» »

Varčevanje denarja

Varčevanje denarja

1
2
»

marvin42 ::

Smurf: če gre za majhne vsote, potem imaš čez 10 let res 48% več. Takoj pa ko letne obresti presežejo 1000 eurov, moraš pa odšteti davek. Da ne govorimo o tem da "vso srečo" pri iskanju banke ki ti bo danes dala 4% obrestno mero.
Mostly Harmless

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: marvin42 ()

tomaz- ::

Torej: kam zaboga dat, recimo, 40000€??

Tilen ::

@marvin42
Za enako obdobje poglej tudi donos zgoraj omenjenih podjetij. Brez zloma v 2008 bi bil rezultat še bistveno boljši. V desetih letih torej veliko več, kot bi dobil na banki (48%).

@tomaz-
Nekaj predlogov smo obdelali v podobni temi - Kam ta trenutek z 30KEUR na daljsi rok?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Gogyto ::

Smurf je izjavil:

@Goyto
Ne pretiravam, obresti so bile izracunane na podlagi trenutne obrestne mere (ce recimo vezes za 4% letne obresti, dobis 48% v 10 letih, kar je polovica vec). Davki, ki jih omenja technolog pa temeljijo na prihodkih ne na stanju na racunu in se jim ne bos izognil z denarjem v stumfu (razen, ce bos delal na crno, kar pa je cisto drug primer). Bo moja trditev kar drzala.


Ja, valjda.:D

Smurf ::

Ok jaz imam trenutno 1 letne vezave za dobrih 4% (mislim, da je celo 4.10 ali 4.15%), vidim pa da trenutno ponujajo za dobrih 3% (ampak sem preprican, da bo kmalu slo spet gor), kar z davki znese recimo 35% v 10 letih. Se zmeraj bistveno bolje od stumfov. Je pa kot je omenil Tilen vezava denarja (najbolj simpl varianta) le ena izmed moznosti. Ampak kot ze receno vsakemu svoje, jaz nobenga ne silim v nic, sam povem kaj se meni zdi bolje (je pa res, da se bo vsak, ki se na te stvari malce spoznal strinjal z mano).

marvin42 ::

Se strinjam s Smurfom in Tilnom, moja opazka je bila bolj glede konkretnih številk (48% več, 4% na leto), ki trenutno niso realne.
Mostly Harmless

Tilen ::

Mimogrede, tudi naša borza se pobira. Investicija lani oktobra-novembra (pri cca 15 EUR na delnico) v Zavarovalnico Triglav, bi v enem letu prinesla 20% donos, dobil bi še pa dividendo v višini 2 EUR, kar je glede na vložek na delnico, dodaten 13% donos pred davki. Glede na poslovanje družbe, gre trenutno še vedno za precej pošteno vrednotenje (PE 5,72 pri cca 18.3 EUR na delnico).

Obdobje enega leta :
Pozavarovalnica Sava 14%
Krka 16%
Telekom 41.63%
Luka Kuper 32%


Warren Buffett - "Be Fearful When Others Are Greedy and Greedy When Others Are Fearful"
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Smurf ::

@Tilen v linkani temi sem opazil tvoj izracun za delnice dolocenih firm. Kako si prisel do in/out stroskov oz. kje se, da kupiti (najbolj ugodno) delnice Novartisa (preko katerih posrednikov). Me ima, da bi vlozil 10k-20k€ v farmacijo, vendar se ne vem ali naj sam razprsim med podjetja (kar se nisem pocel) ali ponovno vzamem kaksen sklad (npr. Triglav Farmacy and Health Care).

Tilen ::

To so povprečni stroški (ne)roparskih posrednikov v tujini. Nakupe lahko opraviš preko vseh BPH pri nas, vendar tukaj poznajo tudi nekatere stroške, za katere bi v tujini prvič slišali.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

GGGGG ::

Smurf je izjavil:

@Gogyto
Razlika je v tem, da bo nekdo, ki bo vmes zgolj vezal denar imel v roku 10 let, imel polovico vec denarja kot ti. Ampak vsakemu svoje.

S tem, da je riziko denarja v stumfu verjetno visji od denarja na banki.


Razlika je predvsem v likvidnosti. Tilen je dal dober citat. Keš ni kralj. Ekonomsko gledano je to res verjetno ena najslabših investicij, po drugi strani pa ena najboljših, za duševno stanje posameznika.

Meni osebno 10k v žepu pomeni več kot 50k vezanih na banki za 5 let. Tiste 3 do 4% inflacije z lahkoto prebavim, če vem, da imam denar na dosegu roke. Z eno pametno investicijo v neko dobro priliko je ta znesek tudi precej enostavno nadoknaditi.

Smurf ::

Menjas, ti meni 50kEUR, ki so vezani za 5 let. Jaz tebi 10kEUR?
Sprejmem (skoraj) kadarkoli.

S tem, da ja sem imel v mislih 1 letne vezave, ki jih po potrebi naredis vec in jih vezes z zamikom. Si cisto dovolj likviden.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

GGGGG ::

Ne menjam. Če bi bil povsem broke (z neko povprečno plačo in popolnoma brez prihrankov) in bi mi nekdo dal na izbiro pa bi sigurno vzel 10k.

Oz. realno. Vzel bi 50k in vzel stroške prekinitve vezave :)

S tem, da ja sem imel v mislih 1 letne vezave, ki jih po potrebi naredis vec in jih vezes z zamikom. Si cisto dovolj likviden.


To sem tudi jaz predlagal v prvem postu. Vezave z zamikom 3 mesecev, tako, da ti skos lepo kaplja denar na TRR, še vseeno pa izkoristiš višjo obrestno mero.

Ampak vseeno v to ne porineš vsega keša, ki ga imaš. Jaz rabim nekaj na dosegu roke. Ne zgodi se redko, da prileti priložnost ko lahko na hitro narediš kak dober deal in narediš nekaj 10% donosa v enem mesecu.

Je pa seveda to zelo odvisno od človeka. Na forumu lahko razlagamo različne stvari, na koncu pa vsak sam ve kaj se njemu zdi najbolj pomembno.

Smurf ::

No vidis, sej si pogruntal, da je vezanih 50k€ vredno bistveno vec kot 10k€ ;).

Drugace pa nikjer nisem trdil, da vezes/das v sklade celoten denar, to velja tudi, ce ne lovis nekih hitrih donosov.

jype ::

Eden večjih problemov, ki jih imajo ljudje s skladi je predvsem ta, da ne razumejo, kako delujejo. Mnogi naredijo največjo možno neumnost in potegnejo sredstva ven, ko je indeks nizek, ko so tečaji na psu, ali pa celo že takoj po tem, ko svoje stroške obračunajo upravljalci in dobijo izpisek, da imajo na računu polovico manj, kot so vplačali. To ni banka. Še posebej nespametno je to početi, če v sklade investirate v okviru investicijskih življenskih zavarovanj.

Druga reč pri skladih je predvsem ta, da je pametno vplačevati, ko tečaji padejo. Skratka, ravno takrat, ko vsi panični kričijo "VSE JE HUDIČ VZEL!".

Prodaja se jih, ko tečaji poskočijo in bi vsi radi kupovali, da bodo hitro zaslužili.

V grobem je v tem vsa umetnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Gogyto ::

Smurf je izjavil:

Menjas, ti meni 50kEUR, ki so vezani za 5 let. Jaz tebi 10kEUR?
Sprejmem (skoraj) kadarkoli.

S tem, da ja sem imel v mislih 1 letne vezave, ki jih po potrebi naredis vec in jih vezes z zamikom. Si cisto dovolj likviden.


Aja, seveda... Vidiš, v startu nisi govoril o enoletnih vezavah... :) Umetnost/čar vas, 'mešetarjev' in kvazi ekonomistov, je ravno v prodajanju megle. Tako, kot jo lahko prodajam jaz, ko imam xyz denarja v nogavici.;)
Potem se pa pejmo delnic in skladov...

jype ::

Meglo v tej temi prodajaš izključno ti.

Double_J ::

S 50.000 lahko 5 let ležiš na pojstli. Dolge počitnice si lahko privoščiš, pol bi pa tako ali tako verjetno spet kej delal, ker ti je že malo dolgčas.
Dve šivanki...

Zagnani ::

Ko že govorimo o skladih. Kaj narediti ta trenutek glede skladov, a je po vašem mnenju sedaj pameten čas za prodajo ali je bolje pustiti denar v skladih?

black ice ::

Jype je že odgovoril na to vprašanje.

Zagnani ::

Ali mislite, da se je trenutno ponovno naredil "balonček" pri skladih.

Koliko mislite, da je še prostora za dvig skladov.

Bolj natančno me zanimajo skladi Triglava in KD-ja, saj imam trenutno tam že naložen denar in nevem točno na kateri sklade bi razpršil.

MIHAc27 ::

Balončka po moje še ni... vsaj moji skladi še niti 1 ni dosegel niti tistega, kar sem notri vložil...
po moje bo treba še kar nekaj let čakat (3 ali več)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Depozit - katera banka ima najvišje obresti? (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
722148192 (11250) kombinezon
»

Kam s prihranjenim denarjem? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18831889 (8137) miha98
»

Kam ta trenutek s 30K EUR na daljsi rok? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15956656 (15409) Buggy
»

Sef (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6013374 (11564) Smrekar1
»

Varčevanje v banki DA/NE in nadzor države (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10322255 (19948) Furbo

Več podobnih tem