» »

likvidacija banke

likvidacija banke

fiction ::

Ker sem komitent ene od bank, ki je šla v kontrolirano likvidacijo, imam par vprašanj.

Ok, to je "controlled shutdown" z drugo upravo in vse skupaj (kartice, plačila itd.) naj bi za enkrat še normalno delovalo. Ampak kako dolgo bo še tako?

Konkretno: imam depozit, ki se mi čez cca. 2 meseca izteče. V pogodbi piše, da se obresti pripišejo po izteku vezave. Se pravi lahko normalno počakam do konca? Glede na to, da sem že odprl račun v drugi banki in ne bi rad plačeval dvojnega vodenja: je mogoče na banki v likvidaciji račun zapreti in se zmeniti, da se sredstva iz vezave sprostijo na račun pri drugi banki? Je bolj smiselno vezavo predčasno prekiniti?

Kolikor razumem je edina težava, če npr. nova uprava ugotovi, da je luknja pregloboka in pošlje banko v stečaj. (Ali poroštvo države to verjetnost dovolj zniža?) V tem primeru jamstvo države (za vloge do 100k) verjetno velja samo za glavnico in bi bil ob (vse) obresti?

Kako se lahko banko v razumnem času zapre, če pa je npr. nekdo ravno par dni nazaj sklenil depozit za dobo 5 let. Ali pa kdo drug najel kredit z dobo odplačevanja 30 let? Se te zadeve lahko prenesejo kar tako na drugo banko oz. jih mora le-ta odkupiti ali kako je s tem? Kaj se potem zgodi z obrestno mero?

fiction ::

OT: Uhm ja, verjetno to res bolj paše v ta del foruma, hvala bluefish. Sem spregledal, da tukaj dejansko že obstaja tovrstna tema (razen tega, da je tisto bolj nasplošno). Se da moje vprašanje premakniti v tisti thread?

McHusch ::

Za tebe ostane vse enako, samo novih pogodb ne moreš sklepati.

Tilen ::

Ob obresti si samo v primeru, ko le te presegajo (skupaj z glavnico) 100.000 EUR in gre banka dejansko v stečaj/bankrot, kar se pa pri nas _ni_ zgodilo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

fiction ::

Aha ok, se pravi v vsakem primeru pridem do vsega denarja. Hvala.

Recimo, da gre banka v bankrot. Kako se potem določi nadomestna banka? A to je statično assignano - za banko A skrbi banka B, se to nekako izpogaja, pri stečaju si predstavljam da se te zadeve tudi prodaja (verjetno bolj kredite)?

Je možno, da v takem primeru denar nakažejo kar na drug bančni račun, ki ga imam že odprtega (država vse vidi)? V vsakem primeru je kul, da ne izgubim stvari, ampak si predstavljam, da bi potem moral še na novo banko, tam urediti papirje, prenakazati sredstva na svoj račun in potem spet zapreti ta (začasen) račun?

Tilen ::

Recimo, da gre banka v bankrot. Kako se potem določi nadomestna banka? A to je statično assignano - za banko A skrbi banka B, se to nekako izpogaja, pri stečaju si predstavljam da se te zadeve tudi prodaja (verjetno bolj kredite)?


Privzeto posle vedno prevzame Banka Slovenije in potem pripoji komitente k neki drugi, stabilnejši banki.

Je možno, da v takem primeru denar nakažejo kar na drug bančni račun, ki ga imam že odprtega (država vse vidi)? V vsakem primeru je kul, da ne izgubim stvari, ampak si predstavljam, da bi potem moral še na novo banko, tam urediti papirje, prenakazati sredstva na svoj račun in potem spet zapreti ta (začasen) račun?


To boš pa moral kar na svoji banki povprašat. Saj še vedno normalno posluje. Le zjutraj ob 8:00 bo verjetno malce gneče.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

barakus ::

Kam bomo pa zdej depozite dali :/

Tilen ::

V delnice.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

ferdov ::

BS bi v primeru stečaja določila banko, ki bi izplačevala zajamčene vloge. To bi bile v teh dveh primerih (če bi šle v stečaj, vendar nista šle, trenuten status je, kontrolirano ugašanje) NLB in NKBM. BS nima licence za opravljanje komercialnih poslov:). Postopek za to je že nekaj časa urejen.

Glede vlog pa je Factor banka (ta mene zanima:) ) že objavila:
http://www.factorb.si/files/javne_objav...

Apple ::

fiction je izjavil:

Ker sem komitent ene od bank, ki je šla v kontrolirano likvidacijo, imam par vprašanj.

Ok, to je "controlled shutdown" z drugo upravo in vse skupaj (kartice, plačila itd.) naj bi za enkrat še normalno delovalo. Ampak kako dolgo bo še tako?

Konkretno: imam depozit, ki se mi čez cca. 2 meseca izteče. V pogodbi piše, da se obresti pripišejo po izteku vezave. Se pravi lahko normalno počakam do konca? Glede na to, da sem že odprl račun v drugi banki in ne bi rad plačeval dvojnega vodenja: je mogoče na banki v likvidaciji račun zapreti in se zmeniti, da se sredstva iz vezave sprostijo na račun pri drugi banki? Je bolj smiselno vezavo predčasno prekiniti?

Kolikor razumem je edina težava, če npr. nova uprava ugotovi, da je luknja pregloboka in pošlje banko v stečaj. (Ali poroštvo države to verjetnost dovolj zniža?) V tem primeru jamstvo države (za vloge do 100k) verjetno velja samo za glavnico in bi bil ob (vse) obresti?

Kako se lahko banko v razumnem času zapre, če pa je npr. nekdo ravno par dni nazaj sklenil depozit za dobo 5 let. Ali pa kdo drug najel kredit z dobo odplačevanja 30 let? Se te zadeve lahko prenesejo kar tako na drugo banko oz. jih mora le-ta odkupiti ali kako je s tem? Kaj se potem zgodi z obrestno mero?


Pozanimaj se za premostitveni kredit za čas 2 meseca oz. za napoved ukinitve varčevanja/varčevalnega računa...
LP, Apple

ferdov ::

Tole sem že napisal:
- krediti ostanejo taki kot so, problem bo, če si kdo želi podaljšanja, mislim, da izredna uprava ne bo imela pooblastila za sklepanje novih poslov na aktivi.
Torej premostitveni odpadejo.

Vendar po trenutnem planu bosta banki izplačevali vse vloge po planu, skupaj z obrestmi.

fiction ::

Privzeto posle vedno prevzame Banka Slovenije in potem pripoji komitente k neki drugi, stabilnejši banki.
To bi bile v teh dveh primerih (če bi šle v stečaj, vendar nista šle, trenuten status je, kontrolirano ugašanje) NLB in NKBM.
Zakaj se mi tole sliši kot protislovje? :)

Ne resno, tudi drugje sem že zasledil, da je bil govor o NLB in NKBM pa me zanima, če so to preverjene informacije ali samo predvidevanja. Zakaj ravno NLB in NKBM? Ker sta {sistemski, stabilni, državni, "too big to fail", ...}? Predvidevam, da posazmeznik nima nobenega vpliva na to, kje se mu odpre (nadomestni) račun? Da me ne bo kdo narobe razumel, seveda bi bil hvaležen, da ne bi izgubil sredstev. Samo po drugi strani sem pa nekaj let nazaj ravno na NLB zaprl študentski račun. Zdej bo pa izpadlo kot "hello, here I am again" ;) Itak sem pa že izbral tretjo banko (upam, da bo ta izbira kaj boljša kot prvi dve) in bi bilo pač najbolj enostavno stvari prenesti direktno tja (in tukaj mislim zame kot tudi za začasno banko).

Pozanimaj se za premostitveni kredit za čas 2 meseca oz. za napoved ukinitve varčevanja/varčevalnega računa...
Tega sicer ne potrebujem in po tem niti nisem spraševal. Ampak imam občutek, da je to bolj no-go. Na stari banki se ne da dobiti kredita, ker ne sme več sklepati novih poslov. Na novi banki pa nimajo pojma o tem, da imam pri drugi banki depozit oz. jih to niti ne zanima. Se pravi bi potreboval neko drugo zavarovanje in verjetno tudi obrestna mera ne bi bila tako ugodna.

ferdov ::

Preverjena informacija.

Ker sta sistemski, stabilni, državni, .... Vendar to velja za izplačilo jamstvenih vlog, če bi katera banka šla v stečaj.

V tem primeru (kontrolirano ugašanje) imaš čas, da samostojno izbereš banko, ki jo želiš imeti. Ne bo prenosa računov avtomatsko vsaj še nekaj časa (recimo do izdelave otvoritvenih bilanc, ki so potrebne za likvidacijo, kar bo trajajlo kakšen mesec, morda celo dlje). In tudi, ko se bodo (če se bodo), odločili za prodajo retail dela kateri drugi banki, boš prej obveščen o tem.

"Tole sem že napisal:
- krediti ostanejo taki kot so, problem bo, če si kdo želi podaljšanja, mislim, da izredna uprava ne bo imela pooblastila za sklepanje novih poslov na aktivi."
Se pravi ni novih kreditnih poslov, tudi ne premostitvenih kreditov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera banka? (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
469140106 (3357) TrumpDonald
»

Izbira banke (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19452110 (28845) MrStein
»

Probanka in Factor banka v likvidacijo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20251420 (35755) ZaphodBB
»

Najbolj stabilna banka v Sloveniji. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8223143 (20592) Rupa

Več podobnih tem