» »

OZN vidi žuželke kot možno rešitev za svetovno lakoto

thramos ::

GGGGG je izjavil:

Zaradi "nekaj mesa" težko. Ampak za to, da poješ le nekaj mesa, ne pa ogromnih količin, kot je to v navadi pri povprečnem evropejcu, je treba vedeti par stvari o hrani.


Kaj je povprečen evropejec sploh nima veze. Noben ne trdi da je ta prehrana zdrava, ampak glavni problem te prehrane ni količina mesa, ampak vse drugo. Posledično vleči zaključke, da je mesna prehrana slaba, oziroma da je z mesno prehrano težje jesti zdravo, je seveda neumnost.

Ljudje so dejansko debeli od kruha, krompirja in rafiniranega sladkorja. Tudi vegani in vegetarijanci, sam osebno poznam enega (je član ene obalne rock skupine).


Še ena neumnost z druge strani. Ljudje so debeli od prevelike količine zaužitih kalorij oziroma presežka teh nad porabo. Iz kje izhajajo te kalorije, je v primerjavi z suficitom/deficitom popolnoma nepomembno.

enadvatri ::

Yeah, right. Ker smo ljudje ful učinkoviti pri pretvarjanju sladkorja v maščobe, a ne?


S temi živili lahko zelo enostavno prekoračimo dnevne energetske potrebe. Nevem, kaj bluziš o učinkovitost. Ja, telo kar znaten del viška sladkorja pretvori z jetri v maščobe, te pa potem maščobne celice pospravijo.

Sicer pa se krompir tudi cvre. Najbrž ne v vodi.


Ljudje so dejansko debeli od kruha, krompirja in rafiniranega sladkorja. Tudi vegani in vegetarijanci, sam osebno poznam enega (je član ene obalne rock skupine).


Še ena neumnost z druge strani. Ljudje so debeli od prevelike količine zaužitih kalorij oziroma presežka teh nad porabo. Iz kje izhajajo te kalorije, je v primerjavi z suficitom/deficitom popolnoma nepomembno.


Ne ni neumnost, ker sem ciljal na določeno populacijo (vzel si iz konteksta). Drugače pa se popolnoma strinjam! Enako velja za hujšanje, blag deficit, pa magari ob hamburgerjih in najhujšem džanku. Pač, ni zdravo, ni optimalno, pa vendar deluje ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enadvatri ()

Massacra ::

No ikst, kako se prehranjujejo tisti "fitnesarji", ki želijo pridobiti na masi in kako tisti, ki na definiciji?

Res je: telo zelo učinkoviti višek OH oz. cukrov pretvarja v maščobo, malo manj učinovito pa iz maščobe "nazaj" v glukozo. Seveda: kompleksne OH pa težje prebavljamo (celulozo npr.) oz. druge razvejane OH.

Višek proteinov pa v maščobo spravljamo z večjim naporom (ponavadi s pomočjo ledvic ven iz telesa - res, to obremenjuje ledvice in ljudje s problematičnimi ledvicami so na hipoproteinskih dijetah).

GGGGG ::

Ja, hitro in zelo preprosto se je prenažret s kruhom, rižem in sadjem.


Ja? Kako to zgleda? Povprečen človek, ki ni fizično aktiven mora za dnevno porabo pojesti recimo 3/4 kile riža (nekuhanega, to pomeni 10 velikih porcij). Ali kakšno kilo kruha. Ali recimo 25 banan. Ali pa cca. 3 kile krompirja.

Res se je enostavno prenažirati, ja.

Dejansko se je tudi laže zrediti ob oreških kot ob mesu


Seveda, oreški so zelo mastni. Maščoba v velikih količinah je glavni krivec za debelost, ne sladkor.

In, ja, treba je zelo previdno sestavljati rastlinske jedilnike, ker res hitro zabredeš v preveč OH in maščob.


Ni treba biti nič previden. Poješ čim več naravne, nepredelane, rastlinske hrane, pa si dober.

OHjev je težko preveč. Tisto, kar se ne porabi se do ene meje shrani v mišicah v obliki glikogena. Ostalo se v zelo majhni meri pretvori v maščobe. Se moraš res načrtno prenažirati, da se zrediš. Če ješ nepredelano, naravno hrano je to prektično nemogoče.

Maščob pa z rižem, krompirjem, fižolom, sojo in podobnimi rastlinami definitivno ne dobiš preveč.

Kaj je povprečen evropejec sploh nima veze. Noben ne trdi da je ta prehrana zdrava, ampak glavni problem te prehrane ni količina mesa, ampak vse drugo. Posledično vleči zaključke, da je mesna prehrana slaba, oziroma da je z mesno prehrano težje jesti zdravo, je seveda neumnost.


Količina mesa je pomembna, ker v tem primeru govorimo o ceni prehrane. Če tistih dnevnih 250, 300g mesa zamenjaš z 1 kilo krompirja prihraniš par € na dan. Pri 4 članski družini se to kar konkretno pozna na budgetu za hrano.

S temi živili lahko zelo enostavno prekoračimo dnevne energetske potrebe. Nevem, kaj bluziš o učinkovitost. Ja, telo kar znaten del viška sladkorja pretvori z jetri v maščobe, te pa potem maščobne celice pospravijo.


Bluzim o tem, da ljudje velik del presežka kalorij iz OH shranimo v mišicah in se ga znebimo na druge načine. Relativno malo OH se pretvori v maščobe (google: De novo lipogenesis za članke na to temo in strokovno razlago).

To se seveda dogaja le ob presežku energije, ki pa ga je ob prehranjevanju z nepredelano, rastlinsko (beri: poceni) hrano kar težko doseči.

GGGGG ::

No ikst, kako se prehranjujejo tisti "fitnesarji", ki želijo pridobiti na masi in kako tisti, ki na definiciji?


Predvsem je tole odvisno od treninga. V vsakem primeru pa rabiš veliko OH, drugače nimaš ne volje ne moči, da bi dvigoval težke uteži. Rabiš tudi malo več proteinov, ampak dejanske potrebe so DAAAALEČ od tega, kar propagira industrija prehranskih dopolnil.

Za več kot 100g proteinov na dan pri cca. 75 kilah moraš biti res vrhunski športnik, ki trenira več ur dnevno, to pa brez težav dobiš iz stročnic in zelenjave. Žretje ogromnih količin mesa in potem pitje proteinskih šejkov je neumnost, ki dokazano nima vpliva.

Pithlit ::

veper je izjavil:

Pithlit pa še zmeraj ni dojela, da se lepljivi riž kuha drugače ... ... in da je zato faktor 3,8. In po neki matematični magiji se meni cifre izidejo, če računam s ~3,8.

O jaz sem dojela točno kaj se dogaja. Vi niste. *Hint* če OH in kalorije ne štimajo... izhlapeti pa ne morejo... le kam so šle? Jah pač kuha se kot testenine, odvečno vodo pa stran zlije (skupaj s škrobom -> OH in kalorije). Ni treba znanosti delat iz tega, sam glavo uporabit.

Aja, lahko pa se tisto vodo tudi naprej porabi. Tko kot pri, recimo, krompirju. Pustiš da se škrob posede, zliješ večino vode ven, ostalo pustiš da izhlapi in imaš škrob.

Faktor 3.8 pa ne more štimat ker na koncu dobiš preveč mineralov pa vitaminov ven. Z 2.8 se ti Selen vsaj približno poklapa. Več ga po kuhanju _ne_ more biti kot pred kuhanjem. S faktorjemm 3.8 ga imaš pred kuhanjem 15.1µg po kuhanju pa 21.3µg - preprosto ne gre kar tko kemijskih elementov kuhat (tudi cinka in mangana rata preveč)... Torej faktor ~2.8 štima (selen 15.7µg po kuhanju, torej je 2.8 faktor še vedno malenkost previsok, v bistvu).

A lahko zdaj nehamo s puhtenjem kalorij? Pa mal glavo uporabimo...
Life is as complicated as we make it...

GGGGG ::

Pri kuhanju riža običajno ne odlivaš vode. 1/3 kalorij pa tudi ne gre ven z vodo, to bi pomenilo, da se tudi suha teža riža zmanjša za 1/3.

Pithlit ::

Običajno ne. Je pa to edina pametna razlaga zakaj manjka tretjina kalorij (in tretjina OH... se lepo poklapa ane?).

Druga razlaga je faktor 3.8, ki pa nima smisla ko greš mal naprej računat.

No, OK, čist komot so pa kapitalno zaje*** na strani (ampak mislim da bi jih kdo do sedaj že opozoril).

Drugače pa... poznam kar nekaj ljudi ki riž tako kuhajo.
Life is as complicated as we make it...

k4vz0024 ::

Kaj pa tele žužki ne vsebujejo raznih strupov iz okolja?

Hayabusa ::

GGGGG je izjavil:

Pri kuhanju riža običajno ne odlivaš vode. 1/3 kalorij pa tudi ne gre ven z vodo, to bi pomenilo, da se tudi suha teža riža zmanjša za 1/3.

http://uarpp.uark.edu/Publications/Dryi...


Pithlit
Faktor 3.8 pa ne more štimat ker na koncu dobiš preveč mineralov pa vitaminov ven. Z 2.8 se ti Selen vsaj približno poklapa. Več ga po kuhanju _ne_ more biti kot pred kuhanjem. S faktorjemm 3.8 ga imaš pred kuhanjem 15.1µg po kuhanju pa 21.3µg - preprosto ne gre kar tko kemijskih elementov kuhat (tudi cinka in mangana rata preveč)... Torej faktor ~2.8 štima (selen 15.7µg po kuhanju, torej je 2.8 faktor še vedno malenkost previsok, v bistvu).



Razmerje riž/voda pri kuhanju riža je ponavadi med 2 in 3 v korist vode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Pithlit ::

Ja una se že zeleno sveti...
Life is as complicated as we make it...

veper ::

Kdo kuha riž tako, da odlije vodo? :O Btw, lepljivi riž se kuha nad soparo, v vodi... no ja, da se seveda vse.
Se mi je zdelo, da meriš v odlivanje, ampak sem vseeno predpostavil, da imaš kulinarično podlago. Lepljivi riž, celo če ga kuhaš v vodi, ne bo naredil takega "želeja" (kako se že kemijsko reče temu?) kot kratkozrnati, ker je njegov škrob drugačen. Moram pa priznati, da 3,8 res tudi mene preseneča.
Tisti minerali, ki se ne ujemajo, lahko pridejo hitro z zaokroževanjem. Poleg tega gre lahko za dva različna vzorca, in nič čudnega ni, če rastline, ki rastejo v različnih prsteh, vsebujejo različne količine mineralov.

iKst, če rabiš dokaz, kako se prenažret s kruhom, sadjem in rižem, ti lahko predstavim nekoga :) Sicer se pa deloma definitivno tudi s tabo strinjam, ampak malo pretiravaš z nenadkriljivostjo OH.

Pithlit ::

Hayabusa je izjavil:

Razmerje riž/voda pri kuhanju riža je ponavadi med 2 in 3 v korist vode.

U bistvu 2. Po receptih. Malenkost jo izpari. Tako da ti ostane pač faktor ~2.8. Kar se tudi matematično izide.
Life is as complicated as we make it...

veper ::

Pithlit je izjavil:

Hayabusa je izjavil:

Razmerje riž/voda pri kuhanju riža je ponavadi med 2 in 3 v korist vode.

U bistvu 2. Po receptih. Malenkost jo izpari. Tako da ti ostane pač faktor ~2.8. Kar se tudi matematično izide.

Pithlit, saj tako tudi je za kratkozrnati riž, kar sem ti zgoraj že linkal. Lepljivi je pa pač ponesrečen primer, kar sem tudi že povedal.

Pithlit ::

veper je izjavil:

Tisti minerali, ki se ne ujemajo, lahko pridejo hitro z zaokroževanjem. Poleg tega gre lahko za dva različna vzorca, in nič čudnega ni, če rastline, ki rastejo v različnih prsteh, vsebujejo različne količine mineralov.

Sicer je res. Amapk nekako zaupam USDA da šibajo standardizirane teste in ne kuhajo riža v džezvi. Pa po mojem znajo tud dost natančne meritve narest.

veper je izjavil:

Pithlit, saj tako tudi je za kratkozrnati riž, kar sem ti zgoraj že linkal. Lepljivi je pa pač ponesrečen primer, kar sem tudi že povedal.

Ni treba lih na vsako žogo štartat. Odgovarjala sem Hayabusa-i ker je nekako zgledalo da ga faktor 2.8 malenkost moti.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Massacra ::

GGGGG je izjavil:

No ikst, kako se prehranjujejo tisti "fitnesarji", ki želijo pridobiti na masi in kako tisti, ki na definiciji?


Predvsem je tole odvisno od treninga. V vsakem primeru pa rabiš veliko OH, drugače nimaš ne volje ne moči, da bi dvigoval težke uteži. Rabiš tudi malo več proteinov, ampak dejanske potrebe so DAAAALEČ od tega, kar propagira industrija prehranskih dopolnil.

Za več kot 100g proteinov na dan pri cca. 75 kilah moraš biti res vrhunski športnik, ki trenira več ur dnevno, to pa brez težav dobiš iz stročnic in zelenjave. Žretje ogromnih količin mesa in potem pitje proteinskih šejkov je neumnost, ki dokazano nima vpliva.


Ti maš hudo napačne predstave o človeški prevavi. Ne da se mi sedaj razlagat in pisat (tekom dneva ti bom). No, na kratko: ko fizično aktiven človek želi pokuriti maščobne obloge na telesu, je ogromno proteinov (in skoraj nič OH in maščob).

BigWhale ::

enadvatri je izjavil:

Je pa precej lažje jesti zdravo, če ne ješ živalskih produktov, saj ni treba paziti na prevelik vnos kalorij, na prekomeren vnos maščob, na zadostno količino vlaknin, vitaminov, mineralov...

To je debela laž! Še veliko lažje je pretiravati s kalorijami samo ob rastlinski hrani, kruh, riž, da rafiniranega sladkorja in sadja niti ne omenjam! Kje so še rafinirana rastlinska olja, itn. Pač, vegansko verniške neumnosti!


Kruh, rastlinska olja, sladkor, ja ... Da bi pa lazje pretiraval s kalorijami ob zelenjavi in sadju je pa ze malo bizarno. Tole pojesta dva cloveka v enem tednu. Oba sta vegana ze kar nekaj casa, trenutno jima nicesar ne manjka in sta odlicnega zdravja.



Se vir.

Sadja in zelenjave potrebujes precej vec, ce hoces pretiravat s kaloricnim vnosom. Poleg tega je v zelenjavi in sadju veliko vec vlaknin, za katere porabis vec energije za samo prebavo.

100g solate ima 15 kcal
100g korenja ima 41 kcal
100g jabolk ima 52 kcal

Torej ce cel dan samo sedis in ne delas nic, bi moral pojesti 4-5kg jabolk na dan jabolk na dan, da bi zacel pretiravati s kalorijami. Probaj! Lahko probas tudi z 2kg kuhanega fizola. :)

Se pa strinjam, da biti vegan ni enostavno in se ni lazje prehranjevati vegansko. Ravno zaradi tega, ker moras bolj paziti, da pokrijes vse potrebe, ki jih telo potrebuje. Je pa veliko lazje v sebe nabutati prevec nepravilne prehrane, ce vsak dan zavijes k mesarju in jes meso trikrat na dan. :)

Verjetno je povprecen vegan o prehrani bolj izobrazen kot povprecen vsejedec in zaradi tega je bolj raznoliko prehrano. Ker ve kaj mora jesti, ker se je vec ukvarjal s tem. Povrecen vsejedec pa poje pac tisto kar mu trenutno pase in velikokrat je v prehrani premalo zelenjave.

PS: Jaz sem sicer vsejedec. Samo sem nadpovprecen. ;>

Massacra ::

Ta dva nonstop jesta :))

Jaz jem 2-3x dnevno. In količinsko (po masi) pojem vsaj 5x manj, kot tadva. In :)) 5x manj poserjem (in poravim 5x manj vode) za splahovanje školjke). In moja hrana zahteva 5x manj transporta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

GGGGG ::

Ti maš hudo napačne predstave o človeški prevavi. Ne da se mi sedaj razlagat in pisat (tekom dneva ti bom). No, na kratko: ko fizično aktiven človek želi pokuriti maščobne obloge na telesu, je ogromno proteinov (in skoraj nič OH in maščob).


Tudi to je opcija, ni pa najbolj zdrava. Lahko ješ recimo samo sadje in zelenjavo. Bo rezultat še boljši, pa energijo boš imel, da boš lahko kaj potreniral zraven.

veper ::

Moje izkušnje s frustra... khm, frutarijanstvom: stalno je treba jesti, pa kljub temu si stalno lačen, "energija" ti traja točno pol ure, stalno moraš hoditi po nakupih in potem razlagat sosedom, zakaj vsak dan prineseš tri gajbe jabolk in šavja domov. Od mišic se lahko posloviš.
Najslabše pa je, da ko te kdo povabi ven, si moraš izmisliti nek pameten izgovor, ker "lupim si 2 kili korenja in perem 4 kg solate za večerjo" ne gre najenostavneje z jezika. Da ne omenjamo tega, da se jeseni, pozimi in spomladi (pod 20 °C, pač) treseš kot šiba na vodi.

GGGGG ::

Na sadju in zelenjavi boš morda intenzivno treniral... šah :))


Aha, seveda. Šah ti gre sigurno boljše od rok, možgani rabijo ogromno cukra za nemoteno delovanje. Lahko pa tudi kolesariš 6000 kilometrov na mesec ali pretečeš en maraton na dan zadnjih 140 dni.


http://www.runningrawaroundaustralia.co...

Moje izkušnje s frustra... khm, frutarijanstvom: stalno je treba jesti, pa kljub temu si stalno lačen, "energija" ti traja točno pol ure, stalno moraš hoditi po nakupih in potem razlagat sosedom, zakaj vsak dan prineseš tri gajbe jabolk in šavja domov. Od mišic se lahko posloviš.
Najslabše pa je, da ko te kdo povabi ven, si moraš izmisliti nek pameten izgovor, ker "lupim si 2 kili korenja in perem 4 kg solate za večerjo" ne gre najenostavneje z jezika. Da ne omenjamo tega, da se jeseni, pozimi in spomladi (pod 20 °C, pač) treseš kot šiba na vodi.


Večina, ki jih poznam je 3 glavne obroke na dan, pa kakšno malico vmes. Nič nenavadnega torej. Če ti manjka energije in si lačen pa jej več ali pa bolj pogosto. 2 banani nista zadosten obrok.

Glede mišic pomoje ni težav. Googlaj fruitarian bodybuilder pa pokaže kar nekaj solidno nabildanih ljudi. Je pa res, da ne boš imel meterskega bicepsa. Če je obseg roke tvoj cilj potem boš moral pojesti tudi kaj kuhanega.

Glede sosedov in izgovorov si pa bolj kot ne sam kriv. Res ne vem zakaj bi se obremenjeval s tem, kaj jejo sosedi in kaj si mislijo o tvojem kosilu.

Massacra ::

Ti si smešen.

1. Poraba cukra (oz. bazični metabolizem) se zviša za zelo zelo malo, če človek "intenzivno" umsko dela.

2. Ko bo takšnih zmagovalcev več, kot le za mikro vzorec, bo pa najbrž treba kaj razmislit v to smer.

GGGGG ::

Kaj si želel povedati s prvo točko ne vem.

O vegi hrani pa le začni razmišljati, če bi rad izboljšal svoje dosežke v športu.

nurse013 ::

veper je izjavil:


PS: sem vsejed; jajca in mleko uživam redno, meso poredko. Pojem vse od vratovine, stegna in pljučne do jeter, vampov, pljučk, možganov, jezika, kože in oči.


A lahko zaupas kaksen recept za uživanje oz. pripravo oči?
:)
you gotta be kidding me...

Massacra ::

GGGGG je izjavil:

Kaj si želel povedati s prvo točko ne vem.

O vegi hrani pa le začni razmišljati, če bi rad izboljšal svoje dosežke v športu.


Da ti ni treba nič več jesti za umsko delo (ker itak bazični metabolizem v veliki meri predstavlja poreošnja možganov)
.

Saj uživam kar dosti sadja in zelenjave (trenutno vsak dan velik "bajdlin" solate z konopljinim in bučnim oljem - vse bio). S sadjem pa je mal kriza...

Vegi in fitnes in kolesarjenje in tek? Uh, raje nebi...

GGGGG ::

Možgani pokurijo kar precej energije v obliki sladkorja (http://www.fi.edu/learn/brain/carbs.htm.... Imaš več opcij. Lahko poješ veliko OHjev in direktno futraš možgane s sladkorjem. Ali pa poješ veliko maščob in pustiš telesu, da te maščobe najprej pretvori v sladkorje in tako posredno nafutraš možgane. Beljakovine so najslabši vir energije, ker je pretvorba v sladkorje izjemno slaba.

Torej, če ješ samo beljakovine, kot si namignil zgoraj, boš trpel na več področjih. Ni energije za trening, ni energije za zbrano razmišljanje, odvečne beljakovine "na silo" izločaš iz telesa... Not cool.

Vegi in fitnes in kolesarjenje in tek? Uh, raje nebi...


Po želji. Ljudje počnejo vse sorte nesmiselnih stvari :)

BigWhale ::

Massacra je izjavil:

Vegi in fitnes in kolesarjenje in tek? Uh, raje nebi...


Na hrano se ne spoznas najbolje, kaj?

http://www.veganbodybuilding.com/

Massacra ::

GGGGG je izjavil:

Možgani pokurijo kar precej energije v obliki sladkorja (http://www.fi.edu/learn/brain/carbs.htm.... Imaš več opcij. Lahko poješ veliko OHjev in direktno futraš možgane s sladkorjem. Ali pa poješ veliko maščob in pustiš telesu, da te maščobe najprej pretvori v sladkorje in tako posredno nafutraš možgane. Beljakovine so najslabši vir energije, ker je pretvorba v sladkorje izjemno slaba.

Torej, če ješ samo beljakovine, kot si namignil zgoraj, boš trpel na več področjih. Ni energije za trening, ni energije za zbrano razmišljanje, odvečne beljakovine "na silo" izločaš iz telesa... Not cool.

Vegi in fitnes in kolesarjenje in tek? Uh, raje nebi...


Po želji. Ljudje počnejo vse sorte nesmiselnih stvari :)



Ti se ali delaš norca ali bereš tisto, kar želiš. Fukin unreal!!! In naj ti spet o bazalnem metabolizmu pišem? Eh, ne da se mi zgubljat časa več za takšne kot ti...

Govoriš o tem, da se ne moreš zrediti z OH-ji,vpotem ti razložimo, da lahk zgubiš tel. maščobo z aktivnostjo in hrano iz glavnem beljakovin

BigWhale je izjavil:

Massacra je izjavil:

Vegi in fitnes in kolesarjenje in tek? Uh, raje nebi...


Na hrano se ne spoznas najbolje, kaj?

http://www.veganbodybuilding.com/


Kar dobro se spoznam.

Kaj pa ti? Ješ kilo stročnic na dan, hodiš na firnes in laufat vsak dan...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

enadvatri ::

BigWhale je izjavil:

Massacra je izjavil:

Vegi in fitnes in kolesarjenje in tek? Uh, raje nebi...


Na hrano se ne spoznas najbolje, kaj?

http://www.veganbodybuilding.com/


Imajo svojo "ligo", ki ni primerljiva.

GGGGG ::

Govoriš o tem, da se ne moreš zrediti z OH-ji,vpotem ti razložimo, da lahk zgubiš tel. maščobo z aktivnostjo in hrano iz glavnem beljakovin


S telesno aktivnostjo in stradanjem izgubljaš maščobo, ne glede na to, kaj ješ. Je pa precej bolj zdravo (in učinkovisto), če ješ večinoma cukr.

Keyser Soze ::

BigWhale je izjavil:

http://www.veganbodybuilding.com/

BB?

Yeah right. Fitnes kategorija se reče temu. Dejmo bit natančni prosim. Da se marsikaj na vegeterijanstvu in veganstvu, čemur ne gre oporekat. Ampak nekih hudih ekstremov v tej branži se IMO ne da dosegat s striktno takšno prehrano.

Potreba po kalorijah je enostavno prevelika, ko pridem do competition nivoja, da bi jo sfolgal z vege stilom. Ste sami potrdili to.
OM, F, G!

BigWhale ::

Tile vegani v svoji ligi zgledajo precej bolj zdravi, kot oni v ne-svoji ligi. :) Hocem povedati samo to, da se da marsikaj tudi z vegansko prehrano.

Tisti extremi, ki se pa dosegajo s kaksno bolj kaloricno prehrano, pa so ze na meji zdravega. Tako kot vsak vrhunski in extremni sport. :)

Vajenc ::

Tile vegani v svoji ligi zgledajo precej bolj zdravi, kot oni v ne-svoji ligi. :)

Nezdravo zgleda vsak profesionalni builder, ker njegov izgled zahteva nezdrave priprave. Veganstvo tukaj nima bistvenega pomena.

Hocem povedati samo to, da se da marsikaj tudi z vegansko prehrano.

Da se. Je pa bolj komplicirano in ne nujno bolj zdravo.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

enadvatri ::

GGGGG je izjavil:

Govoriš o tem, da se ne moreš zrediti z OH-ji,vpotem ti razložimo, da lahk zgubiš tel. maščobo z aktivnostjo in hrano iz glavnem beljakovin


S telesno aktivnostjo in stradanjem izgubljaš maščobo, ne glede na to, kaj ješ. Je pa precej bolj zdravo (in učinkovisto), če ješ večinoma cukr.


Višji kot je nivo sladkorja v krvi, manj telo kuri maščobe in obratno. Streljaš bedarije.

GGGGG ::

To je do ene meje sicer res. Ampak ob deficitu kalorij še vedno kuriš zaloge (maščobe), OHje pa še vedno porabljaš za energijo in jih shranjuješ v mišice v obliki glikogena.

Če ti je edini cilj čim hitrejša izguba maščob ne glede na posledice in počutje, potem je ketoza (stanje, v katerem je primarni vir energije maščoba) zelo učinkovita.

enadvatri ::

Kaj si mislil s ketozo, ne vem.

Je pa tudi za kurjenje maščob potreben določen nivo k. sladkorja. Povsem nekaj drugega je ketogenična dieta, kjer se zgodi fenomen, telo popolnoma prešalta na ketone.

cryptozaver ::

Patetično. Z denarjem, ki so ga porabili za študijo bi odprli kako delovno mesto, pomagali komu na drugačen način. Poleg tega tisti, ki so lačni ponavadi te študije niti brati ne znajo niti vejo kaj je to beljakovina in zakaj jo telo potrebuje. In ti, ki so naročili in pisali študijo se valjajo v izobilju in mečejo stran hrano ter si niti ne predstavljajo kaj je to lakota (tudi jaz si ne).

Drugam kot na seznam za TOP listo nadrealista tole res ni. Pa sram nas je lahko. Resno...

34054 ::

veper je izjavil:

Dejstvo je, da je za kakovosten rastlinski jedilnik treba vedeti veliko več in vanj vložiti več časa (za planiranje, ne nujno za pripravo) kot za vsejedski jedilnik.


Načeloma je seveda za vsak kakovosten jedilnik treba vedeti več kot za naključno sestavljen jedilnik. Kakorkoli že, še pa vedno velja ohraniti zdrav razum; v kolikor imamo posluh za svoje telo in nismo nagnjeni k pretiravanju se s hrano pač ne rabimo obremenjevati več kot si želimo.

Veljajo pa napotki zdravega življenja, katere bi naj poskušali nekako uresničevati. Telo ni ločena enota, podvržena samo hrani. Slabe prehranjevalne navade pa tudi ne koreninijo nikjer drugje kot v človekovi duševnosti. Zamisel da je vse lažje (ali celo vse v redu) dokler jemo meso, so (se opravičujem) naravnost debilne. Zamisel da nam bo nekaj manjkalo če odstranimo iz krožnika meso je pa tudi zastarela in ne sodi več v leto 2013; dandanes vegetarijanci nismo več osamljeni primeri ampak nas je veliko, živ dokaz smo da lahko preživimo in živimo - kakovostno.

Je pa ta mit o nadomeščanju mesa bil res precej razširjen (predvsem med starejšimi in nevednimi), in so me ljudje pogosto spraševali s čim sem nadomestil meso. Seveda je še kup drugih mitov o tem kako strašne reči se dogodijo ako se odrečeš mesu, širijo jih predvsem tisti ki v bistvu tega (zares) niso nikoli poskusili storiti. K sreči je teh nevednežev vse manj, spričo dejstva da danes ima skoraj vsak že kakšnega veggie prijatelja / sodelavca / sorodnika / znanca.

Ta debata se mi torej zdi čisto brezpredmetna. Nekdo ki se prehranjuje z meso nas poskuša prepričati da nam nekaj manjka, da nas hrana stane več in da se moramo blazno ukvarjati s tem kaj pojemo. Vse so splošne trditve ki jih lahko pripišemo vsem vrstam jedilnikov.

enadvatri ::

cryptozaver je izjavil:

Patetično. Z denarjem, ki so ga porabili za študijo bi odprli kako delovno mesto, pomagali komu na drugačen način. Poleg tega tisti, ki so lačni ponavadi te študije niti brati ne znajo niti vejo kaj je to beljakovina in zakaj jo telo potrebuje. In ti, ki so naročili in pisali študijo se valjajo v izobilju in mečejo stran hrano ter si niti ne predstavljajo kaj je to lakota (tudi jaz si ne).

Drugam kot na seznam za TOP listo nadrealista tole res ni. Pa sram nas je lahko. Resno...


Se podpišem po to. Po drugi strani pa še dopuščamo, da se patentirajo živi organizmi zgolj zato, da eni služijo. Pa lakota gor ali dol!

thramos ::

34054 je izjavil:

Ta debata se mi torej zdi čisto brezpredmetna. Nekdo ki se prehranjuje z meso nas poskuša prepričati da nam nekaj manjka, da nas hrana stane več in da se moramo blazno ukvarjati s tem kaj pojemo. Vse so splošne trditve ki jih lahko pripišemo vsem vrstam jedilnikov.


Pravzaprav je v tej temi in še nekaterih nekdo, ki ne je mesa in nas poizkuša prepričat, da bomo zgolj z umikom mesa iz jedilnikov drastično izboljšali svojo prehrano, ter da je takšen način prehranjevanja v vseh vidikih superioren vsejednemu.

Pa se drugače strinjam tako s tabo, kot deloma z njim - vegetarijanska prehrana je lahko povsem zadostna, ne samo za običajno zdravo življenje, ampak tudi za športne dosežke. Zmoti pa me neosnovano poveličevanje kateregakoli trenutno modnega pristopa h prehranjevanju, tako vegi kot še bolj paleo oz keto na nasprotni strani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

GGGGG ::

V tej temi nisem nikjer poveličeval vegi prehrane v smislu zdravja. Tisto je bilo v drugi temi :) Tukaj sem omenil samo dejstvo, da je rastlinska hrana lahko bistveno cenejša in bistveno bolj učinkovita za pridelavo od mesne.

Ni nam treba jesti žuželk, če lahko malo manj krav in prašičev pojemo pa bo takoj dovolj obdelovalne zemlje na voljo.

veper ::

iKst, s tem se gotovo strinja večina tukaj. Je pa thramos napisal tisto, kar sem ti tudi jaz poskušal že prej povedati: kljub dobrim namenom izpadeš kot taliban in zato od dobre ideje ljudi odvračaš, namesto bi jih privlačil. To ne koristi nikomur. Pa verjemi, da sva na istem bregu glede prehrane :)

Pithlit ::

veper je izjavil:

iKst, s tem se gotovo strinja večina tukaj.

Ne, se ne. Razen če večina, tako kot iKst, elegantno izjavi da paprika pač ne šteje. Štejejo samo škrobna živila (pa še ta niso tako grozno cenejša).
Life is as complicated as we make it...

GGGGG ::

Še enkrat. Mesa ne moreš nadomestiti z zelenjavo. Zelenjava je obvezna sestavina vsakega zdravega jedilnika, ne glede na to, ali je osnova govej zrezek ali rižota.

Tudi iz vidika hranilne vrednosti zelenjava ni primerna kot osnova jedilnika. Človek z zelenjavo enostavno ne dobi dobolj kalorij, da bi lahko preživel. Povprečen človek fizično ne more pojesti 5 kil paprike na dan.

Zelenjavo moraš torej kupiti v vsakem primeru in ta stane kolikor pač stane. Oz. realno jo lahko ob veganski hrani poješ manj, ker imaš že v osnovnih živilih (škrobnih) precej vlaknin, vitaminov, mineralov...

Kvalitetna alternativa mesu so torej rastline, bogate s škrobom ali pogojno sadje. Te so kalorično dovolj bogate, da ni težko preživeti na njih, hkrati so dovolj nasitne, da težko "predoziraš" s kalorijami. Poleg tega zagotavljajo skoraj idealno razmerje hranilnih snovi.

Glede cene smo pa tudi že večkrat izračunali. Če 4 članska družina namesto 1kg mesa na dan poje enako količino kalorij iz "škrobnih" rastlin, to nanese razliko vsaj kakšne 3, 4 eur ne dan oz. vsaj cca. 100 eur na mesec.

Pithlit ::

GGGGG je izjavil:

Še enkrat. Mesa ne moreš nadomestiti z zelenjavo.

GGGGG je izjavil:

Še enkrat. Mesa ne moreš nadomestiti z zelenjavo.
Life is as complicated as we make it...

GGGGG ::

Kaj točno te moti pri tem? A sem mogoče kje napisal, da je zelenjava ustrezno nadomestilo za meso oz. ustrezna osnova jedilnika?

Da ne bo spet kakšnih nesporazumov. Pod zelenjavo ne štejem krompirja, riža, stročnic, žitaric itd.

veper ::

Škrobna živila so bistveno cenejša, ampak to ne igra nobene vloge. Tudi RAM je cenejši od procesorja - pa kaj??
Riž in meso enostavno nista primerljiva po hranilih.
So pa zato npr. soja, konoplja, ajda cenejši od mesa (če govorimo o primerljivih kvalitetah). Tudi kombinacija stročnic in žitaric, npr., poveča izkoristljivost enih in drugih beljakov.

Ampak iskreno povedano sem tako kot Matijadmin jaz tukaj povedal, kar se mislil. Kjer se prepirata dva, tretjemu več se ne da.

GGGGG ::

Riž in meso enostavno nista primerljiva po hranilih.


Se strinjam. Če imaš na izbiro samo eno ali drugo je riž precej boljša izbira.

Sicer pa ne poznam nikogar, ki bi celo življenje jedel samo riž, naprimer. V RL ljudje jemo raznoliko hrano. Če ješ raznoliko rastlinsko hrano pa brez posebnega planiranja dobiš vse, kar telo rabi, kot si že tudi sam napisal.

veper ::

Med DDR2 (meso) in Core2Duo (riž) nobena izbira ni dobra, ker ti eno brez drugega ne pomaga.
Lahko vzameš DDR3 (soja, ajda itFFFd.) in Phenom (krompir, pšenica ad nauseam). Eno brez drugega spet ni nič.

In NE, jaz sem napisal, da moraš dobro planirati.
Druga možnost je, da se držiš katere od skozi stoletja prekaljenih vegetarianskih kulinaričnih tradicij, npr. šoudžin rjouri ali brahmanske kuhinje. Če sam izumljaš svoje rastlinske jedilnike, moraš biti pa dobro podkovan in pika.

Če ne verjameš, da obstajajo ljudje, ki trpijo zaradi dovoljšnjega vnosa kalorij, a premalo beljakovin, preberi kaj npr. o kvašiorkorju.

Mimogrede, meso je verjetno boljša izbira. Vsaj zadnjih nekaj desettisočletij evolucije je bila, no.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: veper ()

GGGGG ::

Ne vem po kakšnem kriteriju povezuješ računalniške komponente z različno hrano. Ampak anyway. Če bi imel na izbiro samo riž in samo meso bi sigurno izbral riž. Vsebuje precej boljše razmerje hranilnih snovi. Kot rečeno pa so takšne izbire v naših krajih zgolj hipotetične, in raznolika izbira rastlin poskrbi za uravnotežen vnos hranilnih snovi.

Če sam izumljaš svoje rastlinske jedilnike, moraš biti pa dobro podkovan in pika.


Ne, ni treba biti podkovan. Ješ raznoliko rastlinsko hrano, v količinah ki te nasitijo oz. malo čez. To je vse.

Kvašiorkor je pa v razvitem svetu izjemno redko stanje. Gre pravzaprav za pomanjkanje hrane. V revnih predelih aftike pač nimajo ravno Mercatorja z veliko izbiro sadja in zelenjave.

Glede na stopnjo bolezni, ki izvirajo direktno iz premastne in preobilne prehrane (beri: hrane živalskega izvora) je metanje kvašiorkorja v isti koš povsem nesmiselno. Če pogledaš statistiko je treba na mešani prehrani precej bolj paziti kaj in koliko ješ kot na rastlinski.

Mimogrede, meso je verjetno boljša izbira. Vsaj zadnjih nekaj desettisočletij evolucije je bila, no.


V zgodovini smo ljudje jedli, kar smo dobili/našli/ulovili. Skratka vse, s poudarkom na raslinah seveda, kot pravi sodobna arheologija (meso je precej nepredvidljiva hrana). Enako kot v zgornjem, afriškem primeru naši predniki niso imeli na voljo tržnic in trgovin in vsaka kalorija je bila sveta.

Ampak pustimo to, smo že precej off topic.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kateri mrčes je to?

Oddelek: Loža
113029 (2431) Unknown_001
»

Insekti kot mesna alternativa

Oddelek: Loža
336130 (4636) krneki0001
»

OZN vidi žuželke kot možno rešitev za svetovno lakoto (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
30857424 (50953) enadvatri
»

GSO in varnost? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14931071 (28206) thramos
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20647930 (44264) Matev

Več podobnih tem