13 in 15-palčna Retina, edini možnosti pri MacBook Projih
vir: The Vergevir: The Verge
Podobnost med iPhoto za iOS in OS X
vir: The VergeiPad Air
vir: The VergeTankost iPad Air
vir: The VergeiPad Mini Retina - 2048 x 1536 pik na 7,9 palcih
vir: The VergePovedal je, da je bil glavni namen Mavericksa iz obstoječe strojne opreme iztisniti čim več zmogljivosti vseh vrst. Izpostavlja, da z OSX Mavericks prenosnik MacBook Air s procesorjem Haswell zmore po spletu brskati eno uro dlje, kot s predhodnimi OS X-i. V primeru predvajanja videoposnetkov v iTunes se avtonomija podaljša za kar 90 minut. Ponosni so na svež Compressed Memory, ki s hitrim čiščenjem ter stiskanjem nepotrebnih podatkov v pomnilniku zmore v vsega 4 GB fizičnega prostora shraniti 6 GB podatkov. OS X Mavericks ima bistveno izboljšano upravljanje s pomnilnikom na vseh področjih, saj lahko popolnoma dinamično prilagaja količino pomnilnika, ki je dodeljen grafičnemu čipu, seveda v primeru, da ta nima svojega (to velja za vse Intelove GPU-je). Sveža je kot kaže še podpora za OpenCL na Intelovih grafičnih čipih, kar bo pohitrilo izvajanje programov, ki znajo izkoristiti grafični čip.
Izboljšano je še upravljanje z več zasloni, prihaja nova aplikacija Maps, iBooks, izboljšan je Finder (podpira značke), Safari bistveno bolje med napravami deli zavihke, itd. Vse te novosti smo pravzaprav že omenili v junijski reportaži z WWDC-ja, ko je bil Mavericks javnosti predstavljen v obliki beta izdaje. V skladu z napovedmi je današnja prireditev Mavericks v končni obliki dala na voljo javnosti. Najpomembnejši detajl? Uporabniki OS X-a vse od Snow Leoparda, že 4 izdaje stare verzije OS X, bodo Mavericks dobili popolnoma brezplačno, že danes.
Predstavitev je nadaljeval Phil Schiller, ki je predstavil spremembe na področju MacBookov. Spet v skladu s pričakovanji oz. napovedmi MacBook Proji dobivajo procesorje Haswell. 13-palčni model Retina je nekoliko tanjši in lažji od predhodnika ter vsebuje Intelov grafični čip Iris oz. HD 5100. Avtonomija je odlična, saj zmore kar 9 ur predvajati videoposnetke iz iTunes. Povsem pričakovana je nadgradnja SSD-ja, ki se zdaj povezuje prek PCIe, WiFi je po novem standarda 802.11ac, sveženj nadgradenj pa zaključuje Thunderbolt 2. 13-palčni model se bo izboljšavam navkljub začel že pri 1300 dolarjih za model s 4 GB pomnilnika in 128 GB SSD-ja. Predhodnik je sicer v vseh primerih prišel opremljen z 8 GB pomnilnika, a je bil tudi 200 dolarjev dražji v najcenejši izdaji.
15-palčni model Retina grafični čip v procesorju Haswell nadgradi v Iris Pro (HD 5200, ki vsebuje enak grafični čip, a ima dodatni 128 MB predpomnilniški čip na pakiranju procesorja), medtem ko bo pri sestavljanju posebne izdaje mogoče dodati še nVidiin grafični čip GeForce GT 750M. PCIe SSD, WiFi 802.11ac ter Thunderbolt 2 so seveda prisotni tudi pri 15-plačni izdaji, ki pa ima nekoliko krajšo avtonomijo, do 8 ur. Tudi tukaj je osnovna izdaja s ceno 2000 dolarjev za 200 dolarjev cenejša od osnovnega predhodnika, vključuje pa štirijedrni procesor, 8 GB pomnilnika, 256 GB SSD-ja ter zgolj Intelov grafični čip Iris Pro. Obe izdaji MacBook Proja sta na voljo že danes. Običajnih MacBook Projev brez zaslona Retina na predstavitvi niso omenjali, niti niso na voljo na Applovi spletni strani. Mehanski trdi diski, optični pogoni in nizkoločljivostni zasloni se v primeru MacBook Pro torej poslavljajo.
Phil Schiller nadaljuje z Mac Projem, še eno povsem pričakovano predstavitvijo. Spet poudarjajo majhno velikost celotnega sistema. Na matični plošči bo počival procesor Xeon E5, ki bo lahko imel 4, 6, 8 oz. 12 jeder. Družbo mu bo delal par AMD-jevih grafičnih čipov Fire Pro (najzmogljivejše jedro bo Tahiti) ter do 64 GB štirikanalnega pomnilnika ECC DDR3 s frekvenco kar 1866 MHz. Tudi tukaj se pojavi PCIe SSD, ki bo imel kapaciteto do 1 TB, vključen pa je še WiFi 802.11ac. Mac Pro je opremljen s kar 6 priključki miniDisplayPort, združljivih s Thunderbolt 2. Na vsakega bo mogoče priključiti do 6 naprav, vsak od priključkov pa zmore prenesti do 20 Gb/s podatkov. Zaradi majhnega ohišja pri Applu seveda računajo, da bodo uporabniki vse dodatke priključili prek Thunderbolta.
Isti priključki skupaj z enim HDMI-jem omogočajo priklop do treh zaslonov, kjer je vsak lahko ločljivosti do 4k (podprto je tudi priključevanje enega zaslona prek dveh priključkov). Mac Pro bo na voljo decembra, osnovni model pa bo opremljen s štirijedrnim Xeonom, 12 GB pomnilnika, dvema grafičnima karticama FirePro D300 (vsaka s po 2 GB pomnilnika) ter bo imel 256 GB SSD-ja. Cena osnovnega modela bo 3000 dolarjev.
Strojni del predstavitev so s tem začasno končali in nadaljevali z Eddyjem Cuejem, ki je odgovoren za Applove spletne storitve. Predstavil je novosti v iLife, ki vključuje nov iMovie, iPhoto in Garageband tako za iOS kot za OS X. iPhoto povsod izkorišča 64-bitni procesorje ter je zaradi tega hitrejši, velja pa omeniti, da sta iOS in OS X različici med seboj nadvse podobni. Razlike v izgledu aplikacije so pri iMovie sicer nekoliko večje, a zato Garageband spet izgleda nadvse podoben na obeh platformah. Snemanje na iPhone in iPad po novem podpira kar 32 kanalov. Izboljšana je integracija z oblakom (enostavnejše je deljenje projekta med napravmi iOS ter OS X), zanimiva novost pa je še samodejni bobnar v Garageband (v štartu je na voljo Kyle, dodatne bobnarje je mogoče kupiti z App Store). Celotna zbirka iLife bo na voljo brezplačno s katerokoli novo Applovo napravo.
iWork so očitno pri Applu napisali popolnoma na novo, ko govorimo o izdaji za Mac. Vse iWork datoteke bo mogoče pregledovati in urejati tako na Macih, kot na napravah iOS ter na spletni izdaji iWork, brez da bi bilo potrebno pripravljati posebne izdaje datotek. Grafični vmesnik je popolnoma prenovljen in bistveno enostavnejši, kar da boljši pregled nad vsebino, brez da bi uporabnika dušila obilica orodnih vrstic, gumbov in menijev. Pošiljanje dokumenta prek e-pošte prejemniku omogoča pregledovanje kar v spletni izdaji iWorka, brez da bi datoteko moral prenašati na svojo napravo in jo odpreti z lokalnim programskim paketom. Obenem je v spletnem paketu mogoče sočasno urejanje vseh dokumentov. Spletna izdaja iWorka bo delovala tudi na PC-jih ter bo verjetno vsaj za ogledovanje brezplačna. iWork bo, tako kot iLife, na voljo brezplačno za vse kupce novih Applovih naprav.
Za konec so prihranili neizbežno, novice o iPadu. Tim Cook je povedal, da so do sedaj skupaj prodali že 170 milijonov iPadov ter da kar 81 % uporabnikov tabličnih naprav uporablja prav iPad. iPadom namenjenih aplikacij je v App Store očitno že prek 475.000, brez raztegnjenih, telefonom namenjenih izdaj, kar naj bi bila še vedno težava konkurence. Čeprav se je Phil Schiller pohvalil z 9,7-palčnim zaslonom, ki se je iz generacije v generacijo izboljševal, meni, da so s 5. generacijo zaslona naredili največji preskok.
Zaslon sam ne predstavlja spremembe, a 5. generacija zaslona ne pomeni 5. generacije iPada, saj nova Applova 10-palčna tablica nosi ime iPad Air. Ohišje je v skladu z napovedmi bistveno bolj podobno iPad Mini, kot prejšnje generacije 10-palčnega iPada. Robovi okrog zaslona so 43 % tanjši, tablica je debela le 7,5 mm in je bistveno lažja (okrogel funt, slabe pol kilograma), zaradi česar tudi nosi ime Air. V notranjosti se skriva 64-bitni procesor A7, ki ga načeloma že poznamo iz iPhone 5S, skupaj z dodatnim procesorjem M7. Prav varčnost oz. zmogljivst novega procesorja je omogočila uporabo manjše baterije, kar je omogočilo nižjo težo in debelino, brez da bi padla zmogljivost oz. avtonomija.Procesroska jedra so v primerjavi s prvo generacijo iPada očitno kar 8-krat zmogljivejša, medtem ko je preskok pri grafični zmogljivosti kar 72-kraten.
V primeru iPada WiFi sicer ostaja standarda 802.11n, a je z uporabo tehnologije MIMO precej hitrejši. Na zadnji strani se nahaja fotoaparat s 5 milijoni pik, medtem ko je na sprednji strani kamera iSight z ločljivostjo FullHD oz. 1080p, kjer so posamezne pike večje, kot prej. Avtonomija znaša okrog 10 ur, na voljo pa bo z belim robom okrog zaslona ter srebrnim ohišjem oz. črnim robom okrog zaslona ter temno sivim aluminijastim ohišjem. Najcenejši iPad Air s 16 GB prostora in WiFi povezljivostjo stane 500 dolarjev, medtem ko iPad 2 s 16 GB prostora in zgolj WiFi povezljivostjo brez zaslona Retina še vedno stane 400 dolarjev. iPad Air bo na voljo 1. novembra, tudi v Sloveniji.
Bera napovedanih oz. pričakovanih novosti se zaključuje z iPad Mini, ki prejema zaslon Retina. Na 7,9 palcih bo ločljivost po novem znašala 2048 x 1536 pik, povsem enako, kot na večjem iPadu. Mini Retina prav tako prejme procesor Apple A7, kljub 4x hitrejšemu procesorju in 8x hitrejšemu grafičnemu čipu pa avtonomija vseeno znaša do 10 ur. Nabor kamer in barv je enak, kot pri iPad Air. Za 300 dolarjev bo na voljo izvorni iPad Mini, medtem ko bo iPad Mini Retina v novembru na voljo za 400 dolarjev, če govorimo o 16 GB WiFi modelu.
Applova jesenska bera novosti je s tem končana, zdaj pa lahko le še počakamo na odgovor konkurence, na proizvajalce prenosnikov, da odgovorijo na MacBook Pro Retina s procesorji Haswell ter morda na Google, da predstavi novega konkurenta iPad Air, Nexus 10 z letnico 2013 ter nov mobilni telefon iz družine Nexus.