» »

Davek na nepremičnine

Davek na nepremičnine

««
19 / 23
»»

dronyx ::

>Davek na premoženje je daleč najbolj fer oblika davka.

Ne, to še zdaleč ni fer oblika davka in to zato, ker se od vsega premoženja obdavči ponavadi samo nepremičnine! Premoženje so tudi jahte, avtomobili, palice zlata, depoziti na bankah, denar, spravljen pod blazino ali zakopan na vrtu in še marsikaj drugega, davkariji nevidnega.

Če močno obdavčiš nepremičnine se zgodi samo to, da se v nepremičnine ne splača vlagati več, kot je nujno potrebno ter da postane nepremičnina neprivlačna kot investicija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Oberyn ::

St235 je izjavil:

Vse te služnosti bi ali morale bit narejene že prej ali pa so narejene z namenom utaje davka. Ne v enem ne v drugem priemru se mi kaj dosti ne smilijo, da so to plačevali.

Lakotnik, to ni utaja davka, to je davčna optimizacija. Vse firme na svetu in vsi malo bolj bogati ljudje na svetu delajo davčno optimizacijo. Tudi sam občasno najamem svinjsko dragega davčnega svetovalca, da mi svetuje s tem v zvezi. Vse to je zakonito, celo tako skrajna optimizacija, da firma plačuje davek na dobiček po 0.2% stopnji (gugl epl pa taki). Dokler je zakonito, ne moreš obešati ljudem utaje. Tončka iz Spodnje Zabitoriti ima tu enako pravico kot Apple, Google in sir Richard Branson.

Okapi ::

Premoženje so tudi jahte, avtomobili, palice zlata, depoziti na bankah, denar, spravljen pod blazino ali zakopan na vrtu in še marsikaj drugega, davkariji nevidnega.
Depoziti na bankah (oziroma obresti) so veselo obdavčeni, plovila večja od čolna in dražji avtomobili so prav tako dodatno obdavčeni. Nekatere stvari pa res niso, predvsem zato, ker bi bilo ugotavljanje takšnega premoženja preveč zapleteno glede na izplen.

O.

dronyx ::

>Depoziti na bankah (oziroma obresti) so veselo obdavčeni...

To smo že večkrat obdelali. Tebi ne obdavčijo depozita samega (glavnico), ampak zaslužek (obresti), pa še to samo kar je nad 1000 evrov! Enako velja za delnice. Nihče ti ne obdavči lastništva delnic kar tako, ampak je obdavčen samo zaslužek pri prodaji. Davek na nepremičnine pa ti vsako leto pobere procente od ocenjene vrednosti.

Kar se tiče davčne optimizacije pa v to poglavje verjetno sodijo tudi dragi avtomobili in jahte. Če ti na to nabijejo visok davek, si tega pač ne privoščiš, razen če si res nujno ne želiš in si pripravljen državi vsako leto plačevati davek. Mora pa država oceniti, ali s tem davkom res pobere toliko, kot izgubi zaradi tistih, ki se prav zaradi davka takemu nakupu odpovedo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Invictus ::

mn je izjavil:


Moja osnovna premisa je, da je davek na premoženje bedarija in ne da obnovljena premičnina ni več vredna.

Seveda je.

Boljša okna, boljša fasada, nove inštalacije, itn ...

To vse dvigne ceno nepremičnine.

Če ti to ne dviguje cene, mi prosim prodaj eno obnovljeno nepremičnine po ceni neobnovljene ...

dronyx je izjavil:


Če močno obdavčiš nepremičnine se zgodi samo to, da se v nepremičnine ne splača vlagati več, kot je nujno potrebno ter da postane nepremičnina neprivlačna kot investicija.

Niti ne, saj potem zrastejo najemnine, pa pokriješ davek.

Saj znaš izračunati ROI?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

mojca ::

Malo off-topic, pa vseeno. Pri pregledu nepremičnin starejše gospe sem ugotovila, da je v zemljiški knjigi zabeležena pod dvema različnima imenoma, tremi različnimi priimki (dekliški, trenutni, dekliški + trenutni), dvema različnima naslovoma in ponekod z EMŠO-m, ponekod brez. GURS-u je vse to uspelo pravilno zajeti v en sam izpisek, zanima pa me, ali ureditev/poenotenje zapisov v zemljiški knjigi pomeni dodaten strošek in kakšen. Obdavčitev ali lastništve se zavoljo tega ne spremeni, tudi na GURSovem izpisku te diskrepance niso vidne.

mn ::

Invictus je izjavil:

mn je izjavil:


Moja osnovna premisa je, da je davek na premoženje bedarija in ne da obnovljena premičnina ni več vredna.

Seevda je.

Boljša okna, boljša fasada, nove inštalacije, itn ...

To vse dvigne ceno nepremičnine.

Če ti to ne dviguje cene, mi prosim prodaj eno obnovljeno nepremičnine po ceni neobnovljene ...


Kaj res ne znaš brati? Napiši mi točno kje sem napisal, da je vrednost obnovljene nepremičnine enaka neobnovljeni? Napisal sem, da je davek brez veze. Beri počasneje.

Sedaj pa premisli, če zamenjam, streho, okna in fasado sem zmanjšal porabo energentov in posledično zmanjšal svoj vpliv na okolje. Nagrajen sem z višjim davkom. Če pustim pa zapravim denar za kurilno olje pa je vse OK. Če to ni bedarija.

m0LN4r ::

Če maš dnar za premoženje (hiše, stanovanja, jahte, avteki itn.), maš tut za davek... Če ne si pač ne privoščiš določenih stvari.
Če maš 100.000EUR za stanovanje (prazno), potem naj ma še vsak 450EUR za davek. Jeboga bog.

Revčki, bi meli 200m2 vikend, 300m2 hišo in še kako garsonjerico. Davek pa nebi noben plačal.

Je že kdo poštudiral, da si nebi kupil kaj v trgovini, ker je 23% davka? Greš kupit nekaj za 2000EUR pa si že takoj dal 450EUR za davek.
Eni bi radi šparali tam, kjer je 0,5% ne pa tam kjer je 23%. Malo manj v gostilne na kavice, več doma kuhat pa bo takoj +1000EUR viška.

Aja, pa bolj se bunijo tisti, ki so prek meje švercali material pa gradil na črno, kot pa tisti, ki so vse legalno naredili. So pač vajeni, da plačajo davek. Posledično majo taki eno nepremičnino manj, kot stare švercarske generacije.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

mn ::

m0LN4r je izjavil:

Če maš dnar za premoženje (hiše, stanovanja, jahte, avteki itn.), maš tut za davek... Če ne si pač ne privoščiš določenih stvari.
Če maš 100.000EUR za stanovanje (prazno), potem naj ma še vsak 450EUR za davek. Jeboga bog.

Revčki, bi meli 200m2 vikend, 300m2 hišo in še kako garsonjerico. Davek pa nebi noben plačal.

Je že kdo poštudiral, da si nebi kupil kaj v trgovini, ker je 23% davka? Greš kupit nekaj za 2000EUR pa si že takoj dal 450EUR za davek.
Eni bi radi šparali tam, kjer je 0,5% ne pa tam kjer je 23%. Malo manj v gostilne na kavice, več doma kuhat pa bo takoj +1000EUR viška.


Seveda, ker imeti streho nad glavo je luksuz za bogataše. Če ti kaj ni všeč pa pojdi na klopco v park.

kljukusa ::

Huh zanimivo. Če mene vprašaš, bo zaradi novega davka več ljudi oddajalo nepremičnine, kar bo vodilo v znižanje najemnin. Ko bodo nekateri ugotovili, da se oddajanje ne splača (prav tako kot ne držanje nepremičnine na katero veselo plačuješ davek), bodo želeli nepremičnino prodat. To bo seveda vodilo v padec cen nepremičnin, ker jih je že tako veliko na trgu, s tem jih bo pa še več.

Problem nastane, ker so postale banke (tudi državne) lastnice precej stanovanj iz raznih stečajev (tole je prvi link, ki sem ga našel http://www.banka-koper.si/nepremicnine?...), kar pomeni, da bodo morale ob splošnem padcu vrednosti nepremičnin na trgu ponovno ovrednotit vrednost le-teh, ki jih imajo v svojih knjigah. To spet pomeni, da bodo morali lastniki dokapitalizirat te banke (tudi državne), da bodo kapitalsko ustrezale zahtevam ECB. Za državne banke bo denar dala država, ki bo dokapitalizirala z denarjem, ki ga bo dobila z novimi davki. Se pravi, kakor pogledate, smo ga nasankal :))

m0LN4r ::

Bom ti napisal, da boš lažje razumel. Sin si kupi računalnik za 1000EUR familija pa TV za 1000EUR = 2000EUR in daš od tega 450EUR za davek. Pa pozabiš in noben se ne buni. Da pa daš 450EUR za 100.000EUR vredno "streho" nad glavo pa je preveč? Oz. če v njej živiš pa 100EUR. Joj.

Jaz govorim o slovencih, ki imajo po 3 ali več nepremičnin zgrajenih na "črno" in nočejo plačat davka. Streho nad glavo rabiš samo eno! Nobenega človek ni država silila, da si kopiči nepremičnine pa vlaga v vikende.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

dronyx ::

@mojca: Temu se reče poočitev in v Zakonu o zemljiški knjigi imaš celo poglavje na to temo. Če se ne motim sodišča to naredijo po uradni dolžnosti (torej zastonj), moraš pa skoraj sigurno prinesti kakšna dokazila.

Invictus ::

mn je izjavil:


Seveda, ker imeti streho nad glavo je luksuz za bogataše. Če ti kaj ni všeč pa pojdi na klopco v park.

Luksus je imeti svojo 300m2 nepremičnino. Naredil bi si 100m2 bajto ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

m0LN4r je izjavil:

Bom ti napisal, da boš lažje razumel. Sin si kupi računalnik za 1000EUR familija pa TV za 1000EUR = 2000EUR in daš od tega 450EUR za davek. Pa pozabiš in noben se ne buni. Da pa daš 450EUR za 100.000EUR vredno "streho" nad glavo pa je preveč? Oz. če v njej živiš pa 100EUR. Joj.

Jaz govorim o slovencih, ki imajo po 3 ali več nepremičnin zgrajenih na "črno" in nočejo plačat davka. Streho nad glavo rabiš samo eno! Nobenega človek ni država silila, da si kopiči nepremičnine pa vlaga v vikende.


Sedaj pa še recimo da daš od TV 50 EUR letno, pa od računalnika 40 EUR letno, da bo primerjava ustrezna. ker bajto si si že kupil in streho fajn plačal.

m0LN4r ::

Invictus je izjavil:

mn je izjavil:


Seveda, ker imeti streho nad glavo je luksuz za bogataše. Če ti kaj ni všeč pa pojdi na klopco v park.

Luksus je imeti svojo 300m2 nepremičnino. Naredil bi si 100m2 bajto ...

Tako, zato da spiš pa gledaš TV doma je 100m povsem dovolj. Vse ostalo je luksus oz. dodatek. To pa lahko takoj vidiš, ko se malo zapelješ po slovenij pa gledaš tronadstropne hiše pa dvonadstropne vikende.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Aston_11 ::

Invictus je izjavil:

mn je izjavil:


Seveda, ker imeti streho nad glavo je luksuz za bogataše. Če ti kaj ni všeč pa pojdi na klopco v park.

Luksus je imeti svojo 300m2 nepremičnino. Naredil bi si 100m2 bajto ...


Luksus je edino za reveže v stanovanjih, ki so 50 m2 plačali kot eden bajto od 200 m2 skupaj s 400 m2 vrta. Drugače pa ni vežno od kje pogledaš, sta oba lastnika reveža,

mn ::

m0LN4r je izjavil:

Bom ti napisal, da boš lažje razumel. Sin si kupi računalnik za 1000EUR familija pa TV za 1000EUR = 2000EUR in daš od tega 450EUR za davek. Pa pozabiš in noben se ne buni. Da pa daš 450EUR za 100.000EUR vredno "streho" nad glavo pa je preveč?

Jaz govorim o slovencih, ki imajo po 3 ali več nepremičnin zgrajenih na "črno" in nočejo plačat davka. Streho nad glavo rabiš samo eno! Nobenega človek ni država silila, da si kopiči nepremičnine pa vlaga v vikende.


1.) DDV plačaš samo ob nakupu in ne vsako leto.
2.) DDV si na vse plačal tudi pri gradnji.
3.) Zakaj ves čas govoriš o 3 nepremičninah? Jaz moram plačati davek tudi od ene in edine ki jo imam, in v kateri tudi živim.
4.) Kaj imajo nepremičnine, ki so na črne z davkom? 2 pobsem nepovezana problema.

Invictus je izjavil:

mn je izjavil:


Seveda, ker imeti streho nad glavo je luksuz za bogataše. Če ti kaj ni všeč pa pojdi na klopco v park.

Luksus je imeti svojo 300m2 nepremičnino. Naredil bi si 100m2 bajto ...


Praviš da 100m2 bajta ni obdavčena?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

m0LN4r ::

1. Od tiste tvoje edine boš plačal 0,15% kar ni nič. Tolko potrošiš za eno jakno.
2. Zato, ker povprečen slovenc ma 2 nepremičnini po 200m2
3. TV, ki si ga kupil boš mel mogoče, mogoče 10 let v najboljšem primeru.
4. V času koliko ti bo služila nepremičnina, boš kupil 100x več nepotrebnih stvari. Nov TV na vsake 5 let, nov računalnik, nov avto itd.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Utk ::

Zakaj? Zakaj bi nekoga motlo 300 m2 stanovanje od nekoga drugega? A je zaradi tega zmanjkalo prostora za koga in mora živet na 15 kvadratih? Ne. Samo faušarija je. Če je še tak revež si uspel zgradit 300 m2 hišo, jo pač naj ima. Vsako tele ima svoje veselje. In zakaj bi bilo 300 m2 veliko stanovanje dodatno obdavčeno? En pameten razlog, razen tega, da pač ker je lahko. Dodatno se obdavčuje stvari, ki jih hočeš zmanjšat, alkohol, tobak in podobno. Zakaj bi nekomu hotel zmanjšat stanovanje, kaj bo država imela od tega, če proda in si kupi manjše stanovanje?

dronyx ::

Nekateri tule očitno ne razumete, da se z vsemi temi dodatnimi davčnimi bremeni še dodatna niža že tako nizek razpoložljivi dohodek gospodinjstev, kar pa vpliva še na marsikaj drugega. Del tega dohodka bi sicer šel v potrošnjo, kjer država pobere neposredno DDV, potem pa se prihodki v proračun povečajo še zaradi tega, ker ima gospodarstvo delo (več pravnih subjektov, ki pozitivno poslujejo in plačujejo davke), zaposlenost je višja (zopet davki, manj socialnih transferjev)...skratka...večina pozablja, da je potrebno gledati širšo ekonomsko sliko. Kako v praksi izgleda zategovanje pasu in višanje davkov je ekstremni primer Grčija in to zanesljivo ne vodi v gospodarsko okrevanje, ampak v dolga leta depresije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

m0LN4r ::

Ja veš al maš ferarija al maš pa 3 nepremičnine. Ampak za ferarija boš plačal, davek pa še primerno registracijo. Kdo ti je pa kriv.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

mn ::

m0LN4r je izjavil:

1. Od tiste tvoje edine boš plačal 0,15% kar ni nič. Tolko potrošiš za eno jakno.
2. Zato, ker povprečen slovenc ma 2 nepremičnini po 200m2
3. TV, ki si ga kupil boš mel mogoče, mogoče 10 let v najboljšem primeru.
4. V času koliko ti bo služila nepremičnina, boš kupil 100x več nepotrebnih stvari. Nov TV na vsake 5 let, nov računalnik, nov avto itd.


Imam raje jakno.

m0LN4r ::

Prej si pa še rekel, da maš raje streho nad glavo... :D
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Utk ::

Za avto, ki stoji v garaži, ne boš nič plačal. Plačal boš šele, če boš z njim delal gužvo po cestah in kuril gorivo.
Za stanovanje si pa tudi že plačal davek. Če imaš 300 m2 veliko bajto prekleto veliko davka, komunalnega prispevka, itd.

m0LN4r ::

Seveda boš, ob nakupu. Zračuni kolko bi plačal davka za 200.000EUR drag avto po želji.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Utk ::

Na gradbeni material, pohištvo, inštalacije pa ni davka, a? Potem pa povej koliko treba plačat za bajto, da imaš pol mir. Ne pa da ti vsako leto vzamejo koliko rabijo.

Pithlit ::

mojca je izjavil:

Malo off-topic, pa vseeno. Pri pregledu nepremičnin starejše gospe sem ugotovila, da je v zemljiški knjigi zabeležena pod dvema različnima imenoma, tremi različnimi priimki (dekliški, trenutni, dekliški + trenutni), dvema različnima naslovoma in ponekod z EMŠO-m, ponekod brez. GURS-u je vse to uspelo pravilno zajeti v en sam izpisek, zanima pa me, ali ureditev/poenotenje zapisov v zemljiški knjigi pomeni dodaten strošek in kakšen. Obdavčitev ali lastništve se zavoljo tega ne spremeni, tudi na GURSovem izpisku te diskrepance niso vidne.

Stroškov ni. Rabiš pa osebni dokument. Drugega nič. Vsaj meni ni bilo treba (kak teden nazaj)... če GURS lahko poenoti tole, bo pa ja tudi sodišče. Sem pa, za ziher, nesla s sabo en kup dokazil, pa res noben ni vprašal po njih. Par dni po vlogi sem dobila izpisek.
Life is as complicated as we make it...

Pithlit ::

Aston_11 je izjavil:

Sedaj pa še recimo da daš od TV 50 EUR letno

Za TV daš slabih 150€ letno.
Life is as complicated as we make it...

dronyx ::

Utk je izjavil:

Ne pa da ti vsako leto vzamejo koliko rabijo.

Ja, to je še ena problematična zadeva nepremičninskega davka in sicer nepredvidljivost. Vrednosti nepremičnin so kar konkretni zneski in če davčna stopnja čez par let naraste na 1% ali še več bo marsikdo dobival na dom od davkarije položnice z zneski 1000 evrov in več.

Diskrepanca med "ocenjeno vrednostjo nepremičnin" in prihodki posameznika v tej državi pa bo po moje čedalje večja, pri čemer si tudi s prodajo nepremičnine ne moreš kaj dosti pomagati, če trg ne deluje oziroma če ni kupcev, kar pa davkarijo ne briga kaj dosti. Da tu niti ne omenjam množice upokojencev z nizkimi pokojninami in precej vrednimi nepremičninami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Furbo ::

Pithlit je izjavil:

Furbo je izjavil:

Za moje pojme to lahko zagovarja samo luzer, ki nima ničesar in je odvisen od državne podpore/plače.

Čudni so tvoji pojmi. Jaz to zagovarjam. Sicer sem verjetno res luzer... s svojim biznisom, ki si je vse kar ima plačala sama (delam od 16-ega leta naprej)... od države pa nikoli prejela nič (niti za javni sektor nisem opravila niti enega projekta).

A grem kontra tvojemu 'luzerju' in rečem da so proti lahko le tisti ki pojma nimajo kakšen kaos vlada na tem področju?


O kakšnem kaosu je govora? In kaj ta zakon reši po tvojem oziroma zakaj ga podpiraš? Mimogrede, na nepremičnine v lasti poslovnih subjektov, ostaja višja davčna stopnja, kako ti bo to pomagalo pri tvojem biznisu?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AndrejO ::

St235 je izjavil:


Vse te služnosti bi ali morale bit narejene že prej ali pa so narejene z namenom utaje davka. Ne v enem ne v drugem priemru se mi kaj dosti ne smilijo, da so to plačevali.

Zakaj že? Vse te služnosti v mojih očeh izgledajo kot rezultat skrajne zbirokratiziranosti postopkov. OK, vem, da se iz mojih ust "davčna optimizacija" sliši obupno, ampak to ni signal protipravnega ravnanja (kar utaja davkov zagotov je), temveč, vsaj na relaciji državljan - država, signal, da je zakonodaja neživljenska.

Kaj bi bilo narobe, če se bi davek obračunalo v dveh korakih:
1. prijavi se trenuten status nepremičnine (ali v njej nekdo dejansko prebiva)
2. na podlagi prejšnje prijave se odmeri davek vsem solastnikom, v razmerju lastniških deležev.

Vse, kar te služnosti "urejajo", je birokratsko prekladanje papirjev, kjer si sorodniki v 3. kolenu prekladajo papirje, da se "ugotovi", da v hiši/stanovanju/garsonjeri/pasji uti nekdo dejansko živi. Pri čemer je vsaj po mojem mnenju idiotsko pričakovati, da nekdo pri življenju v stanovanju uporablja le 25% le tega, preostanka pa ne uživa, ker z preostalimi dediči ni podpisoval posebnega sporazuma o osebni služnosti.

Sheeesh. Štekam pravni formalizem, ampak ta je bil pa res samemu sebi namen. Rešitev "zagate" pa je vlada znova našla v zasuku za 180 stopinj, s čemer je razglasila, da je to "preveč težek" problem, da se ga bi dalo rešiti. S čemer se ne strinjam. Seveda se ga da rešiti in pri temu ne bremeniti prebivalstva s siljenjem dokumentiranja različnih družinskih dogovorov.

Invictus ::

mn je izjavil:


Praviš da 100m2 bajta ni obdavčena?

Kje pa to piše? Al pa svojih postov ne znam več brati.

Davek bomo plačali vsi. Prej ali slej. Bolj slej. Na srečo imamo precej nesposobno državo. Seveda nas pa to drugje tepe.

dronyx je izjavil:

Da tu niti ne omenjam množice upokojencev z nizkimi pokojninami in precej vrednimi nepremičninami.

O tem je že bila debata.

Ljudje naj živijo v sebi primernih nepremičninah. Če ne morejo plačevat naj prodajo. Ali pa naj jim dediči plačujejo.

Na zahodu je praksa da na stara leta prodaš svoje veliko stanovanje ko se otroci odselijo, kupiš manjše, z razliko pa uživaš.

Otroci naj se zafrkavajo sami s svojo nepremičnino.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

dronyx ::

>Ljudje naj živijo v sebi primernih nepremičninah. Če ne morejo plačevat naj prodajo. Ali pa naj jim dediči plačujejo.

Žalostno je, da marsikdaj "dediče" (beri otroke) živijo njihovi ostareli starši, ker so brez službe ali pa so njihovi dohodki na ravni pokojnin, tako da še dodatnega bremena veliko teh dedičev enostvno ne zmore. Prodaja pa pride v poštev ko trg deluje in imaš kupce, sicer nima smisla razmišljati o prodaji. Poleg tega nekateri mislite, da imajo vsi slovenski upokojenci svoje nepremičnino ob Ljubljanici, le streljaj od tromostovja. Lepo vas prosim...danes se nekatere nepremičnine na neatraktivnih lokacijah ne prodajo niti po smešno nizkih cenah!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Invictus ::

Za to so pa krivi ostareli starši, ker so svoje otroke zavijali preveč v vato da bi bili sposobni zaslužiti svoj denar na tem krutem svetu.

Drek pa ta permisivna vzgoja.

Trg? Jaz sem vedno pripravljen kupiti nepremičnino, če je v redu cena ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dronyx ::

Invictus je izjavil:

Za to so pa krivi ostareli starši, ker so svoje otroke zavijali preveč v vato da bi bili sposobni zaslužiti svoj denar na tem krutem svetu.

Po tej preprosti logiki so Grki in Španci eni najslabših staršev v tem delu sveta, ker imajo tako številčno brezposelnost med mladimi?

m0LN4r ::

Ma da, veliko starejši je glih ravno zato vlagalo v nek vikend v neki rovti bogu za hrbtom: "bom dal hčerki, če pa nebo htela met bomo prodali"
Hja ampak za normalno ceno noče prodat. Pa nek vikend, ki si ga je nardil po lastnem okusu tudi noben nebo preplačal.
Pa v neki rovti bogu za hrbtom noben idiot nebo kupil dragega vikenda, kam še z avtom normalno ne prideš.

Mlade družine nočejo več starih spimpanih bajt za nenormalne cene na robu civilizacije. Starim je pa bila pač ideja to da bo to najboljši vložek vseh časov.

Misliš, da bo nekdo prodal stanovanje za manj kot ga je kupil? V sloveniji? Govorim o dobi do 10 let.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

Kako razmišlja povprečen vikendaš: "Če menjam okna za 10.000€ bom vikend lahk prodal za 20.000€ več" Ja itak, te igre je konec.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

mn ::

Invictus je izjavil:

mn je izjavil:


Praviš da 100m2 bajta ni obdavčena?

Kje pa to piše? Al pa svojih postov ne znam več brati.

Davek bomo plačali vsi. Prej ali slej. Bolj slej. Na srečo imamo precej nesposobno državo. Seveda nas pa to drugje tepe.


Glej, meni je jasno da bomo davke plačevali. Pred desetimi leti ko sem govoril, da nas to čaka prej ali slej so me vsi imeli za cepca, danes je pa davek že skoraj realnost.

Nisi nikoli napisal, da 100m2 ni obdavčenih, se je pa to nanašalo na tvojih "bi pa zgradil 100m2 bajto namesto 300m2.". Da ne rečem Molnar ki ves čas bluzi o nekih vikendaših pa jahtah pa Ferrarijih. Za vikende me briga. Ampak vse kar želim je da me država v lastni nepremičnini pusti pri miru. Ne pričakujem, da mi jo pomaga vzdrževati, če bom kdaj padel tako nizko da bom potreboval državno pomoč se mi zdi pošteno da si država zadrži pravico da je sociala vrnjena iz kupnine od nepremičnine. Razumem, da je potrebno vzdrževati infrastrukturo in da moram za to nekaj plačati; čemur je staro nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča zadostovalo. Ampak sem pa proti davku v obliki kot je trenutno. Kaj državo briga ali imam na enaki parceli 300m2 nepremičnino ali 100m2. To bi pa morala biti moja stvar. Za ves material sem plačal davek, plačujem za uporabo infrastrukture na katero sem priklopljen, zakaj bi državo brigalo karkoli drugega?

Na zahodu je praksa da na stara leta prodaš svoje veliko stanovanje ko se otroci odselijo, kupiš manjše, z razliko pa uživaš.

In se zopet odseliš nekam kjer ne poznaš nikogar. Na podeželju so skupnosti precej povezane. Iztrgati nekoga ven iz tega okolja in ga preseliti nekam drugam je naravnost barbarsko. Ljudje smo družabna bitja.

Otroci naj se zafrkavajo sami s svojo nepremičnino.

Graditi prevelike hiše za to, da bodo otroci mogoče kdaj ostali doma je bedarija. Se strinjam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

St235 ::

dronyx je izjavil:

@Lakotnik29: Zate je davčna prevara in davčna optimizacija kot kaže eno in isto in med prevarante šteješ verjetno tudi vse tiste, ki prijavljajo vzdrževane družinske člane pri dohodnini tako, da plačajo državi čim manj davka.


Niti približno. Samo to, da prepišeš služnost na XY sorodnika, ki te služnosti ne uživa je davčna utaja. Če pa si služnost prepisal na sorodnika, ki to služnost dejansko uživa pa si s tem uredil stanje, ki bi ga moral že davno pred tem.

Oberyn je izjavil:

St235 je izjavil:

Vse te služnosti bi ali morale bit narejene že prej ali pa so narejene z namenom utaje davka. Ne v enem ne v drugem priemru se mi kaj dosti ne smilijo, da so to plačevali.

Lakotnik, to ni utaja davka, to je davčna optimizacija. Vse firme na svetu in vsi malo bolj bogati ljudje na svetu delajo davčno optimizacijo. Tudi sam občasno najamem svinjsko dragega davčnega svetovalca, da mi svetuje s tem v zvezi. Vse to je zakonito, celo tako skrajna optimizacija, da firma plačuje davek na dobiček po 0.2% stopnji (gugl epl pa taki). Dokler je zakonito, ne moreš obešati ljudem utaje. Tončka iz Spodnje Zabitoriti ima tu enako pravico kot Apple, Google in sir Richard Branson.


Da prepišeš stanovanje na nekoga tretjega, ali urediš služnost. Pri čemer ta oseba te služnosti ne uživa niti na danem naslovu ne biva je zate davčna optimizacija?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Pithlit ::

Furbo je izjavil:

O kakšnem kaosu je govora?

O takem kjer nihče ne ve kdo pije... še manj pa kdo plača.

Furbo je izjavil:

In kaj ta zakon reši po tvojem oziroma zakaj ga podpiraš?

O tem zakaj ga podpiram (oz. bolje... v kakšni obliki) sem že dovolj pisala... nihče ti ne brani prebrati. Reši pa najmanj dvoje stvari: prej omenjeni kaos... hkrati pa bo davek prisilil ljudi v to da bodo začeli živeti v primernih prostorih (ne pa da en sam revček živi v 200m^2 bajti ki si je ne more privoščiti niti ogrevati, kaj šele primerno vzdrževati).

Furbo je izjavil:

Mimogrede, na nepremičnine v lasti poslovnih subjektov, ostaja višja davčna stopnja, kako ti bo to pomagalo pri tvojem biznisu?

Pomagalo ne bo. Ampak vseeno... jaz nisem nek slovenski povprečnež ki vedno in povsod hvata krivine. Kot sem zapisala v premnogih drugih temah: jaz se bom vedno borila za enakopravnost... tudi takrat ko to moji riti ne bo prav nič pomagalo. Poleg tega pa ne jokam zaradi vsake malenkosti, ampak najdem način kako to malenkost vsaj na pozitivno nulo spravit. In še to... jaz, za razliko od mnogih, živim s tistim kar imam na razpolago in ne zapravljam več kot mi denarnica dovoli. Verjamem da je vsakomur, ki je do grla zapufan, vsak dodatni strošek popolnoma odveč.
Life is as complicated as we make it...

Furbo ::

Prvi odgovor je krneki, drugi pa neumnost. Ljudje že živijo v primernih prostorih, ki si jih lahko privoščijo, oziroma so si jih lahko, dokler ni prišel ven višji davek. Po tej logiki lahko davek višamo v neskončnost, dokler ne bo vsak veselo ždel na 1m2.

Ko pišeš o hvatanju krivin, dobim občutek da te jezi le to, da nepremičnine pač ne premoreš in zato tu ne moreš mututi. Plus slovenska fovšija.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Mr.B ::

ki si jih lahko privoščijo, oziroma so si jih lahko, dokler ni prišel ven višji davek

Tole je izjemno posplošeno. Vzdrževanje je na letni strani krepko več kot davek.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Furbo ::

Mr.B je izjavil:

ki si jih lahko privoščijo, oziroma so si jih lahko, dokler ni prišel ven višji davek

Tole je izjemno posplošeno. Vzdrževanje je na letni strani krepko več kot davek.


Tudi to je izjemno posplošena izjava. Kaj pa vsi ljudje z novogradnjami, ki še lep čas ne bodo potrebovale vzdrževanja, je pa zanje zaradi nižjih plač že zdaj težko odplačevati kredit?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Mr.B ::

Furbo,
Novogradnja je relativni pojem. Je pa res da se pri nas prodajajo novogradnje, kot prazno "uradno" stanovanja iz leta 2008.
Novogradnja recimo Bajte s parcelo recimo po desetih letih verjetno vseeno moraš malo obnoviti, če ne drugega bo kak šmir papir pa lak prav prišel... Prav tako me boš zelo težko prepričal, da si pred desetimi leti v vakuum impregniran ograjo, le to redki storijo tudi danes. ali si morda tisti tip slovenskih kalibrov z Bajturino, ki jo ni obnavljal že četrt stoletja, pa je nihče noče kupiti za lastnika sprejemljivo ceno, sej je še vse dobro...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Furbo ::

No davek nikakor ne pripomore k obnovi, pa še vedno bi ga kar zagovarjali. Einstein je imel prav.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

trololo2 ::

Pa smo spet pri vzdrževanju, ki nima z davkom prav nobene povezave. Razen da bi ga nekateri radi stlačili kar v isto kategorijo, potem pa rekli "da si ne more privoščiti".

Kaj hudiča more človeku manjkati da ga motijo starčki ki živijo sami v 200m^2 in so trenutno samozadostni? Aja no silly me kaj sprašujem, moti jih da sami nimajo tiste hiše, naivneži pa še mislijo da jim jo bo davek omogočil ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trololo2 ()

Mr.B ::

Seveda pomaga,
človek se zaveda da ima v lasti kapital. Kapital, ki če ga ne obnavlja, bo zgolj strošek, ki ga bo lahko ko bodod prišla, kot reče varnost na stara leta, prodal kot razpadajočo barako. Torej zavedanje da je to kapital, ki te letno stane X, stroški vzdrževanja za ohranjanje realne vrednost Y, so pa Z. Stvar je čisto simpl.
Problem je pač drugje, v glavah Slovencev, ker moje je vredno več kot sosedova bajturina, namesto da bi stisnil zobe in rekel, ah ne niso to nova trislojna alu-les okno. to so orignilna okna iz leta 69, sem jih ravno lansko leto pofarbal, pa tista klima, ki jo vidite, ne dela že tri leta.
Če bi pa slovenci pokazali finger državi, moje 3 sobno stanovanje ni vredno 180k€, ampak le 100k€, pa bi se spravili demonstrirati na GURS, bi hitro ugotovili da z normalnim davkom itak nebi nič dosegli, in bi bil na konco le ta letno toliko kot si plačeval do sedaj...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Furbo ::

Fascinantno mi je to, da vedno ko si birokrati izmislijo nov davek, ima ta takoj podpornike. Pa tudi če je na nekaj tako neumega kot sladkor...

Medtem ko je že ves čas denarja več kot dovolj, samo država z njim razsipa. Vrabci že čivkajo, da na razpisih odtekajo ogromne vsote, da se pri vsaki stvari toliko in toliko pokrade.. pa nič.

Obdavčen je tisti ki ti daje plačo, obdavčena je plača, obdavčeno je gorivo, ki ga rabiš da prideš v službo, obdavčena je hrana, zdravila.. kolikokrat naj pa še obdavčijo te bedibedne dohodke od folka?
Folk bi pa kar še nove davke.. ja nesite cele plače na durs in crknite od lakote, ostale pa pustite pri miru.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AndrejO ::

St235 je izjavil:


Da prepišeš stanovanje na nekoga tretjega, ali urediš služnost. Pri čemer ta oseba te služnosti ne uživa niti na danem naslovu ne biva je zate davčna optimizacija?

Da si prisiljen formalizirati služnost s vojim bratom (50% lastnikom podedovanega stanovanja v katerem živiš), svojim otrokom (ker med študijem živijo v tvoji garsonjeri), itd... ne da bi za to obstjala kakšna posebna potreba, preprosto ni življensko. Birokratsko je in v praktično vseh primerih nesmiselno, ker so dobesedno nedolžni kaznovani za domnevno početje krivih, na način, ki krivih v bistvu sploh ne omejuje. Nedolžni trpijo stroške, utajevalci pa imajo dovolj veliko luknjo, da se jih zakon ne dotakne.

Dejansko mi je zanimivo, da neprenehoma udrihaš po teh "utajevalcih", pri temu pa ne pokažeš, da te bi zanimale usode tistih, ki imajo normalno, nezakomplicirano družinsko življenje, kjer se lahko dogovorijo za uživanje dobrin tudi brez notarjev in države. Kakor, da je takšnih nepomembna peščica. Zelo dobro ignoriraš to "pešcico". Hmm...

Sploh pa je ugotavljanje, če je nepremičnina uporabljena za bivanje ali ne, pravzaprav trivialno. Vsaj zdi se mi trivialno. Torej bi bilo možno preganjati utajevalce mnogo bolj optimalno, kot pa dobesedno srati po glavi preostalim, ki svojih družinskih odnosov načeloma ne rabijo overjati pri notarjih.

Mr.B ::

Medtem ko je že ves čas denarja več kot dovolj, samo država z njim razsipa.
Končalo takoj, ko ne bodo več dajali denarja. Mislim tujci. Zgodbo pa že poznamo, hint grčija.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
««
19 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdaj se bo spet splačalo kupit nepremičnino? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17439002 (15689) kriptobog
»

novo vrednotenje nepremičnin (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14824467 (19451) buttcrack

Nov davek na nepremičnine. Ali bom obdavčen s 0,5%?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5311470 (10456) Mavrik
»

Zakaj država ne obdavči nepremičnine, kot Američani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414816 (13302) Furbo

Več podobnih tem