» »

Kam ta trenutek s 30K EUR na daljsi rok?

Kam ta trenutek s 30K EUR na daljsi rok?

1 2
3
4

Tilen ::

Bomo čez 10 let računali. Danes pišem zato, ker je cca 1 leto odkar je OP spraševal kaj naj naredi s 30k.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Buggy ::

...OP je govoril tudi o najbolj sigurni varianti za obdobje min 3-5let ;)
Drugace pa bo zaenkrat bo kar ostalo nalozeno v banki ...pac pussy varianta za 4.15% obresti. Novodobni pohlep in igranje z usodami drugih prepuscam raje nasim menedzerckom...ga bo se zmanjkal drugac :P

je pa lepo videti take cifre Tilen ja ... in ce bi imel kaj iz loterije zadetega denarja bi se verjetno tudi sam malce poigral s papirji.

Buggy ::

toliko da malo update-amo situacijo. Lanske obresti za depozite, kot verjetno ze sami veste so letos zgolj se mokre sanje. Ce sem lani tak cas dobil 4,15% obresti sem letos na isti banki za se malce vecji znesek, dobil zgolj 2,75%, pa se to sem "umetno dvignil" za 0,10%, ker sem vzel VIP paket :8)

Stvar je se toliko bolj zanimiva, ker je zena slabe tri tedne pred mano deponirala podoben znesek (vzet iz Factor banke) na Dezelni banki in je bilo v petek ko so urejali papirje se 3,40% v ponedeljek, ko je pa prinesla denar pa ze 3,20%, en teden po tem pa ze 2,90%

...skratka ekspresno je slo tole nizanje obrestne mere dol v zadnjem mesecu :(

Tilen ::

Tole je dobro. Več denarja bo šlo v druge oblike varčevanja, ki bodo s tem še donosnejše. Hkrati je to znak, da se banke pobirajo. Sedaj mora pasti samo še 10Y bond, ki bo potrdil, da znižanje obrestnih mer ni umetno, ampak gre dejansko za izboljšanje stanja.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Furbo ::

Vsaj obresti so znižali, morda bo to komu rešilo prihranke, bo bodo začeli pleniti po bankah na nivoju cele EU.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Dr.S ::

Kaj pa pravite na UNICREDITBANK-o?
Da me ne bi država cuzala (-otroški dodatki,+...) bo denar (15000) vezala babica na svojem računu - FLEKSI DEPOZIT (3m ali 6m ali 1leto z avtomatskim podaljševanjem 3 let=kar pomeni, da po tem času lahko denar dvignem brez stroškov).
Jaz dobim pooblastilo, da denar lahko nalagam in dvigam. Odločit se moram samo za katero varianto. Osebno mi najbolj diši 6 mesecev z obrestmi 2,15%.

Mnenja?

Tilen ::

2,15% ne pokrije niti inflacije.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

mailer ::

Tilen je izjavil:

Tole je dobro. Več denarja bo šlo v druge oblike varčevanja, ki bodo s tem še donosnejše. Hkrati je to znak, da se banke pobirajo. Sedaj mora pasti samo še 10Y bond, ki bo potrdil, da znižanje obrestnih mer ni umetno, ampak gre dejansko za izboljšanje stanja.
Naj mi to nekdo razloži. Če banka ponuja nižje obresti je stanje bank boljše? Tega ne razumem najbolj.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Tilen ::

mailer je izjavil:

Tilen je izjavil:

Tole je dobro. Več denarja bo šlo v druge oblike varčevanja, ki bodo s tem še donosnejše. Hkrati je to znak, da se banke pobirajo. Sedaj mora pasti samo še 10Y bond, ki bo potrdil, da znižanje obrestnih mer ni umetno, ampak gre dejansko za izboljšanje stanja.
Naj mi to nekdo razloži. Če banka ponuja nižje obresti je stanje bank boljše? Tega ne razumem najbolj.


Ja, točno tako. Manj kot je zaupanja, več obresti mora dati, da ji posodiš denar.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

mailer ::

Ja, točno tako. Manj kot je zaupanja, več obresti mora dati, da ji posodiš denar.
Aha, tko je to mišljeno. Podobno kot z državnimi obveznicami. Večji kot so obljubljeni donosi v večjem dreku je država.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

WarpedGone ::

Da, država potrebuje denar, če ga hoče dobit mora z obrestmi "plačat" rizik.
Majhen rizik, nizke obresti in obratno.
Zbogom in hvala za vse ribe

thramos ::

S tem da obresti depozitov pri bankah v večji meri kot pri državah določa še konkurenca.

Johnny76 ::

No, od odprtja te teme je minilo že kar nekaj časa in zanima me, kako se vse skupaj poteka. Za kakšne naložbe si se odločil, kaj bi svetoval drugim sedaj, ko imaš nekaj več izkušenj?

Okapi ::

Evo, mene tudi zanima, kam s 50k evri - da je varno in dovolj likvidno. Lastnik teh evrov ni ravno pristaš nakupovanja delnic ali vlaganja v sklade.;)

O.

Tilen ::

Posodi jih Applu po 4.25% letno do 2044. Če ne bi plačevali, sproži stečaj.

US037833AT77
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Johnny76 ::

Tilen je izjavil:

Posodi jih Applu po 4.25% letno do 2044. Če ne bi plačevali, sproži stečaj.

US037833AT77


A lahko poveš kaj več o tem?

Buggy ::

No, od odprtja te teme je minilo že kar nekaj časa in zanima me, kako se vse skupaj poteka. Za kakšne naložbe si se odločil, kaj bi svetoval drugim sedaj, ko imaš nekaj več izkušenj?


ja tole prekladanje denarja je ena sama odgovornost in skrb. Od zacetka do sedaj so obresti na bankah padle res gromozansko, se je pa (z majhnim dokladanjem) od takrat iz 30k naredilo 36K. Ker bo to se nekaj casa mrtev kapital in ker banke trenutno nimajo vec dobrih depozitnih obresti, tudi mene zanima, kam bi bilo danes zanimivo za polozit ta denar. Depoziti niso vec nekaj kar je vcasih bilo. Tezko je biti pameten in istocasno preudaren ;)

Tilen ::

Johnny76 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Posodi jih Applu po 4.25% letno do 2044. Če ne bi plačevali, sproži stečaj.

US037833AT77


A lahko poveš kaj več o tem?


Apple se je zadolžil za več milijard USD, kljub temu, da praktično sedi na gori denarja. Svoj dolg je ponudil v odkup do leta 2044 po obrestni meri 4,45% letno. Za nakup obveznice potrebuješ trgovalni račun, denar in ISIN (US037833AT77).

Investment grade corporate bonds

Tega imaš zelo veliko. Npr. US92343VBT08 je 6,55% Verizon Communications do leta 2043.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

guess_who ::

V primeru obveznic, ki jih predlaga Tilen je treba biti pozoren tudi na valutno tveganje in seveda tveganje da obveznic ne držiš do dospetja ter jih prodaš po nižji ceni od nabavne. Padec cen je dokaj verjeten že samo zaradi obrestnih mer, ki bodo v prihodnosti zelo verjetno višje, obveznice z daljšo ročnostjo pa so še posebej občutljive na spremembe obrestnih mer.
Ne razumem pa strahu pred delnicami. Poleg "buy and hold" se da z delnicami početi še ogromno drugih stvari. Sam npr. že nekaj časa uspešno vodim (po definiciji beta nevtralno) statistično arbitražo z zelo solidnim Sharpe razmerjem. Poleg delnic seveda obstajajo tudi drugi asset classi (obrestne mere, valute, razne surovine, private equity, itd.) in z njimi še več potencialnih strategij/portfeljev. Seveda pa od nič ni nič (oz. v tem primeru obresti na depozite).

Loocas ::

Buggy je izjavil:

ja tole prekladanje denarja je ena sama odgovornost in skrb. Od zacetka do sedaj so obresti na bankah padle res gromozansko, se je pa (z majhnim dokladanjem) od takrat iz 30k naredilo 36K. Ker bo to se nekaj casa mrtev kapital in ker banke trenutno nimajo vec dobrih depozitnih obresti, tudi mene zanima, kam bi bilo danes zanimivo za polozit ta denar. Depoziti niso vec nekaj kar je vcasih bilo. Tezko je biti pameten in istocasno preudaren ;)


to verjetno veš, da če bi vložil v bitcoina, bi zdele imel okoli miljona EUR ...
Matev - najslabši troll vseh časov

Dr.S ::

Končno vem kaj bom s tem dnarjem. Se lih izide za novo streho in okna.
Pa ne bo treba banko za kredit fehtat. ;)

dronyx ::

Trenutno so časi za tiste ki razpolagajo z večjo vsoto denarja precej neprijetni, ker odločitev kam naložiti denar ni lahka. Obresti na bankah za vezane vloge so sramotno nizke (za vezave nad leto dni komaj okrog 1%), delnice v ZDA in Evropi so na rekordnih vrednostih in samo vprašanje časa, kdaj sledi "korekcija navzdol" (šef ECB po moje dela traparijo, ker zasipava trg z denarjem, ki gre potem v napihovanje borznih balonov, medtem ko so nas v času najhujše krize silili v zadolževanje po 6% obrestni meri ali še več!), pri nas za delnice velja enako, saj so močno zrasle v pričakovanju privatizacije, nakup nepremičnine kot investicije je vprašljiv, saj se cene še nekaj časa ne bodo pobrale, pa še davek na nepremičnine prihaja...

Po moje se sedaj splača denar zapravljat...

Tilen ::

Pač ne kupuj dragih delnic, ane. Zavarovalnica Triglav je pri nas precej ugodno vrednotena in zelo dobro posluje. O tem sem sicer že pisal pred več kot letom dni - tukaj. Prav tako so ravno včeraj predlagali izplačilo dividende 2,5 EUR bruto, kar trenutno (vrednost delnice 28.10 EUR) predstavlja 9% dividendno donosnost na letni ravni. Čisti dobiček 2014 je cca 85 milijonov EUR, izplačilo 2,5 EUR bruto predstavlja cca 67% letnega dobička.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Buggy ::

Spet je nekaj casa naokoli in glede na to kako nizke obresti na depozitih so trenutno, se poraja vprasanje kam zopet dati denar, da bo dokaj varno nalozen ter da se plementi.

Povprasal bi po izkusnjah in nasvetih.

Naletel sem na tale zakup soncnih celic z donosom 5%...kot fizicna oseba moram potem placati se kapitalski dobicek (25%) a vseeno bi bilo to letno 3.75% donos kar je vec kot 3x vec kot vsaka banka. Glede na to da imajo z drzavo sklenjen dolgorocno pogodbo o fiksni odkupni ceni energije, bi clovek rekel, da je to zadosten garant, da stvar ne bo kar tako propadla? Ima kdo kaksne izkusnje s tem?

http://www.mojaelektrarna.si/

Obstaja tudi neka investijciska druzba v Avstriji, ki se ukvarja podobno z zeleno energijo in skladi, ki so vezani nanjo.

http://www.kingconsulting.si/?page_id=2...

tole je pa donosnost iz njihove brosure...pozna kdo?



hvala!

gruntfürmich ::

v bitcoin
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Buggy ::

gruntfürmich je izjavil:

v bitcoin


to se sam igram, vendar le z mojim delezom...delez, ki je namenjen za otroke pa prevlacvam kot macka mlade vsake par let. Se pozrem v primeru, da jim ga zafuckam v kaksni tvegani investiciji :8)

Tilen ::

Buggy je izjavil:


Obstaja tudi neka investijciska druzba v Avstriji, ki se ukvarja podobno z zeleno energijo in skladi, ki so vezani nanjo.


Gradove v oblakih ti lahko tudi jaz narišem. Za naslednjih 100 let, če želiš. Samo stran od tega. Naj pokažejo preverljive pretekle donose, če že. Za 10 let, recimo.

Ne vem, zakaj bi vlagal za 3,5% letno v sklade tveganega kapitala, vprašljivih upravljalcev in lastnikov, če imaš dejansko na trgu multinacionalke, ki izplačujejo vsaj 4% letno zadnjih 15 ali 30 let zapored. Njihovo poslovanje je preverljivo, ker imaš kadarkoli dostop do bilanc in praktično vsega relevantnega.

Vidim, da bi moral odpreti sklad. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

gruntfürmich ::

Buggy je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

v bitcoin


to se sam igram, vendar le z mojim delezom...delez, ki je namenjen za otroke pa prevlacvam kot macka mlade vsake par let. Se pozrem v primeru, da jim ga zafuckam v kaksni tvegani investiciji :8)

ko si prvič napisal post v to temo je bil bitcoin 10$. danes je 750. zanimivo bo gledat ko boš napisal tretjič...:D:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

amacar ::

Spet 10$ :)) (hope not)

gruntfürmich ::

amacar je izjavil:

Spet 10$ :)) (hope not)

bo potem moral počakat do četrtič 8-)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bruco21 ::

Pozdravljeni!
Kako je kaj z vlaganji v slovenske obveznice trenutno? Videl sem, da se cena --> in tudi donos? nižata?
Mi lahko predlagate kakšno spletno stran s trenutnimi tečaji, novicami itd?

pirat ::

Če se cena obveznice (ki je izražena v odstotkih od njene nominalne vrednosti) zniža, potem se seveda njena donosnost (do dospetja) zviša.

Tilen ::

Obveznice so še vedno (zelo) drage.

 A

A



Slovenia 10 year

Zelo pomembna je tudi bonitetna ocena.

 B

B

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

U33 ::

Karkoli ni AAA obveznica je drek. Tudi AAA so riskantne in ne veš kaj je noter.

Slovenija ima A (Sami veste kakšno imamo zadolženost), grčija B- 2016, 2010 BBB+
Švedska AAA, pa veste kaj se gor dogaja. Nemčija AAA, deutsche bank pa skoraj pod vodo. Austria AA+ in polovice države zaradi Hypo banke zapufano do groba.

Poglejte si kaj je tudi slo naredila o izbrisanih podrejenih obveznicah. Papa gre vse.

AAA ne pomeni da je zadeva dobra naložba, le to da je to "prime grade" - po domače - top šit, najboljše od slabe ponudbe.

Ratingi obveznic pa se spreminjajo prosto po duši.

DavidV84 ::

bruco21 je izjavil:

Pozdravljeni!
Kako je kaj z vlaganji v slovenske obveznice trenutno? Videl sem, da se cena --> in tudi donos? nižata?
Mi lahko predlagate kakšno spletno stran s trenutnimi tečaji, novicami itd?


Hej,

sam za podatke o obveznicah in delnicah uporabljam www.investing.com in pa www.morningstar.com.

Sicer pa ne vidim razloga, zakaj bi človek vlagal v obveznice... :)

D3m ::

Zlato.
|HP EliteBook|R5 6650U|

less ::

Se dejansko splača kupit zlato trenutno?

U-boat ::

Tudi moj glas za zlato.

hojnikb ::

amd delnice
#brezpodpisa

kow ::

Dolar je drag kot zefran. Jaz bi stavil proti dolarju.

krucymucy ::

hojnikb je izjavil:

amd delnice

zelo samozavestna trditev.
kako se kupi delnice amd-ja z najnizjimi moznimi stroski?

kingsix ::

less je izjavil:

Se dejansko splača kupit zlato trenutno?


Izleda, da je zlato trenutno nekje na podnu..kot kaže je bil bottom tam 1179.
Imamo pa pred sabo The-Donald...Če bo res hotel izpolnit kako obljubo po povečal javen dolg, kar je dobro za zlato. Potreboval bo tudi šibak dolar.
Po drugi strani pa je Trump za močan dolar...rad bi tudi gradil ta svoj slaven zid, za kar bi naj dali ven še več obveznic in bla bla bla. Skratka vse kar on hoče nekako ne gre skupaj, tako, da bomo videli :D

Srebro zna biti bolj donosno, ampak je bolj tvegano in volatilno. Je pa sedaj tudi cena nizka.

Tilen ::

krucymucy je izjavil:

hojnikb je izjavil:

amd delnice

zelo samozavestna trditev.
kako se kupi delnice amd-ja z najnizjimi moznimi stroski?


Pri najcenejši borznoposredniški hiši. V iskalnik vpišeš "US0079031078" in pripraviš denar.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Namless One ::



hojnikb je danes ob 13:59:33 izjavil:
amd delnice

zelo samozavestna trditev.
kako se kupi delnice amd-ja z najnizjimi moznimi stroski?



Moje sporočilo iz druge teme (med drugim lahko tukaj seveda kupiš tudi AMD delnice):
Jaz uporabljam https://www.interactivebrokers.com/ in moram reči da sem izjemno zadovoljen. Z vrednostnimi papirji lahko trguješ na večini razvitih trgov, trgovalni program je izjemno dober provizija pa je nizka (pri večini transakcij so stroški nižji od 0,1% pogosto le okoli 0.05%).

Vendar pa zahtevajo okoli 15 dolarjev mesečne naročnine (za npr USA trg) za "real time" spremljanje podatkov o njihovih delnicah. Brez plačila te naročnine so podatki v njihovem programu zakasnjeni za cca. 20 minut (to se da brez težav obiti z uporabo dodatne strani v enem brskalniku - npr yahhoo finance - tam so namreč real time podatki brezplačni).

DavidV84 ::

kow je izjavil:

Dolar je drag kot zefran. Jaz bi stavil proti dolarju.

Kako pa?

kow ::

@DavidV84
Ne znam povedati, ker se ne ukvarjam s tem - spremljam zadeve samo ljubiteljsko.
Nacinov je veliko (indirektnih), ampak verjetno obstajajo tudi neposredni financni instrumenti, kjer so provizije zelo majhne.
Tilen bo znal verjetno povedati, ce prav razumem je iz industrije.

Mato989 ::

Največja sleparija tega trgovanja z delnicami je to da ne moreš kupit delnic kot fizična oseba in da bi enostavno dobil papirje ala certifikat o lastništvu in na osebni TRR dobival dividende...

To da moraš ne vem kje vse registrirat račun plačevat provizije je samo skubljenje in način kako nas "male" odstranit iz igre...

Jaz bi recimo takoj kupil za ene 2.000€ delnic, če bi lahko to storil brez posrednikov tako da nakažem denar in dobim delnice. Žal to ne gre in zato sem skeptičen.

Torej kaj je najlažji in najcenejši način da imaš portfelj zelo pregleden in da plačaš malo ali nič provizije in da lahko po možnosti z debetno vizo (Abanka) ali paypal nakazilom kupuješ in prodajaš delnice.

next3steps ::

Lej, če si pravi frajer, boš danes kupil do 5% delež v Šaomiju (Xiaomi). LAh kupiš tudi kot fizična oseba.

U-boat ::

Kolega me vsake toliko časa "podžge" z nakupom delnic Salus-a. Rad bi slišal vaše mnenje?

U-boat ::

Kaj menite o Pioneer funds?
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Depozit - katera banka ima najvišje obresti? (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
722144368 (7426) kombinezon
»

Kaj narediti s prihranki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11123038 (19746) M.B.
»

Varčevanje v banki DA/NE in nadzor države (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10322018 (19711) Furbo
»

Kam naložiti večjo količino denarja

Oddelek: Loža
4921102 (18972) Spock83
»

Zmeden - kam naj z denarjem?

Oddelek: Loža
359155 (7975) _Dormage_

Več podobnih tem