz ruma oz karkoli že to pomeni. Večini ljudi je to sicer všeč, saj nekomu, ki ne okuša veliko žganih pijač paše bolj slajše. Na tem linku je napisanega nekaj več o tem: https://www.rumrevelations.com/sugar-li...

Okapi ::

nekikr je izjavil:

Marsikdaj je pa tudi dober dunajc precej boljši od ponudbe kakšne ugledne restavracije.
Seveda je lahko, brez problema. "Visoka kulinarika" (podobno tudi umetnost) je polna različnih nategov in trikov, ki temeljijo na sistemu "nič ne štekam, ziher je kul".

Ampak dokler nisi primerno izobražen, in nimaš dovolj izkušenj (z različnimi dunajci in z bolj prefinjenimi jedmi), lahko sicer rečeš, da ti je dunajc bolj všeč, ampak to razen zate ne pomeni popolnoma nič. In dokler ne boš dovolj izobražen (in imel dovolj izkušenj), boš praviloma ostal prikrajšan za marsikaj.

Recimo dva primera z viskiji.
Najprej so bili vsi škotski viskiji starani v rabljenih sodih, kjer je bil prej burbon. Potem se je nekdo spomnil, da bi lahko okus malo obogatil, če nekaj let staran viski pretoči v sod, kjer je bil prej šeri. Okus je bil drugačen, recimo temu bolj bogat, in nekaterim je bil bolj všeč (nekaterim pa tudi ne). Balvenie Double Wood je bil prvi tak, ki sem ga poskusil, in mi je bil zelo všeč.

Potem so začeli preizkušati še druge kombinacije sodov (burbon + konjak, burbon + porto...). Potem se je nekdo spomnil, da bi lahko viski staral v treh različnih sodih. Balvenie Triple Cask je bil prvi tak, ki sem ga poskusil, in pri tem že nisem prepričan, ali je res kaj boljši. Pač malo drugačen, to je pa tudi vse.

In se seveda niso ustavili pri treh sodih. Ne vem sicer, kdo je rekorder pri tem, ampak pred nekaj leti sem kupil Dalmore King Alexander III, staran v šestihrazličnih sodih - burbon, šeri, madeira, marsala, portovec in cabernet sauvignon. Za tega pa lahko precej prepričljivo rečem, da je to viski, ki ga ne kupiš (oziroma piješ), ker bi bil toliko boljši od drugih (sploh glede na ceno), ampak ker je zaradi šestih sodov pač nekaj posebnega. Če ga piješ, ne da bi vedel, kako je staran, in zakaj je tako staranje nekaj posebnega, si v bistvu ob ves čar tega viskija.

Drug podoben primer (od viskijev, ki jih imam) je Mackinlay's Shackleton. Sam po sebi sicer čisto povprečen mešan (blended) viski, ampak zelo poseben zaradi zgodbe, kako in zakaj je narejen.

Leta 1907 se je na Antarktiko odpravil legendarni raziskovalec Ernest Shackleton. Njegova odprava z jadrnico Nimrod je imela na krovu tudi 25 zabojev viskija Mackinlay’s Rare Old Highland Malt.

Leta 2010 so med restavriranjem koče, v kateri je na obali Antarktiki bivala Shackletonova odprava, pod lesenim podom našli še 3 zaboje tega viskija. Na osnovi tega 100+ let starega viskija so potem namešali viski, ki je po okusu identičen (mojstri za blended viskije znajo iz različnih viskijev poustvarit praktično katerikoli okus). Sprva so ta viski prodajali samo v omejeni "nakladi", v repliki steklenice, kot so jih našli na Antarktiki (vključno s slamnatim ovojem, da se med plovbo steklenice niso razbile), sedaj je pa na voljo tudi v čisto navadni steklenici.



Če piješ ta viski, ne da bi poznal tega ozadja, si vrgel stran denar (steklenica stane okoli 100 evrov). Če zgodbo poznaš, je pa pitje tega viskija svojevrstno doživetje.

V glavnem, užitek pri pitju alkoholne pijače ni sestavljen zgolj iz okusa (in vonja), ampak je pomembno tudi ozadje, zgodba in še marsikaj. Pač kompleksna zadeva (če ne piješ zgolj zato, da bi se zadel).;).

Če recimo piješ rum A. H. Riise, je užitek malo večji, če veš, da je bil to nekoč uradni dobavitelj ruma za dansko mornarico. In še malo večji, če veš, da je Danska nekoč imela kolonijo v Karibih, nekaj majhnih otokov (ki so jih potem prodali in so sedaj ameriški Deviški otoki), kjer je na enem od njih gospod Riise sredi 19. stoletja začel variti rum. In še malo večji, če ta rum piješ na barki.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nekikr ::

In kako je to drugače od tega kar sem jaz povedal že dve strani nazaj? Nič od tega kar si napisal ni "kvaliteta". Je zgolj to kar sem rekel: napis na škatli. Očitno bi moral napisati na dolgo in široko, da bi se vedelo kaj to pomeni, smo le na forumu kjer se zaradi napačno postavljene vejice spregleda vsebina. Če ti prodam steklenico za 500€ to ne pomeni, da je nujno toliko bolj kvalitetna. Pomeni samo, da so nekaj zakomplicirali, morda naredili še omejeno serijo in zdaj ti prodajajo zgodbo - samo zgodbo, ne pijače. Zgodba je tista, ki se drago proda. Kvaliteta sama pa tu ne igra neke hude veze.
Za novo leto smo odprli Poseidon penino. Dobra zgodba, lepa embalaža, lepa steklenica. Penina pa izredno podpovprečna. Lahko se tule važim kakšen doktor penin sem, ker sem odprl tako penino in da ste vsi ostali bedaki, ker pijete srebrno radgonsko in da se izobrazite malo. Lahko pa povem, da so dobro prodali zgodbo, izdelek ni pa prav nič kvaliteten - če se cela družba strinja, da je za en drek.

hunter01 ::

Ok, če gremo malo bolj produktivno naprej v debato.
Ali to pomeni, da naj bi bili bolj kvalitetni rumi, ki so narejeni iz "sugarcane juice" namesto molase?

Na hitro sem zasledil, da tudi proizvajalci ruma naj bi takšen rum oglaševali ne kot rum ampak rhum (s h-jem). Tudi verjetno razlog, da bolj iz francoskih delov prihajajo taksni načini pridelave.

Če pomislim sedaj, katere rume sem imel doma, da piše rhum, mi na pamet pade:
https://viskirum.si/artikel/276/ron-quo...
Nisem nič vedel kaj, zakaj in kako ampak ta rum, ko sem ga probal mi je bil zelo všeč, nekako drugačen, nisem pa noben ekspert ... Večino mojega ruma konča v cocktailih, zato mi je škoda dat neke visoke zneske.

gruntfürmich ::

nekikr je izjavil:

In kako je to drugače od tega kar sem jaz povedal že dve strani nazaj? Nič od tega kar si napisal ni "kvaliteta". Je zgolj to kar sem rekel: napis na škatli. Očitno bi moral napisati na dolgo in široko, da bi se vedelo kaj to pomeni, smo le na forumu kjer se zaradi napačno postavljene vejice spregleda vsebina. Če ti prodam steklenico za 500€ to ne pomeni, da je nujno toliko bolj kvalitetna. Pomeni samo, da so nekaj zakomplicirali, morda naredili še omejeno serijo in zdaj ti prodajajo zgodbo - samo zgodbo, ne pijače. Zgodba je tista, ki se drago proda. Kvaliteta sama pa tu ne igra neke hude veze.
Za novo leto smo odprli Poseidon penino. Dobra zgodba, lepa embalaža, lepa steklenica. Penina pa izredno podpovprečna. Lahko se tule važim kakšen doktor penin sem, ker sem odprl tako penino in da ste vsi ostali bedaki, ker pijete srebrno radgonsko in da se izobrazite malo. Lahko pa povem, da so dobro prodali zgodbo, izdelek ni pa prav nič kvaliteten - če se cela družba strinja, da je za en drek.

spet ti in tvoji okusi...8-)
ženski zmešaj najslabše vino (preveč špricano, gnilo grozdje, umazanija v kleti, lega neprimerna trti, kletar nima pojma kaj dela ker vari samo da se zadane...) in dosti sladkorja, pa ga bodo na veliko hvalile... razumeš kaj ti želim povedati?

no in da ne boš sam pri slabi penini; sem tudi jaz pred 2 tednoma odprl en mumm iz špara, pa mi je bil zanič. ostalim tako-tako. čeprav sem pred leti (verjetno enakega) prinesel iz francije in je bil fenomenalen.
pa ne bom rekel da je zanič zadeva in nevredna nakupa, ampak bolj kot sem pil bolj sem opažal da je bil šampanjec verjetno že čez najboljša leta, je bil pretopel (bolj kot ga je zmanjkovalo bolj se je ohladil v ledu in boljši je postajal)... skratka ne bom si upal trditi da je ena muškatna penina, cukrana do osladnosti, bolj kvalitetna ker bi jo dame rajši pile, ampak bi prej trdil da me je špar nategnil s starostjo in sam sem pijačo premalo ohladil... ne pa da je to nekvalitetna pijača, nevredna nakupa.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

nekikr je izjavil:

In kako je to drugače od tega kar sem jaz povedal že dve strani nazaj? Nič od tega kar si napisal ni "kvaliteta".

Problem je, ker imaš ti neko svojo definicijo, kaj je to "kvaliteta" alkoholne pijače. Definicja, ki ne ustreza temu, kaj večina ljudi razume pod "kakovost alkoholne pijače". Po tvojem je očitno edino merilo tisto, kar lahko izmeriš z nekim instrumentom (količina alkohola, sladkorja in še česa v pijači). No, motiš se.

Vse to, kar sem napisal, prispeva h "kakovosti alkoholne pijače", kot jo dojemamo tisti, ki pijemo. Vsaj tisti, ki ne pijemo samo zaradi žeje, ali ker bi se radi napili.

Invictus ::

No ja, tudi alkoholov je več vrst in dobiti ven pravi alkohol je cela znanost.

Pač različni alkoholi dajo ven različne okuse, enim so všeč eni, drugim drugi, za klenega Slovenca pa najboljši kar metanol >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

nekikr je izjavil:

Če ti prodam steklenico za 500€ to ne pomeni, da je nujno toliko bolj kvalitetna. Pomeni samo, da so nekaj zakomplicirali, morda naredili še omejeno serijo in zdaj ti prodajajo zgodbo - samo zgodbo, ne pijače. Zgodba je tista, ki se drago proda. Kvaliteta sama pa tu ne igra neke hude veze.
Za novo leto smo odprli Poseidon penino. Dobra zgodba, lepa embalaža, lepa steklenica. Penina pa izredno podpovprečna. Lahko se tule važim kakšen doktor penin sem, ker sem odprl tako penino in da ste vsi ostali bedaki, ker pijete srebrno radgonsko in da se izobrazite malo. Lahko pa povem, da so dobro prodali zgodbo, izdelek ni pa prav nič kvaliteten - če se cela družba strinja, da je za en drek.


Kot prvo, nikjer nisem napisal, da dražje=boljše. Ravno obratno, večkrat sem že poudaril, da cene ne smeš nikakor enačiti s kakovostjo. Obstaja sicer določena korelacija, zaradi tržnih zakonitosti (boljšo zadevo lahko dražje prodaš), ampak je korelacija precej šibka in je (zelo) veliko primerov, ko so dražje zadeve slabše od cenejših.

Kot drugo, če ti zgodba ne pomeni nič, oziroma nisi ob pitju tiste penine užival nič bolj, kot bi užival, če bi isto penino pil brez zgodbe, potem ti pač ne pomeni nič. Nikjer ne piše, da ti mora vsaka zgodba kaj pomeniti.

Užitek ob pitju ni odvisen samo od okusa, ampak tudi od doživetja. Podobno, kot je okus povezan z vonjem. Ko si prehlajen in nimaš vonja, ti je vsaka pijača (in hrana) neokusna. Kdor tega (zgodbe, doživetja...) ne zna cenit, je pač prikrajšan za marsikaj.

Okapi ::

Invictus je izjavil:

No ja, tudi alkoholov je več vrst in dobiti ven pravi alkohol je cela znanost.

Pač različni alkoholi dajo ven različne okuse, enim so všeč eni, drugim drugi, za klenega Slovenca pa najboljši kar metanol >:D.

Alkoholov je sicer res več vrst, ampak tisti, ki ga hočeš imeti v pijači, je samo en - etanol. Metanol je strupen, butanola in propanola tudi nočeš imeti, ali glicerola ali še kakšnega -la.

Invictus ::

No, jih je še več...

Že leta nazaj je imel predavanje o kuhanju šnopsa en profesor s kemijskega faksa, pa je malo razložil zadeve...

Predolgo že da bi se spomnil kaj in kako...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gruntfürmich ::

ogromno je hlapnih snovi, ki jih želiš imeti v destilatu, in veliko je hlapnih stvari ki jih ne želiš imeti. in obstaja cela znanost in dolga leta učenja; tudi generacij, kako to doseči.
seveda povprečnemu pivcu/izdelovalcu žganih pijač to ni jasno, ker edino kar ve je kako dobiti čim bolj koncentriran etanol da se lažje zadane in da je produkta čim več. če je treba pa še malo umetnih arom doda, ker je to nepoučenim kupcem všeč (tudi jaz bil med njimi). ampak ta zadeva potem ni kvalitetna!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

gruntfürmich je izjavil:

ogromno je hlapnih snovi, ki jih želiš imeti v destilatu, in veliko je hlapnih stvari ki jih ne želiš imeti. in obstaja cela znanost in dolga leta učenja; tudi generacij, kako to doseči.
seveda povprečnemu pivcu/izdelovalcu žganih pijač to ni jasno, ker edino kar ve je kako dobiti čim bolj koncentriran etanol da se lažje zadane in da je produkta čim več. če je treba pa še malo umetnih arom doda, ker je to nepoučenim kupcem všeč (tudi jaz bil med njimi). ampak ta zadeva potem ni kvalitetna!


Kup visokoletečega nakladanja, a svojega priporočila "ta pravega ruma" pa še nisi uspel izprdniti, pa si bil večkrat vprašan za ta podatek

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

errhec ::

Kolikor razumem zadnje poste mora imeti RUM zgodbo in je top.
Če pijem le ta isti RUM in ne vem zgodbe, ter mi ni dober, je brez veze.
Če najdem zame dober "RUM", je brez veze, pa ni važno koliko stane, ker ne vem zgodbe (če je nima je sploh joj, tudi če mi je všeč.),
važno, da ima zgodbo in da je staran v 17ih sodih, sigurno mora biti dober??
Tukaj je link na zgodbo o torti, ki je ista, vendar je ena dražja od druge:


Morda je zato RUM z zgodbo boljši.
dd

Okapi ::

errhec je izjavil:

Kolikor razumem zadnje poste mora imeti RUM zgodbo in je top.
Če pijem le ta isti RUM in ne vem zgodbe, ter mi ni dober, je brez veze.

Ne, rum ne potrebuje zgodbe, da je dober.
Ne, ni vsak rum z zgodbo top.

In ja, če piješ rum, ki ti ni všeč, in nima niti zgodbe (ali pa je ne poznaš), delaš nekaj zelo narobe.

Ampak enak rum z zgodbo ti bo ob pitju nudil več užitka, če to zgodbo poznaš, kot če je ne poznaš. Piješ nek solidno dober rum na jadrnici. OK, nič posebnega, pač rum ko rum. Če pa veš, da je bil to nekoč rum avstrijske cesarske mornarice, je čar pitja malo večji.

Pri zgodbah je sicer tako, da ne smeš nikoli biti preveč skeptičen, ker to velikokrat uniči čar zgodbe. Recimo ta rum avstrijske cesarske mornarice je nekoč delala destilerija Albert Michler v Avstriji (oziroma današnji Češki). Sedaj ga sicer tudi dela destilerija Albert Michler, ki pa s tisto avstrijsko nima razen imena čisto nič skupnega. Je v Veliki Britaniji, ustanovljena 100 let po tem, ko je avstrijska nehala obstajati. Koliko je ta novi "mornariški" rum podoben tistemu, ki so ga pred 100+ leti pili slovenski mornarji v Puli in Boki Kotorski, je tudi veliko vprašanje - verjetno bore malo. Ampak kljub vsemu je čar pitja malo večji, če zgodbo poznaš.

Ali boš ta rum pil več kot 1x je pa seveda odvisno predvsem od tega, kako všeč ti je okus (in cena).



Recimo primerjava s filmom, kjer je užitek prav tako odvisen od različnih dejavnikov. Recimo da je zgodba povprečna, ali celo slaba. Če so igralci dobri in/ali posebni učinki prepričljivi, bo užitek ob gledanju vseeno večji, kot če ne bi bili. Ne boš pa šel takega filma gledati 2x.

Prav tako ima film večji čar, če poznaš različne podrobnosti iz snemanja, recimo tehnične (kakšen film so uporabili, katere objektive...). Če te take stvari seveda zanimajo in se vsaj malo spoznaš na tehnikalije.

To omenjam, ker sem pred kratkim na youtubu gledal en zanimiv video o tehničnih podrobnostih filma Lawrence of Arabia iz leta 1962, in ki ga bom prav zaradi tega, ker sedaj o njem vem nekaj več, z dodatnim užitkom pogledal še enkrat. 2160 HDR10 datoteka je že na disku.;)

nekikr ::

Problem je, ker imaš ti neko svojo definicijo, kaj je to "kvaliteta" alkoholne pijače. Definicja, ki ne ustreza temu, kaj večina ljudi razume pod "kakovost alkoholne pijače". Po tvojem je očitno edino merilo tisto, kar lahko izmeriš z nekim instrumentom (količina alkohola, sladkorja in še česa v pijači). No, motiš se.

Madona, kvaliteta je nekaj, kar lahko izmeriš, že po sami definiciji. To, kar ti opevaš kot kvaliteto je pa reklamiranje izdelka. Nič ni narobe s tem, če se počutiš bolje, ker si na embalaži prebral besede firminega PRovca, ampak ne mešaj pa reklamiranja s kvaliteto.
Saj vem kaj bi rad načeloma povedal, ampak to je nekaj povsem drugega. Povprečno vino, postreženo na idealni temperaturi v vrhunskem kozarcu in v super družbi je še vedno povprečno. Doživetje bo pa res morda vrhunsko, ampak ne zaradi same kvalitete.

Okapi ::

Problem je, kar pri alkoholnih pijačah je pravo merilo kakovosti užitek pri pitju. Ker ne piješ zaradi sestavin, ampak zaradi užitka med pitjem. Užitek pa ni odvisen samo od sestavin.

Banalen primer - vrhunsko pivo je zanič, če je toplo. Ledeno hladno je pa skoraj vsako dobro.

Če si žejen pa še toliko bolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

Ker pomeni, da je za užitek pri pitju pira temperatura in žeja v bistvu bolj pomembna od sestavin.;)

mancslo ::

Tudi sam bi rekel, da ambient, trenutek, zgodba ipd. pogoj za končni vtis.
Npr. krigel piva v kakšni dobri pivnici ali pa zmrznjena steklenica piva v teh novodobnih hladnih bifejih je čist druga...

nekikr ::

Okapi je izjavil:

Problem je, kar pri alkoholnih pijačah je pravo merilo kakovosti užitek pri pitju. Ker ne piješ zaradi sestavin, ampak zaradi užitka med pitjem. Užitek pa ni odvisen samo od sestavin.

Banalen primer - vrhunsko pivo je zanič, če je toplo. Ledeno hladno je pa skoraj vsako dobro.

Če si žejen pa še toliko bolj.

Hvala. To sem povedal že dve strani nazaj. Da je praktično vsak rum, ki se ga pri nas prodaja, kvaliteten. In prav nič ni narobe, če je nek rum bolj sladek. To ne pomeni, da ni kvaliteten. Niti ni tisti, ki mu je to všeč, neizobražen kreten.
Grunta pa še kar čakamo vsi, da pove katera stvar je po njegovo res kvalitetna, da jo probamo, če drugega ne. Najbrž pa rabi nekaj časa, da se spusti med nas smrtnike in nam to zaupa.
1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pospešeno staranje alkoholnih pijač - sam svoj mojster

Oddelek: Znanost in tehnologija
351543 (199) Mercier
»

Whisky (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1095223377 (1839) FrankSinatra
»

Konjak (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8419484 (1767) Yossarian
»

Dostojen liquor shop v Sloveniji (Ljubljana)

Oddelek: Loža
277998 (7191) Kenpachi
»

Poceni, pravi rum

Oddelek: Loža
135104 (4686) Saladin

Več podobnih tem