» »

zaspanost?

zaspanost?

chrispy ::

Zadnje čase se mi dogaja da potrebujem več spanca kot recimo 2 meseca nazaj. Recimo ob 23:00 sem ze tok zaspan, da se sam uležem in zaspim. in Zjutraj ob 5:30 s težavo ustanem. Danes sem recimo spal od 23:00 do 11:00, pa bom vrjetno spet zaspan zvečer. V prehrani nisem spreminjal čisto nič, tako da se mi zdi kar malo čudno vse skupaj.

bluefish ::

Morda famozna spomladanska utrujenost.

jype ::

Povišaj cirkulacijo, najlažje z več gibanja.

chrispy ::

@bluefish in kaj je razlog te utrujenosti ? v to nisem najbolj prepričan da je kaj takega.
@jype bom ja, kakšen kolo alpa tek vrjetno.
sicer pa bil sem v nemčiji prejšne 3 tedne pa je bilo use normalno. Od nedelje dalje ko sem v sloveniji pa sem ob večerih čisto sfukan. (čez dan funkcioniram normalno) zvečer pa sem v sekundi zmatran

Mellons ::

Pri meni je podobno, včasih nisem zaspal do 1:00, ko sem šel v posteljo ob 23:00 ali 00:00, zadnji teden ali dva pa že nekje ob 22:30 kinkam pred televizijo. Mogoče ima res kaj veze s to spomladansko utrujenostjo.

urosz ::

Pri meni isto zadnji teden. Sem tudi že premišljeval, zakaj, pa nisem ugotovil..

dzinks63 ::

Zadnji teden, polna luna , 16.3. ob 18:07?

harmony ::

Men se zdej spi.

Engineer_ ::

dzinks63 je izjavil:

Zadnji teden, polna luna , 16.3. ob 18:07?


kaj točno ima luna veze?

shadeX ::

Engineer_ ::

zanimivo, vedno sem bil mnenja da je to samo nek beden izgovor.

podobno kot tisto, ko se reče da so vozniki na cesti bedni, ker je polna luna.

Sem poiskal boljši članek na to temo:
http://science.time.com/2013/07/25/how-...


Samo sem bil vedno 100% prepričan da je melatonin povezan izključno samo z modro svetlobo, kar se pač reši z roletami /debelimi zavesami. Očitno to ne drži, tudi luna na nek način vpliva na izločanje melatonina.

Ko je luna naj bi težje zaspali. Luna izzove da se v telo sprošča manj melatonina, ki je hormon "zaspanosti". Manj kot se ga izloči, manj je človek zaspan. Ergo, drugi dan si bistveno manj spočit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

billy ::

Kakšna logika pa bi bila za tem? Mogoče evolucija, ker ko je polna luna človek bolje vidi ponoči (če je jasno vreme) in lahko se giblje/prehranjuje/lovi tudi ponoči? Ali pa je zaradi polne lune lažje opažen iz strani plenilcev in se jim mora lažje umikati (in ker ni zaspan je bolj zbran)?

bleem ::

bistvu, sem to že večkrat premleval kako luna vpliva na telo ... bistvu zelo laična ampak meni osebno všečna obrazlozitev od ene starejse gospe ... ce luna lahko premika oceane, potem tudi lahko vpliva na nekaj tako majhnega kot je človek:)

M-XXXX ::

bleem je izjavil:

bistvu, sem to že večkrat premleval kako luna vpliva na telo ... bistvu zelo laična ampak meni osebno všečna obrazlozitev od ene starejse gospe ... ce luna lahko premika oceane, potem tudi lahko vpliva na nekaj tako majhnega kot je človek:)

Seveda da vpliva, takrat si 0.00001% lažji, oziroma težji.

Engineer_ ::

logika je preprosta: podnevi je svetloba precej bolj modra kot rumena, 6500 kelvinov, zato so se gangliji v očeh (ali kako se reče tem "senzorjem") prilagodili da zaznajo modro svetlobo in ustavilo proizvodnjo melatonina, ki je odgovoren zato, da ti postaneš zaspan.

ko je tema pač modre svetlobe ni in ti postaneš zaspan saj se proizvodnja melatonina poveča.

Zato če si zvečer za računalnikom precej težko zaspiš, saj zasloni oddajajo modro svetlobo, ki zavira proizvodnjo melatonina in zato pač ne postaneš tako hitro zaspan.

kaj točno ima lunina veze s tem, če nisi direktno izpostavljen modri svetlobi, ki jo odbija luna, pa nevem. Modra svetloba ki jo odbija luna pa je spet uporabna za uničenje produkcije melatonina saj so ljudje nekoč živeli brez elektrike in so morali biti zbujeni čeprav niso imeli vira svetlobe.


but again, ne razumem kaj ima luna veze, če si v 100% svetlobno zaprti sobi. Znanstveniki pa so prišli do ugotovitve da vseeno vpliva, ni pa 100% točno razloženo kako.

Tak da OP, poglej si članke o melatoninu in povezavi z modro svetlobo. Verjetno si ponoči preveč za pcjem, televizijo, telefonu, podnevi pa premalo na soncu in je tvoje telo zmedeno saj ne ve kdaj je dan in kdaj noč;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

chrispy ::

jah tja od 20:00 pa do 02:00 sem ponavadi za kompom (no ja zadnje čase niti ne). Čez dan pa sem kar dosti zunaj itd.... po šoli vsaj 3 ure ziher. Tako da to vrjetno ni razlog. Bom probal ja malo več gibanja (kakšen tek alpa kaj takega). Ima morda to veze, da odkar je tako toplo pridem domov prešvican, pač ne tisto da bi biu moker kukr da bi pred tem tekel 2 uri skupaj. Ampak pač tisto rahlo preznojen (vročina na busu itd...)

billy ::

Engineer_ je izjavil:

logika je preprosta: podnevi je svetloba precej bolj modra kot rumena, 6500 kelvinov, zato so se gangliji v očeh (ali kako se reče tem "senzorjem") prilagodili da zaznajo modro svetlobo in ustavilo proizvodnjo melatonina, ki je odgovoren zato, da ti postaneš zaspan.

ko je tema pač modre svetlobe ni in ti postaneš zaspan saj se proizvodnja melatonina poveča.

Zato če si zvečer za računalnikom precej težko zaspiš, saj zasloni oddajajo modro svetlobo, ki zavira proizvodnjo melatonina in zato pač ne postaneš tako hitro zaspan.


Ta programček zna pomagati: http://justgetflux.com/

Če nekdo nima problema zaspati "takoj" ko gre spat, potem tudi če uporablja računalnik tik pred spanjem proizvodnja melatonina ni okrnjena, ali je tudi lahko, pa se pozna na spancu kasneje v noči?

Glugy ::

Jaz pa mislm da je problem o premiku ure. Vsaj zase vem da me to vedno zje.. Pa rabm kr ene par mescev da se prilagodim pa spet normalno funkcioniram.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

chrispy ::

No zanimivo, danes pa takih težav nisem imel. Vrjetno je tudi razlog v tem da sem spal od včeraj 23:00 pa do danes 11:00 hehe.

Engineer_ ::

problem v premiku ure seveda je, ampak je tako velik.
Vsa fora je v svetlobi.

ponoči, predn gremo spat, radi šarimo po telefonu, pred tem se gleda tv ali visi za računalnikom..sami viri dokaj močne modre svetlobe ;)

billy je izjavil:


Ta programček zna pomagati: http://justgetflux.com/

Če nekdo nima problema zaspati "takoj" ko gre spat, potem tudi če uporablja računalnik tik pred spanjem proizvodnja melatonina ni okrnjena, ali je tudi lahko, pa se pozna na spancu kasneje v noči?


morda zna pomagati ja, samo mene zelo moti barva, ki jo naredi. Sem imel nekaj časa nekaj zelo podobnega, pa sem kmalu izbrisal.

Najbolje je če imamo rumene žarnice, saj rumena barva neprimerno manj moti kot dnevna bela. Ampak ljudje so pametni in si dajejo daylight 6500k žarnice v sobo kjer se zadržujejo pred spanjem, ker imajo pač "lepšo" svetlobo, ki pa je napačna, saj povsem uniči izločanje melatonina...ergo...ne moremo zaspati ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

harmony ::

Svetloba gor dol. 12h na bavstelki in potem bi vas vprasal, ce je kdo zaspan.

Engineer_ ::

kaj je "bavstelka" po slovensko?

also, predolgo spanje te utrudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

MadMax ::

baustel = gradbišče
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Engineer_ ::

utrujenost =!= zaspanost


also, 12 ur na zraku pod soncem je avtomatsko boljši spanec kot biti 8 ur zaprt pod neonskimi žarnicami pred zaslonom, potem pa it še domov in spet za tv ali računalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

gregor_m ::

Mogoče kdo ve kaj je na tem, ko pravijo, da postelje ne smeš imeti obrjene na jug, ampak naj bi bila obrjena na sever?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

najmanj škodljiv monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
545720 (2648) Gagatronix
»

Pozicija (orientacija) pojstelje vpliva na spanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7911721 (9647) oemdzi
»

LED žarnice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
203859 (2561) jtothek
»

Sevanje naprav

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245434 (4103) [D]emon
»

Razsche*ukan bioritem

Oddelek: Loža
363343 (2228) SkIDiver

Več podobnih tem